wMlwrjkse en UnqstRAAtse couRant Prinses Christina 22 jaar Raad Waspik verleende tegen advies van B. en W. bouwvergunning voor twee nishutten BOUWBEDRIJF PEPPING UIT KAATSHEUVEL LAAGSTE INSCHRIJVER in de tuin komen 14 bejaardenhuisje Bouw Stichting Vleugel Woningen Begroting Afbraak Woon- en slaap kamers Eenheid Ziekenafdeling Onderwijs MAANDAG 17 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 14 van het Z Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" In maart start in Loon op Zand bouw van bejaardenhuis ,De Venloene' LOON OP ZAND - De bouw van het nieuwe bejaardencentrum „Huize De Venloene" in het dorp Loon op Zand is aanbesteed. Vier bedrijven schreven voor de realisering van dit kostbare projekt in, namelijk Kortewegs Bouwbedrijf in Breda, De Bont in Nieuwkuijk, Van Heeze- wijk uit Best en Pepping uit Kaatsheuvel. De laatste kwam ook met het laagste inschrijvingsbedrag uit de bus n.l. met 1.492.000, - Het stich- Het dorn Loon op Zand krijgt er in de komende vijftien maanden 'n bijzonder fraaie en riante nieuw bouw bij. Aan de Van Rijckevors- selstraat zal het ouderwetse Gerla- chusgesticht ervoor moeten plaats maken. Deze plaats werd bewust verkozen boven nieuwbouw op een perceel grond ten westen vgn de Kasteellaan. Voor de kern van het dorp Loon op Zand namelijk bete kent het nieuwe bejaardentehuis 'n bijzonder waardevolle aanvulling. "Nieuwbouw aan de Van Rijcke- vorsselstraat moet men eigenlijk in een wat groter verband zien". Aan de hand van een kaart van het dorp Loon op Zand verduidelijkt de schepper van het nieuwe complex architect Hub. Prins uit Kaatsheu vel deze uitspraak. "Evenals Kaats heuvel zal ook het dorp Loon op Zand een herstructurering van de kern moeten ondergaan. Bekend is het gemeentelijke plan de oude ka tholieke kerk meer naar voren te halen door afbraak van wat om ringende bebouwing. Hierdoor wordt een groot plein geschapen. Van dit plein uit wil men trachten een relatie te berei ken met de ten noorden van de kerk liggende bebouwing van het dorp". De openheid, die het nieuwe bejaar dencentrum moet gaan worden, zal als een van de steunpilaren van dit plan moeten dienen. "Het grote ge bouw, dat 79 bedden krijgt, vormt natuurlijk één groot blok op zich. Aan de zuid- en oostkant van het perceel van circa anderhalve hecta re gaan we veertien bejaardenwo- ningen bouwen. Tussen huis en huisjes zal derhalve een grote tuin vrij blijven liggen. Het ligt in de bedoeling van deze tuin een park te maken. De hierin aan te leggen wandelpaden bv. moeten het voor passanten mogelijk maken via dit park van de nieuwbouw aan de noordrand van het dorp snel de kom van het dorp te kunnen bereiken. Het winkelcentrum, dat aan de Van Strieckenlaan klaar kwam, zal er ook meer door in het middelpunt van de belangstelling kunnen ko men te liggen". Om het nieuwe bejaardencentrum te kunnen realiseren zal een op het perceel grond gelegen boerderij af gebroken moeten worden. Wanneer het grote gebouw klaar is, zullen de bejaarden van het oude naar het nieuwe gebouw verhuizen. Direct hierna zal worden gestart met de sloop van het Gerlachusgesticht. Enige oude gebouw ter plaatse blijft dan nog de meisjesschool aan de Van Rijckevorsselstraat. Het stich tingsbestuur hoopt min of meer de ze school in de toekomst ook te kun nen afbreken met het beschikbaar komen van een nieuw gebouw voor deez vorm van lager onderwijs. van het dorp Loon op Zand in vroe ger eeuwen. Maar net een jaar na die eerste besprekingen is men al aan realisering van dit grootse pro jekt toe. Vooral hier mag van grote voortvarendheid van de initiatief nemers worden gesproken. De bouw plaats aan de Van Rijckevorssel straat brengt wijkgebouw van Wit Gele Kruis, kerk, cultureel centrum en winkels dichtbij de bejaarden. Architect Prins ontwierp een aan de eisen des tijds aangepast gebouw. Het woongedeelte van het projekt vormt een grote L. Parallel aan de Van Rijckevorsselstraat komt een twee bouwlagen hoog gebouw te liggen. Op de zuidelijke punt ervan komt uitgebouwd de recreatie zaal, die ook van