wAAlwijkse en LanqstRaatse couRant Drunen krijgt uniek recreatiepark voor dag- en verblijfsrecreanten Vrees voor de onbekende vijand Project moet in 1972 gerealiseerd zijn y WATERSPORTVERMAAK, CARAVAN-CAMPING EN LUCHTHAVEN u Mogelijkheden Uitstekende bestemming voor „roei-vijver" Voor iedereen Paviljoen Caravan-camping Air-strip Financiën Fa. Schuurmans t DONDERDAGAVOND 22 MEI 1969 92e JAARGANG No. 41 De rcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) DRUNEN - Met de toenemende vrije tijd wordt ook de behoefte aan recreatie-objecten groter. Midden-Brabant is "in" bij de toerist. In de bos heide en duingebieden vertoeft men graag. In deze gebieden vindt men dan ook veel verblijfaccommodatie in de vorm van campings en bungalow parken. Grote trekpleisters hierbij zijn de Efteling in Kaatsheuvel, de Beekse Bergen bij Tilburg en het Oisterwijkse vennengebied met zijn amu sementsbedrijven. In het gebied van de Loonse en Drunense Duinen, dat jaarlijks vele tienduizenden bezoekers trekt is buiten het natuurschoon nog geen grote attraktie. Lang zal dat echter niet meer duren, want bur gemeester mr. H. Stieger van de gemeente Drunen ontvouwde ons deze week de plannen, van een groots recreatie-object dat in de direkte omge ving van de camping De Klinkaert komt. Middelpunt in het object is de zgn. roeivijver"Hierom is een terrein van 24 ha gelegen, waarop straks voor de dagrecreant watersportmogelijkheden komen, speelweiden, een speeleiland met attrakties, een groot café-restaurant; met terras en boot drive-in, pick-nick sets, enz. Dit alles aan de grote vijver, die wordt om geven door een strand alsmede wandelpaden. Het object omvat ook een grote caravan-camping met alle voorzieningen voor de verblijf srecreant. Dit gehele project komt vermoedelijk in 1971 gereed. De mogelijkheid is ook groot dat er aansluitend op dit projekt een air-strip komt, een vlieg veld voor sportvliegerij, waaraan een aantal Langstraatse industriëlen wer ken. 0e steeds verder toenemende spanning tussen de Sowjet-Unie enerzijds en communistisch China anderzijds leidt er toe, dat er zich op het politieke we reldtoneel merkwaardige ontwikkelin gen voordoen, die ongetwijfeld vele toeschouwers met stomme verbazing zullen slaan en die tevens op zeer dui delijke wijze aantonen, hoe het is ge steld met de hooggestemde wereldbe schouwelijke idealen, wanneer er fac toren van machtsinvloed in het spel ko men. Dan blijken deze van groter be lang te zijn en worden alle schone leu zen aan de kant geschoven. Om China de voet dwars te zetten schroomt Moskou niet om een flirtation aan te gaan met Tsjang Kai-Sjek, die met zijn nationalistisch China op For mosa, een felle anti-communistische macht vormt in Oost-Azië. Anderzijds schroomt anti-communistische Tsjang niet om het met Moskou op een ak koordje te gooien. Voor hem is het heel belangrijk om van de Sowjets de ga rantie te krijgen, dat zij zich neutraal zullen opstellen, wanneer nationalis tisch China misschien eens een militai re aanval op communistisch China zou inzetten. De Sowjets op hun beurt zijn ongetwijfeld niet ongenegen dit in een geheim verdrag te garanderen, aange zien zij van oordeel zijn, dat die invasie in communistisch China toch nooit een realiteit zal worden, aangezien Tsjang Kai-Sjek daartoe de middelen ontbre ken. Maar Formosa is nog steeds 'n pistool op China's borst en het is wel prettig voor Moskou een vinger aan die trekker te hebben. Omgekeerd lonkt Peking ijverig naar Tito. Oh zeker, jarenlang hebben de Chinezen Tito en zijn natio nale communisme verfoeid als de groot ste ketterij en werd het kleine Albanië, dat zich aan Pekings zijde had ge schaard, systematisch opgehitst tegen Joegoslavië. Maar Peking ziet nieuwe mogelijkheden om Rusland in de rug te bestoken. Albanië is maar een zeer bescheiden basis, het zou bijzonder aantrekkelijk zijn om die uit te breiden. Hoe kan men dit beter doen, dan vriendschap te sluiten met Moskou's te genstanders? Neen, natuurlijk