waaLwijkse en Lanqstpaatse couRant Pokerspel om Berlijn Gemeentebestuur van Sprang Capelie heeft veel plannen Stap óók over op Hollandia INWONERS WILDEN HISTORISCHE PAND AAN NIEUWE VAART GRAAG BEHOUDEN m van Bliksemaktie Joproko van 23-30 maart in Dekenaat Waalwijk 31 Indeling 4238 verzorgingsdagen W'jkgebouw Verbouwing BEJAARDENCENTRUM WORDT UITGEBREID MET FLAT EN WELLICHT OOK DIENSTENCENTRUM Vroegere huishoud en landbouwschool in dit pand :'s Graag behouden Wat nu, was de grote vraag in het dorp. Vooral de Capellenaren hiel den zich intensief met deze taak be zig. Een oplossing lag niet direkt voor de hand. Men dacht aan slopen. Op zich geen slecht idee. Er zou dan namelijk zo'n 5000 m2 terrein be- sohjkbaar komen, waarop gemakke lijk drie bungalows te houwen waren. In de gemeentekas zou dan onge twijfeld een aardig sommetje vloeien. De raad wilde dit in Capelie zo do minerende huis liever behouden. Streek- kraamcentrum -QxcluMeve cJ-terenklecling WAALWIJK Aanleg riolering betekent ook reconstructie van straten Zwembad Fa. Schuurmans Bejaardencentrum Woningen DONDERDAGAVOND 6 MAART 1969 92e JAARGANG No. 19 "W annivuniHU IN O. AÏ7 De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 P-kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" Kraamcentrum Groene Kruis krijgt in Sprang Capelie riante huisvesting Het feit, dat West-Duitsland in West-Berlijn de Bundesversamm- lung bijeen liet komen om een nieuwe Bondspresident te kiezen, is zoals men had kunnen verwachten door Moskou aangegrepen om een crisis uit te lokken. De Sowjets spe len het spel bijzonder handig, want zij laten de Oost-Duitsers, onder aanvoering van de trouwe vazal Ul- bricht de kastanjes uit het vuur ha len, waardoor voor Moskou eventu eel als dat nodig zou zijn, de moge lijkheid openblijft' om zich van het gebeurde te distanciëren, ook al hebben de Sowjets Ulbricht 'n vrij brief gegeven om de spanning rond Berlijn tot het uiterste op te voe ren. Als de vazal te ver zou gaan kan Moskou altijd nog zeggen dat dit de bedoeling niet was, en dat Ulbricht buiten zijn boekje is ge gaan. Moskou grijpt de gelegenheid die werd geboden prompt aan om de spanning rond Berlijn op te voeren en wel, omdat men dit nodig heeft. Ten eerste is er het feit, dat de Russen reeds sinds 1948 pogingen aanwenden om de andere gealli eerden uit Berlijn te verdrijven en dit gebied in de communistische machtssfeer in te lijven, dus wat dat betreft streeft men een oud en bekend doel na. Ten tweede is het nodig om de aandacht weer eens af te leiden, van bepaalde debacles, zoals het Tsjechische avontuur en de misluk kingen in het Midden-Oosten en de moeilijkheden in eigen land. De buitenlandse vijand is voor dictato riaal geregeerde staten dan altij d de oplossing en zo ook hier. Bonn met zijn revanchisten, gesteund door de Amerikaanse kapitalisten zijn zo als altijd weer de boosdoeners en de Russen en hun nog trouwe satel lieten, Oost-Duitsland, Polen en Bulgarije zullen de tanden eens la ten zien, om op die manier te trach ten het reeds zo sterk gehavende prestige van de Sowjet-Unie en haar leider Breznjew wat op te krikken De goodwill van de Sowjets is na het gebeuren in Tsjechoslowakije ernstig geknakt. Dat bleek korte^ lings nog eens duidelijk bij het Ita liaanse communistische partijcon-' gres in Bologna, dat een blamage voor de Russen werd. Heel stilletjes zijn de Chinezen in opmars, althans op het politieke front. Zij vinden in veel "socialistische landen" steeds meer sympathie en daarnaast schro men zij zelfs niet, om in voortdu rende grensincidenten met de Sow- jet-Unie duidelijk te laten blijken, dat zij in het minst niet bevreesd zijn voor de Russische beer. Al die dingen