wAAlwijkse en lanqstRAatse couRAnt Bosbomen leeft, maar leven de bosbomers? De Fellenoord-wandeltocht door Drunen e.o. was succes Mgr. Bluyssen woont zaterdag in Drunen plechtige misviering bij Vrijdag in Waalwijk, Drunen en Kaatsheuvel protestaktie VANUIT HET AKTIECOMITÉ MEER BELANGSTELLING VOOR TENTOONSTELLING HEEMKUNDIG STUDIECENTRUM 750 JAAR PAROCHIE H. LAMBERTUS DOOR DELEGATIE VORMINGSCENTRUM JONG VOLWASSEN Bont gezelschap, bont gesprek 's Avonds Kinderen geen problemen Start Bedrïjfs- apostolaat Opgave CABAN Autorijles- systeem Lammers-Caban Speciaal boekje over geschiedenis kerk in Drunen Schoolgroepen Uitslagen Nieuwkuijk Vlijmen DONDERDAGAVOND 18 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 75 va.n het Zuiöen Uitgever Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tieten HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent grieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" In enkele weken tijds is bosbomen in Waalwijk een begrip geworden. Voor slechts weinigen is het nieuws, dat het hier gaat om een gesprekstocht voor volwassenen naar het voorbeeld van de bekende jongerentochten on der de naam grasduinen. De sympathie voor dit gebeuren op zaterdag middag 4 oktober groeit met de dag! De enthousiastelingen komen uit alle lagen van onze samenleving: fabrikanten en leerlooiers, schoenmakers, dominees, priesters, dokwerkers, personeelschefs en huismoeders, bejaar den en bankdirecteuren, gemeenteambtenaren en gemeentewerkers, be drijfsleiders en bouwvakkers, politieagenten en verpleegsters, broeders en zusters, vakbondbestuurders en studenten, vertegenwoordigers en reizigers, maatschappelijk werkersjsters en landbouwers, belastingambtenaren en onderwijzers, leraren en gemeenteraadsleden, fabrieksarbeiders en kan toorbedienden, artsen en specialisten, Waalwijkers en niet-Waalwijkers, leden van arbeidsbureau en kamer van koophandel. 0p zaterdagmiddag 4 oktober komen de bosbomers en bosboomsters om half drie bijeen in het Herv. Jeugd centrum "Dukdalf", Blijde Incomste- laan 9, Waalwijk, tegenover bejaar dentehuis Antoniushof. Een bont ge zelschap van mensen die elkaar nog nooit hebben ontmoetof elkaar slechts op afstand kenden en van ho ren zeggen alleen. Daar in Dukdalf zullen de deelnemerssters - zo mo gelijk nog bonter samengesteld - in gedeeld worden in groepen van 8 a 10 personen. Eén golflengte zal er blijven, waarop men eikaars gelijke is: als mensen namelijk die samen le ven, samen werken en samen hóren, ieder op zijn eigen plaats met zijn eigen taak. Vanuit dit idee van saamhorigheid gaat men op weg, om naar elkaar te luisteren en van elkaar te leren, om samen een antwoord te vinden op de vragen die ons allen bezig houden in de wereld van vandaag en morgen. Medezeggingschap is het centrale thema voor gesprek. Medezegging- sohap is het centrale thema voor ge- gesprek. Medezeggingschap, aller eerst als medeverantwoordelijkheid, méér als een plicht tot samen denken en samen praten dan als een recht van spréken. Iedere groep kan vrij zijn eigen gesprek bepalen, inspelend op de wensen en verlangens van de deel nemers. "Laat geen duivel op uw hart smoren!" Dat is het motto van deze dag. Wat u thuis of op uw werk niet mag en kan zeggen, dat mag u hier vertellen! En als u nog zou denken, dat het toch wel weer zal gaan over "kiendjes kopen" en "naar de kerk gaan", dan zult u wel anders erva ren! Het allervoornaamste van de tocht is overigens de sfeer, waarin men met elkander spreekt. Het gaat om de be reidheid tot open eerlijkheid, hope lijk vermengd met veel gezelligheid! In elke groep trekt een van de vijf tien dames en heren mee, die zich beschikbaar hébben gesteld om als 'n soort spelleider dit intermenselijk ver keer in goede banen te leiden. Deze gespreksleiders/sters komen uit de zgn. vrije beroepen, waardoor ze zo open mogelijk elke mening tegemoet kunnen treden. Zij ontvangen tevoren een training, ter voorbereiding op hun niet eenvoudige taak. Het eindpunt van de tocht is