waalwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Bloch Stibbe haalt 30 Joegoslavische meisjes naar fabriek in Waalwijk Een aanslag op de EEG Personeelsbestand kan voor 70°/o uit vrouwen bestaan m ■■■iff mÊmkêémk^m bouwman brillen Klimaatsveranderingen had den invloed op wereldgebeuren UITBREIDING TAPIJTFABRIEK IN WAALWIJK HANGT AF VAN HOUDING RIJKSOVERHEID mm S1É JjJ? Pfe HOE IS HET WEER DE KOMENDE DERTIG JAAR DONDERDAGAVOND 9 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 81 Produktie bij Schreiber-Nederlanrï komt op gang Huisvesting Begeleiding lis?* mm üf - Loonstrijd zal eind dit jaar wel ontbranden Weersverwachting voor de toekomst Gevolgen Produktie-winst deling Nederlandse vrouw N.V. Simson De tcho vAn het Zuióen A V>r\v\-no ty< nr\f Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Losse nummers 20 cent Rrieven onder nummer 50 ct. extra Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 De Bondsrepubliek pleegt mo menteel bewust een aanslag op de EEG. Tengevolge van de grote wel vaart in West-Duitsland is de D- mark ondergewaardeerd. De Bonds republiek heeft forse overschotten op de betalingsbalans en daardoor werd het noodzakelijk de mark te herwaarderen en wel duurder te maken. Dat is iets dat Bonn niet graag doet, maar de noodzaak blijkt aanwezig en daarom heeft men de waarde van de mark voorlopig los gelaten. Die is dus zwevende en wordt bepaald afhankelijk van vraag en aanbod. Om te beginnen is daarmee de monetaire wereld in moeilijkheden gebracht, want ook al zijn er financiële deskundi gen die voorstanders zijn van een wat lossere vorm van waardebepa ling, de manier waarop Bonn nu de knuppel in het hoenderhok heeft gegooid wordt nergens gewaar deerd. Naast het feit, dat die zwevende waarde een hinderlijke zaak is, troffen de Westduitsers nog een andere maatregel. Doordat de waar de van de mark groter werd, ont stond er voor het buitenland en met name de EEG-partnerlanden een gunstiger concurrentiepositie. Nederland bijvoorbeeld houdt zijn gulden op normaal niveau en dat betekent dus, dat Nederlandse goederen in principe voor de Duit sers goedkoper worden. Om nu de eigen produkten en industrie te be schermen besloot Bonn tot een ver eveningsheffing van 5%% speci aal op landbouwprodukten. Nu was de Europese landbouw binnen de EEG toch altijd al een zorgenkindje. Bij de devaluatie van de Franse Franc troffen de Fransen ook al beschermende maat regelen voor hun landbouw en nu doen de Duitsers dat ook nog een keer, met gevolg dat er van een gemeenschappelijke markt, zeker als het gaat om landbouwproduk ten niets overblijft. Er is geen ge meenschappelijke markt meer, want de EEG is momenteel uiteen gevallen in drie verschillende mark ten te weten; de Franse markt met eigen heffingen enzovoort, de Duit se met eigen heffingen en tenslot te het restant van de EEG te we ten de Benelux met Italië die wer ken op de normale EEG-afspraken. Zou Nederland mee revalueren met de mark dan zouden er zelfs vier markten ontstaan. Bonn beroept zich wat de heffin gen betreft op de noodtoestand clausule in het EEG-verdrag, zoals Frankrijk dat ook heeft gedaan. Door cle zwevende positie van de mark zou een dergelijke toestand volgens de Duitsers zijn ontstaan, waarbij de eigen produkten moeten worden beschermd. Maar op die manier wentelt de Bondsrepubliek de last van haar eigen rijkdom af op de EEG en is toch wel bijzon der onbillijk. Dat de Fransen een beroep deden op de noodclausule was begrijpelijk, de Franse econo mie staat er bijzonder slecht voor en dat men beschermende maat regelen noodzakelijk acht is begrij pelijk, Maar in het Duitse geval ligt de zaak geheel anders. De Bonds Republiek moet revalueren doordat het land bijzonder wel gaat. Dat is natuurlijk erg prettig voor de Duitsers, maar dan moeten ze zelf ook de minder prettige ge volgen van zo'n revaluatie