wAalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Dictatuur of democratie OPEN OOG AUTOVERZEKERINGEN GEMEENTE WAALWIJK VERZAMELDE VOOR 5e MAAL DE GEGEVENS Gemiddelde stijging bevolking bedraagt 500 personen Prins Maurits vandaag één jaar 23 Nationaliteiten Woningen Bedrijfsleven Bejaarden Cultuur-ontspanning Aantrekkelijke gemeente DONDERDAGAVOND 17 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 31 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 BureausGrotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" Interessant jaarverslag geeft beeld over gebeuren in 1969 ■bh^^hbhmi De ontwikkelingslanden, die gro tendeels behoren tot de jonge sta ten van de wereld, landen, die nog slechts kort op eigen benen staan, blijken grote problemen te hebben bij het zoeken naar een regerings systeem, dat geschikt is voor land en volk en dat een garantie inhoudt voor een snelle ontwikkeling naar volwassenheid. Al snel na het ver krijgen van de onafhankelijkheid van tal van landen bleek, dat het modelregeringsvorm, dat zij naar Europees voorbeeld meekregen, niet voldeed in landen, die een heel an dere voorgeschiedenis en een heel ander klimaat hadden dan Europa. Velen vervielen tot een dictatuur, maar ook hier ziet men verstarring, corruptie en erosie. Begrip voor de problemen van deze landen is slechts mogelijk, wanneer we rekening houden met de structuur van deze landen en in het bijzonder met de mentaliteit van de bevolking, die zeer verschil lend is van die van de westerse de mocratische landen. Zij missen over het algemeen een laag in de bevol king, die juist in de westerse landen de basis werd voor de democratie, te weten de burgers. In veel mo hammedaanse landen is het de stand van de beroepsofficieren, die trach ten deze funktie over te nemen. Dat zien we in Egypte, Pakistan, Indo nesië, enz. Deze officieren trachten niet alleen tot modernisering te ko men, maar ook dikwijls te ver door gevoerde emancipaties af te rem men en daarom werden bijvoor beeld leiders als Nkroemah, Keita en Soekarno geëlimineerd en onge twijfeld zullen hier en daar nog an dere alleenheersers volgen. Maar soldaten zijn weinig geschikt om zelf het bestuur te voeren. Geen van de bestaande militaire regimes is het gelukt om werkelijk sociale en economische hervormingen te doen gelukken. Vaak trekken zij desundi- gen aan uit de burgerbevolking en stellen "vrije verkiezingen" in het vooruitzicht. Soms geven zij voor korte tijd de regering over aan po litici, totdat deze onderling weer tot gekrakeel komen, dan grijpen de militairen "in het belang van het land" weer in. In Latijns-Amerika zien we dat geregeld en wisselen burgerlijke en militaire regimes el kaar met de regelmaat van een klok af. India is nog een van de weinige, jonge landen waar een democra tisch bestuur zich handhaaft. Zou men hier dan een echt voorbeeld hebben van hoe het zou moeten in een jong land? De meningen hier over zijn sterk verdeeld. De rege rende congrespartij heeft nog wel de macht in handen, de opleiding die de Civil Service, het burgerlijk bestuur reeds ip de koloniale tijd van de Engelsen heeft gekregen, werkt nog na. Er is een belangrijke industrialisatie en er is een groot aantal Indiase intellectuelen. De vraag is echter, hoe de voordelen van het westerse materialisme te verkrijgen en tegelijk de eigen cul tuur in stand te houden. Ajoeb Khan heeft eens om her vormingen van de mohammedaanse godsdienst gevraagd, omdat deze te veel als belemmering voor de voor uitgang werd gevoeld. Over India wordt gezegd, dat wanneer de run deren als voedsel zou worden ge bruikt, in plaats van als heilig ver eerd, en het goud zou worden ge ïnvesteerd inplaats van gift als do- denoffer, de betalingsbalans in evenwicht zou zijn. In Ivoorkust laat president Houp- houet-Boigny zich 'n westelijk neo kolonialisme welgevallen, omdat dit het land ten goede komt. Tunesië heeft niet alleen een leider van formaat, maar ook een partij, die de hervormingen aan de gang