wAAlwijkse en LanQstRAAtse couRAnt Waterbeheersing in Waalwijk wordt in nieuwe banen geleid Overcapaciteit voor nieuwe stadsdelen Manege „De Klinkaert" met nieuwe naam ook nieuw gebouwencomplex b Bij StaSSMT de in hel Schoenenmuseum GEMAAL AAN BLOEMENDAALWEG IN GEBRUIK Binnenmanege meest belangrijke uitbreiding van „De Hoge Heide" September- expositie AANVULLING IN DRUNEN VAN TOERISTISCH PAKKET Overlast Krediet Overcapaciteit Toekomst Outillage Zag u het ook BrillenspeciaSist Accommodatie Poe 't zelf Moord op pompbediende bij Moerdijk Nieuwbouw Artisien voor de maand september met Leopard Manuela dans-attraktie {THE BLUE NOTE Tilburg MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 74 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (ADVERTENTIE) WAALWIJK - Deze maand zal Waalwijk verlost zijn van de moeilijk heden, die men in het verleden heeft gehad met het grondwater. Nu werd namelijk het nieuwe gemaal, dat de waterstand moet gaan be heersen, in gebruik gesteld. Met name te grote verschillen in het grondwaterpeil kunnen ermee worden voorkomen. De nieuwe installa tie heeft meer dan voldoende capaciteit om het teveel aan water zelfs in het meest exceptionele geval in het Drongelens Kanaal over te he velen. Het nieuwe gemaal werd gebouwd aan het einde van de Bloe- mendaalweg ten zuiden van de spoorbrug over genoemd kanaal. paciteit van de pompen moest nu I Om overigens plan „Zanddonk" op ^oivp yn pront, worden, dat in een het systeem aan te kunnen sluiten, Hoofdtaak van het nieuwe ge maal wordt het bemalen van het op pervlaktewater van Waalwijk en een deel van de gemeente Loon op Zand. Al eeuwen loost namelijk 350 ha. bosgebied rond 't „Galgenwiel" via dit ven en de Waalwijkse bo dem in de Maas. Dat teveel aan grondwater stroomt via de bekende en wel haast beruchte open water partijen in de plannen Meerwijk, Groenewoud, Bloemenoord en Laageinde naar de centraal gelegen spoorsloot die ten gerieve van een vlotte afvoer van het water aan zienlijk werd verbeterd. Instinctief hebben de vroegere bewoners van Nederland en ook van Waalwijk altijd de hoogste plaatsen in het landschap gekozen voor de bouw yan hun huizen. Gro testraat en omgeving liggen op zo'n punt voor wat Waalwijk betreft. In het oude deel van de gemeente kent men een overlast van grondwater dan ook niet zoals elders. De afvoer van het grondwater is sterk gebon den aan de bodemstructuur waarin ondoordringbare lagen voorkomen van oer en leem. Het grondwater ligt 't dichtst onder het maaiveld daar waar de bodem het laagtst is. In al eerder genoemde plannen is dit nu het geval. Bij het bouwrijp maken van grond voor woningen in een nieuw uit breidingsplan kan uit diverse moge lijkheden een keuze worden ge maakt. Zo kan er gebouwd worden in een gebied, dat na opspuiting een ruim voldoende onderlaag heeft ge kregen om wateroverlast te voor komen. Ook kan voor het systeem van open waterlopen voor de af voer van 't teveel aan oppervlakte en grondwater worden, gekozen. De gemeente Waalwijk maakte van de laatste en meestal goedkoopste op lossing gebruik. Er is in het verleden veel ge klaagd over de stand van het grond water binnen de grenzen van de ge meente Waalwijk, vooral in natte periodes wanneer de in uiterste ge vallen gebruikte pompinstallatie van 't rioolgemaal het teveel niet meer aankon. Het systeem van open watergangen heeft n.l. een over schot in het systeem van rioolbui zen. In de meterputten van huizen kon men dat opkruipen van grond water steeds dichter naar de vloe ren van de woningen toe al vaak constateren. Dit water heeft nog tal van bijkomende gevolgen. Al weer geruime tijd geleden keurde de raad van de gemeente Waalwijk een krediet goed voor de bouw van een nieuw gemaal en het verbeteren van de toevoer tot het gemaal door de uit te diepen en te verbreden spoorsloot en een duiker onder de Bloemendaalweg door. On der supervisie van de firma Dirk Verstoen voerden bouwer Brekel- mans uit Udenhout, wegenbouwer v. d. Elshout en De Bont uit Waal wijk en iistallateur van o.a. de ma chines Hubert uit Sneek het