wAAlwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt RAAD akkoord met belastingverhogingen Gemeente Waalwijk ontvangt eindelijk extra rijksuitkering voor havenlasten 8. en W. stellen nota Welzijnsbeleid en kredietbewaking in vooruitzicht Algemene beschou wingen en behande ling van begroting na 5 uur vergaderen ten einde Bejaardenzorg Wijkraden City-plan ililiiillill Sportproblemen Sociale zaken Jeugdgebouwen Personele belasting DONDERDAGAVOND 8 MEI 1969 93e JAARGANG No. 37 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksohe Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelPr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week *(0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ÉCHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De gemeente Waalwijk lijkt uit de financiële zorgen te geraken. De ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën stellen de Raad voor Gemeente-Financiën namelijk voor, Waalwijk voor het dienst jaar 1968, 1969 en 1970 een bijdrage te verlenen van 606.000, - per jaar, met de mogelijkheid dat dit bedrag in 1969 en '70 nog zal worden verhoogd. Deze verheugende mededeling deed burgemeester J. Teijssen woensdagavond tijdens de behandeling van de gemeentebegroting. Door de toezegging van deze belangrijke extra uitkering konden de raadsleden zich ook verenigen met de door B. en W. voorgestelde belasting-verhogin gen. Naar aanleiding van een verzoek van de heer G. Duyvelaar (Werk- Het was burgemeester Teijssen die als voorzitter van het college van B. en W. de spits afbeet bij de be antwoording van de algemene be schouwingen. De heer Teijssen be steedde allereerst grote aandacht aan het financiële beleid en de budgettai re positie van de gemeente. De bur gemeester wees natuurlijk op de slui tende begroting die is verkregen door de investeringen in het havenprojekt Burgemeester J. Teijssen: extra uitkering voor Waalwijk aan de begroting te onttrekken. Hier door werd zelfs een post onvoorzien verkregen van ruim 83.000, -In de eerste vier maanden van dit jaar moesten hier echter bedragen van worden afgenomen zodat deze post thans nog 42.000, - bedraagt. Verheugend was de mededeling van burgemeester Teijssen dat de beide ministers aan de Raad van Gemeente- Financiën voorstellen Waalwijk jaar lijks een extra uitkering toe te kennen van 606.000, - te beginnen met 't dienstjaar 1968 en doorlopend in '69 en '70. Bovendien bestaat de moge lijkheid dat de uitkering voor dit jaar en volgend jaar nog aanmerkelijk wordt verhoogd, en op 1 miljoen wordt gebracht opdat de havenlasten dit bedrag benaderen. De heer Teijssen wees de raad er op dat de uitgaven van de gemeente lijke sociale dienst voor dit jaar ho ger zouden kunnen komen liggen dan nu werd geraamd. Deze kostenpost stijgt maandelijks. Overigens ont vangt de gemeente ongeveer 80i% van de uitkeringen weer terug van het rijk. Het sluitstuk van iedere begro ting is natuurlijk de kostenbeheersing en kredietbewaking. De burgemees ter zegde de raad hierover een uit voerige nota toe, die in de vergade ring van 26 juli a.s. zal worden be handeld. De begroting voor 't dienst jaar 1970 zal rond 1 november van dit jaar in het bezit van de raad zijn. De behandeling er van geschiedt dan medio december. De verhoging van de straatbelas ting betreft, zo bleek uit het ant woord van de burgemeester, alleen dei huiseigenaren. Ook de gemeente die 2000 woningen beheert wordt hier door getroffen. Overigens werkt de ze tegenvaller niet door in de huur. De reinigingsrechten zijn voor de ge bruikers, terwijl de personele belas ting moet worden betaald door de be woners. Door deze heffingen te ver hogen verkrijgt de gemeente 'n meer opbrengst van ruim 52.000, - Het Welzijnsopbouwbeleid in de gemeenschap, waarvoor de heer Meys, fraktieleider van de Katholie ke Unie, de aandacht had gevraagd, wordt terdege door B. en W. bestu deerd. Zo wil men ook het subsidie beleid onder de loupe nemen. Het college is voornemens de raad hier over een memorandum