waaLwijkse en UnqstRaatse coupant EmTé-Supermarkt op hoek Grotestr.- Putstraat wordt in juli geopend Verlaging kiesgerechtige leeftijd Nederland naar 18 jaar? Waalwijk heeft dringend behoefte aan een instruktiebad EEN „VUILNISVAT" DAT VEEL GEVAREN OPLEVERT VOOR DE VISSERIJ NIEUW BEDRIJF IN WAALWIJK OMVAT ALLE BRANCHES NU DE JEUGD MEER INSPRAAK WIL ZWEMONDERWIJS IS BIJNA NIET MOGELIJK Mijnen liggen er bij duizenden in de Noordzee Veel risico's Zelfs vergif Kruispunt wordt ook gereconstrueerd „Vrije" supermarkt Veel branches Industriële afvalprodukten Gevaren voor bevolking Risico Studiecommissie Belasting kan - dankzij BTW wel omlaag Fa. Schuurmans MAANDAG 19 MEI 1969 92e JAARGANG No. 40 Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct, extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief De Noordzee wordt een leeggeviste zee vol mijnen en afvalstoften In IJmuiden kunnen ze er over meepraten, hoe slecht het met onze Noordzee is gesteld. Kortgeleden leefde men geruime tijd in angst over het verdwijnen van de IJmuider hekkotter 210 met zes jonge Katwij- kers aan boord. Nu zijn inmiddels de wrakstukken van het schip ge vonden en kan men gaan raden naar de wijze waarop dit vaartuig is ondergegaan. Een explosie ligt ook wel het meest voor de hand. Uit verschillende omstandigheden zou dit blijken. Een explosie? Maar waardoor? Is de IJm 210 op een mijn gelopen? Heeft dit vissersvaartuig misschien een mijn in de netten gekregen? Kortom, men vraagt zich af wat er toch wel gebeurd kan zijn, want uit het gebeurde zou men lering kunnen trekken. Mijnen liggen er bij duizenden in onze Noordzee. Ja, zo'n 25 jaar na het einde van de tweede wereldoor log liggen er nog zo'n 125.000 mij nen op minder dan vijftig mijl uit de Nederlandse kust. Dat betekent dat er hele oppervlakken van de Noordzee zijn waar men zich onder geen voorwaarde kan wagen zonder het gevaar te lopen, onverwacht te exploderen. Het is zelfs zo, dat er slechts nauwe, van mijn gezuiverde „straten" zijn waar de scheepvaart gebruik van moet maken, wil men geen gevaar lopen. Zo is het overi gens niet alleen voor de Nederland se kust, zo is het ook voor die van België, Frankrijk en Engeland en ook bij Duitsland en Denemarken vindt men nog de wrange restanten van 1940/'45. O zeker, de vissers weten waai de mijnen liggen en normaal gespro ken zou er geen gevaar zijn, ware het niet dat de vissers, die 't toch al niet zo gemakkelijk hebben, met hun moderne apparatuur trachten de vis op te sporen en op deze wijze ter zee jagend, vist men wel eens niet precies in de geveegde straat, maar in het randgebied, want ten slotte moet er toch een vangst wor den binnengebracht. De vis is jam mer genoeg niet zo beleefd om pre cies rond te zwemmen op die plaat sen waar de vissers zonder gevaar kunnen vissen. Nu is de kans dat de vissers op een mijn varen inderdaad gering, want zeker wanneer er in 't grens gebied wordt gevist, is de visser na tuurlijk extra op zijn hoede waar hij vaart. Hij zorgt er angstvallig voor binnen de grens te blijven, maar dat neemt niet weg dat er wel eens een mijn in de netten blijft hangen en dat brengt natuurlijk al tijd risico's met zich mee. En het is wel zeer waarschijnlijk, dat wan neer er weer wrakstukken van een vissersvaartuig worden gevonden, terwijl er geen noodweer is geweest, mijnen de oorzaak waren. Dicht onder de kust zijn er vis sersvaartuigen die vissen met een net links of rechts buiten boord. Het is met deze vaartuigen reeds enkele malen voorgekomen dat zij kapseisden. Blijft het net haken achter een of ander obstakel, ter wijl de motor van het schip 't vaar tuig blijft voortstuwen, dan wordt het gewoon omgetrokken, met alle gevolgen van dien. Dat onze Noordzee een echte vuil nisbak aan het worden is, die vol ligt met allerlei rommel die een ge vaar oplevert voor de visserij, is wel duidelijk. De IJmuidense politie maakt zich grote zorgen over de vaten met „zwaar vergif", die vrijwel dagelijks door de vissers in de haven worden binnengebracht. Men