wAAlwijkse en UnqstRAAtse coimnt Uitgaan tijdens de cArNaVaL HET GILDE ST. AMBROSIUS BRENGT KLEUR IN LOON OP ZAND Musis Sacrum Apollo Stap óók over op Hollandia Lido Romantica Roestelberg De Ster El Terreno 't Vosje Bar Hertog Jan Taxandria-Bar BnosiusQ Na 700 jaren.... nu nog Ra Hertog van Brabant prisma7 bijou J. K. Verhuist Gildefeest 185 jaar Het feest Angelique Sex a la minuut De man met het gouden pistool Zo gezegd, zo gedaan Gravin Mariza Pardaillan V Das Madchen mit den Sexten Sinn Ook een avondje Carnaval thuis? De DONDERDAGAVOND 13 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 13 vAn het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Gildefeest in het kader van de raadhuisfeesten LOON OP ZAND - Het programma van de raadhuisfeesten is veel omvattend, want er wordt bijna een hele week gefeest om elk wat wils bij deze plechtige officiële opening te geven. Men zal dan geconfronteerd worden met het verleden en de toekomst, want heel lang geleden kreeg de plaats Loon op Zand, eerst geheten Venloon, haar vrijheid die wordt voort gezet in de toekomst en voor het nageslacht. Hierbij spreekt een gemeente huis op zich zelf een groot woord mee. In al die jaren heeft een gemeente als Loon op Zand een aanzienlijke geschiedenis gemaakt. Dit zal ook tot uiting komen in de historische optocht welke zaterdag 26 april door de gemeente gaat. Hierin zijn vanzelfsprekend de gemeentelijke gilden be trokken, want zij zijn de oudste organisaties van Loon op Zand en Kaats heuvel. Op zondag 27 april zal het gilde St. Ambrosius van Loon op Zand dit feit mee vieren en. wel heel bij zonder door het houden van een gildefeest. 's Zaterdags daarvoor doet het mee in de optocht als on derdeel van de historie; dan zullen de gilden symbolische worden uit gedrukt in de stoet. Daaraan doen mee de gilden St. Hubertus, St. Crispijn en St. Ambrosius uit Loon op Zand en St. Jan uit Kaatsheuvel. We schreven reeds over zondag 27 april; welnu dan zal ook St. Am brosius het feit gaan herdenken, dat het 185 jaar geleden werd opgericht door de toenmalige heer Van de Heerlijkheid, Jhr. Jan Baptist Ver- heijen in mei 1784. Jhr. Verheijen was toen rentmeseter van de Prin sen van Salm-Salm. Hij, met Judo- cus Kouwenberg, heeft de stoot ge geven om tot de oprichting te ko men. Zij hebben toen een "caert" of reglement opgesteld en aan de Hoog Moogende Heeren Staten der Nederlanden te Den Haag gezonden, ter goedkeuring. De inhoud van het reglement is gebaseerd op de statuten van oude re gilden met de bedoeling er weer een gilde van te maken en vooral de katholieken van het dorp te ver enigen in een dergelijke organisatie na de protestantse periode welke toen afliep. Reeds eerdere gil den hebben jaren lang stand ge houden in Loon op Zand. Zo weten we dat plm. 1500 er een St. Huibert- gilde was, dat voor 1648 verdween. Een later bekend gilde was het St. Barbaragilde dat zich plm. 1730 laat horen en waar zowel katholie ken als protestanten in waren. Ook dit vervloog en daarna kon in 1784 het St. Ambrosiusgilde worden op gericht. Het ging niet gemakkelijk, en onder hef mom er een "Bijen vereniging" van te maken, lukte 't wel Dat ging wat gemakkelijker, om dat de meeste ingezetenen en aan te sluiten leden boomgaarden en heidevelden hadden waar de bijen welig toefden en hun kostbare ho ning verzamelden voor de verkoop. Bijzonder interessant zijn de arti kelen die handelen over het houden van bijen en het plaatsen van bijen korven (-stokken). Dit alles was zeer zakelijk opgesteld en ook kwam daafbij nog de relatie welke de leden hadden met de heer van het kasteel, welke weer op zijn beurt op goede voet stond met Den Bosch en Den Haag. (hier de Hoofdman Verheijen) het aloude recht had de schutsboom te "vrijen" of bevrijden "in naam van de Hoogmoogende Heeren Staten j der Vereenigde Nederlanden, als Hertog van Brabant". Het is een uniek geval dat in Bra bant niet veel voorkomt, alleen bij dit gilde, dat hier aan de belening van Hertog Jan van Brabant van het vrije grondgebied van Venloon of Loon op 't Sandt, aan Willen van Horne op 4 mei 