waalwijkse en LanQStRAAtse cour An t burgemeester m. van prooijen vindt woningbouw nog steeds een groot probleem In Sprang-Capelle komt volgend jaar flatgebouw voor bejaarden Prins Claus viert zaterdajj 43 ste verjaardag! I Moderne kapers ■SHBMBfSaBMI Op complex van Centrum „Achter de Hoven" in Sprang Dienstencentrum Woningbouw Teleurgesteld Onderwijs Volgend jaar ÜK DONDERDAGAVOND 4 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 71 De tcho van het Zuióen Abonnement Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 - Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" Het schijnt tegenwoordig de meest normale zaak van de wereld te zijn, dat oorlogvoerenden, al naar mate het geschil zich verder uit breidt tot een totale oorlog, geen middel te min vinden om de te genstander te treffen. Om het ge makkelijkst resultaat te boeken, met de minste risico's valt men op de meest onverwachte momenten dat aan, wat zich niet of nauwelijks kan weren. Een goedkoop effect, dat geen blijk geeft van geweldige moed van de bedrijvers. In vroegere tijden zagen we iets soortgelijks in de vorm van de ka pers, die uit naam van een of ander land de onbewapende koopvaarders van het vijandelijke land aanhielden en in beslag namen. Men zou ver wachten, dat we dit primitieve sta dium inmiddels te boven waren, maar in liefde en oorlog is alles ge oorloofd, dus zijn er altijd wel hel den te vinden, die tot de tanden be wapend een vliegtuig van een bur gerluchtvaartmaatschappij in de lucht, waar het meest kwetsbaar is eh waarbij men parasiteert op het verantwoordelijkheidsgevoel van de commandant en de bemanning ten opzichte van enige tientallen bur gers, durven aan te valen, waarbij de bemanning onder bedreiging van wapens opdracht krijgt naar een of ander vliegveld te vliegen en daar te landen. .Voor redelijke vormen van piraterij zal geen weldenkend mens een góed woord kunnen vin den. Het verdient nog niet eens de benaming „huzarenstukje" want dit predikaat wordt slechts verleend aan een militair stukje handwerk, waaraan grote risico's zijn verbon den. In de gevallen van vliegtuig kapen is er slechts sprake van laf hartige struikroverij. Het is begrijpelijk, dat de piloten in de gehele wereld zich bezinnen op mogelijkheden tot verweer en eventueel voorkomen van dergelij ke kaperij en. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat we dezelfde ontwikkeling gaan zien, als honderden jaren ge leden in de zeevaart. Toen ging men ook de koopvaarders bewapenen en men gaf hen kleine groepen zeemi litairen mee. Op de vliegtuigen van de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El All reizen reeds speciale be wakers, die gewapend zijn, mee. Hetgeen bleek bij de aanval die en kele Arabische terroristen uitvoer den op een vliegtuig van deze maat schappij on het vliegveld van Zü- rich, waarbij deze burgerbewaker een der aanvallers doodschoot. Bij dergelijke overvallen tijdens de vlucht blijft bij een eventuele schietpartij er altijd een bijzonder groot risico bestaan voor passagiers en vliegtuig. Het staat echter wel vast, dat er iets tegen dergelijke kapers moet worden ondernomen, Want vliegtuigkapen wordt blijk baar een normale zaak. In het laatste geval betrof het no- tabene een vliegtuig van de Ameri kaanse Maatschappij TWA, waarbij de kapers de cockpit van het toestel doormiddel van een bom öp het vliegveld van Damascus vernielden. Als reden voor hun daad gaven zij op, dat dit een kleine afstraffing was voor de Amerikanen, die oor logsmateriaal aan