wAAlwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt Er moet een einde komen aan de roofbouw die we op de zee plegen Waspik ontvangt aanvullende uitkering uit gemeentefonds Geschenk van burgerij Loon op Zand-Kaatsheuvel krijgt nu gestalte Vrijdagavond officiële ratificatie van jumelage tussen Waalwijk en Unna DE NIEUWE ONTWIKKELING ZEEBOUW EN VISTEELT BEGROTING MIG NIET VERSTOORD WORDEN De zee „bebouwen" en in cultuur gaan brengen Proeven in Duitsland Trachten bereikte peil te handhaven en op te voeren Restauratie boerderij Vorderingen Japan in Simpele wijze Zeebotanici êm L - - 14 Nieuw Amerikaans plan voor oplossing Vietnam-probleem MAANDAG 14 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 30 Dg tcho v^n h6t Uitgever Waal wij ksche Stoomdnzkkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" De voortdurende toename van de wereldbevolking dwingt de mensheid er toe om alle bronnen voor de voedselvoorziening tot het uiterste te benutten. Een van die bronnen is de zee. Alle grote naties zijn reeds begonnen met de voorbereidingen voor het ontsluiten van de wereld-zeeën, die niet minder dan 70%', van de totale aardoppervlakte beslaan en nog „onderontwikkeld" zijn. Hierbij gaat het niet zozeer om het opvoeren van de visserij opbrengst of verbetering van de vangtechnieken, want die ont- Nog steeds beoefenen wij de vis serij volgens methoden die de mens ook al in de steentijd gebruikte. Het is gewoon een kwestie van het afromen van dat, wat de natuur als het ware overproduceert. Daardoor zijn we steeds gebonden aan wat er volgens de natuurlijke gang van zaken te verkrijgen is en dan houdt het, zoals we boven reeds stelden, met een jaarproductie van 100 mil joen ton in totaal over de gehele wereld op. Deskundigen zijn van mening dat de wereldbevolking rond het jaar 2000 (en dat is echt niet zo ver meer weg, een kwestie van slechts zo'n dertig jaar), al die grens van 100 miljoen ton vis per jaar zal hebben bereikt en de vraag is dan, hoe we verder zullen moeten in de tijd die daarop volgt. Daarom is de toekomst aan de „zeebouw", het cultiveren van de oceanen, waardoor we de produk- ten van de zee gewoon gaan kwe ken. Hiervoor kan de ter beschik king van de mensheid komende hoeveelheid vis en overige zeepro- dukten uiteraard enorm worden op gevoerd. Overal in de wereld ziet men dat er in deze richting wordt gewerkt. In de Bondsrepubliek neemt men de laatste tijd proeven met het kweken van vis in de Kie- ler Bocht en in de naaste omgeving van Helgoland. Een en ander kan worden bereikt door in zo'n om geving de omstandigheden voor de vis ideaal te maken, door er voor te zorgen dat er een overvloed aan voedsel voor hen is te vinden en door beplanting en bodem voor hen geschikt te maken. In Engeland experimenteert men reeds met visteelt in kunstmatig verwarmde zee-inhammen. In de Ver. Staten en Frankrijk werkt men ook aan dergelijke projecten, ter wijl men daarnaast ook proeven doet op het gebied van aanpassing van de mens aan leven en werken op de zeebodem, de zogenaamde „Aquanauten". WASPIK Bij de aanvang van de vergadering van de raad der ge meente Waspik kon burgemeester H. C. Welling mededeling doen van het feit dat nu definitief een aanvullende uitkering uit het gemeen tefonds door de regering was toegezegd. Over 1967 een bedrag van 244.000.waarvan 144.000.moet worden bestemd om de tekor ten van vorige dienstjaren weg te werken. Ook voor 1968 was er een uitkering, groot 100.000.De gemeente is verplicht hiervan 25.000 gulden te gebruiken om het tekort van het vorige dienstjaar af te schrijven. Waarvoor wij, aldus de voorzitter, ons grote financiële of fers hebben getroost en het nu definitief hebben verworven. Deels stemt ons dit tot vreugde, maar van