heeft er nu al zo'n vijftig liggen, waarbij er zijn met een inhoud van niet minder dan 1000 liter. Uitgebreid laboratoriumonderzoek heeft aangetoond dat de vaten als inhoud hebben een soort dichloor- propaan, een stroperige vloeistof met een geel-oranje kleur, die bij zonder giftig is. Het nare is, dat dit materiaal niet weg te werken is. Bij verbranding komen zeer giftige gas- (van onze verslaggever) WAALWIJK Grote bouwaktiviteiten spelen zich momenteel af op het kruispunt Grotestraat-Putstraat. Hier verrijst een grote supermarkt, die eigenaar Mac. Trommelen wel de meest complete supermarkt van Nederland wil noemen. Half juli gaat het gebouw open. Het winke lend publiek vindt hier een grote verscheidenheid in artikelen in di verse branches. Zo komt er zelfs een quick-service- en tankstation. Met deze supermarkt is ook een deel van de reconstructie van 't kruis punt Putstraat-Grotestraat gereed gekomen. De voormalige Luxor- bioscoop, een doorn in het oog voor iedere automobilist, is verdwenen. Straks zal de belangrijkste verbindingsweg tussen Waalwijk-centrum en Waalwijk-zuid dan ook op dit punt 18 meter breed zijn. Het supermarktcomplex betekent voor „slager" Trommelen een enor me sprong. Toen hij twintig jaar ge leden een slagerij aan de Nieuw- straat begon, kon de heer Tromme len niet vermoeden nog eens ooit supermarkt-eigenaar te worden. Tien jaar geleden begon hij echter in deze richting te denken. Zijn sla gerij moest verbouwd worden; stu die op dit terrein leidde er toe dat de heer Trommelen besloot zijn plannen in de ijskast te stoppen. De ondernemende slager zocht naar 'n nieuwe presentatie van het levens- middelenbedrijf in de ruimste zin van het woord. Hij wilde meer dan alleen ver bouwen. Om die plannen te reali seren, had de heer Trommelen een lange periode van voorbereiding no dig. Vier jaar geleden zag hij zijn kans in Drunen. Aan het Raadhuis plein opende hij toen zijn eerste EM-TE supermarkt. Nu heeft hij opnieuw plannen dit bedrijf uit te breiden en straks in te passen in de nieuwe uitbreidingsplannen van van Drunen. Na Drunen, besloot de heer Trom melen ook in Waalwijk de sprong te wagen. In nauw overleg met de dienst gemeentewerken, ontwikkel de hij de plannen die architect K. Mekel uiteindelijk op papier bracht. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat de supermarkt op de plaats zou komen waar de vroegere Luxor- bioscoop stond. Dit plan werd ge wijzigd en „geruild" tegen 't braak liggende terrein aan de overzijde. De twee woningen die nog op deze hoek stonden, zijn inmiddels gesloopt. De heer Trommelen noemt zijn EM-TE supermarkt de meest com plete zaak van Nederland. Gezien het aantal branches dat hierin on dergebracht wordt, valt het ook moeilijk te betwijfelen. Het wordt een zgn. „vrije" supermarkt, wat betekent dat alle artikelen, van welk merk ook, er te krijgen zijn. EM-TE verplicht zich dus niet, zoals prak tisch alle supermarkten, een grote collectie bepaalde merkartikelen te brengen. Hoewel er in Waalwijk al ver schillende supermarkten zijn, vindt de heer Trommelen dat er een gro te behoefte bestaat aan een derge lijk bedrijf. „We zullen wel waar moeten maken dat we eerste klas artikelen brengen. We rekenen ech ter op het gezonde verstand van de huisvrouw. Met vlees en groenten zijn we zeker goedkoper dan de doorsnee-bedrijven. Beide produc ten worden ambachtelijk door ei gen, vakbekwame mensen verzorgd. Zo zal er niets verpakt zijn. Alles wordt vers verkocht. De groenten die b.v. 