waalwijkse en lanqstRAAtse coimnt China wil niet omsingeld worden Waalwijkse looiers werkten aan de Lunt «Midden Brabant meer bij toeristen verkopen» OPEN OOG Jac van Haar en de juwelier die blijvende luxe betaalbaar maakt ZONDAG OPENT NEDERLANDS GROOTSTE ONTSPANNINGSPARK ZIJN POORTEN „DE HUIDEN OP STROOM HANGEN" STREEK-VVV-DIREKTEUR A. v. d. KAAY Enfree-prijs „All-in" blijft gehandhaafd Topper van 1969 Effeling-circussen Leerzame plantentuin Theehuis vernieuwd Grote voorsprong „Zonde toch eigenlijk hè Discussie over de naam Grote verkoop reclame-campagne van de streek Veel attracties DONDERDAGAVOND 3 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 27 De tcho v«\n het Zuióen Uitgever ffaalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Waa^wÜk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Nieuwste attractie van De Efteling is dit jaar het stoomtreintrajekt De grensincidenten en het conflict aan de Oesoeri-rivier vormen slechts de uiterlijke kentekenen van een con frontatie tussen de Sowjet-Unie en de Volksrepubliek China, die zich gro tendeels achter de schermen, onzicht baar en onhoorbaar, afspeelt en die in diepste wezen geheel Azië als in zet heeft, In Tokio en New Delhi reageerde men uiterst lauw en na drukkelijk neutraal op de grensinci denten. In Noord-Vietnam en Noord- Korea werd er in de püblikaties zelfs geen letter aan besteed. Azië kijkt toe en wacht af wat er gaat gebeuren. Zo op het oog gaat het rumoer om het verschil in ideologie en om het feit, dat de Sowjet-Unie langs de grens gebieden in bezit heeft, waar over China de souvereine rechten op eist. Tenslotte komt het dan tot een treffen om een eilandje in de rivier Oesoeri, dat volgende maand door het wassende water van de aardbo dem zal zijn verdwenen. In diepste wezen gaat het om iets ge heel anders. Als gevolg van het ideo logisch geschikt zijn Moskou en Pe king niet alleen binnen de communis tische wereld, maar ook daarbuiten eikaars bittere vijanden geworden. Door de dekolonisatie is geheel zuid oost Azië een gebied van vrije lan den geworden, ontwikkelingslanden voor het grootste deel, die, als het er op aan komt, nog niet in staat zijn op eigen benen te staan van een ster ke agressor. Nu is het via agressie in ibezit nemen van dergelijke landen niet zo'n een voudige zaak en zelfs een land als de volksrepubliek China denkt daar nog even over na. Maar er zijn heel andere mogelijkheden, zoals her uit buiten van de armoede en ontevre- ienheid en het vormen van militante groepen ontevredenen, die zo'n land van binnen uit, door middel van re volutie openrijten en aan het inter nationale communisme uitleveren. Het nare voor Moskou is, dat de lan den van zuid-oost-Azië als gevolg van eeuwen kolonisatie een aversie hebben tegen blanken en de Russen behoren ook tot het blanke ras. Dit geeft de Chinezen een voorsprong, maar veel Aziatische landen weten, dat in een heel ver verleden, ook Chi na eens 'n geweldige koloniale macht in Azië vormde en dat de onderdruk king toen veel erger was in vergelijk bij wat er later bij de blanken ge beurde. Deze ontwikkelingslanden staan dus voor een moeilijk probleem en het liefst blijven ze zichzelf. In tegenstelling tot de opdringerige revolutie van China, biedt Moskou, dat geen koloniaal verleden heeft, deze landen slechts financiële en eco nomische steun en daar hebben velen wel oren naar. Het is om 't bezit en invloed in de landen van zuid-oost- Azië dat de werkelijke strijd gaat. China zou het liefst, door middel van de door Peking georganiseerde en ge leide guerilla-bewegingen in die lan den deze in haar macht krijgen. Maar de weerstanden zijn nog te groot en deze ontwikkeling gaat niet vlug ge noeg. Moskou ziet dat het via economische en financiële hulp beter gaat, ook al blijft de dan verworven invloed een kwetsbare zaak. Maar door middel van een net van verkregen steunpun ten voor de vloot, e.d. zouden de Kussen zich steviger kunnen nestelen. KAATSHEUVEL - Op eerste Paasdag opent Nederlands grootste ontspanningspark ,,De Efteling zijn poorten. Ook nu weer cuingepüst aan de eisen van het moderne dagtoerisme. Voor het seizoen 1969 werd een dag-recreatie-pakket samengesteld uniek voor Nederland en af ge- stemd op iedere leeftijd en smaak. De geweldige toeloop van de