1269 herinnert. Een hertoglij ke privilege. Steeds heeft het verband gehouden met de mo gelijke motivering dat de Heeren van Staten in hun hoedanigheid de leenheren van de Heer van Loon op Zand waren. Het was een toestand die in de Meijerij weinig meer be kend was en het zou niet onwaar schijnlijk zijn dat het gilde ouder is dan 1784; althans naar een eerder gilde te zijn opgericht. Even memoreerden we 1629. Het is een belangrijk jaartal voor de Loonse geschiedenis; het is nu 700 jaar geleden dat het Loonse grond gebied een volledige vrijheid werd Medaillon van 't oude gildevaandel Toch ging het niet van een leien dakje en wilden de Heeren in Den Haag het voornaamste artikel niet aanvaarden. Het ging hier om het wijmaken van de schutsboom bij het koningschieten. Het eerste schot zou worden verricht door de Ofti- C1er of namens de Heeren van de Staten in Den Haag. Het bestuur ging hiermede niet accoord, want er was voorgesteld de rechten van de Plaatselijke autoriteiten te handha ven. Dit hield echter in dat de Heer der Heerlijkheid door erfopvolging en uit kon groeien tot een zo mooie gemeente welke we nu kennen. Ook voor het St.' Ambrosiusgilde is dus dit 700ste jaar een gelegenheid om het feit met het gildefeest te onder strepen. In de periode rond 1789 heeft het gilde een strijd moeten voeren te gen de Franse overheersing, welke alle gilden verbood. Zo komen er meer episoden voor, maar steeds heeft men stand weten te houden en mogen we gerust terugzien op het voorgeslacht. De huidige gilde- broeders mogen hun voetstappen volgen en nog met trots de gilde- gedachte en tradities hoog houden. Is er een mooiere tijd om gezamen lijk iets te bewaren of op te bou wen dan juist nu? Welaan, dat is de reden dat St. Ambrosius graag een gildefeest wil houden om de schutters, vendeliers, tambours en standaardrijders een wedstrijd aan te bieden, waarvan ook het publiek van kan meegenieten. De Brabant se gilden leven nóg en hebben wer kelijk bestaansrecht in de huidige maatschappij. Op vriendschappelijke wedstrij den zullen de gildebroeders elkaar ontmoeten en strijden om het echte gildezilver. Op zondag 27 april heeft een speciale gildemis plaats in het Cultureel Centrum, waarna per bus wordt vertrokken naar het gemeen tehuis te Kaatsheuvel, waar burge meester Van Erp, de koning met hun zilver omhangen en de hoofdlieden zal ontvangen. Op het middaguur zal een optocht door Loon op Zand trekken en zul len de aangesloten gilden van de kleine kring Zandleij omgeving van Loon op Zand zich presente ren. Op het feestterrein aan de Klokkenlaan zullen de vendels zwaaien bij de opening van het feest en de wedstrijden in de diver se onderdelen plaatshebben. Ook nemen aan de optocht en schiet wedstrijden de gilden deel, welke met de handboog schieten, in de Brabantse Federatie van Schutters gilden "St. Joris". Kortom er is weer volop gelegen heid het mooie van Brabant te aan schouwen. De kleuren van de gil den zullen door de vendelzwaaiers worden gedragen en door de lucht zweven! Laten we hopen dat het weer zal medewerken aan het fes tijn, dat heel de gemeente mee gaat vieren Angelique is weer gevangen geno men en Eserainville en zijn helper Coriano denken dat het schip van de Peyrac zo zwaar 'beschadigd zal zijn, dat er van een achtervolging geen sprake kan zijn. Vrij spoedig slaagt Peyrac in Eserainville's schip te en teren, die hem zegt Angelique in Al giers aan land gezet te hebben. Het schip van Peyrac vergaat in 'n storm, maar hij weet levend Algiers te be reiken en wordt daar in de gevange nis geworpen. Angelique is ondertussen in de ha rem van de Sultan terecht gekomen. Na een ruzie komt ook zij in een cel. Peyrac lokt met een list de Sultan, nadat hij ontsnapt is, in zijn geheime schuilplaats en biedt hem in ruil voor Angelique aan. De Sultan accepteert dit, maar Angelique is al gevlucht. Na een achtervolging en ontberingen volgt de definitieve hereniging van Angelique en haar echtgenoot de Peyrac. Een heerlijke sexfilm, vol humor en actie, die het nodige te bieden heeft. Deze film draait vrijdagavond als