waalwijkse en LanqstRaatse couRant K.PJ.-Waalwijk ontvangt dit weekeinde plattelands jongeren uit Unna PLOT STEMPEL AKTIE ampe Campe '■■■(■■■■■■ia' St. Willibrordus wil discussie over rapport schoenindustrie Vraag naar arbeidskrachten nam afgelopen maand sterk toe voor mensen die nooit geluk hebben K.PJ. BESTEEDT VEEL AANDACHT AAN CULTUUR EN ONTSPANNING „PLAN OERLEMANS" WEER AKTUEEL Jac van Haaren de juwelier die blijvende luxe betaalbaar maakt Waalwijkse afdeling viert over twee jaar 25-jarig jubileum Minder leden Uitwisselingen Bezoek uit Unna 'n Goed adres, 7ra Uniek adres, in Tilburg: Heuvelstraat 14 y Reportage in De Echo v. h. Zuiden door vakbond aan gehaald RAWO Minister Schut is boos op S.E.R. DONDERDAGAVOND 10 JULI 1969 92e JAARC NG No. 55 De tchO VAD Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8," Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. 0 "trac tad verten ties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" WAALWIJK - De uitwisseling tussen Unna en Waalwijk krijgen steeds meer gestalte. Komend weekend zal een deputatie van jonge boeren en boerinnen uit Unna een bezoek brengen aan Waalwijk. De gasten uit Unna, die te gast zijn bij de Katholieke Plattelandsjongeren afdeling Waalwijk, arriveren vrijdagmiddag en zullen dan op het ge meentehuis worden ontvangen. Zondagavond wordt dan weer naar Un na vertrokken. Het ligt in de bedoeling dat de KPJ afdeling Waalwijk in september een tegenbezoek aan Unna zal gaan brengen. Katholieke plattelandsjongeren wat wil dat eigenlijk zeggen? De meesten van U zal de naam niets zeggen en daarom zijn we eens gaan praten met enkele bestuursleden. Reeds voor de oorlog bestond er in Waalwijk a' een afdeling van wat men toen noemde: „De Jonge Boe- rentand". Tijdens de oorlogsjaren ondervond de toenmalige vereni ging ook de weerslag van het Duit se regime. Na de oorlog echter en wel op 7 augustus 1946 werd weer besloten tot oprichting van een nieuwe „Jonge Boerenstand". Er werd een bestuur geformeerd on der voorzitterschap van de heer W. van Heesbeen, terwijl verder in het bestuur zitting namen de heren W. van Wel als secretaris/penning meester en verder M. van Nooy, P. Klerks en A. van Heesbeen. Vanaf 1946 was er niet alleen de „Jonge Boerenstand", maar ook een vrou welijke afdeling en wel de „Jeugd Boerinnenbond". In 1966, in augus tus, gingen beide verenigingen een fusie aan en zou verder bestaan on der de naam van „Katholieke Plat telandsjongeren". Over bijna twee jaar hoopt men dan ook het 25-jarig bestaan te vie ren. Waarom „Katholieke Platte landsjongeren"? Zoals de heer J. van Huiten, de huidige voorzitter zegt: voornamelijk is de vereniging destijds opgericht om de agrarische jeugd meer bewust te maken. Dit illustreerde hij door middel van een aantal voorbeelden. In de beginja ren, net na de oorlog, is men be gonnen met een zogenaamde land- Elke keer als u PLOT merkbenzine tankt, betaalt u een lagere literprijs en krijgt u één stempel op uw spaarkaart. Twee stempels zijn al voldoende om met een kleine bijbetaling een PLOT-artikel te verkrijgen. Koopkracht van PLOT-stempels is afhankelijk van besteding. Waarde kan oplopen tot ca vijf gulden per stukl De lijst artikelen is lang, de spaartijd kort en het voordeel groot. Het spel voor automobilisten die nooit geluk hebben. Stop voor PLOT. Tank voordeel I TANKSTATION A. C. BEERENS 93 SPRANG-CAPELLE bouwavondschool