waaLwij kse en lanqstRAAtse couRAnt Aanbevelingen in en om de Brabantse schoenindustrie HELFT TOTALE PERSONEELSBESTAND NEDERLANDSE SCHOEN INDUSTRIE WERKT IN WAALWIJK, KAATSHEUVEL EN DONGEN Noord-Brabant: toename i arbeidsplaatsen 1950-1960 O Nieuwe industrieën Werkgevers zijn het niet eens met dit rapport KAART n-6 Schaalvergroting Samenwerking Fa. Schuurmans Beroepsonderwijs Leerprogramma's Stedeschoon- tochten ANWB/VVV ook in Nrd.-Brabant Geleerden zijn van mening dat de aarde groter wordt DINSDAG 27 MEI 1969 92e JAARGANG No. 42 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN An toon Tielen Gironummer 1069687 pit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra o vaii het Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8 Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Vakbond St. Willibrordus brengt rapport uit over werkgelegenheid schoenindustrie (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De economische afdeling van de Katholieke Vakbond St. Willibrordus heeft een rapport uitgebracht over de werkgelegenheid in de Brabantse schoenindustrie, bijzonder rond de plaatsen Waalwijk, Kaatsheuvel en Dongen. St. Willibrordus meent dat het aantal werkplaat sen in de leder- en schoenindustrie in de toekomst kleiner wordt. De vak bond concludeert dan ook dat een belangrijk aantal werknemers te zijner tijd werk zal moeten vinden in andere industrieën, ook buiten de eigen woongemeente. In werkgeverskringen van de schoenindustrie is het rap port met gemengde gevoelens ontvangen. Men vindt dat St. Willibrordus de zaken te eenzijdig ziet. Immers verschillende grote schoenfabrieken in Waalwijk, Kaatsheuvel en Dongen zitten op werknemers te springen. Vol gende week zullen we na een gesprek met een aantal fabrikanten de visie van het bedrijfsleven op dit rapport in onze krant weergeven. In het bonds orgaan Industria doet St. Willibrordus verder een zestal aanbevelingen ter verbetering van de werkgelegenheidssituatie in de Langstraat. De bond acht het gewenst dat er in regionaal verband goede contakten komen tus sen provinciale en gemeentelijke overheden en organisaties van werkgevers over een gemeenschappelijk werkgelegenheids- en industrialisatiebeleid. Uit het rapport dat gedeeltelijk in „Industria" werd gepubliceerd, ont lenen we het volgende. In de perio de 19571967 is het personeelsbe stand in de Nederlandse schoenin dustrie met 3005 arbeidsplaatsen ge daald. Dat is een vermindering van 19,2%, vergeleken met het cijfer van 1957. De Brabantse kamerleden van St. Willibrordus hebben vorig jaar hun verontrusting hierover uit gesproken, mede gelet op het vrij grote aantal bedrijfssluitingen in 1968. Dit was voor het hoofdbestuur aanleiding de economische afdeling opdracht te geven een rapport sa men te stellen over de werkgelegen heid in de streek rondom Waalwijk, Kaatsheuvel en Dongen. De helft van het totale personeels bestand in de Nederlandse schoen industrie is in de drie hierboven genoemde gemeenten werkzaam. Het algemene beeld van de ontwik keling van de werkgelegenheid in de schoenindustrie wijkt ook weinig af van de gang van zaken in de drie genoemde gemeenten. Op zichzelf genomen, behoeft een daling in het aantal arbeidsplaatsen geen bedreiging te vormen voor het werkgelegenheidsklimaat, indien in de betreffende streek voldaan wordt aan uitbreiding in andere sectoren. In het rapport is nagegaan in hoe verre een en ander in deze streek een rol speelt. Een nadere beschouwing van de werkgelegenheid in 't gewest Waal wijk leert, dat het aandeel van de landbouw verminderd is met 2,5% en dat van nijverheid en ambacht met 4,5%. Deze