Jumelage tussen Waalwijk en Unna (Did) vrijdag bekrachtigd Werken van schilder Then van Delft nog tot 2 mei in Schoenenmuseum Biljarttoernooi HMS in Sprang jCapelle vrijdag geopend Raad Waalwijk wijkt donderdag voor Ajax Loon op Zand nam zaterdag afscheid van Zr. J. v.d. Avoird GEMEENTEBESTUUR STELT BEKER BESCHIKBAAR PERIOUE VAN 37 JAAR KRAAMZORG AFGESLOTEN NU UITWISSELINGEN TUSSEN BEIDE STEDEN Oorkonde Bord IS Tijdens buiten gewone raadsver gadering in Waalwijk Basis 67-jarige G. Slaats voor eerste maal biljartkampioen Fa. Schuurmans Artisten voor de maand april THE BLUE NOTE Tilburg Jaarvergadering S.O.D.-Zuid Nederl. in Waalwijk RWB-junioren kampioen na zege op Waspik Loon op Zand Café „De Schuur" fraai verbouwd en uitgebreid DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 21 APRIL 1969 (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Tijdens een buitengewone raadsvergadering, vrijdag avond, is de jumelage tussen Waalwijk en Unna bekrachtigd. Dat gebeurde door het plaatsen van een handtekening onder de oorkonde door burge meester E. Göpfert van Unna en burgemeester J. Teijssen van Waalwijk. In een toespraak wezen beide burgemeesters op het belang van 'n weder zijds vriendschapsverdrag. Voor de buitenwereld kreeg de jumelage zater dagmorgen meer gestalte toen aan de Hertog Janstraat een bord werd onthuld met de tekst: „Waalwijk, Europese gemeente in vriendschap ver bonden met Unna". Deze borden zullen aan alle toegangswezen in Waal wijk worden geplaatst. De ratificatie van de jumelage vindt het komende weekeinde in Unna plaats. Ti Burgemeester E. Göpfert van Unna tekent de oorkonde waarin de vriendschapsband tussen Waalwijk en Unna tot uitdrukking komt. In een toespraak wees burgemees ter Teijssen er op dat de vroegere contacten tussen Unna en Waalwijk altijd zeer aangenaam waren. Hieruit was de basis gegroeid tot de ratifica tie van de jumelage. De burgemeester wees er op dat er in Europa veel over eenkomsten zijn tussen diverse lan den. Het gaat dan echter meestal om militaire of economische aangelegen heden. „We geloven dat door dit vriendschapsverbond een band gelegd wordt tussen de volkeren onderling" Hoewel hij uiteraard niet aan het be lang van eerder genoemde overeen komsten twijfelde vond burgemeester Teijssen een uitwisseling van ervarin gen over alledaagse zaken zeker zo belangrijk. Ook burgemeester E. Göpfert van Unna zei het in het algemeen belang te vinden dat er een verenigd Europa tot stand komt. Unna, zo vertelde hij, was 12 jaar geleden tot de Raad van Europese gemeenten toegetreden. De vriendschapsbanden met Waalwijk verheugen hem zeer. De uitwisselin gen, vooral op sport en cultureel ni veau, die reeds hebben plaatsgevon den tussen Waalwijk en Unna waren volgens de heer Göpfert het bewijs van groeiende vriendschap tussen bei de steden. De bijeenkomst in de raadszaal werd bijgewoond door 't dagelijks bestuur van beide gemeenten, de beide ge meenteraden en de hoofden van dienst van Waalwijk. Zij waren ge tuige van de ondertekening van de oorkonde die mr J. Kuypers, gemeen tesecretaris van Waalwijk, zowel in het Duits als Nederlands voorlas. Op de oorkonde staat te lezen: „Heden werd tussen Waalwijk en Unna een jumelage gesloten, die door de geest van een ware blijvende vriendschap geschraagd zal zijn. In het kader van deze jumelage verplich ten wij ons door de bevordering van nauwe persoonlijke banden tussen de burgers van onze steden op een vrede lievende