waalwijkse en UnqstRAAtse coucant Een nieuw China r- DE CAMPINGS, BUNGALOWPARKEN EN KAMPEER BOERDERIJEN AAN DUINENRAND ZIJN ERG INTREK van Duinlust Camping 't Hoekske heeft belangrijke uitbreidingsplannen Uitbreiding Service-verlening De Roestelberg SÉ xcluóieve cJ-terenkieding WAALWIJK - y Waterplas Mi nister De Block voorlopig niet van plan algemene prijs- stop op te heffen Record verlies van f 150 miljoen voor de N.S. een fiets TOON AARTS De tch DONDERDAGAVOND 3 JULI 1969 92e JAARGANG No. 53 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra va n Opgericht 1878 JBureaus^Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Toeristische attrakties hebben van Kaatsheuvel recreatieplaats gemaakt Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De terugkeer van communistisch China in de diplomatieke wereld na een vrijwillige afwezigheid van on geveer twee jaar heeft bij velen de mening doen postvatten, dat er uit de culturele revolutie een nieuw China is opgestaan, waarvan men ook politiek nieuwe, hopelijk posi tieve ontwikkeling zou kunnen ver wachten. Deskundigen zijn van me ning, dat dit laatste zeer zeker de vraag is. Er heerst in China nog een tame lijk grote verwarring. Met een bij na angstige vergevensgezindheid wordt de eenheid gepredikt. Er schijnt geen grens te zijn aan het aantal van de in ongenade geval lenen die op hun posten kunnen te rugkeren, mits zij thans de juiste houding tonen. Een moeilijkheid is, dat de revo lutionaire Maoïsten van het eerste uur, dit niet kunnen verkroppen. De verzoenings- en eenheidscampagnes worden gepropageerd door provin ciale partij conferenties, waar een soort compromis wordt uitgewerkt tussen de oude partij-organisatie en de nieuwe revolutinonair com— té's. Overal hoort men echter klach ten over bourgeois factionalisme en categorische afwijzing van alle kri tiek door revolutionnaire comité's. De verdeeldheid in de politieke machtscentra lijkt nog even groot als tijdens de culturele revolutie. Volgens waarnemers wordt China in elk geval niet door de commu nistische partij geregeerd. De natio nale leiding berust bij het perma nente comité van het politbureau, bestaande uit vijf mannen van meer dan zestig jaar oud te weten: Mao, Lin Piao, Tsjoe En-lai, en Tsjen Po- ta samen met het hoofd van de in- lichtingdienst Kang Sjeng. Er be staat een duidelijke kloof tussen de ze vijf en de overige leden van het politbureau, meest legerofficieren. Evenmin als het nieuwe politbu reau, is het nieuwe centrale comi té wat ervaring en homógeneteit betreft te vergelijken met het oude. Bijna de helft van de leden bestaat uit militairen, plaatselijke macht hebbers die geen nationale invloed bezitten en dus niet gevaarlijk kunnen worden. De rest bestaat uit leden van het oude comité die te oud zijn om een werkelijke bedreiging te vormen. De oude oligarchie moet op een of andere manier de provinciale re volutionaire en partij-comité's aan een losse teugel houden. Zij zal meer met vleierij en aanmoedigin gen moeten werken dan met scher pe bevelen, evenals in Mao's oude China het geval was. De strijd die zal voortduren is de machtstrijd tussen het oude kader en de jonge rebellen op het provinciale niveau. Wie de strijd ook winnen, zij zul len tribuut betalen aan Mao en zijn gedachten, terwijl zij de instructies uit Peking zonder bedenken zullen aanpassen aan de omstandigheden in hun eigen provinciale gebied. Van de door Mao verlangde trans- foramtie van de maatschappij kan nog weinig worden gezegd. De kloof tussen intellectueel en boer, stad en land, of bureaucraat en volgzame massa kan niet worden gedicht door drie jaar geschreeuw en nog minder door het zenden van miljoenen on tevreden scholieren en studenten naar het platteland. Een en ander zal eerder de kloof hebben ver breed. Nog steeds krijgt men de indruk dat de toestand enigszins chaotisch is en blijft. In weerwil van alle po gingen lukt het niet om van China een echt geordend land te