wAalwijkse en LanqstRaatse coiiRAnt Politie krijgt nieuwe communicatie-apparatuur n Bij StUKSMf *n eta^aëe Stassar Gebied Langstraat opnemen in streekplan West-Brabant TECHNISCHE APPARATUUR BIJ GEMEENTE POLITIE VOLDOET NIET AAN DE EISEN P KAMER VAN KOOPHANDEL IN BRIEF AAN G.S.: Zag u het ook Veel belangstelling voor raadsdebat over Groep Pissoff Nieuwe subsidie regeling Bereidheid tot helpen Gebouw De politie Nieuw gebouw Brillenspecialisl Maatschappelijk werk In ontwerp streek plan is voorbij gegaan aan het bestaan van regio's MAANDAG 30 JUNI 1969 92e JAAARGANG No. 52 De teho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Gemeentebestuur van Waalwijk is bereid ook «vrije jeugd» groepen te subsidiëren (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De problemen waarmee een groep jeugdige Waalwijkers - verenigd in de aktiegroep Pissoff - zich tot het gemeentebestur heb ben gewend door de aanbieding van een rapport, zijn donderdagavond tij dens de maandelijkse raadsvergadering uitvoerig door de leden van de raad besproken. De discussie bracht tenslotte duidelijk naar voren dat het gemeentebestuur bereid is de aktiegroep Pissoff te subsidiëren mits de groep met een programma komt dat aan een aantal voorwaarden voldoet. Aan het slot van de gedachtenwisseling over de gemeentelijke nota - die een antwoord op het Pissoff-rapport was - zei burgemeester J. Teijssen dat het een gemeenschappelijke opdracht was om te bezien welk gebouw in de gemeente eventueel voor de aktiviteiten van Pissoff geschikt zou zijn. Gebleken is 'namelijk, dat de huisvesting, naast de financiën, het grote knelpunt is. De burgemeester gaf de leden van Pissoff in overwe ging, weer eens kontakl op te nemen met De Pit, omdat volgens hem in de gebouwen van het voormalige ziekenhuis, de beste mogelijkheden lig gen. Donderdagavond kwam ook naar voren dat de paraatheid van het korps gemeentepolitie in Waalwijk minimaal is. De technische middelen op de korpsleden bijeen te roepen en onderling kontakt te houden, zijn er eenvoudig niet. De procureur-generaal heeft de commissaris van de ko ningin in Noord Brabant laten weten, niet langer meer genoegen te ne men met deze gebrekkige middelen. De raad besloot dan ook een krediet beschikbaar te stellen voor de aankoop van een nieuwe mobilofooninstal latie, een drietal portofoons en 18 alarmapparaten. Als straks de regionale ambulancedienst van start gaat, zullen ook de ambulance-wagens van mo bilofooninstallatie worden voorzien. Voor het debat over de nota die het college van b. en w. naar aanleiding van het verzoek van de aktiegroep Pissoff inzake de stichting van een "pop-accommodatie" had samenge steld, bestond veel belangstelling. Op de publieke tribune waren veel jeug digen te vinden, die met grote be langstelling de verrichtingen van de raadsleden volgden. Het was de heer van Seters (Werknemersfraktie) die de spits afbeet. Hij gaf een over zicht van de ontwikkelingen die zich de laatste decennia op het terrein van de jeugdbeweging hebben voorge daan. Hij vond het begrijpelijk dat de jeugd niet helemaal op de hoogte was van de wijze waarop een rapport als dit moet icorden samengesteld. Het streven om zich zo aan het gemeente bestuur tc presenteren vond hij lof waardig. Hij drong aan op een subsidie-rege ling voor de 'vrije jeugd'. "Deze groep wil op eigen benen staan. Daar kunnen we geen bezwaar tegen heb ben. Ook de enquête kan voor ons geen struikelblok zijn. Het gaat hier om de uitgangspunten. Kunnen we iets voor deze jeugd doen. Het mi nisterie juicht het open jeugdwerk toe, maar hoe staat het dan met de financiële bijdrage van rijkswege?" aldus de heer Van Seters. "Met de enquête zijn we er niet. We hebben uitvoerige documentatie over deze aktiegroep nodig. Als er straks een nieuw voorstel komt moet dat goed gedocumenteerd zijn" zo zei de heer Brouwer. Het raadslid Louwerse