wAaLwrjkse en UnqstRAAtse couRAnt Pinlcstervoetbaltoernooi voor de Waalwijkse schooljeugd Pinksteren 1969 Burgemeester H, Welling opende nieuwe Boerenleenbank in Waspik Stoere RTINAÖ J. K. Verhulst f: Aardbeienmandjes met slagroom Pastoor E. Rietra gaat 40-jarig priesterjubileum met Pinksteren vieren WEDSTRIJDEN DIT JAAR OP MAANDAG EN DINSDAG OP BAARDWIJK TERREIN FEEST-CHEQUE VOOR JEUGDWERK Banketbakkerij van Mii GRONDLEGGER VIN NATUURPARK DE EFTELING Broeder Hendrik feikt dinsdag de prijzen uit Deelnemers Prijzen Bank 3000 heeft nu spaarders v.a.129, Dienstbetoon Oorkonde Tuinbouw ZOMERFRIS m Vanaf 1931 in Kaats heuvel en Berndijk werkzaam Speeltuin Festiviteiten DONDERDAGAVOND 22 MEI 1969 92e JAARGANG No. 41 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd, (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres„ECHO" (van onze verslaggever) WAALWIJK - De Waalwijkse schooljeugd gaat volgende week de schoolbanken voor twee dagen verwisselen voor het voetbalveld. Maandag Tweede Piknsterdag) en dinsdag wordt op het Baardwijk-terrein name lijk het elfde Pinkstervoetbaltournooi gehouden. Dit elfde toumooi wijkt nogal af van de tien voorgaande. De grote stimulator 'en organisator van weleer, broeder Hendrik ontbreekt in het comité. Hij is namelijk vorig jaar overgeplaatst van Waalwijk naar Amsterdam.. Een andere wijziging is de speeldatum. Voor het eerst wordt op Tweede Pinksterdag gespeeld. De twee speeldagen zijn dus maan dag en dinsdag en niet zoals gebrui kelijk op woensdag. Men heeft voor dit jaar de woensdag laten vallen om dat 's avonds Europa-Cup finalist Ajax tegen AC Milan uitkomt. Voor zitter Q. van Son is benieuwd naar de reacties op de eerste speeldag. Be valt het iedereen goed, dan is het best mogelijk dat voortaan ieder jaar op Tweede Pinksterdag wordt gevoet bald. Men verwacht op deze vrije dag nogal wat belangstelling van de zijde van de ouders. De in Waalwijk niet weg te denken voetbalfiguur Broeder Hendrik ont breekt dus dit jaar. Tenminste in de organisatie, want het Amsterdamse schoolhoofd komt dinsdag wel het toumooi bijwonen. Sinds zijn vertrek uit de "sohoenenstad" heeft broeder Hendrik met zijn vroegere comitéle den een nauw contakt onderhouden. Men heeft broeder Hendrik verzocht om dinsdagavond na afloop van de finale de prijzen uit te reiken. Wet houder J. van Heeswijk, die normaal de prijzen uitreikt, vond dit 'n sym pathiek idee. In een goed verzorgd programma boekje dat dit jaar aan alle deelne mers wordt uitgereikt vindt men al les over het toumooi. De deelnemen de scholen zijn in poule 1Aloysius- sdhool, Oranjeschool, Past. van Haa- rensdhool, Nassausohool, Petrussch. B., Petrussohool A, Jozefschool. In poule 2 komen uit: Sl'O-sohool, Clemenssdhool, Past. Kuypersschool, Combinatie Irene-Broeren, 't Heike, Bork en de Hugo de Grootschool. Twee nieuwkomers zijn 't Heike en Boïk. Door het uitvallen van de Christelijke School uit Sprang en de School met de Bijbel uit CapeJ'le moesten er twee nieuwe teams gefor meerd worden, 't Heike is een com binatie van b-elftallen van de Aloysi- usschobl en de Past. Kuypersschool. Bork bestaat uit leerlingen van de Clemens- en de van Haarensdhool Op 2e Pinksterdag beginnen de wedstrij den 's-morgens om 10.00 uur en in de middag om 2 uur. Dinsdag 27 mei beginnen de wedstrijden 's morgens om 9 uur. De wedstrijden om de juis te rangschikking beginnen om 1.30 uur. De feestelijke finale begint om 7.00 's avonds. De finale die tot 8.10 duurt wordt opgeluisterd door de Jeugddrumband Ons Genoegen. Broeder Hendrik zal direct na afloop van de finale de prij zen uitreiken. De wisselprijs, de Cup, een geschenk van de vier Waalwijkse voetbalverenigingen, is momenteel in bezit van de Clemenssohool, die het kostbare kleinood dus zal moeten ver dedigen. De eerste prijs werd beschik baar gesteld door Waalwijks Belang. De Waalwijkse Schoenfabrikanten schonken de tweede