waalwijkse en lanqstRaatse couRant Monique Tausch als 11.000 ste inwoner van Drunen ingeschreven Boerenleenbank in Herpt hield jaarvergadering \c£a> mpe o£ ampe Raiffeisenbank Langstraat-West kijkt terug op goed boekjaar Ambtenaren voetbaltoernooi zaterdag op RKC-terrein OPEN OOG OM DE OUD-WETHOUDER SMOLDERSBEKER INWONERTAL NAM IN 10 JAAR MET 4000 PERSONEN TOE Burgenri. Stieger schreef ll.OOOste in bevolkingsregister a i v nieuw bankgebouw in gebruik genomen Voor -'V Baby slagmiddag In 10 jaar Imposante najaars- en wintercollectie koffers en leder waren op zomer- vakbeurs in Utrecht I I I B I B 1 I I 9 I s 8 Sn Tilburg naar: k Haivdstra* 14 a „Oefening Kweekt Kunst" gaf geslaag de uitvoering in Waspik In Waalwijk werd Gestadige groei DONDERDAGAVOND 8 MEI 1969 92e JAARGANG No. 37 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ÉCHO" (Van onze verslaggever) DRUNEN - Op het gemeentehuis van Drunen wapperde maandag middag onze nationale driekleur. Met recht, want sinds maandag telt Drunen 11.000 inwoners. Monique Tausch, dochter van de heer en mevr. Tausch, Heusdenseweg in Elshout werd door burgemeester mr. H. Stieger als de 11.000-ste in het bevolkingsregister ingeschreven. Dubbel feest dus bij de familie Tausch die de komst van de eersteling met grote spanning tegemoet had gezien. De vreugde maandagmorgen, rond dochter Manique werd nog groter toen later bleek dat het kind als een bekend persoon" de geschiedenis van Drunen in gaat. Mevr Tausch de gelukkigste moeder inwoner van Drunen Monique de 11.000ste Vol trots toonde de jonge moeder ons dinsdagmiddag de baby, die zich uiteraard van niets bewust was, toen onze fotograaf het tweetal op de plaat vastlegde. Vader en moeder krijgen de hele dag bezoek van ken nissen die de geboorte uit de kranten vernamen. Niet door middel van 'n geboorte-aankondiging maar door de verhalen verlucht met foto's want aan een 11.000ste inwoner wordt uiter aard veel aandacht geschonken. Monique Tausch kan 'het later al lemaal trots tegen haar vriendinne tjes en vriendjes vertellen. Voor het geval ze het niet geloven hoeft Mo nique de krantenknipsels maar te to nen. Maar ook het gemeentebestuur heeft de jong geborene een „blijvend aandenken" gesdhonken. Burgemees ter Stieger bood de gelukkige vader een spaarbankboekje met een eerste storting aan, op naam van Monique. De Boerenleenbank deed er nog iets bij, terwijl ook enkele andere Drunen- se en Elshoutse middenstandsbedrij- ven zich niet onbetuigd lieten. Onverwacht is de komst van deze 11.000-ste niet geweest. Uiteraard niet voor de gelukkige ouders maar ook niet voor het gemeentebestuur. Burgemeester mr. H. Stieger heeft Burgemeester mr H. Stieger namelijk al herhaalde malen in ge sprekken met onze krant verklaard, dat Drunen in 1969 de 11.000 zou vol maken. Daar had hij een goede reden voor, want dit jaar zijn veel nieuwe woningen gereed gekomen en dat brengt uiteraard ook de komst van nieuwe inwoners met zich mee. Todh heeft het langer geduurd, die inschrijving van de 11.000-ste, dan met 3V2 jaar geleden vermoedde. Toen kon burgemeester Stieger de 10.000-ste inwoner inschrijven. Ge woonlijk wordt dan om de twee jaar het „getal rond gemaakt". Het uit blijven van nieuwe woningen is daar edhter de oorzaak van geweest. De laatste jaren kwam daar meer schot in en nam het inwonertal weer met vele honderden toe. Toen de heer Tausch maandagmid dag om 2 u. 