wAAlwijkse en lanqstRAAtse couraiu De „volksraad pleging" is begonnen Monumentenzorg op «lijst» overweegt molen te plaatsen K) tot 50 gulden Kalter Korting Kalter DOLF VERSTEEG DENKT AAN BRABANTS MUSEUM NABIJ MOLEN IN KAATSHEUVEL van ffiierlo Tilburg Aan Zuidh» Dijk veel oude panden Keiutseien Op beurzen een fiets TOON AARTS ,Ao 'A - X~xcluóieve J-terenkledlnq WAALWIJK XX Veel werk Indeling Dorpsplein Vakantie aan zee het best voor kinderen Kostuums, sportkombinaties, regenjassen en jongenskleding voor fantastisch lage prijzen Kijk bij I Heuvelstraat 36. DONDERDAGAVOND 17 JULI 1969 92e JAARGANG No. 57 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Hoofdredakteur JAN TIELEN Antoon Tielen Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week. Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 KaatsheuvelDr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) ƒ0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs: 15 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Oude korenmolen aan Zuidhollandse Dijk werd «'t Curiosahuys In West-Irian - voorheen Neder lands Nieuw-Guinea - is de volks raadpleging begonnen, waarin vol gens opdracht van de Verenigde Na ties de bevolking zelf mag beslissen over haar toekomstige status. Aan gezien van te voren al vaststaat dat de uitslag er op neer zal komen dat het gebied nu ook feitelijk een deel van Indonesië zal worden, is de hele onderneming nogal overbodig. Ook van tevoren staat vast dat de manier waarop men tot de uitslag zal komen aanvechtbaar is - trou wens ook wel moet zijn. Moesjawa- ra is een Indonesisch begrip met 'n oude traditie, die neerkomt op een gesprek tot een bepaalde opinie al gemeen is. Het is een systeem dat voor de Papoea-bevolking van het eiland vreemd is, zoals ook de wes terse wereld er met enig argwaan naar kijkt. Maar welk ander systeem men ook gekozen mocht hebben, het zou even vreemd zijn geweest voor een bevolking die voor een groot deel nog leeft in verhoudingen van het stenen tijdperk. Waar het op neer komt is, dat ontwikkelder landen de plicht hebben gehad de Papoea's op te leiden tot een status waarin het voor hen mogelijk was geweest om op enigerlei wijze georganiseerd uiting te geven aan hun eigen ver langens. Daarvan is niets gekomen onder het Nederlands bestuur, daar van is evenmin iets gekomen onder het Indonesische. Wat nu wordt vertoond, heeft weinig te maken met het werkelijk uiten van de mening van een volk; het is een manoeuvre waardoor In donesië verlost hoopt te raken van een politiek hangijzer. En iedereen werkt daaraan mee, omdat men er geen enkel belang meer bij heeft dat de toestand hier nog een tijdje zwevend wordt gehouden. Zozeer is die medewerking, dat zelfs een effectieve controle of In donesië de indertijd onder V.N.-aus- piciën gesloten overeenkomst net jes nakomt vrijwel geheel achter wege blijft. Het schijnt alsof 't enige wat van belang is, is dat de wereld niet meer te maken zal hebben met een probleem als dat van Nieuw- Guinea - of West-Irian - waarin 'n achtergebleven volk zijn aansluiting zoekt bij de twintigste eeuw. Hoe sneller een intern Indonesi sche zaak is, hoe sneller de rest van de wereld van een onaangename verantwoordelijkheid af is. Het is een staaltje van pragmatisme, dat vol zit met allerlei aspecten, waar op niemand trots hoeft te zijn. NEDERLANDSE BEDRIJFS LEVEN Het heeft ons getroffen dat op nieuw twee grote bedrijfssectoren hebben besloten tot een fundamen tele doorlichting van hun structuur met het oog op de steeds sneller op tredende wijzigingen in het zaken leven. Wij bedoelen de middelgrote