waalwijk.se en LanqstRaatse coiiRant Boerderijen op Fellenoord en Giersbergen worden gerestaureerd Doe-het-zelf zaak in deel V.W.-garage fe Kaatsheuvel u. TRUFFELS VAN MIL WASPIK Waalwijk gaat bosbomen op zaterdagmiddag 4 oktober B B B B B RAAD DRUNEN STELDE KREDIETEN BESCHIKBAAR VAN GRASDUINEN TOT BOSBOMEN Nieuwe scholen in Elsiieut en plan Braken-West ©mderwijs HVSosiumenfeiizorg Hubo - Utrecht brengt in Kaats heuvel aBle mate rialen handenarbeid Kredieten Diversen Geïnspireerd op Pax-Christi-tochten Gespreksthema medezeggenschap Programma Fa. Schuurmans DONDERDAGMIDDAG 28 AUGUSTUS 1969 92e JAARGANG No. 69 van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. C'4167-2002 xuergapj, -adres „ECHO" DRUNEN - De raad van de gemeente Drunen was dinsdagavond in openbare vergadering bijeen. In anderhalf uur werkte de raad zich door de 17 punten tellende agenda van medewerking voor het onder wijs en de goedkeuring van enkele credieten wel de voornaamste wa ren. Zo werd in principe medewerking toegezegd voor de bouw van een nieuwe lagere school in Elshout eneen protestant christelijke kleuter school. Credieten werden gegeven voor aanschaf van meubilair en leer middelen voor diverse scholen. De brandweer zal worden uitgerust met een zendapparatuur. De Hoge Braken vroeg en kreeg voor de verbou wing een aanvullend crediet van 25.000,-. De aanleg en uibreiding van het gasnet in Vennen Oost vroeg een bedrag 300.000,-. Dit laatste was een rendabele investering. Aan het begin van de vergadering werden enkele door het raadslid v. Venrooy ingediende vragen beant woord. Dez vragen hadden betrek king op de aanleg van trottoirs in Elshout in de Norbertijnenstraat. De bouw van bejaardenwoningen, de verlichting in de Mariondonk- straat en de riolering in Elshout. Met betrekking tot de aanleg trot toirs wees de voorzitter er op dat het verlenen van een crediet nog niet inhoud dat het werk dan di rect kan worden uitgevoerd. Ove rigens had het gevraagde alle aan dacht en zou binnenkort met de werkzaamheden kunnen worden aangevangen. De bejaardenwoningen waren in het plan voor Elshout opgenomen maar de voorzitter wees bij dit punt op wat eerder in een vorige verga dering ove- deze zaak gezegd was. De kwestie verlichting zou spoedig worden opgelost. De riolering was een moeilijke zaak. Zoals bekend waren hiervoor plannen en men heeft de metingen reeds verricht. De uitvoering van het werk zal nog wel enige tijd moeten wachten zo wel om technische als om financi ële redenen. De heer v. Venrooy vroeg echter voor de riolering toch alle aandacht omdat er op vele pun ten een onhoudbare toestand was. In deze gevallen bepleitte hij een noodoplossing. De voorzitter be loofde deze zaak te zullen onder zoeken. De raad gaf op deze vergadering haar toezegging in principe mede werking te verlenen bij de bouw van een nieuwe school in Elshout een nieuwe kleuterschool in Braken Oost. De voorzitter wees er op dat de bouw van scholen momenteel sterk geremd wordt door het ont breken van financieringsmiddelen. De bouw van bovengenoemde scho len zal derhalve naar zijn mening nog wel enige tijd op zich laten wachten de heer v. Lammeren gaf bij deze zaa'k nog enige toelichting t.a.v. de bouw van scholen in Ven nen Oost. De bouw van de lagere school aldaar is reeds begonnen en men heeft goede hoop dat deze met de jaarwisseling in gebruik zal kun nen worden genomen. Er zullen dan 4 klassen in gebruik moeten worden genomen door de lagere school ter wijl nog twee lokalen aan een ar chitect opdracht gegeven tot het ont werpen van de 6 volgende klassen. Zoals bekend zal deze school in Ven nen