onder leiding van de heer van de Broek. Ook de heer de Valk, hoofd van de' voormalige Don Boscco-school, verleende hier aan zijn medewerking. In die tijd ontstond ook de rijvereniging, die onder leiding van de heer St. Ver meulen een grote bloei kende. Door de steeds voortschrijdende mecha nisatie, die ook niet aan de land bouw voorbijging, verdwenen er teteeds meer paarden met het gevolg, dat de rijvereniging in feite ge doemd was te verdwijnen. Jaarlijks werden er ook cursussen georgani seerd, specifiek liggend op agra risch gebied, zoals: veeverloskunde, landbouwboekhouden, landbouwbe drijfsleer en vee- paardekennis. Als gevolg van de steeds voort schrijdende automatisering verdwij nen er steeds meer menen uit de agrarsiche sektor en het is vooral de jeugd, die niet meer zo aangetrok ken wordt tot het „boerenbedrijf" Hierbij komt dan nog een stimu lering van overheidszij de, die het totale aandeel van de agrarische be roepsbevolking terug wil brengen tot 5% van de totale afhankelijke beroepsbevolking. Ook het ledenaantal van de KPJ daalde daardoor en zo heeft men nu geen cursussen in afdelingsverband meer, maan in kringverband, 2 a 3 avonden per week tijdens de winter periode georganiseerd te Tilburg met deelnemers uit Brabant en Zee land. Momenteel zijn er 17 jongens en 9 meisjes lid van de KPJ afdeling Waalwijk. Dit aantal heeft in het verleden wel op 40 gestaan, maar door huwelijken is dit aantal terug gelopen, terwijl het moeilijk is nieuw bloed in de vereniging te krij gen. Niet alleen doen de KPJ-afde- lingen aan cultuur, maar ook ieder jaar worden, meestal in Drunen, de zgn. Agrarische Dagen gehouden voor jongeren. Er zijn allerlei acti viteiten op specifiek agrarisch ge bied, zoals onder meer ploegen. Ook de sport neemt dan een belangrijke plaats in in het geheel. De wandel- oriëntatietochten zijn telkenjare een groot succes. Tevens had men een bloeiende volleybalafdeling, die ech ter ter ziele is gegaan. Momenteel worden weer pogingen in het werk gesteld om tot heroprichting van de ze afdeling te komen. Er vindt ieder jaar wel een uit wisseling plaats en de laatste uit wisseling is geweest met Horssen Gelderland. De dames van de KPJ laten zich ook niet onbetuigd en in het KPJ-kaderblad lezen we van de prestaties op de modeshow in Vught van de dames van Nooy. Telkenjare is er ook een vaste feestavond ge pland om de banden onderling nog strakker aan te halen. Het huidige bestuur bestaat uit voorzitter J. van Huiten, secretaresse M. van Nooy en penningmeester Sj. van Loon, terwijl het bestuur gecompleteerd wordt door de heren: R. Verhoeven en G. Klerks. Geestelijk adviseur is pastoor Vos. Afgevaardigde van de NCB afdeling Waalwijk is de heer J. van Daalen, Wat de activiteiten nog betreft: Zo is er onder meer een Studiereis geweest van de heer J- van Huiten naar Denemarken. Meer leden, zo zegt secretaresse M. van Nooy, zijn welkom. Men hoeft n'.et per sé van „agrarische bloede" te zijn, als men maar ouder is dan 16 jaar. Wat Unna betreft: er komt een delegatie van 39 personen, bestaande uit 26 jongens en 13 meis jes. De organisatie van een en an der berust bij de heer Timmerman, chef Interne Zaken van de gemeen te Waalwijk en bij het bestuur van de KPJ. Het initiatief is genomen •toen de gemeenteraad van Unna in Waalwijk op bezoek was en is ver der uitgewerkt tijdens het bezoek van de Waalwijkse gemeenteraad 'aan Unna. De jongens en meisjes worden ondergebracht bij kennissen en het is vooral de Katholieke Vrou wen Organisatie, de voormalige Boerinnenbond, die de onderbren ging geregeld heeft. Vrijdagmiddag 12 uur worden de gasten uit Unna ontvangen op het gemeentehuis, waarna om half een een koffietafel zal volgen in café van Beers. Om half drie wordt een excursie gemaakt naar de K.I.