en kleine scheepsbouw en de indus trie en de handel voor gedistilleerd. Zij zullen hun produktiestructuur laten onderzoeken, alsmede de ge wenste bedrijfsomvang, de financie ringsaspecten en de rendabliteit, teneinde hun toekomstkansen te bepalen en tijdig de bakens te kun nen verzetten. Het verwondert ons dat met na me de kleine scheepsbouw eerst nu tot een zodanig onderzoek overgaat. Er is al jarenlang sprake van ma laise in die hoek. Men heeft reeds een aantal bedrijven ten gronde zien gaan en talloze onvervangbare vaklieden zien afvloeien naar el ders. Eerst heeft men dus de ver zwakking laten voortwoekeren en men zet een reddingsactie in op het moment dat het water reeds tot de lippen is gestegen. Dit kan men be paald nog niet zeggen van de be drijfstak gedistilleerd. In de eerste plaats zou daar nooit water tot de lippen stijgen en vervolgens dateert daar de structuurverandering van recenter datum. Twee dingen moeten worden op gemerkt. In de eerste plaats dat (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Het is de moeite waard om het landelijk gebied tussen Kaatsheuvel en Sprang-Capelle eens te doorkruisen. De grens van beide gemeenten wordt ten dele gevormd door de Zuidhollandse Dijk, een naam die herinnering oproept aan vroeger tijden, toen dit Brabantse gebied aan Holland grensde. De fraaie monumentale boerderijen en oude herenhuizen aan deze dijk zijn er het bewijs van dat men, zich in een streek bevindt die niet tot Brabant van Hertog Jan heeft behoort. Veel huizen in deze streek zijn voorgedragen tot plaatsing op de lijst van Monumentenzorg. Zo ook de oude korenmolen aan de Zuidhollandse Dijk. In dit fraaie bouwsel is sinds enkele weken een antiekverzameling ondergebracht, vandaar de nieuwe naam: 't Curiosahuys. De gemeente Loon op Zand/Kaats heuvel is al op heel oude kaarten te rug te vinden. Het spreekt voor zich dat er uit die eeuwen wel wat over gebleven is. Het kasteel in Loon, langs de weg naar Tilburg en de kerktoren van Loon op Zand zijn vele eeuwen oud. Aan de Van Haestrecht- straat, de Zuidhollandse Dijk, de La ge Zand schel, de Hoge Zandschei en de Rechtvaart treft men 18 panden aan die zijn voorgedragen bij Monu mentenzorg. Men wil datgene wat fleur aan de omgeving geeft en her innert aan de andere tijden bewaren. "Jammer is het dat Monumentenzorg vaak zo laat besluit de panden op te nemen. Het is begrijpelijk dat er een wachtlijst is. De restauratiekosten zijn hoog en het aanbed over geheel Ne derland bezien, groot. Het gevolg is dat sommige panden in zo'n slechte staat gaan verkeren dat er weinig meer op te knappen valt óf het kost handen vol geld. Besluit men eerder meestal laag en kunnen met geringe onderhoudkosten, de gehouwen be waard worden", verzucht een van de bewonderaars. Op onze tocht langs de bij monu mentenzorg voorgedragen gehouwen kwamen we terecht hij de uit 1700 daterende oude korenmolen aan de Zuidhollandse Dijk. In de molen zelf heeft Dolf Versteeg zijn curiosahuys gevestigd. De vroegere korenmolen is nu een waar lusthof geworden voor de antiekliefhebber. Dolf Versteeg wil van het Curiosahuys een Brabants museum maken. "U kunt me zien als een cowboy die aan de Zuidhollandse Dijk is neergestreken. Het hele ter rein rond de molen moet als een ran- che worden, met boeren huifkarren en vol met allerlei Brabantse antieki- teiten", zegt Dolf Versteeg. De behaarde antiekhandelaar vertelt graag over zijn valk. "Zo lang ik me herinneren kan heb ik al een voor liefde gehad voor alles wat uit vroe gere jaren dateerde. Oude boten, was mijn eerste liefde. Veel tijd was er niet voor, want