maken. De oorzaak daarvan ligt niet bij het Chinese volk zelf, maar bij Mao, de man die niet van bestuursinstellin gen houdt, niet weet hoe zij func tioneren en die er op staat, dat al leen hij het symbool en de leidsman van het nieuwe China zal zijn. Zo lang zal er geen echt nieuw China zijn! (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL Het natuurgebied van de Loonse en Drunense Duinen is een begrip geworden. Deze Midden Brabantse streek is bij de toeristen "in". De recreatiegemeenten Loon op Zand/'Kaatsheuvel en Drunen, die aan dit fraaie gebied grenzen, doen er alles aan, om het de tienduizenden toeristen, die jaarlijks in deze streek overnachten, naar de zin te maken. Drunen heeft grootse plannen in de vorm van een nieuw recreatie park, waarover we enkele wegen geleden reeds uitvoerig schreven. Deze week gingen we eens in Kaatsheu vel een kijkje nemen, waar met name de particuliere endernemers - de campingeigenaars - hard werken aan vei f raaiing van de kampparken. In Loon o.p Zand spreekt men terecht van een recreatie gemeente. Eenderde deel van de oppervlakte van de gemeente is natuurgebied. Deze week troffen we onder een stralende zon niets dan tevreden vakantiegangers aan, die graag in het natuurschoon van Kaatsheuvel en Loon op Zand verblijven. De topper van de recreatie-gemeente Loon op Zand is natuurlijk het na tuur- en sprookjespark De Efteling, dat jaarlijks zo'n 1,3 miljoen bezoe kers trekt. Daarnaast is er het 3500 ha grote duingebied, waar vele tien duizenden hun vrije tijd doorbrengen. Aan de rand van het zuidelijke ge deelte van de duinen, nabij het kerk dorp Loon op Zand vindt men een tiental kampeerboerderijen. In dit ge deelte wil men beslist geen campings aanleggen. De dagrecreanten - waar van er velen uit de slechts enkele ki lometers verder gelegen woonwijken van Tilburg komen - krijgen hier de ruimte en worden niet gehinderd door de kampeerders. De gemeente telt drie campings. De grootste is ongetwijfeld 't Hoekske, waar 1000 personen per nacht kun nen overnachten. In de topweken, zo vertelde ons de heer Van Mosselveld, moet men veel kampeerders teleur stellen. Na 9 augustus, als de be- drijfsvakanties zijn afgelopen en de meeste lagere scholen het nieuwe schooljaar weer inzetten, is het met de drukte afgelopen. De heer Van Mosselveld betreurt het dat de va- kantietop zo kort is en van een goede spreiding nog steeds geen sprake is. Om ook buiten de zomerse maanden gasten te kunnen herbergen, heeft men dit jaar een nieuw verwarmd toiletgebouw ingebruik genomen. Nu het winterkamperen (in caravans) toe neemt, hoopt 't Hoekske ook op dit terrein bij te blijven. Een groot voor deel is dat 200 caravans op het licht- net aangesloten kunnen worden. De heer Van Mosselveld wil het niet bij zijn 7 ha laten. Al geruime tijd werkt hij aan de plannen om op een naastgelegen terrein van 3 ha enkele voorzieningen voor de dagrecreant te treffen. Zijn gedachten gaan hierbij uit naar een speeltuin, midget-golf- baan, kinderboerderij, etc. Ook moe ten hier parkeerterreinen komen voor de bezoekers. Hoewel niet direkt, is de uitbreiding indirekt wel van in vloed op de bestaande camping. De eigenaar van 't Hoekske denkt niet aan een uitbreiding van het aantal staanplaatsen, maar wel aan een ver ruiming. Hij wil zijn gasten "wat meer lucht" geven, terwijl speciaal voor de caravans een afzonderlijk park gecreëerd zal worden. Deze uit breiding moet in 1971 bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van camping 't Hoekske gerealiseerd zijn. De gasten die op 't Hoekske verblij ven komen voornamelijk uit de rand stad Holland. Uit de direkte omge ving neemt de heer Van Mosselveld geen kampeerders aan. De grens ligt achter Tilburg en Den Bosch. "Men sen uit de eigen omgeving, die hier voor een of twee weken hun caravan of tent neerzetten, brengen te veel be zoek mee. Dat is hinderlijk voor de andere gasten. Men kan natuurlijk al tijd bezoek ontvangen, maar