wAAlwijkse en UnqstRMtse coimnt Gemeente Drunen wil komen een hoofdwinkelcentrum tot Verkeer eist meer slachtoffers dan een oorlog BESLISSING FLUORIDERING DRINKWATER NA RAPPORT GEZONDHEIDSRAAD Industrie-vestiging PLANNEN DINSDAG IN DE RAAD Overleden raadslid G. van den Broek donderdag herdacht Accommodatie W.S.C. Fluoridering CABAN Autorijles- systeem Lammers-Caban Bejaardenwerk Dienstencentrum SIO-sch®ol Oostelijk van de Torenstraat, zuidelijk van de Grotestraat Hoofdwinkel centrum Verzoek medewer king aan busvervoer voor kleuters Grootste antiekmarkt MAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 92e JAARGANG No. 78 De tcho van het Zuiöen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredakteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.pöst 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. G-4167-2002 Telegram-adres „ECHO" Dienstencentrum voor goede aanpak bejaardenwerk in Waalwijk noodzakelijk (Van onze verslaggever) WAALW1 ]K - Het initiatief van het college van b. en w. om een werk groep in te stellen die belast is met de voorbereiding van een bejaarden- raad kreeg donderdagavond tijdens de maandelijkse raadsvergadering alle steun. Men vond het verheugend dat het college vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen werkzaam op het gebied van de bejaardenzorg Waalwijk had uitgenodigd voor een bespreking van het bejaardenpro- in bleem. De raad stond donderdag ook nog geruime tijd stil bij de mede- Voor aanvang van de raadsvergade ring herdacht burgemeester J. Teijs- sen het onlangs overleden raadslid G. van den Broek, die deel uitmaakte van de fraktie van de Kath. Unie. "Het is gemakkelijk de heer van de Broek te typeren. Hij had een edel karakter, een gouden hart. Het was een man met een grote levenswijs heid; groot door zijn eenvoud. Zijn voortdurend meeleven tijdens de raadsdebatten sprak aan. Hij werd dan ook alom gewaardeerd om zijn kwaliteiten en om zijn persoon"al dus de burgemeester. De notulen en ingekomen stukken ontlokten enig commentaar 'bij de heer van Mosselveld. Hij informeer de nog eens hoe het staat met de wij ziging en aanpassing van de statuten van de woningbouwver. Baardwijk. Uit het antwoord van burgemeester Teijssen bleek dat het college een ge sprek met de woningbouwvereniging voorbereidt. De heer van Mosselveld brak ook een lans voor de voetbal vereniging WSC, die met een ontstel lend slechte accommodatie zit. Gedeputeerde Staten hadden in augustus afwijzend beschikt over het 'besluit van de raad om financiële medewerking te verlenen aan WSC voor de bouw van een clubpaviljoen. Wethouder J. v. Heeswijk zei, dat de voetbalvereniging onlangs zelf een aktie heeft opgezet om tot de bouw van een clubpaviljoen te komen. „De tekeningen hiervan zijn in behande ling bij gemeentewerken. Wij zullen zoveel mogelijk tegemoet komen aan de wensen van WSC en trachten daadwerkelijke hulp te bieden zonder dat daar een krediet voor gevoteerd moet worden", aldus de wethouder. De Geneeskundige Inspektie in Nederland spreekt zich noch in nega tieve zin, noch in positieve zin uit over de fluoridering van het drink water. De reden hiervoor is gelegen in het feit, dat de staatssecretaris van Soc. Zaken en Volksgezondheid aan de Gezondheidsraad heeft verzooht nogmaals 'n rapport over deze kwes tie uit te brengen. Het college van B. en W. van Waalwijk is er van over tuigd dat het vraagstuk inzake het al dan niet fluorideren van het drink water om een spoedige oplossing vraagt. Toch verdient het volgens het college aanbeveling om de beslissing op dit punt uit te stellen tot het tijd stip waarop de Gezondheidsraad zijn rapport over deze kwestie uitbrengt en de Staatssecretaris zijn standpunt opnieuw zal hebben bepaald. Het raadslid Van Loon had - zo bleek donderdagavond het college Ervaar het door twee gratis rijlessen en beslis daarna. CABAN-RIJSCHOOL Paul Krügerstraat 