waaLwijkse en lanqstRaatse couRant RKC-rechtsback Piet Bakkers speelt zondag 300ste wedstrijd \dLampe j J0t ampe kies een Focwa bedrijf! Er verdwijnt veel geld in de prullemand... OPEN OOG Harmonie St. Crispijn hield geanimeerde jaarvergadering P. v. Dongen preekt over werk van missionarissen in Afrika AUTOSCHADE? kenmerk voor vakwerk DEKENAAT WAALWIJK BOUWT IN KONGO DIT JAAR WAARSCHIJNLIJK SOLISTENCONCOURS DIT WEEKEINDE IN ANTONIUSKERK WAALWIJKER MAAKTE OPMARS VAN RKC NAAR EERSTE KLAS MEE Steeds als rechts back gespeeld Tilburg Zondag huldiging Deze week collecte Rheuma-fonds in Waalwijk J. van Helvoirt Bestuursverkiezing Donateursactie Nieuwkuijk DONDERDAGAVOND 13 MAART 1969 92e JAARGANG No. 21 Heuvelstraat 14 Wisselend succes Trainen eerste vereiste Daar werkt de vakman aan snel herstel van uw wagen. Zijn bedrijf is sterk gespecia liseerd in carrosserie reparatie (herstellen, uit deuken, etc.) en het spuiten en bekleden van auto's. Kies de zekere weg, ga direct naar de vakman! Uw auto is er in goede handen. CARROSERIEBEDRIJF Uw bedrijf voor hetere en snelle service! Fa. Schuurmans De rcho van het Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" WAALWIJK - Zondag tegen Middelburg is het de grote dag voor de rechtsback van het eerste elftal van de voetbalvereniging RKC, Piet Bakkers (29). Hij speelt dan namelijk zijn 300e wedstrijd voor het eerste elftal van RKC. Dit is een groot aantal en dit aantal is wel van dien aard te noemen dat het in de amateursector niet zoveel voorkomt. Van die 300 wedstrijden heeft Piet Bakkers gespeeld als rechtsback van het eerste elftal van RKC. Dit seizoen is reeds zijn 12e in het eerste elftal 'en gezien zijn huidige vorm, denkt hij nog lang niet aan stoppen. Om kwart over twee vindt de huldiging plaats; vóór de grote strijd tegen Middelburg. Piet Bakkers is al vanaf zijn vroegste jeugd lid van de voetbalver eniging RKC. Zoals iedereen is hij gestart bij de puplillen, waarvan de wedstrijden toen nog niet centraal ge regeld werden voor wat betreft één competitie. Toentertijd speelden de verschillende 'straten' tegen elkaar. Nadat hij vanwege zijn leeftijd niet meer bij de jongsten kon voetballen, is hij overgegaan naar de junioren. Daar heeft hij zich succesievelijk ho gerop gewerkt, totdat hij terecht kwam in het eerste juniorenteam. Langzamerhand werd dit junioren team opgebouwd, en na de nodige successen in de zaterdagafdeling ge lukte het dit elftal te promoveren en wel naar de zondagafdeling. Dit was toen een zeer sterke afdeling waarin RKC uit moest komen tegen o.a. NAC uit Breda met Peter van de Merwe en PSV uit Eindhoven. En natuurlijk kwam de terugslag voor dit elftal, niet qua voetbalcapacitei ten, maar gewoon door een natuur lijk feit. Vele van de toen opgestelde voetballers 'bereikten in die periode de 18-jarige leeftijd en kwamen, ge zien hun kwaliteiten, in het eerste elftal terecht. Onder hen die over gingen was ook Piet Bakkers. Vanaf het allereerste moment in het eerste elftal heeft hij zich tot nu toe weten te handhaven. Buiten een experiment van de verschillende trai ners heeft Piet steeds rechthack ge staan. De eerste tijd vormde hij met keeper Ad Eekels, stopper-spil Rini van de Leur en linksback Gijs van Daalen een uitstekend geheel, 'het geen de eerste jaren nog wel niet te merken was. Maar toen kwam dan de grote triomftocht van RKC. En tot nu toe heeft Piet Bakkers dit alle maal meegemaakt. Om U nog even in herinnering'te brengenHet eerste kampioenschap met de daaraan ver bonden promotie werd gevierd