waaLwijkse en UnqstRaatse couRant Terug in de middeleeuwen op Slot Loevenstein 'Brabant door de eeuwen heen op nationale show «Musement> ZDogaertó (czCa. mpe j ampe Met Pinksteren zilveren ANWB mentorkamp nabij Budel BEZOEK AAN „SLOT VAN HUGO DE GROOT" IS ZEKER DE MOEITE WAARD Laat Uw bril Vlucht van Hugo de Groot EERS1E GEZAMENLIJKE PRESEN1A1IE NEDERLANDSE MUSEA a i R I Slot Loevenstein is vanuit Waalwijk gemakkelijk bereik baar Vrouwenvertrek Utrecht brengt wereldpremière Fraai uitzicht 0©k museum voor schoenen - leder uit Waalwijk op nationale expositie Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen Veelzijdig panorama Eigen rondleidingen Koninklijk Paleis in Amsterdam open voor publiek I I I I I I I 1 a i i i (en voor nog véél, héél veel méér) in Tilburg Heuvelstraat 14 a i i i i i i i i i t i i l i l y Unieke kennis making met het kamperen DONDERDAGAVOND 22 MEI 1969 92e JAARGANG No. 41 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (van onze verslaggever) WAALWIJK Eenzaam in het Munnikenland, het slechts door lage zomerdijken beveiligde poldergebied aan de uiterste punt van Gelderland tussen Maas en Waal, ligt Slot Loevenstein. U weet wel, het slot waarin de grote geleerde Hugo de Groot gevangen zat, die op 21 maart 1621 in een boekenkist wist te ontsnappen. Het slot dat geheel gerestaureerd is, kan men dagelijks bezoeken. Slot Loe venstein ligt zo'n 20 kilometer van Waalwijk en is dus met ieder vervoermiddel gemakkelijk en snel te bereiken. Mocht u met de Pinksterdagen niet weten hoe u een vrije middag moet doorbren gen, dan kunnen we een bezoek aan Slot Loevenstein aanraden. Slot Loevenstein ligt in een fraai stukje natuurgebied. Vanuit Waal wijk is het slot via het Pontje bij Drongelen, via Eethen en Andel gemakkelijk te bereiken. In het Slot treft men ondermeer de jeugdige Waalwijker Huib Mombers aan, die hier op de zondagmiddagen de gasten door Slot Loevenstein leidt. Die rondleiding kunnen we u aanbevelen. Wie het complex van Slot Loe venstein binnentreedt, komt eerst in het voorhof, waar men de (bouw vallige) vertrekken aantreft die in vroeger jaren dienst deden als wo ning voor de knechten van de heer Van Loevenstein. Op dit voorhof woont ook slotvoogd Peter v. Andel. Een wandeling voert de bezoekers naar het Slot, waarvan de toegang nog door originele „dikke" deuren wordt gevormd. Ook de muren mo gen er wezen, met een dikte van 1 meter 70. Op de binnenplaats van het Slot zijn in vroeger jaren heel wat slaohtoffers gevallen. Als de aan vallers namelijk op de binnenplaats waren, viel uit een sleuf in de poort een ijzeren valhek naar beneden, waardoor de heren opgesloten wa ren. Uit de luikjes gingen de bele gerden dan brandend stro en pek naar beneden gooien, zodat er van de overvallers niet veel overbleef. De bezoekers van Slot Loeven stein worden door de gids eerst naar de kemenade, oftewel het vrouwen vertrek geleid. Hier treft men wa penschilden aan van Philips de Schonen en Albrecht van Saksen Meissen. Een klein luikje in de In de Irenehal van de Ko ninklijke Nederlandse Jaar beurs op 't Croeselaanterrein te Utrecht, vindt van donder dag 19 juni tot en met zondag 13 juli aanstaande onder de titel „MUSEMENT" 'n groots en uniek gebeuren plaats. Meer dan 150 musea en oud heidkamers, prentenkabinetten en andere openbare verzame lingen zullen op deze eerste gezamenlijke presentatie een boeiend beeld geven van ons rijke nationale bezit aan kunst en