waalwijkse en lanqstRaatse coupant Restauratie van „De Fellenoord' in Drunen start nog in oktober Oude „Antonius" pastorie beschikbaar voor jeugdwerk 9e IMS in Pirmasens in mei 1970 zonder weerga OPEN OOG VOOR SCHOENFABRIKANTEN UIT VELE LANDEN MET SUBSIDIE VAN DE GEMEENTE DRUNEN waarschijnlijk boerenherberg Touwtrekken Subsidie van^ierlo STICHTING JEUGDBELANGEN AKTIEF Meer intensief Uitbreiding Hotelruimte Schaapskooi Verstoord Pas in 1975 Medewerking Oudere jeugd Eerste groep Veranderingen Waspik Van 7 t/m 12 mei 1970 Bereikbaarheid DONDERDAGAVOND 11 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 73 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Con tractad verten ties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" DRUNEN - In de maand oktober zal er waarschijnlijk nog een begin worden gemaakt met de restauratie van de historische boerderij "Fellen oord", gelegen in het natuurgebied de Loonse en Drunense Duinen, ten zuiden van het dorp Drunen. Stichting "Vrienden van de Fellenoord heeft namelijk aan rietdekker De Gouw uit de Kasteeldreef in Drunen opdracht gegeven het herstel van het vervallen dak maar ter hand te nemen. Een nieuwe winter zou voor de versleten strolaag wel eens teveel kunnen betekenen. Het stichtingsbestuur wil dit risico liever voorkomen. Op de allereerste plaats zal de oude strolaag er af worden gehaald. Deze werd direct na de aankoop in 1968 weliswaar provisorisch wat hersteld, maar afdoende was het werk toen niet, omdat de rietdekker zich slechts met schroom op het gammele dak durfde te begeven. De constructie van dit rieten dak is namelijk aangetast. De inwerking van het vocht heeft het beschot van dak sparren doen verrotten. De eiken bal- henlaag is echter wel zo sterk, dat die weinig of geen schade heeft opgelo pen. Vorig jaar reeds werd een flink portie daksparren door een ploeg vrij willigers geschild. Deze gaat men nu gebruiken om een nieuw beschot te maken. Wanneer de timmerman klaar is, zal de rietdekker direct aan de slag gaan. Deze verwacht voor de winter zijn werkzaamheden te kunnen afronden. Reconstructie van dat dak is overi gens een kostbare zaak. De prijzen waarvoor het werk kon worden uit gevoerd, liep nogal uiteen, namelijk van 27,50 tot 42,50 per vierkante meter. Begrijpelijk is, dat het stich tingsbestuur op de goedkoopste aan bieding is ingegaan. Met het herstel - aanschaf van materialen en ar beidsloon - is echter todh nog een bedrag van rond 12.000,- gemoeid. Ook de timmerman moet worden be taald. Tot op heden heeft de voor de res- tauiatie speciaal opgerichte Stichting 'Vrienden van de Fellenoord' - men wil van het bouwwerk een heemkun dig studiecentrum maken - de aan vankelijk gemaakte kosten nog steeds uit de vrijwillige bijdragen kunnen betalen. Kosten heeft men namelijk van de hypotheek, die werd opgeno men om de boerderij in 1968 te kun nen kopen. De bijdragen zijn net vol doende om in de kosten te kunnen voorzien. De heer A. van Bezooijen uit Waal wijk - bestuurslid van de stichting, zegi het te betreuren, dat zijn stich ting in het verleden bij geldgebrek de naastliggende schaapskooi niet heeft kunnen kopen. Beide gebouwen wa ren van dezelfde eigenaar. De schaapskooi is inmiddels in andere handen overgegaan. In de afgelopen zomermaanden werd het gebouw als kampeerboerderij gebruikt. Met de nieuwe eigenaar, de heer Klerfkx van café 't Snoekske worden op dit ogen blik besprekingen gevoerd om van de sohaapskooi een autentieke boeren herberg te maken. De stichting wil graag adviseren bij het aanpassen van het bouwwerk. Beide zaken zouden