te zenden aan de hand waarvan dan een gedachten- wisseling op gang kan komen. Speci ale aandacht krijgen dan natuurlijk de subsidiemogelijkheden, zowel van ge meente, provincie als het rijk. •J De bejaardenzorg krijgt aparte aan dacht. Men wil onderzoeken welk complex van voorzieningen daarvoor nodig is. Dat moet dan blijken uit 'n gesprek met zoveel mogelijk bij het bejaardenwerk betrokken instanties. Na aanleiding van deze besprekingen zal de raad geïnformeerd worden om trent de zienswijze van B. en R Met betrekking tot een verpleegtehuis deelde de heer Teijssen mee dat in 't provinciale spreidingsplan het gebied Waalwijk een plaats toegewezen ge kregen heeft voor een verpleegtehuis. Een dergelijk gebouw moet nogal aan wat eisen voldoen en is een fi nancieel bezien dan ook een moeilijke zaak. In het kader van het stadsge west zal men zich hierover nader oriënteren. De besprekingen hierover duren voort. De burgemeester achtte het gewest in Waalwijk tot een inven tarisatie te komen met betrekking tot de hoogste urgentie. Wellicht komt men dan tot een geïmproviseerde voorziening w&aibij de burgemeester daoht aan inpassing in een bejaarden centrum. Een inventarisatie stelde hij echter voorop. „B. en W. waarderen het ten zeer ste wanneer er in Waalwijk Wijkco- inité's tot stand zouden komen. 'Het initiatief moet echter van de (bevol king uitgaan, waardoor de comité's spontaan ontstaan. De taak ligt hier niet bij 't gemeentebestuur. Comité's voortgekomen uit een wijk kunnen ook representatief voor, deze wijk ge noemd worden. Nogmaals wij wach ten af, maar stellen het bijzonder op prijs als er in Waalwijk enkele wijk- comité's of wijkraden tot stand zou den komen", aldus burgemeester Teijssen. Waalwijks burgervader maakte ook de bouwplannen in zijn gemeente be kend. Met de bouw van de 20 keuze- nemers-fraktie) zal de heffing van de personele belasting niet volgens een uniforme schaal van 220 opc. geschieden maar volgens de tot nu gebrui kelijke oplopende schaal. Ten aanzien van het Welzijnsbeleid, dat tijdens de algemene beschouwingen door de heer Meys (Kath. Unie) naar voren was gebracht, deelde burgemeester Teijssen mee dat binnen een half jaar over dit onderwerp een uitvoerig rapport ter discussie zal worden gesteld. In de vergadering van 26 juni zal een nota behandeld worden over de kredietbewaking. Burgemeester en Wethouders gingen woensdagavond uitvoerig in op de vragen die de raadsleden vorige week tijdens de eerste avond van de al gemene beschouwingen hadden gesteld. De meeste onderwerpen werden woningen in de Antoniusparochie is reeds een begin gemaakt. Op het pro gramma staan verder de 25 premie woningen aan de Lotsieweg. Ook de bouw van het complex van 240 etage woningen (flats) door IBC te bouwen zal weldra kunnen aanvangen. Na 'n lange strijd over de aanneemsom tus sen producent en departement is nu overeenstemming bereikt. Dan komen er in Waalwijk verder nog 85 Bouw- vlietwoningen, bestaande uit 45 mai sonettes en 40 bejaardenwoningen. Hiervoor verwacht men eerdaags een beschikking van het departement. De plannen voor het Winkelcen trum in Laageinde, dat onder promo tion van Makelaarskantoor Stok staat, zijn volgens dit bureau gereed. De provinciale bouwdienst heeft er zijn goedkeuring aan verleend. Twee supermarkets zijn reeds verhuurd, aan de grootwinkelbedrijven De Spar en André van Hilst. Ook aan de rea lisering van het Cityplan wordt ge werkt. Bureau Van s-Gravenzande heeft een overlegorgaan ingesteld waarin zitting hebben 2 vertegen woordigers van de Kamer van Koop handel, 1 van het gemeentebestuur, 3 van de middenstandsbedrijven, eën direktielid van het grootwinkelbedrijf Vroom en Dreesmann en de rijksmid- denstandsconsulent. Dit gezelschap komt op 27 mei a.s. voor de eerste maal op het gemeentehuis bijeen. Burgemeester Teijssen wees er de raad op dat het plan Zanddonk in 't bijzonder bedoeld is voor de bouw van woningwetwoningen. De Zieken- vervoersdienst zal, zo 'bleek uit zijn mededelingen op i