teruggang is met een stij ging van 7 door de sector diensten gecompenseerd. Het aandeel in de sector nijver heid en ambacht van de groep Schoen-Leder enz., is in vijf jaar tijds teruggelopen van 57% tot 50.8 procent. Deze cijfers onderstrepen nog eens het sterk eenzijdig karakter van de werkgelegenheid in dit gewest. In het licht van de verwachtingen dat de teruggang van de werkgelegen heid in de schoenindustrie nog ver der zal gaan door de toenemende mechanisatie, is het sterk eenzijdig karakter een zorgelijk, verschijnsel. De gehele sector nijverheid en am bacht bood in de jaren 19621967 slechts een vermeerdering van een kleine 1300 arbeidsplaatsen. Ten dele speelt daarbij dan wel een rol de conjuncturele inzinking sinds 1966 met name in de bouwnij verheid. Vooral de dienstensector heeft in de afgelopen jaren een we zenlijke bijdrage geleverd tot een betere opbouw van de werkgelegen heid in dit gewest, met 3.900 nieuwe arbeidsplaatsen. Wil dit groeitempo zich in de komende tijd handhaven, dan is, volgens St. Willibrordus, het aantrekken van nieuwe industrie van uitermate belang. Daarbij is het gewenst om de ontwikkeling van de structuur van de mannelijke bevol king op middellange termijn in acht o HEUSDEN WAALWUK 's HERTOGENBOSCH OOSTERHOUT DRUNEN UDEN •^sSLOON OP2A.ND Tilburg E-RUEN O HELMOND EINDHOVEN DRECHT VALKEN SWAARD 10.000 - 20.000 500 - 1000 O 1000 -2000 2000 - 5000 te nemen, alsmede de verder te ver wachten daling in de schoen- en le derindustrie en in de landbouwsec tor. De prognose van de vakbond komt tot het resultaat, dat er - uit gaande van de mannelijke beroeps bevolking van 28.300 (manjaren) en een jaarlijks groeitempo van 2%% - in de naaste toekomst (tot 1975) 'n vermeerdering van werkgelegenheid in het gewest Waalwijk met 4.500 arbeidsplaatsen dient plaats te vin den. Dit is een taak die niet alleen op één gemeente kan drukken, doch een deel dient te zijn van een beleid van coördinatie tussen gemeenten en provincie. Er is, zo meldt Industria, verder een bepaalde sanering gaande, wel ke, reeds geleid heeft tot verminde ring van het aantal ondernemingen. Ook dit proces zal nog verder door gaan, hetgeen op zichzelf genomen geen ramp behoeft te betekenen. Ook in de schoenindustrie zal 't be grip schaalvergroting aan de orde moeten komen, gezien tegen de ach tergrond van de steeds meer toe nemende importen. Het is duidelijk dat het aantal kleine bedrijven bij zonder groot is, zodat met wijzigin gen in deze verhoudingen gerekend moet worden. Bovengenoemde ontwikkelingen behoeven volgens het rapport, geen onrust te veroorzaken, indien deze tot gevolg hebben dat enerzijds het aantal bedrijven vermindert en an derzijds de kwaliteit van de over gebleven bedrijven wordt verhoogd. Daardoor wordt immers de bedrijfs tak ontlast van „zieke plekken" en kan het geheel gezonder worden. Dit genezingsproces zal er ongetwij feld toe leiden dat er voor de toe komst nog goede perspectieven voor N® 9776 PPD. N.-BR. een Nederlandse schoenindustrie aanwezig blijven, waarin een be langrijk deel van de bevolking een redelijk bestaanszekerheid kan vin den. Industria meldt, dat de studie van St. Willibrordus er dan ook niet op gericht is om een vlucht uit deze bedrijfstak te stimuleren, doch om de leden er mee vertrouwd te ma ken dat het aantal arbeidsplaatsen in deze bedrijfstakken niet voldoen de zal zijn om in de toekomst een even groot deel van het aanbod van arbeidskrachten op te vangen, zoals vroeger het geval was. Dit betekent dat in de toekomst een belangrijk aantal werknemers een plaats zal moeten vinden in vervangende in- dustriën, welke zeer