waalwijkse en UnqstRaatse couRant Gebied Langstraat opnemen in streekplan West-Brabant oo kmkenceitrum tangstraat Gemeenteraad Sprang-Capelle stemt toe in trainingsverlichting NEO-terrein Vierde „Grasduintocht" met 93 jongeren b Openbare lagere school in Capelle nam afscheid van E. v. Setten POGGENPOHL BULTHAUP RUVA ONDERWERP: MEDEZEGGINGSCHAP- MEDEVERANTWOORDELIJKHEID Conclusie De bekende en moderne aanbouwkeukens van Laat U eens vrijblijvend en deskundig voorlichten door GROTESTRAAT 142, WAALWIJK T ELEFOON 2824 Verkeers- mogelijkheden Eén oplossing Rivierovergang bij Waalwijk gm Eenheid Artisten voor de maand juni THE BLUE NOTE Tilburg Garage Waalwijk N.V. MAANDAG 30 JUNI 1969 92e JAAARGANG No. 52 De tcho van het Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" REEDS NU IN WAALWIJK! b De gemeenteraad van Sprang-Capelle, die vrijdagavond onder leiding van burgemeester M. v. Prooijen in openbare vergadering bijeen kwam en waarbij de heren v. d. Made, De Vries en Winkelman afwezig wa ren, besloot (alleen de heer Rijkers wenste geacht te worden te heb ben tegengestemd) aan de voetbalvereniging NEO een renteloos voor schot te verlenen van 10.000.af te lossen in 5 jaarlijkse termij nen, voor het eerst per 31 december 1974. Het voorstel van B. en W. ging zonder enige discussie onder de ha mer door. De kosten die 16.000. bedragen, zullen gedeeltelijk door de vereniging zelf worden gedragen, terwijl het bijkomende werk door leden van NEO zal worden uitge voerd. Ook de huurovereenkomst met NEO werd gewijzigd, waarbij de gemeente wordt gevrijwaard voor eventuele schade. Op de hoe ken van het oefenveld zullen vier masten in betonvoeten worden ge plaatst van 15 meter. De installatie blijft eigendom van de vereniging. NEO zal dan in de gelegenheid zijn ook in de wintermaanden het trai ningsveld doelmatig te benutten. Mevrouw 'W. Poldervaart-Collee werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school. Het voorstel tot wijziging van de ver ordening schoolgeld Kleuteronder wijs 1956 werd aangenomen, evenals de 3e wijziging van de Bouwveror dening. heer De Bie werd nog grond aange kocht aan de Dijkstraat, waarop een draaiplaats voor auto's zal worden aangelegd en het resterende deel zal worden ingericht als speelplaats- je voor de jeugd. De voorz. merkte hierbij op, dat het wenselijk zal zijn te komen tot afsluiting van de Dijk straat en de verbinding met Kaats heuvel daar te verbreken, met het oog van het gevaar in het verkeer. Op een vraag van de heer Kuijs- ten of de Dijkstraat ook wordt op geknapt, zei de voorzitter dat dit in de bedoeling ligt gelijk met het rioleringsplan, maar daar behoeven we deze zomer nog niet op te reke nen. Maar er moet wel binnen niet al te lange tijd iets aan gebeuren. Besloten werd nog tot aanschaf fing van een mechanische grond- verluchter, zulks op een vraag van de heer De Bie, waarop de voorzit ter zei, dat door de heer Stein of ferte was gedaan. (Vervolg van pag. 1) Hierbij kunnen de volgende vitale verkeersmogelijkheden worden on derscheiden: a. Waterverbindingen, b. Wegver bindingen, c. Railverbindingen. De mogelijkheden voor verkeer en ver voer te water worden voornamelijk bepaald door de rivierovergangen. In het kader van het voorgaande be tekent dit dat in het bijzonder aan dacht zal moeten worden geschon den aan de volgende knelpunten: 1. de rivierovergang bij Moerdijk 2. de rivierovergang bij Keizersveer, 3. de toekomstige rivierovergang bij Waalwijk, 4. de rivierovergang bij Heusden. In het voorontwerp wordt geduid op de onvoldoende capaciteit van de huidige verkeersbrug over het Hol lands Diep. De Kamer ziet, uitgaande van het vorenstaande, slechts één afdoende oplossing voor de verkeerstechni sche moeilijkheden en wel het aan brengen van 'n zodanige oeverver binding bij Moerdijk, dat voor de ge hele verkeersontwikkeling voldoen de capaciteit aanwezig is, terwijl ge lijktijdig de ontsluiting van het in dustrie-gebied ten