I wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRant De schitterende raadhuisfeesten in Kaatsheuvel en Loon op Zand zijn ten einde Zaterdag staan in levensmiddelenzaken collectebussen voor Biafra-conflict Dubbel gouden jubilarissen in fraterhuis te Loon op Zand m ÜL Boterhrokken AR-kiesvereniging „Nederland en Oranje" vergaderde in Zidewinde te Sprang-Capelle Boerenleenbank Drunen had een goed jaar J. K. Verhulst UW GELD, HUN LEVEN Banketbakkerij van Mil NIEUWBOUW DIT JAAR GEREED BEVOLKING BELEEFDE VEEL PLEZIER Schooljeugd Hulp wrnmm Bejaarden hadden maandag een feest middag Harmonieën Jongens- en meisjeshorloges 39.75 Fons v. Westerloo schreef artikel over toestand in Biafra Tevreden Tel. 2776 (04160) van 1,85 voor 1,25 per 250 gram Jaarvergadering werd druk bezocht VRIJDAG 2 MEI 1969 92e JAARGANG No. 35 2388 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" KAATSHEUVEL - Terwijl velen zich verdrongen voor en gebruik maakten van de kermisattracties in de omgeving van de Markt werden de feestelijkheden rond de officiële ingebruikstelling van het nieuwe raad huis te Kaatsheuvel zondag voortgezet met o.a. in de vooravond voor het raadhuis een demonstratie ritmische gymnastiek en lange-matoefeningen door de Kaatsheuvelse Gymnastiekvereniging onder leiding van de heer C. Verhagen, gevolgd door een balletdemonstratie, uitgevoerd door de jeugdige ballerina's van de KGV onder leiding van de balletpedagoge, mej. Eliëns, welke demonstraties door honderden belangstellenden, onder wie burgemeester L. van Erp, werden gadegeslagen. De leerlingen van de Eerste Kaats heuvelse judoclub onder leiding van de heer B. Kemmeren gaven na dit buitengebeuren een staaltje van hun kunnen in de grote feesttent naast 't raadhuis. In dit vermaakcentrum werd tenslotte een groot show-pro gramma gegeven, waaraan medewer king werd verleend door Gaston Huysman, Imca Marina, het Cock tail Trio, het Trio Frans Kamp en de Alpen Echo's. De belangstelling hier voor was overigens niet zoals men had mogen verwachten. Maandagmiddag kregen de bejaar den uit alle kerkdorpen hun deel van de festiviteiten in de feesttent, waar naar zij met bussen en particuliere auto's werden vervoerd en door de Stichting Raadhuisfeesten en het ge meentebestuur werden ontvangen. Deze categorie van de bewoners der gemeente kregen het voor hen pas sende amusement voorgeschoteld door het Hévinka Trio uit Waalwijk en niet te vergeten conferencier Ton van den Bosch uit Tilburg, die met zijn sketches en moppen de juiste stemming wist te bereiken. Natuur lijk werden de oudjes ook onthaald op de onontbeerlijke traktaties in de vorm van gebak en consumptiebon nen, terwijl er een gratis loterij was door middel van het rad van avon tuur. De oudste inwoner van de ge meente, Toon Wagemakers uit de Hoofdstraat 83 te Kaatsheuvel, nog boordevol vitaliteit en die men zijn 97 jaren beslist nog niet aanziet werd door burgemeester L. van Erp tussen de bedrijven door nog gehuldigd en daarbij sigaren aangeboden. Het slot van deze bijzonder geslaagde middag vormde het optreden van het Eerste Kaatsheuvelse Jeugdkoor onder lei ding van Joop van der Linden met 'n Tiroler-show. s Avonds werd in de feesttent 'n concert gegeven door de fanfare St. Joachim uit De Moer onder leiding van P. van Dijk en de harmonieën Apollo, Euphonia en St. Jan. Gezien het kwijnende bestaan dezer Kaats heuvelse gezelschappen bezetting had weten te bereiken, die, ondanks de korte tijd van voorbereiding, eerst onder leiding van Chr. Kuyten en tij dens het tweede gedeelte onder P. v. Dijk, tot een alleszins verantwoorde uitvoering van enkele> nummers en marssen wist te komen. Het aandach tig gehoor van de vele aanwezigen beloonde de prestaties van beide korpsen met een warm applaus. Het ware voor de liefhebbers van blaas muziek te Kaatsheuvel te wensen dat deze geslaagde oplossing werd aan gehouden en dat spoedig met de res tanten van de thans langzaam maar zeker wegzinkende schepen een fon kelnieuw schip op stapel werd gezet, dat ook de jeugd zou animeren tot meevaren en waardoor een mooie cul tuur en onmisbaar element voor 'e ge meenschapsleven bewaard zou blij ven. Dinsdag kregen de kleuters en