wAAlwijkse en LanqstRaatse couRant Meer service bij uitkering AOW-AWW n ■06 ampe ampe Pauselijke in 1968 missiewerken keerden ruim 5 miljoen uit In 1381 ^werd Nieuwkuyk een zelfstandig vrije heerlijkheid Concert Brabants met cellist André Orkest Navarra Plattelandsjongeren brachten goed toneel in Sprang-Capelle NIEUWE BETALINGSMETHODE IETS UIT DE GESCHIEDENIS DONDERDAG 13 MAART IN TILBURG OOK HOTELCAPACITEIT IS VERGROOT Belangrijke uitbreiding van restaurant bij De Roestelberg Behulpzaam Omschakeling 'n Goed adres, 'n Uniek adres, in Tilburg: Saint Tropez Dan cers zijn een succes in Drunense soos Le Moulin Manden industrie belangrijke bedrijfstak Agrarische bedrijvigheid Landschapschoon Kasteel Klooster Mariënkroon Werkers in het veld Snackbar 40 jaar geleden DONDERDAGAVOND 6 MAART 1969 92e JAARGANG No. 19 Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK Binnen afzienbare tijd zullen de Sociale Verzekerings bank en de Raden van Arbeid overgaan tot het invoeren van een nieuwe betalingsmethode voor de uitkeringen, die op het postkantoor in ontvangst worden genomen. Dit betreft uitkeringen krachtens de Algemene Ouderdomswet (AOW), de Algemene Weduwen- en Wezen wet (AWW), de Vrijwillige Ouderdomverzekering (VOV), alsmede ongevals- en ouderdomsrenten. vinden. De bedoeling is, dat dit ge leidelijk geschiedt en wel over een periode, die loopt tot eind 1970. Men gaat daarbij in het algemeen te werk volgen alfabetische volgorde der hoofdpostkantoren. Een van de voorbereidende maat regelen bestaat hierin, dat tevoren aan elke belanghebbende bij de uit betaling van zijn of haar uitkering op het postkantoor een formulier met toelichting wordt uitgereikt met onder meer het verzoek, daar op voorkeur voor een bepaalde be talingsmethode kenbaar te maken. Men kan namelijke kiezen tussen betaling via een bank- of giroreke ning en betaling per postcheque. Zoals vanzelf spreekt, blijft de mogelijkheid bestaan om iemand an ders (b.v. een zoon of dochter) doorlopend te machtigen de uitke ring te incasseren, zodat de recht hebbende dan niet genoodzaakt is dit zelf te doen. Voorlopig kan men rustig afwachten tot men op het postkantoor het invulformulier met de toelichting ontvangt. Dit formu lier behoeft pas bij de volgende uit betaling weer op het postkantoor te worden ingeleverd, zodat iedereen het thuis kan invullen. Zijn er moei lijkheden bij de invulling, dan zal de postambtenaar daarbij gaarne behulpzaam zijn. Men ontvangt la ter een nadere mededeling over het tijdstip waarop de uitkering voor 't eerst op de nieuwe manier wordt betaalbaar gesteld. Opgemerkt zij nog, dat bij nieuwe toekenningen en wijzigingen in lopende betalin gen reeds eerder tot uitbetaling per cheque zal worden overgegaan. In het nieuwe systeem zal er naar worden gestreefd zoveel mogelijk rechthebbenden er toe te bewegen hun uitkering op een giro-rekening te laten overschrijven. Dat kan hun eigen rekening zijn, maar ook een rekening van een gemachtigde, b.v. een zoon of dochter. Overigens zal het giraal betalen bepaald niet worden opgedrongen. Degenen die hun uitkering toch maar liever niet via een giro-reke ning ontvangen, krijgen zelfs een betere service dan tot heden het ge val is. In het kader van het huidige sys teem moeten degenen, die de uitke ring niet per giro laten overmaken, het bedrag op een vaste datum bij een daartoe aangewezen postkan toor in ontvangst nemen. In de toe komst krijgen deze rechthebbenden een cheque thuisgestuurd, die zij gedurende de maand van uitgifte of de maand daarna, op elke ge wenste dag en bij elk willekeurig postkantoor kunnen gaan verzilve