wAalwijkse en UnqstRaatse coimant Werkgroep gaai gast-arbeiders in gewest Waalwijk begeleiden (oCampe\ jCi ampe Nieuwe Boerenleenbank is een aanwinst voor Drunen GRANDIOZE UITVERKOOP Stassar Voorlichtingsbijeenkomst over Algemene Bijstandswet VRAAG NAAR PERSONEEL OVERTREFT NET AANBOD OPNIEUW Gehuwde vrouw EXPOSITIE HISTORISCHE MUNTEN GOED INITIATIEF IN KAATSHEUVEL r Huidverzorging n DONDERDAGAVOND 9 OKTOBER 1969 92e JAARGANG No. 81 Treinverbinding en goede wegen van enorm belang Buitenlanders Bijna geen werkloosheid '"V Tilburg Heuvelstraat 14 Burgem. Stieger opent woensdag nieuwe gebouw MAANDAGMIDDAG: 13.00 uur begint de BRILLEN VERREKIJKERS BAROMETERS LOEPEN LEESGLAZEN THERMOMETERS BRIL-ETUIS MICROSCOPEN 25 tot 50°/o korting Ook speciale aanbiedingen in gouden sieraden - klokken en horloges. ZIE ONZE ETALAGES. STATIONSSTRAAT 88 WAALWIJK Expositie Dienstenpakket F zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder Tel. 2776 (04160) De tcho van Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. HoofdredakteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Losse nummers 20 cent Brieven onder nummer 50 ct. extra Abonnement p. week (0,33+ 2 ct. inc.k.) 0,35 p. mnd. (1,45+10 ct. inc.k.) ƒ1,55 p. kwrt. (3,95+10 ct. inc.k.) ƒ4,05 p.kwrt. p.post 4,75 bij girobetaling (bij incasso p.postkwit. 75 ct. extra) Advertentieprijs 15 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaus Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621-2746 Kaatsheuvel Dr. van Beurdenstraat 8, Tel. 04167-2002 Telegram-adres „ECHO" (Van onze verslaggever) WAALWIJK - De situatie op de arbeidsmarkt in het gewest Waalwijk van het Gewestelijk Arbeidsbureau is goed, te goed zelfs. Tegenover een reëel aanbod van 150 arbeidskrachten staat een vraag naar 930 volwas senen. Direkteur A. Maas van het GAB-kantoor in Waalwijk ziet hier op korte termijn geen oplossing voor of het moet zijn een toename van bui tenlandse arbeiders. In september is een groep van 60 Turken gearriveerd. In de tweede helft van november komen dan nog eens 55 Joegoslavische meisjes. Van bijzonder belang voor de ar beidsmarkt is natuurlijk de ontslui ting van het gebied. Ook het gewes telijk arbeidsbureau volgt met grote interesse de ontwikkelingen op dit terrein. De heer Maas wees dinsdag middag, tijdens de maandelijkse pers bijeenkomst, op de plannen die er be staan om de spoorlijn Oss-Den Bosch -Waalwijk te realiseren. Realisatie van dit zgn. stadsspoor is voor het stadsgewest Waalwijk van groot be lang. Door de NS is ook het Lang straat-lijntje aan de orde gesteld. De lijn Oss-Waalwijk kan dan doorge trokken worden naar Lage Zwaluwe. In het verre verschiet wadht dan nog de treinverbinding Utrecht-Til- burg met doorkruising van de regio Waalwijk, mede als aansluiting op de Belgische spoorlijn naar Turnhout. Ook de toekomstige Drongelense brug kan de totale „ontsluiting" van dit gebied slechts veilig stellen. Over de schoenindustrie zei de heer Maas dat de eerste onderhande lingen omtrent de russische schoen orders weer zijn aangevangen. Hij verwacht de komende tijd - zeker nu overal produktiestijgingen zijn waar te nemen - weinig wanklank. Een hoofdstuk apart vormt de arbeid van de gehuwde vrouw. Het bedrijfs leven (industrie- en dienstensector) stelt hier bijzonder veel prijs op. Er is vraag naar mödeleuzes voor de