wAalwijkse en lanqstRaatse couRant «Het^nieuwe gezicht van Drunen- Elshout^ interessant naslag-werk n HET ZIET ER NAAR UIT, DAT DE MENS EEN UNIEKE SCHEPPING IS IN HET JAAR 2000 ONGEVEER 30.000 INWONERS? Ander leven Raadsleden Stadsgewest Waalwijk don dag in Kaats heuvel bijeer Meningen hierover zijn sterk verdeeld Waarschijnlijkheids leer Geringe kans Fa. Schuurmans Kunnen we er ooit kooien Historie Inwoners Ontwikkeling Bromfiets populair vervoermiddel Werkloosheid neemt iedere maand af Men rekent ook op Uw bijdrage! Drunen is rijkelijk voorzien geweest van benamingen De tcho van het Zuióen MAANDAG 16 JUNI 1969 92e JAARGANG No. 48 Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 De grotejvraaa de ruimtevaart: izijn wij alleen in het heelal? Vanaf het moment dat de mens zi h bewust is geworden van 't feit dat hij op zijn planeet leeft in een immens grote ruimte, die 't heelal wordt genoemd, is hij zich gaan af/ragen of hij uniek is, of dat er ergens in dit geweldige heelal misschien ook nog mensen zoals hij leven. Het merkwaardige is, dat de mens in weerwil van het feit dat hij hier op aarde met miljarden soortgenoten is, zich in wezen bij zonder alleen voelt, wanneer het zo zou zijn, dat hij uniek is in de kosmos. Vol spanning zoeken geleerden voortdurend het zichtbare en onzicht bare deel van het heelal af, dat door middel van onze moderne appa ratuur onderzocht kan worden en men ontdekt voortdurend steeds meer interessante wetenschappelijke feiten, maar op de achtergrond woelt steeds weer die ene vraag: zijn wij alleen? Elk nieuw verschijn sel, hoe klein ook, dat de mogelijkheid inhoudt dat het een bewijs van intelligent leven elders is, brengt weer een verwachtingsvolle span ning teweeg. De meningen over de mogelijkheid van het bestaan van mensen als wij, elders in de kosmos, zijn sterk verdeeld, ook onder de geleerden. (van onze verslagge KAATSHEUVEL - Alle leden van de gemeente nen, Waalwijk, Sprang le, Waspik, "s-Gravenn (Loon op Zand (Stads Waalwijk), komen don 19 juni 's avonds om 8 i een in het nieuwe rs van de gemeente Loon te Kaatsheuvel. Op deze bijeenkomst prof. mr. J. P. A. Coo secretaris van het S west Den Bosch, een k< leiding betreffende de ontwikkeling in het re Uitgever1 Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Enerzijds zeggen velen: wanneer wij een schatting maken van het enorme aantal zonnen in het gehele heelal, een aantal dat onvoorstel baar groot is en we realiseren ons dat de meeste van die zonnen het centrum zijn van een zonnestelsel, waarin we weer een aantal plane ten vinden zoals we dat ook ken nen in ons eigen zonnestelsel, dan kunnen we ons misschien enigszins voorstellen welk een enorm groot aantal planeten er in het gehele heelal moeten zijn; dat is een getal, gevolgd door een onnoemelijk aan tal nullen. Ook al is die kans klein, op zo'n onmetelijk groot aantal pla neten is de mogelijkheid toch aan wezig dat er zich één of misschien wel enkelen onder aardse omstan digheden bevinden, met de moge lijkheid van menselijk leven. Volgens deze theorie zou het vrij wel mogelijk zijn dat er in de ge hele kosmos ergens minstens één planeet moet zijn met menselijk le ven, zoals dat van ons. Ja, de aan hangers van deze theorie achten het zeer waarschijnlijk dat er meer pla neten menselijk leven dragen. De mogelijkheid zou volgens deze theo rie bestaan, dat wij in een verre toekomst, of die andere mensen mis schien al in de huidige tijd, kans zien om kontakt te leggen. Er zijn echter ook geleerden die van mening zijn dat wij uniek zijn in de gehele kosmos. Volgens hen is de kans op een soortgelijke ont wikkeling als die, welke op aarde plaatsvond, dermate gering, dat wij er ernstig rekening mee moeten houden dat wij geheel alleen zijn in het heelal. Zij gaan tewerk volgens de„Waar- schijnlijkheidsleer", een onderdeel der wiskunde. In het kort is hun redenering de volgende. Om van oerdiertje te ontwikkelen tot mens, moeten er duizenden tussenvormen' worden doorlopen, die