De Echo van het Zuiden Verpachting jacht in Drunen aanleiding voor uitgebreide discussie Elf leerlingen M.V.L.S. in Waalwijk ontvingen diploma Burg. M. v. Prooijen sprak donderdag voor NEO-leden Nu ook een gesprekstocht voor volwassenen in Waalwijk Felle brand bij vleeswaren- fabriek in Waspik GEEN VERHOGING VAN DE PACHTPRIJS NU UITSLUITEND NIEUWE M.T.S HOOFDTHEMA: MEDEZEGGENSCHAP Kredieten snel goedgekeurd Bejaarden- woningen Noodwinkel in Vennen Oost Verpachting jacht Wie beweert, dat hij meer bagage in zijn wagen krijgt omdat hij rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u nu ruimte te weinig of bagage teveel hebt, steek een op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! ZONDER vooruitbetaling VUGHTERSTRAAT 79-81-83 TEL. 38299-38583-38584 's-HERTOGENBOSCH Geen verhoging Laatste groep MVLS - oude stijl Geslaagden Er wordt nog naar geschikte naam gezocht Geen hele dag Experiment Fa. Schuurmans MAANDAG 30 JUNI 1969 92e JAAARGANG No. 52 DRUNEN - De raad der gemeente Drunen was vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Een groot aantal punten gingen als 'hamerstukken, zon der opmerkingen door, terwijl enkele andere agendapunten, zoals de bouw van 92 woningen en de verpachting van de jaoht, zeer veel tijd en be schouwing vroegen. De hamerstukken hadden voor het grootste deel be trekking op de salarisverordening ambtenaren, reglement wethouderssala ris, terwijl ook eervol ontslag werd verleend aan de heer J. van Osch, wegens zijn benoeming tot secretaris van de gemeente Reeuwijk. Voor het plaatsen van een verwar mingsketel in de kleuterschool aan de Schoolstraat, werd een bedrag ge vraagd van 9852. De heer v. Lam meren, voorzitter van de Stichting Schoolbelangen, gaf hierover 'n toe lichting. De oude ketel gaf een zeer hoog brandstofverbruik, terwijl met de aanschaf van deze nieuwe ketel men door brandstofbesparing het ge- investeerde bedrag snel zou kunnen terug verdienen. Ten behoeve van het lichamelijk onderwijs aan de Wilhel- minaschool werd een bedrag beschik baar gesteld van 711, - De heer v. Lammeren wees er op dat men dit be drag vermoedelijk jaarlijks zou vra gen. Voor de plaatsing en inrichting van mobile lokalen voor het kleuter onderwijs werd 36.860, - gevo teerd. Een commissie van drie leden, t.w. de heer Nass, Brok en v. Venrooy, brachten op deze vergadering verslag uit over hun onderzoek over de re keningen 1965 en 1966. Tevoren had de commissie schriftelijk rapport uit gebracht aan B. en W., waarop te vens naar het oordeel van de commis sie een bevredigend antwoord was gekomen. De heer Nass, woordvoer der van deze commissie wees echter op het feit dat bij de rekeningen over de uitkering Bijstandswet geen staten waren bijgevoegd, welke een inzicht gaven over de gedane uitkeringen per geval. De voorzitter wees er op dat deze staten wel aanwezig waren, maar dat volgens B. en W. niet we zenlijk bij de administratie hoorden. Het waren slechts gedetailleerde stukken waarvan de commissie, zo zij dit verzocht, inzage kon krijgen. Goedgekeurd werd ook het voorstel om in de nieuwe wijken bij de ver koop van gronden in de verkoopbe paling op te nemen, dat de koper ver plicht is zich bij het centraal antenne systeem aan te sluiten en dat het ver boden is om een T.V.-antenne op z'n woning te plaatsen. Voor de bouw van 92 woningen wordt in uitbreidingsplan Vennen- Oost grond verkocht aan de Stich ting Woningbouw Drunen, terwijl aan genoemde stichting tevens grond in Vennen-Oost werd verkocht voor de bouw van 18 bejaardenwoningen. Dit laatste was tevens voor de voor zitter aanleiding om antwoord te ge ven op vragen van het raadslid Snoe ren, welke vroeg waarom er in de om liggende gemeenten meer bejaarden woningen worden gebouwd dan in Drunen. Na vele jaren praten zijn tot op heden nog maar 9 bejaardenwo ningen gereed gekomen. In andere gemeenten worden over de bouw van bejaardenwoningen in de raad nooit geen vragen gesteld, om reden dat de bouw daarvan een logische zaak is. De heer Snoeren noemde het beleid ten aanzien van de bejaardenwonin gen maar pover. De voorzitter wees er op dat