café De Roestelberg. De minimale afstand be draagt ongeveer 5 kilometer. Naar eigen believe kan elke groep in onder ling overleg zijn eigen route bepalen. Desgewenst kan men de tocht verlen gen met een ommetje in de bossen en de duinen. Na drie uur wandelen wordt men verwacht op het eindpunt aanwezig te zijn. Daar wordt men verwelkomt met een kop warme soep. Daarna om half zeven volgt het ge zamenlijk eindgesprek. Ten overstaan van twee deskundigen zal elke groep verslag uitbrengen, waarna gelegen heid tot zaaldiscussie en onderlinge gedaohtenwisseling. Als afronding van dit officiële deel van de avond zal geprobeerd Worden om de hoofd lijnen van het totale gesprek in een samenvatting te bundelen. Daarna begint het gezellig samenzijn, ingeleid me een gezamenlijke koffie tafel. We hopen dat metterdaad iets te beleven van onze onderlinge ver bondenheid met elkaar. Om half elf moet het einde ,zijn. Op dat moment staan er bussen gereed om ieder veilig huiswaarts te brengen. Heel deze mid dag en avond kost vijf gulden. De prijs is zo laag mogelijk gehouden om niemand af te schrikken. Ander zijds lijkt ons, dat goede waar ge kócht moet worden. Dit bedrag van vijf gulden moet bij opgave voldaan worden. De tocht gaat altijd door! Het weer kan ons niet deren. "Als de hemel valt, hébben wij allemaal een blauwe pet"! In gezinnen met kleine kinderen speelt het probleem van de oppas. Waar men zelf via familie of kennis sen hierin niet kan voorzien, kan men een beroep doen op het aktiecomité, in de personen van de heer en mevr. Boons, Past. Kuiperstraat 14, Waal wijk. Zij beschikken over de namen en adressen van 25 jongelui, die zich bij de laatstgehouden grasduintocht reeds hebben aangemeld om waar no dig de helpende hand te bieden. Deze sympathieke geste kan niet hoger be loond worden dan door een loyaal ap pel op deze jongeren. Men gelieve wel tijdig contact op te nemen, zodat er wederzijds voldoende ruimte blijft voor kennismaking met gezin en kin deren, opdat mten op 4 oktclber geen vreemdeling voor elkaar meer is. Het bedrijfsapostoiaat wil met deze bosboom tocht zijn nieuw werkjaar beginnen. Het is dan ook nadrukke lijk de opzet, dat aan de gedachten, die op 4 oktober werden ontwikkeld, een vervolg wordt gegeven Men denkt reeds aan een open forumavond hal verwege november. Dan zouden ook de grasduiners kunnen worden uit genodigd, want ook zij hébben cp hun laatste tocht hetzelfde thema mede zeggingschap tot onderwerp van ge sprek gekozen. Het bedrijfsapostoiaat wil verder het hele jaar in allerlei ver banden dit thema aan de orde stel len. Daarmee wil men aansluiten bij de hedendaagse aktualiteit. Als de voortekenen niet bedriegen zal er een grote belangstelling bestaan voor de tocht op 4 oktober. In de be- Ervaar het door twee gratis rijlessen en beslis daarna. CABAN-RIJSCHOOL Paul Krügerstraat 15, Waalwijk, Tel. 04160 - 4271 drijven is er allë medewerking om er de aandadht op te vestigen. Bosbomen voorziet schijnbaar in een verscholen behoefte. Diverse directrices stellen hun pauze-tijden beschikbaar om aal moezenier Van Berkel de kans te ge ven met een kort woord de tocht aan te bevelen en de daartoe ontworpen folders te verspreiden. Soms offert men zelfs bedrijfstijd en is bereid om tegemoet te komen in de deelnemers- kosten. Bosbomen lééft! Of ook de bosbo mers leven? We zijn benieuwd? We hopen op een grote deelname, uit de meest verscheidene sectoren van onze samenleving. Iedereen is welkom. Niemand is hier de meerdere of de mindere. Drempelvrees zou niet mo gen bestaan. En als u toch nog twij felt, maakt u eens een praatje met een van de contactpersonen, wier namen hieronder vermeld staan. Zij kunnen u alles vertellen, wat u maar weten wilt. Desgewenst zijn ook bij hen nog folders verkrijgbaar. Voor deelname moet men zich ook bij hen vervoegen. Zondagavond 28 september sluit de inschrijvingstermijn; dit i.v.m. de te treffen voorbereidingen. Hieronder volgen de namen en adres sen van de contactpersonen