De Echo van het Zuiden Meisjes-MAVO Maria Koningin gaat 30-jarig bestaan vieren Roode Kruis afd. Waalwijk besprak plannen voor 1969 Sociaal centrum voor de Afrikaanse vrouw 1è. Chocolade progrèstaart J I AJAX... op naar Europa Cup finale in Madrid Stichting Andreas Zijlmansgroep gaat 35-jarig bestaan vieren reünie voor OUD-LEERLINGEN OP 10 MEI DEKENAAT WAALWIJK BOUWT IN KONGO Banketbakkerij van Mil n EEN DER GROOTSTE JEUGDBEWEGINGEN UIT DE VERRE OMGEVING (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Drie decennia geleden kreeg Waalwijk een meisjes MULO. Het streven van een groep Waalwijkers onder wie de bekende onderwijsdeskundige drs G. de Vries, werd toen beloond. Op de hoek van de Grotestraat - Wilhelminastraat verrees de St. Theresia-ULO, die met 9 leerlingen stratte. De school heeft in die dertig jaar een hele ont wikkeling doorgemaakt. Momenteel volgen 255 leerlingen de lessen aan deze MAVO, die tien jaar geleden bij de ingebruikneming van het nieuwe schoolgebouw aan de-Taxandriaweg ook van naam veranderde en ULO Maria Koningin werd. De oud-leerlingen van deze ULO worden op zater dag 10 mei verwacht op een grote reünie die dan in het schoolgebouw wordt gehouden. Uitbreiding schooi in voorbereiding Het schoolbestuur en direktie wil len dit zesde lustrum groots vieren. Zo zijn er verschillende festiviteiten vastgesteld. De eerste is de reünie, die op zaterdag 10 mei 'wordt gehou den en waarop alle oud-leerlingen van harte welkom zijn. Men hoopt dat vooral veel oud-leerlingen uit de be ginperiode komen. Speciaal voor de ze dames, waarvan de meesten de zorg over een gezin hebben, is de re- unie vastgesteld op een zaterdag. Het oud-leerlingencomité werkt hard aan de samenstelling van een attractief programma. Mej. Hendriks de direktrice van de tóaria Koningin Mavo- hoopt dat alle oud-leerlingen acte de precense geven. In de geschiedenis van de school is slechts één keer een reünie gehouden. Dat was in 1950 bij de viering van het koperen jubileum. De meeste reünisten zullen het schoolgebouw aan de Taxandriaweg niet kennen. Dit gebouw werd name lijk pas 10 jaar geleden in gebruik genomen. Daarvoor was de sohool te vinden op de hoek Grotestraat-Wilhelmina- straat, waar nu het warenhuis Kombi staat. De school was daar ont staan uit de St. Theresia-lagere school. Zr. Theodore van de congre gatie JM] was de eerste direktrice van de ULO. De ingebruikneming van de nieuwbouw ging met een naams verandering gepaard. St. Theresia werd geruild voor Maria Koningin. Het schoolbestuur werd toen ook een zelfstandige stichting. Groei Feest voor leerlingen Is er voor alle oud-leerlingen dus op 10 mei een groot feest, de leer lingen gaan twee keer feesten. Op 30 mei, als de naamdag van de school wordt gevierd, staat de leer lingen het een en ander te wachten. De gebruikelijke sportdag zal dan ze ker met andere festiviteiten omlijst worden. In de tweede week van het nieuwe schooljaar, in augustus a.s., is er een meerdaags feest. Wat dat gaat worden staatechter nog niet vast. Van de leerlingen is het initiatief Een oude naam Een moderne aanpak De afdeling van het Nederlandse Roode Kruis te Waalwijk hield dins dagavond in Hotel Verwiel haar jaar vergadering. Wegens ziekte van de voorzitter, notaris H. Peters, leidde de heer D. van Oss de vergadering. Uit de jaaroverzichten van resp. de secretaresse mevr. J. Engels-Swüste en penningmeester Bergmans bleek, dat de gasten van de boottocht bij het bezoek aan de Waalwijkse haven zeer hadden genoten en tevens zeer dank baar waren voor de hartelijke ont vangst. Op sociaal gebied houdt zich het Roode Kruis onder andere bezig met Welfarewerk, de zorg voor de inva liden en de jaarlijkse boottochten. Memphis Gold attractief program 1) verfijnd model fraai bewerkte band 155.- 2) nouveauté met gesatineerde band en champagne-kleurige wijzerplaat 159.