werken de leiders in het Kremlin op de zenuwen. Achter de facade van rust en machtsvertoon van het Kremlin heerst onzekerheid radeloosheid, angst voor de toe komst en groeit de onenigheid tus sen de leiders over de politieke mid delen die dienen te worden gebruikt om tot verbetering te leiden. Wat nu rond Berlijn wordt opge voerd is gewoon een show, die ove rigens natuurlijk niet van gevaar ontbloot, omdat men nooit kan we ten wat er onverwachts zou kunnen gebeuren, alleen is bedoeld om 't aanzien van Moskou in het socialis tische kamp te versterken en te trachten door de aandacht te ves tigen op de "vijand van buiten" de communistische landen tot grotere eenheid te brengen, een eenheid die net Kremlin dringend nodig heeft, want langzaam maar zeker komen de Russen steeds meer in een een zame positie te verkeren. Natuurlijk wenst de Sowjet-Unie geen derde wereldoorlog, daar heeft memand belang bij, maar men is er volkomen van overtuigd, dat de Verenigde Staten, met president i x°n aan het hoofd, ook geen oor- tog wil en alles in het werk zal stellen om zoiets afschuwelijks te voorkomen. Terwille van politieke winst, schro men de Sowjets niet om een gru- jvriijk politiek pokerspelletje om erlijn te spelen, er op rekenende, aat zij de eigen manipulaties in de and zullen kunnen houden, ook al (Van onze verslaggever SPRANG-CAPELLE - Wie over het pand Nieuwe Vaart 1 praat raakt het hart van iedere Capellenaar. Voor de bewoners van dit deel van de gemeente Sprang- Capelle is het pand een historisch gebouw, een domi nerend huis, zoals burgemeester M. van Prooijen ons vertelde. Dit kapitale bouwwerk is lange tijd de ambts woning geweest van burgemeester Vermeulen van Ca pelie. Na diens dood is er de streekhuishoudschóol en Over het pand Nieuwe Vaart is in de gemeenteraadsvergaderingen vaak gediscussieerd. Het was lange tijd 'n geschikte oplossing voor de huis houdschool en voor de landbouw school, welke twee onderwijsinstel lingen het grote pand broederlijk deelden. De huishoudschool groeide echter uit het gebouw, door de sterke stijging van het aantal leerlingen. Hiervoor werd dan ook, op 'n steen worp afstand van dit pand een fraai nieuw schoolgebouw neergezet. Toen wegens het gebrek aan leerlingen de landbouwschool ter ziele ging, kwam het monumentale pand opnieuw leeg te staan. Het Kraamcentrum van de Pro vinciale Vereniging 'Het Groene Kruis' had in Sprang-Capelle een weinig riante huisvesting. Dit cen trum omvat een gorot aantal gemeen ten in de Langstraat en Midden Bra bant (w.o. Tilburg). De werkzaam heden worden door een 20-tal kraam hulpen uitgevoerd. Daarnaast worden in het centrum kraamhulpen opge leid. In het huidige centrum aan de Heistraat is dat geen gemakkelijke zaak. Vandaar dat ook door deze vereniging naar een beter onderko men werd uitgekeken. landbouwschool in gevestigd geweest. De laatste jaren stond het pand leeg en was het zelfs gedeeltelijk in verval geraakt. De gemeenteraad drong er bij het col lege van B. en W. op aan een bestemming voor het pand te vinden. Burgemeester Van Prooijen is daarin geslaagd. Over enkele maanden zal het kraamcentrum van de Provinciale Vereniging 'Het Groene Kruis' er in gevestigd zijn. ITiedoor is ook aan deze instelling een verantwoorde huisvesting geboden. i - Het pand Nieuwe Vaart 1, dat omgebouwd wordt tot kraamcentrum veer 60.000, - Het gemeentebe stuur heeft met de gedachte gespeeld hier een aantal flats in te richten, die dan verhuurd zouden kunnen worden aan in de gemeente werkzame onderwij skrachten Het pand wordt nu verbouwd tot een bijzonder aantrekkelijk kraam centrum. De twee zijvleugels worden ingericht als woongedeelten voor de leidster mej. Zr. Snijders en de as