vond de zin, waarin gesproken werd over de S.J., de groep Dienstweige raars en de NVSH discriminerend. Hij hoopte dat de jeugd geholpen zou worden. Ook mej. mr. Van Doorn (Katholieke Unie) was blij dat de jeugd in Waal wijk niet stil zit. Dat b. en w. zo snel en uitvoerig op het Pissoff-rapport reageerd hebben vond ze verheugend. "We moeten nu een weg vinden, dat deze voorstellen, snel behandeld kun nen worden. Laten we samen met de ambtenaar jeugdzaken een plan op stellen. Ook zal er een nieuwe subsi dieregeling moeten komen", aldus mej. Van Doorn, die de aktiegroep met haar verdere aktiviteiten veel succes wenste. Ook de heer Smits had bewondering voor de wijze waarop de aktiegroep de zaken heeft aangepakt. Volgens hem moet het college niet te zwaar tillen aan de subsidieregeling. Als de groep met een goed programma komt dat aan bepaalde normen voldoet, moet dat ook gesubsidieerd kunnen worden. De jongeren moeten dan zelf de verantwoordelijkheid kunnen dra gen. Ook de heer Dercksen zei aan een herziening van het subsidiebe leid te denken. Het moet volgens hem mogelijk zijn clubs in oprichting sub sidie te verstrekken op basis van een begroting. Wethouder M. van Eijl ging bijzonder uitvoerig in op de zaken die door de raadsleden waren aangeroerd. "Ik protesteer tegen de stelling, dat in Waalwijk de jeugdverenigingen geen kans krijgen. Vorig jaar hebben we ook De Pit gesubsidieerd. Daarna is er nooit meer om financiële bijdrage gekomen. Iedere groep die zich meldt wordt zo goed als maar kan gehol pen. Er moet echter wel van een be paalde organisatie sprake zijn, anders melden zich straks wellicht 200 groe pen die b.v. uit 6 jongelui bestaan, die pop-muziek of iets dergelijks wil len maken". "In het rapport dat Pissoff aan het gemeentebestuur zond, zijn verschil lende feiten verdraaid. Er is mij nooit een voorstel gedaan. De jongelui heb ben van mij een introduktie gekregen bij een andere jeugdorganisatie. Daar is geen gebruik van gemaakt. Ook op andere voorstellen is niet gereageerd. Er was afgesproken dat de ambtenaai van jeugdzaken de enquête-formulie ren zou zien. Ook dat is niet gebeurd. Als men jpeelt moet men zich aan de spelregels houden. Als er een con creet plan is, willen we van alle zij den medewerking geven". Het programma moet zo, zei de heer Van Eijl, wel aan bepaalde normen voldoen. Hij benadrukte nog eens dat de gemeente geen subsidie kan verle nen aan allerlei kleine groepjes. Over de enquête zei de heer Van Eijl nog: "Hiermee wil Pissoff het bestaans recht bewijzen. Dan moet de enquête ook kritisch worden bezien. Als we dat doen blijkt dat de enquête totaal geen waarde heeft. Dat heeft een micro enquête die we zelf hebben in gesteld wel uitgewezen". Uit de reacties van de raadsleden in tweede termijn, bleek duidelijk dat men het prettig vond dat het college subsidie overweegt, als Pissoff maar met een duidelijk programma komt. De heer Van Mosselveld noemde het grootste probleem wel, het vinden van een geschikt gebouw. Hierover zei wethouder Van Eijl dat de gemeente geen gebouw beschikbaar heeft. "We kunnen voor de gebouwen, die nu leeg staan en waaraan de aktiegroep denkt, geen verantwoordelijkheid ne men. Het meest ideale gebouw lijkt mij het voormalige ziekenhuis, waar in ook De Pit is gevestigd", aldus de heer Van Eijl, die nog even onder de aandacht van de raadsleden bracht, dat in de werkgroep Jeugdraad drie jeugdigen zitting hebben. Burgemees ter Teijssen sloot de discussie met de mededeling dat het college de raad voortdurend op de hoogte zal houden over de ontwikkelingen op dit terrein. "Het zoeken naar een geschikt ge bouw moeten we als een gemeen schappelijke opdracht zien". In het pre-advies dat het college de raad had toegestuurd was uiteengezet waarom de gemeentepolitie zo nodig van nieuwe technische apparatuur voorzien moet worden. Verschillende raadsleden vroegen