schoenindustrie, technisettes (mon- teuzes) voor de metaalnijverheid en modinettes voor de confectie. In de bedrijven in het gewest Waal wijk werken momenteel 100 gehuwde vrouwen, terwijl er ruim 1000 thuis werksters zijn, voornamelijk aktief voor de schoenindustie. Om arbeid van de gehuwde vrouw mogelijk te maken worden er tal van voorzienin gen getroffen. In Waalwijk is reeds een k'indercrêchei beschikbaar, terwijl ook in andere gemeenten van het ge west plannen in die richting bestaan. Als de nieuwe belastingmaatregelen voor de aftrek, doorgang vinden, zal dit hopenlijk weer wat verlichting brengen. De moeilijkheden bij het Verolme- concern zijn er de oorzaak van ge weest dat de laatste tijd nogal wat ge ruchten de ronde doen, als zou de werf in Heusden worden gesloten. De heer Maas deelde mee dat de di- rektie van Verolme verzekerd heeft, dat het bedrijf in Heusden (de eerste werf waarmee Cornells Verolme in de jaren '50 begon) in ieder geval ge handhaafd wordt. Wanneer de plan ning doorgang vindt, zoals oorspron kelijk in Heusden was voorgenomen, zal zelfs opvoering van het perso neelsbestand worden geëffectueerd. Momenteel werken 600 arbeidskrach ten bij Verolme. In de komende ja ren moeten er daar zo'n 150 bijko men. Ook de moeilijkheden bij De Efteling waren dinsdag onderdeel van het gesprek. Het gaat hier echter om een zuiver organisatorische en ju ridische aangelegenheid. Bij het GAB is geen ontslag-procedure aanhangig gemaakt. De komst van de vele buitenlandse arbeidskrachten in het gewest Waal wijk vraagt buiten het bedrijf nogal wat begeleiding. Verheugend is het daarom te weten dat mede op initia tief van het het GAB een werkgroep tot stand is gekomen die zich ten doel heeft gesteld de huisvesting en bege leiding van de buitenlandse arbeids krachten. Behalve het GAB maken van deze werkgroep ook de Kamer van Koophandel en organisaties op het gebied van Maatschappelijk Werk deel uit. Het Vormingscentrum voor Jong Volwassenen te Waaltvijk heeft meegedeeld zich open te stellen voor de Joegoslavische meisjes. De arbeidsreserve in het gewest Waalwijk is in september met 0.2!% gedaald naar 1.8!%. Hieree blijft Waalwijk onder 't gemiddelde van Brabant (1.9%). Het landelijk per centage is 1.4. De geregistreerde ar beidsreserve bedraagt 435. Hieron der bevinden zich 270 pesonen die i i i i i i i a HEEFT HET blouses, rokken, shawls, vesten, jumpers, pantalons, I zakdoeken, kraagjes, nylons enz. enz. DOET HET plisseren, ajouren, stoppen, borduren, repareren, vermaken, inkorten enz. enz. Ook voor stofknopen, ceintuurs, gespen enz. in naar: onder de groep minder-geschikten/ minder-validen vallen. Reëel zijn er voor het bedrijfsleven 150 personen beschikbaar. Hiervan zijn er dan nog 85 ouder dan 50 jaar. De geregi streerde vraag bedraagt 1370, waar van 440 jeugdigen tot 19 jaar. Het aanbod in de sectoren schoen en leder, metaal, handel- en kantoorper soneel daalde. Van 471 totaal in augustus daalde het aanbod tot 432 in september. De vraag bleef ten op zichte van de vorige maand bijna ge lijk. Een lichte stijging in de metaal sector, een lichte daling in de groep overige beroepen (conserven). Er is in het gewest Waalwijk dus sprake van een totale overspanning van de arbeidsmarkt. DRUNEN Burgemeester mr. H. Stieger opent woensdag 15 oktober de nieuwbouw van de Boerenleenbank aan de Grotestraat