Paters Cisterciënsers waren deze maand 65 jaar in Nieuwkuyk Zuivelfabriek gaat fusie Raamsdonk-Waspik aan met C.T.M. b Sprang-Capelle Kinderbescherming zoekt vakantiegezinnen in Brabant Het 7de schoolhandbaltournooi heeft ruim 850 deelneemers(sters) IN 1892 GESTICHT IN VERSAILLES Abt kocht uit nood kasteel „Onsenoort" deceptie I isvester ingskosten te hoog Vlijmen ZIJN ER NOG AARDIGE MENSEN? 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 27 MEI 1969 2 Belangrijke data Vestiging verkoophal in Kaatsheuvel Artisten voor de maand mei THE BLUE NOTE Tilburg Hogere melkprijs wedvlucht de zwaluw Plezier üeem kontakt op Het was 14 mei 65 jaar geleden dat de communiteit van het klooster Pont Colbert te Versailles haar intrede nam op het kasteel Onsenoort alhier. We willen van deze gelegenheid gebruik maken om wat historie te geven over dit gebeuren en om wat te vertellen over de laatste tien jaar van de Abdij Mariënkroon. Om een beter idee over de afgelopen tien jaren te verkrijgen, is het wel goed nog even in het kort iets te vertellen van het begin af aan. In 1892 stichtte Abt Marechal te Versailles het klooster Pont Col bert. Tien jaar later moest de com muniteit het klooster verlaten. In België, te Nortean-Feullen bij Yvoir vond de Abt voor zijn monniken in een oud hotel een voorlopige ver blijfplaats. Daar de huisvesting slecht en de streek ongezond was, werd naar een andere huisvesting uitgezien. Toevalligerwijze hoorde de Abt van de verkoop van het kas teel „Onsenoort" alhier. Hij kocht dit kasteel. In mei reeds kwamen paters om alles voor te bereiden en op 14 mei 1903 kwam de Abt met zijn communiteit. De bedoeling van de Abt was, dat Onsenoort alleen maar een vluchtoord zou zijn en zo gauw mogelijk weer naar Versail les terug te keren. Op aandringen echter van de Nederlandse paters werd Onsenoort voorlopig niet ver kocht. Na de dood van Abt Marechal werd pater Janssens tot Abt geko- zen en zijn eerste werk was Onsen oort weer een volledige kloosterge meenschap te geven. In 1928 werd Onsenoort als kloosterkanunnik op gericht, met als eerste prior Stanis laus Viennot. Een jaar later was het een ramp jaar voor Onsenoort. Door de on gunst der tijden was het klooster in grote moeilijkheden gekomen. De communiteit ging over naar de Bel gische Congregatie en kreeg de naam „Mariënkroon". En nu de laatste tien jaar. Het hoogtepunt van de halve eeuwvie ring van het klooster was ongetwij feld de tentoonstelling „Mariale kunst in Brabant". Om het klooster, dat inmiddels haar kinderschoenen was ontgroeid, tegemoet te komen, hebben een aantal leken uit Nieuw- kuijk en omgeving het initiatief ge nomen tot oprichting van een vrien denkring. Er wordt vooral gestreefd naar contact tussen „de vrienden kring" en de Abdij en bovendien wordt er een jaarlijkse financiële bijdrage geleverd met het doel Ma riënkroon in staat te stellen haar opdracht in de kerk te vervullen. Op 6 april 1955 is de laatste mon nik van Pont Colbert, broeder Ni- vardus, overleden. Een van de be langrijkste data in de geschiedenis van Mariënkroon is de verheffing van priorij tot abdij. Daarom is 24 juli 1957 een historische datum voor Nieuwkuijk en onze streek. Dom Joannes van Engelen, geboren 22 augustus 1897 te Haarsteeg, wordt