wAALwijkse en Lanqstpaatse coupant Saneringsplan en ontwerp bestemmingsplan Waspik-Boven doorgesproken Vandaag „Dag van de verpleging" op geboortedagTlorence Nightingale Lenny Kuhr en Herman v. Veen emmerden vrijdag in Waalwijk SOEPELHEID GEWENST, MAAR ALGEMEEN BELANG MAG NIET UIT OOG WORDEN VERLOREN GEMEENTERAAD LIET ZICH UITVOERING VOORLICHTEN MOTTO„VERPLEGING TUSSEN ETHIEK EN TECHNIEK" SONGFESTIVAL-WINNARES WAS TE LAAT UIT PORTUGAL TERUG Ronselaars vormen probleem voor alle partijen Ronselaars Teleurstelling Oplossing Gevaar De SEch© verscliijnt vrijdag Voor kerkdorp Waspik-Boven van groot belang Dorpsplein Fans moesten tot half zes wachten Collecte Afwikkeling VGLO MAANDAG 12 MEI 1969 92e JAARGANG No. 38 JSC jnnnumnu l>u. De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-iÖÖT Abonnement p. week (0,33-f- 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 P-kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Buitenlandse gastarbeiders vinden Nederland een «luilekkerland Door de eeuwen heen is Nederland een land geweest dat altijd bereid was vreemdelingen op te nemen en hen een redelijke kans te geven een be- staan op te bouwen. Interessant is wel, dat ons land tot nu toe zelf daar wel bij voer, want in de loop der geschiedenis zien. we steeds weer dat de groepen vreem- delingen die zich om de een of andere reden hier vestigden, stuk voor stuk als groep een belangrijke positieve bijdrage hebben geleverd aan de groei en bloei en het welzijn van ons land. Wat dat betreft is het ook duidelijk, dat er geen motieven zijn, om in dit eeuwenoude standpunt van bereidheid tot het opnemen van vreemdelingen in ons midden, verande ring te brengen. Toch is er in het parlement enige kritiek op het beleid van de overheid ten aanzien van de gastarbeiders in ons land en de poli tieke vluchtelingen. Vooral wat deze laatste categorie betreft, is men hier en daar niet te vreden. De minister van justitie, Polak, verklaarde dat het hier dik wijls gaat om het feit, of het land waaruit de vluchteling afkomstig is, door Nederland is erkend of niet. Zo'n geval deed zich kortgeleden voor met twee Noordvietnamezen die naar Nederland wilden gaan, doch die niet werden toegelaten, omdat Noord-Vietnam een land is dat niet door Nederland is erkend. In de toekomst zal hierin echter verandering komen en zal elk geval op zich worden bekeken. Een ander probleem is wel dat van de ronselaars. Voor veel bui tenlandse gastarbeiders is Nederland een soort luilekkerland. Niet dat zij hier niets behoeven te doen, maar hun arbeid wordt hier goed geho noreerd en de sociale wetten in ons land, waaronder zij vallen, zijn iets dat zij in eigen land niet kennen. Al deze factoren maken, dat deze gastarbeiders enthousiaste brieven naar huis schrijven over het wer ken in ons land en dat is natuurlijk een prachtige, reclame, maar 't nare gevolg ervan is, dat er prompt veel werkkrachten in 't buitenland zijn die dolgraag ook in ons land willen komen werken. In veel gevallen vallen deze men sen in handen van ronselaars, die hen geld afhandig maken en via il legale wegen ons land binnensmok kelen. Worden ze daar ontdekt, dan volgt een grote teleurstelling wan neer de buitenlanders naar hun ei gen land worden teruggezonden, omdat ze illegaal ons land zijn bin nengekomen. De strijd van de overheid tegen dergelijke ronselaars is een moeilij ke strijd en steeds weer moeten er kleine of grotere groepen het land worden uitgestuurd. Dat heeft aan leiding gegeven tot vragen in de Tweede Kamer. De vraag is namelijk, of deze uit wijzingen wel noodzakelijk zijn, of er geen mogelijkheid bestaat om deze mensen alsnog legaal binnen te laten. Hier duikt echter weer het probleem op, dat men op die ma nier de ronselaars in de kaart speelt en het illegaal reizen naar ons land gaat stimuleren. Ook komt het voor, dat