Mevr. Dekkers, Grotéstraat 337, tel. 3596; J. Boons, Past. Kuippersstraat 14; J. Wilke, Mr. van Voothstraat 72, tel. 4852; W. van Loon, Ave- rüitstraat 35; B. van Hest, v. Loven- laan 22, tel. 3818; C. Mahieu, Gro testraat 244a; H. Boons, Grotestraat 11; L. van Berkel, Markt 4a, tel. 3716. DRUNEN - Zaterdagavond gaat de parochiegemeenschap van de H. Lambertus in Drunen een bijzonder feest vieren. Tijdens een misviering in de kerk gaat men namelijk het feit herdenken, dat de basis voor deze parochie 750 jaar geleden werd gelegd. Mgr. Bluyssen zal de plechtigheid komen bijwonen. Het ligt overigens in het voornemen bij deze gelegenheid een speciaal aan de parochie gewijd boekje te gaan uitgeven. Verder zal in een speciale uitgave van het heemkundeblad "Met Ganse Trou" aan de geschiedenis van de parochie aandacht worden geschonken. Een aantal mensen heeft zich speci aal ingezet om dat wat vage verleden van de kerkgeschiedenis van Drunen uit te pluizen. Niet alleen de mensen van de heemkundekring hebben zich daarvoor ingezet, alhoewel in het blad dat bij gelegenheid van het Heemkun dig Werkkamp in augustus '67 werd uitgegeven, reeds uitvoerig wordt in gegaan om die kerkelijke historie. Daarin echter gaan de directe feiten niet verder terug dan tot 1232 toen als eerste pastoor Johannes de Fura werd benoemd. Nog oudere gegevens echter werden vooral door de archi varis van de Norbertijnerabdij in het Belgische Tongerloo aangevoerd. Van deze kant ook komt de tip, dat Dru nen wel eens feest zou kunnen gaan vieren. De kerkelijke geschiedenis van Dru nen valt uiteen in vier periodes. Eer ste is de tijd voor 1559, toen Drunen viel onder het aartsbisdom Keulen, onder het bisdom Luik en onder het dèkenaat Hilvarenbeek. Tussen 1559 en 1731 veranderde men van aarts bisdom Keulen en werd het Mechelen en het bisdom werd Den Bosch. Door de Hervorming was er van 1731 tot 1853 weer een ander bestuur nl. de Congregatie de Propaganda Fide. Bij het herstel der kerkelijke hiërarchie in 1853 tenslotte werd het kerkelijk bestuur gevormd door het aartsbis dom Utrecht, het bisdom 's-Herto- genbosch en het dekenaat Heusden. Uit de eerste eeuwen is bekend, dat reeds in de 8e eeuw een begin werd gemaakt met de missionering van de Langstraat. Dit gebeurde van uit Luik. Tot 1219 eebter duurde het voor het bekeringswerk met name in Drunen zover was gevorderd, dat er een naar de H. Lambertus genoemde parochie kon worden opgericht, In 1230 moet vervolgens aan het Ach terpad een kerk zijn gebouwd. De eer ste pastoors van Drunen waren Nor- bertijnerpaters. Paus Gregorius be krachtigde iti 1233 het door de Her tog van Lotharingen geschonken pa tronaat van de kerk van Drunen aan de Norbertijnen in Tongerloo. Ton gerloo was een bekende abdij en daarom schonk Hertog Jan van Bra bant in 1284 aan deze abdij de grote tienden van Drunen. In het jaar 1559 begon er voor de paroohie Drunen en de andere paro chies in de Langstraat een roerige tijd. In het begin van de Opstand te gen de Spanjaarden werd de kerk van Drunen zwaar 'beschadigd, zodat er bv. in 1588 geen dienst in kon wor den gédaan. In dat jaar werden een ciborie en drie kelken verkocht zodat de schulden konden worden betaald en de H. Mis weer in de kerk kon worden opgedragen. Tot 1630 kon den de katholieken in dit gebouw normaal hun diensten houden. In dat jaar echter bereikte de Hervorming ook Drunen en de katholieken moes ten hun kerk afstaan. Omdat het ge bouw voor hét geringe aantal aanhan gers van deze nieuwe richting veel te groot was, werden er na verkregen toestemming van de Staten priester koor en kruispanden afgebroken. Voornaamste verandering voor Dru nen bij het herstel van de hiërarchie in 1853 was dat men van dekenaat veranderde. Van Hilvarenbeek werd het Heusden. In deze dagen groeide de parochie Drunen en al snel was de kerk te klein. In 1870 werd een begin gemaakt met de voorbereidin gen voor de bouw van een nieuw ibe- de huis. Men kocht een perceel aan de Grotestraat naast de pastorie, dat