WcULwijkse en UnqstRAAtse couRant Gemeente Loon op Zand in feesttooi bij opening raadhuis De invloed van Mao en Che Guevara! Kroonprins Willem-Alexander viert zondag 2e verjaardag DR. C. KORTMANN VERRICHT VRIJDAGMIDDAG DE OFFICIËLE OPENING Werkgelegenheid A Nood-bestuurspost IHIBIIHBII Burgem. L. v. Erp ziet gemeente als tuindorp Het raadhuis Raadszaal Plateau Wandelplein Vlaggen uit in Loon op Zand en Kaats heuvel Het raadhuis in het verleden Nederlander geeft weinig uit aan huishuur Fa. Schuurmans DONDERDAGAVOND 24 APRIL 1969 92e JAARGANG No. 33 O VAD Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Er is zich in de wereld een merkwaar dige verschuiving aan het voltrekken. Tot voor kort waren in alle westerse landen de communisten de boosdoe ners. Zij waren het, die als aanhangers van Marx en Lenin de wereldrevolutie in hun vaandel hadden staan en van wie men de nodige revolutionaire akti- viteiten verwachtte, die gericht zouden zijn op het omverwerpen van de geves tigde orde. Na 50 jaar communisme is de Sowjet-Unie geworden tot een land dat in veel opzichten verburgerlijkt is. Men kent er ook een zekere welvaart en de jonge generatie is wat kwijt ge raakt van het revolutionaire elan. Hetzelfde zien we in de landen van West-Europa, waar de communistische partijen zeer groot en sterk zijn, zoals in Frankrijk en Italië. Het grootste deel van de aanhangers daar zijn sterk so ciaal voelende mensen, die, echter ook al zijn ze communisten, hun doel liever willen bereiken via uitbreiding van de partij en haar invloed in het parlement, dan door met de wapens in de vuist op de barricaden te klimmen. Zij huldi gen een liberaal communisme dat veel beter past in West-Europa, dan het ex treme communisme van Stalin. Vandaar ook dat deze grote communistische partijen het ingrijpen van de Sowjet- Unie in Tsjecho-Slowakije afkeurden en zich solidair verklaarden met Dubcek en de zijnen. Tegenover het verburgerlijkt communis me van Moskou en de West-Europese communistische partijen heeft de Chi nese Volksrepubliek onder leiding van Mao tse Toeng een echt revolutionair communisme geplaatst, dat afgezien van enkele ideoligische verschillen weer Hinkt als het oude communisme van de twintiger jaren, toen de communis ten over de gehele wereld alles in het werk stelden om de algehele wereld heerschappij te verkrijgen door revolu ties en omwentelingen te organiseren. Het is hen niet gelukt. Maar nu pro beert 'n nieuw revoiutionair-communis- me een nieuwe basis te geven aan al len, in alle landen van de wereld, die ontevreden zijn. In Zuid-Amerika heeft de nieuwe revolutie reeds weerklank gevonden in het Cuba van Castro. Zijn medestrijder en grote guerilla-specialist Che Guevara is met Mao het symbool geworden voor veel jongeren in de we reld, die ontevreden zijn. Overal waar men de laatste jaren stu denten en zgn. linkse jongeren aktief in protest ziet, wordt men geconfronteerd met de portretten of namen van Mao en Guevara. Bij de onlusten in Frankrijk verleden jaar en bij die in Italië van enige weken geleden, is de verschui ving duidelijk aan de dag getreden, aan gezien de communisten van Moskou zich duidelijk distantieerden van de rel letjes makende, anarchistische, Mao en Guevara-aanhangers. Uit alles blijkt, dat deze zgn. linkse jongeren uitmuntend worden geleid. Dat er voldoende geld en agitatoren klaar staan om waar ook Ier wereld de ontevredenheid te bunde len en tot aktie te brengen. Men vindt de aanhangers echter niet zoals gebruikelijk verzameld in één par tij, waardoor men duidelijk weet met wie men te doen heeft. Neen, zij zitten verscholen in diverse linkse partijen. Men vindt ze in ons eigen land verbor gen in alle linkse partijen, waar ze evenzovele cellen vormen, die van bin nenuit de partij uithollen en ondermij nen, volgens de oude beproefde revolu tionaire recept. Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Vrijdagmiddag om vier uur opent dr C. Kortmann, Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant het nieuwe raadhuis van de gemeente Loon op Zand. Die officiële opening is de inzet van een feestweek. Een raadhuis is immers voor de gehele bevolking en het gemeentebestuur ging terecht van de gedachte uit dat er dan ook een feest "Och, ook zonder de stijging van het inwonertal kunnen we 'n bloei ende gemeente zijn. Alleen al de wisselwerking tussen oud en nieuw vergemakkelijkt bepaalde aspecten. Dat het inwonertal niet toeneemt is overigens te wijten aan de woning bouw. Vorig jaar hebben we daar een onderzoek naar laten instellen en dat bracht duidelijk aan het licht dat het gebrek aan voldoende wo ningen de oorzaak van de geringe stijging van het inwonertal was", al dus burgemeester Van Erp. De werkgelegenheid staat ook bij het gemeentebestuur van Loon op Zand als punt 1 op de agenda. "Om een welvarende gemeente te krij gen en te behouden is het een eer ste vereiste, dat de mensen pret tig kunnen werken. In de werkge legenheid delen de gezinnen, daar om vind ik het zo belangrijk dat de traditionele industrieën geen ge weld wordt aangedaan. De mensen zijn op het werk in eigen gemeente en de daarbij behorende werktij den ingesteld. Dat moeten we zo zien te houden". Het aantal kleine ambachtelijke bedrijven in de gemeente is groot. Hoewel er de laatste jaren veel on dernemingen zijn afgevallen is het aantal arbeidsplaatsen toegenomen. Kaatsheuvels eerste burger noemt het bedrijfsleven in zijn gemeente bijzonder interessant. Het mag dan wat eenzijdig op dev schoen- en le derbranche zijn afgestemd, de di versiteit daarin is groot. Men vindt er ook veel toeleveringsbedrijven. Van de beroepsbevolking (75%) is 68% werkzaam in de industriële werkgelegenheid, 6% in de agrari sche sector, terwijl de overige 26% bij de dienstverlenende bedrijven hun boterham verdient. Als voorzitter van de Sportraad weet burgemeester Van Erp ook wat er onder de sportbeoefenaren leeft. De nieuwe sporthal in Kaats heuvel en de sportzaal in Loon op Zand geven de binnensporten een nieuwe kans. Verder staat er een uitbreiding van het Uno Animo-veld op het programma. In Kaatsheuvel doen zich meer pro blemen voor. Daar vinden de voet balvereniging DESK, de hockey- vereniging en de handbalclub hun accommodatie op de terreinen van de Efteling. Zoals bekend wil dit ontspanningspark deze terreinen voor uitbreiding van het park be nutten. De gemeente zit nu wel voor de zeer moeilijke taak een nieuw complex aan te leggen. Daar aan wordt gewerkt, maar aan de financiële gevolgen denkt burge meester Van Erp in deze feestweek liever niet. Het nare is, dat men in de meeste lan den nog geen antwoord weet op deze nieuwe golf van revolutionaire woelin gen. Over het algemeen ziet het er naar uit, dat men te toegevend is en dat zou de democratie de kop wel eens kunnen kosten. Want de revolutionairen kennen geen souplesse of mededogen. 