waaLwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Waalwijk mag trots zijn op plaatselijk Symfonie Orkest Violiste Emmy Verhey speelt inlet Brabants Orkest RECONSTRUKTIEPLAN BAARDWIJKSESTRAAT WORDT TECHNISCH OPNIEUW BEZIEN UITNODIGING Goede nota JEUGDIGE MUSICI EXCELEERDEN IN LENTE-CONCERT Gemeeiitewon ingen ZATERDAG IN TILBURGSEiJSCHOUWBURG Waardering voor werk van woning bouwvereniging „Baardwijk" Inspraak Aktief Belangstelling voor concert in Lido was nog te gering Voortreffelijk Fijne avond Huurliberalïsatie Reconstructie Baard wij ksest raat Opnieuw bezien MAANDAG 2 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 44 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN An toon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.), 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Gemeentebestuur streeft naar één woningbouwcorporatie in Waalwijk (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het dagelijks bestuur van de gemeente Waalwijk vindt het nodig dat op korte termijn tot een reconstructie van de Woningbouw vereniging Baardwijk wordt overgegaan. In het bestuur zal een nieuwe taakverdeling moeten komen. Het eindresultaat zal een totaal vernieuwde 'en verjongde woningbouwcorporatie moeien zijn. Wellicht kan ook een samengaan van de Woningbouwvereniging Besoyen worden bereikt. In het dan nieuw te vormen bestuur zullen alle gelederen uit de bevolking ver tegenwoordigd moeten zijn. Burgemeester J. Teijssen deelde dit donder dagavond tijdens de maandelijkse raadvergadering mee, tijdens de behan deling van de nota inzake de plaats en taak van de woningcorporaties. Duidelijk werd in deze vergadering gesteld dat men zowel van de zijde van het college van b. en w., als van de zijde van de raad grote waardering heeft voor de zelfwerkzaamheid van het bestuur van de Woningbouwver eniging Baardwijk. Met name de laatste jaren is veel tot stand gebracht in het algemeen belang. Aan een bijsturen van de vereniging valt echter niet meer te ontkomen, mede ook omdat het woningbestand voortdurend groeit. Burgemeester Teijssen wilde na de reconstructie van de Woning bouwvereniging de mogelijkheden bezien of het gemeentelijk woningbezit - 2000 woningen - ook naar de nieuwe woningcorporatie kon worden overgeheveld. Deze zaken wilde hij echter vooralsnog niet vermengen. Behalve deze nota sprak de raad ook nog enige tijd over de reconstructie van de Baardwijksestraat. Het voorgestelde reconstructieplan zal door de technische dienst van de gemeente opnieuw worden bezien. De raadsleden krijgen hierover dan tezijnertijd informaties. Voordat de nota over de woning corporaties behandeld werd kwam nog de brief aan de orde die de ak- tiegroep Pissoff had gestuurd. Het ging hier over een rapport inzake de ontspanningsmogelijkheden voor de jeugd in Waalwijk. Dit Pissoff-rap- port behandelden wij reeds uitvoe rig in onze editie van afgelopen donderdag. Van de zijde van de raadsleden bestond er weinig be hoefte dieper op dit rapport in te gaan. Voorgesteld werd de brief te delegeren aan hef college. De heer Van Seters vroeg wel om een dui delijk verslag van de zijde van het college. Wethouder M. van Eijl beloofde de raad straks op het Pissoff-rap- port terug te komen. Hij zei geen enkele behoefte te hebben om op dit moment hierover iets te zeggen. De samenstellers van het Pissoff- rapport die op de publieke tribune de vergadering bijwoonden moe ten dus nog wel even geduld heb ben voordat door het gemeentebe stuur op deze zaak dieper wordt in gegaan. Hij college had ook een brief ont vangen van de Waalwijkse tandart sen. Hierin werd b. en w. gevraagd toch zeker de nodige aandacht aan de fluoridering van het drinkwater te besteden. Wethouder C.P. van den Hoven verzekerde de raad dat het college deze zaak ter dege be studeerd. De raad heeft reeds een krediet voor de fluoridering van het drinkwater goedgekeurd. Goedkeu ring daarvan werd nog niet van G.S. ontvangen. Van de zijde van de Pro vinciale Raad van de Volksgezond heid werd op een spoedige uitvoe ring aangedrongen. Om de raad straks goed te kunnen voorlichten zei wethouder Van den Hoven ook advies gevraagd te hebben aan de Inspekteur