niet met de kapitalistische westerse landen van West-Europa, maar met communistische staten in Oost-Europa, die er weinig voor voelen naar de pijpen van Moskou te dansen. Daarom had Peking ook de mond vol over het dappere Tsjechische volk, dat opkwam voor grote idealen van vrijheid en democratie en dat zo wreed door de Russen werd onder de voet gelopen. Natuurlijk kreeg Peking ook grote sympathie voor Tito die in Europa het voor de arme Tsjechen op nam. Ook Roemenië staat bij de Chine zen in een zeer goed blaadje en Peking laat niets na, om de overigens nog zeer subtiele relatie, te verstevigen. Een uiterst merkwaardige gang van za ken voltrekt zich op het wereldtoneel, waar enige politieke reuzenzwaaien ge maakt worden. Toch moest men een dergelijke ontwikkeling, die aantoont hoe het met de hoogdravende Ideolo- 9'ën is gesteld, niet al te serieus ne- Toen het gemeentebestuur enkele ja ren geleden een grote hoeveelheid zand nodig had en besloten werd dit uit te graven op een terrein ten noor den van het kanaal kwam al direkt het idee op, om niet een grote diepe kuil te graven maar een niet al te diepe en grillig gevormde plas aan te leggen. Wie weet waar we 't nog 'ns voor nodig hebben, redeneerde men toen. Burg. H. Stieger, die met zorgvuldigheid zijn plannen over weegt en zo Drunen geleidelijk aan tot een recreatie-gemeente bij uitstek maakt, dacht in eerste instantie aan een roeivijver Daarover is de laatste jaren meer malen gesproken en geschreven. In 't provinciale rapport over de recreatie is de gemeente Drunen ingedeeld in de groep gemeenten die bij uitstek geschikt zijn voor zowel dag- als ver- blijfrecreatie. Veiblijfrecreatie vindt men in Drunen in het grote gemeente lijke kampeerterrein De Klinkaert, waar jaarlijks tienduizenden over nachtingen worden geboekt. Zowel de toeristen die graag in een tent ver- j blijven, of in bungalows of zomer huisjes hun vrije tijd willen doorbren gen, kunnen hier terecht. Zij vinden hun ontspanning deels in de prachti ge omgeving, of op het terrein van De Klinkaert. Mede voor deze verblijfsrecreanten alsmede voor de dagrecreanten, komt er nu rond de "roeivijver" een pracht object dat in twee delen gesplitst is. Behalve het vermaakcentrum is er 'n park waar caravans voor een lange periode een plaats kunnen vinden. Er is lang gezocht naar een geschikte exploitatie-vorm. Burgemeester Stie ger heeft de gemeenteraadsleden vo rige week vrijdag in een informele vergadering als eersten over de plan nen ingelicht. Met de bierbrouwerij De Drie Hoefijzers uit Breda is vol ledige overeenstemming bereikt over het projekt. De brouwerij krijgt de grond in erfpacht en zorgt voor de bebouwing. Dit alles in nauwe sa menwerking met de gemeente, die overal haar fiat aan moet geven. Er zijn heel wat besprekingen nodig geweest, voordat het plan dat een grote investering vergt, rond was. Burgemeester Stieger toonde ons een fraaie kleurenkaart, waarop het ge hele projekt is uitgewerkt. Centraal in dit 24 ha omvattende recreatiepark dat straks voor iedereen gratis toe gankelijk moet zijn - dat is een voorwaarde die het gemeentebestuur de exploitant stelde - ligt de vijver. Het grootste gedeelte van deze water plas is bestemd voor de dagrecreant. In het achterste gedeelte zal in het water een afscheiding worden ge maakt. Het hierdoor vrij komende deel is voor de bewoners van het ca ravanpark. In dit oostelijke gedeelte van de wa terplas komt een verbinding tussen beide oevers, zodat iedereen "rond" kan komen, zonder dat het - afge sloten - terrein van het bungalow park betreden moet worden. Men streeft dus naar een duidelijke af scheiding tussen het gedeelte bestemd voor dagrecreatie en de camping. Om beide terreinen komen natuurlijk een aantal voorzieningen die het vertoe ven aantrekkelijk moeten maken. Die voorzieningen zijn voor rekening van de pachter, de Brouwerij De Drie Hoefijzers. Ten zuiden van de mid- get-golfbaan, die in dit projekt ligt en door de Drunenaar