WcV\Lwijkse en UnqstRAAtse couRant De benzineprijs is grotendeels belasting Gebouw aan Mr. v. Coothstraat moet in 1970 gereed zijn GEBOUW GAAT FUNKTIE VERVULLEN IN SOCIALE LEVEN VAN DE GEMEENSCHAP AUTOMOBILIST MELKKOE Liter berszine kan voor 18 cent worden verkocht Belasting Bevolking zai f 80.000 moeten bijdragen Grote loterij met o.a. kleuren-t.v. als prijs Al 10 jaar plannen Aankleding blijft sober Indeling Bijzalen MAANDAG 5 MEI 1969 92e JAARGANG No. 36 De ïïcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post ƒ4,75 bij girobetaling Dit blad verschijnt 2 x per week. (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Losse nummers 20 cent Advertentieprijs: 15 cent per mm. Brieven onder nummer 50 ct. extra Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk wordt in november aanbesteed (van onze verslaggever) WAALWIJK Het Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk komt er. Na 10 jaar van beraadslagingen en touwtrekken zal de „schoenenstad" er in 1970 een zalencomplex bij hebben, dat het mogelijk maakt dat er grote congressen gehouden worden, toneeluitvoeringen worden ge geven en andere evenementen plaatsvinden. Al bijna 10 jaar liep het gemeentebestuur van Waalwijk met de plannen rond om tot een Cul tureel Centrum of Schouwburg te komen. Het gebrek aan financiën - in eerste opzet vergde een dergelijk gebouw zo'n 3 miljoen gulden - was de grote struikelblok. Twee jaar terug is er een stichting gefor meerd onder voorzitterschap van wethouder M. van Eijl, die de zaken resoluut aanpakte. Het architektenbureau Ir. Maaskant, Van Domme len, Kroon en Ir. Senf uit Rotterdam ook de ontwerpers van het Cityplan - maakte een ontwerp dat de goedkeuring van de ministeries kon wegdragen. Op 31 december van het vorig jaar kwam de minis teriële beschikking af, werden de subsidies toegezegd en wist 't stich tingsbestuur dus dat het begin gemaakt was. Op 1 november zal het Sociaal Cultureel Centrum, dat komt aan de Mr. v. Coothstraat, offi cieel worden aanbesteed. In het najaar van 1970 moet het gehele com plex gereed zijn. Dat het gemotoriseerde verkeer reeds lang door de overheid als melkkoe wordt gebruikt, is alge meen bekend. Niet alleen moet er voor auto's, motoren en scooters motorrijtuigenbelasting, de zgn. we genbelasting, worden betaald, maar tevens trekt de schatkist nog enige honderden miljoenen per jaar via de accijns op benzine. Voor 1 liter superbenzine betaalt men momenteel zo'n 59 cent. Hier van is 34 cent accijns en 7 ct. b.t.w. Totaal dus een bedrag van 41 cent voor de schatkist en 18 cent voor de oliemaatschappij en de benzine pomphouder. Wanneer we dan zien dat diezelf de liter benzine dus verkocht zou kunnen worden voor 18 cent, waar bij de oliemaatschappij en de pomp houder normaal aan hun trek ko men, dan is het wel duidelijk dat een belasting van ongeveer 220% ergens alle perken te buiten gaat. Door diverse regeringsmaatregelen zal de prijs van 1 liter super per 1 juli a.s. stijgen tot ongeveer 63 ct., zodat de belasting dan 45 cent per liter wordt, ofwel precies 250% van de 18 cent werkelijke prijs. In totaal levert een en ander de overheid momenteel zo'n ruwe 800 miljoen gulden per jaar op en dat zali vanaf 1 juli a.s. ongeveer 900 miljoen gulden per jaar worden. v Daarnaast is algemeen bekend, dat slechts een zeer bescheiden deel van de opbrengst der motorrijtui genbelasting werkelijk voor wegen verbeteringen e.d. wordt aange wend, zodat het gemotoriseerde ver keer ook daar nog vele honderden miljoenen guldens extra in de schat kist brengt. Als we dan nog becij feren dat elke ingevoerde auto (en dat is het grootste deel) het nodige opbrengt voor de