te Drunen meteen nederlaag van 1 - 0 tegen RKDVC. En wat niemand voor mogelijk had gehouden gebeur de al meteen het eerste seizoen in de tweede klasseRKC werd wéér kam pioen. En hoe! Ook dit heeft Piet Bakkers mee mogen beleven als rechtsback. On het einde van de com petitie stonden RKC en Bladella met evenveel punten aan de leiding. Een beslissingswedstrijd was dus noodza kelijk en deze werd te Schijndel ge speeld. Volgens Piet Bakkers was het voor de supporters een welhaast nog zenuwachtigere bedoening dan voor de spelers. Toen die eenmaal aan het u HEEFT HET I blouses, rokken, shawls, I vesten, jumpers, pantalons, I I zakdoeken, kraagjes, I nylons enz. enz. g I DOET HET I plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten 1 enz. enz. I Ook voor stofknopen, ceintuurs, igespen enz. in naar: I I I i spelen waren, vielen de zenuwen weg, aldus Piet Bakkers en werd met ver eende krachten getracht een voor sprong te verkrijgen. Dat lukte. In de 38e minuut van de eerste helft gelukte het Ad Du- quesnoy op een aangegeven bal van Sjaak Kuys, met een schuiver de Bladella-keeper te passeren. Wat Bla della ook probeerde in de stand kwam geen verandering. Wij hebben vooral in die tweede helft zwaar on der druk gestaan, maar met inzet van alle krachten is het ons toen gelukt de bereikte score te handhaven. Dit is, aldus Piet Bakkers wel een mijl paal in de geschiedenis van RKC te noemen. Daarna, hst volgend seizoen, hebben we goed gespeeld en hebben we 'n behoorlijke plaats op de rang lijst weten te bereiken, 't Jaar daarop deelde iedereen in de malaise en aan het einde van het seizoen volgde dan ook de degradatie naar de tweede klasse. Na een slechte start, zo vertelt Piet, tegen ODIO uit Ossendrecht, waar we met 1-0 verloren, hebben we ons goed hersteld en voor de 3e maal in enkele jaren tijds werden we kampioen van de afdeling en promo veerden we naar de eerste klasse, waar we nu nog spelen. Zijn ervarin gen van, dit seizoen? We hebben tot nu toe mét wisselend succes gespeeld. Voor de noodgedwongen winterpauze hadden we slechts een gering aantal punten weten te behalen. De pauze echter is ons behoorlijk gezind ge weest, want uit de nu gespeelde twee wedstrijden hebben 3 punten weten te verzamelen en als we dit jaar met een grote inzet blijven spelen zie ik een plaats in de middenmoot toch wel als een haalbare kaart. Trainen, zo gaat hij verder is wel een eerste vereiste om in de eerste klasse te kunnen blijven spelen. Ik mag dan ook wel stellen, dat de op komst op het ogenblik zeer goed te noemen is. Wij van onze kant kunnen hier wel aan toevoegen, dat zelden of nooit Piet 'n trainingsavond heeft overgeslagen en dat dit steeds de re den is geweest voor het feit, dat hij reeds zo'n 12 seizoenen meedraait in het eerste elftal. Over spelregel- kennis heeft hij ook een uitgesproken mening. Voor mij hoeft het allemaal niet. Ik ben hier misschien wat te optimistisch, maar ik verwacht name lijk, dat iedere speler weet waaraan hij zich tijdens een wedstrijd te hou den heeft. En wat baat al die ken nis in het vuur van het spel? In de beginperiode in het eerste elftal van Piet Bakkers werd het stopperspil- systeem gehanteerd. Na de goede resultaten van de Bra zilianen in 1958 in Zweden met het zogenaamde 4-2-4-systeem gingen vele clubs, waaronder ook RKC over tot dit speltype. Piet Bakkers heeft daar een uitgesproken mening over: Ik ben geen voorstander van de mo derne hutspot van systemen. Indien een speler zich voor de volle honderd procent inzet, is er al veel