waalwijkse en UnqstRaatse couRant Waspik wil landelijke gemeente in de Langstraat blijven Rusland en China Nabij nieuwe komt een winkelgalerij dorpsplein PLANNEN OP GEBIED VAN RECREATIE VOORLOPIG VAN DE BAAN Yenuiscomplex Industrie van ^Wlierlo Instruktiebad is nog niet te realiseren Jachthaven Woningbouw Dorpsplein Jeugdwerk Leraren ontevreden over Mammoetwet Co ra su ment vaart wel bi] de prijsoorlogen DONDERDAGAVOND 21 AUGUSTUS 1969 92e JAARGANG No. 67 het Z Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO': In verband met de steeds ernsti ger wordende grensincidenten tus sen Russen en Chinezen in het hart van Azië, waardoor de spanning langs de duizenden kilometers lange grens tussen deze beeide geweldige rijken tot maximale hoogte is ge stegen, verwachten sommigen een oorlog tussen de Sowj et-Unie en communistische China. Het ziet er inderdaad naar uit, dat oorlog de normale voortzetting zal zijn van de politiek, waar deze niet slaagde. En toch zijn er veel deskundigen, die twijfelen aan deze mogelijkheid. Gaan we eerst uit van het uitbre ken van een conventionele oorlog, zonder gebruikmaking van moderne ABC-oorlogsmiddelen. In dat geval staan er twee reuzen tegenover el kaar, die beiden beschikken over een enorm potentieel aan mensen en materiaal. Iedereen weet al voor af, dat er voor beide landen in dat geval geen overwinning te verwach ten is. Zij kunnen elkaar niet defi nitief verslaan en een dergelijke strijd zou neerkomen op een jaren lange uitputtingsoorlog, die tenslot te toch zou moeten eindigen in een compromis. Dan blijft er de mogelijkheid van een oorlog met alle middelen, dus ook met bijvoorbeeld atoomwapens. In dat geval zou de Sowjet-Unie uiteraard de beste kansen hebben, omdat China in deze ontwikkeling ver achter loopt en het wat atoom wapens betreft niet tegen de Rus sen kan opnemen. In een dergelijke oorlog zouden de Sowj ets voor het forum van de gehele wereld open lijk te schande staan als de agres sors, die het aandurfden een atoom oorlog te ontketenen. Wat rest er dan nog als mogelijk heden van militair optreden? De Sowjets zouden kunnen overgaan tot een aanval met conventienele wapenen met een beperkt doel, zo als de Chinezen dat zelf in 1962 te gen India deden. Hier gaat het, om een razend snelle overval, een soort "blitz krieg", naar een snel te bereiken geografisch doel. Stoppen van het militair geweld en snel tot overleg komen. Militair is dit een verleidelijke mogelijkheid, dat staat vast, maar politiek betekent het een utopie. Men kan hierbij niet ontkomen aan de vraag, in hoeverre een dergelijk resultaat een blijvende politieke overwinning voor de Russen zou kunnen zijn. Een tweede „Praag" in het Verre Oosten zou de Sowjet- Unie in het reeds verontrust be wustzijn van de onderontwikkelde landen tot een nieuwe imperialis dien zou de Russisch-Amerikaanse tische macht bestempelen. Boven- verhouding, die juist nu wat soepe ler begint te worden, hierdoor zwaar worden belast, want de V.S. zouden moeilijk stilzwijgend kun nen toezien, bij een nieuwe proeve van de Russische agressie. Het re sultaat van een hierdoor noodzake lijk geworden Amerikaans politiek optreden, zou kunnen leiden tot een (gedwongen) partnerschap tussen Washington en Peking. Peking dat zelf geen agressieve plannen koestert, omdat het tot een offensieve politiek niet in staat is, behoeft daarom in het geheel geen vrees te koesteren voor de Sowjet- Unie en het benut de grensinciden ten dan ook op de juiste wijze en wel door aanvallen met woorden. In westerse kringen is men geneigd te glimlachen en weinig belang te hechten aan de daarbij terminolo