januari van start gaan. De zaak wordt in regionaal ver band voorbereid. Een verfijningsrege ling met betrekking tot de waterhuis houding achtte hij niet mogelijk. Over de Bescherming Bevolking zei de burgemeester nog dat deze troepen ook in Waalwijk paraat zijn en als er een beroep op wordt gedaan men onmiddellijk uitrukt. tot tevreden van de raadsleden behandeld. Over het woningbeleid werd niet gesproken omdat een nota hierover op de agenda is geplaatst van de vergadering van 29 mei a.s. Na in een ruim 4 uur durend debat de alge mene beleidszaken in de gemeente te hebben doorgelicht, kon de begro ting worden behandeld. Na wat opmerkingen over en weer kon burge meester Teijssen in de vroege morgenuren, na precies vijf uur vergaderen, de behandeling van de begroting 1969 met de daaraan vastgekoppelde algemene beschouwingen afsluiten. De begroting voor 1970 zal, en dat is heus ook de wens van de minister, eind december van dit jaar worden be handeld. Wethouder J. van Heeswijk: uitgaven Sociale Dienst stijgen behoorlijk Wethouder C. van den Hoven: laagbouw woningen bouwen Het college kwam met het voorstel op verzoek van de raad om de raadsleden een jaarlijkse tegemoetko ming van 100, - in de telefoon kosten te geven. Men had zich hier over beraden en informaties ingewon nen bij andere gemeenten. De bijdra ge komt neer op een betaling van on geveer 50i% van de abonnementskos ten. Als laatste onderdeel ging de burgemeester verder in op het haven bedrijf. De rentebijschrijving op de gronden achtte hij voor dit jaar nog reëel. Voor de begroting '70 zal dit vraagstuk nieuwe aandacht krijgen. Dat industrie-vestigingen nergens in Brabant vlot van de grond komen is algemeen bekend. De burgemeester oordeelde de terreinen echter zeker niet onverkoopbaar. De bodemgesteldheid van de haven terreinen is zodanig dat heien in de meeste gevallen niet noodzakelijk is. De Dienst Deltawerken heeft op ver zoek van het gemeentebestuur een onderzoek ingesteld naar de water standen als het Delta-projekt gereed is. Hieruit blijkt dat na afsluiting geen constant niveau wordt (bereikt. De burgemeester zegde de raad ver der een funktie-analyse van de sluis wachters toe. Nog even terugkomend op 't grondbedrijf deelde burgemees ter Teijssen mee dat de bouwterreinen in plan Meerdijk in kleinere percelen zullen worden uitgegeven, zodat er wellicht meer gegadigden komen. Wethouder J. van Heeswijk (Sport en Sociale Zaken) zette de situatie rond de sportraad uiteen. Hij ver moedde dat de vacature ontstaan door het vertrek van de heer J. van de Klink spoedig opgevuld zou wor den. Het instruktiebad neemt volgens (hem ook bij B. en W. een urgente plaats in. „Na tal van besprekingen werd besloten tot de bouw van een 25 meter bad, zowel geschikt voor schoolzwemmen als wedstrijden. De Nederlandse Sport Federatie heeft vorig jaar juli een advies hierover ge vraagd. Nog steeds hebben we hier op, ondanks e,en nieuw verzoek van B. en W. in het najaar, hierover niets vernomen. Telefonisch zijn we van daag er achtergekomen dat de zaak binnenkort zal worden doorgespro ken", aldus wethouder v. Heeswijk. De wethouder gaf toe, dat de uit komsten van de sporthal beneden ra ming zijn gebleven. Hij vond het moeilijk het verlies voor de komende jaren te schatten. De gemeente streeft naar een optimale bezetting. Over de Sociale Werkplaats zei wethouder v. Heeswijk dat een intergemeentelijke opzet wordt bekeken. In de regio wil men tot een optimale samenwerking komen. De dienst Sociale Zaken zorgt jaarlijks voor eën belangrijke post op de begroting. De wethouder noemde enkele cijfers die volgens de Alge mene Bijstands Wet in Waalwijk wor den uitgekeerd: 1965 473.000, - 1966: 643.300, 1967: 819.000, 1968: f 966.000 (hiervan 2 ton in verband met St. Antoniushof) en de raming van dit jaar bedraagt 1260- duizend gulden. In '67 kwamen 699 personen voor een uitkering in aan merking, vorig jaar waren er dat 849 en in de eerste drie maanden van dit jaar reeds 381 wat voor dit jaar op