gewonnen. Verder, mag ik wel zeggen, passen wij ons aan bij het systeem van de tegenstander. Ook de vraag of het publiek invloed heeft op de spelers werd door Piet beantwoord. Er zijn, dacht ik nog te veel mensen voor wie alleen het re sultaat telt in plaats van de sport. Bij een overwinning schijnt de zon; bij verlies is er veel kritiek op de trainer en elftal. Zondag wordt dan de grote dag voor Piet Bakkers; vóór de wedstrijd namelijk zal Piet gehuldigd worden. Het zal een huldiging worden, die een speler van zijn kaliber past en zo als hij zelf zegt: het grootste ge schenk, dat ik zondag kan krijgen is een overwinning op Middelburg. Maar daar zal dan voor gevoetbald moeten worden, want Middelburg is steeds een zeer moeilijke tegenstan der voor RKC gebleken. Tot een ze ge op Middelburg heeft RKC het nog nooit weten te brengen, maar wie weet. Kampioenskandidaat Middel burg zal zich ondanks het jubileum van Piet Bakkers niet zo maar ge wonnen geven. Deze week worden in Waalwijk huis-aan-huis zakjes bezorgd voor de collecte ten bate van het Natio naal Rheuma-fonds. In de week van 16-24 maart worden deze zakjes op gehaald. Ruim 70 collectanten ge ven hieraan hun medewerking. Waar het geld 'aan besteed wordt, kan men lezen in de folder, die men in het zakje aantreft. Het plaatse lijk comité hoopt op royale steun. Mocht onverhoopt het zakje niet op gehaald zijn vóór 24 maart dan kan men zijn bijdrage bezorgen bij Ver- wiel's Lederwarenhuis op de Markt. Loeffstraat 35, Waalwijk Tel. 4157 DINITROL RML-station Wjj zijn lid van de Nederlandse Vereniging van Carrosserie- bedrijven. Nog steeds valt er een aardige cent te verdienen met verzamelen van postzegels. Een mevrouw uit Waalwijk, die zelf postzegels op koopt, schrijft hierover; ze attendeert de Waalwijkse gemeenschap op deze mogelijkheid tot geldvergaring voor het vastenprojekt in de Kongo. „Er verdwijnt veel geld in de prullemand! Het is natuurlijk niet zo, dat men willens en wetens guldens en rijksdaalders weggooit, maar toch De meesten van ons maken zich enigszins aan deze ver spilling schuldig. Men ontvangt met grote regelmaat brieven en kaarten, deze belanden op den duur in de prullemand, zo ook de postzegels die er op zitten. En juist die postzegel is geld waard. Zouden al deze zegels (voorzichtig, de tanding behoort ook tot de zegel) van de enveloppe worden geknipt of gescheurd, dan brengen ze per kilo een zeer behoorlijke prijs op. Deze schommelt tussen de 3,50 en 7,50 ten hoger, afhankelijk van de inhoud der kilo's. Om te beginnen moeten er ongeveer 5000 zegels in een kilo gaan, dus geen halve enveloppen met ergens een zegeltje. Daarna is van groot belang wélke zegels er in een kilo zitten. Alleen de meest normale zegels zijn niet spekkend, een dergelijke samenstelling wordt gehonoreerd met ca. 3,25 per kilo. Als deze massawaar echter bestaat uit zowel gewone als buitengewone zegels, zoals kinder-, Europa-, zomerzegels en andere bijzondere uitgiften, waar bij vooral de hoogste waarden veel gewicht in de schaal leggen, dan loopt de prijs per kilo al gauw op tot zo'n 7, - a 7,50. Afwij kingen naar boven en beneden zijn uiteraard mogelijk! Welke zegel het ook is, dit even terzijde; beschadigd waardeloos Stel nu dat 5000 jonge mensen, bij familieleden, vrienden en ken nissen, (vader die op kantoor werkt en daarvan de zegels meeneemt etc.) de man zo'n 200 zegels in korte tijd bijeenbrengen, dan houdt dat in, dat er 200 kilo is verzameld ter waarde van ca. 1400, Zou deze actie continue worden voortgezet, dan zou, bij