werk uit. Voor men in november van het vorig jaar echter kon starten heeft men lange tijd moeten wachten op het goedkeuren van het krediet door Gedeputeerde Staten. Bij het bepalen van de capaciteit van de nieuwe installatie is men uitgegaan van een jaar waarin een abnormaal grote hoeveelheid water moest worden afgevoerd, namelijk de winter van '65-'66. Toen stond het waterpeil in het Drongelens Ka naal op 4.10 meter NAP. De ca- derhalve zo groot worden, dat in een dergelijk geval nog voldoende wa ter gespuid zou kunnen worden, vanuit het pompgebouw via een persleiding naar 't Drongelens Ka naal. De vier pompen hebben nu een gezamenlijke capaciteit van 120 ku bieke meter (120.000 liter) per mi nuut. Dit cijfer is afgestemd op ge noemde overvloedige aanvoer. De nieuwbouw bevat één pomp meer dan het rioolgemaal, terwijl elk van de pompen op zich zwaarder is dan de nu genoemde installatie. Het nieuwe gemaal krijgt in de toekomst een nog groter gebied te bemalen dan nu reeds het geval is. In ontwikkeling zijn bijvoorbeeld woningbouwprojecten in de plannen „Zanddonk" en „De Hoef". Ook het recreatiegebied en de nieuwe alge mene begraafplaats zullen een net van open watergangen krijgen, dat aansluit op het nieuwe gemaal om het teveel water kwijt te raken. zal nog een serie voorzieningen moeten worden getroffen. Zo is er bijvoorbeeld de verbetering van een ander stuk spoorsloot om aansluiting te kunnen krijgen op het gemaal. In het nieuwe gebouw aan de Bloemendaalweg wordt nu de laat ste hand gelegd aan de technische outillage. Het gebouw, dat tegen het talud van het kanaal werd aange bouwd, kreeg een grote kelder. Op de bodem hiervan staan de pompen opgesteld. Deze stuwen het water uit de spoorsloot via de persleiding naar het kanaal. Op de bovenver dieping staan de elektromotoren, die de pompen aandrijven. Het ge bouw heeft een vloeroppervlak van 14.24 bij 7.14 meter. De bediening van de installatie geschiedt volau tomatisch met als aanvulling een op een nog nader te bepalen plaats te installeren alarmeringsinstallatie. DRUNEN - Nog voor het begin van het winterseizoen kunnen de liefhebbers van het paardrijden in de Langstraat beschikken over een fraaie nieuwe binnenmanege. De gerenommeerde manege „De Klin kaert" fraai gelegen aan de rand van Loonse en Drunense Duinen aan de weg van Drunen naar Giersbergen - is namelijk bezig met een totale vernieuwing van de accommodatie. Aan de Margrietweg - tussen Giersbergen en Helvoirt - bouwt de heer P. Mommersteeg z'n nieuwe home. Allereerst komt er een binnenmanege met stallen, verder een buitenmanege, een springtuin en een longeerruimte. In deze laatste ruimte kan het paard aan de lange lijn lopen of draven. Met het vertrek naar een totaal nieuw en nu ook eigen gebouw, en kele honderden meters van het ge hucht Giersbergen, veranderde de de naam van de manege van de heer Mommersteeg en ook de opzet van het lesprogramma. Voor de nieuw bouw werd namelijk de naam „De Hoge Heide" gekozen, een naam, af geleid van het nieuwe terrein waar de opstallen worden gezet. „Met de ze nieuwe binnenmanege", zo ver telt de heer Mommersteeg verder, „kunnen we meer lijn gaan brengen in het lesprogramma. Onafhanke lijk van de weersomstandigheden buiten kan ook in de wintermaan den veel meer het accent worden gelegd op dressuur en springen." Nog maar zeven jaar geleden startte de uit Haarsteeg afkomstige heer P. Mommersteeg achter kam- peercentrum „De Klinkaert" in een van de heer Smits gehuurde boer derij een manege. Daarmee schiep hij voor zichzelf de mogelijkheid zich geheel toe te leggen op het paardrijden, waarmee hij zich al tientallen jaren bezig houdt. Vijfen. dertig jaar al is hij commandant (en later voorzitter) van de landelijke rijvereninging „Juliana" in Haar steeg. In o.a. Vlijmen, Nieuwkuyk en Ammerzoden hielp hij gelijk soortige verenigingen van de grond. Als instructeur verzorgde hij er de lessen. In Haarsteeg hielp hij de po ny-club „De Favorietjes" van de grond. „Ik heb kunnen profiteren van de enorme vlycht, die het paardrijden heeft genomen. Voor de