zich af hoe het mogelijk was dat de politie met der gelijk gebrekkige apparatuur heeft kunnen werken. De heer Van Mossel veld informeerde nog naar de toe stand van de cellen. Verschillende le den waren benieuwd naar de even tuele omschakeling van gemeentepoli tie op rijkspolitie. De zaak werd door burgemeester Teijssen op een duidelijke wijze uit eengezet. "De paraatheid is in het politiekorps onvoldoende aanwezig. Via allerlei gebrekkige middelen moet nu getracht worden het politieperso neel op te roepen. Om tot een net van efficiënte communicatiemiddelen te komen, moet er een nieuwe mobi lofooninstallatie worden aangeschaft, verder zijn er drie portofoons en 18 alarmontvangers nodig. Met deze nieuwe middelen kan ook een recht streeks - draadloos - kontakt on derhouden worden met de politie korpsen van Tilburg en Den Bosch", aldus de burgemeester, die de raad meedeelde dat onlangs een algemene test-case in Waalwijk niet kon plaats vinden omdat er in het geheel geen (ADVERTENTIE) Herenbril f 78.50 sprake van paraatheid is. Op de voorgestelde voorzieningen is door de procureur-generaal aange drongen. Een nog verdere uitbreiding vond burgemeester Teijssen niet di- rekt nodig omdat de politieverbin- dingsdienst de nieuw te treffen voor zieningen heeft geadviseerd. Op de vraag van de heer Van Mosselveld, waarom het voorstel niet in de fi nanciële commissie behandeld was, zei de heer Teijssen dat deze uitga ven betaald kunnen worden uit de rijksbijdrage en het financiële beleid dus in feite in behandeling komt. Over de eventuele omschakeling van gemeentepolitie op rijkspolitie zei de burgemeester: "Men streeft ook in de politie-organisatie over schaalvergro ting. Door de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken is nu een voor-ontwerp ingediend, waarin ge sproken wordt of regionale politie korpsen, die of uit gemeentepolitie of uit rijkspolitie moeten bestaan. Voor Waalwijk zou dit dan rijkspolitie moeten worden. Voordat deze voor stellen echter in behandeling worden genomen en goedgekeurd zijn is er heel wat tijd voor nodig. Er zal dan ook altijd sprake zijn van een over gangsregeling, aldus burgemeester J. Teijssen. Hij was het met de heer Van Mos selveld eens dat de cellen onder het gemeentehuis niet aan de eisen des tijds voldoen. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat er nieuw bouw gepleegd moet worden. De plannen daarover zijn in voorberei- Damesbril t 61.50 BRILLEN MET VEEL ZORG GEKOZEN UIT DE BESTE INTERNATIONALE FABRIKATEN. BENT U NODIG AAN EEN NIEUWE BRIL TOE, WIJ ADVISEREN U GRAAG VRIJBLIJVEND, OOK VOOR GLAZEN, WELKE HET BEST VOOR UW OGEN GESCHIKT ZIJN. Loop eens binnen bij Stationsstraat 88, Waalwijk TeL 3037 (04160) Maandagmorgen GESLOTEN ding. De burgemeester deelde mee, dat de wagens van de regionale am bulance-dienst, die met ingang van 1 januari 1970 gaat fungeren, met mo bilofoon zullen worden uitgerust. Met betrekking tot de financiële commis sie zei de burgemeester dat zeer bin nenkort een lijst zal worden aangebo den, waarop alle kredieten, die zijn gevoteerd doch nog niet zijn goedge keurd op staan vermeld. De voorstellen tot vaststelling van een verordening tot subsidiëring van plaatselijke enlof regionale instellin gen voor gezinsverzorging en gezins zorg alsmede voor algemeen maat schappelijk werk waren voor de heer Meijs aanleiding het gemeentebestuur nog eens te attenderen op de instel ling van een taak voor maatschappe lijk werk. Enkele leden informeerden verder naar de bestuurssamenstelling. Burgemeester Teijssen deelde mee dat er op maandag 8 september in het ge meentehuis een vergadering zal wor den gehouden om te komen tot open bejaardenwerk in Waalwijk. De plaatselijke raad voor maatschap pelijk werk is in voorbereiding. De burgemeester wees er op dat er voor de plaatselijke instellingen niets ver anderd. De nieuwe regelingen gelden