buitenaf bereik baar is. Recht op genoemde straat komt een drie verdiepingen hoog gebouw te staan. Dit heeft diverse functies. Op de plaats waar beide gebouwen in elkaar overlopen, ko men entree, trappenhuis, lift en de toegangen tot aan de noordzijde uit te bouwen kapel, mortuarium (eveneens door de bevolking van Loon op Zand te gebruiken), met erachter liggend keuken, eetzaal, linnenkamers, provisiekamers, patio rijwielberging, verblijfruimte voor het personeel enz. Op een deel van deze uitbouw komen zes kamers voor intern personeel met de diver se voorzieningen. Keuken en eet zaal zullen worden onderkelderd. Belangrijk onderdeel hiervan wordt een BB-schuilplaats met o.a. de functie van noodbestuurspost. Ver der komen er in de kelder een twee de provisiekamer en de cv-installa- tie. De grote twee bouwlagen hoge vleugel gaat de meeste kamers be vatten. Gelijkvloers komen er ze ventien een- en een tweepersoons kamer. De kamers komen zowel aan de voor- als aan de achterzijde van het gebouw te liggen. Midden in de 47 m lange gang komt 'n ruimte waarin de bewoners kunnen biljar ten of handwerken. Op de boven verdieping komen 21 een- en twee persoonskamers met eveneens een verblijfruimte voor de bejaarden. Elk van de kamers krijgt z'n bal kon. Nieuwe bejaardencentrum, de 14 bejaardenwoningen, een al eerder gereed gekomen drieklassige kleu terschool en een op het resterende deel van de grond aan te leggen speelterrein zullen een eenheid gaan vormen. Enkele straten omsluiten dit complex. Het verkeer op het ter rein zal zich geheel langs wandel paden moeten gaan afspélen. Eind volgend jaar zal men naar verwach ting alle voorzieningen hebben kun nen realiseren. De Stichting Bejaardenzorg Loon op Zand heeft op zich genomen het nieuwe gebouw waarvan de totale stichtingskosten zijn geraamd op circa drie miljoen gulden, te reali seren. De gemeente heeft zich ach ter dit initiatief gesteld. Voor de nieuwbouw koos men na enig aar zelen de historisch verantwoorde naam "De Venloene", naar de naam In de korte en drie verdiepingen hoge vleugel van het gebouw wor den de kamers allen op het zuiden georiënteerd. Aan de achterzijde komen de dienstruimten. Op de be nedenverdieping komt een flat voor de directrice van het huis. Deze komt te bestaan uit een zitkamer, een slaapkamer met balkon-entree, hal, garderobe, kichenette, berging en toilet- en badgelegenheid. Ver deeld over de drie bouwlagen ko men er verder twaalf een-persoons kamers en drie twee-persoonska- mers. De laatste krijgen een aparte zit- en slaapkamer en eigen douche. Entree, kichenette, wastafel, toilet enz. krijgen alle kamers. Op elke etage komt verder een dagverblijf voor de zusters en een badkamer voor algemeen gebruik. Op de bovenste etage werden twee twee-persoons ziekenkamers gepland. Tussen beide kamers in tingsbestuur gunde de bouw overigens nog niet, alhoewel het gebruikelijk is, dat de laagste inschrijver het projekt ook uitvoert. Deze maand nog verwacht men de beschikking van de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, waarmee de realisering van het projekt mogelijk wordt. In maart kan het werk waarschijnlijk al worden aangepakt. Medio 1970 kan het nieuwe gebouw dan klaar zijn. komt een grote badkamer met toi let. Aan de overzijde van de gang komen te liggen een spoelruimte, een dienkeuken en een separeerka- mer. Deze ziekenafdeling wil men zoveel mogelijk afgescheiden hou den van de rest van het gebouw. Op deze bovenverdieping komen nog twee tweepersoonslogeerkamers voor gasten en een grote kamer, die bv. voor het houden van verjaar dagen van een van de inwonende bejaarden kan worden gebruikt. In de grote hal gelijkvloers komt een ruimte voor de administratie, ter wijl er ook een bestuurskamer in gericht wordt. De liftinstallatie Wordt van het zgn. hydraulische type, dat wil zeggen een liftkooi, die van onderaf wordt bediend en niet aan kabels hangt. De veilig heid hiervan is groter. De ruimte van de entreehal vindt men ook op de eerste verdieping terug. Daar gaat men een recreatiekamer en 'n