voor de Volksgezond heid. Als dit advies gunstig uitvalt zal op snelle goedkeuring bij G.S. worden aangedrongen. Burgemees ter Teijssen wees er op dat het dan nog een - financieel - moeilijke zaak is, want er ligt in Den Bosch voor 1200 miljoen gulden krediet-aanvra gen. Jaarlijks komt er 270 miljoen gulden los. Er is dus een werkvoor- raad van vijf jaar en daaruit moet geselecteerd worden. De heer Meys fraktieleider van de Katholieke Unie vond de nota in zake de plaats en taak van de wo ningcorporaties van dien aard dat hij geen aanleiding zag tot het plaat sen van opmerkingen. Wel drong hij aan op een verwezenlijking van de wens die uit de begrotingecommis sie naar voren was gekomen: tracht in Waalwijk tot één woningcorpora tie te komen, die dan het gemeen telijke woningbezit en dat van de bouwvereniging beheert. Terloops roerde de heer Meijs nog het pro- bi eem van de huurverhogingen aan, waarbij hij dan speciaal doelde op de flats aan het Hertog Janpark. Uit de woorden van de heer Van Seters viel duidelijk op te merken dat hij de nota alsmede het lande lijk rijksadvies over deze zaak ter dege 'had bestudeerd. Hij belichtte enkele facetten van de nota. „De woningbouwverenigingen steunen op de financiën van het rijk. De ge meente staat garant voor de lenin gen. Het moet daarom vanzelfspre kend zijn dat een gemeentebestuur ook inspraak heeft in de woning bouwverenigingen. Inspraak en me debeslissingsrecht is er nodig voor de bouw, het toezicht en de verde ling van de woningen." De heer Van Seters informeerde nader naar de struktuur van de wo ningbouwvereniging „Baardwijk" Telt deze vereniging wel leden?" vroeg hij zich af. Met enkele voor beelden toonde de fraktievoorzitter van de Werknemersfraktie aan dat de statuten van de vereniging zeer verouderd zijn. Om van de zijde van het gemeentebestuur tot volledige inspraak te komen drong hij aan op een aanvulling van het bestuur. „Wie bepaalt nu eigenlijk of de bestuursleden bekwaam zijn?" in formeerde de heer Louwerse (P.v.d. A.) Ook de heer De Brouwer maak te nog enkele opmerkingen over de nota. Op een duidelijke wijze zette bur gemeester Teijssen de nota nog eens uiteen. Hij wees allereerst nog eens op het standpunt van de regering, dat de gemeenten alleen dan moe ten bouwen als in de behoefte niet voorzien kan worden door de wo- ningbouwcorpora/ties. Deze corpo raties bouwen niet meer uitsluitend woningen voor de sociaal zwakke ren, zoals vroeger het geval was, maar woningen in elke categorie. De laatste jaren is de woningbouw vereniging Baardwijk zeer aktief. De burgemeester doelde hiermee vooral op de bouw van de 113 woningen in plan Groenewoud, de 86 woningen in Laageinde, de 80 flatwoningen aan het Mr. Troelstrapark en de bejaar denwoningen in Laageinde en Troel strapark. De bouwvereniging heeft Garage Waalwijk N,V. Altenaweg 2-4, Waalwijk Telefoon 04160 2154-2451 VAKANTIE-BEURTEN (Van een medewerkster) WAALWIJK - Het Lente-concert dat het Waalwijks Symfonieorkest donderdagavond in de grote zaal van het Lido gaf, is een groot succes geworden. Het orkest was voor deze gelegenheid versterkt met leerlingen van de muziekscholen uit Vught en Waalwijk. De uitvoering was een mooie gelegenheid om in verschilende onderdelen van het concert de jeugdige Waalwijkse musici te beluisteren. De Muziekschoolleerlingen maakten in dit grote orkest hun jeugdtalent wel waar. De keuze voor de opening was ge vallen op de "Suite Watermusic" van G. F. Handel Het orkest maakte hiermee een wat zwakkere start. Het inspelen had een weinig tijd nodig, maar vrij snel konden de aanwezigen van een heerlijk en goed gekozen mu ziekprogramma genieten. De 5e Hongaarse Dans in G. kl terts en de 2 Walsen in G. gr. terts, beide van Jdhan Brahms, die fijn in het gehoor liggen, vielen bijzonder goed in de smaak van het publiek. Beide nummers werden vlot en licht ge speeld. Een grote verrassing bij de Wals "Rosen aus dem Süden' van John. Strauss was, dat dirigent Jan Plinsinga, die zijn orkest voortreffe lijk had geleid, zelf de viool ter hand nam om met zijn orkest Joh. Strauss waar te maken. Het werd een grandioos slot. Jan Plinsinga en zijn orkest musici kwa men er dan