'fe w BURGEMEESTER L. VAN ERP Het nieuwe raadhuis is de moeite van het bezichtigen waard. Uiter lijk heeft het raadhuis veel allure, vooral door de sjieke en gepronon ceerde entree. Wie binnentreedt, komt in een ruime hal met een weelderige trap naar de eerste ver dieping, de bestuursetage. De benedenverdieping heeft twee niveaus, waarvan het achterste ge deelte kan worden gebruikt als ex positieruimte. Hierom heen zijn di verse afdelingen gegroepeerd. In 't hoger gelegen deel is de receptie met telefoon-centrale, de bode-ka mer, de afdeling algemene zaken, alsmede enkele spreekkamers en 'n leeszaal van de raad. Boven domineert de raadszaal met een oppervlakte van 135 m2. Bij 't binnentreden valt direkt het ge meentewapen op, dat in koper is uitgevoerd, met medaille-inleg. In de raadszaal vinden de leden van 't voor de gehele bevolking moet zijn. Burgemeester L. v. Erp, de grote stimulator achter het bouwwerk kan trots zijn op het nieuwe raadhuis, dat de eerste aanzet is voor een nieuw hart" in Kaatsheuvel. In een gesprek met ons zei burgemeester Van Erp, dat hij zijn gemeente niet ziet als een super grote gemeente, maar als een grootsegemeente, een leefbare plaats, een tuindorp tusser, de steden. college van b. en w. en de raads leden hun zetels. Er is een aparte publieke tribune, die .overigens een direkt „kontakt" geeft met het be stuurscollege. Ook voor de pers is er een afzonderlijke hoek. De ach terwand in de zaal wordt geheel in beslag genomen door een beeld houwwerk van Marius de Leeuw. Het symboliseert de verschillende aspecten van de samenleving, zoals die in de gemeente Loon op Zand bestaan. Direkt aansluitend is een „open" foyer, die een wat aangenamer ver pozen mogelijk maakt. Alles is zo kompleet mogelijk ingericht. De di- rekte tegen-pool van de raadzaal is de bijzonder fraaie trouwkamer, Waarin direkt de hout-intarsia van Mar. de Leeuw opvalt. Het geheel is uitgevoerd door H. v. Helmond. Het stelt zeer passend een man en vrouw voor. Om bruidsparen een wijde blik over de gemeente te gun nen, is de kamer verrijkt met een balkon. Aansluitend aan de trouwkamer is een commissiekamer die ook ge bruikt wordt voor de ambtenaar van de burgerlijke stand, als deze zich op 't te sluiten huwelijk voor bereidt. Op de eerste verdieping zijn ook de afdelingen ondergebracht - financiën, onderwijs - die niet di rekt met het publiek te maken heb ben. Verder vindt men er de kamer van b. en w. en de kamers voor de burgemeester en secretaris. Alle maal ruim van opzet en op even tuele uitbreidingen berekend. In de kelder die onder het gehele gebouw doorloopt, is een noodbe- stuurspost ondergebracht. Verder zijn er de archiefruimten en een fietsenstalling. Het gebouw rust op 'n betonlaag van 45 cm., die tevens de vloer vormt van de kelder. De basiskonstruktie bestaat uit beton nen pilaren en vloeren met een aantal draagmuren. Alle binnenmu- reh zijn in gele steen, de vloeren en trappen in natuursteen uitge- De fraaie raadszaal, met op de achtergrond het beeldhouwwerk van Marius de Leeuw voerd. Het vele hout dat in de hal verwerkt is, doet warm aan; boven dien gaat er een akoestische wer king van uit. Het gebroken plafond geeft een enorme ruimtewerking. De vloer van de benedenverdieping ligt 1,5 meter boven het maaiveld. Door aan alle zijden van 't gebouw zachtglooiende hellingen aan te leg gen, lijkt het alsof dit op 'n terp staat. Het hoogteverschil is over wonnen door een 75 cm hoog pla teau aan te leggen met daarop weer een trap, waardoor men de centrale hal kan bereiken. Er moest 1500 m3 beton gestort worden, wilde men de definitieve bouw kunnen beginnen. In het ge bouw is enorm veel natuursteen verwerkt, voor een totaal bedrag Van 300.000,- gulden. De totale bouwsom bedroeg ruim 1% miljoen en het bouwbedrijf Moeskops te Bergeijk leverde een bijzonder snel le bouwprestatie door het ibaad- huis in nog geen twee jaar te bou wen bijna een half jaar korter dan was gepland en dat terwij] de kostbare