zuiden van het Hollands Diep, de Amer en de Berg- sche Maas via deze waterwegen voor schepen van voldoende tonna ge gewaarborgd is. Naar de mening van de Kamer biedt de aanleg van een tunnel bij Moerdijk de meest aanvaardbare oplossing, waarbij een zodanige constructie kan worden In zaal De Ruyter aan de Nieuwe- vaart werd afgelopen donderdag af scheid genomen van de heer v. Setten als onderwijzer aan de openbare la gere school, alhier. Deze avond werd ingeleid met een kort openingswoord door het hoofd der school, de heer Poldervaart. Spreker heette allen wel kom op deze avond. Wij nemen deze avond afscheid van een onderwijzer, die zich zeer bemind heeft gemaakt in onze gemeente. Er is tussen het onderwijzend personeel steeds een goede samenwerking geweest met de heer v. Setten. Hij is een beminnelijk mens en er is ook eer, persoonlijke vriendschap uitgegroeid. In veel op zicht verschillen wij van elkaar. Ech ter in een opzicht hebben wij hetzelf de inzicht, n.l. op het gebied van het gezag. Gezag dient er te zijn, wil al les op de school in goede banen gaan. Hij sprak vervolgens een welkomst woord tot de heer Minnaard als ver- 'egenwoe diger van hei gemeentebe stuur. Het hoofd der openbare kleuter school, iiej. Siegers en haar collega van de openbare school te Kaatsheu vel werden door de 'heer Poldervaart welkom geheten. Na deze woorden werd allereerst een klein zangpro gramma uitgevoerd door de leerlin gen der hoogste klassen, waarna de kindermusical Meester Pennelik van Benny Vreden door de leerlingen voor het voetlicht werd ge'bradht. Met veel genoegen kon men constateren, dat de heer v. Setten deze musical met de leerlingen goed heeft inge studeerd. Het geheel werd met veel toegepast dat de weg- en railover gangen geconcentreerd worden. De toekomstige rivierovergang bij Waalwijk (Rijksweg 62) is getra ceerd ten westen van de haven de zer gemeente. Het is duidelijk dat 'hierdoor de bereikbaarheid van ge noemde haven voor grote schepen sterk wordt verminderd, temeer daar met betrekking tot deze ri vierkruising de aanleg van een tun nel econnomisch minder verant woord lijkt. De Kamer is daarom van mening dat de brug noodzakelijk voorzien moet worden van een beweegbaar deel teneinde de vaart naar de in dustrie-terreinen te Waalwijk en Heusden voor grotere schepen mo gelijk te maken. De wegverbindingen worden ver zorgd door en vanuit de oost-west lopende verkeersader: de Maasroute. De Kamer benadrukt nogmaals dat aan de Maasroute voldoende capaci teit zal moeten worden gegeven teneinde in het aangegeven krach tenveld een optimale funktie te kun nen vervullen. In het rapport „Sport naar '75" wordt de openstelling, ook voor het personenvervoer, van de spoorlijn 's-Hertogenbosch - Lage Zwaluwe aangekondigd. Hierdoor zijn de aan- en afvoermogelijkheden per rail voor het onderhavige gebied gege ven. Aftakkingen naar nabij gele gen-industrieterreinen zijn moge lijk; op bepaalde plaatsen zijn hier voor reeds voorzieningen getroffen. verve uitgevoerd. De kinderen moch ten na afloop dan ook een verdiend applaus in ontvangst nemen. Hierna kwam het officiële gedeelte aan de oeurt. Het was wederom de heer Poldervaart die het eerst sprak. Zijn dank ging allereerst uit naar de kin deren die deze kindermusical zo leuk hadden opgevoerd.. Veel bewondering had hij voor het werk dat de heer v. Setten voor deze musical had verricht. Velen denken nog, dat de onderwijzers niet zo veel werken. Niets is echter minder waar. Ook na afloop van de school-uren zijn wij nog bezig voor kinderen en school. Ook de heer v. Setten heeft na afloop van de schooltijd nog veel Vverk verricht in het belang van het schoolgaande kind. 5 jaar is hij aan onze school verbonden geweest. Wij allen zullen hem node missen. Maar wij mogen zijn carrière niet in de weg staan. Hij dankte de heer v. Setten voor al datgene wat hij in de afge lopen jaren voor de school heeft ge daan. Op prettige wijze hebben wij mogen