waalwijkse en UnqstRaatse couRant Waalwijks lederfabrikant werd een uniek producent 'zBogaertó bouwman brillen VAN DOOREN DE GREEFF ENiG IN NEDERLAND Laaf Uw bril van tijd tot tijd oens bijstellen HET KOST NIETS Bij Hollandia hebt U altijd werk OPEN OOG Historie t Lederwaren en -tuigen Een grote naam in technisch leder Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorti tgen Fusioneren Vervanging DONDERDAGAVOND 13 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 13 De tcho va n uiöcn Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelPr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Opgericht 1878 Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK - De gemeente Waalwijk kent nog maar vijf looierijen. Vijf van de 120, die er rond de eeuwwisseling nog waren. Zeer recent zijn er nog een aantal gesneuveld. Vers in het geheugen liggend zijn de opheffingen van de Chroomlederfabriek 'Holland' en van Gragtmans en Wiesman. Grote bedrijven met een goede naam, waarvan de opheffing als een bliksemflits insloeg. Een van de 'laatste der Mohikanen' in Waal wijk is de N.V. Waalwijksche Chroomledenfabriek Van Dooren de Greeff. Een bedrijf dat behoorlijk draait, mede bij de gratie van zijn uitzonderlijke specialiteiten. De firma Van Dooren de Greeff is een producent van aparte artikelen en als zodanig uniek in Nederland en Europa. De reeks van produkten kan moeilijk in een bepaald kader worden gepast. Toch een poging daartoe. Jaarlijks wordt b.v. 10 ton leder naar Amerika ge ëxporteerd voor de vervaardiging van topjes voor biljartkeu's (pomme- ransen). Tienduizend kilo speciaal gefabriceerd leder, en dat terwijl een topje maar enkele grammen weegt. De N.V. Van Dooren de Greeff heeft zich in de afgelopen 90 jaar een grote naam verworven, vooral op het gebied van drijfriem- en technisch leder. Aan beide produkten worden hoge kwaliteitseisen gesteld. Opmer kelijk is, dat men bij het looien van juist deze twee hoogwaardige leder soorten heeft vastgehouden aan een oud looiproces, n.l. het looien in kuipen. En dan speciaal met plant aardige looistoffen (schors van ver schillende boomsoorten) ofschoon al naargelang de bestemming van het gelooide leder, ook wel met chroom- zouten wordt gelooid. Drijfriem- en technisch leder wordt steeds in beperkte hoeveelheden be steld. In onderlinge samenspraak tussen lederfabrikant en verwerker worden de kwaliteitseisen doorge praat. Hieraan aangepast wordt het looiproces afgewikkeld. In speciale gevallen worden de technici van het lederinstituut TNO in Waalwijk erbij gehaald. In genoemde sector kan hei looien soms uitlopen tot drie maan den. Het spreekt echter voor zich, dat de technici van het Ibedrijf zelf door de jaren voldoende ervaring hebben opgedaan. Het looien van het leder, dat bestemd is voor drijfriemen en verwerking voor technisohe doel einden verschilt in eerste fase niet van de wijze waarop dit elders ge beurt. Van het huidenmagazijn gaat de met zout of droging geconser veerde 'huid naar het nathuis. Daar wordt de conserveringswijze door weken en spoelen tenietgedaan. Via kalking en zwavelen worden de ha ren verwijdert. Ook de vleesresten verdwijnen hier. De nerfkant wordt tenslotte gestreken. Op dit punt vindt de splitsing in het produktie- proces plaats, n.l. voor het plantaar dig looien met uittreksels van hout, blad enz of met chroomzouten. Dit is afhankelijk van de uiteindelijke bestemming. De gelooide huiden - het looi proces duurt hier vaak zeer lang - worden daarna door spoeling ontdaan van de looistoffen en geperst. Door het inbrengen van vet wordt de huid weer soepel gemaakt. De droging van technisch en drijfriemleder geschiedt in droogkamers in hangende toestand, waarbij de vellen worden opgerekt. De droogtijd is afhankelijk van de dikte van het leder. Het looien van de voor tuig- en lederwarenleder be stemde huiddelen geschiedt voorna melijk in roterende kuipen. Dit rond draaien en de kneedbewegingen die erbij ontstaan, geeft warmte-ontwik- keling. De penetratie van de looi stoffen is daardoor intensiever en gaat sneller. De afwerking van de gelooide huiden is tenslotte geheel verschillend en wordt mede bepaald door de bestemming. De speciale bestemming van de huiden heeft het bedrijf in Waalwijk een aantal facetten gegeven, die ze ker genoemd kunnen worden. Zo 'be schikt men over twee mensen met 'n uitzonderlijk beroep. Deze twee - in de wandeling blanoheurs - verwij deren met een speciaal geconstrueer de schaaf de toplaag