dragen. Een van die gevolgen is bijvoor beeld dus dat de buitenlandse pro dukten die in de Bondsrepubliek worden ingevoerd scherp kunnen concurreren tegen de in Duits land vervaardigde produkten. Op het gebied van de landbouw me nen de Duitsers beschermende maatregelen te moeten nejmen om de Duitse boeren rustig te houden. Daarom willen de Duit sers 5 Ij» heffen op buitenlandse produkten uit de agrarische sec tor. Gezien de omstandigheden .heeft de Europese Commissie het Duit se verzoek afgewezen en het Euro pese Hof heeft het Duitse beroep eveneens afgewezen. Met dit al heeft de Bondsrepu bliek de EEG in een bijzonder (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De produktie van de nieuwe Waal- wijkse tapijtindustrie Schreiber Nederland n.v, is deze maand op gang gekomen. In een gedeelte van de be drijfsruimten van de n.v. Bloch Stibbe werken mo menteel 25 personeelsleden, in twee-ploegen dienst, aan de tot standkoming van Esconyl, nylon vilttapijt. Als dc andere onderdelen in deze nieuwe fabriek gereed zijn zal de produktie geleidelijk aan worden opgevoerd. De direktie heeft verder nog diverse plannen in portefeuil le. Of die gerealiseerd worden hangt ondermeer af van de houding van de rijksoverheid. President-direkteur D. Stibbe verduidelijkt: „We zijn geshockeerd door de regeringsbeslissing om een Duitse tapijtindustrie die zich in Venray vestigt 3 miljoen „cadeau" te doen. Dat is een enorme discriminatie, ook al heet de streek rond Venray stimuleringsgebied. Wij doen alles om de werk gelegenheid in Waalwijk op te voeren en het industriële patroon van deze gemeente en de streek te doorbreken, aan de andere kant wordt een vreemde industrie zo ge holpen". Met de realisering van toekomstige uitbreidingen zal de direktie van het Bloch Stibbe concern, waaronder Schreiber Nederland ressorteert, veel af laten hangen van de houding van de regering ten opzichte van de in vesteringspolitiek. Het ligt voor de hand, zo vertelde de heer Stibbe, dat we bij uitbreiding ook denken aan de hoofdvestiging van Schreiber Co. s.a. in Hoboken bij Antwerpen. „De verbouwing aan de schoenfabriek in Waalwijk, waarin een deel is inge richt voor de tapijtindustrie is nage noeg gereed. Als alle technische voor zieningen zijn aangebracht, zodat Schreiber Nederland n.v. binnenkort in Waalwijk op volle toeren draait. Wat ook nog steeds op volle toe ren draait is de söhoenproduktie bij Bloch Stibbe. Hoewel het perso neelstekort wat minder is geworden zit het bedrijf nog steeds op arbeids krachten te springen. Als eerste on derneming in de Langstraat gaat Bloch Stibbe 30 Joegoslavische terie van Arbeidsvoorziening over de werving van vrouwelijke arbeids krachten. Tijdens deze besprekingen is Bloch Stibbe het eens geworden over de arbeidsvoorwaarden. Een van die voorwaarden was o.m. dat het bedrijf voor goede huisvesting zou zorgen en voor de mogelijkheid dat de meisjes zelf kunnen koken. Bloch Stibbe heeft drie woningen gekocht waarin de 30 meisjes worden ondergebracht. Uit welke streek de meisjes komen is nog niet bekend. Het WaaLwijkse concern wacht op de mededeling uit Belgrado in welke streek van Joego slavië de werving kan worden opge zet. De directie van Bloch Stibbe ver wacht de 30 meisjes in de tweede helft van november naar Waalwijk te kunnen laten komen. De groep zal worden vergezeld door een zgn. „so cial help", een meisje dat enkele ta len spreekt en haar landgenoten in Direkteur D. Stibbe discriminatie Deze foto toont de uitbreiding van de n.v. Bloch Stibbe. In het bedrijfsgedeelte op de bovenste foto is de nieuwe tapijtfabriek ondergebracht. meisjes aantrekken. „De animo voor Joegoslavische arbeidskrachten is in heel Europa groot. In de uitgestrek te, van industrie verstoken, gebieden is met name voor de meisjes geen emplooi. Ook de Nederlandse con- fectie-industrie werkt al geruime tijd