waaLwijkse en LangstRAAtse couRAnt Wacht Frankrijk nieuwe stakingen Dringend behoefte aan rapport over winkelbestand N K.O.V,VOORZITTER J. LARDINOIS: „WE WILLEN GRAAG MEEWERKEN, MAAR WE WETEN ZO WEINIG VAN DE PLANNEN van <~7?lierlo Feestverlichting M iddenstandsbeurs City-plan DONDERDAGAVOND 13 MAART 1969 92e JAARGANG No. 21 xcluóieve ïlerenkledincj WAALWIJK Middenstanders moeten zich verenigen Samenwerking Winkelplanning Rapport noodzakelijk m Slijterij Wijnhandel „WIDELOVADO Meteorologen: 1968 somber jaar De ïc Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct, v&D het uiöen extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief ECHO" Telegram-adres 04167-2002 van Beurdenstraat 8 Kaatsheuvel Tel. 04160-2621-2746 Grotestraat 205, Waalwijk Opgericht Ongerustheid bij middenstanders over City-plan in Waalwijk ff De positie van Frankrijk die sinds verleden jaar na de „mei-onlusten" toch al niet zo rooskleurig was, dreigt wederom te verslechteren. De Gaulle staat nu voor de beslissing om waar te maken wat hij verleden jaar de Franse werknemers beloofde. Verle den jaar zegde hij hen de nodige ver beteringen toe, maar natuurlijk moest eerst de schade die de Franse econo mie had opgelopen worden hersteld. De eenvoudigste oplossing was een devaluatie van de franc geweest, doch hierin stemde De Gaulle niet toe. Na alles wat er in de voorgaande periode was gebeurd, was 't aanzien van zijn Frankrijk in Europa en de wereld zo gedaald, dat een devaluatie van de franc in zijn ogen de deblacle hele maal gecompleteerd zou hebben. Dus hield de generaal krampachtig vast aan de positie van zijn franc en hij weigerde te devalueren. Een verbete ring van de Franse economie die in de onlustmaanden zo ontzettend had geleden, zocht hij in een aantal se cundaire overheidsmaatregelen. Deze hebben inderdaad wel enig soulaas geboden, doch hebben de Franse eco nomie op korte termijn niet helemaal kunnen herstellen. Nu echter eisen de Franse werkers via hun grote vakbonden loonsverho gingen die noodzakelijk worden, om dat ook in Frankrijk de inflatiespi raal haar werk doet, terwijl de Fran sen naar zij menen reeds een achter stand hadden van verleden jaar. Ge middeld wordt een loonsverhoging van niet minder dan 12i% geëist. De overheid kan echter niet verder gaan dan 4%, wil men de positie van de franc niet in gevaar brengen. President De Gaulle heeft reeds aan gekondigd, dat de franc ook deze keer niet zal devalueren, want in zijn ogen is het devalueren van de franc gelijk te stellen met een devalueren van Frankrijk, dus zal de positie van de franc ten koste van wat dan ook worden gehandhaafd. De Franse werkers zijn echter niet van plan met 4% genoegen te ne men. De besprekingen tussen de overheid en de vakbonden zijn reeds vastgelopen en de vakbonden nemen geen halve maatregelen. Op 11 maart staakten alle overheidsdiensten ge durende 24 uur. Dat betekende dat Frankrijk voor het eerst sinds verle den jaar weer lam lag, want door het uitvallen van treinen, gas, elektrici teit e.d. komen ook vele andere be drijven stil te liggen. De twee grootste Franse vakbonden, de communistische CGT en de socia listische CFDT overwegen om de stakingen voort te zetten. Dat zou betekenen, dat na enige weken de Franse economie wederom tot een chaos zal zijn geworden, dat de ver liezen afgrijselijke vormen aannemen en dat de Frans franc zonder enige twijfel wel zal moeten devalueren om Frankrijk een kleine kans te geven orde op zaken te stellen. Wanneer de Franse werkers weer tot grootscheepse algemene stakingen zullen overgaan blijft de vraag wat er op politiek terrein zal gaan gebeu ren, Het een lokt namelijk dikwijls het ander uit en in een land als Frankrijk, waar de politieke constel latie toch reeds wankel is sinds ver leden jaar, zou een grote algemene staking wel weer eens de ontevreden heid op straat kunnen brengen met alle gevolgen van dien voor de zwak ke positie van de president. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - „Het is natuurlijk prachtig dat er in Waalwijk mooie winkelcentra bijkomen. Meestal een duidelijke stadsverfraaiing. De grote vraag hierbij is steeds, of er wel voldoende behoefte voor dergelijke winkels is. Wij zouden dat eens graag willen laten onderzoeken door middel van een rapport van het cen traal Bureau voor het Midden- en Kleinbedrijf"zo vertelde ons de heer J. Lardinois, voorzitter van de afdeling Waalwijk van het Nederlands Katholiek On dernemers Verbond (Middenstandsver.). Een van de grote wensen van de heer Lardinois is om meer in spraak te krijgen in de plannen die de gemeente voor de bouw van winkelcentra heeft. Dan pas kunnen de leden optimaal worden geïnformeerd. Momenteel heerst, aldus de heer Lardinois, onder een aantal middenstan ders in het centrum van Waalwijk ongerustheid. Men durft niet aan uitbreidings- of verbouwingsplannen te beginnen, omdat men niet weet wat er allemaal te ge beuren staat met het cityplan en wanneer deze plannen gerealiseerd worden. Er bestaat in Waalwijk sinds twee jaar een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de middenstandsvereniging, de Kamer van Koop handel, gemeente, architekten en financieringsmaat schappijen, die de nieuwe plannen zou bespreken. In die twee jaar is de commissie nimmer bijeen geweest. Daarin wil de heer Lardinois verandering brengen. Op dit terrein wil de middenstandsvereniging meer aktivi- teiten ontplooien. De Middenstandsvereniging Waal wijk bestaat zo'n 63 jaar. Elke onder nemer kan hier lid worden. Van de 300 middenstanders zijn er echter slechts 100 aangesloten. Heeft het voor een ondernemer in 1969 nog wel zin om zich bij een middenstands organisatie aan te sluiten?, vroegen wij de heer Lardinois. Wanneer de middenstandsvereniging ooit reden tot bestaan heeft gehad dan is dat juist in 1969. De concurrentie wordt zwaarder, de kosten als huren, lonén etc. stijgen schrikbarend. Er is dan ook een duidelijke tendens, dat het inkomen van de middenstander rela tief gezien daalt. Zeker wanneer we dit vergelijken met de inkomens van werknemers en mensen in het vrije beroep". De heer Lardinois vindt het boek delen spreken dat 30 van de mid denstand minder verdient dan het sociaal minimum. „Als we geen aan gesloten groep vormen zijn we ner gens. Wat de middenstandsorganisa tie in het verleden heeft bereikt is niet verkregen met medelijden maar door gezamenlijk optreden. Door voortdurend voor haar gerechtvaar digde eisen op te komen. In de sa menleving worden andermans rechten niet of moeilijk begrepen, tenzij er 'n macht achter staat die tot recht dwingt. Naar één ondernemer of een kleine groep wordt niet geluisterd. Alleen een grote greep, die weet wat ze wil, kan het presteren dat haar gerechtvaardigde wensen gerealiseerd worden. Het mooiste voorbeeld hier van ziet men bij de boeren. Vrijwel elke landbouwer is lid van een orga nisatie. De resultaten zijn er dan ook naar. Er zijn aanzienlijk minder boe ren. Zelfs beschikt men over een 'eigen' ministerie". De middenstand verschaft aan vijf maal zoveel werknemers arbeid. De bijdrage in het nationaal inkomen is veel hoger dan in de landbouw. „Wat maken de landbouworganisaties niet voor hun leden klaar", zo vervolgt de heer Larninois. „Zelfs als het teveel geregend heeft of het is te droog, dan springt de staat bij. Deze men sen hebben een fantastisch prijsbeleid dat klinkt als een klok". De heer Lardinois zeggen, dat wil hiermee wanneer elke midden stander ook lid zou worden van een organisatie, men op elk niveau veel meer te vertellen heeft. Men kan zich natuurlijk afvragen of men niet tevreden is met datgene wat in het verleden bereikt is. De voorzitter van het N.K.