ren. De omschakeling op deze nieuwe betalingsmethode komt tot stand in nauwe samenwerking met de Post cheque- en Girodienst en de Poste rijen. Aangezien het een wijziging betreft van niet minder dan 650000 betaalbaarstellingen, waarvoor nu reeds over het volledige juiste adressenmateriaal moet worden be schikt, zal het duidelijk zijn dat hieraan zeer veel voorbereidende werkzaamheden vooraf moeten gaan en dat de invoering van de nieuwe methode dan ook niet voor het ge hele land gelijktijdig kan plaats KWALITEIT stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma ken, inkorten enz. enz. enz. VAKWERK jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, w Heuvelstraat 14 DRUNEN Het blijkt een bijzon der goed initiatief te zijn geweest van het bestuur van de Drunense jongerensociëteit Le Moulin om in de gerestaureerde Molen te "draai en". De belangstelling voor de soos- avonden is iedere week opnieuw bij zonder groot. In de maand maart draait Soos Le Moulin op zondagavond. In april is dat op zaterdag. De platen die disc-jockeys Harry Willemse en Martin van Delft draaien worden begeleid door de Saint Tropez Dan cers uit Tilburg. Deze groep zorgt er voor dat de nieuwe dansen ook in Le Moulin wat meer bekendheid krijgen. Op de woensdagen 19 en 26 maart zijn er speciale voordansavonden, waar men de Camel Walk, de Afri can Beat, Soul en andere dansen leren kan. Op de soos-avonden wordt natuurlijk ook de top-40 ge draaid. DEN HAAG PMW-Nederland heeft in 1968 'n totaal van f 5.387.000 aan giften en bijdragen ontvangen. Er werd ruim 5 miljoen gulden be steed aan de drie hulpprogramma's die PMW-Nederland in overleg met de pauselijke missiewerken in ande re landen verzorgt. Overeenkomstig de doelstellingen van de PMW werd 4,4 procent van de ontvangsten be steed aan missionair vormingswerk in Nederland, terwijl 1,6 procent nodig was om landelijk en in de verschillende bisdommen de organi satie, administratie en propaganda van de PMW te bekostigen. Een eerder bericht, dat de gelden die de Nederlandse katholieken via de PMW naar de centrale kas in Rome sturen grotendeels ten goede komen aan de bouw van kerken en kloosters, terwijl de werkers in het veld gebrek hebben aan alles, blijkt op onjuiste gegevens te berusten. Vanuit Den Haag worden de gel den rechtstreeks overgemaakt naar de gebieden en projekten overzee. PMW-Nederland kent geen cen trale kas in Rome, alleen centraal overleg met de 50 PMW-afdelingen van andere landen, welk overleg in Rome en Parijs plaats heeft. Daar bij heeft PMW-Nederland steeds kunnen zorgen voor een goed over wicht in de besteding van de bijdra ge van katholiek Nederland. Nieuwkuyk, gesticht door de heer Van Kuyk, behoorde eertijds tot het Prinsbisdom van Luik. De heer Van Kuyk leende het goed van de bisschop van Luik. In 1381 werd Nieuwkuyk een zelfstandig vrije Heerlijkheid en werd in 1383 gegeven aan Boudewijn Kuijst van Wijck. De heerlijke rechten van Nieuwkuyk, behorende onder Luik, werden door de Algemene Staten van Holland, zelfs na de verovering van 's-Hertogenbosch, nog erkend Na 1643 viel Nieuwkuyk onder de Generaliteitslanden. De mandenindustrie, die haar ves tigingsplaats meestal koos waar de grondstof (griendhout) wordt ge vonden, is lange tijd de belangrijk ste industrie geweest. In 1930 wa ren 75% van het totaal van be roepspersonen in deze tak van nij verheid werkzaam. De veel goed kopere kist heeft nu de mand ver drongen, zodat deze industrie ge heel is verdwenen. Opmerkelijk is dat Nieuwkuyk, ofschoon gelegen in de streek van de schoenen, van ouds 4 klompenmakerijen geves tigd had. Deze zijn thans