buiten landse gastarbeiders die om de een of andere reden in andere landen niet gewenst zijn, trachten in Ne derland te komen, omdat het toe latingsbeleid in ons land zo soepel is. ïn dit laatste schuilt het gevaar, dat Nederland een soort vuilnisbak voor in andere landen niet gewens te buitenlanders arbeiders gaat wor den. Dat is iets dat moet worden voorkomen. Nederland is door de eeuwen heen altijd bereid geweest vreemdelingen op te nemen; dat doen we ook nu, maar we mogen daarbij wel beschieden eisen stellen. Dat we geen ccriminelen en werk- schuwen in ons midden wensen op te nemen, zal toch iedereen begrij pen. Wie zich aan de wetten wil houden, graag wil werken en zich wil aanpassen aan ons leven, kan in Nederland een kans krijgen. We mo gen onze maatschappij echter wel beschermen en behoeven niet zon der meer iedereen te accepteren. WAALWIJK In verband met Hemelvaartsdag ver schijnt De Echo van het Zui den niet donderdag, maar a.s. VRIJDAGMIDDAG. De kan toren zijn donderdag (Hemel vaartsdag) de gehele dag ge sloten. Advertenties dienen uiterlijk woensdagmiddag 12 uur in ons bezit te zijn. Direktie en Redaktie. WASPIK In de vergadering van donderdagavond heeft de raad der gemeente Waspik zich door het hoofd van de technische dienst, dhr. Th. v. d. Hoven, uitvoerig laten voorlichten, alvorens een beslissing te nemen inzake een saneringsplan en een ontwerp bestemmingsplan voor V\aspik-Boven. De kwaliteit van een aantal woningen in dit plan is zodanig, dat sanering nodig is. Het gedeelte van de Schotse Hooglan dersstraat tussen de Spoorstraat en de Carmelietenstraat moest van Rijkswege uit het saneringspaln worden gelicht. Nu de onderhandelin gen omtrent dit plan voldoende zijn gevorderd, kon ook het bestem mingsplan, dat al twee jaar geleden onderwerp van discussie in de raad was, weer ter tafel worden gebracht. 4 Hierin zijn ondermeer opgenomen speelweide, even voorbij de een Theresiakerk, het doortrekken van de Elzendreef, een aanzienlijke ver ruiming van de Schotse Hooglan dersstraat, een nieuwe doorbraak in de Carmelietenstraat, ruime groen- vlekken en parkeerstreken en een (van onze verslaggever) WAALWIJK - Vandaag, maandag 12 mei, wordt overal m Nederland de geboortedag van Florence nightingale gevierd, met de „Dag van de ver- Pleging De vele ziekenhuizen, psychiatrische entra, verpleegtehuizen, zwakzinnigeninstituten en organisaties op 't terrein van de gezondheids- eg, besteden op de bijeenkomsten aandacht aan ent7chn!ek"n j("" "VerPleging tussen ethiek Al deze instanties vieren vandaag op eigen wijze est. ne verpleegkundigen staan dan in het mid- PMt van de belangstelling. Zo worden er af- dalüïT ln ziekenl]uizen geopend, zijn er „open- aJt f voor scholieren of ouders van leerling- hn k,eeg vodigeti, worden er voordrachten ge- Jl> en, filmvoorsteüingen, forums, zijn er ge hpf 1,6 I(l^*es voor de patiënten enz. Kortom zinhf ,"andaag in de verpleging feest. Ook de strnZ TlZe,'1 en verPleegtehuizen in de Lang- 7nt ,1 lei(Jen^en »De dag van de Verpleging aehni "g.ls er in de Irenelial van het Jaarbeurs- (ieinp'l"i ^treckt een landelijke bijeenkomst eest, waar gesproken werd over het thema „Verpleging tussen ethiek en techniek". Aange zien de techniek juist ook in het verpleegkundig beroep niet meer weg te denken is, moet de ver pleegkundige zijn/haar plaats opnieuw bepalen. Ook vandaag bezint men zich over de inhoud van hef beroep. Men zou de indruk kunnen krijgen dat de ver pleging in de snelle ontwikkeling die ze door maakt, beklemd is geraakt tussen twee polen: de ethiek en de techniek. „Worden de verpleeg kundigen in één van hun belangrijkste taken de begeleiding van de patiënt tijdens het ziekte proces gehinderd door de vele technische ap paraten waarmee ze tegenwoordig moeten wer ken? Werken de verpleegkundigen straks in een machinekamer, in