Duppen ge ëxploiteerd wordt, dus richting ka naal komt de grote ingang. Hier ko men dan ook enkele parkeerterreinen voor de auto's, alsmede een fietsen stalling. Ook zal er een benzine-sta- tion worden aangelegd. men. Men marchandeert wel enigszins met zijn principes, maar dat neemt toch niet weg, dat er sprake is van "monster verbonden" die in principe weinig ba sis hebben. Natuurlijk wordt het sterk Amerikaans georiënteerde Formosa van Tsjang Kai-Sjek geen Russisch bastion in Azië, evenmin als Tito's Joegoslavië en Roemenië zonder meer satelieten van Peking worden. De enorme ideolo gische verschillen die er bestaan wor den echter momenteel overbrugd door bepaalde gemeenschappelijke politieke belangen die zeer zwaar wegen. De Russen zowel als de Chinezen ken nen de Verenigde Staten als hun vijand en zij weten wat zij aan de V.S. hebben. Nu echter staan zij beide voor een on bekende vijand en de vrees daarvoor, doet hen merkwaardige politieke spron gen maken. Burgemeester mr. H. Stieger is, te recht, trots op het nieuwe recreatie park in Drunen, dat vermoedelijk in 1971 gereed komt Aan het water komt een groot pavil joen met een terras en aanlegsteiger voor de bootjes, waardoor de moge lijkheid geschapen wordt voör een zgn. drive-in. Het paviljoen zal ook een restaurant omvatten. Aan beide zijden van de waterplas komen verder nog twee kleinere paviljoens, waar frisdranken en ijs verkocht zal wor den. Aan de voorzijde, direkt ten zui den van de golfbaan komen een aan tal sportveldjes voor volleybal en bad minton. Verder plaatst men hier en kele trampolines. Rond de waterplas wiordt een strand aangelegd. Verder zijn er wandelpa- Dit is de grote waterplas, het middelpunt van het nieuwe recreatiepark. Rond deze "roeivijver' groot aantal voorzieningen. Het park wordt straks ongetwijfeld een toeristische trekpleister. komen een den. In het complex kan overigens alleen maar gewandeld worden. Langs deze wandelpaden komen verschillen de pick-nick sets. Een van de eiland jes wordt een speeleiland, speciaal voor de jeugd, die hier verschillende toestellen aantreft. Het eiland is zo wel per boot als via een bruggetje te bereiken. Wel als een geheel met dit dagrecre- atieve object doch qua organisatie hier buitenstaande is de midget-golf- baan De Hoge Schijf, die de Drunen se winkelier Duppen exploiteert. De Hoge Schijf is vorig jaar met Pink steren geopend en heeft in dat eerste seizoen aardig wat bezoekers getrok ken. Op het terrein van de golfbaan is een paviljoentje met terras, dat voor het nieuwe seizoen zelfs is uit gebreid. De golfbaan herbergt ook 'n golfclub, die nog steeds leden kan gebruiken. Exploitant Duppen vertel de ons wel uitbreidingsplannen te hebben. Vast omlijnd is er nog niets en in het kader van de recreatie-ob ject "roeivijver" lijken er op 't kleine terrein van de golfbaan dan ook wei nig mogelijkheden te liggen. Het ligt voor de hand dat de nieuwe exploi- tatiemaatschappij deze zaken in eigen hand houdt. Voor de verblijf recreanten omvat het nieuwe park dus een grote camping, die uitsluitend voor caravans bestemd is. Burgemeester Stieger denkt hierbij dan hoofdzakelijk aan sta-caravans, die men voor een periode van 'n jaar plaatst. De gedachten gaan uit naar een camping met 150 vaste staan plaatsen. Om het terrein, dat dus ook een afgescheiden strand- en vijver gedeelte omvat, komt verder 'n kamp winkel, kantine, toiletgebouw etc. Al le voorzieningen, die voor een modern opgezette en goed geoutilleerde cam ping nodig zijn, worden hier aange bracht. De camping, die dus een geheel eigen leven gaat leiden, krijgt een afzonder lijke toegangsweg, via de ruilverkave- lingsweg, de Honderdbunderweg. De bewoners en bezoekers van de cam ping behoeven dus niet via het recre atiepark. De waterstand van de plas die men volledig onder controle heeft zal voortdurend op peil worden ge houden. Het water zal 90 cm diep zijn. De plannen die reeds door de Pro vinciale Planologische Dienst zijn be