ook allen verdwenen. Landbouw, veeteelt en tuinbouw is een voorname bestaansbron in Nieuwkuyk. De gemeente is gele gen in het overgangsgebied van zand en klei. De boerenbedrijven zijn meest kleine gemengde bedrij ven, waarin veeteelt de voornaam ste plaats inneemt. Bijna 50 pet. der bedrijven zijn kleiner dan 10 ha en 35 pet. kleiner dan 5 ha. De verka velingstoestand is niet erg gunstig, doch de ruilverkaveling heeft hier in veel verbeterd. Tot de agrarische bedrijvigheid mogen we min of meer ook rekenen de zaadteelt en zaadhandel. Deze bedrijvigheid neemt een belangrijke plaats in. Er zijn een drietal grote bedrijven op dit gebied in Vlijmen gevestigd. Ten zuiden van Nieuwkuyk ligt een mooie dijk. Deze dijk is heel oud. Hij beschermde vroeger de dorpen Vlijmen en Nieuwkuyk met heel het achterland van Heusden en Altena tegen het water, dat bij hoge waterstand van de Maas naar de Baardwijkse overlaat stroomde. Deze dijk was geen overbodige luxe. Dit bleek uit de doorbraak van 1880 van de Heidijk op de plaats waar nu de Wiel van Nieuwkuyk (zwem bad- ligt. Tegen alle verwachtingen in bleek daar een zwakke plek te zitten, en toen deze het had bege ven bulderde het water Nieuwkuyk binnen, tot het Land van Heusden en Altena toe. De overstroming kostte 'vele mensen het leven en er verdronk een grote hoeveelheid vee. De schade aan woningen bedroeg f 28.000, aan vee ruim f 40.000, het geen in die tijd enorme bedragen waren. De geweldige stroom spoel de een diepe kuil in de grond, zo dat later bij het herstel van de dijk, deze er omheen gelegd moest wor den. De waterplas die men er nu vindt is een overblijfsel, dat we ten zeerste kunnen waarderen. Het heldere water nodigt u uit tot een verfrissend bad, waarvoor hier een gemeentelijk zwembad is ingericht. Nieuwkuyk bezit ook nog 'n kas teel. Dit huis behoorde achtereen volgend aan de geslachten van de Heren van Drunen; Van Haestrecht, Van Wassenaar, Van Beieren, Van Warfugé en tenslotte aan het huis van d'Oultremont, dat nu nog eige naar van het kasteel is. In 1964, toen de kloosterlingen uit Frankrijk werden verbannen, von den de Cisterciënzers van de Abdij Pont-Collert (Versailles) onderdak in dit oude kasteel van Onzenoort te Nieuwkuyk. Door verschillende verbouwingen en nieuwbouwen is van het oude kasteel alleen de romp van een bakstenen toren uit de 15e eeuw behouden gebleven. Onder leiding van architect J. Dony uit Den Bosch werd tussen kasteel en toren een kapel gebouwd, ter wijl de neerhuizen van het kasteel werden omgeschapen in gasten- kwartier en werkhuizen. In 1936 kwam onder leiding van architect K. v. Dael uit Eindhoven de hoofd bouw van het klooster (op de plaats van het kasteel) tot stand. In 1954 werd er in Nieuwkuyk, onder architecten Ir. N. van Laar en W. A. J. Hansen door het Aan nemingsbedrijf De Bont-v. Huiten, alhier, een nieuw kerk gebouwd. Nieuwkuyk heeft een R.K. Lagere Landbouwschool der NCB en een klein-seminarie der P.P. Cisterciën zers. Tenslotte is er nog een prach tige, geheel gerestaureerde molen. Het is een stellingmolen met de naam Emma en gebouwd door de molenaarsfamilie Rombouts in 1886. In 1968 werd 75 procent van de giften voor het w r.': van do jonge kerken overgemaakt voor hun ex ploitatiekosten, Daarbij w;ordt al lereerst gedacht aan het levenson derhoud van de werkers in 't veld. Slechts f 462.000 van de resterende 25 procent werd besteed aan bouw- subsidies voor vormingscentra, ka pellen, scholen e.d. PMW-Nederland ontvangt zeer veel bijdragen in de vorm van beur zen en studie-toelagen voor de op leiding van priesters en pastorale assistenten in de jonge