laatste jaren (zo n 1.300.000 bezoekers per jaar) bewees dat de progressieve lijn die de Efteling volgt succes heeft. Ondanks de vele prijsverhogingen die overal worden ingevoerd, blijft de entreeprijs van de Efteling, voor 1969 °P twee gulden per bezoeker „all in" gehandhaafd. Alle attracties zijn hierin inbegrepen. Ook de allernieuwste: het spoortreintje. Een prijs die, zeker voor Nederland, ongelooflijk laag is. Aan de service gratis en veilig parkeren" werd nog meer gestalte ge geven door de aanleg van een par keerterrein, capaciteit 1.600 auto's, aan de verkeersweg Waalwijk - T il- burg. De Efteling beschikt nu over vier grote parkeerterreinen waarop in totaal voor ca. 4.000 auto's plaats is vroeger ca. 2400). Vanaf deze ter reinen kan het publiek direct het Ontspanningspark betreden. De Par keerterreinen zijn duidelijk aangege ven. Parkeerwachters staan de auto mobilisten met raad en daad bij. Na jaren van voorbereiding is vo rige week zaterdag het „Miniatuur Stoomtreintraject no. 1" in aanleg, in gebruik genomen. Een echte Stoom locomotief werd hiervoor aangekocht. Het is een Duitse locomotief in 1911 gebouwd die jarenlang dienst deed in een steenfabriek. Na grondige revi sie, keuring en exterieurvernieuwing zal „Aagje" een fonkelnieuw stukje „romantiek" brengen in de Efteling. In eigen beheer yverden, naar het idee van Anton Pieck, een zestal per sonen-wagens gemaakt. Het eerste traject is 1800 meter lang en loopt van station café-res taurant via kanovijver naar het sprookjesbos. Er zijn drie stations in Efteling-stijl gebouwd. De trein kan ca. 150 personen vervoeren. Uiter aard werd bijzonder veel aandacht be steed aan de beveiliging van passa giers, oversteekplaatsen en het ge hele baanvak. Het treinpersoneel is speciaal hiervoor opgeleid. Deze nieuwe toeristische attractie zal ze ker bij het publiek in de smaak val len. Voor de spoorwegenenthousias ten wordt het een levend bewijs van een stukje spoorweggeschiedenis. Ook deze Eftelingattractie is gratis. In mei wordt gestart met dagelijkse voorstellingen van het circus Robert! Op de speelweide komt een grote circustent. Een overdekte recreatie mogelijkheid voor jong en oud. In 't hoogseizoen zullen bekende kinder circussen hierin regelmatig voorstel lingen houden. Ook deze Efteling attractie is bij de toegangsprijs inbe grepen. In samenwerking met de Bond van Nederlandse Boomkwekers is binnen de Efteling een unieke plantentuin gecreëerd. Deze bestaat uit het gang bare assortiment planten die in Ne derland gekweekt worden. Hier kan het publiek zien welke planten het in eigen tuin kan gebruiken. Vooral wordt de aandacht gevestigd op de samenleving van de planten en op hun groei en ontwikkeling. Voor 1969 weer een aantal ver nieuwingen. Verfraaiing en uitbrei ding van de terrassen van het Thee huis, interieur-vernieuwing van het restaurant. Ook de meest verwende bezoeker zal in het sfeervolle restau rant zeker een keuze kunnen dien uit de „culinaire" wonderen van de chef kok. Voor hen die het wat eenvoudi ger willen doen zijn er volop moge lijkheden van „gevulde koek tot zak je frites". Een groot aantal verkoop ruimten verspreid over het gehele park, voorzien de bezoekers ajdaar van hapjes en verfrissingen. Elk jaar kwam er een aantal nieu we attracties bij, dus ook nu in 1969. Wij vroegen direkteur Diender waar door De Efteling zijn grote voor sprong op andere recreatiemogelijk heden blijft behouden? „Intern is het bedrijf een efficiënt werkende orga nisatie. Een aantal diensten werd uit gebreid. De staf werd gereorgani seerd en uitgebreid. Een team van specialisten is nu verantwoordelijk voor de nieuwe aanpak. Een aanpak die het mogelijk maakt dit jaar het publiek nog meer te bieden dan voor heen: maar liefst 42 attracties", al dus de heer Diender. De Efteling is en blijft hét ontspanningspark voor jong en oud in Nederland. uaAES zei ik tegen mijn vriendin, van al die oude sieraden, ze zijn tegenwoordig niet meer te dragen, zo ouderwets „Hoe kom je daar nu toch bij", zei ze, „ik heb de mijne laten vermaken bij VanHaa- ren en nu draag ik ze weer altijd!" „Die? O, ik dacht dat die helemaal nieuw waren!" „Welnee, die waren al jaren oud. Ja, en zie je, ik dacht dat kan nooit meer vermaakt worden, maar daar weten ze altijd wel een oplossing. En het was zo gebeurd!" Ja, dat kan met Uw erf stuk jes ook. Komt U eens geheel vrijblijvend praten. Wij zijn bereid U altijd alle inlichtin gen te geven. U bent van harte welkom. Juw*lltr>btdrl|( N.V. Brtbantpldn 11 Brrta - '''"5 Drie Belgische jongelui, die met 12 anderen op het Veerse Meer waren gaan zeilen, maar deze sport niet meester waren, zijn ver dronken. 