trouwens zeer wel samen kunnen gaan. De heer Klerkx heeft laten we ten wel wat voor het plan te voelen. Onbekendheid met de geschiedenis van het bouwwerk is' er in het verle den oorzaak van geweest, dat de Fel lenoord nooit op de lijst van be schermde monumenten terecht is ge komen. Het vervallen bouwwerk lag wat achteraf in het ibos. De vorige eigenaar kreeg in het verleden toe stemming naast de heide oude gebou wen - Fellenoord en schaapskooi - een nieuwe woning te bouwen. Voor- waardé was echter, dat de beide oude gehouwen zouden worden afgebro ken. Tijdens een eerder bezoek had den heemkundigen al laten weten veel te voelen voor handhaving van de boerderij, die naar hun smaak beslist historische waadde had. Inderhaast werd een stichting in het leven geroe pen, die de bevoegheid kreeg de oude boerderij te kopen om deze voor af braak te hoeden. Het gemeentebestuur van Drunen keek wat vreemd op toen men via de pers van de daden van het stichtings bestuur vernam. Op dat ogenblik wist men nog niets van de waarde van het bouwwerk. Eerste reactie was dan ook voor deze daad een stokje te ste ken. Een direct daarna gevoerd ge sprek tussen gemeente- en stichtings bestuur had tot gevolg, dat B. en W. hun zienswijze wijzigden en het pand voor toevoeging aan de lijst van be schermde monumenten voordroegen. Drunen namelijk zit niet bepaald dik in zijn gebouwen van historische waarde. Dat verzoek werd geaccep teerd. Direct gevolg van die voordracht was overigens wel, dat B. en W. zich bon den aan het verzoek van het stich tingsbestuur in de kosten van restau ratie - begroot op ca. 62.500 - bij te dragen. Van de stichting is dat verzoek inmiddels bij het gemeente bestuur beland. De raad ging akkoord met het beschikbaar stellen van een bedrag van 25.000 of 40% van de kosten. De andere 40% zal van het rijk en 10% van de provincie moeten komen. Voor de stichting zelf blijft er dan nog 10;% over. Het bedrag van 25.000, dat door het rijk in het vooruitzicht is gesteld, zal pas in 1973 'beschikbaar kunnen komen. Budgettaire rédenen zijn oor zaak van deze stagnatie. Omdat ver der wachten met de restauratie echter onverantwoord was, heeft het stich tingsbestuur besloten alles in 't werk te stellen het bedrag van gemeente en provincie maar vast beschikbaar te krijgen. Aan goedkeuring van beide bedragen is namelijk het in cktclber aan te vangen werk gekoppeld. Dat men in de Langstraat in heemkundige kringen overigens gelukkig is met het uitvoeren van het werk, laat zich be grijpen. Jierenkleding WAALWIJK WAALWIJK - De onlangs opgerichte Stichting Jeugdbelangen in de St. Antoniusparochie in Waalwijk-Zuid heeft een tweede gebouw beschikbaar gekregen, waarin een serie nieuwe aktiviteiten kunnen worden ontwikkeld. Op de allereerste plaats denkt men aan het scheppen van ruimte voor nieu we vormen van jeugdwerk. In dit verband wordt gedacht aan b.v. een ta feltennisclub, hobbyclubs voor meisjes, enz. De kindercrèche van enkele vrijwilligsters draait al weer enkele weken met goed resultaat. Voor deze crèche en de nieuwe aktiviteiten heeft men namelijk de oude pastorie van de St. Antoniusparochie beschikbaar gekregen. Het tweede gebouw, dat reeds langer in gebruik is, maar waarin geen ruimte meer vrij is, is de oude kleuterschool. De oude pastorie werd in 1903 ge bouwd en bevat een groot aantal ka mers, die bijvoorbeeld door het weg breken van tussenwanden in grotere eenheden zijn te herscheppen. Rond 1960 is het gebouw bij het in ge bruik komen van de nieuwe kerk en pastorie leeg komen te staan. De af gelopen jaren hebben er gezinnen