waaLwijksG en UnqstRaatse coimant Omzet veiling „De Langstraat" in Drunen steeg in 1968 opnieuw bouwman brillen zBogaertó Werkweek voor leerlingen Willem van Oranje College Ook dit jaar opnieuw wijnfeesten in Tilburg Open kampioenschap boothengelen in Tilburg Dit jaar ruilverkaveling in gebied Vlijmen geheel rond EXPORT SINDS 1964 MET 50 PROGENT GESTEGEN Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST 0 NIETS! Tomaten ook nu belangrijkste produkt Aanvoer Sla Aardbeien Export Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Verkiezing van wijn-prinses Harmonie Drunen dit jaar weer druk programma Waspik oefende tegen OVH 1-3 DONDERDAGAVOND 13 MAART 1969 Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra 92e JAARGANG No. 21 het r-v IJ Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) 4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) DRUNEN - De omzet van veilingvereniging De Langstraat in Drunen was in 1968 ruim 157.658, - hoger dan in het jaar daarvoor. Met een totale omzet van 7.718.664,71 behoort de Drunense veiling - na Breda en Eindhoven - tot de derde grootste veiling in Noord-Brabant. De grote omzetstijging was voornamelijk een gevolg van een meeromzet van 350- duizend gulden in het laatste kwartaal van 1968. Het afgelopen jaar was, zoals vele vorige jaren, een jaar met tegenstellingen, voor sommige pro- dukten goede opbrengsten, maar voor andere produkten weer teleurstel lende prijzen. Uit het jaarverslag van de veiling vereniging blijkt dat 1968, voor wat de prijzen betreft te verdelen is in drie perioden. Gaven de eerste vier maanden een meeromzet van 175- duizend gulden ten opzichte van '67, mede een gevolg van de toename van de glassla, de maanden mei tot en met augustus gaven een ander beeld; te leurstellende prijzen en een halve oogst van de fabrieksaardbeien, zodat in deze periode de omzet met ruim 367.000, - terugliep. De laatste vier maanden zorgden echter voor 'n hoge omzet, wat aan het einde van het jaar een behoorlijke totaalomzet opleverde. In het ruilverkavelingsgebied De Oostelijke Langstraat gaf het glas areaal een verdere uitbreiding te zien. De samenstellers van het jaarverslag spreken er hun hoop over uit, dat met de reeds lang op handen zijnde ruilverkaveling ZAK in de Westelij ke Langstraat spoedig een begin wordt gemaakt. Voor de tuinbouw daar is dit van essentieel belang. Dit gebied heeft reeds lang een stilstand en stilstand is achteruitgang. De bedrijfsresultaten van de vei ling zijn zeer gunstig geweest. De resultaten van de leden geven echter grote verschillen te zien. De bedrij ven die voldoen aan de voor de te genwoordige tijd te stellen eisen, zullen zeker bevredigende uitkomsten hebben. Daarentegen zullen bedrijven die hieraan niet voldoen veelal tegen vallende resultaten hebben. De aanvoer bestond in 1968 uit hard fruit 1.733.744 kg. (1967: 1.389.275 kg), klein fruit 325.859 gg. (478.330 kg.), fruit onder glas 102.792 kg./st. (87.353 kg./st.), groenten 20.139.603 kg./st. (20.195.151 kg./st.). De totale aanvoer was in 1968 22.302.000 kg./st„ 1967: 22.150.000 st./kg. De opbrengst 1968: 718.692,- 1967: 7.560.985, - De totale opbrengst van tomaten, sla en komkommers bedroeg vo rig jaar 50% van de totale omzet tegen 47% in 1967. De tomaten gaven een meeromzet van 177.000, - Dit produkt bleef veruit het belangrijkste produkt met een totaalomzet van 1.940.433, - wat 25% van de totalei omzet is. De speciaalzaak aanvoer steeg met 80.000 kg. en be droeg 2.806.164. Van de totale to maten-aanvoer was 2.350.936 kg. ex- portgeschikt of 84% van de aanvoer. Hiervan werden geëxporteerd 