De trotse bezitter van huis mag de Wet niet een eigen vergeten van he! zuiden Verduyn 40 jaar Ned. Herv ambtsdrager Kerk in Waspik ZONDER RUSTDAGEN EN MET VEEL BERGRITTEN VERANTWOORDELIJKHEID GAAT VER Eén foutje VerhaaSrecht groot huis DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 24 FEBRUARI 1969 gebeuren Artikel 1405 Wat is „gebouw"? Uw huis Uw antenne Ook dan Lusten en lasten Er kan zoveel Passend in agenda Ans Schut verbetert 3 wereldrecords Schouwspel Klimspecialisten Sprang-Capelle Drunen Woningruil „Brabant" geen theorieles UW advertentie U bent de trotse bezitter van een eigen huis geworden. U hebt lang (of kort!) gespaard, u hebt plannen, ontwerpen en tekeningen gemaakt (of laten maken), u hebt een eindeloze rij ambtelijke instanties afgelopen (of af laten lopen), formulieren ingevuld, contracten getekend, bespre kingen gevoerd, materialen uitgezocht, u hebt de aannemer achter zijn 'vodden gezeten, maar eindelijk was het dan zo ver. U hebt een eigen huis, Mét een tuin, mét een tegelpad, mét een garage en met een mooi hek, dat uw hele trotse bezit omsingelt. Er staat een televisie-antenne op Eet dak, er zit een brievenbus in de voordeur, en er staat een hondehok in de voortuin Er kan u niets meer gebeuren. Nu willen we u helemaal niet bang maken, maar toch. Kan u werkelijk niets meer gebeuren? Nee wij bedoelen niet alle mogelijke en onmogelijke soorten belastingen, die er op u losgelaten worden, en erfpacht en precario, en hypotheek, en rente, en brandverzekering en hondepenningen en al dat soort dingen meer. Dat wéét u allemaal al (althans, u wordt verondersteld dat te weten) maar wij bedoelen dat huis zélf en die televisie-anten ne bij v. en de hond en het tegelpad. Weet u dat er een ontstellend aan tal onheilen u en uw bezit bedrei gen? Stelt u zich maar een voor dat er een pan van het dak valt en op het hoofd van de melkboer te rechtkomt, of dat de antennemast het bij een zware storm begeeft en het dak van de auto van uw buur man ruïneert, of dat uw hond de postbode in zijn broek bijt, of dat uw schoonmoeder in het donker te vallen komt over een losliggende tegel van uw mooie tegelpad. U voelt het waarschijnlijk al: het is uw huis, uw t.v.-antenne, uw hond, uw tegelpad, en dus Och kom, zult u misschien zeg gen, dat zal wel zo'n vaart niet lo pen. Alles is goed geconstrueerd, uw hond is zo mak als een hond maar zijn kan, uw antenne staat stevig op het dak verankerd, enz. enz. Misschien zal het inderdaad niet zo'n vaart lopen; wij hopen het in ieder geval voor u. Maar weet u nu wel heel zéker dat de timmerlui en de loodgieters en de dakbedekkers en de metselaars en hoe al die men sen die uw huis gebouwd hebben nog meer mogen heten, zij geen en kel foutje gemaakt hebben, nooit eens iets nonchalants hebben ge daan, niets over het hoofd gezien hebben? Natuurlijk, wij weten al wat u gaat zeggen, n.l. dat het dan uw schuld niet is. Inderdaad, geachte huiseigenaar, maar mogen wij u nu even meene men naar één van de steunpilaren van ons Nederlands recht, en wel naar het Burgerlijk Wetboek? Daar staan 2030 artikelen in! Schrikt u niet, u hoeft ze echt niet allemaal uit uw hoofd te leren, maar het is toch wel dringend aan te raden om in ieder geval terdege kennis te nemen van een paar daar van bijv. het veertienhonderdvijfde. Dit artikel is n.l. speciaal voor u geschreven! Wij bieden onze excu ses aan voor de nogal ouderwetse taal waarin dit artikel (en het hele Burgerlijk Wetboek trouwens) is geschreven, maar dit beroemde b°ek heeft nu eenmaal al een eerbied waardige leeftijd en de taal en stijl zijn nog steeds niet aangepast. (Br staat overigens een nieuw