studeerd, zijn nu praktisch geheel rond. De afwerking geschiedt door Ir. J. Tijssen. In 1970 zal in ieder geval met de definitieve aanleg worden be gonnen. Uiterlijk in 1971 moet het nieuwe recreatiepark klaar zijn. Bur gemeester Stieger verwacht echter dat het belangrijkste werk in het voorjaar van 1971 wel klaar zal zijn, zodat dan de eerste toeristen dit nieuwe Drunense object, waarop het gemeen tebestuur met recht erg trots is, zul len kunnen bezoeken. Staat de realisering van het recreatie park dus voor honderd procent vast, de aanleg van de Air-Strip hangt van de financiële medewerking van een aantal particulieren af. Zoals bekend heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Waalwijk, op initiatief van secretaris drs. W. Smits en de heer Ohr. Appels, vorig jaar een en quête onder het bedrijfsleven gehou den om te polsen naar de belangstel ling voor een air-strip, een kleine luchthaven zoals b.v. Seppe bij Roo sendaal, waar dan zaken- en toeris tische vluchten zouden kunnen plaats vinden. Het bedrijfsleven in de Langstraat bleek daar wel belangstelling voor te hebben. Immers steeds meer indus triëlen maken voor hun zakenreizen gebruik van een sportvliegtuig. De volgende stap van de air-strip-initia- tiefnemers was het zoeken naar een geschikt terrein in Midden Langstraat of het Land van Heusden en Altena, waar deze mini-luchthaven gereali seerd zou kunnen worden. Het ge meentebestuur van Drunen lanceerde het idee om het terrein ten noorden van de roeivijver hiervoor te benut ten. Oorspronkelijk gingen de ge dachten ook uit naar een terrein na bij het gehucht Giersbergen. Het terrein ten noorden van het nieuwe recreatiepark is 20 ha groot en voldeed dus ruimschoots aan de eisen die qua oppervlakte hieraan ge steld kunnen worden. Ook de ligging bleek ideaal. De Rijksluchtvaardienst is met het terrein akkoord gegaan. Zo oordeelde nien de vliegrichting oost-west uitermate geschikt. Een be langrijk voordeel bij de realisering van de air-strip is ook het feit dat er geen paviljoen aangelegd behoefd te worden. Men zou immers via 'n ver bindingsweg gebruik kunnen maken van het grote paviljoen in het recrea tiepark dat aan het vliegveldje grenst 'en bovendien ook een leuk uitzicht biedt op de air-strip. Wel moet de air-strip natuurlijk en kele hangars krijgen en een kantoor waar de havenmeester zijn zetel zal hebben. Het gemeentebestuur van Drunen is bereid deze 20 ha voor de realisatie van de air-strip beschikbaar te stellen. Er zullen echter nog wel wat moeilijkheden uit de weg moeten worden geruimd, voordat het zover is, dat Drunen er een luchthaven bij heeft. Zo maken de financiën een belang rijke zaak uit. Om het terrein voor mini-luchthaven geschikt te maken - overigens komen er geen betonnen landingsbanen, maar wordt het een groot grasgazon - moeten er wel de nodige voorzieningen worden getrof fen die nogal wat geld zullen gaan kosten. De gemeente stelt zich op het standpunt, zo vertelde burgemeester Stieger, dat de financiële afwerking van het plan een zaak van de initia tiefnemers is. Wordt van deze zijde voor het benodigde kapitaal gezorgd, dan kan nu op de meeste punten overeenstemming is bereikt - vrij snel met de realisering van de Air- Strip Drunen worden begonnen. Met het recreatiepark en de air-strip krijgt Drunen - en daardoor de ge hele Langstraat - er een uniek re creatie-object bij, dat nog meer de funktie van Drunen als recreatiege meente zal benadrukken. Zowel voor de dag- als de verblijf srecreant wordt Drunen, dat zo prachtig is omgeven door bos- 'en duinranden, een ideaal toeristenoord, waar het straks plezie rig toeven is. Dat Drunen in deze richting midden in de - toeristische roos geschoten heeft is een pluim op de hoed van het gemeentebestuur ten volle waard. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A. N. W.B-Tenten verhuur der Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160- 2929

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 19