ruim 1400 zou neerkomen. Normen kon de wethouder uiteraard niet be kend maken. Wel verzekerde hij de raad dat alle aanvragen ter dege wor den bekeken. Uit de woorden van wethouder C. P. van den Hoven viel duidelijk te beluisteren dat ook het college de meeste aandacht heeft voor de eens gezinswoning. Over de verkoop van woningen deelde hij mee, dat de be woners de eerste aanvraag kunnen doen. Daar waar mogelijk wordt de woning overgedragen. De wethouder roemde verder het goede beleid dat er momenteel in het slachthuis wordt gevoerd. Het streven is er volgens hem niet opgericht op exportslage rijen naar Waalwijk te krijgen. In de streek neemt het slachthuis een be langrijke plaats in en voor de slagers is het van belang dat er een EEG-er- kenning wordt verkregen. De werkzaamheden voor een der gelijke EEG-erkenning schatte 'hij om een extra investering van 5 van de veibouwingskosten wat neer komt op circa 30.000, - Er is een architect aangetrokken die de bouwplannen uitwerkt. De aanbesteding zal in juni geschieden. In februari-maart 1970 moet dan alles klaar zijn. Over de elektriciteitstarieven deelde de wet houder tot slot van zijn betoog mee, dat onderzoekingen hadden uitgewe zen dat men niet veel meer afwijkt van de PNEM-tarieven. Aan de jeugdgebouwen in Waal wijk had wethouder M. van Eijl bij zondere aandacht geschonken. In Waalwijk-centrum zijn goede voorzie ningen. In Baardwijk zijn de aktivi- teiten het laatste jaar beperkt ge weest maar men zoekt naar nieuwe wegen. In Zuid zijn er plannen om tot een combinatie van het jeugdcen trum met gebouw Dukdalf te komen. In het stadsdeel Besoyen liggen de zaken er minder gunstig voor maar ook daar streeft men naar een ge bouw en een aktief jeugdbeleid. De in Waalwijk zo noodzakelijke speel weiden 'hangen' op de goedkeuring van de kredieten. Nog even sprekend over de dienst Gemeentewerken zei de heer Van Eijl dat bezuinigd is waar mogelijk. Met betrekking tot 't aantal personeelsleden was volgens hem moeilijk een vergelijking te ma ken met andere gemeenten. Na een schorsing van ongeveer 'n kwartier kreeg de raad in tweede ter mijn de gelegenheid op de algemene beschouwingen en de antwoorden van het college van B. en W. terug te ko men. Uiteraard spraken de meeste fraktieleiders hun waardering en vreugde uit over de aanvullende uit kering die zal worden verkregen. De heer Meijs informeerde naar de da tum waarop het memorandum Wel- zijnsopbouw uitkomt. Hij drong er op aan het Verpleegtehuis in Stadsge westelijk Verband te bezien. De ster ke stijging van uitgaven bij de sociale dienst hadden zijn verwondering ge wekt. Hij wilde weten of soms an dere normen gehanteerd werden dan voorheen. De heer Meijs pleitte ver der voor het opnemen van dames in de sportraad, terwijl hij het college nog eens de noodzaak van een in struktiebad voor ogen haalde. De heer Van Seters roerde nog even de belastingkwestie aan. Zijn fraktiegenoot Duyvelaar verzocht per betrekking tot de personele belasting de uniforme heffing niet door te voe ren. Om tot een rechtvaardige verde ling te komen verzocht hij de oplo pende schaal te handhaven. Mét een verhoging van de opcenten kon hij zich wel verenigen. De heer Smits drong opnieuw aan op een zakelijk beleid voor de haven. Hij deed de suggestie om een speciale promotor te benoemen die een objectief onder zoek zou instellen naar de mogelijk- Wethouder M. van Eijl: meer aktiviteiten jeugd-wijkverenigingen heden van de haven en verder de ver koop van de havengronden ter hand zou dienen te nemen. Hij was benieuwd wanneer de eer ste fase van het Cityplan zou worden uitgevoerd. De heer Smits vroeg of er wel voldoende controle op de uitga ven van de sociale dienst is. Hij stel de voor om bij wijze van proef het onderhoud van de tuinen eens uit te besteden. Met de heer Brouwer drong hij aan op een eventuele: tariefsver laging voor de sporthal op onrenda bele dagen om zo een constantere be- (Vervolg op pag. 21)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9