prijs, terwijl de Sportraad de derde prijs beschikbaar stélde. De sportiviteitsbeker is van de hoofden van de deelnemende scholen. Verder ontvangt iedere deelnemende sdhool een beker. Dit is mogelijk ge worden door de medewerking van het gemeentebestuur en de direktie van Anita. Ook tal van particulieren en bedrijven hebben het toumooi finan cieel gesteund. Alle wedstrijden staan onder leiding van KNVB scheidsrechters. Het team arbiters wordt geleid door de heer Hornes. Het bestaat uit de heren J. Timmermans, L. van de Heuvel, L. Smits en J. Francois. Zij zijn even als de comitéleden twee dagen in touw dit voetbalfestijn van de jeugd tot een succes te maken. Als het weer wat meewerkt kan men een aardig tournooi verwachten. Drie vrije dagen, mooi weer, een beetje geld en 'n goede gezondheid, dat zijn wel de beste wensen die de mees ten voor de Pinksterdagen koesteren. Wanneer deze- dagen voorbij zijn, zullen velen beamen dat zij tegen Pinksteren aankeken als tegen een lang weekend, waarin zoveel kan voorval len. Dat gebeurt dan ook. Met gemengde gevoelens lezen we dinsdag in de krant over geleverde sport prestaties, over kampioen schappen, maar ook over de vele doden die gevallen zijn op de weg en in de oor logen. Ook lezen we weer over betogingen. Pinkste ren is voor dit alles een ideale tijd. En ergens weten we dat Pinksteren moet be staan in het vaste geloof, dat de wereld zal verande ren en het patroon der ver lossing er op zal worden gedrukt. WASPIK - In Waspik-Boven heerste een feestelijke stemming. Dit kerk dorp stond woensdagmiddag in het teken van de officiële opening van een bijzonder fraai en nieuw bankgebouw van de Boerenleenbank. Voor zitter W. Zijlmans heeft in nauw samenspel met zijn mede-bestuursleden, de raad van toezicht en de kassier-directeur, de heer A. Kuysters, dit ge beuren op gepaste wijze feestelijk omlijst. In Het Nieuwe Centrum van de heer Van Etten riep de heer Zijlmans een groot aantal genodigden een welkom toe. Hij schetste de ontwikkeling van de bank tot haar huidige proporties: een balanstotaal van 8 miljoen gulden, 3000 spaarders, 600 lopende gezinsrekeningen en 300 verstrekte leningen. De enorme ont wikkeling vraagt, aldus spreker, aanpassing in huisvesting en dienstbetoon. Het aantal relaties in Waspik-Boven neemt dermate toe dat een nieuw bankgebouw noodzakelijk werd. Dank bracht de heer Zijlmans aan de kassier-directeur de heer Kuys ters, het verdere personeel, archi tect Oomes uit Breda, aannemer Fit ters uit Waspik, drs. Bierings, dis- tricts-directeur te Breda van de Co- op Centrale Boerenleenbank Eind- Dc Stoere Tijd: 's nachts hetljsselmeerop pils in je vuist en Veronica op volle sterkte. De StoereTijd Argonaut 220, de nieuwste uurwerkjes van Certina. Certina u weet wel, die pietepeuterige Zwitsers die elk (èik) horloge 350 maal controleren. Stoere taal? Elke Certina horloger zal graag beamen Uw juwelier met het klokkenspel Grotestraat 260, Waalwijk, tel, 4681 Dinsdags hele dag geopend hoven en aan het gemeentebestuur. Door ons nieuw bankgebouw, zei hij tot burgemeester Welling, zal Onge twijfeld de leefbaarheid van onze plaats worden verhoogd. Er zijn echter omstandigheden die een ge meente leefbaar en prettig bewoon baar maken, die echter vaak alleen gerealiseerd kunnen worden als men over de nodige financiën be schikt. Daarom hebben wij besloten U bij deze gelegenheid een cheque aan te bieden, naar uw keuze te be steden Voor een sociaal of cultureel doel ten dienste van de gemeen schap Waspik. Spreker besloot met de woorden: Ik hoop dat de nieuwe bank de leef baarheid in Waspik-Boven zal ver hogen en dat deze vestiging tevens mag bijdragen tot een verdere groei van onze boerenleenbank-organisa tie. Burgemeester Welling haakte op dit laatste thema in en noemde de nieuwe vestiging een bankgebouw waar Waspik trots op mag zijn. De ze vormgeving werd door welstand dan ook direct