houdt. Het welvarendste autoritair gere geerde Zuid-Korea toont aan, wat eventueel uit Zuid-Vietnam zou hunnen groeien. In Singapore, Tai wan en Hong-Kong is te zien hoe ter Chinezen het kunnen brengen, wanneer ze vrij kunnen handelen. WAALWIJK - Voor het vijfde achtereenvolgende jaar heefi de gemeente Waalwijk een jaarbeeld in cijfers van de gemeente aangeboden. Het verslag, welk een terugblik is over het jaar 1968, is ten opzichte van die van vorige jaren wederom uitgebreid met een aantal interessante gegevens over diverse onderwerpen. Het jaarver slag is ook ditmaal verlucht met een aantal tekeningen, terwijl een vijftal foto's zijn opgenomen van objekien in de gemeente, die bijzondere aandacht verdienen. De foto op de omslag toont de schutssluis van het haven complex, mede gezien in verband met de opening van de haven op 14 juni 1968 door Z.K.H. Prins Bernhard. Er is een bepaalde code aangehouden bij de indeling, die de uitgebreide materie overzichtelijk maakt. Het ge meentebestuur houdt zich aanbevolen voor suggesties, die tot aanvulling en verbetering kunnen leiden. Dank wordt verder betuigd aan al diegenen, die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van dit indrukwekken de boekwerk. Een tendens van de laatste 5 ja ren is ook in 1968 voor wat betreft de bevolking te zien. De gemiddelde stijging der bevolking bedraagt van af 1963 509 personen per jaar. Man nen zijn in de gemeente Waalwijk in de meerderheid, ten opzichte van de vrouwen, namelijk 11.314 tegen 11.211, hetgeen per 31 dec. 1968 be tekende, dat Waalwijk 22.525 in woners telde. Het aantal geboorten bedroeg 484, een stijging ten opzich te van 1967, maar een daling voor wat betreft het jaar 1966. Geduren de de jaren '65 tot en met '67 was het sterftecijfer stabiel op 126. 1968 betekent een ongunstige stijging tot 143. Het geboorte-overschot, ver meerderd met het saldo vestiging en vertrek, maakt dat de absolute groei in Waalwijk in 1968 446 per sonen betrof. Interessant hierbij is een vergelijking tussen Waalwijk, de provincie Noord-Brabant en Ne derland. Als basisindexcijfer is hier 1945 loo aangenomen. Het rijks indexcijfer is opgelopen tot 138, ter wijl de provincie Noord-Brabant 'n groei kende tot 153. Waalwijk steekt hierbij zeer gunstig af met 177, het geen toch wel de vooruitgang van de gemeente illustreert. Uit de ge plaatste grafiek blijkt dat deze groei vooral stamt van de laatste 10 jaren. De prognose omtrent de bevol kingsontwikkeling tot 1975 leert, dat men op 31 december 1970 ver wacht een inwonertal van 23.525 te hebben. Dit aantal zal dan per ul timo 1975 vermeerderd zijn tot 26.025. Het aantal huwelijken in Waalwijk neemt npg steeds toe. Wa ren het er in 1967 189, in 1968 wer den er 223 huwelijken gesloten. Ontbonden als gevolg van echt scheiding werden 5 huwelijken, het geen een daling betekende ten op zichte van de jaren 1965 en 1966, toen dit aantal 8 bedroeg. De be volking van Waalwijk naar kerke lijke gezindte leert, dat wat de ka tholieken betreft, het aantal abso luut wel toeneemt, maar dat pro centueel gezien, het aantal katho lieken afneemt. In 1909 bedroeg het katholieke gedeelte in van het totaal aan tal inwoners 91,39%. Nu, in 1969 bedraagt dit percentage nog maar 81,10%. In tegenstelling hiermee zijn de vergelijkbare percentages voor wat betreft- het protestante gedeelte van Waalwijk. De Ned. Herv. ken nen dan namelijk een groei sinds 1909 van 6,33% naar 12,71%. In procenten uitgedrukt heeft de Ge reformeerde Kerk in Waalwijk zich in dezelfde tijd bijna verdubbeld van 1,06% tot 1,93%. Bedroeg het aantal buitenkerkelijken in 1909 0,12%; in 1969 is dit opgelopen tot 1,86%. De pyramidale leeftijdsop bouw vertoont voor Waalwijk een normaal patroon. Het stadsgewest Waalwijk telde in 1968 62.009 in woners. Waalwijk telt binnen haar ge meentegrenzen 23 verschillende na tionaliteiten, waarvan het grootste gedeelte gevormd wordt door de Ambonezen met 285. Het aantal Turken bedraagt 101. Het totaal aantal