de eerste abt van Mariënkroon. Pa ter Joannes van Engelen werd in 1929 tot tweede prior benoemd en bekleedde deze funktie tot 1935. Vanaf 1935 is abt Joannes subprior en magister der fraters geweest. Verder was hij gedurende vele ja ren professor in de moraal-theolo- gie. Ook was hij hoofdredakteur van het Bernardus-tijdschrift. De wij ding van de nieuwe, of liever eerste abt, vond plaats op 14 september in de parochiekerk van Nieuwkuijk en werd verricht door de generaal abt der orde Dom Sieghard Kleiner. De gemeente bood bij deze gelegenheid een staf aan. Er is de laatste tien jaar, alles bij elkaar, enorm veel veranderd en gebouwd. Hoewel abt Joannes zeker in onze streek, niet zo'n heel onbe kende is, heeft hij als stemgerech tigde concilievader aan het concilie deelgenomen. Hij vertrok hiervoor voor de eerste maal 6 okt. 1962 naar Rome en nam aldaar zijn intrek in het generalaat, de woonplaats van Generaal-Abt van de orde. De fes- tiviteiteiten van de Abt, die op 30 september 1963 zijn 40-jarig pries terfeest vierde, moesten in verband van het concilie, worden verscho ven. Dat Dom Joannes niet zo erg onbekend is, bleek wel uit de re ceptie, die te zijner eer werd ge houden pp 22 september. Meer dan 1500 mensen kwamen hun gelukwensen aanbieden, waar onder o.m. Mgr. Bluysen, verschil lende Abten van diverse kloosters, kerkelijke en burgerlijke ambtsdra gers, vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven en talloze vrien den. Tot slot nog de vermelding van de oecumenische gebedsdienst, die op 7 maart 1964 in de Abdij werd gehouden. Er verzamelden zich die middag ongeveer 65 protestantse me de-christenen, om samen met de be woners van de abdij in de kapel van het klooster voor de eenheid te bid den. De voorgangers bij deze sa menkomst waren Ds. J. Ch. Fritzche uit Vlijmen en pater Martinus Nieu- wenhuis. Bij het samenstellen van dit schrijven heb ik niet de preten tie willen hebben volledig te zijn, maar hoop een kleine bijdrage te hebben geleverd. (Advertentie) Als binnen enkele weken de deuren van Jac. Hermans' verkoophal in v Kaatsheuvel open gaan, zullen de consumenten de voordelen merken van de massa-verkoopmethoden van Jac. Hermans Prijs-slag N.V. De tienduizenden huisvrouwen, die in de filialen van Jac. Hermans Prijs-slag kopen, bewijzen wekelijks dat deze goed doordachte massa verkoop bij hen goed aanslaat. De verkoophal ligt centraal tussen Waalwijk, Tilburg en Oosterhout. Het bedrijf verwacht uit deze om liggende plaatsen vrij veel toeloop naar haar nieuwe vestiging in Kaats heuvel. Desgevraagd baseerde men deze mening op het feit, dat thans reeds vele consumenten uit Waalwijk en omgeving wekelijks hun inkopen doen in haar Prijs-slag te Made. In Made komen ook vele kopers uit Dordrecht, Zwijndrecht en zelfs uit Rotterdam. Dit bewijst, dat men er graag een groot aantal kilometers voor over heeft om tegen P;rijs-slag prijzen te kunnen kopen. Gezien de afstanden van eerder ge noemde plaatsen, is het dan ook re- eel aan te nemen dat zich inderdaad veel Tilburgers, Waalwijkers en be woners uit Oosterhout in de Prijs- slag zullen vertonen. Tijdens een algemene ledenverga dering van de coöperatieve zuivel fabriek Raamsdonk-Waspik in de zaal van Café De Statie te