15, Waalwijk, Tel. 04160 - 4271 een viertal vragen voorgelegd. Wet houder C. P. v. d. Hoven wees dhr. Van Loon nogmaals op het reeds in het pré-advies gestelde standpunt van B. en W. Hij verzekerde de raad, dat zodra het betrokken rapport is uitge bracht, B. en W. de hoogst mogelijke prioriteit geven aan het al dan niet invoeren van fluoridering. De heer v. d. Hoven wees ook op een publi catie naar aanleiding van een congres in Duitsland, waarin een hoogleraar had gesteld dat hart- en vaatziekten zich kunnen openbaren tengevolge van het gébruik van fluoride. De raad was unaniem van mening dat er (beter „geen sprong in het duister" gemaakt kon worden en dat het (beter was de raporten van de Gezondheidsraad af te wachten. De heer Meys - fraktievoorzitter van de Kath. Unie - haalde bij de behandeling van de mededelingen in zake het bejaardenwerk nog eens het welzijnsopbouwbeleid aan, zoals dat door zijn fraktie bij de jongste ge meentebegrotingsbehandeling naar voren was gebracht. ,,Met name heben we toen aandacht gevraagd voor een goede organisato rische bundeling van de vele instan ties en verenigingen welke zich met welzijnsvraagstukken bezighouden Onze fraktie is toen uitgegaan van een gemeenschapsraad, welke dan zou kunnen worden onderverdeeld in sportraad, jeugdraad, cultuurraad, raad voor recreatie 'en vorming en be jaardenwerk. Deze dan weer onder verdeeld in spiraalvorm. Onze fraktie hecht bijzonder veel waarde aan een centraal georganiseerd uitgangspunt, waar alle onderdelen van de samen levingsopbouw terecht moeten ko men", aldus de heer Meys, die zei dat de fraktie bijzonder verheugd was dat B. 'en W. hebben gereageerd. De instelling van de werkgroep getuigt, volgens hem, van een daadiverkelijke aanpak. „De tijd van een aanvullend optre den van de overheid in de welzijns- sëktor, is voorbij. De periode van louter partikulier initiatief is afge sloten met alle waardering voor het geen in deze reeds tot stand is geko men. Gezamenlijk door burger en overheid dient de zo langzamerhand wel als van algemeen belang te be schouwen sektor bejaardenzorg te worden aangepakt. De overheid, de gemeente, is hiefbij vooral een stimu lerende en coördinerende rol toebe deeld. De gemeente kan in deze niet meer volstaan met afwachten van wat partikulieren in deze bezielt", aldus de heer Meys, die zei de resultaten van de blijvende aandacht van B. en W. voor dit vraagstuk alsmede de problematiek van de gehele samenle vingsopbouw met belang tegemoet te zien. De heer De Brouwer vraagt aan dacht voor de „vrije burger", de be jaarde die niet bij een instelling over vereniging is aangesloten. Hij pleitte er voor ook deze mensen in de werk groep op te nemen. Burgemeester Teijssen zette het standpunt van het college nog eens nader uiteen. Hij wees er op dat, wil het welzijnsopbouwlbeleid sukses heb ben, beïnvloeding van de overheid niet achterwege kan blijven. Het par tikulier initiatief mag hierbij, volgens hem, niet vergeten worden. Aan twee belangrijke componenten van 't wel- zijns-opbouwbeleid wordt nu gewerkt. deling van het college betreffende de fluoridering van het drinkwater. Men wil op dit punt nog geen uitspraak doen vooraleer de Inspektie van de Volksgezondheid over fluoridering een advies uitbrengt. Verheugd was men verder, dat op het industrieterrein Zanddonk wederom een perceel verkocht was aan een nieuwe industrie. Om de bouwers op sommige on derdelen wat meer tegemoet te treden werden de algemene bepalingen voor de uitgifte in erfpacht van woningbouwterreinen geivijzigd. IN ONZE BOERDERIJ 4 stoelen 2 armstoelen in zwaar massief oud eiken, nieuw gestoffeerd op rubber met kunstleer, slechts 600, Eiken 3-zits bankstellen voor 175,595,en 790,— Losse clubs vanaf 30, 100,— en 150,— Verder mooi antiek, koper enz. KAPELSTRAAT 5 ELSHOUT bij Drunen Over het jeugdwerk is reeds een nota verschenen, terwijl op dit gebied