's morgens nog op het land staan, brengen we 's middags al in onze zaak", vertelt de heer Trom melen. Onder architectuur van de heer Mekel, bouwt Aannemingsbedrijf Teurlings een pracht complex. De hoofdingang komt aan de Grote straat, waar een glaswand inkijk geeft op de winkel. Aan de Put straat komt een gedeeltelijk geslo ten gevel. Voor en achter de zaak ligt 2000 m2 parkeerterrein,, goed voor 140 auto's. In de Putstraat ligt ook het pompen-eiland, het service station en de autoshop. De super markt met ruim 1000 m2 verkoop ruimte omvat een drogisterij, sla gerij, afdeling groenten, kleine huis houdelijke artikelen, cosmetica, brood en banket, chocolaterie en levensmiddelen. Ook is er een slij terij, die een aparte ingang aan de Grotestraat krijgt. De supermarkt krijgt een etage, waarop vier flatwoningen zijn ge bouwd, alsmede de kantoren. Uit breidingsmogelijkheden zijn er te over, gezien het enorme parkeerter rein. De EM-TE supermarkt, die half juli opengaat, kan, dankzij zijn gunstige ligging, gezien worden als een verlengstuk van de winkels in de binnenstad. sen vrij, terwijl tevens de opslag van de vaten levensgevaarlijk is. Wat moet IJmuiden met deze rom mel? Men vermoedt hier te doen te hebben met een industrieel afval- produkt, waarmee de producent ook geen raad weet. Vermoedelijk wordt het materiaal daarom in grote sta len vat engedaan, op vrachtschepen gezet en ergens in de Noordzee overboord gezet, waarna de vaten naar de zeebodem zinken, alwaar zij zich voegen bij al die andere rom mel die onze moderne maatschappij nu reeds in de Noordzee loost. Men heeft geen flauw vermoeden uit welk land de vaten afkomstig zijn en wie de daders zijn. De IJmuider vissers hebben de vaten al op di verse plaatsen in de Noordzee aan getroffen en mén is zelfs niet in staat om te schatten hoeveel er op de zeebodem zullen liggen. Dat neemt echter niet weg dat voor de vissers het vissen in een reeds enigszins leeggeviste Noordzee er niet aantrekelijker op wordt, nu de zeebodem ook nog bezaaid ligt met afvalprodukten e.d., terwijl daar naast ook de duizenden mijnen nog de nodige risico's meebrengen. Men behoeft er geen doekjes om te winden; de Noordzee is bezig één groot, gevaarlijk vuilnisvat te wor den. Het is echter iets dat wij niet ongestraft kunnen doen. Om te be ginnen zal een en ander de levens Er is een belangrijke stroming in ons volk, die door de jaren heen heeft gepleit voor verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd en voor ver laging van de leeftijd waarop ie mand meerderjarig, dus juridisch handelingsbekwaam wordt. Nu lag die leeftijd waarop men mocht gaan stemmen zo'n twintig jaar geleden ook nog erg hoog. In de Bataafse republiek was het 20 jaar, in 1887 moest men 23 zijn, in 1896 al 25. In 1922 werd het weer 23 jaar en na de laatste wereldoorlog zakte de leeftijd geleidelijk tot 21 jaar. Wil men verdere daling, dan zal men gelijk de handelingsbekwaamheid van deze jeugdige kiezers moeten erkennen, dus de minderjarigen eer der meerderjarig moeten verklaren. Gezien het actuele jeugdprobleem is er iets voor te zeggen, de huidige minderjarigen éérder tot volwaar dige mensen te verheffen. Zij wen sen, eisen zelfs hier en daar, in spraak. Zij willen medeverantwoor delijkheid. Het zou dom zijn hen zonder meer tot onmondigen te be stempelen, want er zijn werkelijk wel intelligente geesten onder die weldoordacht* kunnen spreken en handelen. En mocht een kleine groep onder hun extreem stemmen, dan vangt de meerderheid van de wijzere en ervaren oudere kiezers zo'n splinter(partijwel weer op in de méér partijen tellende volksver tegenwoordiging, staten of gemeen teraad. Maar meerderjarigheid op lagere leeftijd wil zeggen: eerder verplich tingen mogen aangaan, leningen kunnen sluiten, grote bestellingen kunnen doen, op afbetaling kunnen kopen. Als we dat allemaal op 18-jarige leeftijd open stellen, zijn er hééT veel zwakke naturen, waar van wij tevoren al weten dat ze niet alleen zichzelf, maar mogelijk ook hun ouders in financiële verwikke lingen en ellende kunnen storten. Niet voor niets staat de minister van justitie bij aanvraag van eer van vissers kosten, maar daarnaast levert al dat afval ook gevaren op voor het leven in de zee en dat is iets dat dadelijk ook ons eigen leven raakt. dere meerderjarigheidsverklaring als een zoon in een firma wordt op genomen, slechts „beperkte hand lichting" toe. De ervaringen hebben geleerd dat een jongen tussen 18 en 21 nog een rare schaats kan rijden. Uit onwetendheid, uit enthousiasme, maar met