de andere kant is het be paald niet prettig aan handen en voeten gebonden te worden. We kregen nl. tegelijk een waslijst van voorschriften waaraan wij ons als gemeente dienen te houden en we kunnen niets ondernemen wat het begotingsevenwicht zou kunnen verstoren. Toch zullen we trachten het bereikte peil te handhaven en waar mogelijk nog iets op te voeren. Een voorstel tot onteigening van twee perceeltjes grond van de heer A. de Hond, Kerkstraat 39 kon tot instemming van de voorzitter zo wel als van de raadsleden worden ingetrokken. Er werd nl. een min nelijke schikking bereikt onder de volgende voorwaarden: in ruil voor de bewuste bedrijfspercelen krijgt de heer de Hond een stuk grond in eigendom achter zijn woning, nu nog in eigendom van de stichting St. Jozef huis, als tijdelijk opslag terrein krijgt de heer de Hond de beschikking over een perceel van de gemeente, gedurende de tijd van overplaatsing van zijn bedrijf. De verkoper verplicht zich een inrij poort aan te brengen en zijn wo ning van een scheidingsmuur te voorzien. De gemeente Waspik be taalt aan de verkoper voor de grond J 11.828.plus 13.172.als be drijfsschade, totaal 25.000.—. De raad verklaarde de woningen Benedenkerkstraat 37, 39 en 67 on bewoonbaar. Pand nr. 67 is momen der. De heer Kools maakte n.a.v. de teel leeg, de andere panden zijn be woond, resp. door eigenaar en huur- onbewoonbaarverklaring van 37 en 39 wel gewag van de twijfels welke er zijn gerezen of het ingestelde on derzoek, dat aan het advies tot on- bwoonbaarverklaring vooraf ging wel voldoende deskundig en zorg vuldig is geweest. De restauratiekosten van de boer derij Vrouwkensvaartsestraat 20 bleken aanmerkelijk hoger dan ge raamd werd. De totale subsidiabele kosten (het pand staat onder Mo numentenzorg) bedragen thans 27.8G'6,99. Het rijk draagt hierin 40 procent bij, provincie en gemeen te elk 22 procent is 6.117,54. De aanvankelijke subsidietoeken ning door de gemeente bedroeg 3.520.Men vraagt zich nu wel af hoe Ged. Staten zullen reageren nu de gemeentebegroting met ruim 2 y2 duizend gulden door deze sub sidie-regeling nadelig wordt beïn vloed, gezien art. 12 van de wet fi nanciële verhoudingen. Op de lijst welke dezer dagen de gemeente be reikte zijn bijna alle oude boerde rijen van Waspik geplaatst. Ruim 20 vallen nu onder monumenten zorg. De exploitatievergoedingen van de lagere- en de kleuterscho len over 1968 werden vastgesteld. Tenslotte benoemde de raad de heer E. Joosen, adjunct-commies ter secretarie, tot onbezoldigd amb tenaar van de burgerlijke stand. wikkeling is reeds jaren in volle gang en daar kan niet zo heel erg veel meer aan verbeterd worden. Momenteel haalt men in totaal reeds zo'n 60 miljoen ton vis per jaar uit de zeeën. Met de roofbouw die wij tot nu toe op de zee plegen, zou deze op brengst beslist niet hoger dan tot maximaal 100 miljoen ton kunnen worden opgevoerd, waarbij we dan nog heel voorzichtig te werk zullen moeten gaan met het vissen in bepaalde zeeën waar nu reeds sprake is van overbevissing, zoals in de Noordzee. In Japan is men reeds het verst gevorderd op het gebied van het kweken van vis en het in cultuur brengen van de zeebodem. Daar is men dadelijk na de laatste oorlog zonder veel ophef hiermee begon nen en heeft men verbazingwekken de resultaten bereikt. De Japanners maakten hierbij gebruik van de zee om hun eilandenrijk en de vele in hammen en bochten die hier voor komen. Dicht bij huis dus legden ze hun zeetuinen aan. Zij kweekten al gen en diverse waterplanten die la ter werden uitgezet en die weer 'n prachtig millieu vormden op de zee bodem voor garnalen, krabben en diverse vissen. In Japan was de nood de leer meester. Het eilandenrijk heeft in wezen slechts een bescheiden op