- uw PRISMA horloger Jongeren Eucha ristieviering in Baardwijk Zondag a.s., 9 maart, om half 1 zullen in de parochiekerk van St. Clemens in Baardwijk jongeren van heel Waalwijk bij elkaar komen om samen te zijn rond het woord en de tafel van de Heer. De werkgroep van jongeren, die deze Eucharistievierin gen verzorgt, heeft zich de laatste weken bezonnen op het thema vas ten in onze tijd", geen eenvoudig on derwerp, omdat het vanuit het ver leden zo zwaar beladen is en te zeer toegespitst is op het ontzeggen van aardse genoegens. In deze Eucharistieviering wordt dit thema uitgewerkt in deze zin: „vasten, een uitdaging voor ons zelf om een 'vastere' greep te krijgen op ons zelf en de wereld, hetgeen niet beperkt mag blijven tot enkele we ken". Of zoals Mgr. Bekkers het heeft gezegd: „Heiligheid vraagt 'n karakterkop. Karakterkoppen worden gekapt, geëets en gegraveerd, d.w.z. een hard proces van proberen, 'hoofd- stoten, vallen en opstaan, gebrekkig heid erkennen, veel goede wil, veel inoed en eerlijkheidom telkens weer het leven aan te pakken, zoals Christus dat wil. Ik ben blij om uit een confectie-christendom te komen tot een christendom met karakterkop, met persoonlijkheid Kapelaan R. Dekkers zal voorgaan in de Eucharistie en kapelaan C. Vermelis in de prediking. Het koor is samengesteld uit werkende jonge ren, leerlingen van het Mollercollege, tienerkoor van de parochie St. Anto- Opbrengsï Vastenaktie De opbrengst van de vastenaktie tot en met 4 maart is als volgt: 60,72 505,50 171,85 1411,54 Achter het Waalwijkse gemeentehuis ligt d.e Winterdijk, genietend van zijn oude dag, omdat zijn waterkerende taak is afgelopen en hij nog slechts alleen dienst doet om verpozing te geven aan de wandelaar, die binnen de bebouwde kom even rust wil vinden. Al heeft deze Winterdijk een lange geschiedenis achter de rug, ook leeft er nog iets jeugdigs. Aan deze lommerrijke laan vindt de rustige wandelaar twee jeugdgebouwen, waarin de Stichting Andreas Zijlmans Groep is gevestigd, Waalwijks oudste ge- uniformeerde jeugdbeweging. Deze van jong leven sprankelende jeugd groep maakt zich thans op voor het jubeljaar. En dit met recht, want in dit jaar zal de Stichting A.Z.G. haar 35-jarig bestaan gaan vieren. Aanvankelijk vonden vele jongens een prettige ontspanning in deze groep, waar zij het spel van verkennen ten volle konden beleven, niet alleen omdat dit spel zo aantrekkelijk bleek, doch ook omdat Waalwijk met zijn unieke omgeving dit spel de volle ontplooiing bood. Later zijn het ook vele meisjes, die in de groep werden opgenomen, waardoor de A.Z.G. is uitgegroeid tot een der grootste jeugdbewegingen van de verre omtrek. Ledental laatste jaren verdubbeld Ondanks de kritiek in pers en via andere communicatiemiddelen onder ging de Stichting de laatste jaren een grote groei en werd het ledenaantal van de groep in een korte periode meer dan verdubbeld. Deze groei kwam tot stand, omdat men intern bij de groep steeds bouwde aan een or ganisatie die het karakter van eigen tijds wilde verwezenlijken. Het resul taat was duidelijk, want de explosie, die geleid heeft tot een dergelijke groei bewijst dit tastbaar. En nog steeds rust de staf niet, maar gaat voort met het zoeken en uitproberen van nieuwe vormen, want zij zijn van mening, dat stilstand ach teruitgang is en zij willen slechts dat de jongen en het meisje, dat in deze groep zijn vrije tijd gaat doorbrengen, iets vindt van hun zelf in de tijd waarin zij leven. En zo heeft het spel van verkennen in deze tijd onge twijfeld nog zijn aantrekkelijkheid en spreekt het de jeugd van heden be slist nog aan. Het is juist fijn om als kind nog te kunnen leven in je eigen droomwereldje. Dieren leven in de fantasie van kinderen en waarin vin den zij een mooiere droomwereld dan in bet zoveel stof biedende verhaal van Richard Kippling. Een verhaal, dat