ver der reeds aktiviteiten zijn ontplooid. Nu tracht men voor het bejaarden werk tot bepaalde voorzieningen te komen. Er ligt nog een groot terrein open, aldus de burgemeester, die hierbij vooral dacht aan de stichting van een dienstencentrum. Ook moet er een plaatselijke raad voor het open be jaardenwerk komen. Primair moet deze raad uit partikulier initiatief voortkomen. De werkgroep die de in stelling van deze raad voorbereidt, is inmiddels kompleet en zal zeer bin nenkort door de burgemeester worden geïnstalleerd. „De plaatselijke raad wacht straks een belangrijke taak. Er zal niet ge centraliseerd moeten worden, maar wel zal getracht moeten worden te komen tot voorzieningen, waarbij de bejaarden meer ontvangen dan nu", aldus de burgemeester, die hierbij vooral dacht aan 'n dienstencentrum. De burgemeester verzekerde de raad dat hij onder de aandacht van de werkgroep zal brengen, dat men bij de voorbereiding van de raad ook ie dereen betrekt die wel voor het werk geïnteresseerd is, doch buiten een or ganisatie staat. Zonder commentaar ging de raad akkoord met een groot aantal kredie ten voor onderwijsvoorzieningen. On dermeer voteerde men 500, voor interne verbouwing van een gebouw tje aan de Sdhool voor Individueel Onderwijs. Dit voorstel ontlokte b'j de heer v. Mosselveld de vraag wan neer er nieuwbouw gepleegd gaat worden. Wethouder M. v. Eijl zette de zaken van deze SlO-sc'hool nader uiteen. „Nog geen twee jaar geleden werd met deze school gestart. Er was toen moeite om 45 kinderen bijeen te krijgen". „Nu, twee jaar later, komt er al een 10e klas bij. De grote moeilijk heden rond de huisvesting zijn wel zo goed als voorbij. De school blijft in twee groepen verdeeld. Drie klassen zijn ondergebracht in het gebouw aan de René de Clerqstraat, de 7 overige klassen bevinden zich in een afdeling van het voormalige ziekenhuis aan de Grotestraat. Deze indeling is niet zo ongunstig. Overigens zijn de tekenin gen voor nieuwbouw in de maak. Het schoolbestuur blijft de zaak echter rustig bekijken en wacht op de erva ringen van Breda en Hilversum, waar men wel nieuwe scholen heeft", aldus de heer M. v. Eijl, die binnen 5 jaar geen nieuwbouw verwacht. ,-;s Aan de N.V. Belrama uit 's-Bosch, een motoren-revisiebedrijf, werd een terrein van 1196 m2 op het indus trieterrein Zanddonk verkocht. De raad juichte de vestiging van dit nieuwe bedrijf toe. De heer De Brou wer informeerde bij het college naar de geruchten als zou de N.V. Simson Waalwijk gaan verlaten. Burgemees ter Teijssen verzekerde de raad dat er voortdurend kontakt tussen het ge meentebestuur en dit bedrijf bestaat omtrent nieuwbouw op het industrie terrein Zanddonk. De heer De Brou wer was hiermee gerustgesteld, alhoe wel burgemeester Teijssen de raad de mededeling onthield of nu ook tot nieuwbouw in Waalwijk wordt over gegaan. i Uiteraard zijn er altijd wel slacht offers van het verkeer geweest, ook reeds lang voordat de auto zijn in trede deed op onze wegen. Er zijn ook wel mensen door karossen en dergelijke overreden. Maar nooit was dit een verschijnsel dat dik wijls voorkwam. Het verkeer was niet zo intensief als tegenwoordig. Hier en daar reeds wel eens een rijtuig en bovendien kon men een dergelijk vervoermiddel, dat zich reeds van verre aankondigde door hoefgetrappel der paarden en 't oor verdovende geratel van de metalen wielbanden over de keien e.d., dui delijk horen aankomen en uitwij ken. Zeventig jaar geleden werd in de Verenigde Staten een makelaar in onroerende goederen door een auto overreden en velen beschouwden hem als het eerste slachtoffer van het moderne verkeer. Het duurde zelfs nog een jaar, alvorens een 2de slachtoffer te betreuren was. Met de toename van het verkeer in de wereld, neemt natuurlijk ook het aantal slachtoffers toe. Op het ogenblik is een stadium bereikt, waarin elke 2% minuut er in de we reld een verkeersdode te betreuren