leerlingen van de lagere scholen hun aandeel in de raadhuisfeesten. Voor de leerlingen van de 2e tot en met de 6e klas betekende dit het houden van schoolsportwedstrijden en oriënte- ringsritten, voorbereid door en onder toezicht van het onderwijzend person neel. De kinderen van alle kleuter scholen en de leerlingen van de le klas van alle lagere scholen, de mees ten met 'n zestal bussen aangevoerd, kwamen met de feestmuts op 's mid dags om 2 uur in de tent bijeen, waar het bekende „Hokes Spokes" theater voor hen optrad met een groots kin derprogramma, waarmee het kleine grut zich, getuige het enorme lawaai, bijzonder amuseerde, terwijl de aan geboden traktatie er in ging als de bekende koek. 's Avonds kwamen de tieneres en twens van heinde en ver naar de feesttent om getuige te zijn van het optreden van het befaamde beat-or- kest „The Free" uit Rotterdam. Boudewijn de Groot had ook niet PRISMA* herenhorloge 1) sterk waterdicht horloge met moderne sportband en luxe étui - edelchroom met stalen bodem 69.- idem met kalender 79.- V PRISMA dameshorloge 2) sportief model - incabloc shockproof - onbreekbare veer edeldoublé 69.- reeds vanaf Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260 Waalwijk, tel. 4681 Dinsdags hele dag geopend over Loonse opkomst te klagen. In het Cultureel Centrum was het bij zonder gezellig. WAALWIJK - Het Nederlands Comité Unicef, het Unesco Centrum Nederland en de Nederlandse Organisatie voor Internationale bijstand NOVIB hebben besloten de collecteweek - deze week - die op het nationale schema is toegewezen voor ontwikkelingshulp te bestemmen voor verdere steun aan de slachtoffers van het Nigeria-Biafra conflict. Onder het motto: „Uw geld, hun leven" wordt de aktie voornamelijk a.s. zater dag gevoerd. Er wordt niet gecollecteerd, maar er staan in alle levensmid delenzaken in Nederland bussen; dus ook in Waalwijk en omgeving. Het behoeft geen nader betoog dat 'n bijd rage voor dit doel - het geld wordt besteed om medicamenten aan te ko pen - een welbestede gift is. De bekende televisie-journalist Fcns van Westerloo schreef een verhaal over de toestand in Biafra dat wij graag laten volgen. 's Ochtends komen duizenden moe ders en kinderen naar de voedselcen- Op i mei hopen de eerw. fraters twaldus van Hoof en Gaudinus v. Nieuwenhuizen de dag te her denken dat zij nu 50 jaar geleden ZIJn ingetreden bij de Congregatie van de Fraters te Tilburg. Beiden Tilburgers van geboorte en bei- den zijn afkomstig van de parochie Anna, aldaar. Na de lagere school ?mgen ze naar de Kweekschool aan e kocht. Frater Ewaldus om voor onderwijzer te studeren; frater Gau- duius om een vakopleiding te ont vangen. Op 1 mei 1919 werden bei- e a'ers lid van de congregatie. Nadat frater Ewaldus zijn onder- ysdiploma had behaald, was hij nige tijd in die funktie werkzaam lÏ- *nsDtuut De Ruwenberg te maar in 1924 n aiJ a" missionaris uitgezonden iura?ao- Hier was hij ruim 24 J ar lang werkzaam als onderwijzer jeugdleider. Een ziekte dwong t naar zijn vaderland terug te en. Na zjjn herstel werd hij we- n„ro'l1 ln het onderwijs geplaatst aan diverse scholen. ti;,a zÜn Pensioengerechtigde leef- vrK W3s '■bd van rusf gekomen r deze verdienstelijke onderwij zer. Te Loon op Zand heeft hij de ze gevonden in het Fraterhuis St. Eligius, alhoewel het woord "rust" niet in het woordenboek van deze frater voorkomt. Frater Ewaldus is een echte natuurvriend en maakt herhaaldelijk wandelingen in en om fhet natuurschoon van Loon op Zand Zijn veestapel zijn zijn konijnen, vogels en vele andere dieren. Zijn goedheid straalt af op de zieken en hulpbehoevenden binnen en buiten het rusthuis. Frater Gaudinus was na zijn op leiding als bakker werkzaam in di verse huizen van de congregatie. Zijn laatste funktie vervulde hij in het Moederhuis te Tilburg. Bij bak ken bleef het niet, want hij kon veel meer. Zijn omgang met jongens was buitengewoon. De oude wezen van het Jongensweeshuis te Tilburg zullen hem nog kennen als de op richter van de v.v. Hieronymus. Op Huize Nazareth heeft hij eveneens een vaderlijke funktie gehad. Thans is frater Gaudinus portier op het klooster te Loon op Zand, waar hij zich zeer verdienstelijk maakt. Op 4 mei a.s. gaan de fraters van Loon op Zand deze beide gouden mannen 'huldigen en hun feest vieren. tra van de internationale hulporgani saties om hun dagelijkse rantsoen eten te halen. De kinderen, die in rijen op latten bakjes zitten, komen het eerst aan de beurt. Daarna de moeders en vervolgens de bejaarden. Elke dag weer keert dit beeld terug. Het leven van duizenden mensen is afhankelijk van voedseldistributie. Om de distributie op gang te hou- den zijn honderden tonnen voedsel per dag nodig. De vrachtwagens van de internationale hulporganisaties rijden daarom constant over de oer woudpaden van Nigeria en Biafra. 