geschonken was door de weduwe van oud-tburgemeester Steinlbach. Pastoor Coppens was reeds in dit gebouw gaan wonen. Op 14 september 1872 kreeg architect H. van Tulder uit Til burg de opdracht een nieuwe kerk te ontwerpen naar het model van de kerk in 't Gelderse plaatsje Dreumel. Op 14 juni 1874 werd de kerk ge consacreerd door mgr. Diepen, hulp bisschop van Den Bosch. Drunen heeft een nieuwere kerk dan die in 1874 in gébruik kwam. Het jaar 1944 - van 27 okt. t.m. 2 ncv. - zal vooral in het geheugen van de oudere Drunenaren als een verschrikking bekend blijven. Toen namelijk begonnen de geallieerden 'n beschieting op Duitsers in het nog be zette Drunen. Vooral op 2 november, was het lawaai van overgierende en ontploffende granaten enorm. Het centrum van Drunen moest het ont gelden. Kerk, pastorie en gemeente huis werden evenals zo'n 30 huizen zwaar beschadigd. De Duitsers ech ter maakten aan het voortbestaan van de kerk een einde door haar op tei bla zen. Hierna werd er in het patronaat een noodkerk ingericht. Pas in 1950 maakte deken Rooyackers een voor bereiding met de bouw van 'n nieuwe kerk. Architect M. v. d. Leur maakte het plan en de bouw werd gereali seerd door aannemer J. de Bont-van van Huiten uit Nieuwkuijk. Op 16 augustus 1954 werd de kerk gecon sacreerd. Sindsdien is men dit mar kante gebouw normaal blijven gebrui ken. Onder een stralende septemberhemel, in een begenadigd bos- en polderland schap hebben 800 sportieve jongeren en ouderen genoten van een serie wandelingen, uitgeschreven door de Stichting Vrienden van de F ellenoord onder auspiciën van de Noord Bra bantse Wandelsport Bond. Een spe ciale wandelcommissie had tevoren veel voorbereidend werk verzet. "De ze tocht geven wij 3 sterren", prees een ervaren leider uit Raamsdcnks- veer tijdens de rust, die gepland was op de Fellenoord. "We vinden het hier prachtig". "Paradijselijk", vond ingenieur Gerritzen uit Delft, die zijn 20 km op deze wijze beschreef. Vrc<- lijk liep deze AOW-er de tocht ten einde. Alle deelnemers waren terne- den over de organisatie, die goed was. Het Rode Kruis, met een centrale mobilofoon-post en vier hulpposten, had regelmatig verbinding en hielp ieder, die moeilijkheden had met zijn wandelorganen. Uitstekend werk heb ben deze mensen verricht, die belan geloos 'hun vrije middag offerden. Het aantal wandelgroepen nam sedert het vorig jaar in aantal toe, de school groepen namen in aantal af, een ere saluut aan die hoofden en onderwij zers, die er even werk van maakten met hun leerlingen fijn te gaan wan delen, ze heblbsn hun jongens en meisjes weer eens op een andere wij ze meegemaakt. Van de school Vennen-oost in Dru nen was wel meer dan de helft van de schoolbevolking met onderwijzers en hoofd opgekomen. Oranje- en Nassauschool uit Waalwijk brachten samen 127 wandelaars in het veld, de Wilhelminaschool te Drunen 26, het Willem van Oranjecollege uit Waal wijk 17, St. Petrusschool met 14. Men kan concluderen, dat men op de goéde weg is met de wandelgroepen, maar ook dat er meer schoolgroepen dienen te komen. Laten hoofden en onderwijzers leraren en leraressen voor de volgende tochten even de moeite nemen de fraaie folders van de commissie door te nemen. Het loont de moeite. De jury van de Bond was met 7 man opgekomen om een oordeel te vellen, er waren 15 contro leurs te velde voor de afstempeling van de kaarten, het startlbureau was goéd bezet. De uitslagen waren: 5 km scholen: Speeltuinvereniging Pernis; school Vennen-oost, Drunen; Oranjeschool, Waalwijk. 5 km groepen: Dauwtrappers, Til burg; Sandoe'l, R'veer; Trekvogels, Geffen. 