oorlog was deze sport voorbehouden aan voor namelijk zoons van boeren, die zelf paarden hadden. Landelijke rijver- enigingen waren er in bijna iedere plaats. Verder, werd er paard gere den door een zeer kleine toplaag van de bevolking met veel geld. Ge lukkig is hierin na de oorlog veran dering gekomen. De landelijke rij- Damesbril t 61.50 Herenbril f 78.50 EEN NIEUWE BRIL TOE, WIJ ADVISEREN II GRAAG VRIJBLIJVEND, OOK VOOR GLAZEN, WELKE HET BEST VOOR UW OGEN GESCHIKT ZIJN. Loop eens binnen bij Stationsstraat 88, Waalwijk TeL 3037 (04160) Maandagmorgen GESLOTEN verenigingen gingen open voor an dere bevolkingsgroepen, terwijl een veel groter publiek is gaan rijden bij de maneges. De opkomst van Drunen als toeristenplaats heeft me in '62 doen besluiten daar met een eigen manege te starten." Manege „De Klinkaert" is de laat ste jaren sterk gegroeid. Ieder hoek je in de oude boerderij werd voor het stallen van paarden en pony's benut. Op dit ogenblik zijn er circa 50, waarvan er een deel in „De Klinkaert" een goed pension vindt. „We barsten op dit ogenblik echter uit ons jasje zodat we zijn gaan om zien naar nieuwbouwmogelijkheden Dat gaf overigens problemen. Bou wen ten zuiden van het afwaterings kanaal is hier een hopeloos moeilij ke zaak omdat het veelal beschermd natuurgebied betreft. Het histori sche gehucht Giersbergen geeft daarnaast geen mogelijkheden, om dat bouwen aan zeer strenge regels gebonden is". De heer Mommersteeg heeft aan zijn verlangen zich ten zuiden van het kanaal te vestigen toch kunnen voldoen. „Bij de gemeente had men veel begrip voor zijn standpunt. Een van mijn argumenten was, dat nieuwbouw ten noorden van het kanaal technische bezwaren heeft. Het gebeurt een enkele maal, dat een paard bij een buitenrit z'n rui ter verliest. Het paard komt dan op eigen gelegenheid haar huis. Wan neer de manege aan de Drunense kant van het water staat, moet dit paard de verharde weg en een brug passeren. Dat is zonder meer te ge vaarlijk. De provincie is hier toen wezen kijken en kon voor onze zienswijze worden gewonnen. Twee nieuwbouwplannen werden welis waar afgewezen, maar het derde kunnen we nu realiseren. De aan leg van de Margrietweg tussen Giersbergen en Helvoirt is overi gens onze redding geworden." stuk grond direct tegen de bosrand aan. De bebouwde oppervlakte wordt circa 100G' vierkante meter groot. Hoofdmoot van het gebouw vormt de binnenmanege, die een op pervlakte krijgt van 17 bij 35 meter. Deze kan geheel als hoefslag wor den benut. Aan beide zijkanten - de hoefslag is met gelijmde spanten overkapt - komen aanbouwen te staan van ruim 5 meter breedte, Hierin worden staanplaatsen voor zo'n 45 paarden en pony's ingericht. Gedacht wordt aan de bouw van een stal aan een van de twee gevels waardoor een stallingsruimte voor circa 60 paarden beschikbaar komt. Aan de westkant van het gebouw is voorzien in de inrichting van een foyer. Van hieruit kan men via een glazen wand een blik werpen in de hoefslag. De foyer wordt 5,50 bij 8 meter groot. Twee zadelkamers en een gelegenheid om een drankje te drinken completeren het geheel. Om bij bepaalde binnenevenementen wat meer publiek de gelegenheid te geven de verrichtingen in de hoef slag te volgen, kunnen tussen stal len en hoefslag enkele schotten worden weggenomen. Tot op heden is men bij 't lessen steeds afhankelijk geweest van de klimatologische omstandigheden, die een verblijf in de hoefslag niet altijd even aangenaam maakten. Vaak moesten lessen dan ook wor den uitgesteld. In de nieuwe mane ge kan men zowel binnen als buiten les krijgen. De buitenhoefslag krijgt een oppervlak van 40 bij 20 meter. Daarnaast komt een springtuin van 15 bij 20 meter met hindernissen. Het geheel wordt gecompleteerd met een logeerruimte. Het beschikbaar zijn van een binnen- en een buiten hoefslag maakt het opstellen van een contine lesprogramma moge lijk. Het ligt dan ook in het voorne men van de heer Mommersteeg het aantal instructeurs uit te breiden. De heer Mommersteeg heeft bij het realiseren van zijn plannen veel hulp gehad van vaste