kuituur, ambacht en folk lore. Een geheel nieuw soort show, een unieke landelijke manifestatie, die hier zijn we reldpremière beleeft. Ook „Brabant door de eeuwen heen" zal hierbij ruim verte. I genwoordigd zijn en wel met^ een selectie aan collectieve in zendingen, die historisch, ar tistiek en kultureel represen tatief voor land en volk van Brabant zullen zijn. In neven staand artikel kan men nader lezen over het specifiek Bra bantse aandeel aan „MUSE MENT", welke nationale show een initiatief van de ver eniging „De Museumdag" dagelijks van 10.00 tot 18.00 u„ 's zondags van 11.00 tot 18.00 uur en bovendien op dinsdag en vrijdagavond van 19.00 tot 22.00 uur toegankelijk wordt gesteld. muur maakte het de edelvrouwen mogelijk, direct uit hun hemelbed even de priester gade te slaan. Aan de kemenade grenst de Ridderzaal, die niet diende als woonvertrek, maar voor feesten en plechtigheden. Een laat middeleeuwse fresco her innert nog aan de plaats waar het huis-altaar stond. De wapenborden aan de balken zijn de heerlijkswa pens van de bouwer van het slot (1368) Dirc Loef van Horne. Loe venstein betekent, stenen huis van Loef. Loef is afgeleid van het La tijnse Lupus, wat wolf betekent. Ook de slotkeuken werd niet vergeten. Middenin is de gotische schouw te vinden met daarboven de rookkasten, waar de hammen en bouten werden gerookt. Tijdens de restauratie is een waterput te voor schijn gekomen, die in de muur is aangebracht. In een hoek van de keuken moet ook een biechtvertrek- je zijn geweest. Men is hiervan op het spoor gekomen door een dag boek van een non, die eind 1400 in Loevenstein woonde, het Dagboek is aan het archief te Brussel terug gevonden. De bovenzaal van het Slot is het gedeelte dat honderden jaren staats gevangenis was (14981831). Er zaten in de middeleeuwen bekende gevangenen op Loevenstein opge borgen. De ontsnapping van Hugo de Groot is bekend, maar onze gids vertelde ook de „streek" van Simon Halewijn, burgemeester van Dor drecht en lid van de Staten van Holland. Hij wist in 1696 na drie maanden werken een gat in de hou ten vloer te krabben. Aan de vis netten die hij overdag knoopte, liet Simon Halewijn zich naar beneden zakken. Hij vluchtte via een keu kenraam, trok de Maas over en ver dween naar Parijs. De meeste belangstelling gaat na tuurlijk uit naar de kamer van Hu- go (Huig) de Groot, die van 1619 tot 1621 in Loevenstein gevangen zat. Hugo de Groot was de grootste geleerde van het Volkenrecht. Op zijn boeken zijn in onze tijd de or ganisaties van Volkenbond en Ver enigde Naties gebouwd. De vlucht in de boekenkist was een vondst van zijn knappe vrouw Marie van Reigersberg. Toen men merkte dat er boven iets verkeerd was gegaan en de kapitein vroeg waar De Groot was, kreeg hij van zijn vrouw als antwoord: De Groot?, de vogel is gevlogen, maar het kooitje is er nog". In de kamer zijn de portret ten van Hugo en Marie te vinden. Ook is er een foto-copie van een brief van Hugo de Groot. Via de kapel, waar nog geregeld diensten worden gehouden, bereikt men de torens die ook als gevangen- verblijf dienst deden. Best hadden die gevangenen het niet. Er was weinig licht, geen verwarming en nauwelijks voedsel. Het waren voor al Remonstrantse dominees die hier op bevel van Prins Maurits zaten. Prins Frederik Hendrik liet ze in 1631 allen tegelijk vluchten. Het zoldervertrek was in de mid deleeuwen het belangrijkste vertrek van het slot. Tot omstreeks 1480 verbleven hier