Israël leveren. De Verenigde Staten houden het hoofd koel en hebben een en ander met de Syrische autoriteiten opge nomen. Waar blijft nu het eind, wanneer Israëlische commando's het in hun hoofd zouden halen om in de lucht een Russisch straalvliegtuig van de burgerluchtvaart te kapen en te dwingen in Israël te landen, waarbij men het vliegtuig door een bom vernietigde. Zeer waarschijn lijk zouden de Russen wel een iets ander geluid laten horen, dan de Amerikanen nu! Een en ander neemt echter niet weg, dat uit alles weer eens blijkt, dat de mensheid, waar het gaat om oorlogvoeren, voor niets terugdeinst. Geen middel is te laag of te min om te worden gebruikt, zeker wanneer men aan de verliezende hand is. Wat dat betreft staan we in weer wil van onze zogenaamde bescha ving nog steeds in het stenen tijd perk. (Van onze verslaggever) SPRANG-CAPELLE - Wie door de gemeente Sprang-Capelle rijdt, wordt op verschillende plaatsen gecon fronteerd met fraaie, nieuwe gebouwen. Er is de laatste jaren nogal wat gebouwd in het domicilie van burge meester M. van Prooijen. We denken hierbij dan aan het Cultureel Centrum Zidewinde, de sporthal, het zwem bad de nieuwe scholen, kraamcentrum en het jeugd gebouw, terwijl gelukkig ook de woningbouw niet stil staat Eén van de veel gehoorde wensen bij de realisatie van woningobjecten: bouw aangepaste woningen voor be iaarden. Het gemeentebestuur van Sprang-Capelle heeft het probleem van de bejaardenwoning steeds voor gehouden. Deze maand is er op dit gebied een beslissing gevallen. De Stichting Protestants Bejaardencentrum voor Sprang-Capelle en omstreken heeft besloten op het terrein van het bejaardencentrum Achter den Hoven in Sprang 31 bejaardenflats te gaan bouwen. Het worden moderne galerijwomngen zowel voor echtparen als alleenstaanden. De toekomstige bewoners die geheel zelfstandig wonen kunnen gebruik maken van de dienst verlening van het hoofdgebouw. vewjewül Het bejaardencomplex Achter de Hoven is in 1961 en 1962 gereed gekomen. Het omvat een modern hoofdgebouw, waar 70 bejaarden zijn gehuisvest. In dit gebouw zijn allerlei ruimten voor recreatie, etc. Aanslui tend hierop vindt men 26 bejaarden woningen. "We houden ons altijd voor ogen, dat de bejaarden zolang mogelijk zelfstandig moeten blijven wonen. Vandaar dat we in de jaren '60 op deze wijze de zaak hebben op gezet. Er zijn dus twee mogelijkheden en dat geeft voor de bejaarden ook meer keus. De laatste jaren is overi gens wel gebleken, dat bij velen de voorkeur uitgaat naar zelfstandig wo nen, alleen in een aangepaste ruimte. Daarnaast wil men ook de zekerheid hebben terug te kunnen vallen - als daar behoefte aan is - op een ver zorgingstehuis, in dit geval 't hoofd gebouw", vertelt burgemeester M. v. Prooijen. De (burgemeester is secretaris van de Stiohting Protestants Bejaardencen trum voor Sprang-Capelle en omstre ken. De naam wijst er al op, dat het centrum Achter de Hoven niet al- Een tekening van de bejaarden-flat leen bestemd is voor de bejaarden in woners uit Sprang-Capelle. Het cen trum neemt ook de bejaarden uit Waspik en 's-Gravenmoer op. Overi gens heeft ook Waalwijk een Pro testants Bejaardencentrum, zodat er voor mensen uit de Langstraat vol doende uitwijk mogelijkheden zijn. Voor de 26 bejaardenwoningen, die enkele jaren geleden allemaal zijn j voorzien van centrale verwarming Ibe- j staat veel belangstelling. Uitbreiding was noodzakelijk. De keus is uitein delijk op een flatgebouw gevallen. Enerzijds uit ruimtelijke overwegin gen anderzijds