pervlakte en betrekkelijk weinig vruchtbare grond, waarop land bouw kan worden beoefend. Toch leeft hier een dertigste deel van de gehele wereldbevolking. Sinds vele eeuwen zijn de Japanners daardoor reeds voor een groot deel aange wezen op de visvangst en de pro- dukten van de zee, om de in aantal zo grote bevolking van hun land te voeden. Sinds 1945 zijn ze nog meer op de zee aangewezen. Daartoe werd de visserij nog sterker geïntensiveerd, met als gevolg dat deze reeds 7 mil joen ton per jaar oplevert; dat is bijna een achtste van het wereld totaal van ongeveer 60 miljoen ton. De Japanners doen de „zeebouw", het cultiveren van de zee om hun land op heel simpele wijze. Op een bepaalde, daarvoor geschikte opper vlakte, die dus zeetuin gaat worden, gooit men grote hoeveelheden be tonblokken en grote stenen uit. Die zakken naar de bodem en vormen daar een bijzonder landschap, dat ideaal is voor het leven van allerlei dieren als kreeften, krabben, mos selen, oesters en wat al niet meer. Daar bleef het niet bij, want zo'n ruig landschap vol blokken en ste nen vormt tevens een uitstekende kinderkamer, waar de jonge vis vei lig is, zich snel kan verbergen en groot kan worden. Ook werden, waar dat nodig was, kunstmatige stoffen riffen gebouwd en opgeworpen, waardoor bepaalde gebieden als het ware werden af gesloten, terwijl tevens de stroming van het water op die manier gun stig kon worden beïnvloed als dat nodig was. Zelfs groef men eventu eel hele sleuven, die regelmatig door baggermachines worden open gehouden, om afgesloten haffen e.d. met open water te verbinden, opdat er voortdurend fris water met nieu we voedingsstoffen uit zee kan bin nenkomen, zodat de vis die daar ge kweekt wordt, onder zo gunstig mo gelijke omstandigheden groot kan worden. In speciale delen wordt 't hele jonge goed grootgebracht en later worden ze dan in andere „cul tuurgronden" uitgezet. Speciale „zeebotanici" van de uni versiteit van Tokio ontdekten me thoden voor kunstmatige bevruch ting van zeeplanten, waardoor deze in cultuur konden worden genomen. Op het gebied van de mosselkweek zijn de Japanners heel ver. De op brengst van him „zeebouw" is dan ook indrukwekkend. Maar nog al tijd is de hele methode empirisch en toch nog wat primitief. In Japan wordt momenteel al ge werkt aan een werkelijk hypermo derne aanpak van de „zeebouw", met behulp van de zich steeds ver der ontwikkelende techniek. Men gaat speciale onderzeeboten en ge specialiseerde duikteams gebruiken. Voorts zullen er onderwaterwaar nemingsposten worden gebouwd en komen er onderwaterboerderijen. Men heeft berekend, dat wanneer slechts 5% van de wateren rond Ja pan op deze wijze in cultuur wor den gebracht, de opbrengst van zee- produkten verdubbeld zal worden. Dat zegt wel iets. Ook wat betreft de mogelijke oplossing van het steeds nijpende wordende voedsel probleem in de wereld. De zee biedt de mensheid nog ongekende moge lijkheden; we zullen haar alleen op de juiste wijze moeten exploiteren. De maquette van de fontein die de bevolking van Loon KaatsheuvelDe Moer aanbiedt. Zand Een afbeelding van de maquette die is vervaardigd volgens het ont werp van de beeldhouwer Felix van der Linde te Vught. De Stichting Raadhuisfeesten houdt een algemene actie onder het bedrijfsleven dat bin nen de gemeente gevestigd is en on der de gehele burgerij om de voor het oprichten van deze fontein benodigde gelden bijeen te krijgen. Daarvoor zal ieder bedrijf en ieder gezin persoon lijk worden benaderd. De ontwerper, Felix van der Linde studeerde aanvankelijk aan de Kunst academie in Den Bosch monumentale kunst. Door een ontmoeting met de beeldhouwer Van der Burgt kreeg hij belangstelling voor de beeldhouw kunst. Hij bekwaamde zich vervol