wAAlwijkse en lanqstRAAtse couRant Europese eenheid verder weg BEJAARDEN IN DE LANGSTRAAT WORDT HELPENDE HAND GEBODEN van Uitvoering 1e fase rioleringsplan in Sprang-Capelle nog niet in zicht Stap óók over op Hollandia BEGROTING 1969 OPNIEUW SLUITEND MET POST „ONVOORZIEN" VAN F. 25.639.- <J-lerenkledincf WAALWIJK Hulpdienst is een onderdeel van Stiching Gezinszorg Langstraat „Vrije kamers" in bejaardencentrum 100 Bejaarden en chronische zieken Medewerksters Sees in Vlijmen Zelfstandig koken Wellicht op andere wijze financiële steun van het rijk Niet als werk- gelegenheidsobject Overdekt zwembad Watervsijmaking Stadsgewest gemeenten geven geschenk voor nieuw raadhuis in SCaatsheuvel Ruilverkaveling DONDERDAGAVOND 27 FEBRUARI 1969 92e JAARGANG No. 17 De teho van het Zu Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" l. Dekklede itenfabriek Huishoudelijke hulpdienst eerste stap naar open bejaardenwerk v -vtó Het staat wel vast, dat de eenheid in Europa, waarop velen hun hoop hebben gevestigd verder weg is dan ooit, nu het tot een fel en openlijk conflict is gekomen tussen Londen en Parijs. Iedereen weet nu wel, dat president De Gaulle van Frankrijk, vanaf het moment dat hij het bewind in zijn land in handen heeft genomen, Frankrijk tot het enfant terrible in de Europese politiek heeft gemaakt. De Gaulle is het helemaal niet eens met de wijze waarop een aantal landen in Europa trachten tot een grotere eco nomische en politieke eenheid te ko men, een streven waar De Gaulle's voorgangers wel iets in zagen en dat was dan ook de reden dat Frankrijk zich aansloot bij organisaties als de EEG en de verdedigingsorganosatie de NAVO. De Gaulle heeft van het begin af er geen geheim van gemaakt dat -hij een heel andere conceptie voorstond, waarin Frankrijk niet een van de vele deelnemende landen zou zijn, doch waarin Frankrijk toonaan gevend zou zijn, zoals het volgens de Franse president betaamt. De overige landen, speciaal in de EEG voelden er weinig voor om het bereikte te ver liezen en volgens het recept van De Gaulle opnieuw te beginnen, daadbij wetend te gaan dansen naar de pijpen van de Franse president. Toen De Gaulle bemerkte dat niemand iets voor zijn plan voelde, ging hij sabo teren. Voorbeelden daarvan zijn over bekend. Op alle denkbare manieren beeft hij getracht Engeland buiten de EEG te houden, terwijl de andere partners stuk voor stuk voor toetre ding van Engeland waren. Het gevolg van een en ander was, dat de Gaulle zijn land langzaam maar zeker steeds verder in een po litiek isolement bracht. Daarbij kwam, dat het aanzien van de president ook in eigen land daalde en dat hij steeds werd geconfronteerd met een sterker wordende oppositie. Inplaats van in te zien, dat zijn politiek in zijn ge heel schipbreuk had geleden, hield de president tegen beter weten in het been stijf. De pogingen die de andere EEG-lan- den aanwenden om huiten EEG-ver- band tot nauwere relaties met Enge land te komen, voelde de Gaulle als persoonlijke (belediging. Daarom wil de hij proheren Engeland voorgoed in ongenade te laten vallen bij de overige vijf EEG-landen. Op 4 februari nodigde de generaal de Britse ambassadeur uit voor een lunch die voorafgegaan werd door 'n uitgebreid gesprek van 45 minuten, waarin de Franse president (bepaalde voorstellen deed, om tot een geheel nieuwe structuur van Europa te ko men in samenwerking met Engeland. De EEG diende als het ware te wor den opgeblazen en ook de NAVO zou op den duur kunnen worden ont bonden. Frankrijk en Engeland zou den in het nieuwe Europa de toon san kunnen geven. Wanneer Engeland op dit tweege sprek zou zijn ingegaan, zou dit voor president de Gaulle een machtig wa- pen zijn geweest, om later de anderen mede te delen, dat Engeland achter bun rug om bereid was geweest om met Frankrijk te praten over ophef fingvan de EEG e.d. Het gevolg zou zijn (geweest, dat de vijf EEG-landen boos op Engeland zouden worden en (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Voor de bejaarden wordt al