zo in 'De Fabeltjeskrant' zou kunnen staan. Zo spelen de welpen en kabouters elke week hun spel. Watergroep Tot deze kinderen hun droomwe reld willen verlaten, dan speelt het meer stoerdere spel een rol en wordt de welp verkenner, de kabouter gids. Zij vinden dan een verscheidenheid van mogelijkheden, die zij zelf kun nen kiezen en met hun groepje (pa trouille of ronde) kunnen uitprobe ren en het plezier ervan ervaren. Nog is dan het einde niet in zicht, want op ongeveer 15-jarige leeftijd gaan zij over naar de waterafdelingen, die voor hen een geheel nieuw perspec tief openen. Dan gaan zij de noord zijde van onze stad verkennen, waar de Maasrivier hen nieuwe avonturen brengt. Hun zeilvletten bevaren is een ge heel nieuwe training en zo komen ze verkennend in de het mooie gebied van Biesbosoh; uniek voor de water sportliefhebber. Ongetwijfeld dus een stukje jeugdwerk met duizend en een mogelijkheden voor jongeren, die graag zelf initiatief ontplooien. Met recht gaat de groep er trots op zoveel jaren te hebben bestaan en met recht organiseert de groep dit jaar vele grote acties voor leden en buiten staanders. Jaarprogramma Om een greep in het jaarprogram ma te doen. Einde april vinden er Waalwijkse skelterwedstrijden plaats met vele attracties eromheen ver werkt. In mei vinden er sportevene menten plaats, waarbij vele honder den verkenners hun sportieve krach ten zullen meten. Juni staat in het teken van de welpen en kabouters, die dan gezamenlijk een feestelijk avontuur gaan beleven, terwijl in juli de kampen plaats gaan vinden. De oudere jeugd komt in augustus aan bod, dan zullen er nationale zeilwed strijden zijn voor zeeverkenners en watergidsen op de Maas, waarna tot slot in het weekend van 11 oktober de eigenlijke viering van het 35-jarig bestaan officieel plaats heeft. Heel wat acties dus van vele jeugdige en thousiaste jongens en meisjes onder de oude linden van de Winterdijk. DONDERDAGAVOND 6 MAART 1969 92e JAARGANG No. 19 Van 9 leerlingen in het eerste schooljaar is de ULO gegroeid naar 255 leerlingen uit Waalwijk en om geving. Sinds 2 jaar heeft men de school uitgebreid met een avond- MULO, een gemengde school met 50 leerlingen van alle gezindten uit ge heel de Langstraat. De laatste jaren is de Maria Koningin MAVO uit het gebouw aan de Taxandriaweg ge groeid. Voor 11 klassen staan 8 les lokalen beschikbaar. Ook heeft men geen eigen gymnastieklokaal. Er zijn dan ook stappen ondernomen om het schoolgebouw uit te breiden met een vleugel. Juffrouw Hendriks hoopt dan natuurlijk ook op een gymzaal. 18 Weet U van aanpakken. Dan is er bij ons plaats voor U. S Voor vlotte medewerkers en medewerksters is een informatie bij Timtur zeker de moeite waard WANNEER Dinsdag, 11 maart a.s. van 18.00 tot 20.00 uur afd. Personeelszaken Mr. van Coothstraat 2 uitgegaan om op 30 mei 'n UNICEF- aktie te houden. De klasse-besturen hebben daarvoor een commissie ge vormd. Men denkt aan een fancy fair of iet§ dergelijks, waarvan de op brengst bestemd is voor een Unicef- doel. Eerst wacht echter de reünie op 10 mei, waar alle oud-leerlingen van de (St. Theresia) Maria Konin- gin-ULO van harte welkom zijn. Het projekt, dat het dekenaat Waalwijk is toegewezen in het kader van de bisschoppelijke vastenaktie, heeft een heel bijzondere waarde. Het gaat nu deze keer niet om een landbouw- of een technisch projekt, of om een MAVO of HAVO voor jongens; maar het gaat nu om een categorie van mensen, die in het ver leden te veel verwaarloosd is, name lijk de vrouwen en de meisjes en de moeders in de stad en in de rimboe. In mijn 30 jaar lange missie-arbeid in Zambia helb ik het altijd zeer jam mer gevonden, dat het accent voor de ontwikkeling al te zeer op de man werd gelegd, met een totale achter stelling van de vrouw. Mede t.g.v. de eeuwenoude traditie van de negerbe volking was de vrouw alleen