de torenwachters. Loevenstein lag toen niet midden in „SLOT LOEVENSTEIN" Nederland, zoals nu, maar op een punt tussen drie staten in. Het zol dervertrek had het voordeel dat men uit elk raam op een andere staat keek, op Gelderland, Brabant en Holland. Ook kijkt men vanuit Loevenstein op de Maas, de Waal en de Merwede. Men kan de rivie ren bij elkaar zien komen; boven dien heeft men nog een mooi uit zicht op Gorinchem. Wie weer even terug wil naar de Middeleeuwen, moet de Pinksterdagen eens benut ten om Slot Loevenstein te gaan zien. Den Bosch Onder de titel „Brabant door de eeuwen heen", zul len land en volk van ons aloude en rijk gevarieerde gewest zich naar verwachting indrukwekkend manifesteren op de grootste, na tionale show „MUSEMENT", die van 19 juni tot en met 13 juli a.s. in de Irenehal te Utrecht gehouden wordt. In de rij van provincies, die hun museaal en ander openbaar bezit komen presenteren op deze unieke tentoonstelling, belooft Brabant met zijn selecte inzen dingen alle aandacht te zullen trekken. En zulks niet enkel wegens het feit dat zijn stands door hun ligging zo uiterst gunstig uitko men in samenhang met het gehele complex, maar vooral ook door de excellente rijkdom aan historische en kulturele, artistieke en ambachtelijke variaties, die Brabant met recht tot Brabant maken. Collectief zullen al onze Brabantse musea en andere openbare ver zamelingen vertegenwoordigd zijn op MUSEMENT, in die zin dat „Land en volk van Brabant door de eeuwen heen" zich represen tatief zullen manifesteren. Aan het totale project van MUSE. MENT ligt de honingraat-composi tie ten grondslag. Hiervan uitgaan de heeft de heer Wim Smits, docent aan de St. Joost-akademie te Breda, de algehele opzet en indeling van de Brabantse inzendingen ontwor pen. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten De gereserveerde expositie-ruim te, totaal 250 vierkante meter beslaande, omvat zes grote plat forms, waarop een monumentaal stuk zal worden geëxposeerd, als mede een negental kleinere stands en vitrines, met o.a. pretiosa en cu riosa op allerlei gebied en uit di verse perioden van de Brabantse historie. Aan de wanden komen schilde rijen, wandkleden, prenten e.d. te hangen. De buitenkant van deze stands wordt gebruikt voor 't ver melden van de namen van alle Bra bantse musea en oudheidkamers, benevens voor het tonen van grote exterieur-foto's van die musea wel ke architectonisch en/of cultureel- historisch van betekenis zijn. Hier door krijgt tevens een der aantrek kelijke facetten van het beziens waardige Brabant een bijzonder re liëf. Een greep doende uit de met zorg gekozen inzendingen, noemen wij o.m. de vondsten uit de Brabantse prehistorie; veelsoortige pretiosa uit de romeinse en de merovingische perioden, zoals zeldzaam aardewerk, munten, bronzen gebruiksvoorwer pen, glas, sieraden en goudbeslag; uit de middeleeuwen: kandelaars en kelken, schilderijen en beelden. Voorts een muntenpaneel betreffen de het Groot Hertogdom Brabant, terwijl verder de 16e tot en met de huidige eeuw in een rijke schake ring aan curiosa, ambachtelijke creaties, schilderijen, Brabantse gil den en volkskunst, klederdrachten en vele andere Brabantse karakte ristieken een even boeiend als veel zijdig panorama van Brabant door de eeuwen heen zullen bieden. In één woord: de luister van het Bourgondische verleden zal hand in hand gaan met Brabants oudste be schavingsgeschiedenis, maar ook met «de glorie