in gewoond. Tóen het gebouw op 1 juli van dit jaar leeg kwam te staan, heeft Jeugdbelangen graag van deze moge lijkheid gebruik gemaakt het voor haar werk in te richten. De Stichting Jeugdbelangen is ont staan uit de parochiële jeugdraad, die voorheen aktiviteiten organiseerde voor diverse leeftijdsgroepen. Samen met de 3 andere Stichtingen Jeugd belangen treedt men elk jaar bijvoor beeld coördinerend op bij het orga niseren van het jeugdvakantiewerk. In enkele parochies wordt ook de ver- jaardagsaktie gehouden. Hetgeen er in het verleden door Jeugdbelangen in Waalwijk-Zuid werd gedaan en re alisering van de huidige plannen heb ben enige investeringen gevergd. De kosten heeft men tot op heden echter zonder hulp van derden nog kunnen opvangen. De heer P. Laghuwitz, voorzitter van het stichtingsbestuur, is bijzonder in genomen met de extra ruimte die er beschikbaar is gekomen. "Met de pastorie kunnen we weer enige tijd vooruit. Toch moeten dat gebruiks klaar maken worden gezien als een tijdelijke zaak. Men is namelijk be zig met het maken van plannen om te komen tot de bouw van een gemeen schapshuis in Waalwijk-Zuid. In af wachting daarvan maken we gebruik van de kleuterschool en pastorie". Nog maar kort geleden werd er in de St. Antoniusparochie een eigen Stich ting Jeugdraad opgericht. Met mede werking van het parochiebestuur kon een goed jaar geleden aan de Cris- pijnstraat de oude kleuterschool wor den overgenomen. Met medewerking Van enkele bedrijven werden de ka mertjes van dit lang als pension voor buitenlandse gastarbeiders gebruikte gdbouw, gesloopt en konden ruimtes worden geschapen voor het jeugd werk. In de schoollokalen en op de zolder zijn nu ondergebracht Jong Nederland, judoclub, schilderclub en kabouters. Daarmee is het gebouw volledig in gebruik. Het stichtingsbestuur is overigens voornemens de haar beschikbare ge bouwen intensiever te gaan gebrui ken. Zo staat de oude kleuterschool overdag leeg. Het ontbreken van een bejaardenscös in het zuidelijke stads deel heeft nu het plan doen rijzen kleuterschool of oude pastorie als soos voor ouden van dagen geschikt te maken. Met het uitwerken van de plannen hiertoe is men bezig. Per 1 juli van dit jaar is de oude pastorie beschikbaar gekomen. In het begin van de zestiger jaren kwam het gebouw leeg te staan toen bij de nieu we kerk eveneens de pastorie in ge bruik werd genomen. Daarna is het als woning door particulieren ge bruikt. Direct nadat dit gezin er dit jaar uittrok, is het gebouw voor het jeugdwerk beschikbaar gekomen. De heer Laghuwitz noemt het beschik baar 'hebben van een ruimte voor de jongens en meisjes van zo rond de 16 jaar van veel belang. "Voor deze jeugd is er maar weinig te doen. Wij willen nu proberen voor deze oudere jeugd iets te organiseren, gewoon om die overgang van school naar be drijfsleven niet al te abrupt te laten verlopen". Inmiddels heeft men een groep van vijftien jongelui bij elkaar, die de aanzet zullen vormen voor de nieuwe plannen. Vier leiders hebben zich ook beschikbaar gesteld. "We weten zelf nog niet waar dit initiatief naar toe zal groeien. Dat kan van alles zijn van sport tot cultuur. De jongelui mogen op de allereerste plaats zelf beslissen. Zo van bovenaf kun je niet beoordelen welke behoeften er bij de jeugd bestaan. Voor ons is dit meer geleide jeugdwerk overigens ook een experiment. Wijzelf willen een ster kere binding bereiken dan b.v. "De Pit". Voorop staat overigens, dat het andere bestaande jeugdwerk geen schade zal worden gedaan". Om aan de doelstelling te kunnen be antwoorden, heeft men de