valt. Dat betekent, dat er per jaar in de Verenigde Staten ongeveer 60.000 mensen sterven tengevolge van verkeersongelukken, terwijl in West-Europa dit aantal 53.000 bedraagt. Dit zijn aantallen uit de delen van de wereld, waar het ver keer het meest intensief is. Maar ook elders in de wereld vallen er regelmatig mensen als slachtoffers van de verkeersmoloch. Het verkeer eist meer doden, dan welke oorlog ook. Dat is toch wel een factor om eens even over na te denken. Er moet nog meer dan tot nu toe gedaan wordt, gewerkt wor den aan een grotere veiligheid in 't verkeer. Zonder enige twijfel kun nen automobielfabrikanten nog veel bijdragen tot een grotere veiligheid, terwijl verkeersdeskundigen maat regelen kunnen nemen, vooral in de grote steden en op de drukke auto wegen, voor een veiliger verkeer. Maar de grootste bijdrage in deze moet tenslotte toch komen van de weggebruikers. Allen die deelnemen aan het verkeer, in welke vorm dan ook, dienen, zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid ten op zichte van zichzelf en van hun me de-weggebruikers. Wanneer dit een maal een feit is geworden, dan zal het aantal verkeersslachtoffers zon der enige twijfel enorm afnemen. In zekere zin hebben we het zelf in de hand. (Van onze verslaggever) DRUNEN Enige tijd geleden is in Drunen de basisnota inzake „winkelvoorziening in Drunen verschenen. Een nadere uitwerking op deze basisnota bevat in hoofdzaak een berekening van de beno digde winkeloppervlakten in de komende jaren, gebaseerd op een inventarisatie en rekening houdende met de plaatselijke bestedingen in geld. B. en w. delen de raad in een pre-advies mee dat zij met de wijze van berekening alsmede de gegevens waaraan de becijfe ringen zijn ontleend kunnen instemmen. Uit het rapport blijkt dat tot en met 1980 nodig is 4200 m2 netto winkeloppervlakte. De volgende situering van de winkelcentra is aan te bevelen: a. hoofdwinkelcentrum oostelijk van de Torenstraat en zuidelijk van de Grotestraat; b. wijkcentrum aan het Plantaan- plein; c. een wijkcentrum voor Vennen Oost langs de Beetliovenlaan; d. in de toekomst een of twee cen tra in zuidwest en west. Aan dit alles ligt ten grondslag de gedachte dat concentratie vele voordelen biedt en verspreid lig gende winkelvestigingen in de toekomst of minder rendabel zul len zijn. Voor de nieuwe centra zijn ge raamd aan winkelvloeroppervlak ten: a. hoofdwinkelcentrum 10.000 m2; b. Vennen Oost 1100 m2; c. Zuid West 1550 m2. Hiervoor is te reserveren aan grondoppervlakte voor het hoofd winkelcentrum 3 a 4 ha, voor Ven nen Oost 4500 m2, voor Vennen West 5000 m2 aldus b. en w. Het rapport is na bestudering door het bestuur van de midden stand met het college besproken in aanwezigheid van een adviseur van het Centraal Instituut voor de Middenstand en Kleinbedrijf. Het bestuur van de middenstandsver eniging heeft verklaard geheel zon der enig voorbehoud te kunnen in stemmen met de gedachten in het rapport neergelegd. Ook met de secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord- delijk Noord-Brabant is de nota doorgesproken die zich hiermede eveneens akkoord verklaarde. B en W stelde de raad daarom voor het rapport te aanvaarden als uitgangspunt voor het toekomstig stedeboukundig beleid van het ge meentebestuur. Als de raad hiertoe besluit dan is het college voorne mens om de inhoud van het rap port te laten publiceren. Voorts zullen middenstanders en belangstel leien den op een avond in de gelegenheid worden gesteld een mondelinge toelichting te krij gen. Hiertoe zal aanwezig zijn een adviseur van het C.I.M.K. De totstandkoming van het hoofd winkelcentrum zal geen eenvoudi ge zaak zijn. Bij de voorbespreking is duidelijk gebleken, dat hierbij vele zaken aan de orde zullen ko men. De voorbereidingen omvatten o.m. 1. het zoeken en bewaken van een evenwichtige brancheverdeling; 2. i.v.m. het voorgaande bepalen van