eertijds was gepland om in Br aken-Oost bij de bestaande 9 bejaardenwoningen er nog 18 bij te bouwen. Dit plan blijft bestaan, maar zal in een iets later tijdstip worden gerealiseerd. Wel zal nog dit jaar of begin 1970 gestart kunnen worden met de bouw van 18 bejaardenwoningen in Vennen-Oost. In totaal zullen in Drunen 45 bejaar denwoningen komen. Tevens heeft ook de Stichting Bejaardenzorg een plan op stapel staan voor de bouw van 2 x 20 wooneenheden voor be jaarden. Dit zal in 1972 worden ge realiseerd, wanneer het bejaardencen trum St. Jacobushof geheel gereed is gekomen. De heer Nass vroeg of er ook cijfers bekend waren omtrent de aantal aan vragen voor bejaardenwoningen. Wethouder Van Gorcom gaf hierop een toelichting. In totaal lopen er momenteel 40 aanvragen, waarvan ook een aantal van buiten de gemeen te. De raad was het met de grond- verkoop tegen de normaal geldende prijzen eens, alsmede met het beleid van B. en W., inzake de bejaarden woningen. Goedgekeurd werd ook het voorstel van B. en W. om in Vennen-Oost op de plaats waar straks het Winkelcen trum moet komen, grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een nood- winkel. Het betrof hier de oprichting van een noodwinkel van de Spar. Zo dra het nieuwe winkelcentrum zal worden gebouwd zal de noodwinkel moeten verdwijnen. Deze noodwinkel zal worden gebouwd op een terrein dat bestemd is voor parkeerruimte. Dit 'terrein zal in huur worden gege ven aan ae genoemde firma. De verpachting van de jacht had evenals bij de andere gelegenheden, dat de jacht verpacht moest worden weer veel ïeden tot opmerkingen. De voorzitter, die blijkbaar een uitvoeri ge gedachtenwisseling over dit punt verwachte, stelde dan ook tevoren bepaalde regels op in welke vorm de gedachtenwisseling zou moeten ge schieden. Eerst kregen alle leden, die dit wensten, gelegenheid om over principiële zaken hun opmerkingen te maken, waarop de voorzitter zou antwoorden. Daarna over detailpun ten en tot slot zou men trachten tot een besluit te komen. Tevoren stelde de voorzitter dat B. en W. naar eer en geweten deze moeilijke zaak had den voorgelegd aan de raad, maar dat zij aan detailpunten niet erg zwaar tilde. Mevr. Bosman vond de verho ging van de pachtprijs van 3 naar 4 gulden niet nodig. De heer v. Helvoirt vond de pacht prijs redelijk, maar vond dat er te weinig rekening met de Drunense ge gadigden was gehouden. Spreker be greep dat het moeilijk was om bij 'n zo groot aantal gegadigden een keuze te doen, maar was wel van mening dat Drunense jagers het eerst aan bod moesten komen. De heer Pijnenborg vond de piijs redelijk, maar deed op een detailpunt B. en W. een sugges tie aan de hand dat naar zijn mening een goede oplossing zou kunnen zijn. De heer B.ok kon ook accoord gaan met de prijs. Ook hij was van mening dat Drunense jagers de voorkeur moesten krijgen. De heer Nass had in het pre-advies geen beleidsblijken van B. en W. kunnen ontdekken en zou graag weten welke gedachten ge speeld hebben bij de toewijzing. De heer Snoeren stelde een prijsver hoging voor van 3 naar 10 gulden. Dit bracht de gemeente in 6 jaar vol gens hem zo'n 13.000, - meer op. Later wijzigde de heer Snoeren zijn voorstel in 5 en 10 gulden, waarvoor hij geen steun kreeg. De heer v. Lam meren vond het allemaal wel interes sant, maar vroeg of het niet moge lijk was een concept regeling te ont- DE NIEUWSTE MODELLEN RIJWIELEN, THANS geheel compleet VOOR SLECHTS 201.60 MAAK GEBRUIK VAN DEZE COMFORTABELE MODERNE Ip.week BETALINGSWIJZE (gedurende 18 maanden) MET REMNAAF, LAMP. SLOT EN JASBESCHERMER. werpen, waardoor men niet op de zes jaar urenlang over deze kwestie zou moeten gaan praten. Alle vragen van de leden werden door de voorzitter samengevat in een verklaring, welke hij gaf over beleid van B. en Wdat ten grondslag ligt aan de verdeling zoals nu voorgesteld I Het is niet de bedoeling uit de jacht- j pacht het hoogste bedrag te krijgen. Het is de bedoeling om er goede ja gers op te hebben en deze zoveel mo gelijk toe te wijzen aan Drunense ja gers, daarbij rekening houdend met de gegroeide verhoudingen. B. en