Ö.V. afdeling Waalwijk heeft daar alle waardering voor, maar hij is er van overtuigd, dat wan neer de organisatie groter is, wensen die er nu nog zijn reeds lang zouden zijn verwezenlijkt. „Een middenstander is een indivi dualist. Wanneer men ziet hoe wei nig interesse bestaat voor lezingen, vergaderingen enz. dan vraagt men zich af, zo vervolgt de heer Lardi nois, of deze mensen hun eigen be lang niet inzien. Men doet zich zelfs niet de moeite om te informeren naar mogelijkheden die de organisatie op allerlei terrein biedt. Bijvoorbeeld op het gebied van de voorlichting, finan ciering, vrijstelling voor dienstplicht, adviezen over vestigingen. Praktisch op elk gebied staat de organisatie voor haar leden klaar, meestal zelfs Kosteloos" Wij vragen de heer Lardinois hoe hij de plaatselijke aktiviteiten ziet. „De aktiviteiten concentreren zich op landelijk niveau. Dit is natuurlijk zeer belangrijk. Het spreekt de indi viduele ondernemer echter minder aan. Aktiviteiten op plaatselijk ni- neau spreken de leden meer aan. Na tuurlijk zijn er ook aktiviteiten in Waalwijk. De feestverlichting die en kele jaren samen met de gemeente is gerealiseerd was toch werkelijk iets, waar iedere Waalwijker trots op mocht zijn. Jammer dat G.S. in '68 de post feestverlichting op de ge meentebegroting ter elfder ure af keurden". Uit eigen middelen was deze ver lichting niet te financieren", zo ver volgt de heer Lardinois. „Ten eerste was de tijd, nadat bekend was gewor den dat de post feestverlichting op de begroting was afgevoerd voor ons te kort om de verlichting, zoals die enige jaren was geweest, te realise- ren. Ook waren wij van mening, dat er beter geen feestverlichting kan zijn, dan een verlichting van veel kleinere omvang. De feestverlichting is niet alleen van nut voor de midden stand. Het is zelfs de vraag of de 8000, - die de middenstand jaar lijks in de kosten bijdraagt, als extra winst gecompenseerd wordt". „Ik zie de feestverlichting als een van de openbare voorzieningen die nodig zijn om een plaats leefbaar te maken. Al deze voorzieningen (zo als straatverlichting, wandelpaden, zwembad etc.) kosten de gemeen schap geld. Het is dan ook niet vreemd, dat de gemeente hierin mee financiert. De besprekingen die zijn gevoerd met de gemeente betreffende de feestverlichting in 1969 zijn hoop gevend, zij het dat de realisering in 'n andere vorm gegoten zal worden". De middenstandsvereniging Waal wijk overweegt verder dit jaar een grote middenstandsbeurs te organi seren. De besprekingen zijn hierover in volle gang. Met zekerheid kon de heer Lardinois hierover nog niets vertellen. Wel wilde hij nader ingaan op de visie van de middenstandsver eniging op de winkelplanning in de toekomst. „Juist die winkelplanning is een punt waarover wij ons ernstig zorgen maken. Men schrijft 'en praat over een vrij groot city plan in Waalwijk, over een nieuw winkelcentrum in Be- soyen en een centrum in Laageinde. Ook denkt men aan een tweede cen trum in Bloemenoord nog afgezien van de vele particuliere woningen die overal in Waalwijk tot winkel worden gebombardeerd. Verder lijkt het er op, dat elke leegkomende industrie hal benut moet worden voor winkel en liefst nog voor een cash and carry- bedrijf' „De opzet van winkelplanning is toch zeker niet te trachten in een gemeente zoveel mogelijk winkelop pervlakte te hebben. Het belangrijk ste is zowel dat de ondernemer in de nieuwe vestigingen als de reeds ja- en in Waalwijk gevestigde bedrijven, de mogelijkheid moet hebben op een redelijke manier de kost voor zijn ge zin te kunnen verdienen. Natuurlijk moet ook gekeken worden naar het belang van