plaats van in een ziekenhuis? Wordt verpleegkundige techniek belangrijker dan verpleegkundige zorg?" Allemaal vragen waarover de verpleegsters en plegers zich deze dagen bezinnen. Het is goed dat iedereen rond de herdenking van de geboortedag van Florence Nightingale, de voorvechtster van de verpleegsters, eens even stil staat bij het soms zo moeilijke en zware werk van de verpleegkun digen in Nederland. groensingel als Afscheiding van een aldaar gevestigd mesterijbedrijf. Voorts is er een geringe uitbreiding van industrievestiging mogelijk. Het is voor het kerkdorp Waspik van groot belang dat dit plan zo spoedig mogelijk door de molen gaat. Het biedt de mogelijkheid voor de bouw van 120 woningen, terwijl 20 pan den door sanering zullen moeten verdwijnen, voornamelijk langs de Schotse Hooglandersstraat. De saneringskosten bedragen 981.433,Het rijk zal hierin 80 procent, is 785,146,bijdragen. Ten laste van de gemeente komt 196.287,Kosten openbare voor zieningen ƒ448.000,—. Onbebouwde percelen 107.737,-, totaal 752.024. Kosten van voorbereiding 20.000,-, wordt 802.024,Terug te ontvan gen B.T.W. voor wegenaanleg 36.975,zodat de totale kosten voor bouwrijp maken 765.029, gaan bedragen. Er zal dan 42.190 m2 bouwgrond uit te geven zijn, welke inclusief rente en algemene voorzie ningen 28,per m2 zal gaan kos ten, exclusief B.T.W. In de begroting is nog opgeno men een bedrag van 60.000,— voor aanleg van de speelweide en de be planting van de Elzendreef, welk bedrag voor 50% zal worden inge bracht. Omdat het plan op zich erg klein is, komen er naar verhouding tot de kosten maar weinig vierkan te meters bouwgrond vrij, hetgeen de prijs per m2 nadelig beïnvloedt. De heer v. d. Wassenberg vreesde dat straks door aankoop voor sane ring het geraamde bedrag ver zal worden overschreden. De heer Kools merkte in dit verband op, dat het in het leven roepen van een grond bedrijf erg urgent wordt. Een der gelijk ontwerp is, aldus de voorzit ter, in voorbereiding. En tot de heer Wassenberg: indien de grondonver- koopbaar duur wordt, kan het plan, hoe jammer ook, niet doorgaan. De raad gaf, na uitvoerige discus sie, vervolgens zijn fiat aan een (van onze verslaggever) WAALWIJK Vrijdagmiddag beleefde Waalwijk zijn „emmer-aktie" in het kader van de landelijke Bisschop Bekkers Aktie. Het waren Herman van Veen en Lenny Kuhr, twee bekende jonge Nederlandse artiesten, die in de „schoenenstad" aan het „emmeren" sloegen. Overi gens moest er veel geïmproviseerd worden. De oorspronkelijk vastge stelde tijd van 12 uur dat Lenny en Herman met de emmer zouden rondgaan verviel, omdat Lenny Kuhr per 's middags om drie uur op Schiphol zou arriveren. Na uren van wachten kwam de winnares van het Eurovisie Songfestival om half zes aan. Haar fans zagen de moeite van 't wachten dus beloond. Tot die fans mogen zeker burgemeester Teijssen, zijn ambtenaren en het comité Zor genkind-Waalwijk gerekend wor den. Dit gezelschap zou om vier uur Herman van Veen en Lenny Kuhr verwelkomen. Herman was met z'n assistent Dave Schild wel op tijd, maar Lenny liet het afweten. Zij moest nog uit Portugal komen, waar ze de afgelopen dagen heeft opge treden en ook voor radio en televi sie verscheen. De Ned. Televisie Stichting, die een opname-ploeg naar Waalwijk had gestuurd, moest het zonder de grote ster doen. Men maakte opna men van Herman van Veen, die in het centrum van Waalwijk ging col lecteren. Origineel was de vondst bij Modehuis Van Dijk aan de Sta tionsstraat, waar Herman zich over de centrale kassa ontfermde. Her man van Veen bezocht vrijdagmid dag ook een aantal Waalwijkse be drijven. Om half zes, toen burgemeester Teijssen Herman van Veen in de raadszaal officieel had ontvangen en nog even het belang van de aktie aanhaalde, verscheen Lenny Kuhr, samen met haar begeleider, ten to nele. Ook voor haar had