samenwerking van onze na ties bij te dragen. Het is ons geza menlijk streven het wederzijds begrip en de vriendschap in het belang van een gelukkige toekomst van de mensheid te dienen. In wederzijds vertrouwen zullen wij in menselijke en cultureel opzicht door deze jume lage onze bijdrage leveren tot een vrij en verenigd Europa. Wij doen een beroep op de jeugd van onze steden, de vriendschappelijke contacten met gezamenlijke arbeid op alle terreinen van het dagelijkse leven te bevorde ren en uit te bouwen". Na de ondertekening door beide burgemeesters werd een heildronk op het welslagen van de nieuw gesloten vriendschapsband uitgebracht. Het Jachthoorncorps Cornu Copiae en 't Majorettenkorps Waalwijk verzorg den op het Raadhuisplein een korte show. Voor de Duitse gasten was er vrijdagavond verder nog een borrel uurtje op het raadhuis en een feest diner. Zaterdagmorgen was het hele ge zelschap verenigd rond het te onthul len bord aan de Hertog Janstraat. Hierop was de tekst aangebracht, Waalwijk Europese gemeente in vriendschap verbonden met Unna". Op diverse uitvalswegen in Waalwijk WAALWIJK - De tentoonstel- ng van werken van de Waalwijkse schilder Theo van Delft in de boven zalen van het Schoenenmuseum, Gro testraat 148 te Waalwijk is nog tot 'en met 2 mei te bezichtigen. Er is veel belangstelling voor deze tentoonstel ling en ook 't vernieuwde Schoenen museum trekt steeds meer bezoekers, uit het gehele land. De schoenmakerswerkkamer anno 1900 is een interessante aanwinst. Over de decorbouwer Frans Vossen uit Amsterdam, die deze kamer in richtte, lezen we in het programma blad van het „Nieuw Rotterdams To neel": Frans Vossen is geboren in Someren, nog niet zo lang geleden. Hij bezocht de Academie voor Indus triële Vormgeving in Eindhoven en voltooide zijn opleiding in Zweden, Londen, Parijs en Rome. In Italië kwam hij in contact met de theater wereld. Hij sloot zich aan bij de Ame rikaanse Off Broadway groep „The new American Realists" waar hij eni ge tijd speelde. Terugekeerd in Nederland maakte hij samen met Joham Greter de de cors en costuums voor de Musical „Heerlijk duurt het langst". Bij het Nieuw Rotterdams Toneel ontwierp hij decors en costuums voor „Amphi- trion", Brouart en „Zuster George moet sterven". Behalve ontwerpen voor affiches en programma's, (Man en Muis, „En ik dan") maakte hij der cors voor de nieuwe film van Louis van Gasteren: „Nema Aviona za Za greb". Inwoners van Waalwijk en omge ving die het vernieuwde Schoenen museum en de tentoonstelling van de grote Waalwijkse schilder Theo van Delft nog niet gezien hebben, raden we aan dit spoedig te doen en vrien den en kennissen te adviseren om dit unieke Nederlands Museum ook te bezoeken. zullen deze borden worden geplaatst. Hij hoopte dat college van B. 'en W. en de gemeenteraad komende vrijdag in Unna te kunnen begroeten. Dan vindt in deze West-Duitse stad de ra tificatie plaats van de jumelage. Het afgelopen weekend werden in het clublokaal van de BV Van den Brandt, café H. de Ruyter, de finale gespeeld van de overgangsklasse driebanden en waarin de heer G. Slaats voor de eerste maal in zijn 54-jarige biljartloopbaan kampioen werd. Hij werd dan ook uitbundig door de districtsvoorzitter, de heer Fr. v. d. Gouw, gehuldigd en mocht het diploma en de districtstrofee in ontvangst nemen. Namens de hospes van de zaak werd hem een fles wijn aangeboden en namens de spelers, bij monde van de heer Teurlings, enige ro kertjes. Ook