samenwerken. En dit geldt niet alleen mijzelf maar ook het ove rige personeel. U was iemand die steeds voor de school klaar stond. Ik stel het op prijs, dat uw verloofde dit alles van nabij kan meemaken. De heer Poldervaart zei, dat de kin deren des middags reeds hun cadeau aan de heer v. Setten hadden over handigd. Dit bleek te zijn een fraaie barometer en het allernieuwste Phi lips electrisch scheerapparaat. Door de leerlinge Elsje Kuysten werden bloemen aangeboden. Namens het onderwijzend personeel werd een hoe- kenbon overhandigd, terwijl aan de verloofde van de heer v. Setten een doos bonbons werd overhandigd.. Wethouder Minnaard bracht de dank van 't gemeentebestuur over en over handigde eveneens een boekenbom Hierna sprak de heer v. Setten een uitgebreid dankwoord. Uit het voorgaande moge duide lijk zijn, dat het gebied ten zuiden van genoemde rivieren (Drunen- Moerdijk) een hechte economische eenheid kan vormen, die in zich alle mogelijkheden bergt tot een bijna onbegrensde industriële ontplooi ing die, in economische zin, aanslui ting geeft aan het krachtenveld in het Botlek-gebied. Deze mogelijkhe den worden nog geaccentueerd door het bestaan van de „woongordel," direkt ten zuiden hiervan gelegen. De bestaande zuidelijke en noor delijke recreatiegebieden, het Loon- se en Drunense Duinengebied res pectievelijk de Biesbosch en de ri vieren die het Land van Heusden en Altena omgeven, vervolmaken het „klimaat" voor het tot stand bren gen van de ideale combinatie van de funkties van een gebied: wonen, werken en recreëren. Bij de opstelling van het vooront werp streekplan West-Brabant is uitgegaan van twee polen in de ont wikkeling, te weten Zeklusa en Rei- merswaal. Reimerswaal zal echter pas in een laat stadium zijn aanzet kunnen geven, daar de uit te voeren werken omvangrijk zijn en eerst in een later stadium kunnen aanvan gen. De Kamer heeft zich afgevraagd of de ontwikkeling van een derde pool, die in een veel vroeger stadium kan worden verwezenlijkt niet een veel sterker uitgangspunt geeft aan de ontwikkeling van West-Brabant. Het wegenprobleem dient, zoals is aangetoond, op korte termijn te wor den opgelost, geruime tijd voor de realisering van het Plan Reimers waal. Samenvattend stelt de Kamer, ge hoord haar Commissie Planologie en Verkeer: 1. aanpassing en uit voering van de verkeersvoorzien- ingen in westelijk en noordelijk Noord-Brabant volgens de in het voorgaande ontwikkelde gedachte. 2. het inbreng van het gebied der Langstraat in het streekplan West- Brabant teneinde een derde pool in het krachtenveld der ontwikkeling ban te brengen, aldus de brief van de Waalwijkse Kamer van Koophan del aan het college van G.s. De doden vissen in de Rijn wor den geschat op 40 miljoen. - Prinses Irene, die op het ogenblik met haar man op Soestdijk is, ver wacht ibegin februari haar eerste baby. Muziek: Pools kwartet DE POMO'S Slangen-revue ROSITA RAIJAS Spaans STRIPTEASE VEDETTEN Duo Ishofan oriëntal DANSERESSEN Geopend van 20.00 uur tot 3.30 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 Bij het voorstel tot ruiling van grond met de heer M. Kruijf, zei de heer De Vos, bewondering te heb ben voor de technische dienst bij de poging zoveel mogelijk woningen in kleine uitbreidingsplannen te bou wen, waardoor de grondprijs zo goedkoop mogelijk wordt. Hij zou het in het onderhavige geval daar om beter vinden 't boerderijtje van de heer Kruijf zo mogelijk te ko pen, zodat een viertal woningen meer gebouwd zouden kunnen wor den en een beter aesthetisch geheel zou worden verkregen. De voorzit ter wees er echter op dat, toen die grond gekocht werd, daar een be drijf gevestigd was en men dit voor een enorm bedrag had moeten uit kopen, terwijl de heer Kruijf het toen ook niet wilde verkopen en ook de heer Sprangers niet. De voor zitter meende dat ook hier indertijd een wijs beleid gevoerd was. De heer De Vos bestreedt dit. Nu het bedrijfje mogelijk gesaneerd zal worden