waaLwijkse en Lanqstpaatse couRant Schoenindustrie kende in 1968 een duidelijke opleving bouwman brillen OPENING Rilwielhantlel MULDERS Voortdurend aanpassing nodig in midden- en kleinbedrijf Platen deskundigen verwachten veel van tl-jarige Adje Trum zBogaertó S een permanent SHOWROOM voor RIJWIELEN en BROMFIETSEN Laat Uw bril van tijd tot tijd eens dijstellen NET KOST U NIETS! JAARVERSLAG VAN DE KAMER VAN KOOP HANDEL TE WAALWIJK MULDERS' RIJWIELHANDEL MEESTE BEDRIJVEN IN DE LANGSTRAAT HEBBEN AKTIVITEITEN STERK UITGEBREID JEUGDIGE BOSSCHE ZANGER MAAKTE PLAAT In ruim 60% van de bedrijven steeg produktie De lederindustrie Optimistische visie Lederwaren- industrie Batavus Berini Peugeot Puch Batavus Union Gazelle Eroba opent vrijdag 4 juli a.s. om 3 uur aan de Pastoor Kuypersstraat Sociale onrust in deze bedrijfstak is waarneembaar Samenwerking Uitbreiding Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorts voor ogen China benoemt weer diplomatieke vertegenwoordigers De DONDERDAGAVOND 3 JULI 1969 92e JAARGANG No. 53 VA n Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij HoofdredakteurJAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) 1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" WAALW1JK - Het totaalbeeld van de schoenindustrie dat is gevestigd in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord Brabant te Waalwijk is niet ongunstig. In ruim 60% van de be drijven is de produktie ten opzichte van het jaar 1967 gestegen; 40% re aliseerde een lichte, 13% een matige en 10% een sterke stijging. In 21% der bedrijven daalde de produktie beneden het peil van 1967, terwijl 16% het produktiepeil van het voorgaande jaar kon handhaven. De produktie- verhoging werd gevolgd door een procentueel gelijke stijging in de afzet, voornamelijk geëffectueerd op de binnenlandse markt. 31% van de be drijven meldde weliswaar een stijging van de afzet in het buitenland, doch op het totale afzetbedrag kan deze stijging slechts als licht worden aan gemerkt. Naast de geconstateerde stijging in de produktie en afzet van schoenen zijn in 1968 de kosten wederom sterk verhoogd. In 75% der bedrijven in deze sector zijn zowel de totale loonkosten als de kosten van grondstoffen gestegen, waarbij gemiddelde van een matige stijging moet worden gesproken, zo lezen we in het uitstekend verzorgde jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Noord Brabant te Waalwijk, dat deze week is verschenen. Een en ander is er oorzaak van dat met betrekking tot bijna 2/3 deel van het aantal bedrijven (64%) het be- drijfs-economisch resultaat onveran derd is gebleven ten opzichte van dat in het jaar 1967 of slechts licht is gestegen; slechts 16% meldde 'n ma tige en 5% een sterke stijging van het netto-eccmomisch resultaat. In 16% van het aantal bedrijven daalde het resultaat, waarbij het aantal be drijfssluitingen (in het gebied der Ka mer) niet is begrepen. Hoewel het 'bovenstaande geen aan leiding geeft tot groot optimisme, moet toch van een duidelijke opleving worden gesproken. Ondanks het feit dat de buitenlandse concurrentie ook in het jaarverslag weer is toegenomen ca 80% van het aantal bedrijven maakte hiervan melding, steeg de to tale orderportefeuille, voornamelijk ten behoeve van de binnenlandse markt. Ook het grote aantal investe ringen, in enigerlei vorm, waarvan bij meer dan 80% van de bedrijven spra ke was, geeft aan dat de vooruitzich ten minder somber zijn dan in de af gelopen twee jaren het geval was. Uit de verstrekte gegevens blijkt, dat dat in het gebied der Kamer geves tigde schoenindustrie haar produkt Voor meer dan 90% in het binnen land afzet. De buitenlandse afzet