Burger lijk Wetboek op stapel, maar daar het nog wel een jaar of tien zal du ren voor dat klaar is zullen we ons voorlopig maar behelpen met het oude!) Goed, artikel 1405 dan, van ons Burgerlijk Wetboek, luidt als volgt: "De eigenaar van een gebouw is verantwoordelijk voor de schade door deszelfs(!) geheele of gedeel telijke instorting veroorzaakt, indien deze door verzuim van onderhoud, of door een gebrek in de bouwing of inrigting, is te weeg gebragt". Daar staat het dus: u, eigenaar van een gebouw, bent verantwoor delijk voor de schade als uw ge bouw geheel of gedeeltelijk instort en die instorting het gevolg is van slecht onderhoud, of van een ver keerde bouw. Laten we beginnen met het woord 'gebouw'. Denk nu niet, eigenaar, dat uw bescheiden huisje geen gebouw is! Bij een ge bouw denkt u weliswaar aan 'n flat gebouw, en een wolkenkrabber, en een bankgebouw en meer van die imposante bouwwerken, maar de Hoge Raad (dat is onze hoogste ge rechtelijke instantie, een instantie dus die het weten kan), die Hoge Raad heeft in 1925 al bepaald dat onder een gebouw is te verstaan 'al wat door bouwing wordt gevormd (dus ook gebouwen in aan- en ver bouw)" en in '53 dat met 'gebouw onroerend goed is bedoeld'. Onroe rend goed, dat is een term die u al beter aanspreekt. Het hof in Amsterdam heeft het in 1956 nog wat duidelijker gefor muleerd, n.l. 'een gebouw is al wat door bouwen is verkregen, derhal ve, behalve een gebouw in engere zin, een sluiswerk, een stuwdam of een tunnel onder een spoorweg'. U zult het er nu wel mee eens zijn dat uw huis, en uw garage en uw mooie muurtje echte 'gebouwen' zijn U bent dus verantwoordelijk als uw 'gebouw' geheel of gedeelte lijk instort. Wat 'geheel instorten' betekent is zonder meer duidelijk; het 'gedeeltelijk instorten' moet u echter niet onderschatten! Uw ge bouw stort n.l. ook al gedeeltelijk in als de schoorsteen, de dakgoot of wat dakpannen naar beneden ko men,of als er wat stenen van het muurtje vallen. Er stort dan immers een 'deel' in, al is het misschien maar een klein deel, en dus is het een 'gedeeltelijke instorting'. Tot dusverre zult u zich met de interpretatie van art. 1405 wel kun- nenverenigen, maar nu komt het: u bent verantwoordelijk, als de in storting het gevolg is van een ver zuim in onderhoud, of een gebrek in de bouw. Dat verzuim in onder houd zult u desnoods ook nog wel kunnen billijken. Het is üw huis, u moet het dus ook goed onderhou den en als u dat niet doet, dan moet u daar ook de konsekwenties maar van dragen. halen we de Hoge Raad er maar weer even bij. Dit college zei in '53: "Deze bepaling berust op de ge dachte dat het redelijk is de eige naar van een gebouw aansprakelijk te stellen, omdat hij in het alge meen baat-trekt uit het gebouw en omdat het veelal onmogelijk is bui ten hem een ander persoon aan sprakelijk te stellen voor verzuim van onderhoud of gebreken van 't gebouw, waardoor aan derden scha de wordt toegebracht". U ziet het, in de eerste plaats 'de lusten en de lasten' en in de twee de plaats: het slachtoffer mag niet verplicht worden uit te gaan zoe ken óf er een fout gemaakt is, en door wie die fout wel gemaakt is; hij moet zich zonder meer tot één persoon kunnen wenden en dat kan dan moeilijk iemand anders zijn dan de eigenaar zelf! U zult het met ons eens zijn, dat daar toch wel wat voor te zeggen is. Wij hebben echter no,g een pleis tertje op de wonde die wij u geslagen hebben: Als uw „gebouw" geheel of gedeeltelijk is ingestort door een fout van de aannemer of wie dan ook en u hebt de schade die daardoor voor het slachtoffer is ontstaan, vergoed, dan hebt u het recht om datgene wat u betaald