't gemeentehuis binnen trad vermoedde hij niet, dat de aan gifte op de burgemeesterskamer zou plaatsvinden. Daar werd de gelukkige vader snel naar toegeloodst en opge wacht door burgemeester Stieger en gemeentesecretaris Elshout. De heer Tausch vertelde hier dat zijn dochter Monique in de naoht van zondag op maandag was geboren. Als ambtenaar van de burgerlijke stand schreef bur gemeester Stieger Monique Tausch in als 11.000-ste inwoner. Uiteraard waren zijn eerste woorden voor de jonge vader, die er nog wat overrom peld bijzat. De eersteling bij de heer en mevr. Tausch is tevens de eerste kleindochter in de familie, die de af gelopen jaren 14 jongens voort bracht. Natuurlijk ging burgemeester Stieger maandagmiddag even terug in de ge schiedenis. In 10 jaar tijd is de be volking van 7.000 inwoners naar 11- duizend inwoners gegroeid. Op 19 november 1965 werd het getal van 10.000 rond gemaakt. Nu de woning bouw vlot, verwacht men snel door te groeien en de 12-duizendste in woner over enkele jaren te halen. De talrijke activiteiten in de gemeen te op het gebied van huisvesting zul len aan die snetlere groei zonder twij fel bijdragen. Onlangs kwamen 132 woningen met Z-kamers gereed evenals 107 woningwetwoningen. Ook 56 premiewoningen kunnen bin nenkort aan het woningbestand ivor- den toegevoegd. Een bouwplan van 92 woningen wacht nog op de pre mie. Het belangrijkste deel van de nieuwbouw spitst zich toe op „Ven nen O opt", Behalve woningen wordt er in Drunen en Elshout ook aan andere projekten gewerkt. De burgemeester dacht hierbij aan de nieuwe veiling, de Mavo-school, de Boerenleenbank, de bibliotheek, het bejaardenhuis eet. Drunen is 'n snel groeiende gemeen te, met een prettig leefklimaat, wat duidelijk blijkt uit het grote aantal in woners dat zich van elders in deze Langstraatse gemeente vestigt. Het bestuur van de Boerenleenbank in het kerkdorp Herpt heeft vrij dagavond de algemene jaarvergade ring gehouden. De Boerenleenbank te Herpt kan terugzien op een gun stig 1968. Het totaal van de aan haar toevertrouwde middelen be droeg 31 december 1968 f 6.550.000,- hetgeen een stijging van f 1.000.000,- ten opzichte van 31 december '67 betekent. In het afgelopen jaar nam het gebruik van privé-rekeningen verder toe, doordat ook in 1968 steeds meer werknemers van de ge legenheid gebruik maakten om hun loon of salaris via de bank te ont vangen. Dat de Boerenleenbank nog altijd een belangrijke plaatselijke finan- ciëringstaak vervult, blijkt het dui delijkst uit de vraag naar leningen tegen hypothecaire of andere ze kerheid. In totaal werd in het ver slagjaar f 602.480 aan nieuwe lenin gen verstrekt en f 443.671 aan af lossingen terug ontvangen. Van de totale uitzettingen is ongeveer 45 procent bestemd voor financiering van het eigen woningbezit. In 1968 is begonnen met de bouw van een nieuw kantoor te Heusden. De bouw is momenteel zover ge vorderd, dat verwacht mag worden dat het medio augustus 1969 in ge bruik kan worden genomen. Door de ingebruikneming van het nieu we kantoor zal het mogelijk zijn 't dienstbetoon 'nog verder op te voe ren o.a. door het beschikbaar stel len van safeloketten en nachtkluis cassettes. Voorzitter Buijs noemde nieuw bouw in Heusden een oplossing voor de ruimtenood, die door de toename van de activiteiten in Herpt was ontstaan. De inwoners van Herpt en Hedikhuizen stelde hij gerust door te wijzen op hand having van de vestiging in het dorp Herpt. Kassier Verhoeven kon