ook niet zonder 'n toe gift af. De bloemen die Plinsinga na afloop in ontvangst mocht nemen wa ren volkomen verdiend. Het Lente-concert van het Waalwijks Symfonie Orkest is voor de muziek liefhebbers een fijne avond geworden. Waalwijk mag en kan er trots op gaan een dergelijk orkest te bezitten. Het ivas daarom jammer dat de be langstelling matig was. De Waalwijk se bevolking heeft hiermee 'n mooie gelegenheid om de muzikale kwalitei ten van haar stadsgenoten te kunnen bewonderen, voorbij laten gaan. Het is beslist de moeite waard om te luis teren naar dit orkest, dat in staat is een uitvoeringsavond tot 'n muzikaal genoegen te maken. verder nog bouwplannen in Groene woud (bejaardenwoningen en maiso nettes) en aan het Hertog Janpark (flatgebouw). B. en w. hebben, zo bleek uit de woorden van de heer J. Teijssen, veel respect voor de zelf werkzaamheid van het bestuur van deze woningcorporatie. "Er is alle aanleiding om de con structie van de woningbouwvereni ging Baardwijk aan een nadere be schouwing te onderwerpen, dit uiter aard in nauwe samenwerking met het bestuur. Er moet een nieuwe struk tuur komen. Wat bijsturen kan bui tengewoon nuttig zijn. Dan kunnen we weldra tot een totaal vernieuwde en verjongde woningcorporatie ko men. Wellicht kunnen de woning bouwvereniging Baardwijk en de wo ningbouwvereniging Besoyen samen gevoegd worden". Als de reconstructie van de woning- bouwver. Baardwijk heeft plaatsge vonden, burgemeester Teijssen hoopt deze zaak spoedig rond te krijgen, zal de mogelijkheid bezien worden of 't complex gemeentewoningen overge heveld kan worden. Momenteel wil de burgemeester echter niet te veel zaken vermengen. Nog eens nadruk kelijk wees Waalwijks eerste burger op de zeer goede diensten die de wo ningbouwvereniging heeft bewezen. "Nu echter veel nieuwe aktiviteiten ontwikkeld worden moeten er ook nieuwe wegen bewandeld worden. We moeten de vereniging een nieuwe ima ge geven", aldus de burgemeester die er verder nog op wees dat de finan ciële administratie jaarlijks wordt ge controleerd door het Verificatiebu reau van de Ver. van Nederlandse Gemeenten. Ook aan kwestie van de huurverho gingen ging de voorzitter niet voorbij. De 6% verhoging die b.v. onlangs weer heeft plaatsgevonden bij de flats aan 'het Hertog Janpark is volkomen in overeenstemming met de wettelijke bepalingen. Hierover behoeft dus ook geen toestemming met de huurders te zijn. De burgemeester zegde de raad een notitie toe óver de diverse huren. Nu in Waalwijk de huurliberalisatie is doorgevoerd zijn een aantal bewo ners in de knel geraakt. Een huurver hoging behoeft echter geen uitge maakte zaak te zijn. Aangezien het hier om een tweezijdige beslissing gaat moet er dan een nieuwe huur overeenkomst zijn. Zolang die over eenkomst tussen verhuurder en huur der er is behoeft niemand de hogere huur te betalen. De verhuurder is dan ook niet gemachtigd de nieuwe huur te vragen. Zowel verhuurder als huurder kunnen een procedure aan hangig maken bij de rechter. Deze kan dan maximaal twee jaar uitstel geven. Burgemeester Teijssen had de nota duidelijk uiteen gezet. De raad had in tweede termijn dan ook weinig behoefte aan vragen. Naar aanleiding van een verzoek van de heer Van Se ters ontvangt de raad binnenkort 'n uitreksel van de nota van de Raad van de Volkshuisvesting over de Het Comité Ouden van Dagen Waalwijk nodigt bij deze alle ingezetenen van Waalwijk van 65 jaar en ouder uit, deel te nemen aan het jaarlijks uitstapje op dinsdag 17 juni a.s. Gelieve zich op te geven van maandag 2 juni tot en met vrijdag 6 juni 12 uur, Grotestraat 205, Waalwij ksche Stoomdrukkerij Ant. Tielen. Namens het Comité Ouden van Dagen, A. Tielen, secr. huurverhogingen. Over de verdeling van de woningen zei de voorzitter nog dat de zaak met de Federatie van Wo ningcorporaties, die landelijk werk zaam is bezien zal worden. Spoedig volgt er dan een tweede nota. Gezien het stilzwijgen van de raadsle den blijkt de visie van b. en w. op de openstelling van het bureau van de burgerlijke stand en de nieuwe tarie ven voor huwelijkssluiting, uitstekend te zijn. Bij de behandeling van het voorstel om een krediet van 159 dui zend gulden