Waspik, gaven de leden met grote meerder heid van stemmen hun goedkeuring aan een voorstel van het bestuur en de raad van toezicht om met de Coöp. Tilburgse Melkfabrieken de C.T.M. fuseren. Kennelijk had de inleiding van de voorzitter, de heer W. Th. Zijlmans uit Waspik, op deze materie bijzonder ingrijpende plan nen van het bestuur erg verhelde rend en overtuigend gewerkt, want er waren onder de leden bijzonder weinig tegenstemmers. In vergelijking met de zuivelfa brieken uit de omgeving nam de fabriek Raamsdonk-Waspik, zo zei ons secretaris G. Knaap uit Raams- donk, met een aanvoer van 10 mil joen kg. melk in het verleden een normale plaats in wat betreft de uitbetalingscapaciteit. Door de ver der gaande mechanisatie en mede door de beroerde situatie op de kaasmarkt in de laatste jaren is de fabriek de laatste tijd in de uitbe talingsmogelijkheden wat achter ge bleven. In het kader van de zich overal aandienende schaalvergro ting en automatisering achtte het bestuur de tijd gekomen in grotere eenheden te gaan denken en te trachten te komen tot een fusie met andere fabrieken. Deze fusie gaat met terugwerkende kracht in op 1 januari 1969 zonder verrekening. Dit houdt dus in dat er geen ba lansvergelijking zal plaats vinden en dat de CTM de balans van de fabriek Raamsdonk-Waspik over neemt met alle bezittingen en alle schulden. Vanaf 1 januari zal ook voor alle geleverde melk eenzelfde prijs gelden hetgeen voor de leden een nabetaling gaat inhouden. Van de 150 leden van Raamsdonk- Waspik waren er 117 op deze ver gadering. Door hoofdelijke stem ming werden de voorstellen van 't bestuur aangenomen met 364 vóór, 10 tegen en 52 blanco, hetgeen de ontbinding van de coöperatie uiter- Muziek: TRIO INGEL De Franse striptease-danseressen MAGDA en BRIGITTE De Amerikaanse showzangeres VERO LOVE Een grote PARIS-SHOW Geopend van 20.00 uur tot 3.30 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 aard inhield. Na deze afloop van de vergadering tekenden on middellijk 85 procent van de leden het ledenregister van de vereniging Tilburg. De vereniging Tilburg tel de tot nu toe 1600 leden en is ver deel din districten. Beide districten krijgen ieder een vertegenwoordi ging in het bestuur van de CTM. De voorzitter, secretaris en direc teur van de CTM, resp. de heren Heerhens, Scheepers en Bouman gingen tijdens de vergadering uit voerig in op enkele vragen en kwes ties van de leden. Uiteraard kwa men ook de verschill enin uitbeta- lingsprijs ter sprarke. Het bestuur van de CTM deelde mee dat de nieuwe leden gelijke rechten en verplichtingen zouden worden toe gekend. Voorts bleek dat Tilburg over 1968 aan haar leden 4 ct. per liter meer uitbetaalde dan Raams donk-Waspik. Uit de verschillende antwoorden op de vragen bleek dat de fabriek in Raamsdonk t.z.t. zal worden gesloten: dat de melk rechtstreeks naar Tilburg wordt aangevoerd of e enandere CTM-fa- briek; dat voor het personeel een afvloeiingsregeling is getroffen met medewerking van de vakbond maar dat alle personeel in principe in ge lijkwaardige functie en beloning in Tilburg kan worden geplaatst; dat aan de zgn. losse leveranciers (niet leden) 50 ct. onkostenvergoeding in rekening zal worden gebracht en dat hij ook geen recht heeft op bij schrijving op