het mogelijke gedaan en dat is maar gelukkig ook. Diverse instanties en verenigingen zoeken naar mogelijkheden in het bejaardenwerk. In Vlijmen, Drunen, Waalwijk en Loon op ZandjKaatsheuvel kent men sinds enkele jaren een huishoudelijke hulpdienst voor bejaarden, die als eerste stap gezien kan worden naar het open bejaarden werk. De bejaarden die er voor in aanmerking komen, krijgen, zo vaak dit wenselijk is, huishoudelijke hulp aan huis. Het werk wordt verricht onder auspiciën van de Regionale Stichting Katholieke gezinszorg Lang straat en omstreken te Waalwijk. Het doel van de huis houdelijke hulpdienst is de bejaarden in staat te stellen zo lang mogelijk zelfstandig in hun woning te blijven wonen en om deze manier ook de bejaardencentra te ontlasten, waardoor ook de leeftijdsgrenzen in deze centra opschuiven. We spraken over de bejaardenhulp- dienst met mevrouw Van Gemert, die als maatschappelijk werkster is ver bonden aan de stichting gezinszorg en daar speciaal belast is met het be jaardenprobleem. Mevrouw Van Ge mert heeft zich de laatste jaren ge heel verdiept in het leven van de be iaarden. Twee jaar geleden kwam men tot de conclusie dat veel bejaarde echtparen, maar ook wel alleenstaan den op bepaalde terreinen in het huishouden hulp behoeven. Ontbrak deze hulp dan werd veel al besloten zich in een bejaardencentrum te ves tigen. Tot voor een jaar was er sprake van een 'run' op de bejaardenhuizen, die in elke gemeente verschenen. De toeloop was meestal zo groot, dat er wachtlijsten ontstonden. Dit had veel al tot gevolg dat urgente gevallen niet geplaatst konden worden. Door de bejaarden thuis in hun eigen om geving te laten en voor aangepaste hulp te zorgen voorkomt men een al te grcbe toeloop tot de bejaardencen tra, waardoor grote wachtlijsten kun nen worden voorkomen. Mevrouw v. Gemert zou het ideaal vinden wan neer er in de centra enkele vrije ka mers zouden blijven. Dit zou de mo gelijkheid bieden noodgevallen direkt te plaatsen. In 1967, toen mevr. Van Gemert met deze huishoudelijke hulpdienst startte, verzorgden 16 dames zo'n 20 bejaarden, nu zijn zo'n 80 dames in de weer om 100 bejaarden en chro nische zieken in Loon op Zand, Kaatsheuvel, Drunen, Elshout, Vlij men, Nieuwkuijk, Haarsteeg en Waalwijk de helpende hand te 'bie den, daar waar nodig. De bejaarden en de zieken vragen bij het bureau van de gezinszorg hulp aan. Mevr. Albion zou in discrediet zijn geraakt. De Engelse regering heeft de val strik doorzien en was de eerste die ruchtbaarheid gaf aan het gesprek. De Engelse regering lichtte namelijk de regeringen van de andere EEG- landen in, met als gevolg dat men ontstemd raakte op Frankrijk en zijn president. De poging tot compromit teren van Frankrijk heeft als een boemerang gewerkt en het (gevolg is nu, dat Frankrijk nog sterker in een isolement dreigt te geraken, terwijl Engeland tot nauwere relaties met de Benelux, Duitsland en Italië komt. In Frankrijk poogt men een en ander te verzachten en wordt gesteld dat president de Gaulle in wezen niets nieuws voorstelde aan de Britse am bassadeur, want iedereen weet in welke richting de politieke gedachten van de Gaulle gaan, maar dat neemt niet weg, dat iedereen begrijpt wat hier achter stak. van Gemert beoordeelt dan de aan vragen, waarna tot hulp wordt over gegaan, als er tenminste ook voldoen de helpsters zijn. De huishoudelijke hulpdienst voor bejaarden kwam in Drunen het beste van de grond af. In deze gemeente is een aktieve plaatselijke commissie die het werk begeleidde. Vorig jaar werd hier onder alle bejaarden een enquête gehouden, waaruit duidelijk naar vo ren kwam, wat er onder de bejaarden leeft. „Natuurlijk werkt dit werk door. Bejaarden vertellen tegen elkaar wat voor een gemak ze van de hulpdienst hebben, terwijl ook de helpsters met elkaar over dit werk praten", vertelt mevrouw Van Gemert. Ze vervolgt: „men hoort vaak, de mensen willen niet meer helpen. Dat is onzin. De bereidheid tot helpen is zeer zeker aanwezig, alleen meet men daar vaak bij