overdaad schaadt ook in dit geval", vindt de heer Van Mosselveld. Om het de mensen zo veel mogelijk naar de zin te maken, is er een sport- commissie samengesteld die regelma tig evenementen organiseert, waaraan jong en oud kunnen deelnemen. Zo staat er deze week een boswandeling en lampionnenoptocht op het pro gramma. Die boswandeling is van grote waarde. Van verschillende zij den hoofden we dat de meeste toeris ten het bos- en duinengebied niet in- durven. Men is bang te verdwalen. Juist dcor die boswandelingen kan men kennis maken met de mooiste gedeelten van dit natuurgebied. Service-verlening is een woord dat bij de heer Van Mosselveld voor in de mond ligt. "De kampeerder vraagt veel. Wie eenmaal mijn camping als domicilie heeft gekozen kan daar de gehele vakantie blijven zonder inko pen te moeten doen in het dorp. Wij verkopen alles. Dat is vaak geen een voudige zaak, maar het hoort er bij. Vooral de gemeentelijke campings zijn op dit gebied een grote concur rent. Bij deze instellingen speelt het woord 'winst' niet zo'n grote rol als bij ons. De heer Van Mosselveld heeft behalve deze voorzieningen ook tal van attrakties voor zijn gasten. Zo is er op 12 juli een miss-verkiezing en 9 augustus midzomer-carnaval. De camping heeft behalve twee heren voetbalteams ook twee dames-elftal len, die regelmatig in het veld komen. Alles is afgestemd op het gezin, want 't Hoekske is een echte gezinscam ping, met maar weinig jongelui. Be halve de bezoekers uit de randstad Holland treft men ook Canadezen en Amerikanen, aan. Aangezien er in 'n 'dorp' met 1000 'inwoners' wel eens wat kan gebeuren houdt een arts elke morgen spreekuur. Camping Duinlust heeft een bijzon der intiem karakter. Op het terrein is een 370 jaar oude boerderij te vin den, die 9 jaar geleden nog deel uit maakte van de camping. De camping, waarover de familie Snoeren de scep ter zwaait is steentje voor steentje uitgebreid. Dit jaar is de in Brabant se stijl ingerichte kantine belangrijk uitgebreid. Hier kunnen de mensen zich uitstekend vermaken. "Juist dat bezighouden van de mensen is het grote probleem van de campinghou der. We doen daar alles aars, in de kantine zijn er dansavonden waar ons eigen huisorkest speelt, bingo-avon den en andere gezelschapsspelen. Na tuurlijk doen we ook mee aan de voetbalcompetitie tussen de campings uit de buurt. Voor de jeugd organi seren we in samenwerking met de. Beekse Bergen bij Tilburg een jeugd- sportdag. Men is te gast op de be trokken camping", vertelt camping houder 'ome Joop' Van de Lindèn. De heer Van de Linden wijst er op dat kamperen geen statuskwestie is. Iedereen uit elk millieu kampeert, 'n Rondwandeling over een camping toont dat direkt aan. In het winter kamperen ziet de heer Van de Lin den nog weinig heil. "Het groeit langzaam en we moeten bijblijven, maar veel zie ik er nog niet in. De mensen kamperen graag, maar na zo'n zomer-periode verlangt men weer naar het comfort van de wo ning". Wel ingesteld op het winter-kampe- ren is Bungalowpark Het Kraanven, waar de meeste bugalows van verwar- ming zijn voorzien. In dit luxe bunga lowpark treft men bijzonder fraaie huizen aan. Voor de gasten is er een verwarmd zwembad, tennisbaan, mid- getgolfbaan en manege. Zelfs kan er een baby-sit gehuurd worden. De derde Kaatsheuvelse camping, De Roestelberg, wordt door de heer Bergmans geëxploiteerd. Deze oud- schóenenvertegenwoordiger stapte vo rig jaar over in de toeristische busi ness en dat is hem niet slecht beval len. "Met 4 ha terrein, goed voor 650 overnachtingen, zijn we een klei ne camping. Dat is het juist wat de mensen aantrekt, want ik heb nu al een bezetting van 70% en in de top weken is dat 100%"De heer Berg mans heeft zijn terreinen in 'n fraai natuurgebied liggen, aan de noord zijde van de duinen, vanwaar men Udenhout en Vught kan bereiken. Jammer is het dat de toegangsweg naar De Roestelberg in bijzonder slechte staat verkeert. De VVV-Kaatsheuvel, die haar domi- cili