leeshoekje inrichten. Aan de achterzijde van het ge bouw -o.a. aan de Doelen ko men 14 be jaar den woningen te staan De twee-persoonshuisejs krijgen 'n oppervlakte van ongeveer 70 vier kante meter en de drie-persoons van bijna 85 vierkante meter. De indeling van het eerste type is: en tree, keuken van 3.60 bij 2 meter, woonkamer van 4.35 bij 4 meter, slaapkamer van 3 bij 4 meter, dou che, wastafel, toilet, bergplaats met cv-unit en terrasje. Het drie-per. soons-type is wat groter en heeft 'n tweede slaapkamer van 3.10 bij 2.10 meter extra. Verder zijn alle ver trekken iets ruimer. Het ligt in de bedoeling deze huisjes evenals alle kamers in het grote huis te voor zien van een centraal alarmerings systeem. Uiteraard kunnen de be woners ervan terugvallen op de centrale voorzieningen van het be jaardenhuis. Dinsdag 18 februari wordt prinses Christina 22 jaar. Ook zij is niet meer in de familiekring op paleis Soestdijk gebleven, nadat haar zusters gehuwd zijn. Zij heeft een paar jaar gestudeerd in de sociale weten schappen aan de rijksuniversiteit te Groningen, De kennis van de men selijke verhoudingen in de maatschappij stond bij haar centraal. Ook in de paedagogie heeft zij zich bijzonder verdiept. Nu: is zij zich in Canada gaan bekwamen. Omdat zij ook zangonderricht heeft, wordt wel eens verondersteld dat zij alleen daarvoor naar het buitenland is gegaan. Maar dat is natuurlijk niet helemaal juist. Onze jongste prinses heeft een veel bredere belangstelling en verdiept zich in Canada in verscheidene van de daar gedoceerde wetenschappen. H.K.H. wil zich, en dat is zeer ver standig, ook internationaal oriënteren en na Canada zullen er nog ver scheidene andere landen volgen waar zij enige tijd kan gaan studeren. Zo mogelijk komt zij voor haar verjaardag een long-weekend over naar haar ouders. Haar ouders hebben ook overwogen tegen 18 februari een verjaardagsbezoek aan hun jongste dochter in Canada te brengen. In elk geval zal er contact zijn. Zoals in elk gezin de familie bijeen komt met de verjaardagen. Het verlenen van een bouwvergunning voor twee zgn. nishutten heeft donderdagavond in de raadsvergadering te Waspik geleid tot een bijzonder uitgebreide discussie. Het college van burgemeester en wethouders be schikte afwijzend op een verzoek van A. Kamp en C. Pruijsen-v. Campen tot het bouwen van twee zgn. nishutten voor hun agrarisch bedrijf aan de Vrouwkensvaartsestraat, waarop zij zich tot de gemeenteraad hebben gewend. Met uitzondering van de beide wethouders Van Dongen en v. d. Broek en de heer Kools stelde de raad zich in deze kwestie in zijn geheel tegenover de zienswijze van burgemeester Welling op. Om adressanten tegemoet te komen toonde B. en W. zich destijds bereid om een vergun ning te verlenen mits de lengte van nishutten op zes meter zou worden teruggebracht en onder voorwaarde dat in de uiterlijke vorm enige wijzi ging zou komen. Vorm en kleur (5x11 m.) zijn naar het oordeel van B. en W. in flagrante strijd met de (bestaande bebouwing en voldoen op generlei wijze aan de ei sen van welstand. Ook het advies van Welstandsdistrict Oost-Brabant waar bij Waspik is aangesloten was dan ook negatief. Economisch gezien is een dergelijke nishut wel de goed koopste soort van een bedrijfsgebouw maar hiermee is het algemeen belang van het uiterlijk van de gemeente niet gediend, aldus burgemeester Welling. In beroep bij de raad vonden de aan vragers echter een verregaande in schikkelijkheid. Nadat de heren A. Kamp, J. van Hooren, H. de Bont, J. v. Dongen en A. v. d. Wassenberg er het hunne van hadden gezegd en herhaaldelijk verwierp de raad het voorstel van B. en W. tot weigering van de bouwvergunning met 8 tegen 3 stemmen. Burgemeester Welling zei zich in deze het recht voor te behou den de beslissing van de raad ter vernietiging aan de kroon voor te dragen. Met een aanzienlijk tekort tmn 79.832,54 op de gewone dienst accepteerde de raad vervolgens de begroting voor 1969. De commissie met het onderzoek belast, A. Kamp, Th. Smits en L. Verduyn vond geen mogelijkheden het geraamde