ruimten in de oude pastorie laten uitbreken. Be neden is b.v. een zaal van 10 bij 5 meter ontstaan. Ondergronds is er 'n ruime kelder en boven zijn er ook nog diverse kamers, die b.v. door het uit breken van tussenwanden tot grotere zalen gemaakt kunnen worden. Vor men van jeugdwerk, die men in de nieuwe beschikbare ruimte zal kun nen starten, zijn b.v. een tafeltennis club, bobbyclus voor meisjes. Met na me aan de laatste vorm van vrije tijds besteding bestaat, zo is uit de prak tijk gebleken, grote behoefte. Voor 't schoonhouden van dit en het andere gebouw en de verwarming van beide gebouwen heeft -men een concierge aangetrokken. BIBLIOTHEEK Na een lange rustperiode als ge volg van de verhuizing naar het voormalige VGLO-lokaal gaat de plaatselijke uitleenbibliotheek in Waspik weer opnieuw van start. Ve le nieuwe aanwinsten konden nu in een ruime lokaliteit overzichtelijk worden opgesteld. RAADSVERGADERING De openbare vergadering van de raad der gemeente Waspik welke als regel op de tweede donderdag van de maand wordt gehouden is voor wat de maand september be treft tot nader te bepalen datum uitgesteld. TERREIN VOOR HAND AL VERENIGING De handbalvereniging van de White Boys, onlangs opgericht als een onderafdeling van de voetbal club in Waspik-Boven, heeft nu de beschikking gekregen over een eigen sportterein. Tot nu toe speelde de vereniging haar partijtjes op het oefenveld van de voetbalclub. Hier zullen overigens ook nog wel een aantal competitiewedstrijden wor den afgewerkt maar een nieuw speelveld, vlak naast de cantine van White Boys gelegen, kwam nu ter beschikking van de handbalclub en wordt momenteel ingezaaid en klaar gemaakt. BOSBOMEN Er is moed voor nodig om je op te geven voor bosbomen op zaterdag middag 4 oktober. Je moet durven geloven, dat een open gesprek tussen zeer verschillende mensen mogelijk is. Een houding van defaitisme van "het haalt toch niets uit" doodt het experiment bij voorbaat. Wij willen met bosbomen getuigen van ons geloof, dat mensen wél in staat zijn tot samen-denken en samen-spreken. Als wij technisch ongelooflijke barrières doorbreken, dan moeten we ons schamen, wanneer we terug deinzen voor versperringen op de weg naar de medemens. De kwestie is, of we bereid zijn om de ander serieus te nemen. We moeten elkaar treffen op dezelfde etage, daar waar de mensen eikaars gelijken zijn. Sommigen zullen daartoe moeten afdalen, anderen opstijgen. Op de weg van het inter-menselijke verkeer heeft niemand bij voorbaat voor rang. En toch zien we dagelijks de opstoppingen. Sommigen laten zich voorstaan om hun grotere wagen, anderen blijven achter uit schaamte voor hun eenvoudige fiets. Bij bosbomen gaat het om mensen, die als collega's elkaar nodig hebben. Daarom is bos bomen voor iedereen bedoeld, voor de president-direkteur én voor de jongste bediende, voor de predikant én de leek, voor de leraar én de leerling, voor de katholiek én de protestant, voor de eerlijke zoeker én de onzekere twijfelaar, voor de schoorsteenveger én de burgervader. Het gaat om de belevenis, dat we samen broeders zijn. En als u er geen behoefte aan hebt, dan heeft een ander misschien behoefte aan u. Tot uiterlijk zondagavond 28 september kan men zich opgeven bij de volgende contactpersonen: Mevr. Dekkers, Grotestraat 337, tel. 3596 J. Boons, Past. Kuiperstraat 14 J. Wilke, Mr. van Coothstraat 72, tel. 4852 W. van Loon, Averuitstraat 35 B. van Hest, van Lovenlaan 22, tel. 3818 C. Mahieu, Grotestraat 244a Hr. Boons, Grotestraat 11 L. van Berkel, Markt 4a, tel. 3716. WAALWIJK - Van ongeëvenaard belang voor de