sistente mej. Zr. Meyers. In het middengedeelte worden dan een 7-tal kamer ingericht voor de kraamver zorgsters en leerling-kraamverzorg sters. Verder komt er een keukentje en een recreatiezaal. Dit laatste ver trek kan tevens als instruktielokaal worden gebruikt voor de opleiding van de kraamverzorgsters. Het is begrijpelijk dat het Groene Kruis met deze oplossing bijzonder gebaat is. In het jaarboekje 1968 wordt dan ook al vol vreugde over deze belangrijke verbetering geschre ven, die vooral door de medewerking van het gemeentebestuur tot stand is gekomen. Ondanks de sombere be richten in voorgaande jaren stijgt ieder jaar het aantal verzorgingsda gen. In 't verzorgingsgebied Sprang- Capelle waren er dat totaal 4238 in 1967. Werkt dit kraamcentrum in een groot gebied, Sprang-Capelle kent ook een plaatselijke afdeling van He'. Groene Kruis, die is onderge bracht in een goed geaccommodeerd wijkgebouw aan de Julianastraat. Van hieruit 'opereren' twee wijkzus ters, die in het dorp met de verzor ging belast zijn van de aangesloten leden. Ook van deze zijde wordt er alles aan gedaan om de gezondheids zorg in Sprang-Capelle zo compleet mogelijk te doen zijn. Burgemeester M. van Prooijen wist het Groene Kruis voor het pand Nieuwe Vaart te interesseren. De ge hele benedenverdieping komt voor 't kraamcentrum beschikbaar. Men is momenteel druk doende deze ruimte ingrijpend te verbouwen. Naast een herindeling moeten er nogal wat re paraties en vernieuwingen worden uitgevoerd, terwijl het gehele gebouw verder wordt voorzien van centrale verwarming. Het geheel vergt een in vestering van ongeveer 120.000,-. Voor de bovenverdieping is nog geen bestemming gevonden. Wil men ook dit gedeelte bewoonbaar maken zal een investering nodig zijn van onge- loopt een en ander tot het kookpunt op en er op parasiterende, dat de Verenigde Staten uiterst voorzich tig zullen zijn en geen fouten zul len maken. Is het prestige hersteld en huivert men weer voor de dol drieste macht van het Kremlin, dan kan men over gaan tot het stellen van orde op zaken in Tsjechoslo wakije en Roemenië e.d. (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Uit de vorige week in Sprang-Capelle ge houden algemene beschouwingen is duidelijk gebleken dat de raad het beleid van B. en W. waardeert en de toekomst van het dorp met ver trouwen tegemoet ziet. Van de week hebben We met burgemeester M. van Prooijen nog even nagekaart over de plannen die er van gemeentewege in Sprang-Capelle bestaan en die vorige week in de raadsvergadering ontvouwd zijn. Centraal in dat plannen-pakket staat natuurlijk de eerste fase van de riolering, een bijzonder belangrijk werk. De burgemeester is er van overtuigd, dat het werk voor een belangrijk deel uit eigen middelen te financieren zal zijn. „Met de aanleg van riolering stop je natuurlijk een heleboel geld in de grond. Maar de mensen zullen er veel profijt van trekken, bovendien zal ook het aanzien van de gemeente belang rijk verbeteren. Tegelijkertijd gaan we dan namelijk ook de straten ver breden en van een beter wegdek voor zien. Overigens ligt er, her en der in de gemeente verspreid zo'n 11 a 12 kilometer riolering. Hier is de afvoer van het hemelwater al op aangeslo ten, wat een belangrijke ontlasting voor de putten betekent". Burgemeester Van Prooijen is er van overtuigd dat op eigen kracht heel wat gerealiseerd kan worden. Natuurlijk zullen dan enkele plaatse lijke belastingen moeten worden op gevoerd. De grote vraag is dan na tuurlijk of er nog ruimte is voor an dere voorzieningen. Ideaal was ge weest dat een deel van de riolering als werkgelegenheidsobject uitge voerd zou worden. Dan subsidieert 't rijk dit belangrijke werk voor 