beschikbaar te stellen voor de reconstructie van de Baard wijksestraat informeerde de heer Van Laak naar de mogelijkheid om tot een prioriteitenlijst te komen voor de te besteden gelden ingekomen voor be paalde kredieten. Burgemeester Teijs sen zegde toe op dit punt in de fi nanciële commissie nader terug te ko men. De bezwaren van de heer Pulles la gen op een heel ander vlak. Hij vroeg allereerst inlichtingen over de techni sche opzet van de reconstructie van de Baardwijksestraat. Wethouder M. van Eijl zette 'het plan uitéén. Men wil de straat vrijmaken van parkeer ders door parkeerstroken aan te leg gen, aan de oostzijde van de straat. Dit gaat dan ten koste van de breedte van de trottoirs aan de westzijde. De Baardwijksestraat krijgt geen asfalt- bestrating, maar een beton-tegel weg dek. De heer Pulles betwijfelde of de ont werpers van het plan wel van de plaatselijke toestand op de hoogte zijn. Hij wees er op dat de trottoirs aan de westzijde het meeste door de voetgangers benut werden. Als hier vijf tegels afgehaald worden, wordt naar de mening van de heer Pulles het trottoir te smal. Dit achtte hij vooral ook voor de vele schoolkinde ren te gevaarlijk. Hij stelde voor het trottoir aan de oostzijde te versmal len en van het maken van parkeer havens af te zien. Laat de mensen ge woon in de straat parkeren. Dan is er de meeste ruimte en worden de kosten bovendien gedrukt, zo sug gereerde hij. Het plan tot reconstructie van de Baardwijksestraat was ook enkele maanden geleden reeds in de raad ge weest. Wethouder Van Eijl vond het dan ook een vreemde zaak, dat de be zwaren donderdag pas naar voren kwamen. De heer Pulles, die gesteund werd door diverse raadsleden zei geen bezwaar te hebben tegen het voorgestelde krediet, maar hij vroeg of de technische uitvoering niet op nieuw bekeken kon worden. Wethou der Van Eijl zegde dit toe. De raad zal tezijnertijd geïnformeerd worden op welke wijze de Baardwijksestraat nu gereconstrueerd zal worden. De verbetering van het kruispunt Put straat-Grotestraat werd zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De overige agendapunten leverden weinig problemen op. Er werden wat onderwijsvoorzieningen goedgekeurd Ook een aantal grond aan- en verko pen kregen de goedkeuring van de raadsleden. De duidelijke uiteenzet ting rond de 2e wijziging van de be groting 1969 van de gemeentelijke sociale dienst was er de reden van dat ook met dit voorstel de raad zon der meer akkoord ging. Op zaterdag 7 juni a.s. om 20.15 uur gaat Het Brabants Orkest onder leiding van Hein Jordans een gala concert onder auspiciën van de Com missie Jonge Vrienden van Het Bra bants Orkest in de Stadsschouwburg te Tilburg. Solistische medewerking wordt verleend door de Nederlandse violiste Emmy Verhey. Beethoven-programa: 1. Symfonie no. 7; 2. Vioolconcert. Emmy Verhey werd geboren te Am sterdam, vlak achter het Concertge bouw op 13 maart 1949. Zij begon met vioollessen op haar 7e jaar bij haar vader, zelf violist. Met 8 jaar nam Oscar Back in Amsterdam haar als zijn jongste leerlinge aan. Onder zijn leiding debuteerde zij eind 1961 bij het Frysk Orkest. In de zomer van 1962 speelde zij in Schevingen met het USO onder leiding van Paul Hupperts en in Roterdam met het R. Ph, O., o.l.v. Eduard Flipse, het vi oolconcert van Tsjaikowski, waarmee zij de Promenadeconcerten opende. Hiema volgden vele andere concer ten in het hele land. Na 'het overlij den van Oscar Back in 1963 studeer de zij verder bij Herman Krebbers aan het Muzieklyceum in Amsterdam, waar zij in 1966 haar einddiploma so- lospel behaalde. EMMY VERHEY Herman Krebbers bereidde haar ook voor voor het Tsjaikowski-concours te Moskou 1966, waar zij in de finale kwam. In maart 1967 won zij in Am sterdam het Oscar Back-concours, waardoor zij in de gelegenheid ge steld werd het seizoen 1967-1968 bij David Oistrakh in Moskou te stude ren. In het buitenland trad zij op in o.a. Berlijn, Keulen, Brussel, Londen, Wenen, Luzern en Mexico-City. Zij maakte enige grammofoonplaten, o.a. met Christian Bor. Emmy Verhey trad reeds meermalen met groot suc ces met Het Brabants Orkest op.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5