vreemdelingen bedraagt 551. Beneden 18 jaar waren uit de ge meente Waalwijk in 1968 207 perso nen ijj het arbeidsproces ingescha keld. In het boekwerk treft men verder alle gegevens aan over de gemeenteraadsverkiezingen van '66 en de verkiezingen voor de Prov. Staten van datzelfde jaar. De uit slag van d,e verkiezingen voor de Staten Generaal in 1967 leert, dat meer dan 50% der uitgebrachte stemmen ten goede gekomen zijn aan de KVP. Het hoofdstuk Volksgezondheid laat zien, dat van de 8103 in 1967 op t.b.c. onderzochte personen er 13 waren, die positief reageerden. Een ander facet vormt de medische sportkeuring. Voetbal, volgt daar uit, vormt de grootste tak van sport in de gemeente. Ver daarachter ko men nagenoeg op gelijke hoogte: atletiek, hockey en zwemmen. Dat een goede ziekenvervoer onontbeer lijk is, bewijst wel het aantal keren dat in Waalwijk uitgereden moest worden, nameïijk: 856. Vanaf 196G' is er telkenjare een oplopend nade lig saldo, dat in 1968 f 14.512 be droeg. g||: Donderdag 17 april a.s. is de kleine prins Maurits aan zijn eerste verjaardag toe. Hij is al mans genoeg om de ver jaardagstaart met één kaarsje erop, goed te kunnen waarderen en z.k.h. zal ook de kaars wel kunnen uitblazen. Het hoofdstuk Woningbouw en huisvesting toont, dat de woning voorraad vanaf 1947 meer dan ver dubbeld is en per begin 1969 5946 was. Er is ook een groei te zien in de gereedgekomen nieuwbouw. Was dit aantal in 1947 nog 38; in 1968 was dit aantal opgelopen tot 398. 61 woningen werden in 1968 jilt Waalwijk gesloopt. Per december 1968 waren 281 nieuwe woningen in aanbouw. Lopende bouwplannen zijn er voor 1969: 586. Wat de ge reedgekomen woningen betreft vindt men dan nog een specificatie, waar en wat voor tvpe woningen gereedgekomen zijn. Het totaal aan tal woningzoekenden was in 1968 in Waalwijk 1004. Vele facetten van de woningbouw en alles wat daar mee samenhangt kan men verder in het zeer uitgebreide overzicht nog vinden. Vanaf 1951 zijn er 24 raadsbesluiten geweest inzake uit- breidings- en bestemmingsplannen. Deze materie in zijn geheel over ziende moet wel tot de conclusie gekomen worden, dat Waalwijk zich de laatste 18 jaren zeer uitge breid is. Een en ander is mede te danken aan de gunstige industriële ontwikkeling van Waalwijk, mede tot. stand gekomen door de mede werking van de gemeente Waalwijk en de aantrekkelijkheid van Waal wijk voor de diverse industrieën buiten het kader van de traditione le schoen- en lederindustrie. De sterkte van het politiekorps bedraagt momenteel 28 personen. Er zijn 4 vakatures, zodat de orga nieke sterkte 32 is. Ter zake van misdrijven werden in 1968 425 pro cessen-verbaal opgemaakt. Tegen overtredingen werd 1696 processen- verbaal opgemaakt. Ten opzichte van 1967 is wel een behoorlijke procentuele stijging waarneembaar; absoluut gezien is Waalwijk er ech ter beslist niet onveiliger op gewor den. Het aantal verkeersongevallen is zelfs met 6 afgenomen tot 426. Sinds 1966 valt een duidelijk waar neembare daling te constateren. In het kader van de Bescherming Bevolking bedraagt de sterkte thans 105 personen, verdeeld over ver schillende categorieën. Onder de werkingssfeer van het KB. Be drijfszelfbescherming vallen per 31 december 35 bedrijven en het St. iNicolaasziekenhuis. Als we het aan tal alarmeringen voor de brand weer bekijken voor de jaren 1965 tot en met 1968, zien we een gemid delde van 40. Het brandweerkorps telt op het ogenblik een sterkte van 34 personen. Een overzicht wat betreft het verkeer laat zien, dat het gedeelte WaalwijkJDrunen het meest frequ ent gebruikt wordt. Het verkeer op de Maasroute neemt ook een belangrijke plaats in. De autodicht heid van personenauto's wijkt in Waalwijk niet af van het landelijk gemiddelde, dat iedere 7 inwoners een auto toekent. Op 1 januari '69 bedroeg het absolute aantal auto's in Waalwijk 3214. T.V.