gie, maar de Sowjets nemen dit hoog op, omdat in de marxistische ideologie propoganda en formule ring een centrale plaats innemen. Het woord is namelijk een niet te onderschatten stijdmiddel en elke zn heeft dan ook een politiek doel. Wanneer de Chinezen spreken over "Sowjetrenegatenkliek" en over "nieuwe tsaren" in verachtelijke, verwijtende en uitdagende zinnen, dan is dat een niet te onderschatten politieke praktijk, die de Russen diep kwetst. De vraag blijft echter nog steeds; wat zullen de Sowjets hiertegenover stellen? Militair ge weld zou het paard achter de wa gen zijn. (Van onze verslaggever) WASPIK - Een landelijke gemeente in de Langstraat; zo staat de ge meente Waspik beschreven in tal van VVV-uitgaven. Wie dan verder leest vindt er als "bezienswaardigheden" de Hervormde Kerk 15e-l6e eeuw met bezienswaardig interieur en de 19e eeuwse R.K. Waterstaatskerk. Als natuurschoon wordt het polderlandschap ten noorden van dit bijna 4000 inwoners tellende dorp aangegeven. Burgemeester H. C. Welling is het met deze beschrijving van zijn gemeente wel eens. "We willen het ook landelijk houden. Dat moet in alles blijken, met name in de woning bouw. Natuurlijk moeten we wel attraktief als woongemeente blijven. Daar voor moeten voorzieningen geschapen worden, die we denken in een win kelgalerij, aardige woonwijken en sport- en spelaccomodatie"De gemeente Waspik probeert met name op het gebied van de recreatie in het water rijke gebied van de Langstraat mee te spelen. Helaas moeten veel plannen in de kast blijven liggen omdat financiële middelen ontbreken. Een aardig plan, waarmee de inwo ners van Waspik bijzonder gelukkig zouden zijn, is voorlopig in de kast beland: het instruktiebad. Het ge meentebestuur had al lang plannen voor een instruktiebad. "Het moest een bad worden, aangepast aan onze gemeente. Geen kostbaar object. We dachten met 4 ton (verreweg de mees te baden vergen het dubbele) een bud van 16 bij 8 meter te kunnen bouwen. Dit zou dan bij uitstek geschikt zijn voor het schoolzwemmen" "In eerste instantie waren schoolbe sturen uit de omgeving (Waalwijk, Spr.-Capelle, Raamsdonksveex) wel bereid met klassen naar Waspik te komen voor het zwemmen". Als er van deze zijde voldoende belangstel ling bestaat, zo vervolgt burgemees ter Welling, dan was met dit schoolzwemmen als basis de ex ploitatie haalbaar. Bijna alle gemeen ten in de omtrek hebben nu zelf plan nen voor een instruktiebad. Alleen met de Waspikse scholen is het niet realiseerbaar, temeer omdat we dan niet voor subsidie in aanmerking ko men. Hoe spijtig we het ook vinden, de plannen hebben voorlopig een plaats in de kast gekregen". Helemaal van de baan is het Recrea tieplan, dat beoogde van de water plas die langs de weg Waspik-Waal- wijk ligt, een recreatieobject te ma ken. Dit plan is technisch niet uit voerbaar. Waar wel aan gewerkt gaat worden is het jachthaventje aan het Oude Maasje. Nu vast staat dat dit gebied wordt beveiligd, naar ahe waarschijnlijkheid door een keersluis, wil men tot een betere outillage in dit haventje komen, In welke vorm dit gegoten gaat worden staat nog niet vast. "We denken hier zeker niet aan een Drimmelen of Heusden. Waspik moet in de toekomst een rustige aanleg plaats worden voor jachten. We den ken aan zo'n 80 boten. De haven ligt leuk en er is veel belangstelling. Dat bewijzen de 50 boten wel die er nu reeds een plaats hebben gevonden", vertelt Waspiks eerste burger, die blij is in ieder geval op dit gebied van de recreatie iets van de grond te krijgen. Bijzonder aardig is het tenniscomplex dat enkele maanden geleden in ge bruik is genomen, en dat deze