-stie- renstal te Haaren. Vrijdagavond is er dan een gezellige ontspannings avond vanaf 8 uur in zaal „De Lin deboom" bij de heer J. Timmer mans. Zaterdagmorgen wordt een excursie gehouden naar de licht- KWALITEIT stofknopen, plisseren, ges pen, ajouren, ceintuurs, re pareren, borduren, verma-: ken, inkorten enz. enz. enz. VAKWERK jersey japonnen en pakjes, jumpers, rokken, blouses, nylons, shawls, pantalons, boxenstal te Empel, terwijl later in het Lido een warme maaltijd wordt aangeboden. Zaterdagmiddag is er vanaf 1.15 uur een rondvaart door de Bies- bosch vanaf de Waalwijkse haven met een schip van rederij van Stra ten. 's-Avonds gaat men naar zaal 't Voje in Baardwijk om de Duitse gasten ook te laten proeven van de sfeer van de Waalwijkse kermis. Zondagmorgen om 11 uur gaat men dan naar natuurpark „De Efteling" om zich te verpozen. Daarna zullen de gasten weer naar Unna afreizen. Het ligt dan in de bedoeling, maar helemaal definitief is dat nog niet, om in september een tegenbezoek aan Unna te brengen. (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het rapport van dc vakbond St. Willibrordus over de werkgelegenheid in en om de Brabantse schoenindustrie heeft in de pers een zeer ruime belangstelling gekregen. In het jongste orgaan van St. Willibrordus spreekt de redaktie haar verwondering uit over de wijze waarop enkele fabrikanten hebben gereageerd. Met name "De Echo van het Zuiden" wordt aangehaald. In de reportage die wij over deze zaak maakten lieten we ook de heer D. Stibbe aan het woord. Deze vond het droevig dat St. Willibrordus "geen woord wijdt aan de actuele situatie". Daarbij bedoelt de heer Stibbe op het huidige tekort aan personeel. Ook andere fabrikanten noemen dit als een argument om aan te tonen dat St. Willibrordus de plank heeft misgeslagen. In een antwoord op de reactie van de Brabantse schoenfabrikanten schrijft St. Willibrordus dat de bond niet de bedoeling had om de werkgelegen heidssituatie van het moment te be spreken, doch een prognose wilde stellen voor de toekomst. Onder de titel "Cijfers spreken duidelijke taal" schrijft St. Willibrordus: "Waarom gebruikt men dan van die zware en emotionele kreten als "vak- bondspolitiek" en "gebrek aan visie". Is men in werkgeverskring dan nu al vergeten dat er in 1967 niet minder dan 75 ondernemingen gebruik heb ben gemaakt van de mogelijkheid om een "short-time"-vergunning aan te vragen en dat men daarvan gebruik gemaakt heeft om ca. 350.000 uren minder te laten werken? In 1968 was (Van onze verslaggever) WAALWIJK - Het "plan Oerlemans" dat "De Echo van het Zuiden" in een extra editie met Kerstmis uitvoerig heeft toegelicht, wordt momen teel druk besproken. De heer A. Maas, direkteur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Waalwijk belichtte deze week tijdens de maandelijkse persbijeenkomst nog eens enkele facetten van dit plan, dat o.a. een woon- en werk-Langstraat beoogt. Als dit plan realiteit wordt en er grote water wegen door dit deel van Brabant gaan stromen, krijgt