steeds een trapje hoger in de ontwikkeling van het organisme betekenen. Van het ene treetje naar het andere op de ladder, komt men via een mutatie die 'n belangrijke verbetering moet betekenen. Wanneer we nu weten dat dergelijke spontane sprongsge wijze mutaties zeer zelden voorko men, éénmaal per vele miljoenen generaties en dat men moet reke nen dat slechts één van de duizend mutaties een gunstige is die zal blijven bestaan en die weer zal lei den tot verdere hogere mutaties, dan zien we wat er allemaal komt kijken om één treetje hoger op de ladder der evolutie te komen. Vol gens de wiskundige berekenaars is die kans ongeveer één op vijf mil jard. Goed, een kans van één op vijf miljard om een sport hoger te ko men. Wanneer we dan vaststellen dat er duizend, of misschien wel enige duizenden tussenvormen no dig zijn, voordat we komen aan de uiteindelijke vorm mens, die we nu kennen, met de vraag of dit inder daad het eindstation is, dan zien we dat de waarschijnlijkheid steeds kleiner wordt. De wiskundigen heb ben het voor ons uitgerekend en dan zien we als eindresultaat dat die kans 1 op 10 15964 is. Dat laat ste is een getal van 1, gevolgd door 15963 nullen. Dezelfde deskundigen komen dan tot de conclusie dat deze kans, wis kundig bezien, dermate gering is, dat men ze tot nul kan reduceren. Volgens hen is het zeer waar schijnlijk dat de mens uniek is en die kans is inderdaad ook groot. Maar dat neemt niet weg dat we in de toekomst toch nog voor interes sante verrassingen kunnen komen te staan. Ook al is de kans uiterst Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 klein, misschien afwezig, dat er „mensen" elders in de kosmos zou den bestaan, de kans is aanmerke lijk groter natuurlijk dat er ergens op een der planeten „leven" be staat. Velen maken de fout, om dade lijk aan te nemen dat er geen le ven kan bestaan op andere plane ten, wanneer de omstandigheden niet aards zijn. Wanneer er geen zuurstof, geen water, geen aardse temperaturen zijn. Inderdaad kan er dan geen leven, zoals op aarde, bestaan, maar ook onder geheel an dere omstandigheden is de moge lijkheid van het bestaan van leven aanwezig. Op onze planeet heeft de gehele ontwikkeling van het begin af zich aangepast aan de hier heer sende omstandigheden; iedere af wijkende mutatie, die geen gunstige combinatie was met de bestaande omstandigheden, was gedoemd uit te sterven. Op andere planeten, waar geheel andere omstandigheden kunnen heersen, kan het leven zich ook weer via mutaties geheel op deze omstandigheden hebben ingesteld. Waarom zou er geen leven moge lijk zijn in een dampkring van ge heel andere structuur dan de onze, waarom zou er geen leven mogelijk zijn bij aanzienlijk lagere of hoge- woordje „hun" de betekenis van donker en bruin, en zegt dat het duidt op moerassig gebied of zware bebossing. Voor de naam Elshout, dat sinds 1935 tot de gemeente Dru- nen behoort en dat ontstaan is te midden van vruchtbare gronden, zal het zelfs voor een buitenstaan der niet moeilijk zijn een aanneme lijke verklaring te vinden. re temperaturen, op een planeet zonder water e.d.? De vraag blijft echter, of wij ooit met dergelijke andere levensvor men zullen kennismaken. Wij men sen kunnen wel via onze moderne techniek tijdelijk een stukje aardse omstandigheden met ons meenemen naar andere planeten, maar dat neemt niet weg dat we toch wel van bepaalde omstandigheden af hankelijk zijn. Op een planeet waar temperaturen heersen die ver bo ven die op aarde uitgaan, kunnen wij zelfs niet landen. Hetzelfde geldt voor de planeten met extreem lage temperaturen. Ook wordt het moeilijk wanneer we zouden moe ten landen op planeten die gehuld zijn in geweldige gaswolken, zoals amoniak e.d. Zo'n planeet is bijv. Venus. Een ruimteschip zou bij na dering smelten en geweldige gas wolken maken een verblijf boven dien onmogelijk. Toch zou het mo gelijk zijn dat er leven is, dat aan dergelijke omstandigheden is aan gepast, al lijkt ons dat misschien moeilijk. Wat dat betreft, is