een be hoorlijk enthousiasme van de medewerkers, een bedrag van zo'n 20.000, - per jaar kunnen worden bereikt. (Een kleine vereniging uit Velp, bestaande uit 25 jongelui, presteerde om in een korte spanne tijds 30 kilo bijeen te brengen!) Het was dus niet overdreven te zeggen dat er veel, ja héél veel geld in de prullemand verdwijnt Mogelijkheden tot het bijeenbrengen van postzegels: o.a. scholen, en eventueel kerken als vergaarcentra. Een oude melkbus met een gleuf in de deksel leent zich het allerbeste als kilowaarhouder. Een jute-zak is anders ook redelijk geschikt. Een centrum waaraan aan het einde van de actie of bij voortzetting periodiek de zegels kunnen worden afgeleverd. Het is zaak om een zo groot mogelijk succes te boeken, de inwoners van Waalwijk en omgeving op te roepen tot medewerking. Is deze actie eenmaal ingeburgerd, dan zullen nog slechts weinig zegels verdwijnen, men zal ze automatische bewaren". Wie uit onze gemeenschap wil zijn schouders onder dit idee zetten? Veel tijd kost het niet, alleen een beetje organisatie. L. VAN BERKEL, Markt 4a, Waalwijk, Tel. 3716 Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 JOPROKO Dit gekke woord komt van JOngeren PROjekt KOngo. U voelt het al wel aan. Reeds een paar weken is een groep jongelui bezig met de intensieve voorbereiding van een bliksemaktie om de jeugd en jongeren van Waalwijk te interesseren bij de bouwkosten van het sociaal centrum in de Kongo, dat het dekenaat Waalwijk in het kader van de bisschoppelijke vastenaktie voor zijn rekening heeft genomen. In de totale kosten van 30.000 gulden gaat de jeugd vanaf de lagere school en de jongelui van 16 jaar en ouder een eigen aandeel verzorgen. Volgende week verschijnt een speciale jongerenkrant huis aan huis. Daarin kunt U alles lezen. Op vrijdag 21 maart wordt het aktiviteitenprogramma ingeluid met een kolossale avond voor jongeren; met deze stuntavond hoopt men de eerste centjes te vangen. In het weekend 22-23 maart zullen in de parochies St Jan, Bernadette en Baardwijk jongeren op de preek stoel verschijnen, die zelf voor enige jaren in een of ander ont wikkelingsland gewerkt hebben; uit eigen ervaring zullen zij ons vertellen van wat hen daar heeft aangegrepen. In de Antonius- parochie gebeurt deze preekaktie een week eerder en zal reeds a.s. zaterdag en zondag een jongen het woord voeren. In Besoyen komt op 22-23 maart een Witte Pater de preek verzorgen. Aansluitend op deze preken, wordt de jeugd een 'aanklachtbiljet' verstrekt, waarin ze persoonlijk worden aangeklaagd voor de nood in de wereld; voor 10 procent van een maand zakgeld worden ze aangeslagen om een belangeloze bijdrage te storten in de blauwe enveloppe, die in de krant zit ingesloten. Verder wordt er een oriëntatierit gehouden voor fietsers, met na afloop een gezellige avond; allemaal ten bate van het goede doel. Bij een voorzichtige raming, met de veronderstelling dat werkelijk de jongelui van Waalwijk meedoen, zou er minstens een bedrag van 4.000 gulden op tafel moeten komen. Laten we het hopen L. VAN BERKEL (Van onze verslaggever) WAALWIJK De Waalwijkse har monie St. Crispijn hield maandag avond de jaarlijkse algemene leden vergadering in Café De Lindeboom. Besloten werd dit jaar deel te ne men aan een muziekfestival. Deze dag moet dan in de plaats komen van de jaarlijkse feestavond. Voor zitter J. Maiburg wees in zijn ope ningswoord op het succes dat in het afgelopen jaar werd behaald. Dat viel ook te beluisteren uit de woor den van secretaris A. van Loon die er op