van een enorme groei van het bankver keer in Herpt en Heusden berich ten. De omzet was met bijna 32 mil joen gulden ten opzichte van 1969 toegenomen. De omzet in 1968 be droeg f 88.389.000,-. Na afschrijving en reserveringen bedroeg de netto winst tenslotte f 90.063,11. Besloten werd hiervan een deel uit te keren aan sociale en culturele instellingen in de gemeente. Het geld wordt als volgt besteed: Aan de NCH afd. Herpt f 75,-; aan de KVO, afd. Herpt f 100,-; aan de R.K. Jeugdbeweging te Heusden f 50,-; aan de protestantse jeugdbe weging te Heusden f 75,-; aan het groene en wit gele kruis te Heus den f 75,-; aan de prot. gezinszorg te Heusden f 50,-; aan de VVV te Heusden f 25,-; aan het Ned. Rode Kruis te Heusden f 75,-; aan het sociaal fonds van de NCB f 75,-; aan de vereniging Ouden van Da gen f 75,-. Bij de bestuursverkiezin gen werd de heer J. Winkel herko zen als lid van het bestuur en de heer M. de Jong als lid v^n de raad van toezicht. Van maandag 9 tot en met vrijdag 13 juni a.s. wordt in de Jaarbeurs gebouwen aan het Vredenburg te Utrecht de achtste Zomervakbeurs voc-r koffers en lederwaren gehou den. De zomervakbeurs voor kof fers en lederwaren omvat een net to-expositie-oppervlakte van ruim 2100 m2 en telt 108 deelnemers, die ban nieuwste collecties zullen to nen voor het komende najaar en de winter. De artikelen die getoond worden zijn voornamelijk afkomstig van de Nederlandse industrie. Daarnaast zal men een directe inzending uit België aantreffen, terwijl er 65 fir ma's aanwezig zullen zijn met pro- dukten uit West-Duitsland, Frank rijk, Ierland, Joegoslavië en Zwe den. Het zeer gevarieerde aanbod dat op deze vakbeurs wordt ge bracht, bestaat onder meer uit da- mes- en tienertassen van leer, plas tic en andere kunststof materialen, koffers, aktentassen, reis- en week endtassen, boodschappentassen en -manden van leer en andere materi alen, klein lederwaren, paraplu's boodschappenwagen tjes, toiletarti kelen, parasols, reisbenodigdheden, portefeuilles en portemonnees. De openingstijden zijn: maandag 9 t.m. donderdag 12 juni van 9.30 tot 18.00 uur; vrijdag 13 juni van 9.30 tot 16.00 uur; woensdag 11 juni is de beurs bovendien geopend van 19.00 tot 22.00 uur. De Zomervak beurs voor koffers en lederwaren is uitsluitend toegankelijk voor vak genoten. W BW H! (■ffiMns, kan U héél wat tijd (en ergernis) besparen. WIJ DOEN HET plisseren, repareren, ajouren, borduren, inkor ten, stoppen, vermaken enz. enz. WIJ MAKEN HET stofknopen, ceintuurs, gespen en nog véél ander atelier-werk. De Chr. Gemengde Zangvereniging- Oefening Kweekt Kunst is, na twee jaar niet op het podium te zijn ver schenen, weer naar buiten getreden. Ondermeer door wisseling van di recteur was het voor OKK moeilijk -haar jaarlijkse uitvoering te geven, maar nu werd de traditie dan toch weer voortgezet. Voorzitter A. v. d. Broek mocht voor een redelijk goed bezet gemeenschapshuis in Waspik- Boven de avond openen, waarna 't kinderkoor De Nachtegaaltjes het programma de spits afbeet. Mevr. A. Boezer-Ruytenberg, die over dit kinderkoor de scepter zwaait, opende met een drietal geestelijke liederen. Het grote koor nam daarna over eveneens met een aantal geestelijke werken, resp. Lof zang van Vulpius, Looft God den Heer van J. S. Bach, Eenmaal zul len wij aanschouwen, van Christ en Jezus Christus gijt zijt mijn. Onder regie van de heer v. d. Wiel werd met een eenacter het lichtere ge deelte van