de mo gelijkheid van interessante verras singen zeker niet uitgesloten als we in staat zijn verder in de ruimte door te dringen. Alleen de kans op menselijk kontakt lijkt vrijwel uit gesloten. raads. :n Dru- -Capel. ïoer en bij houdt in- bestuurlijk denken. Daarna volgt een discussie. Voorzitter J. Teijssen van 't Stadsgewest Waalwijk, zal na afloop van de discussie 't ont werp van een wandkleed, be stemd voor het nieuwe raad huis in Kaatsheuvel en ge schenk van het stadsgewest, aan het gemeentebestuur van Loon op Zand aanbieden. de de voormalige heide, de zgn. Kuiksche heide. De historie van Drunen is ook verbonden met de geschiedenis van het Drunense kasteel of huis-te- Drunen, dat eigenlijk Kasteel Stee nenburg heet. In vroeger jaren is de heerlijkheid Drunen namelijk verpacht en zelfs erfelijk verkocht geweest. Het kasteel behoort mo menteel toe aan het graaflijk huis van d'Oultremont uit België. Al ruim 130 jaar geleden werd het wa pen van de gemeente Drunen om schreven als bestaande uit schild met azuur, beladen met gespannen boog en pijl, alles van goud. In zijn boek „Het nieuwe gezicht van Drunen-Elshout" wijdt Nico de Gouw ook een hoofdstuk aan de toekomstige ontwikkeling van de bevolking. Indexcijfers tonen aan, zo schrijft hij, dat de bevolkings groei verhoudingsgewijs in de laat ste 20 jaar sneller is gegaan dan waar ook in de omtrek. In 20 jaar had Drunen een aanwas van 77%. Indien ditzelfde percentage zich ge handhaafd had, zou Drunen in het jaar 2000 ongeveer 28.000 inwoners tellen. Maar de lage groeipercenta ges van 1966 en 1967 wijzen niet meer in die richting. In 1960 voorspelde 't Economisch Technologisch Instituut dat Drunen in 1967 maximaal 9640 en minimaal 9410 inwoners zou hebben. Het wa ren er in 1967 echter 10.288. Dit is een verschil van 648 personen over een tijdsbestek van 7 jaar. Stede- bouwkundige ir. J. Margry, die een struktuurplan voor de hele gemeen te opgezet heeft, acht het niet on mogelijk dat Drunen-Elshout rond het jaar 2000 zo'n 30.000 tot 32.000 inwoners zal hebben. Het geven van een prognose blijft een riskante zaak, maar reëel is het te veronder stellen dat Drunen in het jaar 2000 zeker de mijlpaal van 20.000 inwo ners gepasseerd zal zijn. „De Drunense gemeenschap bouwt aan haar toekomst en toont daar door ontegenzeggelijk haar levens lust", zo schrijft Nico de Gouw in zijn boek. Hij verklaart die regel als volgt: Drunen bestaat immers uit een harmonische gemeenschap die met behulp van het consciën- tieuse beleid van het gemeentebe stuur haar een toenemende expan sie zal bezorgen als woon- en werk- gemeente, niet alleen in plaatselijk, maar evenzeer in regionaal en bre der verband. Immers, de ontwikkeling van Lips N.V., de vestiging van een ge differentieerde beroepenbevolking, Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Al sinds enkele tientallen jaren mag de brommer gerekend worden tot een van de meest populaire ver voermiddelen, een vervoermiddel, dat zelfs de fiets naar de kroon steekt en dat wil wel iets zeggen in ons landje. Niet minder dan onge veer de helft van alle handarbei ders en de schoolgaande jeugd van boven de 16 jaar, bezit een brom fiets en daarmee is de brommer het populairste vervoermiddel gewor den van de minder draagkrachtigen. Alleen al in de eerste drie maan den van 1969 werden door de indus trie niet minder dan 61.000 nieuwe bromfietsen afgeleverd. De grootste belangstelling bij het publiek blijkt te bestaan voor bromfietsen in een prijsklasse tussen de 450.en 550.en dat betreft speciaal de categorie gemakkelijk te bedienen stadsbrommers. Echt de bromfiet sen die door jongeren gebruikt wor den om naar school te gaan, door wat ouderen om naar het werk te gaan en boodschappen te doen. De RAI is van mening dat ver wacht mag worden dat het brom fietspark in ons land, tegen 't einde van het jaar 1970, de twee miljoen stuks bereikt zal hebben. Dat be tekent, dat 1 op elke 6 Nederlan ders! van baby tot 100-jarige, een bromfiets zal bezitten. De