wAALwijkse en lanqstRAatse coimnt R.K. Voetbalver. «Waspik» viert dit weekeinde 40 jarig bestaan Pater L. v. d. Sanden na 8 jaar verblijf in Argentinië terug in Waalwijk LEDEN STAAN VOOR CLUB OP DE BRES oendervangers PASTOOR VAN JOSÉ 0. PAZ ZILVEREN PRIESTERFEEST VIERT OP 30 JULI IN WAALWIJK v.v. „Waspik" telt ruim 250 leden uit heel het dorp N. van der Rijken 40 jaar voorzitter Afscheid Hercules Feestprogramma Jubileum wedstrijd Argentinië een land in opkomst 20.000 parochianen Veel krotten Beter gekleed met een hoed Nu 7 jaar pastoor DONDERDAGAVOND 22 MEI 1969 92e JAARGANG No. 41 De tcho Vc\n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" WASPIK - De eerstvolgende twee weekends zal Waspik in het teken staan van een grandioos feest. De R.K. Voetbalvereniging "Waspik" gaat n.l. de bloemetjes buiten zetten, naar aanleiding van het 40-jarig bestaan van de club. Zeer terecht meent de grote voetbalfamilie van Waspik dit jubileum te moeten aangrijpen om zich gezamenlijk rond de feestdis te Naast die geweldige wekelijkse bij dragen van het laatste jaar uit eigen middelen wierp men zich als één man op de voetbaltoto. Ook hiermee werd een bedrag bijeen gebracht dat de stoutste verwachtingen overtrof. De juiste clubgeest is er dus; de leden staan voor hun vereniging op de bres. En dat wil wat zeggen als dat zelfde ledental zo rond de 225 schommelt. De jeugd is hierin enorm goed ver tegenwoordigd: niet minder dan 130 jeugdleden telt de club waarvan 50 pupillen en 80 junioren. Dit alleen al vraagt van het bestuur een grote inzet om al die knapen aan hun trek ken te laten komen en op de juiste wijze te leiden en te begeleiden. Een actieve jeugdcommissie, zoals Waspik die kent, is dit echter wel toevertrouwd. De senioren zijn ruim met 90 man sterk, maar vanzelfspre kend zijn dit niet allemaal actieve le den meer. Van een kant zelfs geluk kig, anders zou de accomodatie van Elzebhage, twee terreinen en een po vere oefenstroök, beslist niet toerei kend zijn. Dan mogen we in dit grote geheel beslist de omvangrijke en ac tieve supportersclub niet vergeten te noemen. Op velerlei manieren bewijst deze organisatie de vereniging Was pik grote en goede diensten. Het zou ons vanzelfsprekend te ver voeren al te diep in de historie van de vereniging te graven. Wel dienen we de oprichting, nu 40 jaar geleden, in herinnering te brengen. In nauwe samenwerking en overleg met kape laan Damen kwamen enkele Waspik- se jongelui in mei 1929 tot oprich ting van een voetbalclub onder de naam Hercules. Er bestond toen in Waspik echter al een vereniging on der de naam Brabantia. Natuurlijk gaf dit al direct de nodige strubbelin gen, temeer daar Hercules kans zag het enige terrein in Waspik te huren, waardoor Brabantia zich tot straat voetbal moest beperken, c.q. moest ophouden te bestaan. De terreinkwes tie is in feite zo'n dertigtal jaren een groot probleem gebleven, want voor dat de voetbalclub zich de trotse be zitster van het huidige sportpark El zenhage mocht noemen, of beter: een huurkontrakt van dit gemeentelijk sportpark op zak kreeg, nu bijna 10 jaar geleden, moest de club maar liefst zeven maal verhuizen. De inge bruikname van dit definitieve com plex was dan ook een ware mijlpaal. De opening van de kantine, enkele jaren terug, vormde een zeer waarde volle aanvulling, een goed en gezellig tehuis voor leden supporters heeft zijn dienstbaarheid al wel bewezen. De kantine-commissie die dit téhuis beheert doet dan ook enorm goed werk. De animator van de vereniging is on getwijfeld de heer N. van der Rijken, mede-oprichter en vanaf de eerste dag tot op de dag van heden voorzit ter van de vereniging. Om een der gelijke grote vereniging 40 jaar