in een leuk kantoor in de Gasl- k>, huisstraat heeft, tracht het de cam- pinggasten cok naar de zin te maken. Kantoorhouder Nannes vertelde ons dat dit jaar weer een zomer-bulletin uitgegeven wordt waarin uitvoerig op alle ontspanningsmogelijkheden ge wezen wordt. De twee voorgaande ja ren speelde een deel van deze evene menten zich af in de Recreatietent, die men dit jaar tevergeefs zal zoe ken. De kampgasten die in het centrum van Kaatsheuvel willen winkelen, kunnen zich laten vervoeren met een paardetram. Iedere morgen rijdt de ze 'Jan Plezier' vanaf de drie cam pings naar Kaatsheuvel, 's Middags kan men er tochten op maken door 't Hoekske. De jeugd die eens op 'n pony door de natuur wil trekken kan bij de campings een pony huren. Als zon- en zwemgelegenheid komt de oude ijsbaan steeds meer in trek. De waterplas van ongeveer 5 ha, waarin een eiland, is ontstaan als werkverruimingsobject. Door het ge meentebestuur zijn een aantal voor zieningen getroffen, zodat de plas nu optimaal benut kan worden. De 'ijs baan' betekent een plezierige aanvul- Het ziet er naar uit, dat minister De Block van Economische Zaken voorlopig van plan is de algemene prijsstop op te heffen, Het is voor de minister een machtig middel om voorlopig de gehele ontwikkeling van lonen en prijzen en daarmee de inflatie in de hand te houden. Toch wordt verwacht, dat de be windsman dit niet erg lang zal kun nen volhouden, omdat er een steeds toenemende ontevredenheid in het bedrijfsleven ontstaat, alwaar men genoodzaakt is diverse stijgingen van kosten voor eigen rekening te nemen, waar rnen anders deze stij gingen in de kostprijs doorbreken de. De minister heeft zelfs op basis van redelijkheid hier en daar al ontheffing moeten verlenen. De mi nister is reeds van plan om in de naaste toekomst de mogelijkheid te scheppen om alle externe kosten factoren vrij te geven voor door berekening in de prijs. Later zou de minister dan altijd nog kunnen overgaan tot opheffing van de al gemene prijsstop, maar dan zal eerst de concurrentie in het bedrijfsleven moeten toenemen is de wens van de bewindsman. ling op het bos- en heidegebied. Het water is zuiver, zodat men er met een gerust hart kan zwemmen. Behaiv- de kampeerders treft men langs deze waterplas ook heel wat gezinnen uit de omgeving, die via een tocht over de fraaie fietspaden bij de ijsbaan uitkomen, waar men heerlijk picx- nickt en zwemt. V^oor de dagrecreant is er dan na tuurlijk De Efteling, het in West- Europa uitstekend bekendstaande natuur- en sprookjespark. De miljoe nen bezoekers die De Efteling in de loop der jaren hebben bezocht en de vele tienduizenden die hun ontspan ning in de bos- en duingebieden zoch ten, hebben Kaatsheuvel als toeristen- gemeente een grote bekendheid gege- De Nederlandse Spoorwegen heb ben over het jaar 1968 een record- verlies geleden van niet minder dan rond f150 miljoen, dat is f21 mil joen meer dan in het jaar dat daar aan vooraf ging. 't Aantal reizigers dat werd vervoerd, liep met 1% te rug. De hoeveelheid vervoerde goe deren bleef gelijk. De tarieven ste gen, maar de kosten, waaronder loonkosten stegen meer, ook in weerwil van het feit, dat het per soneelsbestand met 1200 man terug liep. Een gunstige ontwikkeling ziet men in het vervoer van en naar de Nederlandse havens. Vergeleken bij 1967 nam dit vervoer met 50% toe. Een en ander is voornamelijk het gevolg van het containervervoer over onze grenzen. Ook de verkoop van weekendre tours en toeristische reizen vertoon de een stijgende lijn. In de weerwil van deze financië le tegenslag gaat NS niet bij de pak ken neerzitten. Een aantal treinen zal worden voorzien van een cen- 'traal bediend deursluitingssysteem en een omroepinstallatie. In een aantal tweewagenstellen zal een kleine keuken worden aangebracht. Gezien de ongunstige financiële resultaten vragen de NS de perma nente steun van de Nederlandse overheid. BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 15