in Drunen Dit nieuwe bankgebouw is een van de mooiste kantoren binnen de BLB-organisatie in Brabant. Er is veel aandacht besteed om het ge bouw een open karakter te geven. Bij het ontwerp zijn de architek- ten J. v. Huiten en Ir. Schiks uit Waalwijk en J. Verhagen uit Dru nen er van uitgegaan dat het gebouw voor het publiek gemakkelijk bereikbaar moet zijn. Ook is er volop parkeerruimte. Het grootste gedeelte van het nieu we bankgebouw is onderkelderd. In deze „ondergrondse" ruimte zijn de archieven als mede de kluizen ondergebracht. Het gedeelte waar in de kluis is ondergebracht is om- Wij gaan met onze brillenzaak verhuizen naar Stationsstraat 54. Natuurlijk om U nog meer service te geven en nog sneller te kunnen helpen, meer hierover later I Daarom verkopen wij uit. kleed met marmer, dat de fraaie naam Sancta maria draagt. Het ge bouw is uit een staalconstruktie op getrokken. De opdrachtgever en het archi- tektenteam zijn bijzonder tevreden over het werk van het Aannemings bedrijf Pennings uit Rosmalen. De nieuwbouw kwam in negen maan den gereed en kon reeds deze zo mer worden betrokken. De aanne mer bleef binnen het bouwschema, wat voor dergelijke bouwwerken een prestatie is. De akoestiek in het gebouw is bijzonder goed. Het zwaar mealen plafond draagr. hier het zijne toe. Bij ieder nieuw bankgebouw komt natuurlijk ook de beveiliging ter sprake. Hoewel „panserglas" niet werd toegepast verzekerde direkteur C. H. Brok dat het gebouw uitstekend bevei ligd is De nieuwbouw vergde een inves tering van rond de zeven ton. Bin- nenhuisarchitekt Brouwers ver zorgde het interieur, waaraan veel aadacht is geschonken. Zondag 19 oktober houdt de Boerenleenbank „open huis". Iedereen krijgt dan de gelegenheid het nieuwe bankge bouw te bewonderen. Zeer zeker zal dan ook de munten-expositie de aandacht krijgen. Munten-ex- pert Van Poppel is momenteel met de inrichting van deze expositie be zig. De muntententoonstelling omvat ongeveer 200 historische geldstuk ken, waaronder munten van 500 V. Chr. Ook zijn er goudstukken uit het oude Brabant van Hertog Jan, goudmunten met proefslag, nego tiepenningen uit 1843. Ook munten uit de collectie die vorig jaar bij Serooskerken werd ontdekt zijn volgende week in Drunen te be wonderen. De schooljeugd krijgt vanaf maandag de gelegenheid de expositie te bezichtigen. De omzet van de Boerenleenbank bedraagt momenteel ongeveer 1 miljoen gulden per dag. De leiding bij dit bankgebouw is in handen van de heer C. H. Brok die hierbij wordt bijgestaan door 14 mede werkers. Als één der eerste banken ver liet Drunen de kassierswoning en als één der eersten betrok zij in 1956 een eigen bankgebouw aan de Stationsstraat. In mei 1967 werd in Elshout een bijkantoor in gebruik genomen. Leenden de vestigingen in het woonhuis van de kassier zich vroeger niet voor een doeltreffen de aanduiding, thans valt elk Boerenleenbankgebouw op door zijn opvallende neonverlichting. Dit is er de oorzaak van dat velen verbaasd zijn over de vele bank gebouwen van de Boerenleenbank. Was vroeger de gehele bevolking agrarisch, geleidelijk heeft zich 'n andere ontwikkeling voorgedaan. Dit vroeg aanpassing van de Boe renleenbank, niet alleen in de spaarvormen ook wat betreft het dienstenpakket. Nog van zeer re cente datum zijn de privérekenin- gen en nog jonger de verkoop van vakantiereizen. De