het ledenkapitaal. Hij ontvangt 1 cent per liter minder. De melkbezorgers zullen minstens in dezelfde positie blijven maar ge zien een iets gunstigere provisie regeling kan er een kleine verbete ring in zitten. Na een slotwoord van voorzitter Zijlmans kreeg directeur H. v. Loon nog het woord die alle leden dank te voor het vertrouwen tijdens zijrt 16-jarig direoteurschap. De fabriek in Raamsdonk werd in 1907 gesticht en er werkten momenteel 20 perso neelsleden. De eenstemmige beslis sing van de leden wordt algemeen als een heel verstandige daad ge waarmerkt. De postduivenvereniging De Zwa luw hield een wedvlucht vanuit La- on, afstand 261 km, los 6.30 uur, de eerste duif 9.52.51, laatste prijsduif 10.52.20. De uitslag was: Fr. v. Bokhoven en zn. 1 2, H. van Overdijk 3 19, H. de Vaan 4, Arn. Dekkers 5 16 22, G. A. v. d. Hout 6, P. Vervenne 7, H. Zeeuwen 8 10 28 38, Heesbeen-Meesters 9 12 17 23, M. Libregts 11, Jo Merkx 13, K. Ki- vit 14 25, M. Laros 15, H. v. d. Wiel en zn. 2G' 26 35, M. de Laat 21 41, W Franken 24, J. v. d. Wiel 27, Jos Kuis 29 30, J. v. Engelen 31, J. Beek mans 32, Hanny v. d. Dungen 33, W. van Bladel 34, Th. Stupers 36, H. Oosterwaal 37, Jan Dekkers 39, M. Nicols 40. Zondag werd een wedvlucht ge houden vanuit Danmartin met als uitslag: Fr. v. Bokhoven en zn. 1 4, H. v. d. Wiel en zn. 2, J. Zeeuwen 3, Harry Zeeuwen 5 7 12, M. de Laat 6 9, H. de Vaan 8, L. Meesters 10 14, G A. v. d. Hout 11, v. Lieshout-Pa rijs 13, M. Libregts 15. DAMMEN K. v. Overdijk werd damkampioen in de 3e klasse. Tijdens de 5e ronde van de damkampioenschappen van Groot Vlijmen won K. van Overdijk van H. v. d. Lee. In de 2e klasse kwam H. v. d. Wal alleen aan de leiding omdat zijn naaste concur rent Peynenburg jr. tegen v. d. Ven niet verder kwam dan remise, Peynenburg sr. verloor van L. van Overdijk en klopte L. varf Hoften A. van Wijk. In de le klasse kwa men de finalisten aan bod. J. v. d. Lee versloeg van Oudhuizen. WEDVLUCHT DE REISDUIF De PV De Reisduif hield een wed vlucht vanuit N'oyon, Frankrijk, af stand 282 km, los 12.20 uur, eerste duif 16.50.12, laatste prijsduif 17.28. 55. Uitslag als volgt: Jo v. d. Heuvel 1 18 37, B. Kuys 2 38, A. v. Hel voort F 3 12 35, Th. van Overdijk 4 7 36, W. v. Ravensteyn sr. 5 19 34, P. Diepstraten 6 20 21 25 30, J. Koks 8 24 26 32, N. v. Dal 9, P. v. Dal 10 17, J. Wilhart 11 15 23 27,H. Kooien 13 14 29, H. Strengers 11e AVONDVIERDAAGSE Van dinsdag 3 tot en met vrijdag 6 juni a.s. zal in onze gemeente voor de elfde maal de avondvierdaagse ge houden worden. Aan deze wandel tochten kan worden deelgenomen door iedereen vanaf de leeftijd van 8 jaar en ouder. Kinderen van 8 tot en met 12 jaar wandelen per avond 10 km, terwijl personen vanaf 13 jaar en ouder elke avond 15 km voor hun rekening nemen. Het is echter per sonen van 13 jaar en ouder ook toe gestaan om aan een kleinere afstand deel te nemen. Vanaf heden kan voor deelname aan deze avondvierdaagse reeds inschrijven. PV NOOIT GEDACHT Zaterdag j.l. hield de Postduivenver eniging Nooit Gedacht een wedvlucht vanuit Survilliers, waarbij de prijzen als volgt werden behaald M. Netten 1 33; A. Heibloem 2 5 10; H. Spuybroek 3 19 27 32 57; G. Rozenbrand 4 25 55; A. van der Schans 6 42 51; J. IJpelaar 7 34; A. van