wAc\Lw!jkse en UnqstRaatse couRant Gemeentebestuur van Waspik organiseerde geslaagde hearing Geslaagde uitvoering van jeugdkoor De Rozeknopjes anjer Overpeinzing bij de opbrengst van Vastenaktie in Dekenaat Waalwijk internationaal centrum voor| transport,expeditie, douane, opslag en distributie Banketb. van Mil Banketb. van Mil EEN SOCIAAL CENTRUM MOET ER KOMEN Sport Ruilverkaveling I APPELS WAALWIJK N.V. Altenaweg 8 - Waalwijk TEL. 04160-4031* h O--' Chocolade Paasfiguren en huisjes - - - -.j verlovingsringen met "Juweel" Overdiepse polders geen zelfstandige bemaling Zoef de Haas eieren In de Kongo wach ten missionarissen op ons Vraagstuk Deze week nog... - 89 li SS DONDERDAGAVOND 3 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 27 vao het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Het gemeenschapshuis in Waspik bevolkte een 50-tal belangstellenden tijdens de zgn. hearing welke het gemeentebestuur na overleg met de raad daar organiseerde. Verblijdend ivas het dat ook de jeugd procentsgewijs goed was vertegenwoordigd. Ieder was hier in de gelegenheid vragen te stellen of kwesties aan de orde te brengen waarop burgemeester Welling met de beide wethouders Van Dongen en v. d. Broek, in samenspraak met het voltallige ambtenarenkorps en de maatschappelijk werkster mej. Dirven dan graag inhaakten. Ofschoon de belangstelling zeker niet onbe vredigend te noemen was menen we te mogen stellen dat de organisaties in vergelijking met vorig jaar wel iets achter bleven. Zeker, er kwamen interessante en belangrijke onderwerpen ter tafel maar er werd niet zo diep in de materie doorgegeven. Nergens ook konden de drie Waspikse standsorganisaties de indruk wekken dat deze gelegenheid voldoende was aangegrepen en!of voorbereid. Vorig jaar was dit kennelijk meer het geval. Maar mogelijk waren er dit keer weinig of geen problemen in het ge meentelijk vlak en van algemeen belang. Een greep uit hetgeen ter sprake kwam: De uitslag van de enkuête m.b.t. het openbaar vervoer bleek nog niet bekend. Het saneringsplan voor Waspik-Boven bleek financieel niet haalbaar en moest worden gewijzigd. Het is zeker niet eerder dan volgend jaar te verwachten. Het woningcon tingent voor 1969, zegge en schrijve 6 woningen, zal worden gerealiseerd middels het bouwen van 12 bejaarde woningen. Men hoopt ze te bereiken dat be jaarden woningen zullen vrijmaken voor jonge paartjes. De vrees dat 'n grote groep bejaarden meer hulp en aandacht zou wensen bleek onge grond. In slechts 5 of 6 gevallen, zo bleek uit een gehouden enquête vroe gen bejaarden meer inmenging. Deze werd ook verleend middels vrijwillig sters van de vereniging. Het bouwen van bejaardewoningen aan de voet van het St. Jozefhuis om dan van- daaruit de bejaarden te doen verzor gen bleek voor het bestuur van St. Jozef niet haalbaar, terwijl het bou wen van bejaardewoningen door ge noemde stichting financieel niet mo gelijk is. Dan volgden er enkele vra gen m.b.t. het reinigingsrecht, de vuilnisstortplaats en de steun door de gemeente aan de onlangs opgerichte tennisclub. In dit verband zei burgemeester Welling noghet liefst zagen we één sportvereniging met diverse onder afdelingen. De sportaccomodaties hebben we ook niet gecentraliseerd omdat we de accomodatie juist bij de mensen wilden brengen, in de woon wijken. Bovendien was er in het be stemmingsplan Noord al een speel terrein opgenomen. Op een vraag of ook Waspik-Boven dan een tennis baan kon krijgen antwoordde de bur gemeester: Het gemeentebestuur kent geen boven en beneden. Als er be hoefte is en de mogelijkheden zijn er waarom dan niet. Maar de gemeente is te klein om zelf in alle behoef ten te kunnen voorzien. Was het moge lijk dan graag. Wat we willen berei ken kan alleen als we zelf voor in komstenverhoging kunnen