kerken. Voor dit doel werd 1,7 miljoen overgemaakt, terwijl f 400.000 be steed werd aan de vernieuwing van het onderwijs, bibliotheken en ge bouwen. Tenslotte werd f 810.000 ontvangen voor het medisch en op voedkundig werk onder de jeugd, voor het meerendeel afkomstig van de jeugd van Nederland. Giften en legaten compenseerden in 1968 ruimschoots de mindere op brengst van kerkkollekten en leden bijdragen, In totaal werd ruim f 80.00C' (iy2 procent) meer ontvan gen dan in 1967. Op donderdag 13 maart 1969 om 20.15 uur geeft het Brabants Orkest o.I.v. zijn dirigent Hein Jordans het 4e abonnementsconcert serie B in de Stadsschouwburg te Tilburg. So listische medewerking wordt ver leend door de Franse cellist André Navarra. Het programma is als volgt samengesteld: 1. Vavaldi Concerto in A-dur door het Bra bants Kamerorkest; 2. Katsjatoer- jan Celloconcert. Pauze. 3. Tsjai- kowski Symfonie no. 6 "Pathé- tique". André Navarra geboren te Biar ritz, stamt uit een familie van mu sici. Reeds in zijn vroege jeugd spreidde hij een uitgesproken muzi kale begaafdheid ten toon en begon hij deze te ontwikkelen door stu dies aan het Conservatorium te Tou louse. Na zekere tijd zette hij deze voort aan het beroemde Conserva torium te Parijs, onder leiding van de meester-cellist Jules Loeb. Deze studietijd werd bekroond met een schitterende eerste prijs. Terstond vestigde de jonge kunstenaar de aandacht van de muzikale wereld op zich De pers legde eenstemmig de nadruk op zijn buitengewone be gaafdheid en noemde hem "een jonge persoonlijkheid, die de volle aandacht verdient". Groot was tel kens het succes bij zijn optreden met de belangrijkste orkesten van Parijs: Colonne, Conservatoire, La- ANDRE NAVARRA moureux en Pasdeloup, en in 1937 werd zijn internationale faam defi nitief gevestigd, toen hij in Wenen het internationale concours won. Omiddellijk na de oorlog hervatte hij deze concertreizen en in 1946 trad hij reeds weer op met vele grote orkesten. Aan verscheidene festivals werkte hij als solis mede. Naast deze concertpraktijk bekleedt André Navarra ook het ambt van Professor aan het Conservatoire Na tional te Parijs. In het cultureel centrum Zidewinde gaf de afd. Sprang-Capelle van de Plattelandsjongeren haar tweede winteruitvoering van dit seizoen, waarvoor goede belangstelling was en waarbij de ouden van dagen gratis toegang hadden. De voorzit ter der afdeling de heer G. Rijken sprak een kort openingswoord waar in hij de aanwezigen hartelijk ver welkomde, speciaal de ouden van dagen, waarbij wethouder Jac. Vos met echtgenote, terwijl hij allen 'n (Van onze verslaggever) WAALWIJK Nu de lente zich aankondigt, gaan de exploitanten van de toeristische horecabedrijven ifgj de laatste hand leggen aan hun voorbereidingen van het nieuwe seizoen. Voor sommigen is dat het van stof ontdoen van hun terras meubelen, anderen hebben ook het interieur van hun zaak wat aange past. Aan de voet van de Loonse en Drunense Duinen, in de bosrijke omgeving van midden-Brabant vindt men Hotel Ca(fé Restaurant "De Roestelberg". Eigenaar Jan van Eeuwijk heeft zijn zaak dit jaar op nieuw uitgebreid. De Roestelberg heeft nu de be schikking gekregen over een grote modern ingerichte keuken. Hierdoor is het mogelijk geworden de afde ling restaurant belangrijk uit te breiden en op dit punt de dienst verlening te vergroten. In het ver leden werden er vaak voor (bus)- gezelschappen koffietafels en diners geserveerd, maar 't restaurant voor de individuele bezoeker kwam niet zo goed uit de verf. Het nieuwe seizoen voorziet De Roestelberg daarin echter op een uitstekende wijze. Zo is er