Oost een 12 klassige school moeten worden. Voor de lagere school van Vennen Oost telde men voor aanschaf meubilair een bedrag beschikbaar van 65.000,- Koop en verkoop van gronden is een punt dat geregeld terug komt op de agenda. Dit maal betrof het verkoop van een aantal bouwgron den in uitbreidingsplannen voor de daarvoor geldende prijzen. Tevens werd grondruil goedgekeurd tussen de Fa. Lips en de gemeente. Het be trof hier een weg door het Groene Woud en de grond in Vennen Oost. Drunen is geen plaats dat rijk is aan monumenten toch zijn er twee die in deze raadsvergadering de aandacht vroegen. Het preadvies zegt hierover: Ingevolge de monumentenwet van 9 augustus 1961 zijn in onze gemeen te enige gebouwen door het Minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk geplaatst op de monumentenlijst. Dit houdt in dat deze gebouwen beschermd zijn en alleen hersteld of gewijzigd mo gen worden met toestemming van de Rijksdienst voor de monumenten zorg. De wet beoogt een monument (Van onze verslaggever) KAATSHEUVEL - Op de grens van de gemeenten Kaatsheuvel en Sprang-Capelle komt een grote verkoophal voor de 'Doe-het-zelver'. 'Tot deze groep kunnen steeds meer mensen gerekend worden. Vandaar dat de firma HUBO uit Utrecht besloot in een gedeelte van het verkooppand van Garage Van Mossel aan de Jan de Rooijstraat in Kaatsheuvel een grote hal met 1001 produkten voor de doe-het-zelver in te richten. Maandag 1 sep tember gaat deze Hubo-zaak in Kaatsheuvel voor het publiek open. In het pand heeft Volkswagengarage Van Mossel uit Waalwijk reeds en kele jaren een filiaal gevestigd. Met name het verkoopapparaat is hier on dergebracht. Aanvankelijk werden in het Kaatsheuvelse bedrijf ook grote reparaties uitgevoerd. De heer Van Mossel is tot de conclusie gekomen dat het beter is dit onderdeel te cen traliseren in het bedrijf te Waalwijk. Er worden enkele nieuwe apparaten aangekocht, die uniek zijn in de auto wereld. Het spreekt voor zich dat 'n dergelijk kostbare apparatuur slechts op een plaats kan worden benut. Wel blijft het quiok-service station in Kaatsheuvel gevestigd. Daarnaast is de verkoopstaf hier te vinden. Het pand omvat namelijk een enorme showroom waar zowel alle nieuwe auto's als occasions zijn te vinden. In een hal van 24 bij 15 meter wordt de doe-het-zelf zaak ondergebracht. Hier vindt men, bijzonder overzich telijk opgesteld, alle Hubo-produkten zoals hout, vezelwaren, triplex, ijzer waren, etc. Alle materialen die een doe-het-zelver kan gebruiken vindt men er. Hubo telt in Nederland maar liefst 170 zaken. De produkten wor den in de fabrieken in Utrecht voor gébruik klaar gemaakt. In deze doe-het-zelf hal, waar een deskundige de klanten adviseert, wordt een hoek ingericht voor recrea tieve handenarbeid. Nu door de in voering van de Mammoetwet steeds meer scholen naar handenarbeid over gaan, ontstaat er een grote behoefte naar materialen. Hieraan zal in het Hulbo-bedrijf in Kaatsheuvel niet ont breken. In de toekomst zullen er de monstraties worden gegeven voor leerkrachten en leerlingen. Hoe kan het anders, in een garage- pand; in deze hobby-speciaalzaak zul len ook auto accessoires in de uitge breide zin verkrijgbaar zijn. Vanaf maandag 1 september kan men er te recht. Ideaal is de grote parkeerruim te rond de zaak. De doe-het-zelver uit Kaatsheuvel en Sprang-Capelle kan nu voortaan in eigen omgeving zijn materialen kopen. voor het nageslacht te bewaren, waarbij ten nauwste is verbonden de mogelijkheid dat de eigenaar des gevraagd subsidie van overheids wege ontvangt. In de normale onderhoudskosten wordt geen subsidie verleend. In