Feest in Kaatsheuvel en Loon op Zand Historische optocht in Kaatsheuvel was grandioos en overweldigend m Zeer interessante in kader van brandweer-expositie Raadhuisfeesten Kleurrijk gildefeest bij stralend weer in Loon op Zand Pater Oswald oud-Kaatsheuvelnaar vierde zilveren priesterfeest ^50- OPTOCHT TROK VEEL BEKIJKS e 7 Duizenden belang stellenden langs de route Voetbalwedstrijd op Koninginnedag tussen Uno Animo en DESK - Berndijk Goed werk van Piet Borsten Nieuw raadhuis op Koninginnedag te bezichtigen Handboogschieten was hoogtepunt Inval idenbond St. Liduina hield contactavond Oude handspuit anno 1675.... Opening „Fikkie" Jan Toorians kreeg zijn boek in Naarden aangeboden Het aftreden van De Gaulle „Baardwijk"- felevisie-team naar Europa Cup finale, Madrid DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 APRIL 1969 7 KAATSHEUVEL - Duizenden belangstellenden zijn zaterdag in Kaatsheuvel getuige geweest van één der hoogtepunten van de raadhuis feesten, de historische optocht, die, om alle mogelijke superlatieven te vermijden, in één woord overweldigend was en een grandioos succes is geworden. „Als het weer ons maar niet in de steek laat wanneer het zover is", zo werd in de voorafgaande weken door de betrokken medewerkers menigmaal verzucht. En toen precies in de voormiddag van de grote dag deze sombere gedachte werkelijkheid werd en dit grootse evenement letter lijk en figuurlijk in het water dreigde te vallen, was de teleurstelling alge meen. Gelukkig moet Pluvius op het laat ste moment blijkbaar toch medelijden hebben gekregen met de trieste ge zichten, die onophoudelijk het lucht ruim afzochten om een licht plek je te ontdekken, want toen de deelnemende groepen zich ondanks de regen toch naar de verzamelplaats, het parkeer terrein van „De Efteling", begaven, draaide hij zijn kranen potdicht en kon het spektakelstuk, dat Piet Bor sten en zijn vele medewerkers uit de diverse wijken van de gehele gemeen te in elkaar hadden gezet, op 't vast gestelde tijdstip van start gaan. Het zou ondoenlijk zijn, temeer De aangekondigde intergemeente lijke voetbalwedstrijd tussen de ver tegenwoordigende elftallen van de ge meente Loon op Zand én de gemeente Waalwijk is noodgedwongen veran derd in een gemeentelijke. De clubs RKC en RWB uit Waalwijk zijn, wat hun eerste elftallen betreft, in een ietwat precaire situatie gekomen in de thans nog lopende competitie. Beide ploegen verkeren in degradatie- gevaar en in dit verband vinden zij het niet verantwoord met het oog op mogelijke blessures spelers af te staan voor de boven aangekondigde wed strijd in het kader van de raadhuis feesten op woensdag 30 april a.s. Het organiserend comité heeft hiervoor ten volle begrip en heeft nu besloten een wedstrijd te laten spelen tussen een elftal van Uno Animo uit Loon op Zand tegen een team van DESK en Berndijk. Van deze laatste club zullen de spelers Jos. Damen en Hub. de Beer in het team van Kaats heuvel worden opgesteld, terwijl als reserve is aangewezen Meijers. He: ligt in de bedoeling de belangstellen den, die slechts 1,— entree zullen behoeven te betalen, een intressante wedstrijd voor te schotelen, waarbij 't accent zoveel mogelijk gelegd zal worden op kwalitatief goed voetbal en alle mogelijke gedachten aan even tuele rivaliteit volkomen vreemd zul len zijn. De samenstelling van het Kaatsheuvelse team is nog niet rond. Uno Animo zal met het volgende elf tal aantreden: doel: J. v. Corstanje; achter: H. van Loon, A. Linkels, J. van Wanrooij en T. Spapens; mid den: H. Meijer en K. Pijnenburg; voor: R. v. d. Velden, W. van Don gen, L. de Leijer en G. van Lier. De wedstrijd begint 's middags om half 5. omdat de samenstelling van de op tocht reeds eerder gepubliceerd werd, alle groepen de revue te laten passe>- ren. De uitbeelding van de diverse taferelen, waarvan het ene uiteraard meer mogelijkheden bood en de kij kers meer aansprak dan het