hebt, weer te verhalen op degene die de fout heeft gemaakt. (Ook dat is een uitspraak van de Hoge Raad, n.l. van 1952). En kunt u daar nu iets tegen doen? Zonder twijfel! Dat wil zeg gen, u kunt zich niet ontdoen van die aansprakelijkheid, maar u kunt er zich wel tegen verzekeren. (De premie valt echt wel mee). Wij ra den u werkelijk dringend aan dat te doen. Wij hadden het in het begin van ons artikel ook nog over uw hond en uw tegelpad en we kunnen nog veel meer opnoemen, n.l. uw kin deren, uw vrouw, uw dienstbode, uw auto, uw fietsen etc. etc. Alle maal van u! Daar bent u (meestal) óók verantwoordelijk voor. Wij willen aleen tot slot nog even wijzen op uw t.v.-antenne. Deze antenne is, althans volgens de hui dige opvattingen, géén „gebouw". De antenne is niet „gebouwd", het is geen „onroerend goed". Nu kunt u er desondanks wèl voor verant woordelijk zijn als die naar bene den komt, n.l. als u hem zelf ge plaatst hebt en het niet goed hebt gedaan. Is hij echter door een in stallatiebureau geplaatst, dan is 't vrijwel zeker dat u er niet voor verantwoordelijk bent als de an tenne het bij de eerste de beste storm begeeft. Het verheugt ons, u aan het ein de van dit artikeltje dit toch nog optimistische bericht mee te kun nen geven. De kerkeraad en kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Gemeente te Waspik hebben op passende wijze het jubileum van de heer L. Verduyn doen voeren die 40 jaar de hervorm de gemeente als diaken en ouderling heeft gediend. Familieleden en vele genodigden woonden de stijlvolle plechtigheid in de zaal van de kerk bij waaronder burgemeester en wet houders van Waspik en enkele pre dikanten die in deze periode de Ned. Herv. gemeente van Waspik hebben gediend. In deze bijeenkomst waarvan Ds Rebel de leiding had hebben diverse sprekers de heer Verduyn niet alleen met zijn unieke jubileum gefelici teerd maar deze bescheiden ambts drager ook geprezen om zijn trouw en ijver voor de kerk en de gemeente. Burgemeester H. Welling mocht dit doen namens de burgerlijke gemeen te. Ik heb u leren kennen, aldus bur gemeester Welling tot de jubilaris, als een standvastig man met een wel overwogen oordeel. Ds Verploeg uit Leerdam achtte 't meer dan de moeite waard even bij het unieke jubileum van de heer Verduyn stil te staan al wist hij van de jubilaris dat hij als dienaar des Heren liever niet in de belangstelling wilde komen. Dominee Schipper uit Dordrecht zei ondermeer aangename herinneringen aan de per soon van de heer Verduyn en aan diens gezin te bewaren. Als voorma- Kortere Tour de France in 1969 Al een poosje geleden is het etappeschema van de Ronde van Frank rijk 1969 bekend gemaakt. Het is de 56e keer, dat de Tour wordt ge houden. De Tour, een wieier evenement met een magische klank in de oren van vele wielerfans. Eén van de grote evenementen op de interna tionale wielerkalender voor profs. De zagenaamde Tour de l Avenir (ronde van de toekomst) is te beschouwen als een aardigheidje van de organisa toren voor de amateurs, maar met de duidelijke bedoeling om ze naar de profs te laten overstappen als ze goed genoeg zijn. Vorig jaar heeft voor het eerst een Nederlander de eindzege behaald: Jan Janssen was de man, die in 1968 eindelijk presteerde wat sinds 't onverwachte succes van de Nederlandse ploeg met Kees Pellenaars in 1953 steeds was ge probeerd door allereerst Woutje Wagtmans. Daarom zat het er ook dik in, dat Jan Janssen vorig jaar het wereldkampioenschap niet won, want de grote mannen in de wielerwereld verdelen onderling de successen om allemaal ,,goed in de markt" te kunnen blijven met het vragen van hoge startgelden. - De P.v.d.A. wil 