W. waren derhalve principieel tegen een verdere verhoging van de pachtprijs en zeker tegen een verpachting bij inschrijvingEen concept regeling was moeilijk te maken, omdat over zes jaar de toestand weer geheel an ders zal zijn. De raad ging dan ook akkoord met het beleid van B. en W., echter met die restrictie dat reke ning wordt gehouden met de opmer king van de heer Pijnenborg over een betere verdeling bij de gemeentebos- sen De Maaije, terwijl tevens voor het Pessertbos door de raad het voorstel werd gedaan dit voor een gedeelte ook toe te wijzen aan EI. Smits te Giersbergen. B. en W. legde zich neer bij de voorstellen van de raad. De stemming gaf 8 voor, 3 tegen en 4 blanco. Voor de behandeling en toewijzen van de jachtpacht had de raad ruim twee uur nodig. WAALWIJK Donderdagmorgen vond op de M.V.L.S. in Waalwijk de uitreiking van de diploma's plaats aan de leerlingen, die voor het eind examen waren geslaagd. Hoewel in het verleden jaarlijks een derge lijke bijeenkomst werd gehouden, kan men dit jaar wel van een bij zondere bijeenkomst spreken, omdat het onderwijs van deze school na deze diploma-uitreiking in zijn oude vorm wordt beëindigd en vervan gen door dat van de nieuwe M.T.S. voor de Leder- en Schoenindustrie, die in augustus 1968 met een eerste leerjaar is begonnen. De direkteur van de school, Ir. Roelofs Heymans, legde er na de begroeting van de aanwezige be stuursleden, gecommitteerden bij 't eindexamen en ouders van leerlin gen in zijn toespraak de nadruk op, dat dit diploma slechts als een basis moet worden beschouwd van waar uit de geslaagden, wanneer zij in de bedrijven werkzaam zijn, door zelf studie en het volgen van gespeciali seerde kursussen op verschillend ge bied, tot bezetters van de werkelijk interessante en daardoor meest vol doening gevende funkties kunnen uitgroeien. Ook na de nu afgesloten schooltijd blijft het intensief stre ven naar het bereiken van een ho ger niveau van ontwikkeling al evenzeer geboden. Het bestuurslid, de heer J. A. F. de Kort, bevestigde die mening van uit het standpunt van de industrie. Slagen in de industrie vraagt de volledige inzet van de mens, d.w.z. zowel voor wat betreft het dagelijks werk alsook daarnaast voor het voortdurend streven naar meer ont wikkeling en kennis. Maar degenen die aan deze voorwaarden voldoen, zullen niet alleen het één en ander bereiken in de industrie, maar te vens een belangrijke steun vormen voor het bedrijf waar zij werkzaam zijn en voor de bedrijfstak, waar van dat bedrijf deel uitmaakt. Dat zelfde zal zeker gelden voor de ge diplomeerden van de nieuwe M.T.S., wanneer deze over enkele jaren hun intrede in de industrie doen en hij durft daarom degenen die de ver eiste vooropleiding hebben ontvan gen (U.L.O. A met wiskunde, MA VO 3 of L.T.S. T stroom) rustig aan te raden deze nieuwe opleiding te volgen. Daarna sprak een van de beide gecommitteerden, de heer v. Delft, over het verloop van het examen en de daarbij verkregen resultaten, waarna ook hij op de voorgrond stelde/ dat verdere studie ook na 't eindexamen onontbeerlijk is. Ten slotte dankte de vader van een der geslaagden 't lerarenkorps voor de zorg, die zij aan de oplei ding hadden besteed. Bij de uitreiking van de diploma's bleken de volgende leerlingen te zijn geslaagd: B. Rötgers, J. v. Tilburg, H. We ber, allen uit Waalwijk; A. v. Gils en J. v. Gils, beiden uit Moergestel; H. v. Loon, G. Smid en G. Vermoo- len uit Tilburg; J. de Rooij uit Den Bosch; W. Stregels uit Breda; J. v. d. Werff uit Malden. Afgewezen: geen. - De Nederlandse Spoorwegen heb-» ben het laatste boekjaar een verlies van 150 miljoen geleden. - De Westduitse regering zal 11 douanestations aan de Duitse grens 's nachts openstellen, zodat 't vracht vervoer gewoon kan doorgaan. - De suiker wordt reeds op 7 juli 16 cent per kg goedkoper. - Het minimumloon wordt met 1 juli gebracht van 140 tot 145,80. - Er zijn in de textielbranche weer tal van ontslagen gevallen. In Ensche de 220, in Aalten 53 en in Tilburg 150 personen. - De heer Mellema is gekozen tot fraktievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer. - In 