1.713.833 kg. ofwel 73%. De prij zen voor de stooktomaten zijn weder om teleurstellend geweest. De nateelt tomaten gaven echter een veel betere prijs te zien. Het produkt sla gaf de grootste stijging te zien, zowel in aanvoer als opbrengst. Met een meeropbrengst van ruim f 183.000, - kwam dit produkt weer op de tweede plaats. Een meeraanvoer van ongeveer 900- duizend st., voor het'grootste gedeel te glassla, gaf duidelijk aan, dat de uitbreiding van het glasareaal nog steeds niet tot stilstand is gekomen. De komkommers gaven een mindere aanvoer dan in 1967, n.l. 262.000 stuks, de omzet was 66.000, - la ger. De aardbeien, altijd een belangrijk produkt in het aanvoerpatroon van de Drunense veiling, gaven een min dere omzet, wat volledig op rekening van de natuur en niet vari de fabrieks aardbeien komt. In 1968 bedroeg de aanvoer van natuuraardbeien 194- duizend kg., waarvan 162.000 kg. voor de fabriek. De betere prijs dan in 1967 kon het grote kilogram ver lies niet compenseren. In 1967 be droeg de aanvoer 385.000 kg. De aanvoer daalde dus met de helft. De oogstomstandigheden waren dit jaar in tegenstelling tot 1967 slecht. Maar niet alleen het weer is debet aan de mindere aardbeien-aanvoer, de in krimping van het areaal natuuraard beien is ook hier een gevolg van. De glasaardbeien gaven een vermeerde ring van aanvoer met 13.000 kg. De bonenaanvoer liep verder terug. De inkrimping van 't binnenareaal is hier een van de oorzaken van. Van de winterprodukten bleef de prei het hoofdprodukt. Er werd in 1968 979.515 kg. aangevoerd, tegen in '67 852.945 kg. Ondanks de weer gro tere aanvoer was de middenprijs ruim vier cent per kilo lager dan vorig jaar. Het totaal geveilde bedrag van 7.718.642,- was van 878 aan voerders. Door leden werd geveild voor een bedrag van f 7.239.037, - door niet-leden voor 479.605, - De afzet gaf het volgende beeld kleinhandel 35,51% (1967: 35,09), export 24,70% (21,07%), groothan del 13.89% (14.43%), industrie 3,09 (5,02%). Het aandeel van de binnenlandse afzet met name de kleinhandel bleef praktisch gelijk. Dit vindt zijn oorzaak in de grote verscheidenheid van produkten, die op de veiling worden aangevoerd. De export steeg sinds 1964 met 50%. Een-derde van de geldelijke omzet vindt zijn afzet op de buitenlandse markt. Sterk gestegen zijn ook de aankopen van grootwinkelbedrijven. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten 's Maandags vertrokken klas 4b en 4c naar resp. Driebergen en Wijk aan Zee om daar hun jaarlijkse werkweek door te brengen. Thema van deze week: "Samenleven in 'n technische tijd" Dat "werkweek" tussen aanhalingstekens staat is niet zonder opzet. Het was meer 'n 'vor- mingsweek'. De nadruk lag op het verwerken van informatie, het vor men van een eigen mening, 't ver krijgen van een kritische kijk op bepaalde zaken. Vormingsleider was de heer Van der Ploeg en als hege leidend docent ging de heer Van Binnendijk mee. De vormingsleider is gangmaker bij het vormingspro ces. Die dag werd afgesproken dat, tenzij dit beslist noodzakelijk was, de heer Van der Ploeg en de heer Van Binnendijk niet in de gezags relatie zouden treden, maar op ge lijk niveau met de klas zouden staan De dinsdag stond in het teken: 'Bouwen, wonenleven", 's Mor gens kregen we de opdracht een nieuwe stadswijk te plannen. Daar na bezochten we per touringcar de twee Haarlemse nieuwbouwwijken Parkzicht en Schalkwijk. Opval lend was dat vooral het groen dat wij in onze ideaal wij ken gepland hadden, hier niets te bespeuren viel. Het enige wat te zien was, was steen en beton Met de architect C. Koster onderhielden we ons in