2% van het na tionaal inkomen bestemmen voor hulp aan ontwikkelingslanden, desnoods met belastingverhoging. Dat zou dan 2 miljard kosten, nu besteed men per jaar 800 miljoen. - De officier van justitie te Utrecht heeft tegen de 26-jarige H. v. Z. levenslange gevangenisstraf ge- eist als schuldig aan 3 moorden en een poging tot roofmoord, en te gen zijn mede-verdachte, Ouwe Nol', werd 8 jaar gevangenisstraf geëist door aanstichting tot moord en verdeling van de buit. - President Nixon van de Ver. Sta ten is voor zijn Europese reis za terdag in Brussel aangekomen en met veel vertoon ontvangen. Daar na reist hij door naar Londen, Pa rijs, Bonn en Rome. - De voorzitter van 't N.K.V. heeft gepleit voor een koperstaking als de prijsstijging niet ophoudt. - Er waren dit weekend 8 dodelijke ongevallen op de weg. - West-Duitsland wil de kwestie der presidentsverkiezingen in Berlijn met de Russen regelen, als deze voldoende concessies doen op het gebied van het gewone verkeer met West-Berlijn. - Ans Schut heeft bij schaatswed strijden in Inzeil 3 wereldrecords gevestigd. Dc heren hebben bij de 4-landenwedstrijd in Zweden geen bijzondere prestaties geleverd. Als die hele of gedeeltelijke in storting echter een gevolg is van een gebrek 'in de bouwing of in richting', dan bent u óók verant woordelijk! Dan kunt u ziih van die verantwoordelijkheid niet ontdoen door te zeggen (en zelfs niet door te bewijzen!) dat de loodgieters de bekleding van uw dakgoot niet hebben vastgemaakt, dat de dak dekkers de dakpannen verkeerd gelegd hebben, dat de metselaars ondeugdelijke specie gebruikt heb ben, dat de heiers te korte heipa len in de grond hebben geslagen, dat de aannemer dit, de architect dat en de uitvoerders zus en zo ver keerd hebben gedaan, nee, u alléén blijft verantwoordelijk! Bewijs? Wij hadden het al_ over een arrest dat de Hoge Raad in '25 gewezen heeft^ In datzelfde arrest zegt de Hoge Raad: "Het artikel (1405) stelt de eigenaar als zodanig verantwoordelijk, onverschillig bij wie de schuld voor de instorting berust" en zo voorts. "Verzuimen van de aannemer vormen niet een omstandigheid, die de eigenaar zijn verantwoordelijkheid ter zake op heft". Maar waaróm, zult u zich afvra gen? Waarom ben ik nu verant woordelijk als iemand anders een fout heeft gemaakt? Wel, eigenlijk hierom: "Als je van iets de lusten hebt, dan moet je er ook de lasten van dragen". Nu kunnen wij ons voorstellen dat u met dit spreek woord geen genoegen neemt, en dus De Tour zal dit j'aar in 22 etappes worden verreden, waarin 4100 km moet worden afgelegd, dat is ge middeld ruim 186 km. Niet veel voor een Ronde van Frankrijk, die wel jaren heeft gehad waarin 46 a 4800 km moest worden gereden. De oorzaak is, dat het programma met twee dagen is bekort tot 22, waar door zij niet meer zo'n enorm ob stakel is op de druk bezette wieler- agenda. Toen Henry Desgranges in 1903 met de wedstrijd begon, had men niet zoveel last van die grote gebeurtenis, omdat er toen nog lang niet zoveel wielerwedstrijden waren. Het festijn begint in Roubaix in het noorden van Frankrijk met 'n korte tijdrit op zaterdag 28 juni. De volgende dag gaat het spektakel naar België (St. Pieter/Woluwe) en maandag 30 juni is de eindstreep in Maastricht, 't Is fijn, dat er ook nog eens aan wordt gedacht om met de ronde naar ons land te komen, waar De Nederlandse schaatssterren hebben het afgelopen weekeinde weer geschitterd. Met name Ans Schut deed van zich spreken. De Apeldoornse heeft tijdens schaats wedstrijden bij het zeslandentoer - nooi in Inzeil (waar ook de neren B-ploeg van Nederland uit kwam) drie wereldrecords verbeterd. Ans Schut