is, in vergelijking met 1967, niet noe menswaard gestegen. Gezien de nog steeds toenemende buitenlandse con currentie, gecombineerd met de ge ringe opnamecapaciteit der Neder landse schoenindustrie een noodzaak welke voor de meeste bedrijven in de ze branche slechts in samenwerking kan worden gerealiseerd. SPECIAALZAAK 's Maandags voormiddag gesloten De lederindustrie had, relatief gezien een gunstig jaar. De zorgelijke situ atie, waarin de branche in het jaar 1967 verkeerde, kon voor een aantal bedrijven in gunstige zin worden om gebogen. Dit blijkt reeds uit het feit dat voor 66% van het aantal bedrij ven in de onderhavige sector de pro duktie kon stijgen, welke goeddeels door een stijging in de afzet kon wor den geabsorbeerd. Deze verhoging van de afzet werd zowel in het bin nen- als in het buitenland gereali seerd. De gunstige ontwikkeling in de produktie 'en de afzet betekende overigens niet dat voor de meeste bedrijven het netto-resultaat hoger was dan dat, behaald in 1967. De felle concurrentie, ook vanuit het bui tenland, stond niet toe dat de verho ging van de kosten werd afgewenteld. Slechts voor 40!% der bedrijven kon de winstmarge iets stijgen of gelijk blijven; 60% van het aantal bedrij ven werd geconfronteerd met een da ling van de winstmarge. De kosten daarentegen stegen voor alle bedrij ven, vooral de loonkosten. De kente ring in de algehele situatie maakte het noodzakelijk dat het personeels bestand tenminste in stand bleef; uit breiding hiervan kon slechts in een beperkt aantal gevallen plaatsvinden en wel tegen een buitensporig hoge vergoeding. Ook de kosten voor grondstoffen stegen in 1968; 44% der bedrijven meldden een lichte, 33% een matige en 23% een sterke stijging. Zoals 'gezegd lag voor meer dan de helft der bedrijven in de le derindustrie de winstmarge voor het binnenland beneden 'het peil van '67; de winstmarge voor het buitenland ontwikkelde zich iets gunstiger. 10% slechts van de onderzochte bedrijven meldde een daling, welke gemiddeld licht werd genoemd. De bovengeschetste ontwikkeling had tot resultaat dat voor meer dan de helft van de bedrijven (ca. 55%) bin nen de branche de inkomsten uit het bedrijf stegen ten opzichte van het voorgaande jaar. Zowel deze wijzi ging als de 'bevredigende ontwikke ling in de orderportefeuille zijn de aanzet geweest voor een meer opti mistische visie voor de toekomst. Een belangrijke steun hiervoor wordt tevens gevormd door de ,,exportmin- dedness" van de bedrijfstak, 'n Zeer groot aantal van de bedrijven heeft een hoge, vaak groeiende exportgraad Het wegvallen van een aantal belang rijke afnemers (in de schoenindus trie) in het binnenland vergroot ove rigens de noodzaak de vleugels wijder en veelvuldiger over het buitenland te spreiden. Hierbij dient echter goe de aandacht te worden geschonken aan de bijzondere eigenschappen van elke, te penetreren, markt. Met de groeiende noodzaak tot verhoging van de export, dient samen te gaan een groeiend besef, te komen tot een wetenschappelijke opzet van de ex- portaktiviteiten. Vaak zal hiervoor 'n verregaande samenwerking onont beerlijk zijn, van belang voor de con tinuïteit van de gehele bedrijfstak, al dus het jaarverslag van de Kamer. Voor de lederwarenindustrie is 1968 niet onverdeeld gunstig geweest. In deze branche hebben zich van bedrijf tot bedrijf vrij grote verschillen te zien gegeven. In 30% van het aan tal bedrijven is de produktie gedaald, zij het in lichte mate, terwijl in 40 van het aantal bedrijven een stijging in de produktie waarneembaar was. Van deze laatste groep meldde de helft een sterke stijging tegenover 'n lichte stijging bij de overige. Aan