geholpen worden". De 80 medewerksters aan de hulp dienst voor bejaarden zijn voor het merendeel gehuwde dames die enkel (halve) dagen in de week hun vrije tijd dienstbaar willen maken. Voor hun werk krijgen ze een vergoeding. In de meeste gemeenten zijn er vol doende helpsters, alleen in Kaatsheu vel kan mevrouw Van Gemert nog wel wat assistentes gebruiken. Dames die voor dit werk belangstelling heb ben kunnen zich aanmelden bij het bureau van de Gezinszorg, Hertog Janpark 9, in Waalwijk, tel. 2965 of bij de wijkverpleegsters in Kaatsheu vel. De huishoudelijke hulpdienst voer bejaarden ziet mevrouw Van Gemert als eerste stap naar het open bejaar denwerk. „Wat is eigenlijk precies open bejaardenwerk?", vraagt mevr. Van Gemert zich af. „Wat men in Vlijmen doet wordt er ook onder ge rekend". Zij doelt hierbij op de steenlegging van de bejaardensoos, maandagmiddag. In de dire'kte omge ving van het bejaardencentrum in Vlijmen is een soos in aanbouw waar de bejaarden elkaar kunnen ontmoe ten. Vaak wordt er ook gesproken over warme maaltijdenvoorziening voor be jaarden. „Dat zie ik hier in de Lang straat nog niet. Voor zover we na hebben kunnen gaan is de belangstel ling daarvoor miniem. Verreweg de meeste oudjes willen zelf blijven ko ken, en dat gaat hen dan ook wel goed af. Belangrijk vind ik het als de bejaarde kontakt blijft houden met de buitenwacht. Dat geldt ook voor de bewoners van bejaardencentra. Zo vind ik 'n bejaardencentrum in de di- rekte omgeving van de kom van 'n ge meente ideaal. De bewoners voelen zich dan ook niet echt opgeborgen. Overigens wordt er voor de bejaar den veel gedaan. Ook de bejaarden- bond doet veel en nuttig werk. Be langrijk vindt mevrouw Van Gemert het, dat de bejaarden zoveel mogelijk kun eigen leventje kunnen blijven lei den. Dat kan ondermeer dankzij de huishoudelijke hulpdienst voor be jaarden. (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - In de raadsvergadering van a.s. vrijdag zal de gemeenteraad van Sprang-Capelle de begroting 1969 behandelen. Ter in leiding van deze begroting heeft het college van b. en w. een, nota samen gesteld. Hierin wordt op verschillende zaken gewezen, die dit jaar bijzon dere aandacht behoeven of mede bepalend zijn voor het in het jaar 1969 te voeren beleid. Het stemt b. en w. tot voldoening, dat de gemeentebegro ting voor het jaar 1969 sluit met een post voor, "onvoorziene uitgaven" van 25.639,40. Het is opnieuiv mogelijk gebleken om de gestegen, uit gaven op te vangen uit de vermeerdering der inkomsten zonder te beschik ken over middelen der batige saldi van vorige jaren en zonder beroep op uitbreiding of verzwaring van het gemeentelijk belastingpakket te doen. Zoals uit de nota blijkt is deze ont wikkeling enerzijds toe te schrijven aan een verdere stijging van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds waardoor de inkomsten konden op gevoerd worden, anderzijds aan een voortdurende bewaking van het uit- gavenpeil. Hoewel de begroting een gunstig perspectief biedt, moet tege lijk worden opgemerkt, dat geen ra mingen zijn opgenomen met betrek king tot de zo noodzakelijke uitvoe ring van de eerste fase van het rio leringsplan, die het beeld van de be groting ongetwijfeld zou hebben be ïnvloed. Ondanks herhaalde besprekingen op hoog departemententaai niveau en ten burele van de provinciale instan ties moet worden gevreesd, dat de uitvoering van de eerste fase van het rioleringsplan thans niet als werkgs- legenheidsohject kan worden gereali seerd. Door de 'gunstige ontwikkeling van de arbeidsmarkt wordt de werk loosheid steeds verder teruggedron gen en is er voor de Rijksoverheid geen aanleiding meer om door be paalde injecties de werkgelegenheid te stimuleren. Het ziet er dan ook naar uit, zo schrijven b. en w., dat op deze wijze geen oplossing kan worden verkregen voor dit voor de gemeente Sprang-Capelle zo nijpende probleem. De uitvoering van de eerste fase van het rioleringsplan acht het colle ge zodanig urgent, dat alles in het werk zal