schatkist via in voerrechten en voorts aan b.t.w. bij verkoop e.d., terwijl de fiscus ook noig de nodige belasting enz. trekt van de reparaties, doorverkoop als tweede-, derde- en zoveelste-hands- auto, totdat de wagen tenslotte op het autokerkhof belandt, alwaar hij ook weer belasting opbrengt, dan is het wel duidelijk dat alles wat met auto's e.d. samenhangt, voor de overheid een kip met gouden eie ren is. ben gelegen. Plannen die een inves tering van 2,5 tot 3 miljoen gulden vergden. Dergelijke projekten zijn, gezien de financiële positie van de gemeente, niet te realiseren, mede ook omdat het rijk een dergelijk plan in het geheel niet subsidieert. Vandaar dat het stichtingsbestuur de plannen ging voorbereiden van een projekt dat realiseerbaar was en waarvoor subsidie zou worden verleend. Het nieuwe culturele centrum wordt ingepast in het Cityplan. Hier is het gebouw namelijk gedacht op de plaats achter de huidige Nuts- Ulo en het voormalige gebouw van de Rotterdamse Bank aan de Mr v. Coothstraat. Het gebouw is te ver gelijken met het Culturele Centrum van Veghel. Het is royaler van op zet dan b.v. „Zidewinde" in Sprang- Capelle. Architekt Van Dommelen van het Rotterdamse bureau heeft goed werk verricht. Zijn plannen werden al snel door de betrokken ministeries goedgekeurd. mogelijkheden voor gebruik als ont moetingspunt van besloten groepen en open clubs. De kleedkamers zijn zodanig ge situeerd, dat daarvan, via een zij- jngang en kleine hal, ook een uit stekend gebruik kan worden ge maakt door musicerende groepen of hobby-clubs. Middels genoemde zij ingang kan het toneel (door middel van een vouwwand geschieden van de grote zaal) voor repetities en op voeringen door kleine gezelschap pen worden benut. De z.g. directiekamer is bestemd voor de beheerder, voor de admini stratie en voor het beleggen van be stuursvergaderingen. De verdieping van het gebouw is in totaal 236 m2 groot. Hierop be vindt zich een vergaderzaal, gelegen boven de foyer, welke 126 m2 groot is. Deze zaal heeft twee toegangs deuren. Hierdoor is het mogelijk, deze in twee kleinere ruimten te scheiden (een van 45 m2, een van 81 m2). Naast voormelde grote (twee-een) zaal, zijn er twee zaaltjes ter groot te van resp. 48 m- en 28 m2 gelegen. Deze zaaltjes zullen naast het ge bruik als vergaderlokaal, spellokaal (dammen en schaken) ook gelegen heid moeten bieden voor het geven van diverse niet schoolse cursussen en het musiceren van kleine groe pen (accordeon). In het bezettings schema zullen tevens de benodigde ruimten t.b.v. de dienstverlening aan bejaarden worden opgenomen. De toilettengroep alsmede de gar derobe is ruim van opzet. Daar het bestuur zich voorstelt een buffet in eigen beheer te exploiteren en ge zien de functies waarvoor het cen trum gaat dienen, is een vrije ruime keuken geprojecteerd. Overigens zal het buffet alleen dienstbaar zijn aan de in het centrum te houden evene menten, vergaderingen e.d. Voor 't culturele leven van Waal wijk is een dergelijk centrum van bijzonder grote waarde. Het kan immers overal voor benut worden. Wellicht krijgt dan ook de Kunst kring betere kansen om aktiviteiten te ontplooien. Het Sociaal Cultureel Centrum in Waalwijk verdient dan ook alle aandacht. De bouwkosten mogen een bedrag van 800.000,niet te boven gaan, anders worden de subsidies niet ver leend. Het rijk draagt twee ton in de kosten bij, de gemeente Waal wijk vier ton. Bij de Boerenleen bank is een lening van een ton aan gegaan, terwijl dan nog 20.000, wordt verkregen van provinciale subsidie en een bijdrage van het Koningin Juliana fonds. De bevol king van Waalwijk zal 80.000, bijeen moeten brengen; dat is een