van het tech nische leder, dit om een gaver opper vlak te krijgen. Dit geblancheerde le der wordt o.a. verwerkt in de over trekken voor de walsen in de katoen en sajetindustrie. Zo'n lederen broek kost alleen al tussen de 15.000. - en 20.000,- Nog even terug naar de lederwa- renafdeling. Hiervoor worden de voor de technische sector minder ge schikte huiddelen als, liezen en halzen gebruikt. De vrij hobbelige oppervlakte hievan noodzaakte tot het ontwikkelen van een zgn. lakgiet- machine. De huiddelen glijden via een lopende band door een zgn. on onderbroken 'waterval' van verf. De ze techniek geeft geen verfverlies, iets dat in andere gevallen bij b.v. het gebruik van een elektrisch oog nog altijd 20 procent bedraagt. Het apparaat is veel "kleiner en de bouw kosten zijn beduidend lager, n.l. rond 12.000 in vergc'ijking tot 'n spuit- Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 De biigelmachine, waar de prent in het overleder wordt aangebracht. machine, waarvan de kosten nog al tijd tussen de 15.000 en 18.000 liggen. Lederindustrie en stromend water waren in de vorige eeuw twee on verbrekelijke grootheden. Het rivier tje de Loint (uitspreken als Lunt) is daarom van veel betekenis geweest in de ontwikkeling van Waalwijk als centrum van de lederindustrie met later daaruit voorkomend de schoen industrie. Dit riviertje kronkelde zich op enkele kilometers van de Maas nv Bloch Stibbe O Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten door het langstraatgebied. Waalwijk was vroeger een stad van veeverko pers. Het bezat daardoor de potentie op eenvoudige wijze aan huiden te komen, kon beschikken over stromend water en een looier-in-spe, die naast z'n agrarische seizoengebonden werk er wel iets bij wilde doen. Hierdoor ontwikkelde zich in deze contreien 'n bedrijfstak, die zeer lang het werk klimaat heeft bepaald. Al eerder wtrd het bestaan in die dagen van lief si 120 looierijen gememoreerd. Het riviertje de Loint is verdwenen. Toch is er van het grillige patroon nog iets terug te vinden in de vesti gingsplaatsen van de nog bestaande looierijen zoals die door Waalwijk verspreid staan. Uit de typische huis industrie, die de looierijen vroeger waren, is een sterk gemechaniseerde bedrijfstak gegroeid. De looi-indus- trie, die technisch goed bij de tijd is, heeft de laatste jaren door diverse oorzaken echter nogal wat slagen te incasseren gekregen. Genoemd zou den kunnen worden de sterke fluctu aties in de huiden prijzen, hetgeen de fabrikant ertoe bracht de voorraden te gaan inkrimpen. In 1878 begon de firma Van Doo ren de Greeff als een van de eerste lederfabrieken in Waalwijk, bij het looien gebruik te maken van chroom- zouten. De mechanisatie deed de vraag naar drijfriemen ontstaan en toenemen. Rond de eeuwwisseling nam dit zo'n vlucht, dat in Waalwijk een tweede bedrijf werd overgeno men. In 1915 werd het bedrijf om gezet in een N.V. en toen in de der tiger jaren de riem- en bandaandrij ving minder belangrijk werd, richtte men zich op de technische ledersoor ten. Dit werd en wordt nog steeds gebruikt in de textiel- ijzerindustrie en voor hydraulische afsluitingen. Na de produktie werd de fabricage van tuig- en lederwarenleder aange pakt, o.a. voor broekriemen, kinder tuigjes, tassen, portefeuilles, werk handschoenen enz. Merkwaardig is, dat men lang heeft gedacht het leder op vele plaat sen te kunnen vervangen door andere materialen als b.v. rubber, plastic enz. Hiervan is men op tal van pun ten teruggekomen, vooral daar waar aan het te verwerken leder hoge eisen moesten worden gesteld. Drijfriemen moeten b.v. rekvrij zijn en bestand tegen grote hitte en vochtigheid. In de sajet- en katoenindustrie wordt de wals voor de vervaardiging van de draden nog steeds overtrokken met een lederen broek. Voor de afdich ting van pompen wordt manchetleder vervaardigd. Bij DAF in Eindhoven werd de enor me pers voor de DAF-carosserie met leder overtrokken. Verder vindt men leder terug in bindriemen, gedraaide snaren (voor aandrijving van machi nes), lijmpersen (onder grote "hitte vulcaniseren van schoenzolen), vei- ligheidsberieming (voor glazenwas sers, leiendekkers enz.), turntoestel- lenbekleding, baggerzakken (het flexibel maken van lange pijpleidin gen voor zandtransport. EEN VERSTAANBAAR EERLIJK ANTWOORD Op ons artikeltje van vorige week ,,lk blijf altijd de mindere man" ont vingen wij twee schriftelijke reakties, die wij graag publiceren. „Met grote aandacht heb ik het artikel van