dien echter meer ingrijpende her stellingen en vernieuwingen moe ten geschieden is het in principe mo gelijk hierin een overheidssubsidie te verkrijgen. Uiteraard moeten de ze herstellingen en vernieuwingen voldoen aan de door de Rijksdienst voor Monumentenzorg te stellen eisen. Door het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk is thans ook subsidie toegekend voor het herstel, respectievelijk restau ratie van twee op de z.g. monumen tenlijst geplaatste gebouwen. Deze monumenten zijn: 1. de oude boer derij op de Fellenoord, eigendom- van de Stichting „Vrienden van de Fellenoord"; 2. de boerderij met schuur, Giersbergen 2a, eigendom van de heer A. P. van Oijen. De boerderij op Fellenoord zal als heemkundig centrum worden inge richt en gebruikt. In verband met het culturele karakter is door het Ministerie een bijdrage van 40% toegekend in de restauratiekosten, welke begroot worden op 62.500,-. De herstellingen van het pand Giersbergen 2a bestaan uit een hoog nodige vernieuwing van het rieten dak van de boerderij en de schuur, waarvan de kosten 8.200,- belopen. Voor dit geval is door het Ministe rie een subsidie toegekend van 30%. De raad besloot de gevraagde bij drage te verschaffen. Voor de aanschaf van zendappara tuur voteerde de raad een subsidie van 2900,-. Het betreft hier zend apparatuur voor de brandweer. De ze apparatuur is noodzakelijk in re gionaal verband. De verbouwing van de Hoge Braken vergt een extra bedrag van 25.000,-. De voorzitter deelde mede dat vermoedelijk half september zal worden gestart met een film in de bioscoopzaal en dat half oktober de zaal officieel zal werden geopend een en ander ge schied in overleg met de beheers commissie. De uitbreiding van de gasleiding Vennen Oost vraagt een bedrag van f 300.000,-. De raad stel de dit bedrag voor een rendabele in vestering beschikbaar. De agenda punten salarisveror dering en politie verordening gin gen als hamerstukken door de kwes tie nieuw vergoedingen voor de vrij willige brandweer was voor het raadslid A. Brok aanleiding om het gemeentebestuur dank te brengen voor de wijze waarop men deze zaak heeft behandeld. Het betrof hier een aanpassing aan de regiona le regeling. zachte roomvulling, doordrongen van marasquin-likeur, omsloten door pure chocolade en bestoven met cacao. Voor dat vleugje pittigheid BANKETBAKKERIJ WAALWIJK GEMEENTERAAD MAAKTE UITSTAPJE De gemeenteraad van Waspik, in clusief het college van burgemees ter en wethouders, maakte een uit stapje naar Rotterdam en Scheve- ningen. Attractiepunten waren de metro, een rondvaart, de Pier en een diner. De avonduren werden doorgebracht met Fons Jansen. SUPPORTERSCLUB De supportersclub van de voetbal vereniging Waspik hield in de kan tine van Elzenhage een geannimeer- de contactavond. Het cabaret-duo Hij en van 't Zelfde uit Tilburg le verde een wezenlijk aandeel in het amusement van de avond. BEJAARDENSOCIëTEIT De bijeenkomsten van de bejaar densociëteit zullen in september weer gaan draaien. Op 9 september is de opening in het gemeenschaps- WAALWIJK - Toen vier jaar geleden in het kader van het bedrijsa- postolaat enkele Waalwijkse jongelui plannen beraamden voor een ge- sprekswandeltocht voor werkende jongens en meisjes, hebben zij niet vermoed, dat nog ooit volwassenen achter hen aan zouden komen. De doopnaam „grasduinen", die deze tocht van meet af aan meekreeg, is in de loop der jaren een begrip geworden, dat nu ook volwassenen heeft aangesproken. Uit deze hoek hebben enige enthousiastellingen de kop pen bijeen gestoken en na rijp beraad definitief besloten om het experi ment van een volwassenentocht