als voorzitter te kunnen en mogen die nen, moet men zeer zeker uit het goe de hout gesneden zijn. Zijn verdien sten voor de Waspikse voetbalclub zijn dan ook nauwelijks onder woor den te brengen. Hij mag dan zijn me de-bestuursleden naast zich weten en een technische commissie, een jeugd commissie, een cantinecommissie en een supportersclub achter zich heb ben, met een goede voorzitter valt of staat een vereniging. En met de heer v. d. Rijken als centrale figuur ging het 40jaar voor de wind. Hij stimu leerde en activeerde maar ging pro blemen niet uit de weg. Zo nodig wist hij ook steeds de teugels strak in de hand te nemen. Met zijn beleid was de vereniging gebaat. Door zijn grote liefde voor de vereniging voelde hij de vele op offering die hij zich getroostte niet als een offer. Integendeel, zijn dienst baarheid was hem een vreugde, zodat hij zich ook steeds ten volle kon in zetten voor de clubbelangen. De rechterhand van deze voorzitter was en is de heer W. Baaten, mede oprichter en bijna 25 jaar secretaris van de club. Tevens beheerde hij de financiën hetgeen hem zeer zeker veel hoofdbrekens heeft gekost. Door zijn correcte manier van werken kreeg de naam Waspik bij de KNVB een goe de klank. Zoals met vele bestuurs functies het geval is weet de buiten wereld nauwelijks 'hoe enorm veel werk er door de handen van een ser cretaris-penningmeester gaat. Het zal dan ook nog niet zo eenvoudig zijn voor de heren v. d. Rijken en Baaten de juiste opvolgers te vinden. Beide functionarissen hebben n.l. te kennen gegeven dat zij na de festiviteiten hun werk aan anderen zullen overdra gen. Het feest dat voor de deur staat zal dus tevens een afscheid betekenen van twee bestuursleden, welke de ver eniging op heel bijzondere wijze aan zich hebben verplicht. Tijdens de feestelijkheden zullen nog twee leden in de huldigingen worden betrokken n.l. Th. Smits en W. de Graauw, beiden oök 40 jaar lid. An dere strijders uit het eerste uur zijn A. Verschuren, G. Baaten, A. Kamp, A. Vloemans, L. Ruysters, H. v. Don gen en A. Taibbers. Zij komen op dit moment echter niet meer in de leden lijst voor. De huidige voorzitter zal als de feestklanken zijn verstomd toch niet geheel voor de vereniging verlo ren zijn. Kort geleden heeft hij n.l. het voorzitterschap van de jeugdcom missie op zich genomen, welke func tie hij voorlopig zal blijven uitoefe nen. Nog geen al te abrubt einde dus aan diens verbondenheid met de club. De naamsverandering van Hercules in "Waspik" dateert van 1946. Toen ging de vereniging n.lvan de Bra bantse Bond over naar de vierde klas KNVB en in deze afdeling kwam de naam Hercules al voor. Vandaar de inschrijving onder de naam "Waspik" Al vele jaren schaart Waspik zich nu onder de toonaangevende clubs van de vierde klas. In de standenlij sten prijkt haar naam steeds onder de kop lopers. Als de eindsprint nog iets kan worden aangescherpt, ligt promotie naar de derde klas zeker in het ver schiet. Het zou voor het nieuwe be stuur, volgend seizoen een mooie start zijn. In het huidige bestuur hebben naast de heren v. d. Rijken en Baaten nog zitting C. Fitters, J. Zwaans, J. v. d. Hoven, J. Zwaans en A. Kerst. In de jeugdcommissie hebben zitting J. Smits, C. Vervoort, W. Vervoort, P. Smits, J. Broeders, C. de Graauw, A. Kerst, N. v. d. Rijken en H. Gijs- brechts. De supportersclub wordt ge leid door A. de Jongh, A. Kools, F. Abrahams en H. Bosman. Ter viering van het 40-jarig bestaan is er uiteraard oök een feestcomité in het leven geroepen. Het zijn de heren scharen. Er is ook alle reden toe, temeer omdat de vereniging ondanks haar 40-jarige leeftijd nog kerngezond is. Bij de voorbereidingen van het feest bleek dit weer eens