zorgen. De zelfwerkzaamheid en het particuliere initiatief dient te worden vergroot. Een sporthal zou voor ons een onren dabele investering zijn. We moeten ons meer instellen op voorzieningen die de streek heeft. Zo is de behoefte aan zwembad niet zo groot, gezien de geringe afstand tot bestaande zwembaden. Wel is er behoefte aan een instructiebad. Aandacht vroeg men ook voor de speelgelegenheid van de jeugd in Waspik-Boven. In het bestemmingsplan is een speel weide opgenomen. Het gazon voor de kleuterschool 'De Robbedoes', is in derdaad een aansluiting. Vervolgens rezen er vragen betreffende de Bond van Nederlandse Gemeenten, enkele verkeerssituaties, de toestand van de provinciale wegen in het dorp en de doorstroming in de woningwetwonin gen. Geïnformeerd werd ook wat er zal gebeuren als het Haringvliet zal zijn afgesloten en de haven waarop de riolering loost een stilstaand water zal zijn geworden. We vroegen al her haalde malen steun, aldus de burge meester, voor een zuiveringsinstalla tie die ons ongeveer een miljoen gaat kosten. Naar aanleiding van de aan koop van gronden door het gemeente bestuur informeerde men in hoeverre de gemeente hier nog mee door zal gaan. De boeren krijgen de indruk dat de gemeente bij aankoop van bouwgrond een te grote concurrent is. Wat wij kopen, aldus de heer Wel ling, spelen wij door naar de tuin bouw stichting. Het is heus niet zo dat wij alles en tegen elke prijs in eigendom willen krijgen. Voor de ruilverkaveling moeten wij echter vol doende grond samen met de gemeen ten Sprang-Capelle en s-Gravenmoer aan de tuinbouwstichting kunnen overdragen. We willen echter geenszins de markt bederven. En op een andere vraagwil men in aanmerking komen voor grond welke door de gemeente wordt uitgegeven dan moet men zich wendden tot de commissie beheer landbouwgronden. Aansluiting op de riolering, zo bleek verder uit een an dere vraag, is nog steeds mogelijk. Ieder die woont aan een straat waar een riool ligt is zelfs verplicht aan te sluiten. Vervolgens vroeg de heer Welling naar aanleiding ook van een bepaalde kwestie meer aandacht en belangstelling voor vakantiewerk t.b.v. de jeugd. Toon initiatief en help daadwerkelijk mee. Voor de slui ting dankte de heer Welling voor de belangstelling en spoorde aan tot het aandragen van ideeën. We moeten van onder uit lering krijgen en graag vernemen we opbouwende kritiek. Alhoewel het seizoen voor het ge ven van muziek- of zanguitvoeringen eigenlijk al is verstreken, heeft het bestuur van het jeugdkoor „De Ro zeknopjes" het toch aangedurfd op 1 april j.l. een zanguitvoering te ge ven. Het is werkelijk een bijzonder prettige zangavond geworden. Zaal De Ruiter was geheel gevuld met ouders van de jeugdzangertjes en vele andere belangstellenden. Het stemde de voorzitter van het jeugd koor dan ook tot volle tevredenheid, dat zovelen gehoor hadden gegeven om deze zangavond bij te wonen. Spreker hoopte, dat allen een bijzon der prettige avond zouden hebben en aan het einde van deze uitvoering is wel gebleken, dat allen vol lof waren over het optreden van het jeugdkoor 'De Rozeknopjes' en van het Was pikse jeugdkoor beiden onder leiding van de heer Berkelmans. Wat het Capelse koor betreft hebben we kun nen constateren, dat gedurende de tijd, dat de heer Berkelmans de scep ter zwaait over dit koor, grote vorde ringen zijn gemaakt. 