brak het wereldrecord op de 1500 m. en de 3000 m., ter wijl haar totaal puntenaantal aan het slot van de wedstrijden nog be ter bleek te zijn dan het op naam van Stien Kaiser staande wereld record. Stien Kaiser werd in deze wedstrijden tweede. Ook de heren kwamen goed voor de dag. De 5000 m. was voor de Ne derlanders. Kees Verkerk finishte als eerste, Jan Bols werd tweede. Ook nu reed Verkerk weer een bij zonder slechte 500 meter. In het to taal klassement bracht Verkerk het dan ook niet verder dan een vijfde plaats. er toch ook veel" enthousiasme voor is. Inmiddels is de tweede tijdrit dan ook al achter de rug, want op het circuit van St. Pieter/Woluwe is een ploegentijdrit. In Maastricht mag men haast wel rekenen op een felle eindsprint met vele renners, want de etappe naar Nederlands Limburg is slechts 176 km lang. Na Maastricht volgen nog twee ritten van beide ruim 200 km. Dan is de waarschijnlijk nog vrij wel voltallige karavaan in Nancy aangekomen. Tot dan toe is de tour door vlak land gegaan, het heuvel achtige van de Ardennen doet voor de renners aan de Ronde van Frank rijk daar weinig aan toe af. Vanaf Nancy gaat de tour door de Voge zen. Op zaterdag 5 juli voert de langste etappe over 244 km van Bel fort naar Divonne les Bains, waar zondag een individuele tijdrit plaats vindt. Vandaar gaat de tour de Jura en de Alpen in en komen er enkele korte etappes van maar iets meer dan 100 km. Voordat het kwade ge doe van de hoge bergen in de Pyre neeën aan de orde komt wordt nog een tijdrit gehouden in Reval. In de Pyreneeën kon de slag wei eens worden geslagen ten gunste van de bergspecialisten. De eerste etappe gaat hier van Revel naar Lu- chon. Daar moeten de Portet d'As- pet, de Manthe en de 10 km voor de eindstreep gelegen Portillon be dwongen worden. In de tweede Py- reneeënrit staan liefst vier bergen van de eerste categorie op het pro gramma: de Peyresourde, de Aspin, de Tourmalet en de Aubisque, al vorens de dan wel behoorlijk uitge dunde karavaan in Mourenx-Ville- Nouvelle aankomt. Het is voor het eerst sinds lange tijd, dat het wielercircus niet in het bergplaatsje Pau in de Pyreneeën komt, maar naar Moureux gaat. Dit vooral, omdat Pau te klein is om de steeds groter wordende karavaan te herbergen. In de rit van Mou reux naar Bordeaux moet nog de gevreesde Puy de Dome worden be dwongen. Vandaar gaat de tour door vlak land in de richting van Parijs, waar de renners na een indi viduele tijdrit over 36 km aan zul len komen. Nu geen rustdagen zijn ingelast worden enkele korte etappes gere den in de middag, zodat de renners 's morgens kunnen uitslapen. Ook voor de renners betekent dit een verbetering, omdat de rustdagen niet bevorderlijk waren voor hun conditie. Evenwel, de tour wordt dit jaar weer door merkenteams gere den, hetgeen de publieke belang stelling voor het evenement van de heren Lévitan en Goddet niet zal bevorderen. lig consulent en als praeses van de Breed Moderammen classis Heusden sprak voorts Ds Heyboer uit 's-Gra- venmoer woorden van waardering en gelukwensen uit. Wethouder A. v. d. Broek sprak de jubilaris toe als col lega gemeenteraadslid. Namens ker keraad en kerkvoogdij mocht ouder ling C. de Cloe een rookstandaard aanbieden waarbij de heer De Cloe opmerkte: Wij, nieuwkomers in de kerkeraad, hebben heel veel van U mogen leren. Namens de kerkelijke gemeente leden overhandigde de heer A. Bou- man een gouden polshorloge en een staande schemerlamp. Aan de koffie tafel liet Ds Lans uit Amsterdam, nu 32 jaar uit Waspik, die als een der eerste predikanten met de heer Ver duyn heeft mogen samenwerken, di verse voorvallen uit zijn periode de revue