goedgekeurd. Als 'n voornaam doel van de bank noemde hij de bezitsvorming. Het bedrag ad. 1000.wilde de burgemeester middels de stichting jeugdbelangen beschikbaar stellen voor een huis vesting waar de jeugd elkaar in de toekomst zal kunnen ontmoeten. Drs. A. Bierings typeerde de nieuw bouw als een juweeltje van een bankgebouw. Bouwen met het geld van anderen aldus spr. betekent dat de voorbereiding en uitvoering met nog meer zorg gepaard gaan dan anders. De heer Bierings belichtte voorts 't belang van de functionarissen van bestuur en raad van toeizcht. Aan de heren W. Zijlmans en H. Ver schuren reikte hij een oorkonde uit met zilveren draagmedaille voor 25 jaar sociaal werk op christelijke grondslag als beheerder van de boe renleenbank te Waspik. De voorzitter van de NCB, Waspik, de heer Th. Zijlmans memoreerde de verwevenheid van de boerenleen bank met de boerenstand. Hij sprak gelukwensen uit en zei te hopen dat de 'barak in Waspik-Boven zal wor den tot de bank voor iedereen waar het prettig zal zijn zaken af te han delen. De voorzitter van de veiling Dru- nen, de heer J. van Hooren te Was pik, stelde dat de tuinbouw in de Langstraat, hoewel zij aan hoge ei sen voldoet, toch nog iets achter loopt. In de op handen zijnde ruil verkaveling zag spreker de impuls die de tuinbouw hier nodig heeft om aan de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Door deze nieuwe bank zullen er nog nauwere con tacten met de tuinbouw groeien. Dit zal n'odig blijken omdat er in de toekomst nog grotere kredietlbe- hoeften zullen zijn voor de moder nisering vah de tuinbouwbedrijven. In de rij van sprekers volgden pater rector Servatius en oud bestuurslid en president van de raad van toe zicht, de heer C. Laragerwerf uit Raamsdonk. Wethouder v. d. Broek zei 25 jaar terug wel 'ns de indruk te hebben gehad dat Waspik-Boven wel eens stiefmoederlijk werd be deeld. Deze indruk is de laatste ja ren geheel verdwenen als men ziet wat er tot stand is gekomen: een ge- gemeenschap Waspik-Boven. gere school en nu een bankgebouw. De heer Th. Smits, voorzitter NKV zag in de bank een afronding van een aantal voorzieningen voor de gemeencshap Waspik-Boven. Zondag a.s. is het gebouw van 3 tot 5 uur voor het publiek te be zichtigen. Nadat de studenten in Amster dam geweigerd hadden in te gaan op het voorstel van burgemeester Samkalden, om hulp in te roepen van een comité in de Tweede Ka mer, heeft de politie in de nacht van maandag op dinsdag op het Rokin en Spui krachtig moeten ingrijpen tegen een menigte van 3000 mensen. Er werden 20 personen gewond. Dinsdag heeft de politie zich toe gang versohaft, nadat de luchtbrug was afgebroken en zijn alle bezet ters van het Maagdenhuis naar het hoofdbureau vervoerd en is er te gen hen proces-verbaal opgemaakt wegens lokaal-vredebreuk. De Tweede Kamer heeft gister avond de actie der studenten ver oordeeld. 'Sirhan, de moordenaar van Ro bert Kennedy zal in de gaskamer moeten sterven, ondanks het gratie verzoek van zijn broer senator Ed ward Kennedy. GROTESTRAAT 234, WAALWIJK - TELEFOON 2312 KAATSHEUVEL - Tweede Pinksterdag a.s. gaat pastoor E. Rietra van de parochie H. H. Martelaren van Gorcum (Berndijk) zijn 40-jarig pries terjubileum vieren. Zonder twijfel zullen zijn parochianen op de eerste plaats en daarnaast ook vele ingezetenen van de ander parochies van Kaatsheuvel hiervan gebruik maken om deze sympathieke en beschei den parochieherder een gerechtvaardigde en verdiende hulde te bereiden, want van zijn 40-jarig priesterleven heeft pastoor Rietra er namelijk maar liefst 37 in Kaatsheuvel doorgebracht, hetgeen bijna uniek kan worden genoemd. In die lange periode heeft de a.s. jubilaris zich naast de ziel zorg bijzonder verdienstelijk gemaakt op het gebied van de recreatie1 voor de jeugd. Het zal alleen aan de ouderen van Kaatsheuvel bekend zijn: pastoor Rietra heeft de basis gelegd van wat we thans kennen als een