van kunsten en am bachten in later tijden en met de nijvere opgang in recente decennia. Deze imponerende synthese, waar aan vele maanden van arbeid zijn voorafgegaan, kon worden bereikt, dank zij de loffelijke samenwerking der besturen van alle musea en openbare verzamelingen in ons ge west, dat straks met recht een fon kelend facet op MUSEMENT zal uitmaken. Met dankbaarheid dient hierbij gewag te worden gemaakt van de subsidie, die door Rijk en Provincie aan deze nationale presentatie ver leend werd. De ontwerper houdt de stands in helder wit, zodat tegen dit rustige front het tentoongestelde des te be ter tot zijn recht zal komen. Per sonen uit de eigen regio verzorgen de rondleidingen en geven deskun dige informaties. Ter Gelegenheid van MUSEMENT wordt er van Bra bantse zijde een aparte folder uit gegeven die een overzicht zal bren gen van alle musea en oudheidka- Het Koninklijk Paleis te Amster dam zal ook dit jaar gedurende de maanden mei tot en met september voor bezichtiging zijn opengesteld. Het paleis kan elke woensdag van van 10.00 tot 16.00 uur worden be zichtigd, tenzij het paleis voor re presentatieve doeleinden wordt ge bruikt. De toegangsprijs bedraagt 0,50 per persoon, kinderen tot 15 jaar, onder geleide, 0,25 VOOR VOOR VOOR a jour en, stoppen, plisseren repareren, inkorten, borduren stofknopen, gespen, ceintuurs naar mers in Brabant, met opgave van zakelijke gegevens. Deze overzich telijk samengestelde folder, actueel van inhoud en een handige leidraad vormend voor iedere belangstellen de, belooft als documentaire een uit gave van blijvende waarde te wor den. DEN HAAG Met Pinksteren is het 25 jaar geleden dat het ANWB- mentorkorps werd opgericht. Nadat in het voorjaar 1944 in de Kam- peerkampioen een oproep was ge richt tot de Nederlandse kampeer ders om samen met de ANWB te proberen het kamperen in kampeer boerderijen in goede banen te lei den het overnachten in tenten was door de bezetters verboden kwamen met Pinksteren van dat jaar enkele honderden kampeerders bijeen in het kampeercentrum Col- denhove bij Eerbeek. Over het doel van de Mentoractie merkte op die historische zondag 28 mei 1944 de heer C. van der Weyde, thans chef van de afdeling Kam peren/Verblijfsrecreatie o.a. op: „Wanneer een nieuweling één tocht meemaakt met een „oude rot", leert hij meer dan hij ooit uit alle kam- peertechnische handboeken kan peu ren". De heer Van der Weyde gaf de nieuwbakken mentoren als richtlijn mee, zich onder de jongere kam peerders te mengen en zowel door hun voorbeeld als door adviserend optreden het kamperen op 'n hoger peil te brengen. Dit uit de nood der tijden gebo ren korps bestaat dus met Pinkste ren een kwart eeuw. Het is aan de spontane medewerking van de men toren te danken geweest dat jaar in jaar uit in de ANWB-kampen hon derden leden op een prettige en in structieve wijze kennis konden ma ken met het kamperen. Zonder het mentorkorps zouden bijvoorbeeld de landgoedkampen ondenkbaar zijn geweest. Het zilveren jubileum wordt ge vierd: alle oud-mentoren, mentoren, maar ook diegenen die hun eerste schreden in de kampeerwereld heb ben gezet in een ANWB-kamp en de deelnemers aan de Landgoed kampen 1969, zijn uitgenodigd voor het „zilveren mentorkamp" dat ge houden zal worden op het Pinkster- weekeinde van 24 tot 26 mei a.s. op het schitterend gelegen terrein „Tranchée" tussen de gemeenten Budel en Weert.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 15