te wagen. Deze werkers van het eerste uur,die al anderhalve maand druk bezig zijn met de voorbereidingen, hebben naarstig gezocht naar een typeren de naam, die in dezelfde geest, als het speelse woord grasduinen iets vertolkt van het Leitmotiv van deze tocht voor volwassenen. De keus is gevallen op een niet-bestaande woord „bosbomen". Naar zijn afleiding herinnert dit woord aan „bomen", druk same" in gesprek zijn; en dat niet zomaar, bij een kopje thee, maar midden in de bossen van Waal- wijks natuurschoon. Grasduinen en bosbomen zijn ge ïnspireerd op de bekende Pax Christi-tochten, die reeds vele jaren nationaal en internationaal vele be langstellende trekken. Er zit een diep menselijk karakteristiek in de ze tochten verscholen; daardoor wordt de steeds groeiende belang stelling misschien verklaarbaar. Het zit de mens in zijn bloed om zwer vend rond te trekken. Alle eeuwen door heeft hij dat gedaan; en in vakantietijd komt dit oerinstict weer te boven. De mens lijkt een opgejaagde vogel, die alsmaar ver der vliegt, die zoekt en niet vinden kan. En in zijn hunkering naar een vaste Heimat zoekt hij steun bij z'n medemens, met wie hij zich als tochtgenoot verbonden voelt. „Pel grimstocht der mensen", heet het in een bekend kerklied. Op zaterdagmiddag 4 oktober gaat men in Waalwijk- bosbomen: samen op weg als mensen die bij el kaar horen. De tegenstellingen, die mensen verdelen, zouden voor een ogenblik moeten vervagen. „Wij zijn van jongsaf aan gewend de wereld, waarin wij leven op te delen in allerlei groepen. Sommige mensen horen bij ons, andere zijn heel anders dan wij. Dat kan leiden tot gezichtsbedrog, want onze huis kamer is niet het middelpunt van Nederland en Nederland is niet het middelpunt van de wereld. Wij zien onszelf gauw als gewoon, en ande ren als apart. Maar de anderen zijn niet altijd zoals wij denken dat ze zijn. Wij zijn vaak bevooroordeeld. Vooroordelen leiden gemakkelijk tot wantrouwen en afkeer, tot apartheidspolitiek, die wij in eigen omgeving en in heel de wereld voe ren." Zo werd eens geschreven in 'n gespreksagenda over het thema saamhorigheid (Past. Gespr. bisdom Den Bosch 1967/68). Wij verdélen de wereld en de men sen, zowel in het grote als in het kleine levensverband. Bosbomen wil dicht bij huis beginnen: daar waar een scheiding wordt aange bracht tussen geschoolden en onge schoolden, tussen directies en ar beidend personeel, tussen progres sieven en conservatieven, tussen priesters en leken, tussen overheid en burgerij, tussen mannen en vrou wen. Bosbomen wil mensen samen brengen uit alle rangen en standen; mensen; die bij alle verschillen, in de grond van de zaak eikaars gelij ken zijn in hun hunkering naar ge luk. Zo komen we aan de sfeer en aan het thema, van het gesprek onder weg. Uitpraten is het motto. Spuien, je hart luchten, en een klankbord vinden bij je tochtgenoot. De ver stopte verbindingskanalen tussen mensen openbreken. Klaarheid en helderheid verschaffen aan elkaar. Heel veel on-EEN-igheid wordt uit misverstand geboren, waar men sen elkaar niet begrijpen, waar langs elkaar wordt heengepraat. Uitpraten over alles wat ons bezig houdt in het leven van elke dag, op het werk, in de politiek, in de kerk. Uitpraten om eikaars standpunten te leren kennen. Uitpraten om el- kaars zorgen en problemen aan te voelen. Uitpraten om dan samen op te bou wen. Samen denken over wat ge beuren moet. Samen praten over ieders aandeel in het grote geheel. „Medezeggenschap" met een woord, dat ieders aandacht trekt. Medezeg genschap, maar dan niet als een be grip, waarmee te pas en te onpas wordt gewaaid, als een vlag die