ik wilde, en daar stond mijn vader op, eerst mijn studie als chemisch tedimcus afmaken. Mei die papieren op zak ben ik aan het zwerven gegaan. Oude boerderijen, vooral in noord-oost Nederland ko zen we als verblijfplaats. Ik handelde toen maar wat. Als je in zo'n oud boerderijtje woont ga je vanzelf wat knutselen, zo ging ik complete in richtingen maken. Terug in Brabant - in Chaam -- werd ik pensionhou der. De gasten op mijn boerderijen hadden veel belangstelling voor wat ik zelf maakte". Dolf Versteeg zag er handel in en legde zich toe op de vervaardiging van exclusieve verlichting en meube len. Die verlichting maakte hij van kruiwagen-wielen en allerlei oude boeren spullen, zoals hij hetzelf uit- verlichting DEN BOSCH Kolperstraat 19-21 tel. 44962 drukt. In Chaam liepen de zaken goed, zodat er winkels kwamen onder- de naam 't Curiosahuys in Breda, Baarle Nassau en Den Bosch. In de ze zaken worden naast diverse kleine antiekiteiten, de verlidhtingsornamen- ten verhandeld. Door nijver speuren wist Dolf Ver steeg een grote collectie antiek op te bouwen. Daaronder bevinden zich verschillende interessante en kostba re voorwerpen die de musea graag tot hun collectie zouden willen reke nen. Wat maar weinig antiquairs doen en waarover inderdaad iedereen zich verbaasde, Dolf Versteeg reisde met zijn antiek-stand de vaderlandse beurzen af. Dit jaar was hij er voor het eerst bij in de Jaarbeurs in Utrecht en in september telt de na- jaarbeurs hem onder kaar exposan ten. Met zijn antiek-stand heeft de jeugdige Brabander veel succes ge boekt. De belangstelling was grooi en de afname evenredig. Dit noopte hem er toe, naar een gro te opslagruimte te zoeken. Versteeg dacht aan een molen. Die vond hij uiteindelijk in Kaatsheuvel aan de BLIJF FIT EN JONG Koop bij Grotestraat 322, Waalwijk Telefoon 3613 men met regeringshulp tot 'n gron dige doorlichting van deelmarkten uit ons economisch leven kan ko men. Vervolgens dat hier onvol doende en in het algemeen ir* een te laat stadium gebruik van wordt gemaakt. De tijdige research en doorlichting is nog lang niet popu lair genoeg. Men zie naar de textiel sector, naar de metaalbranche, naar de haarden- en kachelindustrie. Hierdoor wordt de arbeidsmarkt niet alleen telkens schoksgewijze verstoord, maar ook aan de consu menten grote schade toegebracht. Want als men op groter schaal, voor al dwars door de gehele bedrijfsko lom, meer onderzoek zou plegen, zouden de kosten van het consump tiepakket kunnen dalen of gelijk blijven. Er zouden dan minder in flatie-zorgen zijn dan thans. V' '".o. i t W -miMS'ite+ï: K.', 7 y.fYl-, De oude korenmolen, nu 't Curiosahuys, gezien door het wiel van een boerenwagen. Boven twee foto's van de "hoerenkamer"een antiekhoek. Zuidhollandse Dijk. "Wat was dat 'n verschrikking, het interieur. Honder den wagens met afval hebben we er uitgesleept". Met foto's onderstreept Versteeg zijn woorden. De vroegere korenmolen is al bijna 15 jaar buiten gébruik. In die jaren huisden bene den varkens, terwijl in de bovenver diepingen (de molen telt vijf etages) het gevolgelte een welkom onderdak vond. Er is dan ook veel werk verzet. Het vuil ruimen was geen gemakkelijk karwei. Daarna zijn de wanden op nieuw bezet, heeft de glazenier alle openingen in de wanden waai ooit luiken of ramen gezeten hebben - van nieuw glas voorzien, werden de balken opgehaald, electriciteit aange legd, kortom de oude korenmolen - die qua capaciteit tot een van de grootste van Nederland behoorde - werd in ere hersteld. Als monurnen tenzorg straks beslist de molen op te nemen dan is er door Dolf Versteeg