waalwijkse en LanqstRaatse couRant 't Mini-staten probleem Meer dan één vakantie per jaar komt er steeds meer in MODERN GEBOUW MET 3 ETAGES EERSTE ZAKENPAND IN CITY PLAN M ■nu internationaal centrum voor] transport,exped itie, douane, opslag en distributie Boerenleenbank zag omzet in 10 jaar van van 9 miljoen tot 236 miljoen stijgen Reisbureau Concurrentie Bestuur [APPELS WAALWIJK I Altenaweg 8 - Waalwijk TEL. 04160-4031* Nieuwbouw Voorlopig in oude ziekenhuis In 1970 gereed Deel van vakantie wordt in Nederland doorgebracht Fa. Schuurmans Regering heeft de prijzen vermoedelijk onder controle Vrije loonpolitiek Hoe het de Nederl. bevolking in 1968 verging V De DONDERDAGAVOND 8 MEI 1969 92e JAARGANG No. 37 cho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Nieuwbouw Boerenleenbank aan Markt in Waalwijk medio 1970 gereed Het United Nations Institute for Training and Research, heeft in samenwerking met een aantal universiteiten een spe ciale studie gemaakt van het probleem van de zeer kleine staten, die in de wereld ontstaan en hun relatie tot de Verenigde Naties. Een lijvig rapport werd het resultaat en dit rapport zal binnenkort in behandeling komen bij de dekolonisatiecommissie van de Verenig de Naties. De voorzitter van de dekolonisatiecom missie verwacht weinig van de komen de behandeling en wel, omdat verwacht kan worden, dat, aangezien het hier meestal gaat om vroegere koloniale ge bieden, de behandeling zal ontaarden in een demonstratie van de Sowjet-Unie en een aantal militante Afrikaanse sta ten tegen het kolonialisme, waardoor er in wezen weinig terecht zal komen van een echte bespreking van de proble men, iets dat van groot belang is. Volgens het rapport gaat het om onge veer zo'n 96 gebieden in de wereld met een bevolking van minder dan één mil joen zielen. Daaronder vinden we al 17 gebieden die lid zijn van de Verenigde Naties, ongeveer 50 anderen nog zon der zelfbestuur, doch waarvan verwacht mag worden, dat zij binnen afzienbare tijd zelfstandig zullen worden, met alle problemen van dien, en een kleine 30 gebieden met een status, die zweeft tussen zelfstandigheid en afhankelijk heid. Ook van deze staten zullen er bin nen enkele jaren velen werkelijk onaf hankelijk worden. Het grote probleem is, welke status men deze kleine landen met een zeer kleine bevolking, die dikwijls nog sterk onder ontwikkeld is, in het grote geheel der volkerenorganisaties moet geven en welke positie zij ook daarbuiten in de wereld moeten innemen. Zoals reeds gesteld, zijn er zo'n 17 lan den met een bevolking van minder dan één miljoen zielen lid van de Verenigde Naties. Het is volkomen begrijpelijk, dat er bezwaar bestaat tegen een volledig en volwaardig lidmaatschap. Het is toch wel te dol, dat bijvoorbeeld een staat als de Malediven, een uit 18 eilandjes bestaande eenheid ergens in de Stille Oceaan, met nog geen 100.000 inwo ners, waarvan een groot deel nog leeft in het stenen tijdperk, in de Verenigde Naties op het gebied van allerlei we- reldbelangrijke zaken een even vol waardige stem zou hebben als een land als de Verenigde Staten, of de Sowjet- Unie, met een bevolking van tientallen miljoenen en een hoge ontwikkeling. Het gaat beslist niet om een vorm van discriminatie, maar om een eerlijk de mocratisch recht van de meeste stem men. Een bevolking van 100.000 men sen kan niet dezelfde stem hebben in het wereldgeheel als een land met een bevolking van 250 miljoen zielen. Op die manier zouden bijvoorbeeld bij een stemming tien kleine landen met samen 10 miljoen inwoners hun wil kunnen doordrijven, tegen bijvoorbeeld de drie of vier stemmen van grote landen met totaal bijvoorbeeld 500 of 600 miljoen inwoners. Hierdoor is er vooral in de organisatie der Verenigde Naties een probleem ontstaan rond de zgn. ministaatjes, die zich bij tientallen voor het lidmaatschap aanmelden nu zij aan de lopende band onafhankelijk worden. Secretaris-generaal Oe Thant opperde reeds het Idee om deze staten geen volwaardig lid van de V.N. te laten wor den, doch hen te maken tot „geasso cieerden", waarmee zij In elk geval wel alle voordelen op economisch en finan- (Van onze verslaggever) Waalwijk - Wie de jaarverslagen van de Nederlandse