ook in de omliggende gemeenten. Een groot aantal voorstellen tot het treffen van onderwijsvoorzieningen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Toen de voorstellen aan de orde kwamen, die enkele dagen voor de vergadering aan de agenda waren toegevoegd, sprak de heer Van Mosselveld er zijn onbehagen over uit dat ondanks een afspraak hierover de stukken te laat bij de raadsleden ko men. De fraktie van de Werknemers- lijst wil hier niet langer genoegen mee nemen. De overige agendapunten die wij vorige week reeds publiceer den gingen vlot onder de hamer door, waarna de voorzitter na ruim vier uur vergaderen de bijeenkomst sloot. De raad komt nu pas eerst na de vakan tie-periode, dus medio augustus, bij een. WAALWIJK - Met belangstelling heeft de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Noordelijk Noord Brabant te Waalwijk, kennis genomen van de inhoud van het voorontwerp Streekplan West-Brabant, dat in op dracht van Ged. Staten onlangs is uitgebracht. Ondanks de waardering die de Kamer heeft voor de inhoud van het ontwerpplan is zij van mening dat hierin volledig is voorbijgegaan aan het bestaan van regio's, welke een economische-geografische eenheid vormen. De Kamer van Koophandel heeft in het verleden reeds meerdere malen gewezen op de bestaande eco nomische samenhang tussen het Land van Heusden en Altena en de Lang straat. Zowel uit een oogpunt van werkgelegenheid als van economische voorzieningen zijn de genoemde gebieden nauw met elkaar verbonden, welke verbondenheid ongetwijfeld nog versterkt zal worden na de realise ring van Rijksweg 62 (Tilburg-Gorinchem). Naar het oordeel van de Ka mer betekent dit dat deze samenhang bij elke wijze van benadering in beschouwing dient te worden genomen. In het onderhavige voorontwerp wordt deze (economische) samenhang ondergeschikt geoordeeld aan fac toren van beleid, zo schrijft het bestuur van de Kamer in een brief aan G.S. In het voorontwerp is bovendien geen aandacht besteed aan het be staan van economische relaties en potenties ten aanzien van het ge bied ten zuiden van het Hollands Diep, de Amer en de Bergsche Maas. In dit gebied zijn gelegen de ge meenten: Dongen, Drunen, Geer- truidenberg, 's-Gravenmoer, Heus den, Hooge en Lage Zwaluwe, Klundert, Loon op Zand, Made en Drimmelen, Oosterhout, Raams- donk, Sprang-Capelle, Terheijden, Vlijmen, Waalwijk, Waspik en Ze venbergen. Het is echter om meer dat zijn belangrijke economische dan één reden, dat aan dit gebied, mogelijkheden ontleend aan zijn lig ging ten opzichte van wereldhaven no. 1: Rotterdam, bijzondere aan dacht dient te worden gegeven. 1. De reeds genoemde waterwegen vormen de natuurlijke aan- en af- voerwegen voor de in het betreffen de gebied te vestigen bedrijven. 2. Door de reële en mogelijk geach te inundaties van het gebied in het verleden bestaat er nauwelijks eni ge bebouwing, zodat een maximale aanwendbaarheid voor industriële doeleinde mogelijk is. 3. Er bestaat weinig gevaar voor hinderlijke of gevaarlijke lucht ver vuiling daar, gelet op de voor Ne derland bepalende windrichting, geen stedelijke agglomeraties gele gen zullen zijn in de onmiddelijke- nabijheid van de eventueel alsdan te vormen industriële concentraties. 4. Belangrijke industriële aanzetten zijn reeds aanwezig te Heusden, Drunen, Waalwijk en Geertruiden- berg, terwijl voorts mogelijkheden voor industriële vestiging aanwezig zijn of op kort termijn gerealiseerd zullen worden in de gemeenten Heusden, Waalwijk, Sprang-Capelle, Waspik, in de Dombosch- en Kwist- geldpolder alsmede in de gemeente Hoge- en Lage Zwaluwe. Tegen de achtergrond van het hier boven aangegeven economische krachtenveld dient volgens de Ka mer van Koophandel de verkeerssi tuatie, ook binnen het gebied van het streekplan West-Brabant te wor den bezien. (Vervolg op pag. 5)

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 7