de lading van een moterschuit dekt. Maar medezeggenschap, meer als een plicht dan als een recht. Een plicht tot samen denken en samen werken aan de leefbaarheid van on ze wereld. Ons verplichte antwoord, onze ver-ANTWOORD-elijkheid voor de maatschappij van van-daag en morgen. Wij praten over verouderde struc turen van onze maatschappij, die ge wijzigd moeten worden. Wij willen nieuwe wetten om ieders recht te waarborgen. Maar waar de mense lijke bereidheid tot samenwerken en samenleven ontbreekt, daar is iedere nieuwe structuur een slag in de lucht. Al deze overwegingen zaten voor op, toen het aktiecomité tot bosbo men besloot. Het aktiecomité durft de tocht aan, omdat het gelooft in de waarde van deze samenspraak. Waar positief-ingestelde mensen sa men hardop durven denken over mens en samenleving, daar wordt een kiem gelegd voor iets goeds, daar gaan ogen en oren open voor elkaar. huis te Waspik, waarna op 11 sep tember weer het gemeenschapshuis in Waspik-Boven de deuren voor de bejaarden zal openen. KERMIS Waspik maakt zich weer op voor de jaarlijkse kermis. De kerkvaart- sestraat zal weer het middelpunt van de diverse kermisattracties zijn. De Waspikse harmonie en de zang vereniging Polymnia zullen weer hun tradionele matinees verzorgen. Zaterdagavond en maandagmorgen treden in De Statie een aantal ar tiesten van eigen bodem op onder leiding van de heer R. v. Dongen. Een ouderwets Waspiks matinee dus onder de titel: zet je beste been tje voor. Toneel, zang, cabaret, pa rodie en veel muziek dat voor dona teurs van de harmonie gratis te ge nieten valt en waarvoor anderen graag entreegeld over zullen heb ben. Polymnia treedt zondagmorgen weer op. Onder leiding van de heer C. van Iersel studeerde het koor een gevarieerd programma in met wer ken van Mozart, Hadyn, Karse meijer en vele anderen. Ook de Wie ner Schnitzel van de harmonie zal hier aan meewerken. In de diverse café's is er muziek in alle toonaar den en ook hier worden er voor de morgenuren matinees georgani seerd. MEDISCHE DIENST Zaterdag 30 en zondag 31 augus tus zal dokter R. Wijffels in Waspik de dokterspraktijk waarnemen. Tel. 250. WIJKVERPLEGING Tijdens het aanstaande weekein de zal zuster Marina de wijkverple ging in Waspik waarnemen. Tel. 370. Zonder al te zeer vooruit te lopen op concrete detailles, volgt hieron der een globaal programma van de tocht op zaterdagmiddag 4 oktober. Om half drie verzamelen zich de Verkoop Verhuur TENTEN KAMPEER-ARTIKELEN A.N.W.B.-Tentenverhuurder Thorbeckelaan 23, Waalwijk Tel. 04160-2929 trekkers in het Hervormd Vereni gingsgebouw „Dukdalf", Blijde in- comstlaan 9, Waalwijk. Daar wordt de groepsindeling bekend gemaakt. Daarna begint de tocht. Tot zes uur is men onderweg. Vanaf zes uur staan de deuren van café „De Roes- telberg" open. Daar is het eindpunt. Om half zeven wordt iedereen ver wacht aanwezig te zijn. Dan begint het gezamelijk eindgesprek. Elke groep vertelt kort wat onderweg besproken is. Daarna is er gelegen heid tot zaaldiscussie. Omstreeks half negen volgt een samenvatting, waarop een kort moment van be zinning het gesprek besluit. Om half negen gezamelijke koffietafel en ge zellig samenzijn tot half elf. Dan staan er bussen gereed om ieder veilig huiswaarts te brengen. Voor deelname moet men zich voor af laten inschrijven. De kosten, 5,- p.p., moeten bij inschrijving voldaan worden. Men kan zich aanmelden op de volgende adressen: Mr. v. Coothstraat 72, v. Lovenlaan 22, Grotestraat 337, Grotestraat 244a, Averuitstraat 35, Prof. Pieronstraat 2, Past. Kuiperstraat 14, Markt 4a.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 9