van Europas grootste recreatieoorden, het Natuurpark De Efteling te Kaats heuvel. Door Israël zijn 3 Migs neergeschoten. Egyptische Pastoor Rietra werd op 18 mei 1902 te Dussen geboren, waar zijn vader notaris was. Na zijn priesterwijding in 1929 werd hij tot kapelaan be noemd in het Philipsdorp te Eindho ven. In november 1931 werd hij als zodanig overgeplaatst naar de paro chie St. Jan in Kaatsheuvel. Toen wijlen pastoor F. de Klijn, destijds eveneens kapelaan in deze parochie, opdracht kreeg in het oostelijk ge deelte van Kaatsheuvel een nieuwe kerk te bouwen, de St. Jozef parochie, werd kapelaan Rietra na de voltooi ing van dit karwei in 1936 diens as sistent. In juni 1950 werd hij ten slotte benoemd tot pastoor van de pa rochie Berndijk in het westelijk deel van Kaatsheuvel. Het ontbreken van een passende sportaccommodatie voor de Kaats- heuvelse jeugd, waarvan het voetbal lende gedeelte na vele moeizame be sprekingen en onderhandelen in R.K. verband (I.V.C.B.) was onderge bracht, was voor het kerkbestuur van de parochie St. Jan aanleiding een sportpark te stichten, waarvoor 'het een uitgestrektheid van circa 20 ha ten zuiden van de Van Heeswijkstraat beschikbaar stelde. Kapelaan Rietra, amper in zijn nieuwe parochie gehuis vest, kreeg opdracht zijn sterke schouders onder dit zware karwei te zetten, waarmee hij in 1936 van start ging en dat hem voorlopig vrijwel volledig in beslag zou nemen, maar dan met genoegen. DESK kreeg een fraai hoofdveld (dat zij binnenkort jammer gen'oeg van De Efteling zal moeten ontruimen) met een overdekte tribune, die met de be vrijding in zicht door het oorlogsge weld sneuvelde, er kwamen oefen- velden, op een waarvan later de hoc keyclub DESK van start ging, een zandbaan voor de wielersport, een tennisbaan, ruiter- en wandelpaden, een riant clubhuis voor DESK, waar kapelaan Rietra zondags zo nodig ook de handen uit de mouwen van, z'n niet vlekkeloze toog stak om een biertje te tappen. Last hut not least realiseerde hij in de directe omgeving van dit sport complex een gigantische speeltuin met zo'n grote verscheidenheid aan attrakties (glijbanen, kabelbanen, de schommels konden tot beangstigende hoogte stijgen, draaimolens) dat deze nergens elders zijn weerga vond. Dat dit vermaakcentrum in de schaduw van bomen en struiken een eldorado betekende voor de jeugd, bleek uit de daarop volgende jaren, toen men ook uit de wijde omgeving in steeds toe nemend aantal naar Kaatsheuvel trok - in de oorlogsjaren op volgeladen wagens met paardentraktie - om zich een dag uit te leven. Kapelaan Rietra vulde dit alles nog aan met een manegerie, o.a. ezels en pony's, welke laatste hij zelf fokte. Dit levenswerk van de jubilerende pastoor, waar hij destijds vrijwel iede re dag te vinden was en dat in 1949 een prachtige gelegenheid vormde voor het inrichten van de internatio nale tentoonstelling "De Schoen", werd de grondslag voor het natuur park De Efteling, van welks stichting hij thans ere-voorzitter is. De festiviteiten in verband met dit jubileum worden 'smorgens om kwart over tien ingezet met een plechtige eucharistieviering, waarbij Deken P. Maessen uit Waalwijk de feestpredi katie zal verzorgen. In het missiehuis van de paters van de H. Familie aan de Antoniusstraat zal van 17.00 tot 19.00 uur de receptie worden gehou den, tijdens welke het feestgeschenk van de parochianen o.a. zal worden aangeboden. Voor de schoolkinderen uit de parochie Berndijk is er woens dagmorgen 28 mei feest in de St. Leonardusschool met o.a. een trakta tie en het optreden van een gooche laar tijdens dit matinee. Vrizndj/iifi 1) Internationale allure - waterdicht - incabloc - onbreekbare veer - moderne wijzerplaat doublé 119.- edelstaal 125.- 2) gouden berenborloge, fraaie wijzerplaat 365.- STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK Maandagmorgen gesloten

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 7