nachtfilm. Een keiharde western in kleur, die naast actie ook veel spanning geeft, waaraan de jeugd haar plezier kan beleven. De Castagniers, drie boers en een zuster, vormen een eensgezinde en schilderachtige familie. Allen bezit ten het opvliegende karakter en de rode haren van de Castagniers en al len - behalve natuurlijk broer Hen ri, die pastoor is - hebben wel iets met de scheepvaart te maken. Jean- Baptiste is vuurtorenwachter, André ontwerpt en bedenkt scheepsmodel len voor de scheeuswerven van de machtige en opvliegende Louis-Phi- lippe Fourchaume en Charlotte helpt haar broer André naar vermogen met zijn nautische experimenten. André en Charlotte hebben als 't ver haal begint zojuist met hun jachtje de internationale regatta van San Remo gewonnen. Zij arriveren op de werf van Fourchaume, juist op het moment dat onder grote publiéke be langstelling een nieuwe snelle motor boot, ,,De onverwoestbare", eveneens ontworpen door André, van stapel loopt. Helaasde berekeningen van André Castagnier moeten ergens niet hebben geklopt, want „De onver woestbare" doet haar naam geen eer aan en zinkt vrijwel onmiddellijk. Gravin Mariza bezit in Hongarije een landgoed. Zij bepaald er zich echter toe de opbrengsten te incas seren en daarvan een vrolijk leven te leiden. Plotseling komt er echter een einde aan de geldzendingen uit Hon garije, als Michael, de nieuwe rent meester, de leiding van het landgoed op zich neemt. Mariza is hevig ver bolgen over de houding van Michael en besluit hem een les te geven. Ver kleed als boerenmeisje gaat zij naar de velden en ontmoet Michael op wie ze op slag verliefd wordt. Om verlost te worden van haar tal rijke aanbidders heeft Mariza enige dagen geleden in de kranten het be richt laten opnemen, dat zij verloofd is met een zekere Koloman Zupan Mariza meent, dat deze Koloman Zu pan alleen maar in de operette „De Zigeunerbaron" bestaat, doch helaas voor haar blijkt er ook in het ware leven een Koloman Zupan te'bestaan. Dat is Lisa, de zuster van Michael. Koloman Zupan heeft een meisje. Als Lisa in de krant leest, dat Kolo man Zupan verloofd is met Mariza, kan zij maar één conclusie trekken: Koloman heeft haar bedrogen. Chartres wordt belegerd door de troepen van Hertog de Guise om Hendrik de Derde van de troon te stoten. Omdat Hendrik van Navarra hulp kan bieden, wordt de musketier Pardaillan met een geheime 'bood schap door de vijandelijke linies ge stuurd. Hij wordt in een hinderlaag gelokt en weet zich door een list te bevrijden. Op de terugweg wordt weer een poging tot gevangeneming gedaan, maar Pardaillan weet veilig Chartres te bereiken. Vele intriges en samenzweringen zijn aan de orde van de dag, maar tenslotte overwint toch weer de liefde doordat Bianca, eerst een vijandin van Pardaillan, verandert in een liefhebbende toe komstige echtgenote van redder Par daillan. nv Bloch Stibbe Waalwijk - Holland 1) verfijnd model fraai/bewerkte band 155.- 2) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- Uw juwelier met 't klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk Tel. 4681 uw PRISMA horloger Debby, een avontuurlijke Zweedse, gaat haar vakantie doorbrengen bij een oom, schrijver van detective-ro mans, die een huis heeft aan de Ita liaanse Rivièra. Bij haar aankomst verneemt ze dat haar om vrij plotse ling vertrokken is naar New-York. Door een aantal vreemde gebeurtenis van moord sprake is en besluit de 'zaak' te gaan onderzoeken. Zij komt in contact met Hirnschrodt, de plaats vervanger van haar oom, en met de jonge commissaris Ambrosi. Deze laatste gelooft niets van Déb- by's 'moordbeweringen' maar neemt de zaak toch in onderzoek omdat hij een groot liefhebber is van natuur schoon en volgt Debby's nudiste-nei- gingen dan ook met veel enthousias me vanuit het struikgewas. Hirn schrodt, geen mindere 'liefhébber', slooft zich eveneens uit en spoort verdachten bij tientallen op. De carnavalsdagen bij Lido zullen ongetwijfeld bijzonder gezellig door- gébracht worden want er spelen de in heel Waalwijk en omgeving be kend staande bands, t.w.Het Duke City Sextet en The