'De Rozeknop jes' zongen voor de pauze o.m. Hop ped klop, Piet met de Pet het tover- trommeltje en Petiet Petat. Hierna was het de beurt aan Ma rion van Dijk die een tweetal accor- deonsoli ten gehore bracht, waarna enkele leden van de Rozeknopjes een drietal door Mevr. Oerlemans-Aalfs ingestudeerde volksdansjes voor het voetlicht bracht. Vervolgens was het woord aan het Waspiks jeugdkoor. Uit alles bleek, dat dit koor een meer grotere ervaring had dan onze Roze knopjes. Wat zij ten gehore brachten was in één woord af. Begonnen werd met 't bekende lied Vier Weverkens, daama Dubbele Jan, Ladigue don en tot slot Michel row the boat ashore. Tijdens de pauze werd een grote ver loting gehouden, zodat de kas ook weer extra werd aangevuld. Na deze volksdansjes werd pianospel (quatre- mains) gegeven door het jeugdlid Letty Oerlemans met medewerking van haar moeder Mevr. Oerlemans- Aalfs. Na de pauze zongen de Rozeknop jes allereerst weer een viertal liedjes, n.l. Kippenpolka, Sprinkhaan op Urek, Kindje Kangeroe en Dei Kraai die praten kon, waarna Elks Kuysten enkele accordeon-soli ten beste gaf. Leden van het jeugdkoor voerden weer enkele volksdansjes op en Letty Oerlemans verzorgde weer pianospel. Waspiks jeugdkoor besloot deze avond met o.a. Das Konzert, Gedan- ken sind frei en Horch, Was kommt vom draussen 'rein. Het Iaat zich in denken, dat alle optredende beloond werden met een gul applaus. Men had dit ook ten volle verdiend. Wat men ten gehore had gébracht was het aanhoren ten volle waard, en de heer Berkelmans kan met veel genoegen terugzien op een goede zanguitvoe ring. Het peil van ons jeugdkoor heeft hij reeds ver weten op te voe ren en met medewerking van de jeugdzangertjes zal hij zeker nog veel meer kunnen bereiken. De piano begeleiding van De Rozeknopjes was weer in de vertrouwde handen van Mevr. Poldervaart. In zijn slotwoord bracht Dr. Gerllach in de eerste plaats dank aan de directeur de heer Ber kelmans voor het vele werk, dat hij heeft verricht om deze uitvoering mogelijk te maken. Eveneens werd dank gebracht aan Mevr. Poldervaart voor haar belangeloze medewerking aan deze uitvoeringsavond en over handigde haar een leuke attentie. De familie De Ruiter werd dank ge bracht voor het beschikbaar stellen De allermooiste voor de allerliefste Stationsstraat 88, Waalwijk Maandagmorgen gesloten Tijdens de vergadering van hoofd ingelanden van het waterschap Het Zuider Afwateringskanaal in de zaal van restaurant C. Montens te Waspik kreeg de heer E. de Wit uit Waspik zitting in het bestuur, waarmee werd voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. P. E. Smeür. De vergadering besloot voorts de waterschapslasten met f5,- te verhogen en derhalve te brengen op 45, - per ha. Aan het R.K. Kerk bestuur te Waspik verkocht het wa terschap een gedempte waterloop. Op initiatief van het bestuur van het ZAK is door de cultuur-techni sche dienst een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid de overdiepse polders te bemalen middels het ge maal te Keizersveer. Blijkens dit on derzoek is die mogelijkheid inderdaad aanwezig mits men bij het Hermanzijl twee syphons met een doorsnee van 80 cm. elk zal aanleggen. Hierdoor zal niet alleen de bemaling van het Overdiep aanzienlijk verbeteren maar ook de exploitatiekosten zullen in de toekomst lager worden. De aanleg van de 2 eerder genoemde syphons zal aanmerkelijk duurder zijn dan de bouw van een nieuw gemaal in Over diep maar toch is de eerst genoemde syphons zal aanmerkelijk duurder zijn dan de bouw van een nieuw gemaal in Overdiep maar toch is de eerst ge noemde oplossing op langere termijn het best en het voordeligst. De meer dere kosten komen voor rekening van het Waterschap. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer A. P. de Bont uit Waspik. Tot hoofdingeland voor district 1 en 4 werden resp. benoemd de heren J. Schoenmakers en W. Smeur. Werkspoor-Amsterdam heeft de opdracht gekregen voor het bou wen van een zoetwaterfabriek in Emmastad op Curasao. Het be treft een fabriek met een dage lijkse capaciteit van 6 miljoen li ter zoetwater uit zeewater. Op drachtgever is Shell Curapao. In Brussel is een vermist meisje van 9 jaar vermoord teruggevon den. van de zaal en voor de ondervonden medewerking op allerlei gebied. Me vrouw de Ruiter werd door de voor zitter verrast met een fraai bouquet tulpen. Dr. Gerlaoh deelde nog mede, dat de solisten van deze uitvoering Marion van Dijk en Elsje Kuysten leerlingen waren van de heer A. v. d. Linde. Tot slot dankte spreker allen die hadden medegewerkt om deze avond mogelijk te maken, en spreker was er eveneens van overtuigd, dat allen een genotvolle zangavond had den meegemaakt, er. wenste allen een behouden thuis toe. WAALWIJK - In de Kongo wachten enkele missionarissen op ons. Ze zien de nood. Maar ze staan met lege handen. Wij hebben de handen vol, de mond vol; voor onszelf geen nood; en met praten rooien het we ook best. We weten het allemaal o zo goed. Het moet volgens ons alle maal heel anders met die ontwikkelin gshulp; vroeger zijn het een stelletje suffers geweest. Jammer, dat wij er toen nog niet waren; dan zou er heel iets anders gebeurd zijn. En die missionarissen, alsmaar kindjes dopen en zieltjes winnen, en een westerse cultuur overbrengen. Nee, daar klopt niets van. Dat was er allemaal helemaal langs! Wij hebben het gevonden. Je moet de zaak grootscheeps aanpakken, van land tot land. Je moet nieuwe structuren opbouwen. ■is®* Nou, dames en heren, als u dan maar niet vergeten hebt, dat daar ménsen wonen. Mensen, precies zoals wij. Mensen, die net iets meer vragen dan handel en economie. Mensen, die niet bijgebeend kunnen komen, bij die overbluffende snelle ontwikkeling. Kijk, daar doen de missionarissen iets aan. Daar hoor je hier niet van. Dat werk van zwoegen en ploeteren ver- awijnt in de mist bij al ons gepaart. Zij, die missionarissen, komen lang niet altijd in aanmerking om een be roep op de regering te doen. Zij tim meren niet aan de weg. Zij trekken de rimboe jn, verdwijnen in de hut jes. Je zult ze niet zomaar tegenko men. Want ze zijn niet op de rege ringspaleizen; ze hebben wel wat an ders te doen. Maar misschien weten ze toch wel iets meer van de échte nood, vooral van de menselijke nood. In Bunia ligt het levensgrote vraagstuk van de vrouwen en meis jes, die steeds verder achterop raken, nog meer dan ze vanuit het grijze verleden gewend waren. De mannen en jongens kunnen studeren, verdie nen geld in de stad. Maar zij komen er niet aan te pas. Niemand is hun woordvoerder. Alleen als je hun ver trouwen krijgt - en dat is pas na jaren - dan hoor je het; ze durven het bijna niet eens te zeggen, bang als ze zijn. Een sociaal centrum, dat moest er komen. Dat was zonneklaar. Heel eenvoudige cursussen om 'bij' te komen. En de bisschoppelijke vastenaktie had gedacht, dat wij in ons dekenaat met 12 parochies 30.000 gulden wel bijeen zouden vergaren voor de bouw van dat centrum. O nee, dan is het nog helemaal niet ingericht; dan kost 'het nog heel veel geld, voordat het in gébruik genomen kan worden; maar dan staat de romp er tenminste. Maar tot nu toe hebben wij Bunia aardig teleurgesteld. We hebben er wel wat vriendelijk over gepraat en het allemaal heel erg gevonden. Maar verder hebben we ze laten kreperen. Of gaan we er deze laatste week van de vasten nog iets aan doen Maar dan liever geen dubbeltjes en kwartjes meer. Voor een aalmoesje zouden we Ons moeten schamen. Er wordt een offer gevraagd. Iets, wat ons iets kost; waar je iets voor moet laten. Men kan nog geld storten in de bussen bij de kerken en op de spaarrekening Vasten-Aktie bij de Boerenleenbank. Van der gevraagde 30.000 gulden is nog maar 11.000 definitief binnen. Het gaat nog om 19.000 gulden. Dat is ruwweg 1V^-duizend per parochie gemiddeld. KLASLOKAAL MAGAZIJN 425 M2 OVERDEKT -• V E R< A N D A i I I l i I I I l i I l I WERKZAAL z 3 cv. 3 CO 3 N KLASLOKAAL WASSERIJ KEUKEN O r

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1