waarschijnlijk niet in voldoende mate in de eigen woongemeente te vinden zal zijn. Dit houdt in, dat er een doelge richte aktiviteit moet worden ont plooid, om de werknemers meer mobiel te maken. Daaronder ver staat St. Willibrordus de noodzaak om via allerlei wegen de mensen er van te overtuigen dat het in veel gevallen noodzakelijk zal zijn buiten de woonplaats hun toekomst op te bouwen, hetgeen vanzelfsprekend 'n aanpassing van woon- en leefge woonten vraagt. St. Willibrordus acht het voorts gewenst dat de ge meenten welke betrokken zijn bij Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160 -2929 de „traditionele industrieën", gaan samenwerken om te trachten bij 't aantrekken van nieuwe industrieën een gecoördineerd beleid te voeren, opdat van het te voeren werkgele genheidsbeleid een optimaal resul taat mag worden verwacht. Van groot belang is daarbij een zo juist mogelijke afstemming van vraag en aanbod. Daarbij zal aan dacht moeten worden besteed aan een aantal faktoren, welke op den duur een gunstige invloed kunnen hebben op een versterking van het regionale werkgelegenheidsklimaat. Een belangrijke factor daarbij is een grote variatie van opleidings mogelijkheden, waar de basis gelegd kan worden om in te haken op de toekomstige vraag naar goed ge schoolde arbeidskrachten, zowel in de „vernieuwde" schoenindustrie als in geheel nieuwe industrieën en dienstensectoren. Daarvoor zijn volgens het rapport van St. Willibrordus nieuwe en/of aangepaste leerprogramma's nodig van het beroepsonderwijs, welke geënt worden op de eisen van de moderne industrie. Een goede be roepskeuze-voorlichting kan bij dit alles van grote betekenis zijn. De bond meent derhalve, na samen spraak met het bondskader in de Langstraat, een aantal aanbevelin gen te moeten doen ten aanzien van een optimale werkgelegenheid in Midden-Brabant. Die aanbevelingen vindt u elders op deze pagina. De reactie van het bedrijfsleven op dit rapport hopen wij volgende week te brengen. De aanbevelingen van St. Willibrordus voor de schoenindustrie zijn: 1. Het is gewenst dat er in regionaal verband goede contacten komen tussen provinciale en gemeentelijke overheden, organisa ties van werkgevers en werknemers, terzake van het in de toe komst te voeren gemeenschappelijke werkgelegenheids- en indus trialisatiebeleid. Het industrialisatiebeleid zal er op gericht moe ten zijn dat er geen eenzijdige industrialisatie plaatsvindt. Wel kan het op grond van allerlej overwegingen gewenst zijn, op de eerste plaats te zien naar die industrieën welke aansluiten op de traditionele industrie, plaatselijke omstandigheden en be hoeften. Noodzakelijk daarbij is het analyseren van de situatie ten aanzien van vraag en aanbod en daarop gebaseerd het opstel len van de in de toekomst te verwachten ontwikkelingen. 2. Op de lagere scholen zullen de leerlingen reeds vertrouwd moeten worden gemaakt met de gedachte dat slechts een deel van hen werkgelegenheid in de traditionele bedrijfstakken kan vinden. De jonge mensen zullen bij het kiezen van een verdere opleiding rekening moeten houden met de opleidingseisen die de moderne industrie stelt. 3. De zogenaamde beroepsscholen zullen steeds aandacht die nen te besteden aan vernieuwing van hun leerprogramma's, ten einde een zo goed mogelijke aansluiting te verkrijgen met de eisen van de moderne industrie. Ook lijkt het nuttig de vraag te bestuderen in hoeverre het voor de M.T.S. voor de leder- en schoenindustrie te Waalwijk (de vroegere M.V.L.S.) mogelijk en gewenst is een bredere „basis" te verkrijgen door naast de leer programma's voor de leder-, respectievelijk schoenindustrie nog een of meer andere opleidingen te creëren, waarbij bijvoorbeeld gedacht zou kunnen worden aan de „chemie". Het wil ons voor komen dat dn de toekomst de chemische industrie, ook in Noord- Brabant, een belangrijk aantal geschoolde vaklieden nodig heeft. 