andere, was tot in de finesses verzorgd, zo wel qua opbouw, aankleding als ori ginaliteit. Bijzonder goed getroffen op dit laatste onderdeel was o.a. de uitbeelding van de eerste bevolking. Toevallig had men voor de presenta tie van een scharenslijper en stoelen- matter nog de beschikking over de laatste vertegenwoordigers met hun apparatuur, die dit beroep in Kaats heuvel hebben uitgeoefend; echter kon het niet. Ook de uitgebreide groep voor de uitbeelding van de we reldoorlog 1940 - 1945 bevatte vele attributen uit de rijke verzameling van de heer v. Venrooij uit Loon op Zand, die aan de bezetting herinner den .alsmede een aantal militairen met legerwagen, volledige wapenuit rusting, gecamoufleerde gezichten en uniformen, zoals zij als bevrijders ons land binnentrokken. Dit alles, aangevuld met dei kleur rijke uniformen van muziekgezel schappen, drumbands en majorettes, ten gilden, bood 'n prachtig schouw spel voor de verbaasde toeschouwers en een unieke gelegenheid voor de vele amateurfilmers en -fotograven om hiervan later nog eens te kunnen genieten. Piet Borsten c.s. konden zich na afloop me recht op de borst kloppen. Zij hebben eer van hun werk gehad. g Het nieuwe raadhuis van de 8 gemeente Loon op Zand te Kaatsheuvel is woensdag, Koninginnedag, door de bur gerij te bezichtigen. De ope ningstijden zijn: 's morgens van 11.30 -1 uur en 's mid dags van 2-4 uur. Zoals men op de voorpagina uitvoerig heeft kunnen lezen heeft dr. C. Kortmann, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, vrijdag 't nieuwe raadhuis van de gemeente Loon op Zand geopend. De foto's tonen daar enkele gebeurtenissen van. Op de foto links: Dr. C. Kortmann bekijkt het gemeentewapen dat hij zojuist heeft onthuld. Rechts: de burgemeester en commis saris op de feestmarkt, waar de voorzitter van de Marktkoopliedenbond een cadeau aanbiedt. In het kader van de raadshuisfeesten te Kaatsheuvel is in de brand weerkazerne aldaar een zeer interessante tentoonstelling ingericht, die een beeld geeft van het vroegere en tegenwoordige brandweermateriaal. Deze expositie kon tot stand komen dank zij de medewerking van o.m. het nationaal brandweermuseum te Hellevoetsluis, de gemeentebrandweren, van Tilburg en Oosterhout, het nationaal brandpreventie-instituut, de bos- brandweer te Arnhem en het ministerie van Binnenlandse Zaken. Het Gilde St. Ambrosius uit Loon op Zand heeft zondag, in het kader van de Raadhuisf eesten het 185-jarig bestaan gevierd met een optocht en prachtige wedstrijden. Na de H. Mis begaven zich de koningen en hoofd lieden zich naar het gemeentehuis te Kaatsheuvel, waar burgemeester en de wethouders hun opwachting maak ten om het gilde te begroeten. Hier sprak burgemeester Van Erp woor den van waardering voor deze mooie traditionele verenigingen. Ook werd hem de groet gebracht met het vaan del als eed van trouw aan de Over heid. Hoofdman Verhulst van St Am brosius sprak er namens het feestvie rende gilde dat heden als gastheer op trad. De heer Jan v. d. Mortel sprak er namens de kring Maasland en als grote vriend van de gilden. In Loon op Zand werd de optocht opgesteld welke om half 2 in de Ven- loonstraat vertrok. Voorop gingen de 14 gilden welke aan het gildefeest deelnamen, gevolgd door de wagens van de historische optocht van Kaats heuvel. Alles bijeen' was 't een kleur rijke stoet. De vlammende vendels werden enthousiast gezwaaid door de met zon overgoten straten. Op het feestterrein in de Klokkenlaan defi leerden de gilden voor het gemeente bestuur, B. en W. en de gasten op de tribune. Hier sprak de hoofdman, Pater Oswald Bisselink, sinds vijf jaar als godsdienstleraar verbonden aan de LTS ,,De Kronenburg" te Nij megen, heeft zaterdag jl. aldaar zijn zilveren priesterfeest gevierd. Pater Oswald werd geboren te Kaats heuvel en 25 jaar geleden in Bergeijk tot priester gewijd. Hij is een zoon van de oud-onderwijzer en bekende musicus