de avonduren over toekomstvisies in de architectuur. Dit onderwerp boei de velen zó dat tot na de dagslui ting door gediscussieerd werd. Na enige kranten met elkaar ver geleken te hebben vertrokken we woensdag voor een excursie naar het Haarlems Dagblad, waar we rondgeleid werden in de zetterij en drukkerij. De rest van de dag brach ten we door met het zelfontwerpen van een voorpagina voor een krant, met de opdracht daarin de bericht geving rondom een Amsterdams studentenopstandje te verwerken. De volgende dag: Het bedrijf in. Een excursie naar de Hoogovens. Het was een bijzonder boeiend (en gloeiend) schouwspel de roodgloei ende platen staal door de walsen zien te lopen. De vragen die na af loop van de rondleiding gesteld werden, waren achteraf gezien van wat te technische aard. Daarna hield de heer Ruth een inleiding over de automatisering in het bedrijf. Die avond werd getracht via een rol lenspel zich te verplaatsen in een bedrijfsprobleem. De dag werd be sloten met een strandwandeling. Zoals bekend werd in september vorig jaar voor de eerste maal in Tilburg Wijnfeesten georganiseerd. Dat dit idee ingeslagen is, moge blijken uit het feit, dat het stich tingsbestuur van verschillende zij den is benaderd over de vraag of dit jaar een herhaling zou volgen. Kort geleden heeft het bestuur van de Stichting Wijnfeesten beslo ten dit evenement op de Heuvel in Tilburg te herhalen. Als data zijn gekozen donderdag 4 tot en met zondag 7 september zodat 4 avon den (vorig jaar drie) de Heuvel het centrum zal zijn van de wijnfeesten Er zal wederom een stadje worden gebouwd. Verwacht mag worden, dat er meer huisjes zullen komen dan vorig jaar, terwijl bovendien besloten is in praktisch alle huisjes alleen wijn te verkopen. Reeds thans worden voorbereidingen ge troffen om met een attractief pro gramma te komen. Ook dit jaar zal weer een Wijn prinses worden gekozen. De eerste selectie zal plaats hebben op dins dag 26 augustus, terwijl de ver kiezing van de Wijnprinses en haar hofdames zal geschieden tijdens 'n speciale avond, welke wordt ge- houdenhouden op vrijdag 29 augus tus a.s. in het Studio-theater van de Stadsschouwburg. Eventuele initiatieven rond deze wijnfeesten worden verder gaarne ingewacht bij het voorlopige secre tariaat van de Stichting, Bredase- weg 376, Tilburg. Vrijdagmorgen kregen we de film "Levensschool" te zien. Een film vol symboliek, waarin de hoofdper soon tenslotte triomfeerde door te weigeren zijn persoonlijkheid te do den om zich bij de massa aan te sluiten. Over deze film werd nog lang nagepraat en tevens terugge blikt op de afgelopen week. Die avond werd deze week op gezellige wijze afgesloten. Zaterdags vertrok ken we weer vroeg naar Waalwijk. Het doel van de week was per soonlijkheidsvorming. Vooral de laatste dagen is het vormingswerk duidelijk naar voren gekomen. Ad Stolk, 4c, De rechtbank te Utrecht heeft H. v. Z. wegens 3 moorden veroor deeld tot levenslang; Ouwe Nol kreeg 6 jaar; deze laatste is in ho ger beroep gegaan. In ons land zal in samenwerking met West-Duitsland en Engeland een fabriek gebouwd worden voor de produktie van verrijkt uranium. In Frankrijk hebben 100.000 man gedemonstreerd tegen de regering. President de Gaulle hield 'n toe spraak voor radio en televisie, waarin hij de vraag stelde: „wan orde of vooruitgang". Het Bisdom van Den Bosch wordt verdeeld in 3 vicarissen, gevestigd te Tilburg, Eindhoven en Nijme gen; dit inplaats van de instelling van een nieuw bisdom, waarvan sprake is geweest. Gezien het feit dat de zeesport- visserij zéér snel in populariteit stijgt, bestaat er ook meer behoefte