Stahl Chemicalfjlndustries N.V. in Waalwijk gaat uitbreiden - Raadsleden Sprang-Capelle bezochten Deventer en Lochem Raad Sprang-Capelle discussieèrde over opheffing woonruimtewet R.Bodewes (KOT-W) kampioen vijfde klasse libre nieuwe benoemingen in staffunkties SLUITINGSUUR CAFÉ'S GEHANDHAAFD DE ECHO VAN. HET, ZUIDEN. VAN MAANDAG 29 SEPTEMBER 1969 gtjieuw laboratorium en magazijncomplex van 5000 m2 Benoemingen Waalwijk Biljarten Artisten voor de maand september met Leopard ManueBa dans-atfraktie THE BLUE MOTE Tilburg Salaris-verhogingen gemeente-personeel wellicht delegeren Meer efficiënt werken Tegen opheffing woonruimte-wet Protest Sprang-Capelle (van onze-verslaggever) WAALWIJK Het Waalwijks concern Stahl Chemical Industries n.v. maakt momenteel een enorme groei door. Het resultaat hiervan is een belangrijke uitbreiding van het bestaande complex aan de Zomerdijk- weg Ook heeft een reorganisatie plaatsgevonden van een aantal staf funkties. Dit laatste hield mede verband met het vertrek van de heer Levenbacil, direkteur van Stahl en van Polyvinyl Chemie Holland n.v., naar het buitenland. De leiding van beide bedrijven is nu in handen van de heer J. Ber nards. Hij vertelde ons van de uit breidingsplannen van Stahl. Mo menteel wordt er druk gebouwd aan een applicatie-laboratorium van 650 m2, dat verrijst op het terrein aan de overzijde van het huidige gebouw. Stahl kocht hier vorig jaar de industrie-grond van de gemeen te. Het laboratorium moet begin '70 in .gebruik zijn. Volgend jaar zal ook begonnen worden met de bouw van een ma gazijnencomplex van 5000 m". Dit complex wordt zowel voor Stahl als voor Polyvinyl gebruikt. Het bedrijf is verder reeds uitgebreid met een nieuwe afdeling: United Finish. In deze afdeling worden alle produk- ten getest en geproduceerd die geen leer zijn. Hoewel het bedrijf bij zonder sterk geautomatiseerd is, verwacht de heer Bernards een toe name van ongeveer 20 personen aan het personeelsbestand. Momenteel werken bij Stahl en Polyvinyl sa men 160 personen, waarvan 30 in de produktie. Benoemd tot Technical Manager Research and Development is ir. VV. H. Vaskovich, momenteel nog woon achtig in Wenen en verantwoorde lijk voor de technische service in Oost Europa en Oostenrijk. Ir. Vas kovich zal in zijn nieuwe funktie verantwoordelijk zijn voor de ont wikkeling van nieuwe proclukten wt en met de proeffabrikage, als mede voor de produktiekontrcle. Hij onderhoudt het persoonlijk kontakt met Stahl Finish Company in Pea- body Mas., alsmede met de dochter- fabrieken in Engeland en Spanje betreffende alle aangelegenheden in produktie en verkoop. Dhr. Vasko vich heeft behalve jarenlange erva ring in de verkoop bij Stahl, grote praktische ervaring opgedaan in de produktie en ontwikkeling van leer- finishes bij Reicholt Chemie in We nen. Hij zal met zijn gezin zo spoe dig mogelijk in Waalwijk komen WAALWIJK K.N.B.B. Vorige week maandag werden er in het district Waalwijk weer enke le bijzondere prestaties geleverd. Ons Genoegen I en II wisten de vol le buit binnen te slepen met 90. Ook Ons Vermaak 3 deed dit met 9—0. In diverse klassen werden er ook nog enkele persoonlijke pres taties geleverd. In de klasse C 1 was de partij tussen A. Vorselaars van de B.V. O.O.G. tegen L. v. Crom- voirt van N.V. een spannende par tij. Vorselaars speelde een partij van 12-78, maar moest toch nog z'n meerdere erkennen in L. v. Crom- voirt. In klasse C 2 speelde M. Slaats van de B.V. B.S.V. een prima moy. van 4.61. Ook H. Braat van B.V.