banken doorleest, ziet vrijwel algemeen dat deze bank instellingen op een goed boekjaar terugzien. „De groei van onze bankinstelling heeft zich onverminderd voort gezet" deze zin komt ook voor in het jaarverslag van de Boerenleenbank Waalwijk. Een organisatie die de afgelopen 10 jaar een enorme ontwikkeling heeft door gemaakt. Van 1,8 miljoen in 1968 steeg het spaarte goed tot 18 miljoen. Die enorme groei hield ook een uitbouw van organisatie in. Vijf jaar geleden had een Het is dit jaar 65 jaar geleden dat de Boerenleenbank in Waalwijk werd opgericht. De toenmalige burgemees ter Van Heyst en Pastoor Van Erp waren de oprichters van deze bank- organisatie, die opkwam voor de be langen van de boerenstand. Een man die de boerenleenbank bijna een halve eeuw gediend heeft is de heer Wvan der Mee. Bijna 40 jaar was de heer Van der Mee de enige kantoorhouder en stond als kassier in de avonduren de cliënten te woord. Precies 10 jaar geleden opende de Boerenleenbank het eerste kantoor in de woonkamer van het pand Markt 8. De heer L. Keetels, de huidige direkteur, was toen de eerste bankemployé. Mede onder zijn leiding is de bank gegroeid tot een instelling waar alle bankza ken worden afgehandeld. Toen de heer Keetels 10 jaar ge leden de zaken aanpakte had de Boe renleenbank Waalwijk een spaarte goed van 1,8 miljoen. Dat is in de afgelopen 10 jaar opgelopen tot 18 miljoen gulden. De hypothecaire por tefeuille (beleggingen) steeg van een half miljoen tot 16,5 miljoen gulden. De totale omzet nam van 9 miljoen in 1959 toe tot 236 miljoen in '68. Aan de enorme groei van de bank heeft ongetwijfeld het toenemen van 'het giraal beschikbaar stellen van de salarissen bijgedragen. Dhr. Keetels vertelde ons, dat hij de toename van het spaargeld en de hypothecaire por tefeuille wel de twee meest opwallen- de onderdelen in de afgelopen 10 jaar zijn geweest. De beleggingen vinden vooral plaats in de woning bouw en midderistandsbedrijven. Nieuw bij de Boerenleenbanken is de reisbureau-afdeling waarmee in september wordt gestart. „Och de mensen komen nu ook reis-deviezen kopen, reisverzekeringen afsluiten. Waarom zouden we dan ook geen reizen verkopen? Natuurlijk vergt dat specialisatie. Enkele van onze medewerkers volgen daarvoor een speciale opleiding bij de Coöperatieve bank in Eindhoven. Daar zijn reis bureau-specialisten aangetrokken. Met de opzet van ons nieuwe gebouw hébben we terdege rekening gehou den met de reisbureau-afdeling. Volgens de heer Keetels zijn de verwachting voor dit nieuwe onder ling hooggespannen. Dat is begrijpe lijk, want met name in de kleine dor pen, waar geen vestiging van een reisbureau is, en waarhet publiek wel gebruik maakt van de diensten cieel terrein zouden hebben, doch waarbij hen „de stem" werd onthouden. Het is duidelijk, dat er in de structuur van de V.N. het een en ander zal moe ten veranderen en wel op korte termijn, wil dit apparaat naar behoren kunnen functioneren. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat een en ander lang op zich zal laten wachten, omdat men moeilijk tot een echt serieus gesprek kan komen. Tot zolang blijven de mini- staten een groot probleem. studie van het bestuur al tot de conclusie geleid, dat het (hoofd)gebouw aan de Markt in het centrum van Waalwijk te klein werd en niet meer voldeed aan de eisen die men aan de huisvesting van een dergelijke bankinstelling stelt. Thans zijn die nieuwbouwplannen in 'n beslissend stadium gekomen. Volgende week maan dag verhuist het hoofdkantoor naar de tijdelijke vesti ging in het voormalige ziekenhuis aan de Grotestraat. Dan kan worden begonnen met de afbraak van de pan den Markt 8, 9 en 10, op welk punt het nieuwe bank gebouw komt, dat medio 1970 gereed moet zijn. De voorzijde van liet voormalige St. Nicolaaszlekenhuis aan de Grotestraat in Waalwijk. Hierin wordt voor een jaar de Boerenleenbank gevestigd, tot de nieuwbouw aan de Markt gereed is van de Boerenleenbank zal zeker veel animo bestaan voor de bureau-afde ling. Door de concurrentiewordt over branche-vervaging gesproken. Iets wat de heer Keetels niet wil te genspreken. Duidelijk stelt hij echter: wat wij nu niet ondernemen, doet 'n ander op korte termijn. Onze