85%. Voor de realisering van de le fase denkt burgemeester Van Prooijen nu in een andere richting. De werkge- legenheidsöbjeeten vergeet hij niet. Er komen immers nog meer fasen. In de provincie Noord-Brabant is Sprang-Capelle niet het enige dorp dat van riolering verstoken is. Onge veer 50;% van alle Brabantse ge meenten moeten het zonder riolering doen. Wat misschien niemand had dur ven hopen, toen enkele jaren gele den het zwembad open ging, komt nu in de zomermaanden iedere dag dui delijker naar voren. De inwoners vin den het bijzonder fijn om in eigen gemeente te kunnen zwemmen. Het Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 bezoek is zo groot dat er van ge meentewege plannen bestaan het bad uit te breiden. Ook een overdekt bad hoort bij het wensenpakket van het gemeentebestuur. Burgemeester Van Prooijen is echter een realist. Hij weet dat het een moeilijke zaak zal zijn om de nodige financieringsmid delen te vinden. Binnen enkele maanden zullen de plannen op tafel komen om in de direkte nabijheid van het bejaarden centrum in Sprang een bejaardenflat met 31 woningen te bouwen. Het complex gaat drie bouwlagen omvat ten, uiteraard met liftinstallatie. De burgemeester speelt verder met de gedachte het complex uit te breiden met een dienstencentrum, waarin dan een pedicuredienst gevestigd kan worden, de bejaarden maaltijden kun nen krijgen, aan gymnastiek kunnen doen en gezellig kunnen conserveren. Het kan dan een trefcentrum worden voor de bewoners van 'Achter de Ho ven' en de nog zelfstandig wonende bejaarden. De kosten voor een der gelijk projekt zijn echter vrij hoog. Aansluitend bij de vastenaktie van het dekenaat Waalwijk, wil men in de stad Waalwijk de jeugd en jongelui op een heel speciale wijze betrekken bij het projekt in de Kongo. Er is een aktiecomité geformeerd, van waaruit in 'rt bliksemweek (23- 30 maarteen aantal aktivitei- ten zullen worden gelanceerd. Er zal een speciale jongeren krant verschijnen, waarin het hele program staat opgenomen. Om er alvast rekening mee te kunnen houden, er zal een aan- slag op de portemonnaie ge pleegd worden van 10 procent van een maand zakgeld. U hoort meer van ons in de ko mende weken Namens het aktiekomitee, AD DE KORT Er begint schot te komen in de nieuwe woningwijk in Sprang, waar straks 350 woningen moeten staan, in de diverse categorieën. Ook de nieuwe lagere school is bijna gereed. Waarschijnlijk kan het gebouw reeds na de Paasvakantie worden betrok ken. Winkels komen er niet in deze wijk. De burgemeester wil de win kels in deze omgeving toch wel ge groepeerd houden in de Kerkstraat. HV Bloch Stibbe jWaalwijk - Holland De verruiming van ons produktieprogramma brengt nieuwe moge- lijheden voor jonge mensen, die voor hun toekomst willen werken. Voor mensen uit de Schoenindustrie, maar vooral ook voor hen die weer naar deze bedrijfs tak terug zouden willen, hebben wij zeer goede plaatsingsmogelij kheden Maandagavond zullen wij u tussen half 7 en 8 uur graag op onze per- soneelafdeling verwel komen. <>«4 Aan een direkte uitbreiding van het winkelbestand is ook geen behoefte. De aanwezige zaken zijn allemaal bij zonder up tp date ingericht en de laatste jaren meestal verbouwd. De woningbouw blijft ook een be langrijke pijl op de boog van 'burge meester Van Prooijen. „Tot 1985 zijn er zeker zo'n 600 tot 700 woningen nodig om de nood op te lossen. Het aantal ingeschrevenen is nog erg groot, terwijl er ook nog al wat krot ten moeten worden opgeruimd. Feite lijk hebben we direkt zo'n complex van 200 huurwoningen nodig. We mogen echter niet ontevreden zijn met de ongeveer 70 woningen die jaar lijks gereed komen".

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13