Ö, speelde het klaar een moyenne van 4.22 te spelen. Tenslotte was het in klasse C 4 dat J. Berkelmans van O.O.G. een prima partij speelde met een moy. van 2.33. Uitslagen: C 1 OG 1—HBS 1 't Vosje 1—BSV 1 OOG 1—NV 1 C 2 KOT E 1—O G 2 BVO 1—OOG 2 NV 2—KOT(W) 1 BSV 2Centraal 1 C 3 HMS 1Vosje 2 KOT(W.) 3—NT 1 OV 1't Zwaantje 2 Keesje 1—KOT(E.) 2 KNA 1—OV 4 HBS 2—BSV 3 C 4 't Vosje 3—HBS 3 KOT(E.) 3De Schuur 1 Centraal 2—OG 3 OV 3—HMS 2 BVO 3Keesje 2 NT 2—KNA 2 OOG 3KOT(E.) 4 Jeugdcompetitie: Kaatsheuvel 2—JBCW 1 JBCW 2Kaatsheuvel 1 9—0 2—7 4—5 O—9 7—2 2r~!7 7—2 3—6 5—4 4—5 7—2 45 7—2 7—2 5—4 5—4 9—0 2—7 5—4 7—2 3—8 7—4 Op 2, 3 en 4 okt. worden voor wedstrijden 4e klas gespeeld. Dit zal plaats vinden in de clubloka len van Nooit Volleerd, café L. v. Cromvoirt, BV Keesje, café A. Platvoet en BV Centraal, café B. van Riel. Van de 19 deelnemers komen ér 7 m de finale. De heer H. de Kwaasteniet is be noemd tot General Sales Manager. Hij zal in de toekomst verantwoor delijkheid dragen voor de gehele verkoop van Stahl Chemical Indus tries N.V. te Waalwijk, met uitzon dering van dié gebieden waar een eigen organisatie is, zoals in Span je, Engeland en Duitsland. In deze funktie is hij de direkte chef van alle ledertechnici in dienst van Stahl Chemical Industries N.V. te Waalwijk. Hij zal een gedeelte van het uitvoerende werk van de direk- tie overnemen. Dhr. F. A. P. Pulles is benoemd tot Technical Manager Applications. Hij is in de eerste plaats de advi seur van de direktie in alle appli catie-technische problemen. Hij staat ter beschikking van alle me dewerkers in de verkoop, in welk gebied ter wereld zij ook werkzaam zijn, om hen bij de oplossing van technische problemen terzijde te staan. Anderzijds neemt hij initia tieven om onze medewerkers in ex- portgebieden op de hoogte te hou den van alle ontwikkelingen op het finish-gebied. Technische informa tie, opleiding van nieuwe technische medewerkers, het organiseren van cursussen voor technische delega ties, het vertegenwoordigen van Stahl op wetenschappelijke congres sen, het voorbereiden van inzendin gen op tentoonstellingen, zijn alle voorbeelden van aktiviteiten die tot I zijn werkterrein behoren. De heer G. Nijkamp zal zich zo spoedig mogelijk geheel uit de le- dersektor terugtrekken. Hij is n.l. benoemd tot Manager van de Uni ted Finisch Afdeling. In deze funk tie is hij verantwoordelijk voor de marketing en verkoop van de pro- dukten voor aanwending op niet- leder materialen. Aan hem is de ge hele organisatie van deze afdeling opgedragen. FRANSE STRIP-VEDETTE uit de kooi TURKSE STRIP-VEDETTE SPAANSE Geopend van 3.30 uur 20.00 uur tot VEEMARKT STRAAT 36 - 38 Telef. 04250- 25287 SPRANG-CAPELLE - De gemeenteraad van Sprang-Capelle besloot in zijn openbare vergadering van vrijdagavond tot afwijzing van een verzoek van de heer W. L. Kuis, Raadhuisstraat 158 tot verlenging van het slui tingsuur van horecabedrijven van 12-1 uur. Mevrouw van Suijlekom-Blom, wilde het verzoek inwilligen, omrede het sluitingsuur in naburige gemeen ten ook op 1 uur gesteld zou zijn en de aanvrager zich benadeeld zag in zijn bestaan. Zij wilde evenals in naburige gemeenten het geval zou zijn, een bonnensysteem ingesteld zien, zodat bij voorkomende gevallen een caféhouder maar van een bon gebruik zou behoeven te maken om zijn café op een later uur te sluiten. De voorzitter, burgemeester M. van Prooijenwees er op dat hij steeds op ruime schaal verlenging verleent bij uitvoeringen, biljartavonden, enz. waarom hij het voor onze gemeente niet noodzakelijk achtte dat het slui tingsuur verlengd wordt. Dc heren Genuit, Rijkers, Kuijsten en Dekkers meenden eveneens dat 12 uur voor 'n gemeente als onze laat genoeg