en de raad moet beslissen over het plaatsen van een afschei dingsmuur, zou z.i. beter een ande re oplossing gevonden kunnen wor den, maar de voorzitter achtte het ook nu niet juist om zoveel geld uit te geven voor slechts drie woningen meer die er gebouwd zouden kun nen worden. Men kan altijd nog zien als het niet te duur zou kun nen worden gekocht. Het voorstel werd aangenomen, met de stem van de heer De Vos tegen. Ook het voorstel tot ruiling van grond met de heer en mej. Sprang- gers werd aangenomen. Verder werd grond gekocht van de heer De Bie, Oudestraat en een ruiling aange gaan met de heer De Bie, Kerkstr., benodigd voor uitbreiding van de voetbalvelden van NEO, zodat deze zaak nu eindelijk rond is. Van de WAALWIJK - Afgelopen zondag morgen gingen 93 jongeren begun stigd door fraai zomerweer op stap voor de vierde grasduintocht. Het gespreksonderwerp was medezeg gingschap medeverantwoordelijk heid. Het eerste gedeelte van de tocht welke voerde naar de omge ving van de „Rustende Jager" werd al discussierend afgelegd. Op deze plaats was de grote rust gepland, waarna het laatste gedeelte naar het Gemeenschapshuis in Biezelmortel werd genomen. Na een nodige op frissing x een versterking van de inwendige mens gaf elke groep een verslag en devisie van zijn groep over dit zeer actuele onderwerp. De heer Schutte trad hier op als coördinator en gespreksleider. Con clusies kwamen op het gebied van gezin, maatschappij, kerk, school en bedrijf. Als voornaamste punt mag hierin worden genoemd dat mede onder invloed van de bestaande structuren een ontstellend gebrek aan kennis en doorzichtigheid aan wezig is, waardoor men moeilijk tot mede praten komt. Een grote taak ligt hier voor onderwijs en Bij de ingekomen stukken was 'n schrijven van de heer A. M. Dek kers, waarin hij klaagde van over last van de speeltuin. De heer Ge- nuit had zich van de inhoud van be doeld schrijven op de hoogte ge steld en meende dat de overlast sterk overdreven was, maar hij had vernomen dat adressant ernstig ziek zou zijn, waarvan in het schrijven niet wordt gerept en dan zou het inderdaad onmogelijk kunnen zijn dat Dhr. Dekkers hinder ondervindt. Wat de reinigingsrechten betreft, die de heer Dekkers in zijn brief aanhaalt, staan er geheel buiten, al dus de voorzitter, die de brief ge deeltelijk voorlas en B. en W. wa ren ook de mening toegedaan dat de zaak veel overdreven werd. De burgemeester had meermalen per soonlijk gekeken. Als de heer Dek kers ziek is, wilde hij de politie wel vragen toe te zien dat geen oudere jeugd op het speelveld werd toege laten, maar de heer De Vos vond dat niet juist, terwijl weth. Vos nog opmerkte dat de speeltuinen toch in volksbuurten thuishoren en niet achteraf. De overige agendapunten gingen onder de hamer door en na een uur tje kon de voorzitter de vergadering sluiten. vormingsinstituten, waar de oor sprong van het tekort ligt. Dit vol gens de jongeren. Verder kwam men tot de conclusie, dat er in on ze maatschappelijke geledingen voor wat de verticale communica tie betreft een communicatie in een richting gepleegd wordt. Men kwam dan ook nog tot het standpunt dat structuur verandering pas tot stand kan komen na mentaliteitsverande ring. In het algemeen werd gesteld, dat critiek meestal weinig genuan ceerd is. Na een naar de smaak van velen veel te korte discussie werd de behoefte kenbaar gemaakt dat men voor wat de toekomst betreft graag nog eens over dit onderwerp van gedachten wilde wisselen. De gebedsdienst die hierop volgde en •door enige jongeren mede was voor bereid, sloot in zijn intentie goed aan op het punt verantwoordelijk heid, dat mede het thema vormde van het gespreksonderwerp van de dag. Als slot volgde een bonte avond, welke door de jongeren was voorbereid, uitgewerkt en werd uit gevoerd. Met bussen werd de thuis reis gemaakt. Altenaweg 2-4, Waalwijk Telefoon 04160 2154-2451 B.P.-SERVICE

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1