zonneklaar, want het waren juist weer de eigen leden die door hun grote activiteiten en offerbereidheid gedurende het afgelopen jaar het komende feest hebben mogelijk gemaakt. N. Smits, Both, S. Selders, A. Kools, B. Kuyten, H. de Wit en P. Smits die aan de viering van het ju bileum vaste vorm hebben gegeven. Dat feestprogramma strekt over drie dagen uit. Het officiële gedeelte valt op zaterdag 24 mei a.s. en vangt aan met een Eucharistieviering in de Bar- tholomeuskerk om half negen. Daar na biedt de vereniging aan de actieve leden, het bestuur en de diverse func tionarissen een koffietafel aan in Ho tel Het Wijnhuis van de heer A. v. d. Wassenberg. 's Middags om half drie worden de bestuursleden en vertegen woordigers van diverse commissies en comité's door burgemeester Wel ling en de beide wethouders v. Don gen en v. d. Broek op het gemeente huis ontvangen, waar ook afgevaar digden van de KNVB en de Brabant se Bond zullen zijn. Om half acht 's avonds brengt de harmonie een serenade bij Café C. Montens, waarbij het muziekkorps op haar wandeling door alle jeugdleden van de voetbalclub zal worden voor af gegaan. Vervolgens zal al wat met de voetbalclub direct of indirect te maken heeft een feestje bouwen in Café Montens. Alle leden met hun dames zijn hierbij welkom. Natuurlijk ontbreekt in het kader van de festiviteiten ook de voetbalwed strijd niet. Het eerste team van Was pik zal op tweede Pinksterdag ver sterkt aantreden tegen de 2e klasser RAC, dat op volle oorlogssterkte naar Elzenhage komt. Aanvang van dit duel 14.30 uur. Waspik zal ver sterkt worden met twee spelers van de le klasser Veer se Boys n.l. aan- valspits A. v. d. Broek en de promi nente Han Luybrechts. Dan is er nog een gerede kans dat ook de Waspikse international van het zaterdagvoetbal Jan den Rooyen van het Capelse SSC in de Waspik-gelederen zal kunnen worden opgenomen. Op zaterdag 31 mei gaat 's morgens om negen uur al een uitgebreid pro gramma voor de jeugd van start. De Het bestuur van de jubilerende voetbalver. „Waspik", zittend van LnJ. W. Baaten, secr.-penningm., N. v. d.Rijken, voorzitter en C. Fitters. Staande v.l.n.r. J. v.d. Hoven, B. Kuyten, A Kerst en J Zwaans. drumband zal de jeugdleden dan van af het voormalige havenplein naar Elzenhage brengen, waar gesport zal worden op onderdelen als hardlopen, doeltrappen, strafschoppen behendig- heidsproef, hoogspringen enz. Na tuurlijk zijn er traktaties en om het geheel een feestelijk aanzien te geven wordt er bovendien een ballenwed- strijd gehouden. Om zeven uur 's avonds volgt dan in de zaal van Café De Statie de hul diging van de heren N. v. d. Rijken, W. Baaten, Th. Smits en W. de Graauw en het afscheid van de twee bestuurders. Het cabaretgezelschap 'Confetti' uit Den Bosch zal daarna voor een bijzonder plezierige feest avond zorgdragen, waarbij ook weer alle leden met hun dames tegenwoor dig zullen zijn. Dit program belooft een waardig sluitstuk van de feest viering te zullen worden. WAALWIJK Na een afwezigheid van acht jaren, keerde vorige week Pater L. van de Sanden, die als missionaris werkzaam is, uit Argentinië terug. Reeds gedurende 23 jaren, vanaf 1946, is Pater van de Sanden, afkomstig uit het voormalige Besoijen, daar werkzaam. Ten huize van de familie De Graaff, waar hij momenteel logeert, had den wij een gesprek met hem. De laatste reis terug, zo vernemen wij uit zijn mond, is niet zonder strubbelingen verlopen. Er was al geboekt voor Argentinië, maar op het laatste moment liet de luchtvaartmaatschappij het afweten en was hij al het geld kwijt. Door De Echo van het Zuiden is toen een actie op touw gezet, die het Pater van de Sanden alsnog mogelijk maakte 'n enkele reis