All Stars, resp. met de zangers Bob Smit en Frank Scott. Zaterdag spelen beide orkes ten in een feest van dansinstituut Crielaars van 8 tot 2 uur. Zondagmiddag Jeugdcarnaval met de Rowdies en zaterdagavond Neuzen- 'oal met The All Stars. Maandag avond 'groot Zottenbal en dinsdag avond sluitingsbal, beide met 'The Al! Stars'. Maandag- en dinsdagmiddag is er een teenersbal door De Wollukke.rs. Een enorm feest dus met twee orkes ten in drie zalen en vier bars. Vier dagen van zotternij in Roman tica onder de tonen van het onver- - Bij het noodweer en sneeuwstor men zijn in New York duizenden mensen op de vliegvelden ingeslo ten, zij kunnen er niet in of uit; vliegtuigen en helicopters moeten voedsel brengen. - In Tsjecho-Slowakije is het aantal zelfverbrandingen gestegen tot 25. - Op Bali zijn bij een aardverschui ving 40 mensen gedood en 10 gewond; in Bombay zijn bij on lusten 37 mensen gedood en in Manilla is een veerboot gezonken met 100 slachtoffers. - De secretaris-penningmeester van de 'Oranje-vereniging in Haarlem heeft deze vereniging de laatste jaren voor 50.000, - opgelicht. - De Tweede Kamer heeft met 126 tegen 4 stemmen een motie aan genomen voor extra steun aan probleemgebieden, maar men ver wacht dat de regering deze motie niet zal uitvoeren. - De Tweede Kamer is tegen een commissie inzake de Indonesië- kwestie en wil de regeringsrap porten afwachten. moeibare orkest The Skyliners met zang van Maja Ingeborg. Zaterdag wordt verzocht de dorst te komen les sen om het zondag echt goed te pak ken te krijgen! De carnavalsvereni ging 'Allee Vooruit' bestaat 5 jaar. Dit moet bij Romantica gevierd wor den, waarbij de Hoogheid met gevolg aanwezig zal zijn. We verklappen verder niks Dinsdag zal er een speciaal 'bal zijn: Het Rooie Neuzenbal, om alles daar na weer te vergeten voor een heel jaar. In de drie bars en snacktentje voorziet men het inwendige. Om eens rustig én gezellig van de natuur te genieten naast de carna valsstemming in Berg en Dal is een bezoek aldaar beslist waard. Zo zul len daar The Blue Stars - eenieder wel bekend - zondag-, maandag- en dinsdagmiddag speciale carnavalsmu ziek spelen. De Ster heeft tot motto gekozen: Vier dagen gek doen! Elke dag spe len er Boerenkapel 'De Knollenpluk- Icers' uit Nijmegen en 'The Flying Rockers'; dus twee orkesten. Boven dien als speciale aangelegenheid zon dagmiddag voor de teeners en twen- ners een attractie. Dan zijn er The Swinging Soul Machine. Dus doe je best! Maandag- en dinsdagmiddag om 3 uur begint in Nieuwkuijk het carnavalsbal al. In Hotel Smit te Kaatsheuvel be gint de stemming er vrijdagavond al in te komen. Niemand minder dan ZEN - een topgroep - zal daar de jeugd bezighouden. ZEN is een buitengewoon orkest dat reeds drie maal als eerste en driemaal als twee de in de Top 40 zich heeft weten te handhaven. Zaterdag- en zondag avond is er een gezellig carnavalsbal. Opnieuw hoogspanningmaandag avond 'The Swinging Soul Machine', een uitgesproken moderne groep. Opnieuw dinsdagavond een gecostu- meerd carnavalsbal. In Baardwijk kunnen ze het zeer goed, want daar spelen zaterdag- tot en met dinsdagavond The Blue Birds, een onovertrefbaar orkest dat zijn programma speciaal aan de carnaval heeft aangepast. Zondag- en dins dagavond brengt bij 't Vosje Prins Jul I een bezoek met zijn 'gevolg, on der het gecostumeerd carnavalsbal. Wees er als de 'kippen' bij In bar-dancing Hertog Jan hebben de agrariërs het woord, vandaar de agrarische volksdansen waarvoor el ke avond om 11.11 uur prijzen zul len worden uitgereikt. Een speciale prijs is er voor de gezelligste boer. Soos Memphis Gold draait daar za terdag en maandag eveneens met 't nodige vertier. Elke carnavalsdag gezellige fees ten in Taxandria met ohampagne, worst happen. Hossen, dansen, sprin gen en kiele, kiele, kieleop maandag en dinsdag. DE TWEE KOLOMMEN De Liedertafel 'Oefening en Ver maak' viert als gebruikelijk haar car naval in Hotel De Twee Kolommen op zaterdagavond. Een orkest zal hier de 'juiste' feesttoon weten te vinden. DAN

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5