plan nen zijn goed uitgedokterd. We be^ ginnen met Hotelplan-reizen, maar 't assortiment zal zeker uitgebreid wor den". De heer Keetels duidt hiermee ook even op het concurrentie-probleem. „Zeker is er sprake van concurrentie, dat is ook gezond. Alle banken zijn de laatste jaren meer aan de weg gaan timmeren. Het publiek heeft de drempelvrees overwonnen en weet dat er meer mogelijkheden zijn dan alleen maar het traditionele spaar bankboekje. Als dienstverlenend be drijf moet je er voor zorgen dat alle bankzaken afgehandeld kunnen wor den", aldus de heer Keetels. „Wij denken niet altijd zuiver com mercieel" zegt de heer Keetels. Hij doelt hiermee op het feit, dat de Boerenleenbank de gelden in hypo thecaire leningen belegd en niet in meer-winst opleverende zaken, op het wat eenvoudig te stellen. Een van de doelstellingen van de bank is, dat de gelden in eigen kring belegd moeten worden. Dat betekent dat uitsluitend voor projekten in Waalwijk geld ver strekt wordt. De bank is er dan ook niet op uit om (hoge) winsten te ma ken. Men heeft immers geen aan deelhouders, doch uitsluitend leden. Dat leden-systeem impliceert ook 'n bestuur en Raad van Toezicht. Na de laatste bestuursverkiezing, vorige week, bestaat de Raad van Toezicht uit de heren J. H. van de Mee, pre sident, IT. C. van Nooy, lid en P. Klerkx, lid. Het bestuur staat onder voorzitterschap van de heer R. L. van Loan, verder maken hier deel van uit de heren H. Klerkx en M. Pullens. De (bank telt 250 leden. Iedereen die een bedrijfsfinanciering wil afsluiten moet lid worden. De Waalwijkse Boe^ renleenbank is zoals de banken in an dere plaatsen volkomen autonoom. Hoewel de samenwerking met de Centrale Bank in Eindhoven natuur lijk bijzonder nauw is, kunnen alle beslissingen zelfstandig worden ge nomen. In het huidige hoofdkantoor van de bank aan de Markt is een effi ciënte werkwijze niet mogelijk. Bui ten de kasafdeling op de begane grond werken de overige afdelingen verspreid in diverse ruimten. Het pand leent zich nu ook niet direkt voor een bankgebouw. Een goede be veiliging is niet aan te brengen. Door het verspreid liggen van de afdelin gen is efficiënt werken onmogelijk, terwijl ook een goede communicatie ontbreekt. De Waalwijkse architect Ir. Schiks heeft nu een plan ontwikkeld dat voorziet in eèn modern opgezet bank gebouw, dat in het City-plan past. De ontwikkeling van dit city-plan is wel een van de oorzaken dat er vijf jaar voorbij gegaan zijn, voordat tot de definitieve bouw werd besloten. Direkteur Keetels is daar helemaal niet bedroefd om. Het bankgebouw dat nu gebouwd wordt is meer aan gepast aan de eisen die men in deze jaren stelt. Het nieuwe Boerenleenbank-pand dat drie verdiepingen gaat omvatten krijgt een frontbreedte van 26 meter en een diepte van 10 meter. Onder het gebouw komt een grote kelder, waarin ondermeer de kluis en het ar- chief wordt ondergebracht. Op de parterre vindt men straks de kas-af- deling. De administratie wordt dan op de eerste etage gehuisvest. De 2e verdieping blijft voorlopig voor de verhuur bestemd en kan mettertijd als daar behoefte aan is bij de bank ge trokken worden. Maandag a.s. is de Boerenleenbank gesloten. Dan verhuist het hoofdkan toor naar het voorste gedeelte van 't voormalige St. Nicolaasziekenhuis aan de Grotestraat. Dit gebouw is aangepast en voldoet helemaal aan de eisen die qua service-verlening aan 'n bank gesteld mogen worden. Nog de ze maand wordt dan begonnen met de sloop van het huidige bankgebouw en het naast gelegen kapperszaak Hom bergen. Dit bedrijf verhuist naar de voodmalige boekhandel De Bieb. De nieuwbouw zal deze maand ook worden aanbesteed. Men rekent er op dat het complex medio 1970 gereed is. Het centrum van Waalwijk is dan een bijzonder fraai pand rijker. De heer Keetels vertelde ons ook hoe de winstdeling aan enkele Waalwijkse verenigingen heeft plaats gevonden. De NCB kreeg 400, - de Boerin- nenbond 150, - de KPJ 150. - het Ned. Roode Kruis 100, - Waalwijks Belang f 100,- en het Uitkeringsfonds 100, - Op de vo rige week gehouden algemene verga dering spraken alle leden hun waar dering uit over het in het afgelopen boekjaar gevoerde beleidMen kijkt met belangstelling uit