1970 zal de rondweg om Den Bosch gereed komen, in '71 de snel weg Tilburg-Breda. - Een zakenman uit Zandvoort is met z'n eenmotorig vliegtuigje in Duitsland neergestort en gedood. - Het gemiddelde uurloon der vol wassen werknemers is in een half jaar met 7Vè pet. gestegen. Donderdagavond kwam de voet balvereniging NEO in de kantine in ledenvergadering bijeen, onder lei ding van haar voorzitter, de heer De Vries. Deze samenkomst, welke goed bezocht was, behandelde eerst de huishoudelijke zaken, waarna de voorzitter hartelijk welkom heette burgemeester M. v. Prooijen en wet houder Jac. Vos. De voorzitter zei verheugd te zijn dat beide heren be reid waren om deze vergadering te bezoeken en een uiteenzetting te geven over hetgeen de gemeente voor de sport heeft gedaan en wat de verdere plannen zullen zijn. De burgemeester, hierna 't woord verkrijgende, zei dat er soms kri tiek is op het gemeentebestuur als of er niets gedaan zou worden. Spr. maakte dan de vergelijking met 10 jaar geleden: toen waren er bijna geen sportvelden en geen acommo- daties zoals nu. Met medewerking van de gemeenteraad zijn veel be langrijke voorstellen van B. en W. aanvaard de laatste jaren, in 't be lang van de sport. En juist de sport is een belangrijk element in onze samenleving, welke niet meer weg te denken is; het beheerst de inter menselijke verhoudingen. Het be hoort tot de taak van een gemeente bestuur een aktief beleid te voeren om de jeugd zoveel mogelijkheden te geven. Spr. zette hierna de verschillende plannen van het gemeentebestuur uiteen en als de gemeenteraad deze vrijdagavond goedkeurde, kan wel licht binen niet al te lange tijd met de realisering van nieuw aan te leg gen velden worden begonnen. De gronden welke hiervoor nodig zijn, zijn deze week aangekocht. Ook een nieuwe verlichting wil 't bestuur aanbrengen, waarvoor de gemeente een renteloos voorschot van tienduizend gulden zal voteren. Als gemeentebestuur zijn wij dank baar dat er zovelen in de gemeente zijn die meewerken om de jeugd 'n goede vrijetijdsbesteding te geven. De plannen van het gemeentebe stuur, welke op kaart waren ge bracht, werden de aanwezigen ge toond, waarbij de burgemeester een uiteenzetting gaf. Hierna ontstond een levendige discussie en werden vele vragen gesteld, die zo uitvoe rig mogelijk werden beantwoord, zodat de aanwezigen een inzicht kregen in de vele moeilijke proble men voor het gemeentebestuur om alles gerealiseerd te krijgen. De voorzitter dankte de burgem. en de wethouder en de aanwezigen voor de geanimeerde besprekingen, de hoop uitsprekende dat de plan nen in vervulling mogen gaan. WAALWIJK - De gesprekstodden die nu reeds voor de vierde keer onder de naam „Grasduinen" zijn gehouden, blijken aanstekelijk te wer ken. Enkele weken geleden zijn bij enige geïnteresseerden de gedach ten naar voren gekomen om in navolging van de jongeren nu ook eens met een groep volwassenen op stap te gaan, de vrije natuur in, om dan onderweg te discussiëren over actuele onderwerpen. Dit idee werd doorgegeven aan bedrijfsaalmoezenier Van Berkel, die daarop met en kele dames en heren de mogelijkhheid heeft onderzocht en het initia tief voor nadere uitwerking aan een actiegroep in handen heeft ge geven. Zoals met elke nieuwe actie of ieder nieuw initiatief, moet de op zet nog gezien worden als een ex periment en moeten de gedachten over de realisering nog verder rij pen. Het is de bedoeling dat de tocht die gepland is, op zaterdag 13 sep tember a.s. voor deelneming open staat voor alle volwassenen (ge huwd of ongehuwd) en van alle ge zindten. Voor een geschikte naam aan deze gesprekstocht is men nog niet toe, en daarom worden sugges ties graag bij de initiatiefnemers in gewacht. Die met de beste naam komt, kan aan de eerste tocht gratis deelnemen. Als hoofdthema van de gespreks tocht wordt het onderwerp „mede zeggingschap" centraal gesteld. Het is n.l. de bedoeling om een discussie over alle facetten die hiermee te maken hebben, bij de deelnemers (ster) uit te lokken. Om dit onder werp van alle kanten te belichten, zal het dienstig zijn dat er verschil