de kostenzijde traden uitsluitend verho gingen op; vooral de loonkostenstij ging valt hierbij op, welke door 60 pet. van het aantal bedrijven als matig is ervaren. De verhoging van de kos ten voor grondstoffen werd licht tot zeer licht genoemd. De toegenomen concurrentie, welke slechts in beperk te mate uit het buitenland kwam, ver hinderde een verhoging van de winst marge; 40% van de bedrijven kon de winstmarge onveranderd handhaven, (bij St. Antoniusplein) Wij hopen hierdoor instaat te zijn eenieder te mogen ontvangen en onze zeer uitgebreide collectie RIJWIELEN, BROMFIETSEN, ONDER DELEN en ACCESSOIRES te kunnen tonen. Aanbevelend, St. Crispijnstraat 69-71, Waalwijk, Tel. 3214, Showroom Past. Kuypersstraat(west) voor eveneens 40% was een daling van de winstmarge echter onvermij delijk. Het wekt derhalve geen ver wondering dat voor de helft van de bedrijven in deze branche het netto bedrijfsresultaat beneden dat van '67 is gebleven, terwijl bij slechts 10% der bedrijven een matige stijging te constateren was. WAALWIJK - De snelheid van de economische ontwikkelingen, welke zich in deze tijd manifesteert stelt vooral het midden- en kleinbedrijf op een zware proef. In het kader van de buitenlandse en binnenlandse verhou dingen zijn voortdurend structurele aanpassingen nodig geweest binnen de verschillende sectoren van hel be drijfsleven, zoals de detailhandel, ten einde zich in de strijd om het econo misch bestaan te kunnen handhaven. De ondernemer wordt steeds indrin gender geconfronteerd met de econo mische groei begeleidende verschijn selen, zoals nieuwe economische, technologische en planologische ont wikkelingen waardoor de in- en ver koopmethoden, winkelinrichtingen, administratie en soms de vestigings plaats aan een grondige herziening moeten worden onderworpen. Niet iedereen slaagt erin een adequaat ant woord te geven op de problemen die door deze gewijzigde situatie worden opgeroepen, waardoor een voortdu rende sociale onrust in de onderhavi ge bedrijfstak waarneembaar is, aldus het jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Waalwijk. Het saneringsproces, waaraan de be drijven die geen funktie meer hebben en de ondernemers die niet in staat zijn met de moderne ontwikkelingten mee te gaan, ten slachtoffer gevallen zijn, is ook in het gebied van de Ka mer, in volle gang. In het kader van deze ontwikkelingen tracht de over heid en trachten ook de Kamers va a Koophandel en Fabrieken gunstige voorwaarden te scheppen voor ont plooiingsmogelijkheden en daaraan richting te geven opdat de inventieve en met fantasie beladen ondernemer het hoofd kan bieden aan de nieuwe omstandigheden. De gewijzigde economische situatie heeft tevens een ten'dens op gang ge bracht tot een grotere bereidheid voor samenwerking met collega's. Vele ondernemers hebben de moed gehad WAALWIJK - Een nieuwe jonge loot aan de toch al rijkelijk voorzie ne amusementsstam is weer opgekomen namelijk Adje Trum uit Den Bosch. De nu elfjarige knaap is ontdekt naar aanleiding van het optre den in een jongerenkoor van de zogenaamde Bartjeskerk. Dit jonge renkoor heeft een plaat opgenomen met daarin de volledige tekst van een jongerenmis met ritmische begeleiding. Adje Trum bleek een goe de stem te hebben en het was Ad Kraamer, die tevens manager is van het Duke City Sextet die dit ontdekte. een stuk zelfstandigheid op te offe ren en kunnen op deze wijze gebruik maken van de technieken van markt- research, reclame, analyse en onder zoeken op velerlei gebied. Met betrekking tot de bedrijven in het gebied der Kamer kan worden ge steld dat 1968 niet ongunstig is ge weest. In de meeste (bedrijven zijn