met Joegoslavische modinettes", ver telt de heer A. op 't Hoog, hoofd /an de personeelsdienst. Hij heeft vorige week in Belgrado besprekingen ge voerd met het Joegoslavische Minis- moeilijke positie gebracht. Er Izullen snel veranderingen moe ten komen, wil een en ander niet funest zijn voor de EEG. Waalwijk begeleidt. „De komst van deze meisjes vergt natuurlijk nogal wat begeleiding, zowel in het bedrijf als daarbuiten. De praktijk zal moe ten uitwijzen of we in de toekomst nog nieuwe groepen uit Joegoslavië laten overkomen. De meisjes zullen worden ingepast op alle afdelingen. Enkelen willen we een stikkerij-op- leiding geven," vertelt directeur Stib be. Bij Blooh Stibbe is men goed te vreden over de buitenlandse arbeids krachten. Vorige week is in Waalwijk ook nog een groep van 15 Turken ge arriveerd. In totaal werken nu zo'n speciaalzaak Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) f 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Binnen de vakbonden kan men al een boos gerommel horen. Men verwacht dan ook in de naaste toe komst een felle strijd om de Jonen. Rond de loonwet van minister Roolvink is reeds veel rumoer ont staan en NVV en NKV willen reeds het loonoverleg binnen de SER verlaten. De vakbonden wil len vasthouden aan de vrije loon vorming en wensen een uiterst mi nimale bemoeiing van de overheid. Aan het eind van dit jaar zal de strijd waarschijnlijk in volle hevig heid ontbranden wanneer bepaal de grote cao's aflopen en vernieuwd moeten worden. Ten eerste komt er dan het gevecht met de werkge vers, die uiteraard zullen trachten binnen bepaalde perken te blijven, waardoor de prijzen niet behoeven te worden verhoogd en dan is er tenslotte na overeenkomst met de werkgevers nog de goedkeuring no dig van de overheid. En de vraag is dan, wat zal minister Roolvink doen? Dat er loonsverhogingen zullen ko men staat vast. Hoe groot die zul len zijn blijft de vraag evenals hoe de strijd zal verlopen. 's Maandags voormiddag gesloten 40 Turkse gastarbeiders in de schoen - fabriek. Overigens drukt het arbeids tekort de laatste tijd wat minder zwaar. „Arbeidsmotivatie is 'n moei lijke zaak, maar we zijn verheugend dat het aanbod wat toeneemt. De laatste weken komen ook veel oud werknemers vragen of ze terug mo gen komen." Steeds meer blijkt er behoefte te bestaan aan zogenaamde weersver wachtingen op lange termijn. Onze moderne tijd waarin men probeert plannen te maken voor ver in de toekomst, omdat er met de uitvoe ring van die plannen zo bijzonder veel tijd gemoeid is, voelt de mo gelijkheid van het opstellen van 'n weersverwachting tot ver in de toe komst als een besliste noodzakelijk heid. De meteorologen die dit zul len moeten gaan doen, staan echter voorlopig nog voor grote raadsels. De wetenschap is op dit gebied nog te jong en men weet nog te weinig om in staat te zijn dergelijke ver wachtingen op te stellen met een redelijke graad van juistheid. Bij de onderzoekingen die men verricht om een beter inzicht in de klimaatsveranderingen te krijgen, is men ook ver in het verleden terug gegaan en men heeft interessante ontdekkingen gedaan. Zo bleek, dat er sprake is van een zekere regel maat in de veranderingen van tem peratuur in onze naaste omgeving. Zoals bekend, zijn het de westen winden die de landen langs de Noordzee dat merkwaardige gema tigde klimaat geven, een klimaat met koele zomers en zachte winters; Deze zachte gemiddelden bereikten om de tweehonderd jaar een top. Uit middeleeuwse bronnen kwam vast te staan dat dit het geval was rond 1350 en dat de gemiddelde temperatuur daarna sterk daalde, terwijl tevens die westenwinden aanzienlijk minder voorkwamen. In het begin van de 16e eeuw zien we weer betere temperaturen en dan rond 1560 weer ëen plotselinge da ling. Hetzelfde vindt plaats rond 1760 en natuurlijk zijn de meteoro logen erg nieuwsgiering wat