's Nachts stijgen de vliegtuigen op om het voedsel naar de uitgehonger de bevolking te {jjrengen. Een werker van een van de organi saties zegt als hij klaar is met het uitdelen van voedsel: 'De mensen ge ven hun geld niet voor niets. Elke dag worden honderdduizenden men sen met een 'beetje eten in leven ge houden. We leven met de vreselijke gedachte dat er een dag zal aanbre ken waarop er niet meer voldoende zal zijn en wij met lege handen tegen over deze uitgehongerde mensen staan'. De hulporganisaties die voedsel en medicamenten voor Biafra hebben aangekocht en getransporteerd kun nen enigszins tevreden op de afgelo pen maanden terugkijken. Het sterf tecijfer in Biafra kon worden terug gebracht van enkele duizenden naar enkele honderden per dag. Dat kon bereikt worden door een constante aanvper van voedsel. Dit resultaat kan slechts gehandhaafd worden als deze aanvoer niet afneemt, ja zelfs uitgebreid wordt. Want ook nu weer verkeert men in het door oorlog ge teisterde gebied in een periode waar in de gewassen opkomen en er niet geoogst kan worden. De bevolking zelf doet alles om tot de leniging van de nood bij te dragen. Op elk stukje grond wordt verbouwdop zijn vroegst zal in juni geoogst kunnen worden. Een ander tragisch detail - al lijkt het in het licht van de honger onbelangrijk - is het gebrek aan kle ding. In deze regentijd kan het 's nachts bijzonder koud zijn. 's Och tends komen de uitgemergelde kinde ren rillend van kou op de voedsel- centra aan, waar zij als het even kan wat warms te eten krijgen. Het kle- dingprobleem is alleen dan oplosbaar als meer fondsen aangeboord kunnen worden om ook voor dit speciale doel vluchten te kunnen inzetten. De vele moedige werkers van de hulporganisaties in het oorlogsgebied moeten er hoe dan ook op kunnen rekenen dat zij de hulp aan de be volking kunn envoortzetten. Zij kun nen maar moeilijk begrijpen dat wij andere zorgen hebben en onze aan dacht afgeleid wordt van het tragi sche lijden van duizenden medemen sen. Betrouwbare schattingen van de hulporganisaties wijzen uit dat tot nu toe anderhalf miljoen mensen in het oorlogsgebied zijn omgekomen. Ook zeggen zij dat bij uitblijven van groot scheepse 'hulp en tegenvallen van de oogst nog eens anderhalf miljoen mensen een ellendige dood zullen sterven. Dat zullen dan degenen zijn die tot nu toe zijn gered. u- A wt. (Jz.(sz_ 02. WzA «zT8zivAF* weT* (er* Sr* Dinsdagavond hield de Anti Revo lutionaire Kiesvereniging 'Nederland en Oranje' in 'Zidewinde' haar jaar vergadering onder leiding van haar voorzitter wethouder Jac. Vos. Spre ker wierp een terugblik over het af gelopen jaar in politiek opzicht waar bij hij mocht constateren dat de AR- partij daar altijd nog staat als een rots in de branding, want deze maand viert ze haar 90-jarig bestaan. Ze is de oudste politieke partij van Neder land. Het werk van Groen van Prin ster er en Kuyper is 90 jaren lang met veel trouw en liefde voortgezet waar bij hij wijst op de thans gevoerde ac tie 9 gulden voor 90 jaar Men wil als jubileumgeschenk een half miljoen bijeenbrengen. Spreker wekt de aanwezigen op, indien zij zulks nog niet gedaan hebben, een steentje bij te dragen voor deze actie. De secretaris de heer J. W. Genuit leest de notulen der vorige jaarverga dering. Na afhandeling van de inge komen stukken brengt secretaris zijn jaarverslag uit. De penningmeester, de heer W. Mandemakers, gaf een financieel overzicht, er was een klein batig saldo. De voorzitter brengt zowel de se cretaris als de penningmeester dank voor hun verslagen en het werk voor de