wees dat het afgelopen jaar in het teken heeft gestaan van de deelname aan het concours in Ros malen, waar met 97 punten 'n goe de tweede prijs werd behaald. Hier door was een plaats in de vaandel afdeling veilig gesteld. De penningmeester, de heer H. Teurlings, kon volledig gedechar geerd worden wat betreft het be heer van de financiën. Uit zijn ver slag over het afgelopen jaar blijkt, dat zware eisen aan de financiële middelen werden gesteld. Het ver schil tussen inkomsten en uitgaven is dan ook behoorlijk negatief. De contributie voor het komende jaar werd vastgesteld op f 2,- per maand. Tijdens de bestuursverkiezing werd de heer J. Snels met algemene stemmen als bestuurslid herkozen. Het bestuur werd verder aangevuld met de heer P. van Alphen, wer kend lid van St. Crispijn. Tijdens de vergadering werd het pian opge worpen om evenals in 1967 deel te nemen aan het Bestendig Festival in Antwerpen. Het bestuur zal zich nog beraden over de be stemming van de voorgenomen reis. In verband met de nogal zware eisen die momenteel aan de kas van de harmonie worden gesteld, wekte voorzitter Maiburg de leden op om persoonlijk in eigen kring aan donateurswerving te doen. Ook 't bestuur zal hier aan meewerken. De heer Maiburg was verheugd de aanwezigen te kunnen meedelen dat er acht nieuwe leerlingen ge worven zijn, via een aktie op de lagere scholen in Waalwijk. Een bijzonder druk gebruikt werd er van de rondvraag gemaakt. Het belangrijkste punt dat hier aan de orde kwam, was het organiseren van een onderling solistenconcours. Ook het bestuur hecht hier veel waarde aan. Alles zal gedaan wor den om een dergelijk concours in het najaar te verwezenlijken. Uit de talrijke problemen die werden aangesneden ontstond een geani meerde discussie. Piet van Dongen is 28 jaar oud. Van febr. 1963 tot maart 1965 heeft hij in Ópper-Volta als metselaar ge werkt aan een bouwprojekt. Daar zijn zijn ogen open gegaan. Wij kunnen er niks van snappen, zegt hij, omdat we er nooit iets van ge zien hebben; we kunnen het ons beslist niet voorstellen, hoe armza lig die mensen daar leven. Piet praat honderd uit. Er zijn veel te weinig scholen, zittenblij- vers moeten de laan uit om plaats te ruimen voor de beteren. Vervolg onderwijs is er nog bijna niet. Het ene probleem hangt aan het andere vast. Economisch zijn er niet veel mogelijkheden. Het land is een van de armste van Afrika. Opper-Volta is 9 keer zo groot als Nederland, er wonen maar 3 miljoen mensen Het volk bestaat uit 44 stammen.' De mensen zijn erg vlijtig en willen vooruit komen. Maar de put, waar in men zit, is erg diep. Over de missionering is Piet erg enthousiast. Wat die missionarissen daar gedaan hebben, is met geen pen te beschrijven. Ze hebben niet alleen zomaar ontwikkelingswerk uitgevoerd, maar ze hebben voor de héle mens gezorgd! De mensen daar zijn diep religieus en ze heb benben een geweldige behoefte om na al de afgoden nu een ander christelijk houvast te krijgen. Als je daaraan voorbij gaat, dan bega je een misdaad tegenover de neger. Over dit alles zal Piet a.s. zater dag en zondag in de Antoniuskerk vertellen; proberen tenminste, want het is de eerste keer, dat hij op 'n preekstoel staat CULTURELE KRING Op vrijdag 14 maart a.s. te 20.15 uur zal in de aula van Abdij Ma- riënkroon te Nieuwkuyk een voor stelling gegeven worden van de klucht "Het fantastische schoenlap persvrouwtje" van de Spaanse auteur Frederico Garcia Lorca door de Rederijkerskamer Moyses Den Bosch. i

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13