tekort terug te brengen. De gewone dienst vermeldt aan inkomsten en uitgaven resp. 2.311.801,01 en 2.391.663,55 gld. De kapitaalsdienst is begroot op resp. 7.766.313,89 en 8.546.855,18 gulden. Ook voor 1969 deed de raad weer een beroep om voor een aanvullende uitkering uit het gemeentefonds in aanmerking te komen. De heer J. v. Dongen had bezwaar tegen de 5.000 gulden, welke voor onderhoud van de burgemeesterswoning was uitgetrok ken. Hij zocht liever naar een moge lijkheid om tot de bouw van een nieuwe ambtswoning te komen i.p.v. telkens weer enkele duizenden gul dens aan onderhoud te moeten beste den. In een uitvoerige beschouwing op de begroting pleitte de heer A. Koöls voor planning op langere ter mijn en stelde hij onderwerpen aan de orde als financiële verhouding Rijk-gemeente, het rapport van prof. dr. Brasz en drs L. de Jong over de betekenis van de gemeente voor de burger, het vertrek-oversohot in Was pik en haar mogelijke oorzaken, en de studie van J. H. Oerlemans over de mogelijkheden van noordelijk N.-Brabant. De gemeenterekening 1966 gaf de raad ter nader onder zoek in handen van de heren J. van Dongen, J. van Hooren en A. v, d. Wassenberg. De tennisvereniging die eind vorig jaar werd opgericht en nu al 80 con tribuerende leden telt maar nog niet de beschikking heeft over een tennis baan kon gunstig nieuws aanhoren. Een crediet van 12.000,- voteer de de raad voor de aanleg van een baan, aan de westzijde van de speel weide welke momenteel door de N.V. Grondmij., met subsidie van de rijks dienst voor aanvullende werkgelegen heid, in bestemmingsplan Waspik - Beneden, noordelijk gedeelte in uit voering is genomen, Ter voorziening in een grote recreatieve behoefte zal de gemeente voor eigen rekening de baan aanleggen om ze daarna van seizoen tot seizoen aan de vereniging te verhuren. De kosten werden ge raamd op 15.299,-, maar omdat de leden eigen arbeid willen inbren gen en mogelijk ook anderen zich uit gemeenschapszin geroepen voelen hand- en spandiensten te verlenen, konden de aanlegkosten worden te ruggebracht tot 12.000, - Per jaar zal 1700,- voor rente en aflos sing moeten worden opgebracht. De heer v. d. Wassenberg achtte dit in vergelijking b.v. met de voetbalclub Waspik voor huur van Elzenhage een te zware belasting voor de leden. Ook zag hij graag een kleedgelegen heid en/of kantine gerealiseerd. Hier voor zullen echter, aldus de voorzit ter, andere wegen worden bewandeld. Er wordt ook rekening gehouden met de mogelijkheid de tennisbaan 's win ters tot een ijsbaantje te maken. Evenals over 1967 is de hoofdin specteur van het lager onderwijs te Eindhoven voor het jaar 1968 bij Gedeputeerde Staten in beroep ge gaan n.a.v. het -bedrag dat de ge meente Waspik in dat jaar als ver goeding per leerling heeft vastge steld. Voor '68 stelde de raad 75,- per leerling beschikbaar. De inspec teur wil dit doen optrekken tot 88,60. Het gemeentebestuur beroept zioh hierbij op het feit dat de scholen in Waspik niet onder normale omstan digheden verkeerde omdat de jon gensschool geen onderhoud -meer (be hoefde waardoor voor de meisjes school een bedrag beschikbaar kwam. Beide scholen resorteren n.l. onder één (bestuur. De raad machtigde het college in deze in hoger beroep te gaan. De raad stelde ook een voor- sohot vast in de exploitatievergoeding voor de lagere scholen en de kleuter scholen voor 1969, gebaseerd op resp. 100, - per leerling voor het lager onderwijs en 22,50 per kleu ter met 1225,— per lokaal voor het kleuteronderwijs. Omdat alle lo kalen van de kleuterscholen groter zijn dan 70 m2 worden de lokalen berekend op 1 Vz lokaal elk. Onder dankzegging voor de bewe zen diensten verleende de raad ten slotte eervol ontslag aan de chef tuinman de heer H. v. d. Haterd die een benoeming tot cultuur-technisch uitvoerder bij de Helse bedrijven in Helmond aanvaardde. Om onnodige hiaten te voorkomen delegeerde de raad het recht van benoeming van gemeentewerkers t/m de rang van voorman/chef-tuinman aan B. en W.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3