ook omdat een flat gebouw (drie bouwlagen) financieel voordeliger is en zeker op het terrein van Achter den Hoven beslist niet pelijk werkster, verpleegster en ande re instanties die er gebruik van wil len maken. Voor de recreatie kan men gebruik maken van de zalen in het hoofdgebouw. Ook kan men van hier maaltijden, etc. betrekken. Ook wordt zonodig hulp en verpleging verleend vanuit het hoofdgebouw. Alle wonin gen zijn via een alarmschei met het hoofdgebouw verbonden. Wanneer komt het complex klaar? Een vraag die velen bezighoudt. In het bijzonder ook de bejaarden want, hoewel de plannen nog zeer recent zijn, hébben al talloze personen izidh aangemeld. Men twijfelt er dan ook In onze groeiende (en bloeiende) ko ninklijke familie volgen de verjaarda gen elkaar nu op met de regelmaat van de paleisklok. Zaterdag 6 sep tember a.s. wordt prins Claus George Willem Otto Frederik Geert 43 jaar. En uit onze samenleving is hij eigen lijk niet meer weg te denken. Wie de prins heeft meegemaakt, hem heeft gesproken, begrijpt de keuze van on ze kroonprinses. Prins Claus is niet alleen een goede echtgenoot, maar ook een ijverig werker, een sportieve figuur en een prettig mens in de om gang. Bekend is zijn belangstelling voor automobilisme, wandelsport en ten nis. Hij is ook graag van de partij als er gejaagd wordt, al gébruikt hij dan liever zijn fototoestel of filmoamera dan zijn jachtgeweer. Het liefst zeilt hij met zijn echtgenote over het wijde water van het IJsselmeer. Nu er kinderen zijn op Groot Drafce- stein, staat het prinselijk gezin gere geld in de belangstelling. Tegenover het kleine paleisje, op de brede ter rassen van de oude heibergen van Lage Vuursohe, komen heel wat wan delaars uitrusten die een route kozen in deze richting. En vooral op hun vrije dagen rijden de autobezitters in file door het boslaantje langs het zes- kantige kasteeltje. Zij weten niet, dat de koninklijke familie er op zondag middag vaak zit thee te drinken. Zij kunnen het niet weten, want er is een verbinding tussen de tuin van paleis Soestdijk en de bossen van Drake- stein naar de achterzijde van het prinselijk paleisje. En de wachtenden aan de hoofdingang staan daar veel al vergeefs, terwijl de leden van het koninklijk en prinselijk gezin af en aan gaan aan de andere zijde... Wie op 6 september in Lage Vuur sohe gaat kijken, doet er verstandig aan niet aan de voorzijde te blijven wachten. Het bejaardencentrum Achter de Hoven in Sprang. Bij dit complex komt de bejaardenflat. Burgemeester M. van Prooyen meer woningen misstaat. Het worden zgn. galerijwo ningen, wat inhoudt dat de bewoners aan de galerij (straatje) allemaal een afzonderlijke ingang hebben. Galerij flats (maar dan niet specifiek voor bejaarden) vindt men sinds kort ook in Waalwijk (Laageinde). Elke woning omvat een woonvertrek van 16 m2, een ruime slaapkamer, keuken en badkamer met toilet. Op elke etage is dan nog een logeerka mer. De bergingen zijn in de onder bouw ondergebracht. Het gebouw is van een lift voorzien, zodat trappen lopen er niet bij is. In eerste instantie heeft men ook aan de vestiging van een dienstencentrum in de beneden ruimte gedacht. Dit bleek financieel echter geen haalbare kaart te zijn, omdat men niet voor rijkssubsidie in aanmerking komt. In feite kan men toch van een 'dien stencentrum' spreken. In de onder bouw van de flat komt een wasserette en een spreekkamer voor maatschap- niet aan of alle woningen worden di- rekt na opleving verhuurd. Het wach ten is nu op de