Tiggelen 8 54; J. Kramer 9 21 47; D. van Os 11 23 40 41Alb. van Zeist 12; A. Tactor 13 53; A. Spie- rings 14 28 29 38 56; A. van Gooi 16 31 35 48; A. Leeggangers 17 43; G. van Leent 18; W. Nieuwenhuizen 20 44 45; J. Meter 22; A. Nieuwen huizen 24 50 58 59; H. Dekkers 26; X. A. Willemz 30; D. van der Schans 36; Spuybroek 37; J. Sterrenburg 39; C. Molengraaf 52. A.s. donder dagavond is het inmanden voor een wedvlucht vanaf Chatres. PLATTELANDSJONGEREN Op het HNC-terrein is een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de platte landsjongeren van Sprang-Capelle en Waspik. In deze wedstrijd werd voor Waspik een doelpunt gescoord door Netten, terwijl voor Sprang-Ca pelle M. de Bie tweemaal een doel punt scoorde, waarmede Sprang-Ca pelle een 2-1 overwinning behaalde. 16 22 31, J. Elschot 28, M. Klomp 33, J. Boom 39. De vlucht van zaterdag vanuit Bouges, Frankrijk gaf de volgende uitslag: W. v. Ravensteyn 1, P. Diep straten 2 3, B. Herman 4, C. IJpe laar 5, H. Boom 6 13, C. Berkelmans 7 11, Berkelmans 8, J. Kuys 9, P. v. Dal 10, H. Kooien 12, B. Kuys 14, M. Klomp 15. De uitslag van de wedvlucht van zondag vanuit Pont St. Max was: N. v. Dal 1 13, J. Koks 2 5 12, W. v. Ravensteyn 3, Th. v. Overdijk 4 8 9 15, P. Diepstraten 6 7, A. v. Hei voort 10, J. Wilhart 11, R. Berkel mans 14. WANDELSPORT Op 2e Pinksterdag organiseerde de Vlijmense sportvereniging GSV een wandelsportdag. Om 10 uur gin gen de 40 km-lopers va start en om 1 uur startten de deelnemers voor de 5, 16', 15 en 20 km. Voor de start op het Plein had een défilé plaats waaraan de drumband uit Elshout meewerkte. Er waren een 1000 wan delaars. 5 km: 1. Wios, Den Bosch, 2 Heus- den, 3 Down Trappers, Rosmalen. 10 km: 1 DSW, Steynen Z.H., 2 Over Band, Den Bosch, 3 Wios, Den Bosch Schoolgroepen: 1 School Den Bosch 2 Schoolgroep Haarsteeg. 15 km: 1 Timo, Vught, 2 Wios, Den Bosch, 3 Edison, Den Bosch. De afdelingen kunnen op een spor tief treffen terugzien, terwijl het pu bliek getuige kon zijn van een boei ende wedstrijd. Een woord van dank aan HNC voor de beschikbaarstel ling van het terrein is hier zeker op zijn plaats. GEMEENTERAADS VERGADERING Vrijdagavond a.s. 30 mei zal de ge meenteraad rn openbare vergadering bijeenkomen om 9 uur 's avonds. Voorafgaande aan deze vergadering zal de gemeenteraad n.l. een bezoek brengen aan enkele in uitvoering zijn de of gereedgekomen werken, o.a. gerestaureerde molen Sprang, speel tuin Vrijhoeve, aula begraafplaats Heistraat en pand Nieuwevaart 1. De agenda voor de vergadering luidt: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Ingekomen stukken; 4. Verlenen van eervol ontslag aan de heer E. O. van Setten als on derwijzer aan de openbare lagere school; 5. Vaststelling van nieuwe rechts positie regelingen; 6. Verlenen van een uitkering in eens aan het gemeentepersoneel over het eerste halfjaar 1969; 7. Behandeling beroepsschrift op grond van artikel 51 van de Wo ningwet van de heer H. v. Over steeg; 8. Subsidiëring van plaatselijke en/ of regionale instellingen voor ge zinsverzorging en gezinshulp; 9. Subsidiëring van plaatselijke en/ of regionale instellingen voor al gemeen maatschappelijk werk; 10. Wijziging van de met de gemeen te Loon op Zand aangegane overeenkomst betreffende gas levering; 11. Verkoop van bouwgrond aan de heer L. van Vliet; Verkoop van bouwgrond aan de heer J. C. Vos; 13. Verkoop van bouwgrond aan de N.V. PNEM te Den Bosch; 14. Wijziging gemeentebegrotingen voor de dienstjaren '68 en '69 en de begroting van het gemeen telijk grondbedrijf voor 't dienst jaar 1968. 