passeren. Bij de receptie hebben vele ge meenteleden de heer Verduyn gefeli citeerd maar ook vele vrienden en kennissen buiten der kerkelijke ge meente gaven acte de présence. Ver schillende persoonlijke cadeaus wer den hem overhandigd. avond en de spanning steeg ten top toen de laatste enveloppe van de jury werden opengemaakt. De prij zen waren als volgt. Loopgroepen: 1. De Mostaards; 2. De Stropers; 3. ONA; 4. Fokavers (Het treintje werd door het bestuur van het VVV bekroond met een wimpel) Door de wagens werden de volgen de prijzen behaald: le prijs Haai- kneuters I; 2. De' Pottenkijkers; 3. De Uitslovers; 4. De Vrolijke Kaar ters; 5. Tokavers; 6. Hultenezen en Buurt Zonder Naam; 8. Haaikneu- ters II; 9. Bejaardenhuis. Hiermede is dan Drunens carna val zonder wanklank en met veel plezier weer tot het verleden. We ves lacht van op de uit de Liede van meer 25 febru; Idinsdagav del Cresc De Katl houdt d° ningsdag te Waalw komén te viering. I is: zelf be zénis. De RAAD S VERG ADERIN G Openbare vergadering van de Raad der gemeente Drunen, te hou den op vrijdag 28 februari a.s. om 19.30 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Vaststelling notulen vergade ring van 31 januari 1969. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot het nemen van een algemeen kasgeld- leningsbesluit voor het tweede, der de en vierde kwartaal 1969. 4. Voorstel tot verhoging van de rioolrechten. 5. Behandeling van de gemeente begroting en bedrijf sbegro tingen 1969. JEUGDTOTO RKDVC De inzet in de laatste toto-week was 827,25. De eerste prijs is derhalve J 103,40 en werd gewonnen door: Chr. Fit ters, Mr Driessenstraat 58, Vlijmen, en A. Schapendonk, Pr. Marijkestr. 12, Drunen. Ieder ontvangt 51,70. De tweede prijs is f 62,04. Hier zijn 4 winnaars: H. v. d. Ven, Plein 16, Vlijmen; K. v. Mooren, Doeverensestr. 17, Gen- deren; Neel Boeren, Wijksestr. 21, Heusden; T. v. Leest, Pr. Bernhard- straat 47, Drunen. Ieder ontvangt 15,51. De 3e prijs is 41,36, waarvoor drie winnaars zijn: G. Pelders, Kapelstraat 74, Elshout; J. Kratsch, v. d. Voortstr. 13, Waal wijk; L. v. Bladel, Ant. Derkinde- renlaan 4, Den Bosch. Reclames tegen deze uitslag tot donderdag 27 februari aan het toto secretariaat Torenstraat 8 Het jeugdbestuur van R.K.D.V.C. dankt eenieder die aan de jeugd foto heeft van harte megedaan. Hierdoor is de toto 1969 een succes geworden en zijn zij in staat ge steld het jeugdwerk onverdroten voort te zetten. PRIJSUITREIKING CARNAVAL Zaterdagavond had in café Klerks de prijsuitreiking plaats van de zondag met carnaval gehouden op tocht. Het werd een spannende N.E.O. A.s. vrijdag start de voetbalver eniging NEO met een jeugdfoto. Deze toto zal 10 weken duren. Wij roepen alle leden, supporters en sympathiesanten op, dit goede doel, bestemd voor de jeugd, te steunen. De uitslag zal iedere maan dag in De Echo van het Zuiden ver schijnen. Aangeb. te Rotterdam-W. vrije etage bev. 4 k.+badk., keuk., balcon. Mooi uitz. op water. Gevraagd in Waalwijk of omg. eenv. eengez. won. of huisje. Brieven onder no. 5061 aan het bureau van dit blad. Voor zelfbewoning te huur of te koop gevraagd: oud geen bezwaar; in Waal wijk of omgeving. Brieven onder nr. 5060 aan het bureau van dit blad. VAMOR-RIJSCHOOL A. J. T. Janssen Daalen heeft dinsdag 25 februari 1969 Liefrinckstraat 12 (Besoijen) Waalwijk Telefoon 4179 Erkend en gediplomeerd door VAMÓR, FNOP en ABAN Voor zetfouten in telefonisch op gegeven advertenties wordt géén reductie of herplaatsing gegeven. De Administratie van „De Echo van het Zuiden" bereikt een KOOPKRACHTIG EN KOOPLUSTIG PUBLIEK

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 4