naar Buenos Aires te nemen, naar zijn parochie, die hem zo node missen kon en kan en die nu alweer uitkijkt naar zijn terug komst. Pater van de Sanden is nu een week hier sinds woensdag 14 mei en het bevalt hem hier uitstekend, hoewel hij toegeeft nogal eens met zijn gedachten bij zijn parochianen te vertoeven. Argentinië is, zo vertelt hij, een zeer groot land, zelfs nog groter dan alle zes EEG-landen bij elkaar. Ma terieel en industrieel gezien is het land in opbouw en als de voorteke nen niet bedriegen, zal Argentinië een grote toekomst tegemoet gaan. Van alle Zuid-Amerikaanse landen mag Argentinië toch wel het meest vooruitstrevende land worden ge noemd. Men heeft in de regering 'n grote stabiliteit weten te krijgen, hetgeen het land zeker ten goede komt. De macht is in handen van het leger, maar ondanks dit, is er sprake van een vrije pers en een vrije meningsuiting via alle com municatiemiddelen. Het leger en de regering bewandelen de gulden mid denweg en dit mag wel als een ze gen voor het land beschouwd wor den. De standplaats van pater Van de Sanden is José C. Paz, een stad van bijna 100.000 inwoners op 40 km. af stand van de hoofdstad Buenos Ai res. José C. Paz is één gemeente, bestaande uit drie steden. Ter illus tratie: er zijn 23 lagere scholen, bij zondere en openbare, die ieder zo'n 700 leerlingen tellen. De stad be staat uit 4 parochies en de afstand van het uiterste noorden naar het uiterste zuiden van de stad bedraagt zo'n 20 kilometer, terwijl van oost naar west gerekend de afstand acht kilometer bedraagt. Pater van de Sanden, die pastoor is van de paro chie, heeft 4 kapelaans als assisten ten. Twee ervan zijn Argentijnen, terwijl de andere twee afkomstig zijn van Duitsland. Het streven naar vooruitgang is latent aanwezig bij de Argentijnen en er wordt dan ook bijzonder hard gewerkt. De mensen gaan zich be- Pater L. van de Sanden werd in Waalwijk een warm welkom bereid door broer zusters en overige familie In café-restaurant Leenheers aan de Grotestraat was er een feestavond. wust worden dat ze in een samen leving wonen en dat ze als gevolg daarvan ook verantwoordelijkheid dienen te dragen voor de gemeen schap. Doordat er stabiliteit is op alle fronten, is de Argentijnse munt ook steeds sterker aan het worden, hetgeen het voor buitenlandse on dernemers en buitenlands' kapitaal aantrekkelijk maakt zich te vesti gen in Argentinië of geld te steken in een onderneming in Argentinië. Vooral West-Duitsland pleegt grote investeringen, terwijl ook andere landen niet achterblijven. Pater van de Sanden vertelt ver der, dat hij de zorg heeft over 20.000 parochianen en dat, om maar eens een cijfer te noemen, het kerkbe zoek zo'n 4% beloopt. Naast de zich gestaag uitbreidende economie, mag toch ook niet voorbijgegaan worden aan de sociale nood die er nog steeds in Argentinë heerst, al is deze dan mogelijk in vergelijking tot andere Zuid-Amerikaanse landen, minder groot. De problemen zijn soms zo levensgroot, dat men niet weet waar het eerst mee te beginnen. Een belangrijke plaats neemt na tuurlijk het onderwijs in. Naast de openbare scholen, bestaan er ook de bijzondere scholen op confessio nele grondslag. Als pater Van de Sanden dan zijn eigen parochie na gaat, komt hij, voor wat de bijzon dere scholen betreft die onder de hoede van de parochie staan, tot 'n leerlingentotaal over verschillende schooltypen van meer dan 2100. Een probleem dat hem niet los laat en waar hij dan ook dagelijks mee geconfronteerd wordt, is het probleem van de sociale nood. In de stad, die door een spoorlijn in twee gedeelten verdeeld wordt, vindt men in de verschillende wij ken nog vele krotten, die echter voor de mensen ter plaatse