wenste de districts- vooizitter de BV Van den Brandt geluk met het behalen van de eer ste plaats in de voorronde van de Europacup, en wenste hen sterkte in de ontmoeting- tegen België. De uitslag was als volgt: 1. G. Slaas, Nooit Volleerd; 2. M. Knuist, Van den Brandt; 3. H. Koot- kar, Centraal; 4. A. van Munster, Nooit Volleerd; 5. J. Passier, Ons Genoegen; 6. M. Teurlings, 't Zwaan tje; 7. M. Kuijs, De Schuur; 8. J. van Hoof, Nooit Volleerd. Hoogste serie G. Slaats 7. Hoogste partijgemiddel de M. Knuist 0,735. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 Muziek geprolongeerd. Het Franse Trio BIACHÈRE De Poolse danseressen DE MAGOFF SISTERS Het Duitse meisje MISS EVELYN JAHNS Het Spaanse meisje MISS VICTORIA ROSALEN Geopend van 20.00 uur tot 3.0Ó uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 -25287 WAALWIJK - Op vrijdag 9 mei a.s. wordt in Waalwijk de jaarlijkse ledenvergadering gehouden van het zuidelijk district (N. -Brabant, Lim burg en Zeeland) van de Studiekring voor documentatie en administratieve organisatie der overheid (S. O.D.) van 't instituut voor bestuurswetenschap pen. De bijeenkomst die in het Lido wordt gehouden en om 10.15 uur be gint wordt geopend door burgemees ter J. Teijssen. Op de agenda staat ondermeer een bestuursverkiezing en jaarverslag. Verder houdt mr. J. Bernsen, prov. inspecteur der ge meente- en waterschaparchieven in Brabant een inleiding over zijn werk in het algemeen en over de toepas sing van de archiefwet 1962 in het bijzonder, 's Middags wordt er een excursie gemaakt naar het scheeps- schroevenbedrijf Lips N.V. in Dru- nen. WAALWIJK - De raad van de gemeente Waalwijk komt donderdag avond bijeen voor de maandelijkse vergadering. In verband met de re portage op de televisie van de op de ze dag te spelen voetbalwedstrijd Sparktak Trnava - Ajax, zal de ver gadering aanvangen om 20.30 uur. De punten van behandeling zijn 1. Vaststelling van de notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 5.939, - voor de aankoop van kantoorma chines en -meubels ten behoeve van de gemeentelijke sociale dienst. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 25.000, - voor de aankoop van 185 keu- kengeysers ten behoeve van de gemeente licht- en waterbedrij ven. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 22.425, - ter vervanging van de centrale verwarming in een der bedrijfs- Door een mooie overwinning op Waspik hebben de RWB-junioren onbetwist aangetoond dat zij de sterksten zijn in hun afdeling. Voor de rust gaven de Waspikse jongens nog goed partij en ging men rusten mqt 'een 19 voor sprong, door een doelpunt van A. Bruurmijn. Na de rust was het al RWB wat de klok sloeg en werd het 50 door Kuysten (2x) en Rijken (2x). RWB kon zich gaan opmaken voor het kampioensfeest. Na het laatste fluitsignaal van de goed lei dende scheidsrechter Wagemakers, zochten 11 dolgelukkige jongens de kleedkamer op. Na mooie woorden van jeugdvoor- zitter H. Muller en voorzitter M. Bruurmijn, kon men zich te goed doen aan de koffietafel, die werd aangeboden door voorzitter Bruur mijn namens RWB. Na de inwendi ge mens versterkt te hebben werd nog menig glaasje gedronken en ging leider J. van Ark nog op de schouders, als- waardering voor het geen hij voor dit elftal heeft ge daan. Verder mag nog vermeld worden dat dit elftal slechts twee wedstrijden in deze competitie ver loren heeft. En dit is toch wel een compliment waard. gebouwen van de gemeente licht en waterbedrijven. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 3.852, - voor de aankoop van een kleine bedrijfsauto ten behoeve van de gemeente licht- en waterbedrij ven. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet van 19.870, - ten behoeve van de uitbreiding van gas-, water- en elektriciteits voorzieningen in de St Antonius- parochie. 8. Voorstel tot onbewoonbaarver klaring van de panden Grotestr. nrs. 34, 34b, 34c, 34d, 34e en 34f. 9. Voorstel tot de bouw van 18 wo ningwetwoningen en 20 premie woningen door de Woningbouw vereniging „Baardwijk". 10. Voorstel tot aankoop van 't pand Kloosterweg 30 van mevrouw A. J. M. Verhulst-van Dijk. 11. Verstel tot verkoop van bouwter rein, gelegen in het plan Groene- woud aan Bouw- en Exploitatie Mij. „Hoefsven" N.V. 12. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de Akkerlaan, aan J. M. Maas. 13. Voorstel tot verkoop van grond, gelegen aan de zuidzijde van de Past. Kuypersstraat, aan J. J. Mulders. 14. Wijziging begroting. PV DE LUCHTBODE De Postduivenvereniging De Luchtbode hield zondag haar vlucht vanuit St. Ghis- lain, afstand 158 km met z.w.-wind. Deel name 230 duiven. Gelost om 8.30 uur, aankomst eerste duif 10.25.19 uur, laatste prijsduif 10.36.21. Overduif C. Schapen donk. De uitslag was: G. IJpelaar 1 15 25; M. Vera 2 5 16 21 27 29 31 40 43 50; Hooijmaijers 3 6 7 9 24 26 44; A. v. d. Velden 4 17; C. IJpelaar 8 13 32 39 52 56; H. v. d. Linden 10 19 23 42 48; J. Boons 11 12 38 41 53 58; A. J. van Don gen 14 46; H. v. d. Velden 18 37 51 57; H. Vera 20 22; K. Aarts 28 30 45; G. Schoenmakers 33; A. Leermakers 34; Ge broeders v. d. Velden ^5; J. van Broek hoven 36; M. Vastree 47; A. van Noije 49; M. Maas 54; C. Schapendonk 55. Serie II: G. IJpelaar 1; A. v. d. Velden 2. Serie III: J. Boons 1; M. Vera 2. Inmanden voor de vlucht uit Baarle Nas sau a.s. dinsdag van 19.30 tot 20.00 uur. Deze duiven worden bij gunstig weer a.s. woensdag om 7 uur gelost. In zaal De Ruyter werd afgelopen donderdagavond het door de biljart vereniging HMS georganiseerde bil jarttoernooi, hetwelk wordt gehouden ter viering van het eerste lustrum, officieel geopend. De heer L. ten Berge, voorzitter van H.M.S., sprak een welkomstwoord. Spreker deelde mede, dat de vereniging het eerste lustrum op een juiste wijze wilde vie ren. En dit geschiedt dan door de or ganisatie van dit toernooi. De orga nisatie van dit toernooi is veel om vattend geweest. Onze secretaris, de heer Van Peer, heeft daaraan zeer veel werk gehad. 34 teams hebben voor dit toernooi ingeschreven en ik spreek de hoop uit, dat de wedstrij den in een sportieve sfeer zullen wor den gespeeld. Zoals U ziet hebben wij vele fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Hierna gaf de heer Ten Berge het woord aan de loco-burgemeester de heer Jac. Vos. Spreker deelde mede, dat het gemeentebestuur gaarne ge volg had gegeven aan de viering van dit eerste lustrum een officieel tintje te geven. Spreker verontschuldigde burgemeester van Prooijen deze ope ning te verrichten, aangezien de bur gemeester i.v.m. andere werkzaamhe den verhinderd was deze opening te verrichten. Het is wel een unicum in deze gemeente, dat het gemeentebe stuur hier aanwezig is. Er zijn wel an dere biljartverenigingen ter plaatse, maar nog nooit heeft het gemeente bestuur een uitnodiging ontvangen aanwezig te zijn bij een dergelijk bil jartfestijn De organisatie van een dergelijk toernooi is van groot belang voor