naar het ver loop van de nieuwbouw. Nog niet zo lang geleden was va kantie een voorrecht voor slechts en kelen. Gelukkig is daar verandering in gekomen en heeft nu vrijwel ieder een in elk geval minstens éénmaal per jaar vakantie gedurende een bepaal de periode. Volgens recente onder zoekingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat „meer dan één vakantie per jaar" er steeds meer in begint te komen. Het blijkt, dat één op elke acht ge zinnen meer dan één vakantie per jaar geniet. Dat komt er dan op neer, dat buiten de normale vakantie, die meestal in het buitenland wordt door gebracht, er ook nog één of soms wel twee kleinere vakanties worden geno ten, die in veel gevallen in Neder land worden gehouden. Voor zover zo'n tweede vakantie toch in het bui tenland wordt benut, zijn dat dikwijls wintersportvakanties die vallen in de cember. In december zit er wel een soort piek in deze tweede vakantie per jaar. Verder worden ze meestal gehouden in alle andere maanden van het jaar, zonder dat er sprake is van een bepaalde voorkeur. In de meeste gevallen duren die tweede of derde vakantie niet langer dan een week. Uit alles blijkt overigens, dat dit „meer dan één vakantie per jaar" steeds meer in trek komt. Een en an der zal in de toekomst ongetwijfeld nog meer voorkomen, aangezien de tendens er is van steeds korter wer ken en steeds meer vrije tijd en meer vrije tijd betekent eveneens meer va kantie. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 De regering heeft de indruk, dat zij de prijzen onder controle heeft. Door het verdubbelen van het aantal ambtenaren bij de controlediensten is het gelukt, ook dank zij de medewer king van de gerechtelijke instanties, om orde op zaken te stellen en over treders van de prijzenstops dadelijk te vatten en te berechten. De straffen waren fiks en daarvan ging uiteraard weer een preventieve werking uit. De regering hoopt, nu zij de prij zen onder controle heeft, in staat te zijn de inflatiespiraal te doorbreken, waarna misschien 'n zeker evenwicht bereikt zou kunnen worden. De vakbonden zijn bijzonder onte vreden over de samenwerking met de overheid. Volgens afspraak is er sprake van een vrij loonbeleid, docih in de praktijk blijkt daar bitter weinig van terecht te komen. Ook wanneer werknemers met de werkgevers tot 'n akkoord zijn gekomen (het voor naamste punt bij vrije loononderhan delingen) heeft de overheid steeds het laatste woord en worden in weerwil van de overeenkomst toch CAO's af gekeurd. De vakbonden menen dat de regeringsinmenging ontoelaatbaar is. Ook in dit jaar is volgens de vakbon den de vrije loonpolitiek niet gega randeerd en de mogelijkheid van een open conflict tussen regering en vak bonden over dit onderwerp is dan ook niet uitgesloten. In het jaar 1968 werden er in ons land niet minder dan 117.500 huwe lijken gesloten. Er werden 237.300 levende kinderen geboren en er over leden 105.000 mensen. Het over schot, waarmee onze bevolking toe nam bedroeg dus, 132.300. Enkele duidelijke cijfers laten we hier volgen die een beeld geven van de ontwikke ling in 1968. Per elke 1.000.000 (miljoen) in woners van ons landje, werden er 18.600 kinderen levend geboren. Hiervan waren er 7.400 die als eer sten werden geboren en 11.200 die als latere kinderen werden geboren, in gezinnen dus waar al één of meer kinderen waren. Van het totaal per 1 miljoen inwoners geboren levende kinderen 18.600,. waren er 372 on echte kinderen en stierven er binnen één jaar 249. Sinds 1964 wordt er in ons land een sterke geboortedaling waargeno men, die toegeschreven kan worden aan de zogenaamde 'familyplanning'. Interessant is te weten, dat er geen daling van betekenis is te bespeuren in het aantal eerstgeborenen. Er is dus geen sprake van beperkingen in die zin, dat gehuwden in het geheel geen kinderen nemen. De daling vindt men in het aantal latergelbore- nen, hetgeen er duidelijk op wijst, dat men de familyplanning zoekt in een beperking van het totale aantal kin deren per echtpaar. In het geheel is deze ontwikkeling verantwoordelijk voor de sterke daling in het totaal aantal geboorten dat wij de laatste jaren zien.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 21