week is gecompleteerd met een fraai pavil joen. Het was oorspronkelijk de be doeling, dat er in het bestemmings- Oorspronkelijk werkten er 15 perso nen aan, maar het werk was nog geen twee dagen oud of 12 arbeiders had den zelf al ander werk gevonden. In dit verband gezien is de aanleg van de weide dus ook erg nuttig geweest. Een teer punt voor burgemeester H. Welling is nog steeds de woningbouw "Op de lijst van woningzoekenden staan ruim 100 personen. Als de helft daarvan een reëele behoefte aan een woning heeft en we tellen er de ge zinnen bij, die vanwege sanering aan een nieuwe woning geholpen moeten worden, dan 'hebben we zeker 100 woningen nodig", zegt de burgemees ter. Toch wordt er in Waspik wel ge bouwd. Vijftien hejaardenwoniiigen zijn in aanbouw. De bouwvereniging gaat binnenkort elf drive-in woningen bouwen. Dit worden de eerste woningen in 'n ho gere huurklasse. Exclusief de stook- BURGEMEESTER H. C. WELLING landelijk houden verlichting DEN PiOSCH Kolperstraat 1 9 21 tel. 44962 plan Noord één tennisbaan zou wor den aangelegd. Ged. Staten stemden dan ook in met het krediet dat de raad hiervoor had uitgetrokken. Bur gemeester Welling vindt dat werk met werk gemaakt moet worden Hij slaag de er in, zonder het krediet te over schrijden, het complex meer aanzien te geven met een tweede baan. De dienst gemeentewerken heeft de laatste weken hard aan de bouw van een tennispaviljoen, waarin enkele kleedkamers en douche-gelegenheden. Dit paviljoen is deze week gereed ge komen. De tennisclub "Waspik" die kort voor de opening van de banen is opgericht kan zich al in een groot ledental verheugen. Een instrukteur brengt de tennis(st)ers de nodige spelervaring bij. Vooral in de avond uren en in de weekenden worden de banen intensief bespeeld. Voor het complex is een speelweide voor de jeugd aangelegd. De weide is nu ingezaaid en zal, als het gras is opgekomen, worden opengesteld voor de jeugd. De speelweide is aangelegd in GSW-verband. kosten gaan deze huizen zo'n 180 tot 185 doen. Men rekent deze wo ningen op wat doorstroming. Overi gens ziet het gemeentebestuur ook graag nieuw "bloed" in Waspik ko men. In het eerste half jaar nam het inwonertal opnieuw met 11 personen af. Op het gebied van de woning bouw maakt Waspik overigens een uitzondering. De laatste jaren is er meer door particulieren gebouwd dan in de woningwet-sector. Voor het eerst in de geschiedenis van Waspik verrijst er in Waspik-Bene den een centrum. Nabij de Hervorm de Kerk aan de Schoolstraat zal een dorpsplein worden aangelegd. Hier komt ook een winkelgalerij, waar ne gen winkels in worden ondergebracht. Burgemeester Welling verwacht ook dat de toekomstige uitbreidingen van Waspik in deze hoek zullen moeten worden gerealiseerd. Voor de winkel galerij, die wordt uitgegeven door de Koepel N.V. uit Breda is veel belang stelling. Naar alle waarschijnlijkheid zullen er ook enkele branches in wor- Twee foto's uit Waspik. In de Schoolstraat (voor de fraaie Water staatskerk) komt een dorpsplein. Waspik krijgt daarmee voor het eerst in de geschiedenis een centrum. den ondergebracht die momenteel in Waspik nog niet aanwezig zijn. De vorming van een dorpsplein is in Waspik dringend nodig. Het plein kan dan worden benut voor het hou den van de kermis, eventueel markt. Ook de bushaltes zullen er worden ondergebracht. Bijzonder tevreden is burgemeester Welling over de industrie-vestigingen in zijn gemeente. De laatste tijd zijn er aardig wat arbeidsplaatsen bijge komen. De N.V. Pacros heeft er een nieuwe fabriekshal bijgebouwd, ter wijl er nog plannen bestaan voor ver dere uitbreiding. Ook de