vereiste van het ministerie. Het stichtingsbestuur heeft de ak- tie-plannen rond. Vrijdag a.s. wordt gestart met een grote loterij. Men wil 15.000 loten a 1,aan de man brengen. De hoofdprijs is een kleu rentelevisie, terwijl er verder nog beschikbaar zijn een elektrisch or gel, afwasmachine, waardebon voor meubels, bromfiets, 8-daagse reis naar Oostenrijk, 5-daagse reis naar Parijs, een filmcamera, radio-por table, schemerlamp. Alles bijeen voor ongeveer 6000,aan prijzen. Behalve de loterij wordt er een aktie onder het bedrijfsleven ge houden. De komende week gaan er brieven en folders de deur uit, waarin de inwoners van Waalwijk warm worden gemaakt voor de „club van honderd". Het bedrijfs leven en de middenstand wordt af zonderlijk benaderd. Waalwijk zal weten dat er een Sociaal Cultureel Centrum komt. De loterij gaat vrij dag met vlagvertoon van start. De voormalige winkel van Albert Heyn aan de Markt wordt het „hoofd kwartier" van het Stichtings- en Aktie-comité. De etalages zullen worden ingericht met foto's en ma teriaal over het toekomstige cen trum. De prijzen van de loterij worden vanaf deze week iedere week in een Waalwijkse zaak tentoongesteld. Die zaken zijn achtereenvolgens: de fir- ma Van de Pol, Grotestraat; firma Kivits, Laageinde; Drogisterij Zee- Sers, Oranjeplein; Schoenhandel Van de Geld, Antoniusplein en Mo dehuis Van Dijk aan de Stations straat. Op die adressen zijn natuur lijk ook de loten te koop. Verder worden de loten de komende we ken huis-aan-huis aangeboden. De secretaris van het stichtings bestuur, drs J. Rosendaal, en voor zitter Van Eijl vertelden ons vrij dagmiddag het een en ander over bet Sociaal Cultureel Centrum. Zij herinnerden ons nog aan de plan nen die jaren geleden op tafel heb- Schets van het te bouwen Cultureel Centrum aan de Mr. van Coothstraat. loge kan bieden. Deze zaal heeft 'n grootte van 296 m-' en een inhoud van 1850 m3. De zaal zal naast mu ziek- en toneeluitvoeringen door be roeps- en amateurgezelschappen ge schikt zijn voor een veelsoortig ge bruik, zoals instuif, bejaardensocië teit, sociale- en culturele exposities en dergelijke. Tevens zal deze ruim te als filmzaal worden gebruikt. Het is thans nog niet duidelijk in welke mate de film in het centrum een functie gaat vervullen. De foyer van het gebouw is door een tochthal gescheiden van een di recte verbinding met de buitentoe gang en biedt mede daardoor ruime Bij die goedkeuring gold als be langrijkste eis, dat het gebouw ook werkelijk een funktie gaat vervul len in het sociale leven van de ge meenschap. Het centrum krijgt een zgn. zeshoekige zaal, voorlopig zon der balkon. Hierbij komt dan een toneelaccommodatie die het moge lijk maakt dat grote gezelschappen naar Waalwijk komen. De aankle ding blijft erg somber en alle luxe wordt geweerd. Daar ontbreken nu eenmaal de financiën voor. De opdracht aan de architekt was een gebouw te ontwerpen, dat in hoge mate representatief zou moe ten worden voor de plaats en de woon-winkelwijk en reeds op die gronden in zekere mate een -een trum zou zijn. De architekt heeft een plan ontworpen, dat geheel in de lijn van onze opdracht lag, voor al met betrekking tot de ruimtelijke indeling door een verscheidenheid van lokaliteiten te scheppen. Door gebruikmaking van enkele vouw wanden, is aanpassing van verga der-, speel- of recreatieruimte aan Wethouder Van Eijl is hijzonder enthousiast over het nieuwe centrum dat in 1970 gereed zal zijn. de concrete behoefte gemakkelijk te realiseren. De grote zaal biedt plaats aan 450 personen. Hierbij is niet inbegrepen een klein aantal plaatsen, dat de

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1