15. Rondvraag; 16. Mededelingen; 17. Sluiting. SSC '55 OP REIS J.l. zaterdag maakten de leider en spelers met hun vrouwen of verloof den van het eerste elftal van SSC '55 een uitstapje. Het gezelschap ging via de Loosdrechtse plassen naar Schiphol. Hier vandaan werd de reis vervolgd naar Monnikendam, waar de reis werd vervolgd met een boot tocht via Marken naar Volendam. Hier werd geruime tijd doorgebracht voor een bezoek aan deze plaats als mede om er een diner te gebruiken. De laatste pleisterplaats van deze reis was in Oosterhout en hoogst voldaan over de mooie en gezellige dag keer de het gezelschap huiswaarts. De Waalwijkse handbalver. TA- HOS is al weer lange tijd bezig met de organisatie van dit toernooi waarmee door veel mensen veel werk verzet moet worden om zo'n kontakt tussen de scholen mogelijk te maken. Op de plantsoenen bij de Taxan- dria-hal moeten 11 velden komen te liggen en dat is aardig veel werk. Uiteraard moest er eerst toestem ming zijn van de Waalwijkse Ge meente en de Heer P. Pot. Op die elf velden moeten 22 goals oftewel doelen komen, welke vanuit Drunen en diverse punten uit Waalwijk naar de hal vervoerd worden. Op al die velden zijn minimaal 22 ballen nodig en als er 44 scheidsrechters zijn dan moeten ze nog minstens 10 wedstrijden per scheidsrechter fluiten. De kleedruimten voor de jongens en meisjes is prima opge lost door het mogen gebruiken van de sporthal voor kleedruimte voor de jongens en de Mavo Maria Ko ningin voor de meisjes. Er komen dranghekken, vlaggen, enkele stands voor frisdranken. Er staan vuilnisbakken voor de rom mel, er is muziek. Voor eventuele geneeskundige hulp is als steeds de EHBO paraat en dat is allemaal op 31 mei en 1 juni a.s. Aan het tournooi nemen 11 scholen uit Drunen, Kaatsheuvel en Waal wijk deel met ruim 850 deelnemers (sters). 66 teams uit Waalwijk, 15 uit Drunen en 4 uit Kaatsheuvel on derverdeeld in 16 poules waardoor 404 wedstrijden moeten worden ge speeld. Men start zaterdag 31 mei om 11 uur tot 's avonds half zeven en op zondag begint men om 10 uur met 's avonds om half negen de prijsuitreiking. Dit wedstrijdpro gramma is geheel door de heer H. van Mierlo gemaakt. Dat dit alles de moeite waard is, is bewezen in de geslaagde 6 voor gaande tournooien. Japie had het niet zo best getroffen, maar dat wist hij zelf niet. Hij had een bal, een troep vriendjes en een fijne straat om in te spelen tot ver na donker, want zijn moeder was niet lastig op het punt van op tijd thuis komen" en evenmin met etenstijd - een zak frites was gauw genoeg ge kocht. Zijn vader was een forse bink van een chauffeur, de sterkste van alle vaders, waar Japie mateloos trots op was omdat hij met zijn dubbele vracht-kombinatie voortdurend naar verre landen reisde. Hij zag hem niet zo vaak, zodat Japie pas op een ongezellig-lege zondag opviel, dat pa er de vorige week óók al niet geweest was. "Komt pa niet? Zijn moeder zei zoiets van "Weet ik veel..." In