was, terwijl de heer de Hos er op wees dat bij instelling van een bonnensysteem de caféhouders fout zouden komen zitten. De voorzitter beloofde nog wel schriftelijk aan de caféhouders te willen berichten, dat wanneer om half twaalf een gezelschap bij hen zou bin nenkomen, zij de Rijkspolitie kunnen opbellen, die dan namens de voor zitter vergunning zou mogen geven tot enige verlenging, maar wij moeten ook aan de omgeving denken", aldus de voorzitter. Hoewel mevr. van Suijlekom een stemming niet meer nodig achtte, ging de voorzitter toch hiertoe over en al leen mevr. van Suijlekom en de heer de Vries stemden tegen het voorstel van het college het verzoek af te wij zen. Bij het voorstel tot het verlenen van een uitkering-ineens aan het ge- meentepersoneel in verband met de na-calculatie van de loonontwikkeling in 1969, zei de heer Genuit in het ge heel niet tegen de uitkering als zo danig te zijn, maar hij vroeg of er niet een manier gevonden zou kunnen worden, waardoor niet in' iedere raadsvergadering de salarissen van 't gemeentepersonee! aan de orde zou den behoeven te komen, zoals dat nu I het geval is, dat gebeurt ook in de in- I dustrie maar eenmaal per jaar bij af sluiting van een nieuwe c.a.o. De voorzitter was het er wel mee eens dat het niet telkens op de agenda zou be hoeven voor te komen maar was bang dat 'het personeel zich benadeeld zou gevoelen. Het zou kunnen dat de raad kleine wijzigingen aan b. en w. dele geerde, maar de heer Dekkers meen de dat de raad dit niet uit handen moest geven en vroeg naar het ver schil van de salariëring van de amb tenaren en het vrije bedrijf, waarop de voorzitter antwoordde dat dit een verschil in status betreft. Bij de ambtenaren berust de bezoldi ging op een publiekrechtelijke basis, terwijl dit in de industrie op privaat rechtelijke basis is. De heer Winkel man meende dat met het opstellen van de pre-adviezen met alle voor schriften toch enorm veel tijd verlo ren gaat, waarop de heer Kuijsten op merkte dat men van overheidszijde meer efficiënt moest gaan werken, want er gaan duizenden uren mee ver loren en als voorbeeld noemde hij de grote rompslomp hij het onderwijs. Ook de 'heer de Vos zou dergelijks kleine verhogingen aan b. en w. wil len deligeren, vooral ook met het oog op het gereedmaken van de raadstuk- ken. Het volgende punt betrof een perso- neelsaangelegenheid, n.l. het verlenen van een duurtetoeslag, waarmee de raad eveneens akkoord ging. Ook het voorstel van b. en w. tot vaststelling van een verordening tot regeling van de bezoldiging van de vrijwillige brandweer, waarbij deze in overeen stemming werd gebracht met de regi onale brandweer Midden-Brabant, werd aangenomen. Op een opmerking van de heer de Bie dat dit een verho ging van meer dan 10 pet. betrof, zei de voorzitter dat men daarbij wel moet bedenken dat dezelfde uurlonen zowel voor dag als nacht gelden. Bij 't voorstel tot aankoop van grond van mevr. van der Hoeven-Verhoe ven te Amsterdam, bedoeld als ruil object om te komen tot uitbreiding van de zonneweide van het zwembad, verklaarde de heer Dekkers volledig achter dit voorstel te staan, maar hij vroeg of het veld dan ook voor even tuele festiviteiten gebruikt mag wor den, b.v. paardensport. Tegen paar densport had de voorzittér echter wel bezwaar. Voor andere festiviteiten zou het wel gebruikt kunnen worden, maar het college wilde een stuk aan de zonneweide toevoegen, vooral met het oog op het spelelement hij het zwembad. Op de vraag omtrent de ligging van het perceel door de heer Heij, zei de voorzitter dat dit land niet direct als zodanig bedoeld wordt, maar als