de consument. Dit zijn punten die ons zeer ter harte gaan. Ik geloof toch te mogen stellen dat wij het recht hebben om mee te pra ten en te beslissen over zaken waar bij we nu of in de toekomst zo- nauw betrokken zijn". Wij vroegen de heer Lardinois iets te vertellen over 't nieuwe City-plan. „Jammer genoeg weet ik daar net zo weinig van als U. Alles berust op suggesties. Zeer veel middenstanders weten niet waar ze aan toe zijn. Er zijn mensen die plannen hebben om te verbouwen, een ander vestigings- pand te kiezen etc. Er is echter geen instantie die concreet kan of wil ad viseren. Wanneer er behoefte aan is, zijn wij zeker voorstanders van een city-plan. Het plan moet echter reëel blijven en zo opgezet worden, dat naar gelang de behoefte aan winkelruimte groeit, dit centrum meegroeit. Aan brokken iGw, die hier eventueel gemaakt worden heeft niemand iets. Wanneer er in derdaad dit centrum komt - de bull dozers zijn immers reeds bezig - en men gaat in deze realiseringsperiode verder nog bij wijze van spreken op elke hoek van de straat een klein winkelcentrum bouwen, dan ligt het voor de hand dat hier de ondernemer uiteindelijk de dupe van gaat wor den". De heer Lardinois stelt duidelijk dat het niet voldoende is, dat dit pro- jekt stedebouwkundig en architektoi- nisch voor elkaar is. „Het belang rijkste is, dat de toekomstige onder nemer hier een rendabele zaak kan exploiteren. Dit is ook in het belang van de gemeente en consument. Het is bedroevend om dit te moeten stel len, maar voor een projekt van rond 45 miljoen gulden ligt niet eens 'n up to date en goed gefundeerd rap port ten grondslag. Een rapport dat aangeeft wat economisch verant woord is. Laten we hopen dat, door de hiervoor bevoegde instanties als nog 'n rapport tot stand zal komen". „Aan de medewerking van de plaatselijke middenstand zal het heus niet liggen. Trouwens een zeer uit gebreid rapport waar gemeente, on dernemers en consument voordeel aan zal hebben is heus niet zo duur om dat ook het rijk hierop subsidieert. Laten we proberen sterke winkels te krijgen. Dan ontstaat een koopkrach tig centrum, waarvan iedereen profi teert", aldus de heer Lardinois. Maquette van het City-plan in Waalwijk Tel. 2776 (04160) Besoyensestraat Waalwijk De meteorologen hebben vastge steld, dat wij Nederlanders maar 'n somber leven hebben, want wij ko men nu reeds vele maanden heel veel zon tekort. De afgelopen drie wintermaanden zijn de sombersten geweest van deze eeuw! Dat wil toch wel wat zeggen. Wanneer we weten, dat in zo'n winterperiode 167 uren zon normaal is, maar die heb ben we in deze drie afgelopen maanden slechts 113 gehad, dan be tekent dit, dat we er niet minder dan 54 uur aan tekort zijn ge komen, ofwel, dat we het met on geveer tweederde van het aantal normale zonuren hebben moeten doen, ofwel, dat we van elke drie uur zon er één hebben moeten mis sen! Het is echter niet alleen de afge lopen winter die zo somber is ge weest, neen, het gehele afgelopen jaar 1968 was heel erg aan de som bere kant, dat wil dus zeggen dat we veel zon tekort zijn gekomen. De laatste tien maanden waren alle tien somberder dan normaal. De statistieke wijzen trouwens uit, dat dit sombere weer blijkbaar niet nieuw is, want de afgelopen 5 winters zijn allemaal somber ge weest, zij brachten ons alle vijf minder zon dan wat normaal zou zijn. Dit tekort aan zon is echter een bijzonder belangrijke zaak die het leven in ons landje er niet bepaald gunstiger op maakt. Zon is nu een maal een levensnoodzaak. Het zon licht en de zonnewarmte oefenen in positieve zin hun invloeden uit op onze gezondheid en op onze geeste lijke toestand. Tekort aan zon zal zeker op den duur een schadelijke invloed hebben.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17