Betonfa- briek van Lips gaat bouwen. De der de uitbreiding staat op het program ma bij het textielbedrijf N.V. Alofs. Bijzonder jammer was het dat een zware brand, enkele maanden geleden de vleesfabriek Oscar Keunen trof. Men wil zo snel mogelijk een frisse moderne fabriek gaan bouwen. Dank zij een bedrijfsschadeverzekering was het mogelijk al het personeel in dienst te houden. Het gemeentebestuur van Waspik voert verder nog onderhande lingen met 'n drietal industrieën over nieuwe vestigingen. Ook op het gebied van het onderwijs zijn er in Waspik weinig wensen. De scholen voor l.o. zijn of nieuw of ge moderniseerd. Aangezien er in een straal van 10 km elke vorm van on derwijs kan worden genoten heeft Waspik geen behoefte aan scholen voor voortgezet onderwijs. Op het gebied van het jeugdwerk worden in Waspik veel aktiviteiten ontwikkeld. Burgemeester Welling, die voorzitter van de Stichting Jeugd- belangen is, zoekt wel naar 'n oplos sing voor de oudere jeuigd. 'n Nieuw home voor deze groep jongelui kan misschien gevonden worden in de oude jongensschool. Belangrijk vindt de burgemeester het dat de jeugd ook zelf aktiviteiten ontwikkeld. "Alles moet niet van het bestuur uitgaan. Jammer is het dat de zelfwerkzaam heid nog ver te zoeken is. In de con- tactraad hebben we speciaal 'n aantal jongeren opgenomen om hen zo de kans te geven mee te denken en mee te beslissen". Burgemeester Welling wil dus graag ■Qxcluaieve 3f.erenkleding voor alle inwoners. Zo zijn er het af gelopen jaar twee hearings geweest waarop iedere inwoner een probleem kon aanroeren. Het gemeentebestuur hoopt hiermee te bereiken dat de ge dachten die onder de bevolking le ven, beter doorkomen. Juist door sa menwerking kan men Waspik tot een bloeiende en leefbare plattelandsge meente maken. In lerarenkring heerst een zekere ontevredenheid nu de mammoethwet realiteit gaat worden. In het kader van deze wet, zal er meer van de lera ren worden gevraagd en velen van hen zijn van mening, dat zij reeds zijn overbelast. Als gevolg hiervan rom melt het enigszins in de onderwijswe reld. Dit heeft er toe geleid, dat de staatssecretaris Grosheide, van on derwijs en wetenschappen, zich in 'n brief tot de rectoren van de rijks scholen voor VWO en HAVO onder wijs heeft gericht. In deze brief stelt de staatssecre taris, dat er ondanks gerechtvaadig- de wensen, op een aantal punten on voldoende rekening wordt gehouden met verbeteringen die onlangs werden ingevoerd en verbeteringen die reeds in voorbereiding zijn. Met zijn brief tracht de staatssecretaris olie op de golven te gooien, maar in onderwijs kringen is men van mening dat er toch nog veel zal moeten veranderen en men is van plan, hier binnenkort nadrukkelijk de aandacht op te vesti gen. Er is in ons land een gigantische suikeroorlog aan de gang. Er wordt steeds meer aan de prijzen geknab beld en er is reeds een bedrijf die de klant bij aankoop van bepaalde arti kelen, een kilo suiker cadeau geeft met nog tien cent extra. Dat is na tuurlijk iets absurds, maar het heeft ook zijn waarde zelfs in vele opzich ten. Voor de winkeliers wordt het mis schien op deze manier duidelijk, dat een dergelijke dwaze concurrentie strijd in wezen totaal geen zin heeft, maar anderzijds vaart de consument er wel bij, zoals die steeds wel voer bij alle prijzenslagen zoals we die ge kend hebben van mixers, koelkasten, margarine, brood enz. Het interessan te is namelijk dat aan het eind van zo'n prijzenoorlog de nieuwe normale prijs steeds lager ligt dan de voor gaande en er is dus sprake van voor deel voor de consument.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1