de omvang van de nieuwbouw en de fasering ervan; 3. keuze van en opdracht aan een architect; 4. detaillering van het stedebouw kundig ontwerp; 5,onderzoek naar winkel-, diest en- en andere bestemmingen; 6. onderzoek verplaatsingsmoge lijkheden gevestigde bedrijven; 7. werving en onderzoek gegadig den; 8. opstelling programma van eisen voor de bouw; 9. rentabiliteitsbeoordeling van het plan; 10. planning en realisatie. Evenals dit in andere plaatsen ge beurt, is het volgens B. en W. aan te bevelen een project-ontwikke lingsbureau in te schakelen. Om verschillende redenen is gekozen voor het project-ontwikkelingsbu reau AMRO te 's-Gravenhage. Er zal voorts een plaatselijke stuurgroep worden ingesteld, be staande uit vertegenwoordigers van de gemeente, Kamer van Koophan del en Fabrieken, het bestuur van de middenstand, gegadigden voor 't winkelcentrum, technische advi seurs, het C.I.M.K. en het project ontwikkelingsbureau. Hiermee is een zo groot mogelij ke inspraak van de diverse belan gengroeperingen gewaarborgd. Het project-ontwikkelingsbureau is be reid voorlopig de ontwikkelingskos ten voor te financieren en even tueel later in het plan te calculeren. Voor de gemeente zal dit derhalve geen direkte financiële konsekwen- ties hebben. Een aantal bewoners van het be stemmingsplan „Vennen Oost", het Sempke en andere ten zuiden van de heidijk gelegen gebieden, hebben bij B. en W. een verzoek ingediend voor een gemeentelijke bijdrage in de kosten van vervoer per autobus voor kleuters uit die gebieden, die een kleuterschool bezoeken in het centrum van de gemeente. De kos ten zullen bedragen ca. 1.per kind per dag. Het verzoek werd door een deputatie mondeling toe gelicht bij een gesprek met de voor. zitter van het schoolbestuur en de burgemeester. Als voornaamste ar gument wordt aangevoerd dat de af stand van huis tot school voor kin deren in de leeftijd van 4 tot 6 jaar te groot is. De grootste afstand van af het uiterste zuid-oostelijk gedeel te van „Vennen Oost", gerekend tot de kleuterschool in de Schoolstraat, bedraagt 1500 m. De gemiddelde af stand is ca. 1250 meter. Door het schoolbestuur is in de loop van de laatste 2 jaren het no- van Noord-Brabant in de sporthal van Haaren (bij Oisterwijk) zaterdag en zondag 4 en 5 oktober, telkens van 1 tot 5 uur. dige gedaan om een urgentie te ver krijgen voor de bouw van een kleu terschool. Zolang de urgentie niet is verleend, worden de plannen niet beoordeeld door de bouwkundig hoofdinspecteur. Het plan voor de bouw van een kleuterschool in „Vennen Oost" is thans in een ver gevorderd stadium van voorberei ding. De uitbreiding in „Vennen Oost" is ook harder gegaan dan ie mand kon voorzien. Gaarne hadden het schoolbestuur zowel als het ge meentebestuur de bouw van 'n kleu terschool eerder gerealiseerd gezien. Toch prijst het schoolbestuur zich al gelukkig dat alle kinderen die de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt, kunnen worden opgevangen en het niet-verplichte kleuteronderwijs thans ook kunnen volgen. Er is een onderzoek ingesteld in welke gevallen en onder welke om standigheden in andere snel groei ende gemeenten, in het verleden of nu kleuters per bus naar school worden vervoerd. Inlichtingen hier over zijn ingewonnen bij de ge meenten Waalwijk, Etten, Uden en Oss. In alle onderzochte gevallen was de afstand tot de school groter dan 1500 m. en in meerdere geval len was de verkeersdrukte 'n aan vullende oorzaak om kinderen per bus te vervoeren. B. en W. achten noch de afstand, noch de verkeers- i drukte van zodanige importantie, j dat hiervoor busvervoer noodzake- i lijk wordt. Bij de oversteek van de j Grotestraat wordt door het onder- wij'zend personeel of politie in nodi- ge gevallen bijstand verleend. B. en W. menen daarom te moeten voor stellen afwijzend op het verzoek te beschikken. t

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1