worden gesteld om toch tot een begin van uitvoering te komen. Momenteel wordt nagegaan of het mogelijk is op andere wijze van het rijk financiële steun te verkrijgen en om dan door verdere verschering van de eigen uitgaven, de invoering van nieuwe belastingen en de verhoging van de bestaande plaatselijke belas tingen de nodige ruimte binnen de be groting te creëren tot dekking van de lasten van dit rioleringsplan. Binnenkort zal de raad een aantal wijzigingen van bestemmingsplannen worden aangeboden, evenals 'n ont werpplan voor de vorming van een centrale kern in het midden van de gemeente. B. en w. achten de plannen die er bestaan om het zwembad uit te breiden en de bouw van een overdekt zwembad van groot belang. De uit voering van deze plannen zal echter niet te entameren noch te realiseren zijn, zolang niet voor de meest urgen te zaak het rioleringsplan- dekkings- en financieringsmiddelen beschikbaar zijn. Ten aanzien van de woningbouw in Sprang-Capelle blijft het college diligent. Getracht zal worden door de woningbouwstichting - dit jaar nieuwe premiewoningen voor de ver huur te bouwen. Thans zijn in aan bouw: 17 woningwetwoningen, 49 premiewoningen en 6 particuliere wo ningen, terwijl in 1968 86 woningen gereed kwamen. B. en w. beraden zich ook over de vraag of het niet wenselijk is in bepaalde gevallen 'n verkeersdeskundige in dienst te ne men om bij belangrijke besprekingen - zoals de aansluitingen op de nieu we rijksweg - op gelijk niveau aan besprekingen te kunnen deelnemen. Met grote zorg is het college ver vuld over het tempo van de voorbe reiding van de als gevolg van de Del tawerken te verrichten waterstaatkun dige aanpassingswerken Ook de plan nen inzake het ivatervrijmaken van 't gebied van het Oude Maasje hebben een zeer traag verloop gehad. Telken jare opnieuw heeft het college her haaldelijk bij de bevoegde instanties gewezen op de dringende noodzaak met de te treffen voorzieningen de grootst mogelijke spoed te betrachten, omdat bij het niet gereed zijn van de ze voorzieningen ten tijde van 't slui ten van de Haringvlietdam (mei '70) grote calamiteiten en schade te ver wachten vallen voor de agrariërs in dit gebied, terwijl de daarin gelegen havens voor de scheepvaart ontoe gankelijk zullen wordenDezer dagen (Van onze verslaggever) WAALWIJK Ook de ge meenten aangesloten bij het stadsgewest Waalwijk zijn verheugd over de totstand koming van het nieuwe ge meentehuis in LoonopZand/ Kaatsheuvel. 'Men wil 5 ct. per inwoner beschikbaar stellen als aandeel in 'n ge schenk voor 't nieuwe raad huis. Gedacht wordt aan 'n kunstwerk in de vorm van een wandkleed voor de hal van het nieuwe raadhuis, te ontwerpen door een jonge Brabantse kunstenaar. B. en w. van Sprang-Capelle doen de raad het verzoek het ge vraagde bedrag beschikbaar te stellen. Het betreffende voorstel wordt vrijdag in de raadsvergadering aan de or de gesteld. BS nv Bloch Stibbe Waalwijk - Holland Hollandia heeft een ei gen beloningslijn met ruimere mogelijkheden voor een béter loon. Het is daarom de moeite waard eens in formeren wat het u iedere week scheelt omdat u nog niet bij Hollandia werkt. Maandagavond zullen wij het u even voor rekenen. Tussen half 7 en 8 uur 's avonds bent u welkom op onze per- soneelafdeling. is opnieuw in een gesprek met G.S. op de urgentie gewezen en een zeer snelle aanpak bepleit. De voorbereiding van de ruilver kaveling in het gebied van het Zuider Afwateringskanaal en de Beneden Donge stagneert in verband met het probleem van de watervrijmaking. Aan de tuinbouwstichting werd het afgelopen jaar een flink aantal per celen grond verkocht. De aktiviteiten van de stichting «moeten echter zolang de ruilverkaveling geen voortgang vindt, 'beperkt blijven. Tot slot schrij ven b. en w. dat niet kan worden ge zegd of op korte termijn de plannen kunnen worden gerealiseerd van de bouw van een winkelcentrum tegen over het gemeentehuis. De 'bouw hiervan is nog steeds niet opgedra gen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 15