de werkgelegenheid in de streek internationaal perspectief. De heer Maas haalde ook nog het "Langstraat-schap" aan, dat coördinerend bij industrie-werving moet wer ken. De grote stimulator hiervan is burgemeester L. van Erp van de ge meente Loon op Zand. Al deze plannen moeten bijdragen tot een verruiming van de werkgelegen heid. Het grote probleem hierbij blijft het tekort aan werknemers. Nog steeds is er namelijk sprake van een overtrokken arbeidsmarkt. Aan een grootscheepse werving van buiten landse arbeidskrachten valt volgens de heer Maas dan ook niet meer te ontkomen. De Waspikse schoenfa briek 'Derby' gooit het over een ande re boeg. Dit bedrijf is vorige week 'n huis-aan-huis campagne begonnen, om op deze wijze gehuwde vrouwen en meisjes voor het werk bij dit be drijf te interesseren. "Derby" wil voor deze dames ook aangepaste werktijden en andere voorzieningen invoeren. Ook liet rijk stimuleert de werving van buitenlanders. De werkvergun ningen worden reeds gratis verstrekt, terwijl arbeiders die vijf jaar in Ne derland werken een permanente ver gunning krijgen. Met het oog op de grote inkomende pendel - in dit ge bied 4000 personen - wees de heer Maas nog eens op het grote probleem van de woningbouw. Er moeten voor deze groepen van werknemers meer betaalbare woningen komen. Extra zorg heeft 't GAB deze maand me't de schoolverlaters. Hoewel bet overgrote deel dirëkt werk heeft - de vraag naar jeugdigen is bijzonder groot - is toch vaak een speciale be geleiding nodig. Voor deze categorie krijgt het GAB versterking van een jeugdconsulent, de heer Scheepers. De heer Maas wees verder nog op de toename van het aantal bouwvakkers r>.,v v Uil de APARTE VERLICHTING Meer dan 350 modellen. Kolperstraat 19 - 21 DEN BOSCH Bij de Markt - tel. 44962 Langstraat zijn er dat ruim 100. Als we de cijfers over de maand juni bezien, blijkt dat het aanlbod enigs zins is toegenomen, namelijk van 468 in mei naar 492 in juni. De heer Maas wijdt dit aan de voor de deur staande bedrijfsvakanties. In deze pe riode van het jaar nemen de meeste bedrijven steeds een ietwat afwach tende houding aan ten opzichte van de werving. Dat is ook in de voor gaande jaren het geval geweest. Men kan deze maand ook nog-de sluiting van een middelgrote schoenfabriek in Kaatsheuvel verwachten. De afvloei ing - liever gezegd overname - van het personeel is nu reeds geregeld, zodat zich hier in 't geheel geen pro blemen gaan voordoen. De grootste toename van het aanbod viel er te noteren in de groep Minder- Geschikten/Minder Validen. Duide lijk is dat ook hier het saneringspro ces meespeelt. Juist deze mensen val len het eerste af. De vraag nam met maar liefst 200 personen toe. Een groot tekort is er in de schoen- en lederbranche, in de metaalsector en in de conservenindustrie. De vraag is in feite nog vee1! groter, omdat het GAB in de cijfers niet de vraag naar vrou welijke arbeidskrachten heeft ver- reëele behoefte voor de komende ja ren van 1000 arbeidskrachten en voor de toekomst zelfs over 2000. Het werkloosheidspercentage in Ne derland bedraagt 1,4 (mei 1,5) voor Noord Brabant 1,9 (mei 2,1) en voor Waalwijk 2,- (mei 2,-). Als we van het aanbod van 495 de geplaatsten GSW'GWB en de minder geschikten/ minder validen alsmede de jeugdigen aftrekken blijft er een reëel aanbod voor het bedrijfsleven van 175 vol wassenen. Hier van zijn er dan nog 55 van boven de 50 