premie-toekenning. Zodra de premiebesdhikking binnen is zal het gebouw worden aanbesteed. Komt deze beschikking nog dit jaar af, dat kan wellicht eind volgend jaar de flat al worden opgeleverd. Burge meester Van Prooijen verwacht dat 't gebouw zéker medio 1971 gereed is. Over de investering voor dit projèkt is nog weinig te zeggen. Veel zal af hangen van de tijd van aanbesteding. Een exacte huurprijs is dus uiteraard niet te geven. Burg. Van Prooijen verwacht dat de woningen 30,- tot 33,- 'huur per wéék gaan doen. In deze prijs is dan ook de brandstof verbruik begrepen. Deze galerijwo ningen kunnen gehuurd worden door personen ouder dan 60 jaar. Met de bouw van bejaarden woningen mag het dan goed lopen, minder vlot gaat het met de woningbouw in de gemeente Sprang-Capelle. Voor dit jaar kreeg de gemeente een contin gent van 15 woningwetwoningen toe gewezen. Vijftien lijkt misschien nog behoorlijk, maar hieronder zijn er 6 toegewezen voor krotopruiming en 1 voor verbetering verkeerssituatie. Dat betékent 8 woningen voor nieuwe ge zinnen. Premiewoningen zijn er voor 1969 in het geheel niet. Burg. Van Prooijen vindt dat erg teleurstellend, temeer omdat de woningstichting vorig jaar een complex huizen heeft verkocht en van dit geld nieuwe premiewoningen voor de verhuur wilde bouwen. In Sprang-Capelle doet zich nu de vreemde situatie voor, dat het geld voor de bouw er is, maar dat de ver gunning ontbreekt. In de meeste ge meenten is deze situatie wel omge keerd. Teleurgesteld is de heer Van Prooijen over de opheffing van de woonruimte wet, wat per 1 oktober ook voor de j gemeente Sprang-Capelle geldt. "Het is voor ons een teleurstelling dat Mi nister Schut geen rekening houdt met de toestand in onze gemeente en de wensen van het gemeentebestuur. Op de lijst van woningzoekenden staan zeker nog 200 personen en vergeet dan ook niet het grote aantal samen- woningen'verzucht Sprang's eerste burger. Nog even pratend over "zijn" ge meente uit burgemeester v. Prooijen nog enkele wensen. "De aanleg van riolering is harde noodzaak. Ieder jaar hopen we op dit gebied iets te kunnen verwezenlijken, maar telkens opnieuw ontbreekt het aan financi eringsmiddelen. Verder moeten enke le sportterreinen worden uitgebreid. Met name NEO - dat nu een nood- veld ter beschikking heeft - en Wit- Zwart moeten zéker nieuwe vélden hebben. Ook het instruktiebad staat nog steeds op ons verlanglijstje". Bijzonder tevreden is burgemeester v. Prooijen over het onderwijs. 'We. zijn nu in de goede richting. Het afgelo pen jaar zijn er in Sprang en in Ca- pelle twee nieuwe scholen in gebruik genomen. Op het gebied van de kleu terscholen moet nog wel iets gedaan worden. Ook de school aan de Zuid hollandse Dijk - nu nog op 't grond gebied van de gemeente Loon op Zand - heeft onze aandacht". Bijna klaar is de nieuwe aula op de begraafplaats in Capelle. Het wordt nu mogelijk de gehele begrafenis plechtigheid over te plaatsen naar de aula, die ook als ohapelle ardente kan worden ingericht. Ook op de begraaf plaats in Sprang zullen straks deze voorzieningen worden getroffen. Het gemeentebestuur heeft inmiddels ook besloten de aanpassingswerk zaamheden van de haven in Capelle zelf uit te laten voeren. De beslissing van de provincie 'bleef te lang op zich wachten. Nu de Delta-werken de vol tooiing naderen is het n'odig dat de haven wordt uitgebaggerd en de los- wallen lager worden gemaakt. Sprang-Capelle wil ook op dit gebied zeker niet achterblijven.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1