P. Bisselink, die met zijn echtgenote thans in „Rosagaerde" verblijft. Het grootste deel van zijn priester lijke loopbaan heeft de jubilerende pater doorgebracht in Boxtel, waar hij begon als leraar Nederlands aan de apostolische school van de paters Assumptionisten op Stapelen. In die functie heeft hij honderden adspirantpriesters mede gevormd. Hij legde daarbij vooral de nadruk op de clamatie, dat hij een belangrijk goed acht voor de priesters, die immers re gelmatig moeten preken. In 1954 werd pater Oswald als godsdienstle raar verbonden aan de LTS Pius X in Boxtel. Na een jaar werd hij mode rator, zowel aan de dag- als aan de avondschool van dit instituut. Vooral in deze laatste functie heeft pater Oswald grote bekendheid verworven in Boxtel en verre omgeving. Van de duizenden leerlingen, die tussen 1954 en 1964 de LTS bevolkten, klopte er nimmer een vergeefs om raad bij de moderator aan. Alle ouders van de LTS-ers hadden in de loop der jaren contact met pater Oswald, die avond- aan-avond op huisbezoek was en die tal van ouders met raad en daad ter zijde stond bij de opvoeding van hun zonen in de vaak moeilijke puberteits jaren. De jeugd heeft trouwens altijd de warme belangstelling gehad van de jubilaris. Hij voelde de jongens aan en wist hen te boeien, mede door zijn moderne opvatting over oecume ne en liturgie. De vele tienermissen, waarin pater Oswald de laatste jaren in Nijmegen (De Doddendaal) voor de heer Verhulst, enige woorden voor de opening van het feest en de wed strijden. Jhr. Charles Verheijen mocht het gilde - waarvan hij beschermheer is - een prachtig zilveren herdenkings- schild aanbieden. Door alle vende liers en tamboers werd de groet ge bracht, hetgeen een bijzondere indruk heeft gemaakt op de toeschouwers; en dat waren er velen. Gilde St. Wil- librordus uit Alphen liet nog zien en horen dat voor de tamboers in de gil den nog vele mogelijkheden liggen. Vervolgens werd met de wedstrijden een aanvang genomen. DE UITSLAGEN Koning van de Handboog werd Jos Vermeer, St. Ambrosius, Loon op Zand; Koning van de kruisboog werd J. Baetsen van St. Catharina van Gestel; Koning van het geweer werd J. van Nunen van St. Joris te Uden- hout; Mooiste geheel in de optocht werd St. Sebastiaan uit Mierlo. Orig, Gildevaandel1. St. Sebasti aan, Tilburg. Orig. Gildestandaard: 1. St. Sebas tiaan, Tilburg. Mooiste verz. koningsschilden1St. Sebastiaan, Tilburg. Mooiste koningsschild na 1940: St. Willibrordus, Alphen. Standaardrijden: St. Sebastiaan, uit Mierlo. Beste schuttersgroep in optocht: St. Barbara en St Sebastiaan, Moergestel Beste vendelgroep in optocht: St. Martinus, Dommelen. Beste tromgroep in optocht: St. Se bastiaan, Mierlo. Vendelzwaaien: V-klas: G. Knevel, Oisterwijk; A-Klas1. G. Garis, Dommelen; B-klasse: 1. C. Hoeks; C-klasse: 1. H. Oomen uit Alphen. Jeugdklasse: J. Goudsmit, Oisterwijk Groepsvendelen: 1. St. Mart. Dom melen. Trommen muziektrom A: v. d. Heu vel, Dommelen; B-klas: Caris, Dom melen. Trommen Gildetrom A: Ras. Uden- hout; B-klasse: Van Laak, Udenhout; Jeugd: Bakker, Oisterwijk. gaat, vormen daar een bewijs van. Ook de ouderen echter - b.v. in Esch, waar pater Oswald jarenlang in de weekends assisteerde - moch ten graag naar zijn predikaties luis teren. Volgens hem moet iedereen elk woord daarvan kunnen begrijpen. Het zilveren jubileum werd zater dag begonnen met een Eucharistie viering in de kapel van de fraters Maristen, waarbij het tienerkoor van De Doddendaal de gezangen verzorg de, 's Middags maakten velen van de receptie gebruik om de jubilaris te feliciteren. SCHIETEN Korps kruisboog wip: St. Catharina, Gestel; Korps handboog blazoen: 1. St. Willibrordus, Alphen; Kruisboog Kampioen: Baetsen, St. Cath., Gestel. Handboog kampioen wipB. v. Stra ten, St. Sebastiaan, Oisterwijk. Corps handboog wip: St. Sebastiaan, Ois terwijk; Kampioen handboog blazoen J. v. Tilburg, Alphen; Geweersohie- ten opgelegd personeel: A. Visser, Berkel; Geweer personeel vrije hand: A. Wijtmans, Berkel; Handboog bla zoen personeel: W. van Loon, Alphen Handboog personeel wip:: W. Man- nie, Alphen. De prijs-uitreiking had plaats in de gildezaal Vermeulen. Hier overhan digde burgemeester van Erp de zil veren schilden voor de wedstrijden. Elk deelnemend gilde kreeg nog een herinneringssohild aan het 185-jarig bestaan van het St. Ambrosius-gilde als aandenken en vriendschap mee De laatste contactavond van dit sei zoen voor de Invalidenvereniging, gehouden in café Passier op 24 april .1.1., was een groot succes. Er was 'n zeer grote opkomst en werden de uitslagen van het rikken, sjoelbak ken en jokeren bekend gemaakt. Er werden prachtige prijzen be schikbaar 'gesteld door winkeliers en particulieren, die we hiervoor namens de invaliden nogmaals har telijk danken. Voor iedereen was er een mooi presentje, zodat men te vreden naar huis ging. Voorzitter de heer Van Duin, spoorde allen aan, ook in het komende seizoen de contactavonden weer geregeld te komen bezoeken en beloofde voor deze zomer nog een gezellig reisje. Het was een zeer geslaagde avond, en dankte de heer Van Kol namens de invaliden het bestuur en allen die aan deze avonden hun medewer king verleenden. Mochten zich nog nieuwe leden opgeven voor deze vereniging, dan volgen hieronder de adressen: E. van Duin, Burg. Grotenhuisstraat 2; J. Timmermans, Mgr. Prinssen- straat 16; mevr. Van Wijck, Burg. Moonenlaan 3 allen uit Waalwijk en J. Timmermans, Fred. Hendrikpark 4 te Kaatsheuvel. Nederland dronk in 1968 weer 20 miljoen liter méér bier dan 't jaar daarvoor. De binnenlandse bier- omzet steeg n.l. van 542 miljoen tot 562 miljoen liter. Het verbruik per hoofd van de bevolking kwam hier mee op 45,4 liter (1967: 44,2). Dat is altijd nog belangrijk minder dan in onze buurlanden: België 140 liter en Duitsland 127 liter. De Nederl. bieruitvoer steeg met ruim 9 mil joen tot 123 miljoen. De groei van de Nederlandse export blijft achter bij die van koplopers Denemarken en West-Duitsland. Op iedere liter bier zit nu al 35 cent accijns, waar mee ons bier het zwaarstbelaste in de Euromarkt is. De voorgestelde verhoging maakt hier 38 cent van. Adj. hoofdbrandweermeester ]ac. Cornelissen gaf ons een gedetailleer de uiteenzetting van de expositie, waarvan een aparte ruimte is inge richt met voornamelijk oude brand weermaterialen, terwijl de bezoekers in een aangrenzende ruimte kennis, kunnen nemen van de modernste brandblusmiddelen en een plaatsje is ingericht, waar door middel van een maquette, bevattende de dorpskern en brandende boerderij, voorlichting wordt gegeven. Grote aandacht in de ruimte voor oude materialen is er voor de oudste handspuit anno 1675 van Jan van der Heyden, waarvan de wielen zelfs nog niet met ijzer zijn beslagen. Er is ook een tuinspuitje van deze stichter van de brandweer uit 1700. Verder is er een zuigers- pomp uit 1870, die na het bombarde ment van Rotterdam in 1940 nog dienst heeft gedaan. De voorkant is versierd met af drukken van medailles, die werden behaald. Men ziet er ook de nodige oude attributen, die voor de alarme ring en verlichting gebruikt werden, o.a. een oude klepper, een ratelaar, oude lantaarns en 'n statief met pek krans, enkele oude wateremmertjes, afkomstig van het paleis Soestdijk, het oudste blusmiddel, een zeer oud beslagen houten kistje, de 'schatkist', waarin bij een brand de aangetroffen waardepapieren en bankbiljetten wer den verzameld en bewaard. Bijzonder interessant is verder het zgn. Market- tenstervaatje, dat gevuld werd met cognac of iets van dien aard. Wan neer de manschappen vroeger van wege het zware werk en de hitte van de 'brand dorst hadden gekregen, leg den zij het blusmateriaal even neer en kregen uit het vaatje een „hartver sterking". De lbosbrandweer krijgt ook bijzon dere aandacht, temeer omdat deze in de gemeente Loon op Zand uitste kend is geregeld