gens aan de Rijksacademie in Am sterdam en kreeg op aanbeveling van Prof. Esser en Prof. Vroom een stu diebeurs van de Italiaanse regering, waarna hij een jaar lang werkte bij de Italiaanse beeldhouder Minguzzi, die destijds bezig was met het ont werpen van de bronzen deuren voor de Kathedraal te Milaan. Werken van Felix van der Linde zijn o.a. het beeld „spelende kinderen" (Stations straat, Den Bosch) en de fontein in de Kruiskamp (Beatrixpark) in Den Bosch. Hij is leraar aan de academie in Tilburg waar hij de leerlingen van de hoogste klasse die door willen gaan naar de Rijksacademie vorming geeft. (van onze verslaggever) WAALWIJK - Vorig jaar is de gemeente Waalwijk, als lid van de vereniging van Europese Gemeenten, een jumelage aange gaan met de Westduitse stad Unna. Vrijdagavond vindt de on dertekening van deze vriendschapsband tussen beide steden in Waalwijk plaats. Een week later is de ratificatie in Unna. De ondertekening gaat in beide steden met enig feestvertoon gepaard. Het gemeentebestuur van Unna arriveert vrijdagavond in Waalwijk. Om 7 uur vindt dan een ontvangst plaats in de trouwzaal van het stadhuis. Om 7.30 uur begint een buitenge wone raadsvergadering. Zowel burgemeester J. Teijssen als bur gemeester E. Göpfert van Unna houden dan een toespraak. Na afloop hiervan vindt de officiële ratificatie plaats van de jume- lage. J Na afloop van dit officiële gedeelte, omstreeks 8.15 uur, ver zorgt het Jachthoorncorps Cornu Copiae uit Waalwijk 'n show op het Raadhuisplein. Hieraan verleent ook het Majorttencorps Waalwijk medewerking. De avond wordt dan besloten met een gezellig samenzijn in de trouw- en raadszaal van het gemeente huis. Zaterdagmorgen wordt om 10.30 uur in de Hertog Janstraat een bord geplaatst waarop de jumelga tussen Waalwijk en Unna tot uitdrukking komt. Waalwijk is een van de eerste gemeenten in Nederland waar dit bord geplaatst worcjt. Het draagt de tekst: „Waalwijk, Europese Gemeente, in vriendschap verbonden met Unna". Bij deze plechtigheid zijn behalve de Duitse gasten ook de raadsleden aanwezig. Na afloop wordt een rondrit door Waal wijk gemaakt. Vrijdag 25 april vertrekt het college van B. en W. en de raad van Waalwijk naar Unna, om daar de ratificatie van de jume lage bij te wonen. Naar verluidt, zijn de Verenigde Staten momenteel met een construc tief plan gekomen voor een oplos sing van het Vietnam-probleem. Het betreft hier een overeenkomst tot wederzijdse terugtrekking van troepen uit Zuid-Vietnam. De Ame- rikan enzijn bereid, nog dit jaar hun troepen uit Zuid-Vietnam te rug te trekken op voorwaarde, dat Noord-Vietnam hetzelfde zal doen. Na beëindiging van de strijd zou 't in geheel Vietnam dan kunnen ko men tot vrije verkiezingen, waar aan ook de Vietkong zou kunnen deelnemen. De Amerikanen vinden het een goed, eerlijk en constructief plan. In democratische ogen is dat ook zo, maar de vraag is en blijft hoe de communisten er over zuilenden ken. Wanneer men weet dat zij van mening zijn dat de Amerikanen de agressors zijn, die niet in Vietnam thuishoren, doch dat de Noordviet- namezen bevrijders zijn die wel in Vietnam thuishoren, dan is het dui delijk dat zij een terugtrekken van de Amerikaanse troepen zullen toe juichen, doch dat zij voor terug trekken van de eigen troepen wei nig of niets zullen voelen. Ook vrije verkiezingen in heel Vietnam zijn een utopie, want Nrd- Vietnam zal hier nooit in toestem men, omdat het communisme nu eenmaal in geheel Vietnam moet worden ingevoerd. Het mooie en eerlijke Amerikaan se plan is bij voorbaat al tot mis lukken gedoemd. Op een dergelijke basis is er met communisten niet te onderhandelen, want zij zien de dingen nu eenmaal anders.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1