de avond ingeluid. Vijf artiesten van OKK plezierden de toeschouwers met "Een huwelijks aanzoek". De Nachtegaaltjes kwa men dit gedeelte terug met enkele werkjes op teksten van Annie M. G. Schmidt om na een Edelweiss hun programma te besluiten met Mijn kleine dorp. Deze drie-kwartsmaat sloeg zeker aan en het grote koor kon moeilijk anders dan in dezelfde geest als het kinderkoor verder te borduren. Directeur P. Christ uit Tilburg, geassisteerd door pianist, de heer Baast, verruimde hiertoe het re pertoire van OKK met ondermeer Dat gaat naar den Bosch toe en Zing altijd een lied van Lex Karse- meijer en een vlotte Tiroliënne uit Wilhelm Tell van Rossini, gezongen in een bloemrijk decor, compleet met dans van een drietal bloemen meisjes. Deze greep van directeur Christ bleek een zeer gelukkige te zijn. Het koor heeft met dit optre den een goede beurt gemaakt. EEN GODDELIJKE KROON OP MENSENWERK De vorige keer bieek, dat onze vrijheid in een welvaartstijd maar een zeer betrekkelijk goed was. ledereen is heel erg afhankelijk: hij is kind van zijn tijd, kind van zijn voorgeslacht, kind van zijn millieu. We moeten leven met de „maartjes" en de „ditjes" en de „datjes", die je vaak van buitenaf krijgt opgedrongen. We zijn niet zo vrij, als we vaak voorgeven. En toch is die vrijheid wel een levenszaak voor het geluk van de mens. iedereen heeft er recht op. In dat opzicht staat er nog veel te doen. Niet voor niets, dat hippe volgels uit de band springen en met relletjes en opstandjes proberen los te breken uit 'n opgedrongen levenspatroon. Bij al onze materiële vooruitgang zijn nog toe gekomen aan dit recht voor elke mens. Soms lijkt het er op, dat we er nooit mee klaar zuilen komen. Goedwillenden zie je soms de moed opgeven met de verzuch ting: het haalt toch niets uit! Ondanks alle mooie theorieën van mede menselijkheid, horizontalisme en saecularisatie. Moeten we dat paradijs dan maar naar het rijk van de fabeltjeskrant verwijzen? Louter menselijk bekeken, zal al ons werken tenslotte een vechten tegen de bierkaai blijven. Maar voor wie probeert te geloven in een God, die aan onze kant staat, is er uitzicht en toekomst. Christus heeft ons toegesproken, dat weliswaar de heilsstaat geen maaksel van mensenhanden is; maar dat zijn Vader eens de kroon zal zetten op ons menselijk scheppings werk. Die Boodschap bevrijdt ons van een vals vooruitgangsgeloof, maar tegelijkertijd geeft ze ons een enorme moed om tegen de klippen op vol te houden. Wat mensenhanden nu reeds aan vrede en vrijheid, aan recht en gerechtigheid hebben opgebouwd, zal God eens bekronen. L. VAN BERKEL (Van onze verslaggever) WAALWIJK De Raiffeisenbank Langstraat-West heeft ook het af gelopen jaar een spektakulaire groei meegemaakt. Dit blijkt duide lijk uit het jaarverslag. De leden van de bank die vestigingen heeft in Raamsdonksveer, 's-Gravenmoer, Lage Zwaluwe, Sprang-Capelle en Waalwijk gaan zich maandag nader uitspreken over het boekjaar 1968. In 1968 was een zekere sanering in werkgebied en personeelsbeleid mo gelijk door samenvoeging van de Raiffeisenbanken Langstraat-West en 's-Grevelduin-Capelle. Vorig jaar is ook met kracht aan de realisering van enkele nieuwbouwplannen ge werkt. Het resultaat daarvan was, dat begin van dit jaar nieuwe kan toren geopend konden worden in Waalwijk, Lage Zwaluwe en 's-Gra venmoer. Met de totstandkoming van deze goed gesitueerde en ge outilleerde gebouwen komt 't dien