2 stoffelijke resten zijn reeds gevonden. De prijsstijging in maart is 0,7% geweest. Het leven zou vanaf de cember tot maart 5,2!% duurder zijn geworden. De generaal der Jesuiten heeft de pastores Oosterhuis en Van der Stap uit de orde ontslagen. De Nederlandse Overste is het daar niet mee eens. In Mexico zijn door explosies in de mijnen 180 mensen omgeko men. In Tilburg is wederom een spinne rij met 165 man personeel geslo ten. Deze vorm van omsingeling door de Sowjet-Unie, kan China gewoon niet aanvaarden. Niet alleen zou het dan zijn invloedsfeer niet naar het zuiden kunnen uitbreiden, maar het zou zelf geheel door de Sowjet-vijand zijn om singeld. Dit is iets dat Mao nooit zal aanvaarden. Daarom probeert Peking de Russen aan de eigen lange grens bezig te houden, waardoor er minder vrijheid van handelen overblijft in de rest van Azië. (Vervolg van pag. 5) Veel betekenis heeft zij echter nooit gehad, maar wat wel interes sant is, is de ligging en de naam er van. De drie gemeenten zijn als het ware opgesloten geweest tussen de Winterdijk en de Lunt. Beide bar rières zijn pas doorbroken door de grote uitbreiding van de gemeente naar het noorden, maar vooral naar het zuiden. Menige Waalwijker kent dit 'loopje' niet eens meer Waar het woord vandaan komt, is niet be paald te zeggen, maar we mogen toch een veronderstelling wagen. In Loint zit 'loo' dat bos betekent. Misschien is het een Loopje, ge graven in een zandige of beboste streek. Als we het woord Loint en Lunt in verband brengen met looien, hebben we ook een over eenkomst. Etymologisch zouden we de volgende conclusie kunnen trek ken: Voor het woord laan, hout of bos, bestaat in het oud fries 'Lona' en 'Lone' voor de betekenis van weg, dus een beboste weg. Loo is in het gotisch de betekenis voor bos-loverbos. Volgens Dr. J. de Vries heeft men voor looien van le der hier een afleiding van 'lö', run, te vergelijken met het middelneder- landse en hoogduitse 'lö' Men gaat uit van de grondvorm 'Lawava', dat afgeschilde boom betekent en ver bindt dit met grieks en latijn 'Luo' en het Oudindische 'Lunati', dat snijdt betekent. Het gaat hier dus om de afsnijding (ontschilling) van de schors van een boom, c.q. de eik, voor het gebruik van eikeschors voor het looiproces: de run. De 'i' in Loint is een tweede 'o', dus Loont. In Lunt zou de 'u' een zijn: Lönt of Leunt. Dan denken we aan de klinkerverandering in hool-heul, goot-geut,. beide voor dezelfde be tekenis van goot of gat. In het mid- denbrabantse dialect is een sloot een slooike en hier en daar sleuike. Zo kan Lunt of Loont een verbas tering zijn van lozing en leuzing (lozing) Bij het laatste blijft de 'z' behouden, zodat dit waarschijnlijk niet de oplossing is. Is de naam Lunt afgeleid van Lu nati - dat beter verklaarbaar is om dat hier de 'n' behouden blijft (zo wel in Lunt als Loint), alsook de 'u', dan is hij vrij jong en houdt ze ker verband met de oprichting van de looierijen en de eikeschors, de run, welke te winnen was op de hoger gelegen delen in het zuiden van de drie gemeenten. Het is dus wel de moeite waard eens aandacht aan deze oude water loop te besteden. Hij heeft inder daad een grote rol gespeeld in de loop van de geschiedenis in Waal wijk, in de strijd met het water en in de economische structuur van de Langstraat. „BIJ DE GODDELOZEN PLAATSTE MEN ZIJN GRAF, TOCH HAD HIJ GEEN ONRECHT GEPLEEGD" (Ps. 53.9) Ons leventje heeft zo zijn vrolijke en minder vrolijke kanten. De ene dag lacht het je toe, de andere dag huilt het diep in je hart. Soms schijnt de zon, soms regent het de hele dag. Nu is het lente en zomer, dan is het herfst en winter. Soms lijkt alles kleurloos en donker, alledaags en uitgeblust. Dan ben je weer opgewekt en levens lustig en vol verwachting. Het ene moment voel je jezelf gevangen als een rat in de val. Het andere moment gaan alle deuren open en voel je je als een vlindertje zo vrij en