het algemeen vroeg Japie niet zoveel. Hij scheen al jong begrepen te heb ben, dat je de dingen moest nemen zoals ze kwamen. Moeder was thuis ct' niet thuis als je uit school kwam, of ze bleef een hele dag in bed: Ja pie wist hoe je een boterham moest smeren. Soms was er dan een oom op bezoek die hij nog nooit gezien had, maar hij was te jong om zich iets af te vragen. De eerste keer dat hij schreeuwend van een angst droom in het holst van de nacht wakker werd en geen antwoord kreeg, was hij in paniek geraakt toen hij het lege bed van zijn moe der zag. De buren hadden hem op gevangen. Voortaan mocht hij al tijd komen als hij alleen was en bang, ze zouden de achterdeur open laten. Tot er op een ochtend een meneer kwam, zijn moeder zat zo verschrikkelijk te huilen en hij met die meneer mee moest naar dat gro te huis met al die vreemde jongens. Wat kun je voor Japie eigenlijk doen? Hij is goed verzorgd in „dat grote huis met al die vreemde jon gens", dat officieel een internaat heet. Er zijn duizende Japies - en zo veel meisjes ook. Kinderen van va ders en moeders, die temidden van al die opgaven die het leven stelt, de juiste koers niet hebben kunnen vinden. Ze hebben - misschien on danks alle goede bedoelingen - hun kinderen geen veilig tehuis kunnen geven. Daarmee zijn Japie en zijn lotgenoten voogdijkinderen gewor den. In het internaat leren ze wat een regelmatig leven is. Ze krijgen op tijd en goed te eten, ze zitten goed in de kleren en in het speel goed, ze komen nooit meer te laat op school en ze worden deskundig opgevoed. Dat is vaak meer dan ze ooit gekend hebben. Maar een van de dingen die ze missen, is vakantie. Zou Japie, of een van zijn lotgenoot jes, nu niet eens bij U mogen komen logeren! Zijn er nog aardige mensen, die de Japies van de "voogdij,, - en hoe de meisjes allemaal mogen heten - zo'n kans willen geven? Het is niet zo moeilijk hun een paar gelukkige weken te bezorgen. Als U wat ruim te over- hebt, een kamertje, een bed, dan bent U al een heel eind. Tja, U moet natuurlijk wel van kinderen houden, het fijn vinden om er voor te zorgen. Misschien bent U al wat ouder - maar niet ouder dan zestig - en hebt U al een heel gezin op zijn bestemming gebracht; dan weet (J wel van wanten en kunt U een stootje verdragen, dat niet opweegt tegen het plezier van weer jeugd in huis te hebben. U hoeft U niet uit te sloven. Gun het kind zijn vrijheid, geef het de normale verzorging, Uw normale hartlij kheid. Het heeft wat ruimte en verdraagzaamheid nodig om zich aan Uw gezin te kunnen aanpassen en U zult er zelf ook even aan moe ten wennen. Waar het op aankomt: doe eens iets voor zo'n kind wat U ook voor Uw eigen kinderen doet. Ook al weet u, dat het kind niet in de positie verkeert om de betekenis daarvan op de juiste waarde te schatten. Uw eigen kinderen zijn wat dit betreft precies zo. De dank komt doorgaans pas veel later. Mag Japie - of een van zijn lotge nootjes - komen? Laat het vlug we ten. Schrijf even naar de Stichting Centrale voor Pleeggezinnen Noord- Brabant en Limburg, Buitenhaven 7 te 's-Hertogenbosch. Of pak de telefoon: 04100-33647. Niet uitstel len. Meteen doen. Een goede ge dachte mag je nooit verloren laten lopen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3