er nu in deze komende jaren gaat gebeu ren. Uit die merkwaardige tempera- tuurs-schommelingen kwamen even merkwaardige zaken voort. De ge volgen van een plotseling dalen van de temperatuur binnen een tiental jaren waren, dat bepaalde gewassen die men gewend was te verbouwen, mislukten. Hongersnoden, opstan- standen, ontvolking van bepaalde delen van west-Europa, kortom al deze, soms diep ingrijpende dingen vonden plaats als gevolg van die veranderingen in het klimaat. Het staat wel vast, dat dergelijke kli maatsveranderingen zonder enige twijfel hun stempel hebben gedrukt op de wereldgeschiedenis. Ook nu zien we weer een zekere verstrenging van het klimaat en natuurlijk wil men weten of men in de komende tientallen jaren op een aanhouden hiervan moet reke nen. Jammer genoeg is de meteoro logische wetenschap nog niet vol doende gevorderd om op deze drin gende vragen, die van zo groot be lang zijn, een antwoord te geven. De heer Stibbe vertelt niet zonder trots over het nieuwe systeem van produktie-winstdeling dat het con cern onlangs heeft ingevoerd. Het systeem dat in eigen huis is ontwik keld bestaat in Nederland nog niet. Het houdt een wezenlijke verande ring in de hele beloning in. Per afde ling krijgen de werknemers nu winst deling. Hierdoor worden de mensen rechtstreeks betrokken bij het rende ment van de afdeling. Door het per soneel is dit nieuwe systeem enthou siast ontvangenWaarschijnlijk is de ze produktie-winstdeling er ook de reden van dat het aanbod van werk nemers bij dit bedrijf toeneemt. „Het is een welvaartsverschijnsel, dat de loonintensieve bedrijven het steeds moeilijker krijgen, temeer om dat zij voor grote investeringen staan in veiband met de modernisering van het gehele apparaat. Deze bedrijven kunnen alleen blijven bestaan als er meer vrouwen konten werken", ver telde de heer Stibbe onlangs tegen 'n verslaggever. Hij is van mening dat het personeelsbestand in de schoenin dustrie voor 70 procent uit vrouwen kan bestaan. Thans is dit ongeveer 20 procent. „De Nederlandse vrouw is niet in- dustrie-minded. Daarbij komt dan nog dat met name in de Langstraat veel thuiswerk wordt verricht. Wil men in Nederland het welvaartsni veau met dat van andere landen ver gelijken dan mag de arbeid van de vrouw niet buiten beschouwing wor den gelaten. Het fiscale klimaat zal dan echter wel moeten verbeteren. Het moet de Nederlandse vrouw aan trekkelijk worden gemaakt om bui tensbuis te gaan werken", vindt de 'heer Stibbe. De grootste aandacht in het con cern wordt nog steeds opgeëist door de schoenfabriek. De fabrieken van Bloch Stibbe in Waalwijk, Drunen en Den Bosch produceren ruim 20.000 paar per dag. Men verwacht dat door verdere stroomlijning en me- ohanisatie het produktiecijfer nog verder en aanzienlijk zal stijgen. Dit jaar is - zoals we reeds eerder schreven - een nieuw marketing plan in uitvoering genomen. Het plan is er op gericht de afzet van de pro dukten in binnen- en buitenland te bevorderen om zo de capaciteit van de fabrieken economisch en volledig te kunnen benutten. Door rationalisatie en een optimaal efficiënt gebruik van de ruimte, als mede door het ingebruik nemen van unieke nieuwe produktie-installaties, die op het moment nog enig in de we reld zijn, heeft men kans gezien een deel van de fabrieksgebouwen in Waalwijk vrij te maken voor de pro duktie van tapijt. Mede doordat in Waalwijk een groot centraal maga zijn is ingericht heeft men ook in de fabriek in Den Bosch ruimte vrijge- kregen. Door interne verschuivingen en nieuwbouw is er een grote ruimte verkregen waarin de Industriële Han delsmaatschappij Simson n.v. zal worden ondergebracht. Mede hier door heeft Simson afgezien van de nieuwbouwplannen in Waalwijk en zal de gehele fabriek vanuit de Sta tionsstraat worden overgebracht naar Den Bosch.

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 1