blij. Je hebt mensen, die altijd de zon zien schijnen, altijd zien ze weer nieuwe kansen. Het leven is eindeloos fijn. Niemand kan hen aan om jaloers op te zijn. Bij hen is altijd JIJ, nooit IK. - Maar je hebt ook kniesoren, die alles zwart zien. Ze hebben geen durf en geen moed. Overal zien ze gevaren en voelen zich bedreigd. Het zijn stakkers, die niemand kan helpen. Bij hen is altijd IK en nooit JI Zelf heb je het voor een stuk in de hand, tot welke groep je be hoort. Je kunt jezelf veilig opsluiten in je eigen kleine wereldje, in het hokje dat je zelf om je persoontje heen hebt gebouwd. Dan is er geen plaats voor niets 'en voor niemand. Dan moet je altijd voorzichtig zijn en oppassen en geen risico's nemen en alsmaar ver dedigen. Dan kun je niemand vertrouwen. Dan is er achterdocht, dan mag je nooit jezelf laten gaan ën zomaar genieten en vrolijk zijn. - Maar je kunt er ook op uit trekken jouw eilandje verlaten en de wijde wereld ingaan. Dan is er verwondering en eerbied, res pect en ontzag, vriendschap en liefde. Dan nodigt het leven jou uit om mee te doen. Dan kun je zomaar genieten en vrolijk zijn. De Mens, die wij christenen dezer dagen gedenken, trok er op uit; altijd had hij tijd om stil te staan, om te profiteren en te helpen. Nooit was zijn deur gesloten. Het was bij hem altijd licht; de deur stond altijd open. Hij was een felle zon, een scherp licht, zo scherp, dat je ogen er pijn van deden. En velen hebben toen hun ogen dicht geknepen en ze hebben hem niet gezien. Ze zijn naar huis gegaan en ze hebben zich weer opgesloten in hun eigen hokje. En ze hebben hem buiten de deur gezet, op de straat, op een berg, aan een kruis. Maar zijn licht is blijven schijnen, voor jou en voor mij en voor iedereen. Zalig Paasfeest L. VAN BERKEL (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Dat Midden-Brabant een natuurgebied omvat dat bij de toeristen bijzonder in trek is, weet iedereen. Er is de laatste jaren van gemeente- en VVV-zijde veel gedaan, om de „toeristische inventaris" op een hoog niveau te brengen. Dat streven is goed gelukt. Nu moet de zaak verkocht worden, zoals de heer A. van der Kaay, direkteur van de Streek-VVV Brabants Centrum ons vertelde. Over het uitdragen van Midden- Brabant heeft de heer Van der Kaay, die enkele maanden geleden Harry Verwiel als direkteur van de Streek- VVV in Tilburg opvolgde, grote plan nen. Met zijn staf-medewerkers is de heer Van der Kaay druk doende om een grote reclame-campagne op touw te zetten. Men denkt ondermeer aan interessante bustochten door de streek. Wat het precies gaat worden kon VVV-direkteur ons nog niet ver tellen. Wel staat vast dat de Langstraat, of misschien liever noordelijk Noord- Brabant, in deze reclamecampagne 'n grote plaats toebedeeld krijgt. Men wil de evenementen in deze streek ook een grotere en liefst landelijke bekendheid geven. Dat is ook het streven van de VVV-Waalwijk, die enkele jaren geleden werd gereorga niseerd en het werk nu over een an dere leest heeft geschoeid. „We hebben lang geïnventariseerd, nu moet er verkocht worden. Midden- Brabant moet een bekende klank krij gen, niet alleen in Nederland maar ook buiten de landsgrenzen. Dan kan, want in deze streek is een pracht na tuurgebied dat bij de toerist aanslaat. Denk verder maar eens aan de Efte ling, De Beekse Bergen, het Dieren park in Tilburg, de musea etc. Er is genoeg te beleven. Daarbij komt dat het gebied voldoende goed geacco- modeerde campings omvat, terwijl er ook in de vorm van golfbanen, mane ges, terrassen, bars etc. niet veel ont breekt", vindt de heer Van der Kaay. Door het uitbrengen van enkele A. van der Kaay nieuwe kleurenfolders, uiteraard ook in de Franse, Engelse en Duitse taal, wordt de streek als een toeristisch object-bij-uitstek gepropageerd. Ook het maandblad van de Streek-VVV zal worden aangepast. Getracht wordt hierin een brede informatie te ver schaffen uit de gehele streek, waar van men dan overal kan profiteren. Het streven van de nieuwe energieke VVV-direkteur - die kan bogen op een brede ervaring op toeristisch ge bied - is er vooral op gericht om de Nederlandse bevolking en de in woners van onze buurlanden te inte resseren voor Midden-Brabant toeristisch centrum. als

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 15