al veel werk verzet. De zolder zal nog wel wat zorg ge ven. Daar is het "raderwerk" te vin den. Doordat onderhoud in al die ja ren heeft ontbroken is veel versleten. Wil men dat in de oorspronkelijke staat terugbrengen zal er veel geld voor nodig zijn. Gevaar voor instorten of losraken van balken is er niet. De molen lis door deskundigen van Mo numentenzorg grondig onderzocht", vertelt Dolf Versteeg. In de oude korenmolen, die oók de naam 't Curiosahuys kreeg, kan de heer Versteeg een belangrijk deel van de voorraad kwijt. Trouwens ook in de schuren van de nabij gelegen boer derij, waarin het echtpaar Versteeg woont, is al veel antiek opgeslagen. Hier vindt men ook de werkplaats, waar Dolf en zijn twee assistenten aan de verlichting en de meubelen werken. Een kijkje in de menen is de moeite waard. Op de bovenste etage, waar het 'hart' van de molen is ondergebracht, wordt een museum ingericht. Een andere verdieping kreeg de naam "boeren- zolder". Delf Versteeg brengt hier speciaal het boeren-antiek or.Jer. Voor het tentoon stellen van meubels en andere antiekiteiten werden twee verdiepingen ingericht. Een aparte af deling is er dan nog voor kasten. De begane grond wordt geheel in stijl in gericht en zal, volgens de heer Ver steeg, straks cok bijzonder geschikt zijn voor feesten en diners. Antiekliefhebbers kopen, tenminste in de ogen van leken, de mees: aparte dingen. Wat in 't Curiosahuys echter bijzonder hard loopt, is de barbeque- tafel die geheel compleet mei inge bouwde open oven door de fa. Ver steeg wordt geleverd. De afgelopen maand werden er maar liefst 40 van deze tafels verkocht. Hoewel de han del - nog - een grote klant van 't Curiosahuys is, zijn ook particulieren te allen tijde bij Dolf Versteeg wei- kom. Het terrein rond de oude ko renmolen wil Dolf Versteeg tot een ranche, een groot dorpsplein maken, met huifkarren en allerlei attributen. 'Het moet lijken of een groep cow boys aan de Zuidhollandse Dijk is neergestreken"Geen gouddelvers, maar antiekzoekers Medici hebben ontdekt, dat voor kinderen niet alle soorten vakantie goed zijn, zeker niet wanneer het om kleine kinderen onder de tien jaar gaat. Kinderen hebben een rus tige, liefst aan één plaats gebonden vakantie nodig. Het snel wijzigen van panorama's door dagelijkse ver plaatsingen, soms nog gepaard gaan de aan snelle klimaatwisselingen zijn voor kinderen, zeker wanneer ze geen sterk gestel hebben, niet zo best. De regels voor een goede, gezonde vakantie voor kleine kinderen lui den dan ook: 1. vakantie op één vaste plaats, 2. vakantie betekent ook voor het kind rust, 3. elke mid dag moet het kind een poosje sla pen, 4. het kind moet niet de hele Uag in de zon verblijven, 5. pas op voor overmatige afkoelingen. Dus het kind niet in ijskoud water laten spelen e.d. Kinderen reageren namelijk veel feller en intenser op alle dingen dan volwassenen. De emoties die zij tijdens een vakantie ondergaan, wanneer het geen rustige vakantie is, werken dikwijls nog maanden lang na en kunnen een kind ner veus maken. Kinderartsen raden als vakantie- doel met kleine kinderen de zee aan. Over het algemeen heeft het zeeklimaat een bijzonder gunstige invloed op kleine kinderen. Ook het landschappelijk beeld is sterk rust gevend door een zekere monotoon heid, die echter door de steeds ak- tieve golven en het geluid van bran ding e.d. wordt gecompenseerd. Speciaal voor kinderen met aan doeningen aan de ademhalingsor ganen zoals kinderen met astma en bronchitus, is het zeeklimaat tij dens de vakantie een ware thera pie.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 11