de aktiviteiten sterk uitgebreid ten op zichte van het jaar 1967. Voor ca. 60% van het aantal bedrijven bete kende dit tevens een verhoging van het bedrijfsresultaat; voor plm. 15% der bedrijven kon hiermede slechts 'n onveranderd resultaat worden bereikt. De uitbreiding van de werkzaamhe den kon in de meeste bedrijven slechts worden gerealiseerd door een gelijktijdige uitbreiding van het per soneel hetgeen een extra stijging van de loonkosten betekende en 'n even redige druk op het resultaat. Een probleem blijft 't aantrekken van voldoende niveau. Het is te verwach ten dat, vanwege de boven aangege ven ontwikkeling, dit aspect 'n steeds grote probleem zal vormen, daar niet Contacten werder gelegd en re petities volgden, nadat een geschikt repertoire was uitgekozen. In de Bo- vema-studio's te Heemstede volgde de opnamen met muzikale begelei ding van een veertiental radio- en t.v. musici. De plaat werd geperst en is afgelopen maandag 30 juni in de handel gekomen. Woensdagmiddag was er in het programma van Roel Balten op Hilversum III „Zet 'm op" reeds een intervieuw, terwijl ook Radio Ve ronica reeds belangstelling toonde. Een en ander heeft er toegeleid, dat reeds vrijdag de verschillende pla tenzaken vraag kregen naar deze plaat, maar haar tot hun spijt nog niet konden verkopen. Als het goed loopt, zo vertelde Ad Kramer zal er ook een Duitse versie komen, al leen al omdat daar de markt uiter aard veel meer mogelijkheden biedt alleen de kwantiteit, doch op de eer ste plaats de kwaliteit van het verko pend personeel zal moeten worden verhoogd. Het saneringsautomatisme legt de ondernemer in de onderhavige sector een zware verantwoordelijk heid op, zo lezen we in het Kamer verslag over 1968. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 Maandag de gehele dag geopend, dinsdag de gehele dag gesloten dan de markt in Nederland en Bel gië. Negram/Delta heeft de plaat uit gebracht, die als A-kant heeft „Dag Vogeltje." De flip-side heeft als ti tel: „Goedenacht". „Dag Vogeltje" is een compositie van Bob Smit, ter wijl het andere nummer een bewer- 'king is van het wiegelied van Brahms. De stem van Adje heeft iets weg van die van Heintje maar is Veel frisser, zo zegt Ad Kramer. De plaat verveelt niet en hij is dan ook niet bevreesd, dat de plaat het niet zal doen, alleen al vanwege de eigen stijl, die er in zit. Het is persé geen smartlap. Adje heeft de normale hobbies van iedere Hollandse jongen. Hij heeft een eigen drumstel en het is dan ook de bedoeling, dat hij verder in de muziek gaat studeren en wel in de richting van slagwerk. De ouders van Adje zijn trots op hun zoon. Het zit mogelijk in het bloed van vader Trum en hij kan ook niet a-muzikaal genoemd worden. Hij speelde vroeger nl- verdienstelijk gi taar. Wij kunnen Adje Trum niets anders dan succes wensen in z'n ho pelijk voor hem lange carrière in de amusementssektor. Verder wil len wij nog wijzen op de uitstekende plaat, die het jongerenkoor van de Bartjeskerk gemaakt heeft en die verkrijgbaar is bij alle Bossche pas torieën en dus niet in de handel. Na zich twee jaar vrijwillig in verband met de culturele revolu tie afzijdig te hebben gehouden van alle diplomatieke aktiviteiten, treedt China, nu de culturele revo lutie in het land als beëindigd mag worden beschouwd weer voor het voetlicht van de wereld. Voorlopig werden in 12 landen diplomatieke vertegenwoordigers benoemd en zonder enige twijfel zullen in de ko mende weken, ook de resterende 35 posten worden bezet. Als dat het geval is, zullen de Chinezen weer volop in de interna tionale politiek gaan meespelen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 11