10 km scholen: Gymnastiekvereni ging GSV, Vlijmen; Speeltuinvereni ging Pernis; Oranjeschool, Waalwijk 10 km groepen: Trekvogéls Geffen; Trekvogels Geffen; Sandoel, R'veer. 15 km: Trekvogels Geffen; Loduka, Loon op Zand; Trekvogels Geffen veroverde dit jaar de wisselbeker, die in het bezit was van de gymnastiekvereniging uit Vlij men. Ondanks véle andere evenemen ten in de naaste omgeving, die veel bezoékers trokken, was het toch ©en groot succes met 800 deelnemers. De organisatoren hopen dat volgend jaar nog meer scholen en individuelen deel zullen nemen aan deze wandel tocht. WAALWIJK Cursisten van de Vormingscentra voor Jong Volwas senen uit Waalwijk, Drunen en Kaatsheuvel houden a.s vrijdag een protestactie. In deze drie plaatsen zullen zij - gewapend met spandoe ken - protesteren tegen de bestaan de subsidie-regelingen voor de Vor. PAX CHRISTI VOETTOCHT De Pax Christie voettocht, die van 23 tot 26 oktober wordt gehouden en waaraan naar verwachting door vierduizend eindexamencandidaten van middelbare scholen zal worden deelgenomen, zal ook dit jaar we derom Nieuwkuyk aandoen. De op zet van de voettocht, die dit jaar als thema krijgt, „Spreek tot ons over" is geheel ongewijzigd gebleven. Vanaf het terrein van de Brabant hallen vertrekken op 23 oktober de bussen naar de vijftien startplaat sen, van waaruit de jongelui, ver deeld in kapittels, de voettocht be ginnen. Zaterdagmiddag komen al le deelnemers aan de voettocht bij elkaar in de St. Jan in Den Bosch voor een korte woorddienst. Zondag d.o.v. wordt in de Brabanthallen in Den Bosch de Eucharistie gevierd, waarschijnlijk in het bijzijn van kardinaal Alfrink. BLIKSEMACTIE Op zaterdag 19 oktober a.s. wordt op de Vliedberg, Nieuwkuyk, Haar steeg en Vlijmen een bliksemaktie gehouden voor „Mensen in nood", 's Morgens om lo uur zullen in elk kerkdorp op een centrale plaats de grote wagens van „Mensen in nood" worden gestationeerd, van waar o.m. de jeugdbeweging zal uitruk ken om met kleinere wagens^ in en kele uren tijd zoveel mogelijk goe deren op te halen. Bijzonder welkom zijn bruikbare gedragen kleding, schoeisel, gor dijnstof, dekens, babykleertjes enz. Men kan nu al vast goederen terug leggen die men wil afstaan. VERDRONKEN De rijkspolitie heeft maandag morgen het stoffelijk overschot van de 56 jarige ongehuwde H. P. uit Vlijmen in een ven bij Haarsteeg gevonden. Hij moet zondagavond met zijn fiets van de dijk zijn ge raakt en in het water terecht zijn gekomen. mingseentra voor Jonge Volwasse nen. Delegaties van de drie Vor mingscentra zullen na de protest marsen aan de burgemeesters van Waalwijk, Drunen en Loon op Zand een petitie overhandigen. Dat ge beurt vrijdagavond om zeven uur in Drunen, acht uur in Kaatsheuvel en om negen uur in Waalwijk. Dezer dagen worden ook elders in het land soortgelijke protestacties gehouden door de Vormingscentra. Naast deze protestmarsen wordt er in Den Haag bij diverse instanties een brief gedeponeerd, waarin de Vormingscentra hun grieven ken baar maken. „De nieuwe vorm na de omscha keling van Mater Amabilisschool tot Vormingscentrum voor Jonge Vol wassenen is aanmerkelijk kostbaar der geworden, maar de subsidie-nor men zijn gelijk gebleven. De kosten zijn hoger geworden, doordat na de omschakeling een nieuwe' werkvorm voor de centra is ontstaan. Wij in Drunen, Kaatsheuvel en Waalwijk hebben nog enige reserve, waarmee we nog een paar jaar mee rond kun nen komen." zo vertelde mej. Hoff- mans, lerares van de school in Waalwijk. Aanstaande vrijdag zullen de drie vormingscentra uit de Langstraat voor de werkende jeugd hun steen tje eraan bijdragen om de staats secretaris tot andere gedachten te brengen. Door de Nationale Stich ting is geadviseerd in de komende dagen zoveel mogelijk acties te ont ketenen om in Den Haag het ge wenste succes te behalen. SCHOUWVOERING WATER SCHAP DE MAAS- EN DIEZE- POLDERS VLIJMEN, 18 september 1969 De jaarlijkse schouwvoering over de scheidngs- of kavelsloten en over de binnen- of perceelssloten in het gebied van het waterschap De Maas- en Diezepolders zal dit jaar worden gehouden van 15 tot en met 24 oktober a.s. Dit houdt in dat de onderhoudsplichtigen vóór de aan vang der schouw aan de op hen rustende verplichting dienen te hebben voldaan. Voor nadere gegevens kan worden verwezen naar de officiële publika- tie in dit blad.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 13