werkloosheid in ons land blijkt in de maand mei weer te zijn afge nomen. Aan het einde van deze maand telde ons land 32.000 man aan werklozen. Verleden jaar waren dat er 50.200, een aanzienlijke voor uitgang dus. In totaal betekent dat, dat 1,1% van de mannelijke be roepsbevolking zonder werk is. Regionaal zijn er natuurlijk ver schillen. Groningen, Friesland en Drente, alsmede Limburg, liggen bov endit landelijk gemiddelde. Hier is echter ook sprake van een daling van het werkloosheidscijfer. In Utrecht is de werkloosheid 't kleinst met 0,6%. In deze provincie is er trouwens alweer sprake van span ning op de arbeidsmarkt, want daar zijn te weinig vakbekwame bouw vakkers en werkers in de metaal industrie voorhanden. Het ziet er naar uit dat we lang zaam aan de werkloosheid gaan overwinnen. In de probleemgebie den zullen we er nog het langst te gen moeten vechten, maar de toe komst ziet er beslist niet somber uit. (SOCIAAL CULTUREEL CENTRUM WAALWIJK Stort op giro 1787400 of bij Boerenleenbank of AmRo- bank in Waalwijk. de ontwikkeling en uitbouw van Drunen-Elshout en het beleid van het gemeentebestuur zijn alle fak- toren die sterk met elkaar verband houden en zelfs in elkaar verweven zittend, de zo moeilijk te doordrin gen sociaal-economische struktuur van de gemeente vormen. Nico de Gouw heeft getracht in zijn boek een zo objectief mogelij ke beschouwing te wijden aan die verscheidene facetten van de Dru- nens-Elshoutse gemeenschap. Schrij ver hoopt dat ieder die het boek gelezen heeft, zich inderdaad be wust is geworden van „het nieuwe gezicht van Drunen-Elshout", dat ongetwijfeld met blikken nieuwe „gezichtspunten" aan het vormen is, want: „reeds in het heden kondigt zich de toekomst aan t (van onze verslaggever) DRUNEN - In een 100 pagina's tellend boekwerk, dat verlucht is met foto's en tekeningen, heeft de Drunense onderwijzer Nico de Gouw zijn studie over de gemeente Drunen-Elshout samengevat. Dit boek is enige weken geleden reeds in de publiciteit geweest. Het omvat ech ter zoveel interessante gegevens, dat wij het nuttig vonden enkele hoofdstukken eens nader te belichten. Het boek is een uitstekende samenvatting van alle literatuur en werken die er van de gemeente zijn. Voor de inwoners, alsook voor ieder die op sociaal of economisch terrein met de gemeente gebonden is, kan het een nuttig overi gens goed leesbaar naslagwerk zijn. Bij het zoeken naar gegevens over de geschiedenis van Drunen, be merkte Nico de Gouw dat het dorp Drunen rijkelijk voorzien is geweest van benamingen: Druenen, Druinen, Druynen en nog verder terug zelfs Uven, Uden, Huven, Huva, Haven, Huna en Hunen. Wichmans, de schrijver van Brabantia Mariana, zegt dat de naam Drunen waar schijnlijk afkomstig zal zijn van de laatste benamingen, de samenstel lingen van Ter Hunen. Een term, die heden ten dage nog voorkomt in de naam het Drunense Hotel Ter Hunen en ook in de automobielclub „De Hunenrijders". Ook A. J. v. d. Aa heeft in zijn Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden enkele pagina's aan Drunen gewijd. Hij geeft aan het Tot 1698 behoorde Drunen tot het Hertogdom Brabant en de buurt schap Den Elshout bij het Land van Heusden. De heerlijkheid Drunen was rond 1840 een gemeente in de Meiery van 's-Hertogenbosch en viel onder het kwartier Oisterwijk. Het dorp zou om zijn ligging vooral be kend geweest zijn als verbindings plaats tussen Holland en het Zui den. -Hiervoor is de zgn. Heusdense Baan, de oude baan van Oisterwijk, langs het Witmeer, de Klinkaert en Huiten naar Heusden van groot be lang geweest. Toentertijd had de s. *>»ms NICO DE GOUW gemeente een oppervlakte van 2831 bunder en bestond uit het dorp Drunen, de gehuchten Giersbergen, Heide, Huiten, Scheiding, Sempke en Wolfshoek of Meeuwaart, bene vens de grote bouwhoeven Fellen- oordt, Klinkaert en Pessert, alsme- Garage Waalwijk N.V. Altenaweg 2-4, Waalwijk Telefoon 04160 2154-2451 aantrekkelijke occasions

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1