bezoekers van de manege. Bouwkundig advi seur en ontwerper architect H. de Graaf uit Den Bosch. Bouwkundig leider kan de heer Van der Stap worden genoemd. Daarnaast is er n vast team van mensen, die zich be zig houdt met het optrekken van de gebouwen. De nieuwbouw komt ge heel uit hout te bestaan. Daarmee voldoet men aan de eisen, die aan het gebouw kunnen worden gesteld, speciale eisen omdat aanpassing aan de bosrijke omgeving noodzakelijk is. Het geheel zal van een bruine carboleumlaag worden voorzien. De twee aanbouwen bepalen het sil houet Het anders nogal massieve gebouw heeft er een veel vloeiender lijn door gekregen. Manege, han delsstal, ANWB-bondspaardenstal „De Hoge Heide" gaat daarmee een totaal nieuw opgezet onderdeel wor den van het toch al behoorlijke toe ristische pakket, dat Drunen aan zijn zomergasten en ook aan z'n eigen bevolking heeft te bieden. De 47-jarige pompbediende G. v. Alewijn, gehuwd, is vrijdagnacht vermoord bij een tankstation aan de Moerdijkbrug in de gemeente Dub beldam. Een nog onbekende, vuur de 5 kogels op de heer v. Alewijn af. waarvan er drie doel troffen. Het is nog niet bekend of het de aanvaller(s) om geld te doen is ge weest. In ieder geval was er maar een bedrag van ongeveer 150 gul den in het tankstation aanwezig. Manege „De Hoge Heide" komt te staan op een één hectare groot In september-expositie die in het Schoenenmuseum te zien is tot eind september, zijn onder meer werken opgenomen van twee in Waalwijk geboren kunstenaars, n.l. Ben Hens en Hans van Zummeren Hans van Zummeren werd min of meer toevallig in Waalwijk geboren zoals hij zelf zegt. Zijn moeder lo geerde namelijk hier toen Hans zich aankondigde. Hij groeide als kind op in Ravenstein Na een opleiding aan de Tilburgse academie voor Beel dende Kunsten ging hij naar Ant werpen, waar hij onder invloed van Permeke kwam, met wie hij zich nog steeds verwant voelt. De mens staat in zijn schiderstuk- ken altijd centraal. Zijn werk van de laatste jaren wordt gekenmerkt door een sterker realisme, vrucht van een nuchterder kijk op het le ven. Drie doéken in deze tentoon stelling getuigen van deze zin voor de werkelijkheid. Ben Hens, 'geboren en getogen Waalwijker, nu wonend in Eersel, waar hij tevens docent is aan het Rythoviuscollege, is de poëet onder de schilders op deze expositie. Zijn olieverven worden gekenmerkt door een rijk geschakeerd kleur- en toon- gevoel en hoewel veelal abstrahe rend van aard speelt de natuur er een belangrijke rol in, zoals ook blijkt uit de namen die hij aan zijn werken meegeeft. Op deze tentoon stelling valt vooral het prachtige „Rood boeket" op dat tussen het „Blauwe boeket" en „Insekten hangt. Van de in Twente geboren en in Tilburg wonende Nico Molenkamp hangen er enkele grote doeken, die de nieuwe figuratieve stijl tot uit drukking brengen, waarin de ver worvenheden van de abstraktie on dergeschikt zijn gemaakt aan de ex pressie. Molenkamp herkent men selijke dingen in dieren en dierlij ke dingen in mensen, zoals hij zelf zegt. Daarvan wil hij in zijn werk getuigen en hij doet dit met een ge raffineerd kleurgevoel en met com positorische afgewogenheid. Van Molenkamp kan men geen vlugger tjes verwachten. Hij is bizonder kri tisch tegenover zichzelf en werkt daardoor langzaam. FRANSE STRIP-VEDETTE uit de kooi TURKSE STRIP-VEDETTE SPAANSE Geopend van 20.00 uur tot 3.30 uur VEEMARKTSTRAAT 36 - 38 Telef. 04250 - 25287 De volgende week hopen wij nog aandacht te besteden aan de andere exposanten op deze expositie. Met deze expositie die tot stand kwam door een samenwerking van de leiding van het Schoenenmuseum en de Brabantse Kunststichting te Tilburg, wordt aan de Waalwijkse bevolking de gelegenheid geboden kennis te nemen van het werk van eigentijdse beeldende kunstenaars. Om deze belangstelling te stimule ren zal vanaf zaterdag a.s. tot 30 september de toegang vrij zijn. Wij kunnen een bezoek aan de exposi tie in ieder opzicht aanbevelen. Openingstijden: Van maandag t.m. zaterdag van 10-12 uur en van 2-5 uur.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1