-toestelbezit- ters waren er in 1968 3979, terwijl de telefoonaansluitingen 2742 be droegen. Sinds 1961 is een duide lijke stijging van het aantal aan geslotenen waarneembaar. In 1968 waren in het Handelsre gister van de Kamer van Koophan del 5320 ingeschrevenen. Van deze inschrijvingen waren 3839 een manszaken; n.v.'s: 542. Voor de goe de orde zij vermeld, dat de Kamer van Koophandel 22 gemeenten om vat. Het aantal faillisementen is in vergelijking met 1967 verminderd met 8 tot 16. Per januari 1968 was 60 ha industriegrond beschikbaar. In de loop van 1968 werd 10 ha nieuwe industriegrond gecreëerd. Uitgegeven werd plm. 5 ha. In ver gelijking met 1967 valt uit het over zicht te leren, dat zich in de loop van 1968 ten aanzien van de indus trie gunstige perspectieven hebben geopend. In de periode 1960 tot en met 1968 zijn ten behoeve van de industriële en dienstverlenende be drijven, totaal zijnde 54 bedrijven, ruim 40 ha industriegrond uitgege ven. Aan de hand van een gehou den enquête is een overzicht van de personeelsbezetting van de in Waalwijk gevestigde bedrijven sa mengesteld. 95% van de enquête formulieren werd terug ontvangen. In de schoenindustrie waren 3129 personen werkzaam, waarvan 1028 elders. De lederindustrie neemt 723 personen voor haar rekening, waar van 178 elders. De tweede belang rijke industrie is de metaalnijver heid in zijn totaliteit met 891 werk nemers, waarvan 297 elders. Verder zijn in Waalwijk belangrijk de bouwnijverheid kleding en reiniging In de dienstverlenende sektor neemt de handel en het winkelbedrijf de voornaamste plaats in met 832 per sonen, waarvan 231 van buiten Waalwijk. Onderwijs en semi-over- heid neemt hier dan met 485 per sonen de tweede plaats in. Een derde belangrijke categorie is de sektor: overige diensten, zoals hulp in de huishouding e.a. met 481 per sonen. In totaal zijn 9027 personen, waarvan 2476 vrouwen, werkzaam. De nendel naar Waalwijk bedraagt 2726. De personeelssterkte bij de ge meente Waalwijk is in 1968 opge voerd tot 266. ïn vergelijking met 1960 betekent dit een stijging van 64 personen. Aan ondersteuning aan bijstandsbehoevenden door de gemeente Waalwijk werd in 1968 een bedrag uitgekeerd van meer als 1,7 miljoen gulden. Het aantal geplaatsten in de Sociale Werk- HET LAATSTE OORDEEL „Wanneer de Mensenzoon komt in zijn heerlijkheid en vergezeld van al zijn engelen, dan zal hij plaats nemen op de troon van glorie. Alle volken zullen voor hem bijeengebracht worden en hij zal ze in twee groepen scheiden, zoals een herder een scheiding maakt tussen schappen en bokken. De schapen zal hij plaatsen aan zijn rechter hand, maar de bokken aan zijn linker. Dan zal de Koning tot die aan zijn rechterhand zeggen: Komt, gezegenden van mijn Vader eri otvangt het Rijk, dat voor U gereed is vanaf de grondvesting der wereld. Want ik had honger en gij hebt mij te eten gegeven. Ik had dorst en gij hebt mij te drinken gegeven. Ik was vreemdeling en gij hebt mij opgenomen. Ik was naakt en gij hebt mij gekleed. Ik was ziek en gij hebt mij bezocht. Ik was in de gevangenis en bij hebt mij bezocht. Dan zullen de rechtvaardigen hem antwoorden en zeggen: Heer: wanneer hebben wij U hongerig gezien en te eten gegeven, of dorstig en hebben U te drinken gegeven? En wanneer zagen wij U als vremdeling en hebben U opgenomen, of naakt en hebben U gekleed? En wanneer zagen wij U ziek of in de gevangenis en zijn U komen opzoeken? De koning zal hen ten antwoord geven: Voor waar, ik zeg U: al wat gij gedaan hebt voor een van deze geringsten van mijn broeders hebt gij voor mij gedaan. En tot die aan zijn linkerhand zal hij zeggen: Gaat weg van mij, vervloekten, in het eeuwige vuur dat bereid is voor de duivel 'en zijn trawanten. Want ik had honger en gij hebt mij niet te eten gegeven. Ik had dorst en gij hebt mij niet te drinken gegeven. Ik was vreemdeling en gij hebt mij niet opgenomen, naakt en gij hebt mij niet gekleed. Ik was ziek en in de gevangenis, en gij zijt mij niet komen opzoeken. Dan zullen zij antwoorden en zeggen: Heer, wanneer hebben wij U hongerig gezien en dorstig of als vreemdeling of