aan zeehengelwedstrijden. Vorig jaar organiseerde Het Brabants Hengelsporthuis het eerste Open Tilburgse Kampioenschap Boothen gelen, dat meteen een succes bleek. Ruim 100 zeehengelaars namen aan deze wedstrijd deel, welke gevist werd op de Oosterschelde. De in Tilburg bekende Th. Doo renbosch werd eerste Tilburgs kam pioen boothengelen. Vele niet inge zetenen van Tilburg waren ook van de partij; zo was er een groep van 15 sportvissers helemaal uit het Gelderse Ede gekomen met aan het hoofd een krasse 74-jarige henge laar de heer A. Elsenaar, die natuur, lijk de prijs van de oudste deelne mer in de wacht sleepte, ook dit jaar is hij weer van de partij. Na deze succesvolle dag werd het plan geopperd een jaarlijks terugkeren de wedstrijddag te houden met als inzet de titel "Open Tilburgs Boot- hengelkampioen". Gezien de zéér wisselende vang sten van de laatste jaren heeft het wedstrijdcomité besloten dit jaar niet op gewicht, maar op lengte te vissen; alle gevangen vissen wer den gemeten en degene die de grootste lengte "bij elkaar gevist heeft", wordt kampioen. Als plaats werd wederom Yerseke gekozen, daar dit Zeeuwse plaatsje het enige was, dat genoeg boten kon leveren. Datum: zondag 13 april a.s. Vertrek: 06.30 uur vanaf het Korvelplein. Aanvang wedstrijd: 09.00 uur tot 15.00 uur De prijsuitreiking is direct na het bekend worden van de uitslag in Hotel De Oesterbeurs te Yerseke. De tocht van en naar Yerseke wordt gemaakt per autobus. De kosten voor de hele visdag, inclusief ver voer, boothuur en aas, bedragen fl 25,-, welke bij aanmelding vol daan moet worden. De inschrij vingsdatum is uiterlijk 20 maart a.s. aangezien het wedstrijdcomité bo ten, bussen e.d. tijdig moet reser veren. Naast diverse fraaie bekers, hengels en molens zijn er extra prijzen voor de jongste en oudste deelnemer en de grootste en bij zonderste vis. Deze wedstrijd is ook open voor niet-Tilburgers, daar het een "open" wedstrijd is. Inlichtingen en aanmeldingen bij: Het Brabants Hengelsporthuis, Kor- velseweg 257, Tilburg, tel. 04250- 33749. Dit jaar zal voor de ruilverkave ling van groot belang worden. Uit het werkprogramma van de plaat selijke commissie voor 1969 lijkt dat naar alle waarschijnlijkheid per 1 november de kavelovergang in het hele gebied van de ruilverkaveling zal plaatsvinden. Dit houdt dan ook in, dat in de Complexen '63, '65, '66, '67 en het restant van '68 geen meerjarige ge wassen als prei, spruiten of aard beien kunnen worden geteeld, om dat deze op dat tijdstip niet kunnen zijn geruimd. Over te dragen bouw land of tuinbouwperceel moeten ge ploegd worden opgeleverd op 1 no vember. In het restant van Com plex '6é ca. 450 ha gelegen tussen de weg Vlijmen-Engelen in de ri vier de Maas in zover al niet inge richt, zullen de kavelinrichtings- werkzaamheden zo spoedig moge lijk worden gestart. Begonnen wordt met het blok tussen Luisbroeksewetering en de Bellaardweg. Na de bouwvakantie zal de kavelinrichting in het restant van het ruilverkavelingsblok de Complexen '63, '67 en '68 plaats hebben. Het betreft hier het gebied tussen Duinweg in Drunen, de nieuwe Langstraatweg, de weg Vlij men-Engelen in de blokgrens, die wordt gemarkeerd door het uitbrei dingsplan van Den Bosch in het Drongelens Kanaal. Voor dit grote blok wordt nog een afzonderlijke voorlichtingsmid dag gehouden. Ook voor het gebied van de Gasthuisbossen onder Oud- heusden en de Gorsweiden onder Elshout liggen plannen voor de uit voering van de ruilverkavelings werkzaamheden in de nazomer van dit jaar. Evenals over andere Com plexen zal ook hierover in de na bije toekomst voor de