ook een snack-bar ingericht waar diverse kleine hapjes verkrijgbaar zijn. In de zaak is de bar vergroot en op 18 zitplaatsen gebracht. Ook de ho telcapaciteit is weer uitgebreid. De Roestelberg heeft nu de beschikking over 10 kamers. Daarnaast heeft de heer v. Eeu wijk nog een aantal zomerhuisjes achter zijn bedrijf. Hierbij is een ruime speelweide. Wie van de rust van de natuur wil genieten vindt voor De Roestelberg een uitgestrekt terras waar 400 personen 'n plaats kunnen vinden. In totaal kan de zaak zo'n 750 personen herbergen. Het is nu 40 jaar geleden dat aan de rand van de duinen de ouders van de huidige exploitant een klein cafeetje bouwden. Het werd Berg en Dal, dat in 1954 door Jan van Eeuwijk werd overgenomen en ge leidelijk aan is verbouwd tot een groot bedrijf, midden in een fraai stukje natuurschoon waar jaarlijks vele duizenden hun ontspanning zoeken genoeglijke avond toewenste. Hierna ging het doek open voor de opvoering van het blijspel in drie bedrijven "Het verliefde trio", ge schreven door Herman de Vries en Maarten van Vugt. Het was een geestig spel waarbij de aanwezigen naar hartelust konden lachen. De rol van Barend Brand, die een dro gisterijzaak had, werd gespeeld door M. Smits, hetwelk hem op uit stekende wijze afging. Koos Brand, zijn tweelingbroer, die ook in de zaak werkzaam was, werd vertolkt door W. de Bie Mzn., welke even eens op de hem bekende wijze deze rol vervulde. Beide spelers hadden wel het be langrijkste aandeel in deze opvoe ring. Jacob Brand, de jongste broer, werd ten tonele gebracht door de regisseur zelf, Sip Ramsteijn, op 'n zeer vlotte manier. Gerard Vermeu len als dokter werd vertolkt door A. Dekkers en Bettie Versteeg, apo thekersassistente door mej. E Ram steijn, eveneens op verdienstelijke wijze. Daarnaast waren er nog eni ge kleinere rollen, n.l. Frans Kok, bediende van Barend door A. May ers, Dora Bakkum, huishoudster door mej. E. Braspenning, Nel van Dijk, dienstbode mej. C. de Rooij, Kees de Bruin, loopjongen door A. Ramsteijn. De regie was in handen Hl van de heer Sip Ramsteijn, terwijl als souffleur optrad de heer J. Ram steijn. Er werd in een snel tempo ge speeld, er zat vaart in. Daar dit de tweede maal was dat dit stuk op gevoerd werd, had men weinig last van plankenkoorts en voorts was het opmerkelijk dat er goed en dui delijk werd gesproken wat zeker van grote betekenis is. Het geheel was een mooi geslaagde uitvoering waarvoor dan ook de voorzitter, de heer Rijken het gezelschap hartelijk dank bracht, waarbij hij aan de da mes bloemen en aan de heren een rokertje aanbood. Tevens werd dank gebracht aan de heren Joh. de Jong en H. Pruys- sers voor de verzorging van het de cor. Op verzoek van de voorzitter sprak wethouder Vos een slotwoord waarin hij het bestuur van de Plat telandsjongeren dank bracht voor de mooie geste om de ouden van da gen gratis de uitvoering te laten bij wonen Namens de aanwezigen sprak hij zijn dank uit aan het ge zelschap voor de keurige goed ver zorgde uitvoering. Het publiek is er zich over het algemeen niet van bewust dat er maanden gerepeteerd moet worden om een goed harmo nisch geheel te vormen en de rol len zodanig in te studeren dat de opvoering plaats heeft zoals de schrijvers van het stuk bedoelen. Spreker meent dat men hierin vol komen is geslaagd en wij willen dan ook aan andere verenigingen die een avond organiseren het ge zelschap van onze Plattelandsjonge ren graag aanbevelen. Met een da verend applaus werd het slotwoord van de wethouder bekrachtigd waar na ieder voldaan naar huis keerde.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9