ruilobject kan dienen. Bij het voorstel tot vaststelling van nieuwe voorwaarden tot verpachting van land, zei de heer Rijken niet ge lukkig te zijn met art. 20 dat verplicht tot verzekering. Wie principieel tegen verzekering is kan dit land niet be komen. De voorzitter zei dat in alle paohtvoorwaarden dit artikel voor komt en hij achtte het voor b.v. tui- ders met glas toch wel nodig dat men voor schade verzekerd was, waarte gen de heer Rijkers aanvoerde dat 'n pachter toch wel goed kan zijn voor het verzekerde kapitaal. De heer Min- naard merkte hierbij op dat de voor waarde in alle contracten voorkomt en het in hoofdzaak schade bij hagel- schade aan granen betreft, terwijl de heer de Bie zei dat wanneer men niet verzekerd is de schade voor de ver pachter zou komen. De heer Kuijsten had bezwaar tegen art. 2, dat zegt dat pacht moet worden voldaan ten kan tore of op postrekening van de ge meente, maar de voorzitter zei dat bij betaling via banken, deze het bedrag kunnen overschrijven op de giro van de gemeente. Zoals in een vorige raadsvergadering reeds toegezegd, kwam het college' thans met een rapport omtrent het plan van de minister van Volkshuis vesting tot intrekking van de Woon ruimtewet 1947 voor onze1 gemeente. Dit houdt in dat de overheid van me ning is dat in onze gemeente geen wo ningnood meer heerst. Het college is een tegengestelde mening toegedaan en meent dat de tijd voor Sprang- Capelle nog niet rijp is tot buitenwer- kingstelling van de Woonruimtewet 1947. Uit het door b. en w. ingestelde onderzoek bleek dat momenteel nog 259 woningzoekenden staan inge schreven, voorts dat er 137 samen woningen zijn, waarvan in 67 geval len niet wordt beschikt over 'n slechts aan'zeer eenvoudige eisen voldoende woonruimte, 28 gezinnen kunnen geen eigen huishouding voeren, 22 beschikken slechts over 1 a 2 slaap kamers, en in drie gevallen is sprake van een gemeenschappelijke keuken, maar waar wel sprake is van 'n eigen keuken moet bedacht worden dat de ze zich veelal bevindt in een uitgebro ken bedstee of klein gangetje. Dopr 46 gezinnen moet gébruik wor den gemaakt van het toilet van de hoofdbewoner. Voor de opheffing van de woningnood in onze gemeente zal het derhalve nodig zijn, aldus het pre-advies van b. en w., dat in de toe komst ruime contingenten woning wetwoningen worden toegewezen, welke voor de doorstroming kunnen bijdragen. B.enw. stellen de raad voor de naar voren gebrachte bezwaren ter j kennis te brengen van de minister van j Volkshuisvesting en het college van G.S. De heer Genuit zei volkomen akkoord te gaan met het voorstel van b. en w., maar meende dat weinig bereikt zou worden. Hij wees op de naar zijn me ning in het verleden zeer onrechtma tige verdeling van de woningwetwo ningen en meende dat het nodig was daarop in het adres aan de betrokken instanties bijzonder de nadruk te leg gen. De heer Kuijsten drong op spoed aan, want het was nog maar zeer kort dag. De voorzitter lichtte het ingestel de onderzoek nog nader toe en meen de dat men onze stem moest laten ho ren, opdat later niet gezegd kan wor den: jullie hébben niets gezegd. Het voorstel werd aangenomen. Aan de agenda werd nog toegevoegd 'n voor stel van b. en w. tot verkoop van de oude school met woonhuis aan de Heistraat aan de heer v. d. Ven voor 40.000, - waarmee men algemeen dekoord ging. De overige punten var de agenda - dit in ons vorig nummei Donderdag j.l. maakten de leden van de gemeenteraad van Sprang-Capelle onder leiding van burgemeester M. v. Prooijen en in gezelschap van hunne dames hun jaarlijks uitstapje. Deze keer was daar een excursie naar