de vereniging maar ook voor de genen die daaraan medewerken. Het is een nuttige vrijetijdsbesteding t.n de onderlinge band tussen de ver schillende spelers wordt er door ver stevigd. Tot slot zei de loco-burge meester, te hopen dat het toernooi dat in deze vorm wordt gehouden zal lei den tot 'n grotere belangstelling voor de biljartsport. Namens 't gemeente bestuur overhandigde hij aan de voor zitter van H.M.S. een fraaie beker. De heer Van Leest, competitielei der van het gewest Noord-Brabant en Zeeland van de KNBB, feliciteerde in de eerste plaats H.M.S. met het 5-jarig bestaan. Spreker stelde vast, dat H.M.S. een goede klank had in de KNBB en wel speciaal in het dis trict De Langstraat. Uw vereniging is een goede organisator. Het getuigt ook van juist inzicht om het gemeen tebestuur te betrekken bij de viering van dit eerste lustrum. De KNBB heeft natuurlijk haar grote parade- paardjes maar ook de mindere goden genieten onze belangstelling. Hiervan getuigt ook wel de organisatie van dit toernooi. Het is mij bekend, dat Uw vereniging, in samenwerking met de eigenaar van deze zaak, op uitsteken de wijze de organisatie van een kam pioenschap van het district op zich heeft genomen. Ik wil daarom t.z.t. mijn medewerking geven om aan Uw vereniging de opdracht te verlenen de organisatie van een gewestelijk kam pioenschap in Uw handen te geven. Ik ben ervan overtuigd, dat zulk een kampioenschap bij Uw vereniging in goede handen is. Met de loco-burge meester hoop ik eveneens, dat dit toernooi in een prettige sfeer zal wor den gehouden. De heer Ten Berge bracht tot slot dank aan het gemeentebestuur voor haar aanwezigheid en voor de woor den van lof gesproken door wethou der Vos, alsmede voor de aangebo den beker. Ook de heer Van Leest dankte spreker voor de woorden van lof de vereniging toegezwaaid. Met U allen hopen ook wij dat de wed strijden in een prettige verstandhou ding zullen worden gehouden, waar na hij wethouder Minnaard verzocht de afstoot te willen verriohten, waar mee de wedstrijden 'n aanvang nemen. Afgelopen donderdagmiddag heeft de officiële opening plaatsgevonden van Café De Schuur aan de Burg. v. d. Klokkenlaan 37 te Waalwijk. De jongste dochter van de heer Van Riel verrichtte de opening door de toegang met een sleutel te openen. De zaak zelf heeft een grote meta morfose ondergaan. Er is een rui me entree, waarna men in het café komt. Daar valt meteen op het gro te wedstrijdbiljart. Verder doorlo pend is daar de mooie zgn. "sleutel- bar", die opvalt. Aan de linkerzijde van de zaak is een ruime zaal, waar plaats is voor partijen van 60 tot 80 personen. Door de verbouwing is de opper vlakte vergroot met ruim 30 m2. Er zijn ruim 100 zitplaatsen, buiten de bar, waar nog zo'n 20 personen een plaats kunnen vinden. De houten lambrizering harmoni eert goed met de vloerbedekking, die van een wijnrode kleur is. Men mag wel stellen ,dat alles één ge heel vormt, hetgeen de sfeer zeer ten goede komt. De verbouwing ge schiedde door de Fa. van Hilst. De betimmering was in handen van de Fa. Wed. van Heesch. Het schilder werk gebeurde door de Fa. C. Wijk- mans, terwijl het sanitair werd aan gelegd door de Fa. Zeegers. De in terieurverzorging was in handen van de Fa. De Vocht. De fraaie bar werd geplaatst door de Fa. De Bruin uit Roosendaal. De belangstelling was zeer groot. Er waren zeer vele bloemstukken. Velen gaven van hun belangstelling blijk. De verenigingen, die hun ho me hebben in De