aalmoezenier L. v. Berkel gelezen in de Echo van het Zuiden van 7 februari. Ik beschouw de jongeman, waarover in dat artikel geschreven wordt, als een persoon, die, wanneer zijn superieuren hem als medewerker zien en als zodanig behandelen, de hem opgedragen werkzaamheden naar best vermogen zal uitvoeren. Jammer dat hij, mede door het ontaktisch optreden van zijn chef, de gedachte heeft gekregen, dat voor hem in de maatschappij toch niets beters meer is weggelegd. Deze opvatting is niet juist I Uit bovenbedoelde artikel blijkt m.i., dat deze jongeman over genoeg doorzettingsvermogen beschikt om zich uit de minder aangename en misschien enigszins vernederende positie, waarin hij zich thans bevindt, los te maken. Het moet mogelijk zijn, dat er voor hem én andere goed willende jonge mensen, die in een dergelijke situatie verkeren, een gelegenheid is om een opleiding te volgen, welke de mogelijkheid kan brengen om zich in de maatschappij van een betere plaats te verzeke ren. Het lijkt mij waarschijnlijk, dat déze jongeman, die 's avonds moet overwerken om t.z.t. een bromfiets te kunnen aanschaffen, ook in staat zal zijn zich door regelmatige studie een betere positie te verwerven. Daardoor zal hij de zekerheid krijgen, dat hij er even goed bij hoort als de anderen In ieder geval is de schrijver van dit artikeltje be reid hem hiermee zo goed mogelijk te helpen. De aalmoezenier is bereid hieromtrent inlichtingen te geven". Ondertussen is het kontakt tussen bedoelde jongeman en de schrijver van dit artikel, die graag onbekend blijft, reeds tot stand gekomen. Andere jongelui, die zich in deze kerel herkend hebben, zouden op dezelfde manier geholpen kunnen worden. Zij gelieve zich dan bij ons te vervoegen. Een tweede reaktie kwam van de heer E. F. Hardesmeets, direkteur van de Levensschool te Waalwijk „Aalmoezenier van Berkel vroeg in de rubriek 'Open Oog' een ver staanbaar eerlijk antwoord te geven aan jou, een jongen van 19 jaar. Laten we beginnen met te zeggen, dat niet voor alle problemen een pasklare oplossing ligt. Voor het probleem, waarmee jij zit, is dit ook het geval. Het heeft, naar is meen, meer te maken met jezelf dan met die samenleving, waaraan jij je zo ergert en waarover je kankert. Men sen met witte boorden en daaronder ook prutsers, zullen er altijd blijven. Moeilijke kranten, die je niet meer kunt lezen, zullen er ook blijven; en je zult er dan niet naar grijpen. Naar de T.V. zul je blijven gapen en je zult er voor jou niet veel in kunnen vinden, wat je aanstaat. Ja, daar zitten we dan. Ik stel je de vraag: Wat doe je er zelf voor om het te veranderen? Die vraag zul je wel uit de weg 'willen gaan. Ikzelf heb het ook lastig met dit soort vragen, aan jezelf gericht. Er komen dan verdedigingen en ontwijkende antwoorden, maar geen oplossing. Toch kun je jezelf niet meer verschuilen; er gebeuren vlakbij en veraf dingen, die jou aangaan. Er gebeuren dingen, waarbij jij betrokken bent en waar je niet meer langsheen kunt. Ga je er wel langsheen, dan kom je er niet meer uit, dan is het ook doelloos. Kan je het niet? Best mo gelijk. Ik wil graag eens met je praten. Meld je maar eens!" Het na de oorlog aanpakken van de vervaardiging van leder voor tui gen en lederwaren heeft het boven genoemd 'bedrijf een grotere stabili teit gegeven. Dit nieuwe facet lag echter voor de hand. Voor de oorlog n.l. verwerkte men alleen zgn. dikke rug, platen van vaak wel 12 mm dik, van een speciale vezelstructuur en daardoor voldoend aan de meest op timale eisen (een trekkracht van b.v. 1000 kg. per vierkante centimeter) De andere huiddelen als flanken, hal zen en liezen waren voor technische produkten niet van belang. Dit 'afval' heeft echter aan belang rijkheid gewonnen. Deze vroeger on nutte huiddelen waren aanvankelijk afkomstig van gedroogde buffelhui den uit Indonesië. Inmiddels is men met het vergroten van juist de produktie op dat gebied ook gezouten Europese huiden gaan ver werken. Jaarlijks verwerkt men in totaal voor de diverse sectoren in het bedrijf 750.000 kg. huid. Van de produktiewaarde circa 2 miljoen - wordt ruim 50 procent geëxpor teerd. De mooiste Vliegvakantie uit de mooiste Magneet Vliegvakantiegids 1969 met honderden kleurfoto's Vraag vandaag aan! DEMAGNEETnv TILBURG Heuvelring 49 tel. 04250-34809 DEN BOSCH Kolperstraat 3 - tel. 04100-42128 Op de uitzetmachine wordt het leder in vochtige toestand rekvrij gemaakt SPECIAALZAAK

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1