De venter en Lochem aan verbonden. Met een touringcar van de firma Mulders- Sars werd de reis om zeven uur be gonnen en ging het via Gorinchem, verkeersplein Oude Rijn richting Maarsbergen. Nadat eerst in restau rant Albert's Corner te Oud-Leusden een koffiepauze was gehouden, ging het naar Deventer waar het gezel schap om 10 uur op het gemeentehuis werd ontvangen door de loco-burge meester, de gemeente-secretaris en de wethouders1. Na zijn welkomstwoord gaf loco-burgemeester Timmer een uiteenzetting over de aktiviteiten die er op verschillende terreinen in zijn gemeente plaats vinden. Burgemees ter M. van Prooijen dankte voor de ontvangst en vertelde een en ander omtrent Sprang-Capelle. Vervolgens werd een rondrit dcor de verschillende delen van de uitgestrek te gemeente gemaakt, waarbij onder meer de woningbouwcomplexen in ogenschouw werden genomen. Onder leiding van de heer Rademaker werd het Bergkwartier bezichtigd. Ook werd een bezoek gebracht aan het overdekte zwembad waar de heer H. Lamiberts een uiteenzetting gaf. Het Winkelcentrum Keizerslanden werd bezichtigd onder leiding van loco burgemeester H. Timmer, terwijl eveneens een bezoek werd gebracht aan de bekende kunstijsbaan onder leiding van de heer P. Bergström. In rest. 'Le Patineur' werd de lunch gebruikt, waarbij de loco-burgemees ter, de gemeentesecretaris met zijn echtgenote en de wethouders met en kele ambtenaren mede aanzaten. Aan tafel werd het woord gevoerd door burgemeester M. van Prooijen, die namens het gezelschap dank bracht voor de goede en hartelijke ontvangst en de Deventer gastheren een aan denken aanbood in de vorm van een leren etui met inscriptie van het ge meentehuis van Sprang-Capelle. Loco-burgemeester Timmer dankte voor deze geste zeer hartelijk en bood de raadsleden met hun dames de be kende Deventer-koek aan. De reis werd hierna vervolgd naar Lochem, waar het zojuist gereed gekomen in- structieibad werd bezichtigd, waarbij door de directeur van gemeentewer ken een uiteenzetting werd gegeven ever de totstandkoming en de kosten die aan het bad waren verbonden. Om vijf uur had de ontvangst plaats door 't gemeentebestuur van Lochem in hotel 'Alpha', Ook in deze plaats was het de loco-hurgeeester die het gezelschap verwelkomde en 'n- over zicht gaf van de plaats zijner inwo ning. Door burgemeester v. Prooijen werd ook aan deze gastheren een etui aangeboden. Hierna werd vertrokken voor 'n trip door een pradhtig gedeelte van de Gelderse Achterhoek waarna het ge zelschap in hotel De Gouden Karper te Hummelo zich kon verfrissen en zich tegoed kon doen aan een uitste kend diner. Tijdens het diner wees burgemeester van Prooijen op het nut van dergelijke excursies, welke zeer leerzaam zijn voor het treffen van voorzieningen in eigen gemeente. Na mens het gezelschap dankte dokter Winkelman voor deze mooie reis en het gehodene in de gemeentes die be zocht werden, waarmede de raadsle den ziéh konden verrijken. Hoogst voldaan keerden de vroede vaderen daarna huiswaarts. VERGADERING SCHOOL NIEUWEVAART De schoolvereniging van de Christe lijke lagere school aan de Nieuwe- vaart kwam j.l. donderdagavond in 'n ledenvergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter de heer Holle mans. Tijdens deze vergadering wer den een tweetal nieuwe bestuursleden gekozen ter voorziening in de vaca tures van de heren P. Dekkers en G. Ros, die tijdens de vorige ledenverga dering voor hun functie hadden be dankt. Tijdens deze vergadering wer den een tweetal dubbeltallen opge steld. Uit het dubbeltal H. Spierings en A. Werther verkreeg de heer H. Spierings de meerderheid