Schuur, zoals drie biljartverenigingen, de postduiven vereniging De Postduif en nog vele anderen waren ook aanwezig om de heer en mevrouw Van Riel te feli citeren. Waalwijk is weer een fraai pand rijker. Op een waarlijk imposante wijze heeft zuster Jo v. d. Avoird - in Loon op Zand bekend als de Bruine zuster - afscheid genomen na een zeer vruchtbare periode van kraamzorg van maar liefst 37 jaar. In 1932 kwam zij naar Loon op Zand om de moeders bij te staan en haar hulp te geven bij de geboorten van hun kinderen. Zij heeft hier pionierswerk verricht en 'n moderne kraamzorg opgebouwd. Zij heeft nu de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, en legt haar werk nu neer. Een pracht kraamzorg achterlatend voor hen die na haar zullen komen. Na haar gedegen opleiding, welke zij begon op Moederheil te Tilburg, op 25- jarige leeftijd kwam zij in 1932 naar Loon op Zand, toen pastoor Murée nog in funk- tie was en zr. Johanna van de zusters van Schijndel de wijk verzorgde. Dr. H. Smals werkte toen in Loon op Zand met een grote praktijk en had haar hulp dringend nodig. Samen hebben zij veel bijgedragen tot het welslagen van de goede kraamzorg in de plaats. Het Wit Gele Kruis en de Kraamzorg later onder leiding van dr. De Vries hebben een en ander gemoderniseerd en aangepast aan de omstandigheden van de moderne en hygiënische verzorging van moeder en kind. Vermeld zij echter nog dat zij gedurende de 37 jaar 2845 babies mee heeft helpen ter wereld te komen. Bij sommige families werkte zij nu al in de derde generatie en bij velen hielp zij mee bij het 10e en 12e kind. Dat dit niet onbetuigd is geble ven is bij haar afscheid gebleken. Het bestuur van het Wit Gele Kruis heeft haar een afscheid bereid dat niet meer vergeten zal worden. De avondmis in de parochie kerk werd uit dankbaarheid voor haar op gedragen. Eerst werd de zuster met mu ziek aan haar woning afgehaald om de Eucharistieviering mee te maken. In de kerk werd het woord gevoerd door burge meester Van Erp, die haar feliciteerde met haar hulpvaardigheid uit naam van alle gemeentenaren. Dr. de Vries trok een vergelijking tussen de jaren 1930 en heden in verband met de kraamzorg. Hij bracht ook de samenwer king van dr. Smals met haar in herinne ring en vooral de hygiënische werkbenning van de zuster aan het kraambed, waarvoor hij haar bijzonder waardeerde. De voorzit ter van het Wit Gele Kruis van de afde ling dankte haar bijzonder namens alle moeders en kon mededelen dat voor de zuster bij deze mijlpaal een uitstekende voorziening was getroffen. De pastoor die het "nieuwe leven" verbond met de vie ring van de eucharistie in deze nieuwe tijd. De misgebeden hadden betrekking op de "wedergeboorte". Na de H. Mis ging men naar het Wijkgebouw, waar een gewel dige receptie plaats had. Hier bemerkten we afgevaardigden van de Provinciale Bond van het Wit Gele Kruis, mej. Van Vlerken van de Kraamzorg te Waalwijk, waar Loon op Zand onder valt en vele familieleden van de zuster alsmede mevr. Smals-v. d. Venne uit Nijmegen. Honderden maakten hiervan gebruik de scheidende zuster de hand te drukken en een gave in de "luiermand" te deponeren om hun dankbaarheid jegens haar te to nen in een geldelijke bijdrage, welke als afscheidscadeau zou dienen. In Druten zijn 2 jongelui met hun auto tegen een boom gereden en gedood. Langs de Jordaan wordt hevig gevochten door Egyptische en Is raëlische troepen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 25