4. De werkgevers in de traditionele bedrijfstakken zullen een duidelijk personeelsbeleid moeten voeren, teneinde te waarborgen dat de werknemers die hun bedrijf kiezen, voldoende toekomst mogelijkheden krijgen. De bedrijfsopleidingen zullen daarop af gestemd moeten worden, opdat de kwaliteit van de te verrichten arbeid overeenstemt met de mate van geschooldheid van de werk nemers. Dit houdt ook in, dat de inhoud van de functies een zin volle arbeidsbevrediging moet geven. Geestdodende arbeid zal in het kader van het mechanisatrfeproces tot elke prijs moeten wor den voorkomen. 5. Ter bevordering van een betere ruimtelijke spreiding van de beroepsbevolking, dient de tot dusverre bestaande streekge bondenheid meer aandacht te krijgen. Met name moet onderzocht worden welke belemmeringen een verplaatsing van arbeidskrach ten in de weg staan. Een betere aansluiting tussen vraag en aan bod op de arbeidsmarkt kan bevorderd worden door een verhoog de bereidheid om elders een bestaan op te bouwen. 6. Het hoofdbestuur van „St. Willibrordus" vertrouwt erop dat bovenstaande aanibevehngen de aandacht en belangstelling zullen krijgen van alle instanties die direct of zijdeling betrokken zijn of worden bij het wenkgelegenheids- en industrialisatiebeleid in Midden-Brabant. Het wil gaarne daadwerkelijk medewerking geven aan alle plannen en activiteiten die erop gericht zijn om bovengenoemde doeleinden te verwezenlijken. ""?N HAAG - De ANWB gaat ziil binnenlands toerisme in de zomer activiteiten op het gebied van het maanden uitbreiden met stede- schoontochten. In nauwe samenwerking met een aantal plaatselijke VVV's zijn voor lopig acht tochten uitgestippeld langs historisch interessante plekjes. De tochten worden gehouden in Amersfoort, Bergen op Zoom, Bre da, Den Haag, Leeuwarden, Tilburg en Zeist. In 'de steden wordt men ontvan gen door een gastvrouw van de VVV, die als gids zal optreden ge durende ongeveer twee uur duren de zwerftocht door de stad. Folders waarin- de bijzonderheden van deze wandelingen zijn vervat, zijn gratis verkrijgbaar bij de VVV- kantoren in de deelnemende steden en bij alle ANWB-kantoren. De geleerden zijn van mening, dat onze aarde groter wordt, dus uitdijt. Het gevolg hiervan is, dat er scheuren die weer zouden bijdragen tot het uiteendrijven van bijvoor beeld hele continenten, zoals reeds indertijd door de Duitse geleerde Wagener werd verondersteld. Op deze manier zouden bijvoorbeeld Europa en Afrika enerzijds en Ame rika anderzijds van elkaar zijn ge scheurd en uit elkaar zijn gedreven. De scheuren en barsten waarop hier wordt bedoeld, zijn op de bo dem van de diepzee aangetoond. Een ketting is zo sterk als zijn zwakste schakel, dus onstaan 'der gelijke scheuren en barsten, bij het uitdijen van de aarde op die plaat sen waar de aardkorst het minst sterk is en dat zijn dikwijls plaatsen waar de aardkorst erg dun is, al thans in verhouding tot de dikte die normaal is. Op deze plaatsen heerst een vulkanische aktiviteit, want hier is de roerige massa onder de aardkorst in staat zich te uiten Volgens de theorie, zou bij het groeien van die aarde, de scheuren dieper en breder worden, waardoor dus de afstanden tussen de conti nenten groter worden. Op deze ma nier zouden Europa en Afrika steeds verder van Amerika zijn gekomen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1