stenpakket zeker beter tot zijn recht De uitoefening van de elemen taire taak van de bank n.l. met de toevertrouwde spaargelden voor zien in de behoefte aan financirings- middelen voor het mid-den- en klein bedrijf enj in de persoonlijke sfeer, werd mogelijk gemaakt door een ruime toevloed van spaargelden. Dit laatste sterkt het bestuur in de overtuiging dat in een steeds gro- ere coneurrentiesrijd op de spaar- geldmarkt, de veiligheid van be legging en uitgebreide service van doorslaggevende betekenis zijn. De stroomversnelling waarin de economische en maatschappelijke structuur in 1968 verkeerde, had ook voor de werkzaamheden op de kantoren van Langstraat-West tot gevolg, dat de personeelsbezetting ook dit jaar, ondanks verdere me chanisering weer een uitbreiding tot een totaal van 16 personen moest ondergaan. Het bestuur vindt het verheugend, dat evenals de normale bankzaken, ook de werkzaamheden op het gebied van assurantie- en effectenbemiddeling en het verze kerd sparen een gestage groei ver toonden. In de loop van het boekjaar is in de totale Raiffeisenorganisatie het feit herdacht, dat 150 jaar geleden burgemeester F. W. Raiffeisen, op wiens ideeën en toekomst-visie de Raiffeisenbank in geheel West-Euro pa zijn gestoeld, werd geboren. Diens ideeën zijn in de organisatie nog steeds de grondslagen van het doen en laten van de Raiffeisen bank. Het aantal spaarrekeningen bedroeg 5889 (in 1967: 3498) aantal voorschotten 568 (374), aantal aan lopende rekeningen 983 (429), aan tal leden 715 (473). POEDER - CREME - OLIE ZEEP WAALWIJK De voorbereidende werkzaamheden van het door de Sportvereniging gemeente Waalwijk te organiseren voetbaltournooi zijn thans gereed. Op zaterdag 10 mei a.s. om 12.00 uur precies zal op de velden van het sportpark Olympia, ingang v.v. RKC aan de Akkerlaan het beginsignaal gegeven worden voor de strijd om de Oud-wethouder Smoldersbeker, die momenteel in 't bezit is van Drunen. De wedstrijden in de poules zullen 2 x 15 minuten duren. Door loting is onderstaand wedstrijdschema vast komen sta.n: Poule A: 12.00 uur: Heusden-Loon Op Zand; 12.40 uur: Dongen-Waal- wijk 1; 13.30 uur: Waalwijk I-Loon op Zand; 14.10 uur: Dongen-Heus- den; 15.00 uur: Heusden-Waalwijk 1 15.40 uur: Dongen-Loon op Zand. Poule B: 12.00 uur: Waalwijk 2- Drunen; 12.40 uur: Udenhout-Spr.- Capelle; 13.30 uur: Drunen-Uden- hout; 14.10 uur: Sprang-Capelle- Waalwijk 2; 15.00 uur: Waalwijk 2- Udenhout; 15.40 uur: Sprang-Capel- le-Drunen. Hierna worden de finalewedstrijden gespeeld. Deze wedstrijden duren 2 x 20 min. Tussen 16.30 en 17.15 uur wordt gespeeld om de 3e en 4e prijs door de als nr. 2 in hun poule ge- eindigde gemeente. De nrs. 1 van de poules spelen om de le en 2e plaats tussen 17.20 en 18.05 uur. Bovendien krijgt de sportiefste plöeg een mooie beker, beschikbaar gesteld door de R.K. Voetbalvereni ging RKC. Er zijn dit jaar 4 prijzen t.w. le prijs wisselbeker en beker; 2e prijs beker; 3e prijs beker; 4e prijs lauwertak. 5e t.m. 8e prijs een herinneringsmedaille. De deelnemers worden om 11.15 uur op het sportparkcomplex verwacht. Om 11.30 uur vindt de officiële ontvangst plaats in de kantine van RKC, waarna om 12.00 uur de bal aan het rollen wordt gebracht door een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur van Waalwijk. De prijsuitreiking zal plaatsvinden in eerdergenoemde kantine om plm. 18.30 uur.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 17