jaar. De reëele vraag (na aftrek van 235 jeugdigen) bedraagt 575. Er is dus sprake van een duidelijke overspanning op de ar beidsmarkt. Minister Schut van Volkshuisves ting is boos op de SER, aangezien deze Raad heeft geadviseerd de reeds vastgestelde huurverhoging van 6% die per 1 januari 1970 zou ingaan uit te stellen tot 1 juli van dat jaar. De gevolen laten niet op zich wachten. Reeds maakt men zich zorgen over de ontwikkeling in de woningbouw. Dit jaar zullen er on geveer 4000 huizen minder worden gebouwd, dan het plan was. Er komt een zekere terughoudendheid in de bouw en dat alles, omdat men be vreesd is, dat de investeringen niet voldoende rendement zullen opleve ren. De regelmatige huurverhogin gen zijn daardoor een bittere nood zakelijkheid, om er voor te zorgen, dat er toch. nog enig rendement komt uit het woningbezit. De reeds wat traag verlopende woningbouw, zou door het voorstel Van de SER helemaal in het slop •kunnen raken en dat is toch iets dat niemand zal wensen. De minis ter meent, dat in dit geval het uit stel van de huurverhoging een mis bruik is ten gunste van de loon- en prijspolitiek en hij acht dit niet het met de conjunctuur gelukkig wat beter besteld, doch ook in het eerste half jaar van 1968 werden toch nog een 80.000 uren als gedeeltelijk werkloosheid aangemerkt. Wij hebben er geen behoefte aan om met de werkgevers over deze en an dere cijfers te bekvechten. Cijfers spréken nu eenmaal een duidelijke taal en men zal die moeten accepte ren. Onze bedoeling met het rapport is alle betrokkenen er op te wijzen dat het van belang is aandacht te be steden aan de werkgelegenheid ia de toekomst. Wij baseerden ons daarbij op de prognose, dat uitgaande van de mannelijke beroepsbevolking in 1963 van 28.300 (manjaren) en een groei tempo van 2,5 pet. de werkgelegen heid in het gewest Waalwijk (tot 1975) zou moeten toenemen roet 4.500 arbeidsplaatsen. In de periode 1962 - 1967 nam ae industriële werkgelegenheid slechts met 1.300 arbeidsplaatsen toe, dat er op dit punt een belangrijke kortslui ting zou zijn ontstaan, ware het niet dat de dienstensector in deze streek met 3.900 nieuwe arbeidsplaatsen 'n wezenlijke bijdrage had geleverd voor een betere opbouw van de werkgele genheid. Een discussie over de toekomst is noodzakelijk, schrijft St. Willibror dus. De vakbond vindt het daarom jammer dat enkele schoenfabrikanten zich hebben laten verleiden tot het doen van - naar de mening van St. Willibrordus - negatieve opmerkin gen. "Gezamenlijk moeten we de weg zoeken naar een betere toekomst", al dus de bond, die zegt bereid te zij'? overal waar men wenst, het rapport en de daarop gerichte conclusie ca aanbevelingen te bespreken. Ti iiAAfigrj EEN SCHATKAMER VOL PRACHTIGE GESCHENKEN Merkhorloges tegen ongekend lage prijzen zolang de voorraad strekt. U kunt nu bij ons o.a. een 18 krt. gouden dameshorloge kopen voor 59.50. Verder een kleine greep richtprijzen uit onze zeer grote kollektie in goud, doublé, staal en chroom. van 47,50 nu voor 37,50 van 60,— nu voor 45, van 71,50 nu voor 57,5') van 79,50 nu voor 60, van 115,nu voor 79,50 van 130,nu voor 99,59 van 160,— nu voor 123,59 t van ƒ300,nu voor ƒ24'),-- r van 550,nu voor 49, etc. WIE NU KOOPT, HOUDT NOG GELD OVER Komt U zich maar overtui gen bij: i-f.rif G_\l Juw*ll*ribtdrl|f N.V. Braber'plein I S.-eCt .JJlJjaMIHH -V'

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13