schoenfabrikanten is steeds weer de "Internationale Messe für Schuhfabrikation", die in 1970 voor de negende keer wordt gehouden. Om de vier jaar wordt dit festijn in het Duitse Pirmasens herhaald. De belangrijkheid ervan blijkt al wel uit de cijfers. Aan de beurs nemen namelijk 411 exposanten deel, waarvan er 180 uit het buitenland komen. Tesamen bezetten zij op de feurs, die van 7 tot en met 12 mei wordt gehouden, een vloeroppervlak van 18.000 vierkante meter. Meer dan de helft van de fabrikanten exposeert machines. Als machinebeurs met name voor de schoenfabricage heeft Pirmasens zijn weerga niet. Het feitdat de beurs om de vier jaar gehouden wordt, heeft o.a. tot gevolg dat de nieuwtjes vcm '69 en '70 beslist waard zullen worden om aan het daar zonder twij fel toestromende scala van internati onale vakmensen te worden voorge zet. Gevolg daarvan is bijvoorbeeld, dat de jaarlijkse Microshow in Kaats heuvel - in november te houden - het ditmaal met minder machinenien- sen moet doen. De organisatoren van de beurs heb ben de deelnemers in negen catego rieën opgesplitst. In de maühinehoek zal men 144 fabrikanten vinden, die tesamen van de beschikbare opper vlakte 55,7% in beslag nemen. Op 2 na grootste branche is de leerhoek met 98 deelnemers ofwel 11,2% van de beschikbare ruimte. De andere sectoren zijn metalen werktuigen, kunststoffen, chemie, weverijen en textielindustrie, rubber, schoenindus trie en diversen. Dit alles uiteraard afgestemd op de schoenfabricage. Het aantal exposanten steeg ten op zichte van 1967 met 4 standhouders. Pirmasens, als schoencentrum in Duitsland te vergelijken met de Lang straat, is zonder twijfel internationaal georiënteerd. Italië heeft na Duits land met 68 fabrikanten de grootste inbreng. Dan volgen Frankrijk 40, Engeland 33, Nederland 11, België 7, Zwitserland 5, Oostenrijk en de Verenigde Staten met elk 4, Zweden 2, Denemarken, Tsjeohoslowakije, Ierland en Joegoslavië met elk 1 en Oost-Duitsland met 2 fabrikanten. Van de 98 standhouders in de leder- hoek komen er overigens 75 uit het buitenland. Uit de verdeling over de diverse sectoren blijkt al, dat er naast de machines meer belangstelling ont staat voor andere zaken, waardoor Pirmasens ook veel algemener geori ënteerd raakt. De negende IMS is met 411 deelne mers meer dan volgeboekt. Met name de grote belangstelling van de zijde der machinefabrikanten maakt 't no dig, dat naast de bestaande beursge bouwen een nieuwe hal wordt bijge bouwd. Deze zal overigens voor het houden van de IMS in mei 1970 in gebruik kunnen worden genomen. De nieuwe hal komt uit twee verdiepin gen te bestaan. Bekend is inmiddels, dat de organisa toren van de IMS alles doen om het de talloze bezoekers naar de zin te maken. Die grote toeloop heeft bij voorbeeld tot gevolg, dat de hotel accommodatie in en rond Pirmasens veruit onvojdoende is om aan alle vraag te kunnen voldoen. Op de aller eerste plaats wordt er een speciale treinverbinding ingeschakeld, die van Frankfurt, via Mannheim en Kaisers- lautern naar Pirmasens loopt. Ook worden er vliegtuigen ingezet om het bezoek aan te voeren. Eindpunt van de vluchten is vliegveld Saarbrücken- Ensheim. De enorme toeloop van bezoekers en exposanten maakt het nodig in een groot gebied rond Pirmasens beslag te leggen op alle beschikbare hotelruim te. Zo kan men terecht in Saaibroe ken, Karlsruhe, Mannheim-Ludwigs- hafen, enz. Tussen alle plaatsen zul len speciale busverbindingen worden ingeschakeld om voor een vlotte aan- en afvoer van deze mensen te zorgen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5