maar goed om kinderen ter wereld te bren gen, het land te, bebouwen en eeuwig dezelfde kost voor het gezin klaar te maken; in mijn streek was dit laatste altijd de maiskoek. Van babyverzor ging - op vele plaatsen sterven 60 procent van de kinderen tussen de geboorte en de eerste 2 levensjaren - opvoeding en hygiëne is geen sprake. Het is taboe, als de vrouw haar stem zou laten klinken op so ciaal en maatschappelijk gebied. Ze wordt beschouwd als een tweede rangsmens. De ontwikkeling van de vrouw heeft geen gelijke tred gehouden met die van de man. Door deze kloof lo pen vele huwelijken spaak; en vele kansen worden gemist voor een ge zonde opbouw van de Afrikaanse maatschappij. Juist door de onkunde j van de vrouw op medisch, hygiënisch en opvoedkundig gebied heerst er een ontstellend groot bijgeloof, waarin I men gevangen zit. Alleen door chris telijke opvoedkundige principen kan men met eindeloos veel geduld hier uit verlost worden. Pas dan kan de vrouw meer zelfbewust gaan leven, overtuigd van haar voorname rol in gezin, kerk en maatschappij. Door de bouw van een sociaal cen trum, geeft men deze vrouwen en meisjes de kans om in contact te tre den met zusters, sociale werksters, verpleegsters. Men krijgt langzamer hand méér zelfrespect en het 'minder waardigheidscomplex zal geleidelijk aan verdwijnen. Meer respect en ech te liefde ook van de zijde van echt genoot en kinderen. Zij zal een bin dende factor worden in het gezin. En deze gezinnen beïnvloeden op hun beurt weer het leven in de dor pen. Woorden wekken, voorbeelden trekken! Dat geldt vooral in de Afri kaanse gemeenschap. Het is een prachtig en nuttig pro jekt, dat aan het dekenaat Waalwijk is toevertrouwd. Het is deze keer geen druppel op de gloeiende plaat; maar 'het werk in dit te bouwen cen trum zal in de volgende generaties blijven voortbestaan, zowel t.'b.v. de man als de vrouw. Een sociaal cen trum betekent bevrijding en verrij king! Vergeten wij niet onze verantwoorde lijkheid t.o.v. onze minder bedeelde naaste Pater J. v. d. Schoot, W. P. Kapelaan St. Jan, Waalwijk Door de hoge bootkosten werd in '68 een nadelig saldo geboekt. Herkozen in het bestuur werden mevr. Roelofs- Heyrmans, mevr. Levenbaüh, H. Pe ters, D. van Oss, H. Bergmans en H. Langemeyer. Mevr. H. van Loon- Schoenmakers stelde zich niet meer beschikbaar als bestuurslid. Nieuwe bestuursleden werden mej. Carpetti en de heer P. van Herpen. Mevr. de Beer-Lindqvist belichtte speciaal de aktiviteiten van de afdeling Sprang- Capelle. De verschillende gevoerde acties hadden een groot succes. Te vens werden op deze avond ook plan nen besproken om te komen tot een samenwerking tussen Roode Kruis- colonne van verschillende Brabantse afdelingen. De boottocht waaraan van de af deling 8 patiënten mogen deelnemen is voor dit jaar vastgesteld van 19 tot 24 mei en op 8 juni zal de Henry Dunant 'n bezoek brengen aan Waal wijk. Lektuur voor het Roode Kruis kan voortaan bezorgd worden op het nieuwe adres, de Coubertinlaan 93, tel. 4217. Bovendien werd gedurende 1968 2600 kg. lektuur verzameld. Het ledenaantal is iets teruggelopen, n.l. van 1657 tot 1593 vorig jaar en dit geldt dan voor de aangesloten ge meenten Waalwijk, Drunen, Sprang- Capelle en Waspik. De vroedschap van Memphis Gold heeft voor de komende weken een "verleidelijk" programma weten sa men te stellen. Komende zaterdag worden tijdens de soosavond de fi nales gespeeld van de onlangs ge houden bowlingwedstrijden. Hiervoor kwamen 8 personen in aanmerking. Volgende week zater dag wordt er op veler verzoek een broekenbal gehouden. Dan zal er tevens een zgn. sandwichbar worden ingericht, waar verder ook warme kopjes, zoals hot-dogs te verkrijgen zijn. Dit wil de vroedschap doen bij wijze van experiment. Buiten de soosavonden van zaterdagen 15, 22 en 29 maart worden de avonden in april weer verschoven