lende groeperingen vertegenwoor digd zijn, zoals werkgevers, werk nemers, intellectuelen, onderwijs krachten etc. Mogelijk is dan door gedachtenwisseling tot samenwer king tussen verschillende richtingen te komen, iets wat als een te ver wezenlijken ideaal voor ogen moet staan. In afwijking van de „Grasduiners" zal de tocht niet de hele dag in be slag nemen. De start vindt plaats in groepsverband nabij „Antoniushof", via de weg naar de Galgenwiel naar de hei en dan langs een grotere of kleinere tocht naar het einddoel: café-restaurant „Roestelberg". Na 't vertrekpunt om 15.00 uur zal er tus sentijds gelegenheid worden gege ven voor de nodige rustpauzes. Na aankomst bij de Roestelberg, krij gen de deelnemers gelegenheid zich op te frissen en zal er daarna per groep verslag worden uitgebracht van de onderlinge discussie. Aan de aalmoezenier en een do minee zal worden gevraagd 'n korte gebedsdienst te leiden. Om 21.00 u. staat er een eenvoudige koffietafel op het programma. Het slot van de avond is vastgesteld om 22.30 uur, waarna alle deelnemers met auto bussen naar Waalwijk worden te ruggebracht. Zoals gezegd, geldt heel de opzet nog als een experiment en de actie groep staat daarom volledig open voor elk bruikbaar initiatief of voor iedere suggestie die tot het welsla gen van de gesprekstof kunnen bij dragen. WASPIK - Een onheilspellennde vuurzee zaaide in de nacht van vrij dag op zaterdag paniek in de Bene denkerkstraat te Waspik. Een be langrijk deel van de vleeswaren en conservenfabriek Meatpack viel hierbij ten prooi aan de vlammen. Omtrent de oorzaak van de brand heeft men nog geen enkel aankno pingspunt. Even na 3 uur in de nacht moet de brand naar buiten zijn uitgebroken. Voorbijkomende sportvissers ontwaardden het vuur in een oude boerderij welke nog maar enkele maanden terug als be drijfsruimte was klaargemaakt en ingericht. In minder dan geen tijd laaiden de vlammen op tot een ware vuurzee welke tot ver in de omtrek te zien was. De brandweer van Waspik, in zeer korte tijd voor de bestrijding op de plaats des onheils aanwezig stond voor een schier onmogelijke taak. Vanuit Sprang-Capelle en Til burg kreeg men al spoedig assis tentie, juist op tijd om 't belendende bedrijfspand, de fabriek en de kan toren met woonhuis, te kunnen be houden, zij het met aanmerkelijke waterschade. Het woongedeelte van de afgebrande boerderij werd nog maar enkele weken ontruimt. De overkapping vanaf de boerderij naar de fabriek werd eveneens door de brand verwoest. Om half zeven 's morgens hadden de brandweer korpsen de brand bedwongen. Het nablussingswerk duurde nog de ge hele dag voort. Enkele rieten daken in de omgeving kwamen pas gerui me tijd na het uitbreken van de brand buiten gevaar. Brandende as sen en resten werden door de lucht stroming boven de vuurhaard hon- derde meters meegevoerd maar de vele loyale en attente hulpverle ners wisten erger te voorkomen. Slechts één vrachtwagen met schou- derhammén kon nog worden gered. De schade wordt geraamd op 200* duizend gulden. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. Er zullen zeker 3 tot 4 maanden verstrijken voordat het normale productieproces weer volleding op gang zal kunnen ko men. De slagader van het bedrijf, de koeling, is door de brand n.l. geheel weg gevallen. In de boerderij was behalve de koelig en de zouterij ook de verpakking ondergebracht. Pas twee maanden geleden werden in de afgebrande schuur nieuwe koel cellen gebouwd. Plannen bestonden om binnen enkele maanden het rie ten dak te vervangen. Meatpack startte twee jaar terug met de pro ductie in Waspik en het bedrijf lag nog maar sinds enkele maanden op volle capaciteit. Er werkten mo menteel 35 personeelsleden die per week 600 schouderhammen ver werkten, hetgeen neerkomt op 30 ton netto productie. De vleespro ducten werden voor 99% naar Duitsland geëxporteerd. Dit snel groeiende 'bedrijf werd nu in een klap abrubt lam geleegd omdat de gehele productie van de koeling af hankelijk is maar de directie is vast besloten het bedrijf weer op te bou wen. Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5