burgemees ter Teijssen vriendelijke woorden. Hij wees er nog op dat Mies Bouw man, die de aktie vanuit Carré in Amsterdam leidde, uit Waalwijk af komstig is. j' Lenny Kuhr emmerde vrijdag in Waalwijk Afzonderlijk trokken Herman en Lenny, gesteund door een geluids wagen, nog door de straten van Waalwijk. Om half zeven moest met het emmeren gestopt worden, om dat het tweetal nog een optreden in Breda voor de boeg had. Vrijdag nacht togen Herman en Lenny naar Carré om daar het resultaat van de collecte in Waalwijk bekend te ma ken. De emmer-aktie in Waalwijk werd gesteund door een aantal meis jes, die met de collectebussen ach ter Herman van Veen aantrokken. Jammer was het dat een huis-aan- huis collecte niet heeft plaatsgevon den. Dankzij Herman en Lenny heeft Waalwijk echter ook 'n steen tje aan het Mgr. Bekkers monument mogen bijdragen. voorstel tot reconstructie van het dorpsplein, hetgeen in nauwe sa menwerking met de Provinciale Waterstaat zal worden gerealiseerd. Het is een eerste fase van het uit eindelijk te creëren dorpsplein. De reconstructie van de Schoolstraat zal grote verbetering brengen in de situatie bij de uitmonding in de Raadhuisstraat en in de bocht bij de pastorie van de Ned. Herv. Kerk. Waterstaat wil ook de verharding van de Schoolstraat, voor zover be staande uit graniet-keien, vervangen door klinkers. Het uitkomend ma teriaal krijgt de gemeente voor ver harding van het dorpsplein, waarop een sierbestrating zal worden aan gebracht. Langs de noord-oost zijde van de Schoolstraat wordt een trot toir aangebracht, vanaf het Zuider afwateringskanaal tot de Raadhuis straat. Ook wordt een riool aange legd voor afwatering van de weg en aansluiting van de percelen. De to tale kosten bedragen 85.000,—, waarvan Waterstaat f 27.500,— voor haar rekening neemt. De heren v. d. Wassenberg en v. Dongen keerden zich in eerste in stantie tegen het voorstel, omdat naar hun mening de verwezenlijking van het dorpsplein beter in zijn ge heel ter hand kan worden genomen. De heer J. v. Dongen wenste in dit verband meer activiteit van B. en W. in de aankoop van de drie panden aldaar. „U moet niet room ser dan de Paus willen zijn. Breng een voorstel tot aankoop ter tafel en laat G.S. dan maar beslissen c.q. uitmaken dat het niet haalbaar is". Waarop burgemeester Welling ant woordde: „we zijn niet roomser dan de Paus, alleen realistisch. We heb ben voor de ondernemer ter plaat se geen zakenpand aan te bieden. Ook wij zouden liever het gehele plan uitvoeren, maar er zijn nu een maal geen financieringsmiddelen. Dit keurt G.S. nooit goed. En met deze eerste fase zijn toch zeer aan zienlijke verbeteringen aan te bren gen. Momenteel zijn er geen ver dere stappen te ondernemen". Bij de ingekomen stukken was 'n schrijven van G.S., waarmee deze instantie uitspraak deed in een ja ren slepende zaak rond de afwikke ling van de voormalige V.G.L.O.- school. Het bestuur van deze school moet nu 20.080,75 aan de gemeen te terugbetalen. De suggestie van de gemeente om van het wettelijk te rug te betalen bedrag 50% voor re kening van de gemeente te nemen, werd hierbij door G.S. overgeno men. Voorts was er een bekendma king dat er op 30 mei a.s. het be roep in behandeling zal worden ge nomen, aangespannen door de hoofdinspecteur van het L.O. tegen de vaststelling van het vergoedings bedrag per leerling over 1967. Medewerking werd verleend ex. art. 72 van de L.O.-wet t.b.v. de school De Hooght, voor aankoop van matten en luxaflexgordijnen, ter wijl de aanvrage voor aanschaffing van leermateriaal voor het teken onderwijs en voor handenarbeid slechts gedeeltelijk werd ingewil ligd, dit op advies van de inspecteur van het L.O. Tenslotte werden de woningen Spoorstraat 12, 18 en 20 en Schotse Hooglandersstraat 68 on bewoonbaar verklaard.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1