betrokkenen uitvoerige voorlichting worden ge geven. Harmonie 'Drunen' hield donder dag een goed bezochte jaarvergade ring. De voorzitter, de heer M. Kop dankte de leden voor de prettige samenwerking in het afgelopen jaar en de door ieders inspanning bereikte successen, waarvan wel het behalen van de kampioenswimpel in de ere- afdeling en de promotie naar de su perieure afdeling het hoogtepunt wa ren. Naast de successen op mukizaal en organisatorisch gebied waren he laas de verslagen betreffende de fi nanciële middelen minder gunstig en bleek het afgelopen jaar erg duur te zijn geweest waardoor en deficit van enkele duizenden guldens was ont staan. Men hoopt dit tekort op te vangen door een grote blikseimloterij, welke daags voor kermis zal worden gehou den. Verder zal in het komende jaar nog een oplossing moeten worden ge vonden voor de financiering van een groot aantal nieuwe uniformen, als mede enkele dringend noodzakelijke aanvullingen in het instrumentarium. De heren N. Merkx en J. van Son werden bij acclamatie herkozen als bestuursleden. Het programma voor 1969 werd in grote trekken vastge steld en als hoogtepunten hierin zijn te memoreren concoursdeelname voor de drumband eind mei; deelna me voor de drumhand eind mei; deel name Harmonie aan Internationaal Concours te Tongerloo (België) op 1 juni 1969 als afgevaardigde van de Diocesane Bossche Bond voor de eer ste maal in de superieure-afdeling; deelname concours Jeugdharmonie in september; deelname aan Taptoe Ko ninginnedag, diverse muzikale rond wandelingen en concert op De Klin- kaert. Voorts werd besproken het stimule ren van de muzikale opleiding van de vele leerlingen in het kader van de Gewestelijke Stichting voor muzikale vorming en er zal getracht worden dit nuttige instituut nog verder uit te bouwen. Waspik trachtte de vrije zondag te benutten door het spelen van een oe fenwedstrijd tegen een vierdeklasser O.V.H. uit 's-Hertogenbosch. dat het bij een poging bleef kwam vooral om dat ook in deze wedstrijd de volledi ge inzety ontbrak, alhoewel het aan vankelijk een pittig duel leek te gaan worden OVH toonde zich een zeer geschikte tegenspeler voor Waspik. De bezoekers namen het serieus en gingen slagvaardig in de aanval. In de 13e minuut leidde dit tot een goed doelpunt van Litsenburg, 0-1. Amper een minuut later leek Hans Beth te gaan doelpunten maar de verdediging van OVH onderbrak de rush van Both op onreglementaire wijze. De strafschop welke hierop volgde werd door Cor Smits naast geschoten. Toch zorgden de blauw- witten voor een gelijke ruststand, en wel door Willy Vervoort die tien mi nuten na de verzuimde kans de doel man van OVH 't nakijken gaf, 1-1. Twee goede schoten, resp. van Huub Gijsbrechts en van Willy Vervoort gaven de bezoekers in de pauze stof tot praten. Na de thee waren Jan Donks en Huub Gijsbrechts vervan gen door Cor Timmers en Kees Smits terwijl Cor Smits de aanvalslinie moest gaan versterken. Dit laatste onderdeel van de strategie leek al na 5 minuten spelen tot succes te leiden. Een handige manoeuvre van Cor Smits bracht Willy Vervoort oog in oog met de OVH-doelman, maar op het kritieke moment struikelde Ver voort over de bal. Kort hierop nam T. van Hasselt aan de andere kant een lage hoekschop ineens op de slof en dit betekende 1-2. Ondanks een overwicht van Waspik vergrootte de zelfde speler in de 25e minuut van deze tweede speelhelft de voorsprong tot 1-3, waarhij Paul Smits gelaten toezag hoe een en ander in zijn werk ging. De resterende acties van Was pik zetten geen zoden meer aan de dijk.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5