kiesvereniging verricht. De aftre dende bestuursleden J. P. de Vos en W. Mandemakers werden 'herkozen en namen hun benoemingen aan. Ver schillende verenigingsaangelegenhe den werden nog onderling 'besproken, waarna burgemeester M. v. Prooijen een causerie hield over herstructure ring locale besturen. Zijn er altijd 3 bestuurslichamen geweest, Rijk, Pro vincie en Gemeente, dit ondergaat thans een verandering. Er is een dy namische ontwikkeling, de jeugd reeft nieuwe opvattingen die echter ook wel soms door ouderen gesteund worden Er is een verbetering gekomen in de communicatiemiddelen, er zijn meer recreatiemogelijkheden hetgeen betekent een andere leefwijze. De mens is mondig geworden, heeft meer kennis, wil mee praten, mede inspraak 'hebben. De besturen moeten met deze dingen rekening houden. De overheid moet zich op alle terreinen laten gelden, meer dan vroeger. De zaken van de jeugdzorg en vrijetijds besteding, de sport en nog zoveel meer vragen de aandacht. De burge rij moet ingeschakeld worden. Volks huisvesting, 'n zeer belangrijk aspect, moet bestuurd worden door Rijk, Ge meente en Provincie. Er kunnen dingen zijn die leven in verschillende gemeenten en bepaal de voorzieningen moeten getroffen worden, dan wijst men 'n verschuiving van het locale bestuur naar het regio nale zoals we nu kennen, b.v. het stadsgewest Waalwijk voor de Lang straat. Er zijn verschillende mogelijk heden hetgeen spreker met voorbeel den aanhaalt, dat samenwerking ac tueel kan zijn. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan de burgemees ter voor zijn belangrijk referaat wer den verschillende vragen gesteld uit de vergadering welke door spreker uitvoerig werden beantwoord. Bij gelegenheid van de algemene jaarvergadering van de Boerenleen bank Drunen had de heer A. Kamp de leiding, omreden de voorzitter, de heer C. v. Drunen, wegens ziekte ver hinderd was. In zijn openingswoord belichtte de voorzitter de grote bloei van het Boerenleenbankwezen en het bijzonder de sterke financiering in de woningbouw en het betaalbaar stellen van de salarissen via de bank. De direkteur van de bank, de heer C. H. Brok, ging uitvoerig in op de ontplooide aktiviteiten in het voor bije jaar en gaf een toelichting op de cijfers van balans, verlies, en winst rekening. De toevertrouwde midde len bedroegen per 31 december 1968 19.614.000,-, een stijging van 2.187.000, - ten opzichte van eind 1967. Het gebruik van privé-rekenin- gen nam sterk toe, doordat in 1968 steeds meer werknemers hun loon of salaris via de bank te ontvangen. Hypothecaire leningen werden ver strekt voor 'n bedrag van 3.260.730 gulden, aan aflossingen en ontvan gen 1.243.800,- Van de totale uiteenzettingen is 75;% voor finan ciering van het eigen woningbezit. De bedrijfswinst over 1968 be droeg 151.243,-. Dit bedrag wordt grotendeels toegevoegd aan de reser ve's. In het afgelopen jaar werd de automatisering van het betalingsver keer krachtiger ter hand genomen. Door de inschakeling van computers en optische lezers (dit zijn apparaten die de gegevens automatisch in de computer inlezen is het mogelijk ge worden de opdrachten met een mini mum aan tijdverlies uit te voeren. De eigen postdienst, die in samenwer king met de PTT tot stand kwam, zorgt ervoor, dat de mutaties die 's avonds bij de Centrale Bank bin nenkomen en daar verwerkt worden, de volgende morgen op de plaats van bestemming zijn, en nog dezelfde dag door de eigen bode van de Bank bij de cliënten worden bezorgd. De Boerenleenbank Drunen is met nog 600 Boerenleenbanken aangeslo ten bij de Coöp Centrale Boerenleen bank te Eindhoven. Deze banken be schikken thans over meer dan 1000 vestigingspunten in Nederland. Op 31 december beliep het totaal van de aan de Boerenleenbanken toever trouwde gelden 53 miljard gulden. Het aantal relaties steeg tot 2V2 miljoen. Bij de verkiezing werden de heren G. J. v. Loon en A. Pijnenborg, resp. lid van Bestuur en Raad van Toezicht herkozen. Bij de mededelingen wor den door de direkteur nog enkele ge gevens verstrekt 'betreffende de nieuwbouw, de bedoeling is het nieu we kantoor in augustus '69 in ge bruik te kunnen nemen. N.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 11