en voorbereid. Om een brand te kunnen lokaliseren, zijn per halve kilometer circa 100 bomen genummerd. Bij brandmelding en doorgeven van een dezer nummers kan binnen de korst mogelijke tijd de brandweer op de onheilsplek aanwe zig zijn. Vrijdagavond heeft burgemeester L. van Erp met het stukslaan van een ruitje, die een sirene in werking stel de, deze fraai ingerichte tentoonstel ling officieel geopend, waarmee, zo als hij opmerkte, de brandweer bij de opening van het gemeentehuis mid den in de roos had geschoten. ,,De brandweer is gébaseerd op burgerzin. Een goede brandweerman slaapt met een oor op het kussen en het andere naar de sirene gericht", aldus de heer Van Erp. Ook de burgemeester en de com mandant van de brandweer uit Dode- nau (Duitsland), waarmee de brand weren van de gemeente Loon op Zand reeds vele jaren prettige rela ties hebben, waren aanwezig en ge tuigden van het fraaie gemeentehuis en deze prachtige expositie. Zij lieten hun beste wensen en als teken van verbondenheid vergezeld gaan van 'n kunstig uitgevoerd houten werkstuk. Commandant G. Op den Kamp had tevoren namens de brandweerlieden van de gemeente Loon op Zand bur gemeester Van Erp een fraai schilde rij aangeboden, dat een plaatsje zal krijgen in de trouwzaal. Tot besluit werd op het Marktplein tot grote hilariteit van het kijkend publiek een brandje geblust met een spuit anno 1904, die onder luid ge toeter van een alarmerende hoornbla zer en geleid door de dorpsveldwach ter op het 'fikkie' kwam afgestormd. De blussende manschappen werden gevormd, zoals toentertijd gebruike lijk, door een bakker, slager, boer, schoenmaker enz. in hun originele werkplunje. Een amusant besluit van bovenstaande expositie, die een be zoek alleszins waard is. NAARDEN Op een bijeen komst van de Vereniging van Ne derlandse Vlaggenkunde zater dag in de Weeshuiskazerne te Naar den is aan de heer Jan Toorians uit Loon op Zand officieel het eer ste exemplaar van zijn boek „Het Vendel" aangeboden. De heer Van Gemert, directeur van de uitgeverij Gesto, hield het boek „ten doop". Ruim vijftig gildebroeders uit Bra bant waren hierbij aanwezig. In het kader van deze gebeurtenis was er een ontvangst op het gemeentehuis. Het Sint Jorisgilde uit Berlicum bracht ter plaatse een vendelgroet aan de aanwezige autoriteiten. De jong-deken E. Gerrits gaf hierbij uitleg van het vendelgebed. „Ik houdt op mijn funktie als pre sident van de republiek uit te oefe nen. Dit besluit wordt heden om 12 ,uur van kracht". Met deze korte be kendmaking van het Elysée erken de generaal De Gaulle gisteravond na middernacht zijn nederlaag bij het referendum, dat gisteren in Frankrijk werd gehouden. Een kleine meerderheid van de ruim 29 miljoen kiesgerechtigde ,Fransen heeft gisteren niet alleen de voorgestelde regionalisering en "vernieuwing" van de senaat ver worpen, maar vooral laten weten dat zij geen prijs stelt op een aan blijven van generaal De Gaulle als president van de republiek. Frankrijk reageerde tot nu toe vrij kalm op het aftreden van De Gaulle. De voorzitter van de senaat Alain Poher, die thans president ad inte rim is, spreekt vanavond het Franse volk voor de televisie toe. De Gaulle verblijft thans in Colom- bey les Deux Eglises. Verwacht wordt dat hij niet meer naar Parijs zal terugkeren. Zeker niet om zijn ambt over te dragen aan Poher, van wie hij beslist geen vriend is. Drie afgevaardigden van de voet balvereniging Baardwijk hebben vrijdagavond meegedaan aan de door de KRO georganiseerde quiz Kopduel. In de finale is het Baard wijk echter niet gelukt als over winnaar uit de strijd te komen. Het resultaat bereikt in de vorige ron de was echter al voldoende voor 'n retourtje Madrid voor het bijwonen van de Europa-Cup-finale tussen ons eigen Ajax en de winnaar van de ontmoetingen AC Milan en Man chester United die plaatsvindt op 28 mei.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 21