kwalijke gevolgen. De V.V.D. pleit voor meerderja righeidsverklaring en kiesrecht van alle 18-jarigen. We zouden wel voor kiesrecht vanaf 18 jaar zijn, maar een volledige handelingsbevoegd heid gaat ons toch te ver. Gelukkig ziet ook de V.V.D. dat in. Een stu diecommissie zal bekijken welke be perkingen tussen 18de en 21ste le vensjaar zullen moeten gelden. Naar het zich laat aanzien, heeft onze regering met de beruchte BTW een formidabele goudmijn aange boord. Kleine ondernemertjes die nooit iets met omzetbelasting van doen hadden, stortten in april voor vele duizenden in 's rijks schatkist, de grotere ondernemingen volgden met tienduizenden guldens over het eerste kwartaal van 1969. Bij de werkelijk grote bedrijven worden er miljoenen overgeboekt naar de belastingkantoren. De op brengst van de B.T.W. gaat mijlen ver boven de vroegere omzetbelas ting uit, omdat veel meer bedrijven er nu onder vallen en de tarieven belangrijk hoger zijn op de veel yoorkomende diensten en de meest verkochte artikelen. Uit dat licht bezien, kunnen de voorgenomen verhogingen van de benzine-accijns en de motorrijtui genbelasting wel eens worden om gezet in verlagingen. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 (van onze verslaggever) WAALWIJK Er is in Waalwijk al jaren een grote behoefte aan een overdekt zwembad, een zgn. instruktiebad, waar de schooljeugd zwem onderwijs kan genieten en waar het publiek in de overige uren „baantjes kan trekkenWie wil zwemmen, is in Waalwijk en dat geldt ook voor het merendeel van de Nederlandse ge meenten aangewezen op een natuurbad Het Hoefsven). Dat betekent dat er alleen in de zo mermaanden gezwommen kan worden. Dit im pliceert direct dat er van zwemonderwijs weinig terecht komt. Door diverse particulieren worden er dan ook akties ondernomen om tot spoedige realisatie van een overdekt bad te komen. Met name voor het schoolzwemmen is een in- structiebad dringende noodzaak. De Waalwijkse jeugd krijgt in schoolverband weinig kans een diploma te behalen. Als het weer erg goed mee werkt, kan er maximaal zo'n zes weken worden gezwommen. In de praktijk komt daar weinig van terecht. Veel ouders laten hun kinderen dan ook elders, waar men in een overdekt bad te recht kan, zwemlessen halen. Van de zijde van het gemeentebestuur worden al jaren pogingen ondenomen om tot een instruk tiebad te komen. De plannen bleken echter fi nancieel niet haalbaar te zijn. Vorig jaar werd een nieuw plan op tafel gebracht, waar de visie van de Nederlandse Sport Federatie werd ge vraagd. Zoals wethouder J. van Heeswijk tijdens de algemene beschouwingen begin van deze maand al heeft gezegd, heeft de NSF de plannen ruim een jaar vastgehouden, zonder er op te reageren. Die reaktie is vorige week gekomen. Het gemeen tebestuur heeft toen een gesprek gevoerd met enkele vertegenwoordigers van de NSF. De plan nen zijn uitvoerig doorgenomen. Wethouder Van Heeswijk zei ons hierover: „We hebben weer moed. Het plan gaat nu allereerst naar de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. Hier is een speciale afdeling die gespecialiseerd is in zwem bad-bouw. Het Waalwijkse instruktiebad zit nu in de molen en daaruit komt het echt wel snel te voorschijn". Bij de gemeente leeft natuurlijk de stille hoop dat het rijk in de kosten bijdraagt. De bouw van een 25 mtr' instruktiebad - behalve voor school zwemmen, dus ook voor wedstrijdsport etc. ge schikt - vergt altijd een investering van 800.000 tot 1 miljoen gulden. Natuurlijk zou een derge lijk bad in Waalwijk ook een streeffunktie kun nen vervullen. Voor het zwemonderwijs is 't zonder meer nood zaak dat er een instruktiebad komt. Alleen dan kan de jeugd goed leren zwemmen. In de „broe- derstadUnna heeft men op dit terrein meer privileges. Niet alleen is door een grote sporthal met overdekt zwembad, bovendien beschikken daar drie scholen over een eigen instruktiebad. Dan te weten dat er in Waalwijk zelfs nog een groot tekort is aan gymnastiekzalen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1