werking van het ge bouw bijzonder arbeidsintensief was. De voorgevel van het nieuwe raad huis is de eerste markering van een groot wandelplein in het hart van Kaatsheuvel, dat hierdoor een mo derne centrumfunktie gaat vervul len. Rond dit plein komt o.m. een winkelgalerij en enkele nieuwe ge bouwen. Het gehele projekt moet in 1980 gereed zijn. Zondag 27 april a.s. is het alweer twee jaar geleden, dat de misschien toekomstige kroonprins Willem- Alexander Claus George Ferdinand werd geboren. Er gingen toen spannende dagen aan vooraf en met !n verademende juichkreet kon prins Bernhard na ontvangst van het ge- boortebericht aan zijn gasten ver kondigen: "Hij is er! 't Is een jon gen!" Vreugde in het gehele land Nu zal er een stroom cadeautjes naar Groot Drakesteijn vloeien en 't mooiste daarvan is waarschijn lijk voor het jarige prinsje wel de échte ponywagen, gemaakt door enkele van Neerlands laatste rij tuigmakers te Houten (U). Omdat de verjaardag op zondag valt, ste ken we maandag de vlag uit. Vrijdagmiddag begint in de ge meente Loon op Zand/Kaatsheu vel de feestweek ter gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis. Er is een programma voor jong en oud, samengesteld door de Stichting Raadhuisfees ten. Het is belangrijk, dat duide lijk blijkt, dat de gemeente feest viert. Het comité doet dan ook een beroep om tijdens de feest dagen de vlag uit te steken, bij zonder langs de route van de historische- en de gilde-optocht. Tot 1853 werd de gemeente be stuurd vanuit het dorp Loon op Zand, het natuurlijke middelpunt, tenminste tot dan toe. Voor 1648 zullen de archieven en boeken wel op het kasteel thuis geweest zijn. Daar begonnen de Staten der Zeven Ver. Provinciën zich met 't bestuur te bemoeien. Een gemeentehuis was er niet. Omdat men de gehele katholieke kerk toch niet nodig had voor de pro testantse kerkdiensten, werd het priesterkoor ingericht voor raad huis, wat het tot 1781 gebleven is. Toen kreeg de gemeente een raadhuis, wat na 'n hevige strijd tussen de gemeentenaren van Loon op Zand en Kaatsheuvel in 1853 werd afgebroken en overge plaatst naar Kaatsheuvel. VOLGENS ENQUÊTE Deskundigen van de volkshuisves ting zijn van mening, dat het juist is, wanneer de Nederlander tussen de 16 en 20% van zijn inkomen besteedt aan huur voor zijn woning. Dat is trouwens ook ongeveer wat in onze nabuurlanden door de meeste mensen aan huur wordt uitgegeven. Gezien de behoefte, langzamerhand in EEG- verband tot meer uniformiteit te ko men, zou de Nederlander ook tot een dergelijke huur moeten komen. Een recent onderzoek heeft uitge wezen, dat niet minder dan ongeveer 77% van de Nederlandse gezinnen minder aan huur besteden dan het hierboven gestelde. Slecihts ongeveer 12% van de Nederlandse gezinnen heeft inderdaad tussen de 16 en 20% van het inkomen uit voor de woning- huur. En 'n groep van ongeveer 11 van de gezinnen geeft zelfs meer dan 20% van het inkomen aan huur uit. Over het algemeen geeft de Neder lander dus weinig aan huur uit. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt overigens, dat de laatste jaren dit percentage stijgt. Dat wil zeggen, door verschil lende oorzaken worden de huren ho ger en ziet men, dat de Nederlanders over het algemeen genomen de laat ste jaren noodgedwongen steeds meer aan huur uitgeven, waardoor zij lang zaam maar zeker gelijk gaan komen met de buurlanden. Voorlopig is het eohter nog niet zover. Wat de huren betreft is Nederland nog steeds een goedkoopte eiland in West-Europa. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160 - 2929

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 19