naakt of ziek of in de ge vangenis, 'en hebben wij niet voor U gezorgd. Daarop zal hij hun antwoorden: Voorwaar, ik zeg U: Al wat gij niet voor een van deze geringsten hebt gedaan, hebt gij niet voor mij gedaan. En deze zullen heengaan naar de eeuwige staf, maar de rechtvaardigen naar het eeuwig leven". (Mt. 25, 31-46). De premies gaan OMHOOG ONS ANTWOORD UW KEUZE 50% NO-CLAIMKORTING Bij schade slechts 20% verval van de korting NIEUWWAARDE-clausule le jaar Ook speciale tarieven voor Particulieren - Ambtenaren. W. TIMMERMANS EN ZONEN MAKELAARS IN ASSURANTIËN GROTESTRAAT 341, WAALWIJK Inlichtingen: G. van Berkel, Mr. van Houtenstraat. 4 - tel. 2626 W. Remmers, van. Lovenlaan 18 - tel. 3626 G. Dingemans, Victoriestraat 21 - tel. 3292 plaats bedroeg 108, waarvan 55 uit Waalwijk. De drie bejaardencentra in Waalwijk hadden op 1 januari een bezetting van 195 bejaarden. De totale wachtlijst bedraagt 161, hetgeen in feite voor de toekomst zou inhouden, dat een verdubbeling van de huidige capaciteit op zijn minst noodzakelijk geacht dient te worden, mede gezien de vergrijzing van de bevolking in zijn algemeen heid en waarop Waalwijk dan ook geen uitzondering vormt. Ruim 9 pagina's zijn gewijd aan het onderwijs in al zijn geledingen. Men krijgt dan ook veel vergelij kingsmateriaal van de verschillen de schooltypen voorgeschoteld van de verschillende. Een voorzichtige conclusie mag toch wel zijn, dat Waalwijk op onderwijsgebied meer dan de gemiddelde norm haalt met een vergelijkbare gemeente, wat betreft het aantal schooltypes en het aantal leerlingen. Ongeoorloofd schoolverzuim komt in Waalwijk -nagenoeg niet voor. Wat de Waal wij kse Muziekschool, vallende onder cultuur en ontspan ning, betreft mag opgemerkt wor den dat deze goed floreert. Er zijn momenteel 915 leerlingen verdeeld over 14 soorten van muziekonder wijs, zoals cello, viool etc. 431 leer lingen komen van buiten Waalwijk. En dan te bedenken dat men in 1965 met 413 leerlingen is begon nen. Het schoenenmuseum telde in 1968 een bezoekersaantal van 2008. Dat het plaatselijk bureau voor in lichtingen van de VVV er niet voor niets straat, bewijzen wel de meer dan 2000 informaties, die verstrekt zijn. 400 hiervan hadden betrekking op Waalwijk en omgeving. De ex ploitatie van de gemeentelijke sport parken en sporthal bedroeg een na delig saldo van f 272581,In ge bruik aan oppervlakte sportterrei nen (inclusief recreatiegebied) was per 31 december 1968: 80% ha. Ter wijl het aantal bezoekers aan het gemeentelijk zwembad in vergelij king met 1967 een daling vertoonde van 50.000 personen tot 219.097 be zoekers, werd het exploitatietekort hier minder en wel f 48.443,-een daling van f 12.000, Was de persioneelsbezettting bij de gemeente Waalwijk in de loop van 1968 opgevoerd tot 266 voor wat betreft de dienstverlenende sektor, waarbij in die tabel enkele categorieën niet meegerekend wer den: per 31 december bedroeg de 'bezetting bij de gemeente Waalwijk, uiteenlopend van secretaris tot vleeskeuringsdienst 344 personen, waarvan 40 vrouwen. Wanneer men het ruim 100 pa gina's tellende jaarverslag heeft doorgenomen, is toch op de eerste plaats wel veel dank verschuldigd aan degenen, die dit werk gewrocht hebben. Hen past meer als de be kende pluim op de nog meer be kende hoed. In dit boekwerk vindt men een veelheid van gegevens, die zijn weerga niet kent. Vergelijkin gen en conclusies lenen zich uit stekend, doordat men over een aan tal jaren gezien, de statische gege vens op een dergelijke wijze ge groepeerd heeft, dat een leek zon der veel moeite op de hoogte komt van het wel en wee van de gemeen te Waalwijk. Uit de gegevens ten slotte valt wel een globale slotcon clusie te trekken: uit het recente verleden blijkt de aantrekkelijkheid van Waalwijk voor velen op aller lei gebied en blijkt tevens de visie van het gemeentebestuur, die niet alleen op het heden, maar nog meer gericht is op een bloeiende toekomst voor Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 21