naar de zon dagen. Ook heeft men het plan op gevat om op Koninginnedag te draaien en wel van 's middags 2 uur tot 's avonds 8 uur. De discotheek van Memphis Gold bevat momenteel zo'n 350 singles en 35 lp's. Het meerendeel hiervan wordt rechtstreeks vanuit Antwer pen en Knokke ingevoerd, zodat de ze platen in Nederland meestal pas 2 maanden later op de markt ver schijnen. Het afgelopen weekend werden tevens de finales gespeeld van de tafelvoetbalwedstrijden. De uitslagen waren: 1. J. Slaats - P. Nieuwenhuizen; 2. C. Snels - E. Tie- len; 3. L v. d. Pluim - L. v. Eeuwijk Zij ontvingen platenbonnen, een boerenmetworst en een fles cham pagne uit handen van de vroed schap. een smakelijke combinatie van progrès en romige chocolade STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK Ajax, Ajax, Ajax kampioenhet dreunt ons nog in de oren. De laatste dagen was Ajax, de hoofdstedelijke voetbalclub, die de aandacht in Nederland opeiste. Niet tevergeefs, want woensdagmiddag zijn de Rood-Witten vaderlandse helden geworden. In Parijs overwon Neder land. Niet alleen de 11 voetbalhelden wonnen, ook de naar schatting 35.000 Nederlanders die zich meester hadden gemaakt van het Stade de Colombes. Na afloop van de 2 uur durende strijd waren alle Ajax- spelers het er over eens, het was alsof men op vaderlandse bodem had gespeeld. Als eerste Nederlandse club is Ajax er in geslaagd om in de halve finale van het toernooi om de Europa-Cup door te dringen. We hoeven U niet te vermoeien met 'n verslag van de wedstrijd. Immers half Neder land heeft de meesterlijke strijd op de beeldbuis gevolgd. Het waren Cruyff en Daniëlson die in de verlenging de 35.000 supporters in een dolwaze vreugdestemming brachten. Het was gelukt, Ajax in de halve finale. We hebben nu een maand de tijd om Johnny Hoes' „met 'n slof en 'n ouwe voetbalschoen" op te poetsen. Dan moet het strijdlied op nieuw over het voetbalveld klinken. Op naar de finale in Madrid. 240,25 131,80 136,41 248,- 126,- K.O.8., b.g.v. Eucharistieviering Par. H. Antonius, Waalwijk Par. H. Clemens, Waalwijk Par. H. Bernadette, Waalwijk Par. St. Jan, Waalwijk Kapel ziekenhuis Waalwijk Par. De Moer Par. Loon op Zand Par. St. Jan, Kaatsheuvel Totaal 3032,07 Bij de Boerenleenbank te Waalwijk is een spaarrekening geopend, waar op men desgewenst ook zijn bijdra gen kan storten voor het sociaal cen trum in de Kongo. nius en ;H. Bernadette. De muzikale omlijsting is in goede handen van de heren: Th. Verheyen, Leo de Vetten, Ad van Riel, Martin IJpelaar, Frank Zegers en Egbert v. d. Hammen. Iedereen is van harte welkom op zon dag om half 1 in Baardwijk. In Zwolle, Leeuwarden en Gro ningen zijn bij juweliers voor een groot aantal bedragen gestolen en in Maarssen is bij een winkelier voor een bedrag van f 25.000,- buit gemaakt. In Princenhage is een overval gepleegd op de Boerenleen bank. De kashouder stopte onder bedreiging een paar duizend gulden in 'n zak, maar ging de indringer achterna op de fiets en wist hem met hulp van een ander te pakken en aan de politie over te leveren. Het is een jongen van 22 jaar uit Breda die heeft bekend. Het minimumloon wordt met 2 gulden per week opgetrokken. Er is een prijsstop afgekondigd voor dames- en herenkappers en pedicures en dreigen er voor hove niers, films, scheermesjes en hon den- en kattenbrood maatregelen getroffen te worden. Na maart heeft men een goed over zicht over het le kwartaal 1969 en kan men zonodig verdere maatre gelen nemen. In Rhenen is een overval ge pleegd op een Raiffeisenbank. De politie had een tip gekregen en had zich verdekt opgesteld. Zij greep de dader ter plaatse. Gustav Heineman (socialist) is in Berlijn gekozen tot president der West-Duitse republiek met 6 stem men meer dan zijn tegenstander Schroder. Hij volgt president Lübke op.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5