een wo ning betekenen. Velen uit deze om geving zijn dan ook werkloos en door die werkloosheid gelooft men het op den duur allemaal wel. De kinderen gaan niet naar school en blijven daarom ver achter op ande re kinderen, hetgeen zich dan weer op latere leeftijd gaat wreken. Pater van de Sanden vindt zich zelf verantwoordelijk voor al die mensen en om die verantwoorde lijkheid financieel wat te verlich ten, heeft hij de Bisschoppelijke Vastenactie om een gift verzocht voor de bouw van een zusterschool- tje in de parochie, waar de kinde ren huishoudelijk onderricht kun nen krijgen en er vele eenvoudige dingen kunnen leren, zoals o.a. hy giëne en voedselvoorziening, twee onderdelen die van vitaal belang zijn. Alle hoop van Pater van de Sanden is dan ook gevestigd op een gift van de Vastenactie. Dit allemaal beschouwende, kan men toch niet aan het feit voorbij gaan dat op de eerste plaats de so ciale nood gelenigd dient te worden en dat de geestelijke nood in feite onlosmakelijk verbonden hiermee is. Men zal toch eerst verbetering dienen te brengen in de situatie dat Een klassieke Borsalino of een modische Franse Flêchet, een sportieve Wegener of 'n vlotte Hollywood, er is een hoed bij die U staat. Probeer een leuk corduroy- of tweed-hoedje, jeugdig en sportief. Meer keus in hoeden van 16.75, maar ook van 65. Zomerhoeden vanaf 8.50 Heuvelstraat 133 Tilburg (achter Schouwburgring) er voor een zeer groot aantal ge zinnen maar een paar waterbron nen zijn bijvoorbeeld, voor men zich gaat richten op 't lenigen van gees telijke noden. Zo dient ook de rand van de buitenstad menswaardiger te worden. Nu zijn er daar velen die verslaafd zijn aan drank, wat naast andere problemen weer een groot probleem op zichzelf is. Er moet sprake van opvoeding van de mensen zijn; de mensen zien dat iets voor hen gedaan wordt. Maar wanneer dan de regering goede hui zen beschikbaar stelt, dan trekken de mensen hier in en het eerste wat ze doen is de parketvloer uitbre ken, zodat men de kachel kan sto ken. De mensen moeten omhoog komen op de sociale ladder, maar de keerzijde van de medaille is, dat in deze categorieën van mensen er een bepaalde apathie bestaat; men gelooft het wel en men leeft van de ene dag in de andere, zonder zich ergens bijzonder druk over te ma ken. Wanneer men alle taken van Pa ter van de Sanden en zijn collega's zou bundelen, dan nog is het epn I druppel op de gloeiende plaat. Wel mag men wat verbaasd kijken als Pater van de Sanden vertelt dat hij iedere week zo'n 40 doopsels heeft. Men laat zijn kind dopen omdat het er nu eenmaal bijhoort en het te vens weer een gelegenheid is om feest te kunnen vieren. Gedurende vijf jaren heeft hij zijn standplaats gehad in Buenos Aires; toen is hij naar José C. Paz gegaan, waar hij in 1962 tot pastoor benoemd werd. Dit is naturlijk een zeer grote ver antwoordelijkheid. De bedoeling van Pater van de Sanden is, dat hij in september weer naar Argentinië gaat vertrekken, maar voor hij weg gaat zal er toch eerst een jubileum moeten worden gevierd en wel het 25-jarig priesterschap van Pater van de Sanden op 30 juli. Zeer belangrijk voor de parochie noemt hij nogmaals het stichten van een aantal schooltjes, waar men op het ogenblik zeer druk mee doende is, ondanks het feit dat Pater van de Sanden in Nederland verblijft. Veel steun heeft de parochie van West-Duitsland. Aan het slot van dit gesprek wen sen wij Pater van de Sanden bij z'n terugkeer in Argentinië alle sterkte toe en wij geloven dat het werk dat hij daar verricht goed is en dat het bijdraagt tot het lenigen van een bijna niet te stelpen nood in vele gezinnen in José C. Paz.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 11