der stem men, terwijl bij het dubbeltal L. van Pelt en J. Vos de heer J. Vos met meerderheid van stemmen werd ge kozen. Beide nieuw gekozen bestuurs leden H. Spierings en J. Vos namen hun benoemingen aan. Een verzoek dat door een aantal leden was inge diend om de statuten te wijzigen, kwam nog wel aan de orde, doch zon der dat hierover gestemd werd ging de wijziging niet door, TAPTOE Uitgaande van harmonie en drum band van Marijke en de oranjevereni ging Juliana werd j.l. zaterdagavond een lampionnen-optocht en een tap toe gehouden. Voor de lampionnen- optocht, waarvoor veel deelname was werd de stoet opgesteld bij het ge bouw van de Chr. Volksbond en trok door enkele straten van Sprang naar het voetbalterrein van NEO waar de taptoe werd géhouden. Aan deze taptoe werkten mee: de jeugddrumband KGV uit Kaatsheu vel, fanfarekorps Kunst en Vriend schap uit Rijswijk, trompetters en tamboerkorps St. Jan uit Elshout, als mede de harmonie en drumband van Marijke uit Sprang. Door de diverse verenigingen werden onder de schijn werpers op de groene grasmat op bij zonder fraaie wijze de nummers uit gevoerd. Voor deze taptoe was vrij veel belangstelling, waaronder wet houder Jac. Vos, die namens het ge meentebestuur aanwezig was. Jam mer was het, dat het ondanks 't mooie najaarsweer koud was en mogelijk zou een dergelijke taptoe meer be langstelling trekken op het einde van augustus of begin september. Dit al les neemt niet weg dat de organise rende verenigingen alsmede de mede werkende verenigingen op een goed geslaagde taptoe terug kunnen zien. In het afgelopen weekend wer den in het clublokaal van de BV Ons Vermaak de finales verspeeld van de 5e klasse libre, waarin de heer R. Bodewes de titel wist te bemachtigen met het prachtige ge middelde van 1.75. Dit kampioen schap werd ook weer op schitte rende wijze georganiseerd door de BV Ons Vermaak met aan het hoofd de heer A. Leijtens, secreta ris van de vereniging. Tot in de laatste drie ronden wa ren er nog vier kanshebbers, maar de heer Bodewes wist van deze 3 laatste wedstrijden 5 punten te vergaren en kon zodoende het kampioenschap van deze klasse in de wacht slepen. Hij werd hiervoor dan ook op uitbundige wijze door de districtsvoorzitter de heer Fr. v. de Gouw gehuldigd en mocht de bondsmedaille en het diploma in ontvangst nemen. Ook door de secretaris van de BV Ons Vermaak werd hem een attentie in de vorm van een rokertje aangeboden en werden opgenomen - gingen allen onder de hamer van de voorzitter loor, zonder op- of aanmerkingen- Na sluiting van de openbare vergade ring door de voorzitter, ging de raad nog in geheim comité. namens de spelers bij monde van de heer *'A. de Roos nog een fles heerlijk vocht. Doordat de heer Bo dewes met 1.75 te hoog speelde om naar de Gew. kampioenschappen te worden afgevaardigd die in Loon op Zand zullen worden gehouden zal de heer J. Hesselberth het dis trict hier vertegenwoordigen. De uitslag was als volgt: 1. R. Bodewes, BV KOT W 7 345 197 12 1.75 11 2, J. Hesselbreth, 't Vosje 7 317 249 11 1.26 10 2. H. van Dam, HMS 7 299 256 12 1.17 10 4. J Leijtens, Ons Vermaak 7 314 271 12 1.15 8 5. A. Tabbers, KOT E 7 304 262 13 1.16 7 6. J. van Esch, Ons Vermaak 7 284 271 7 1.04 4 7. W. Schapendonk, KOT W 7 261 265 9 0.98 4 8. A. de Roos, KOT E 7 287 275 6 1.04 2 Hoogste serie: A. Tabbers 13. Hoogste partijgem.: 2. Bodewes 2.78. De heren Bodewes en Hessel berth zijn gepromoveerd naar de 4e klas. De heer Schapendonk met 0.98 halve degradatie zodat hij het volgend jaar het opnieuw in de 5e klas mag proberen.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 3