Boerenleenbank KAATSHEUVEL - Dinsdagavond werd in het gemeentehuis 'te Kaats heuvel een voorlichtingsbijeenkomst gehouden omtrent de Algemene Bij standswet. Op uitnodiging van het gemeentebestuur waren hierbij o.a. aan wezig vertegenwoordigers van stands- en vakorganisaties, besturen en di recties van bejaardentehuizen, fabrikanten, maatschappelijk werksters van het plaatselijk instituut, doktoren, wijkverpleegsters, hoofden van scholen, r.k. geestelijkheid, alsmede predikant 'en diakenen van de n.h. gemeente. Na het openingwoord door burgemeester L. van Erp over het doel van deze bijeenkomst, hield de heer W. Couwenberg van de dienst voor Sociale Zaken de gemeente Loon op Zand een inleiding, waarin uitvoerig de richt lijnen werden besproken, zoals die in deze gemeente worden aangehouden bij de toepassing van de Algemene Bijstandswet. I 1 Algemene stelregel is, dat de bij- standsontvangende niet buiten, maar in de maatschappij staat. Daarom heeft het college voor de verlening van bijstand in de gemeente Loon op Zand de periodieke bijstand ingevol ge meergenoemde wet gekoppeld aan het wettelijk minimumloon, zoals dit door de regering is vastgesteld. Stijgt dit loon, dan stijgt automatisch de bij standsuitkering. De periodieke bij stand kan dus niet „achter" raken bij de ontwikkeling van het minimum loon. BASISBEDRAGEN Als basisbedragen gelden per 1 juli 1969 voor volledige gezinnen zonder 'kinderen per week 88.85 tot en met 4 of meer kinderen 96.- per week. Bij het ontbreken van een der echtgenoten worden deze bedragen verminderd met 13.35 per week. Alleenstaanden, die zelfstandig een huis bewonen, kostgangers en kamer bewoners 62.20 per week. In deze bedragen zijn begrepen de normale uitgaven voor aanschaf kleding, brandstoffen en dergelijke. Voor uit gaven van deze aard dienen de bij standontvangenden in het algemeen dus zelf het nödige te reserveren. Op de hiefbovenvermelde basisbe dragen worden nog een aantal toe slagen gegeven en wel als volgt: Huishuur. Aan gezinnen en alleen staanden, die zelfstandig een huis be wonen wordt de werkelijke huur vol ledig vergoed, voorzover en zolang dit huurbedrag, gelet op alle omstan digheden, uit een oogpunt van bij standsverlening verantwoord is; aan kostgangers/kamerbewoners een ver goeding tot maximaal 18.30 per week voorzover hiervoor kosten moe ten worden gemaakt. Kinderbijslag de per week omgere kende bedragen, waarop krachtens de Kinderbijslagwetten aanspraak kan worden gemaakt, indien deze wetten van toepassing zouden zijn. Ziekenfondspremie voor de vrijwilli ge verzekering 'bij het ziekenfonds plus het aanvullingsfonds. Bijslag studerende kinderen voor zo ver en zolang een kin'd een voortge zette studie aan een inriohting voor dagonderwijs volgt van 2.- per kan zich de bank noemen met het grootste dienstenpakket. Door de uitbreiding van het kantorennet be schikken zelfs kleinere plaatsen momenteel over moderne bankge bouwen met kluizen, safeloketten en nachtkluizen. Een net van kan toren waar op de meest moderne wijze een enorme service wordt ge boden op een zo breed mogelijk terrein. i \r-. Nieuwe Boerenleenbank in Drunen week voor het eerste studiejaar tot een maximum van ƒ3.- per week. Deze bijslag geldt indien geen dub bele kinderbijslag of studietoelagen worden ontvangen. Dieetkosten. In voorkomende geval len wordt een bijslag gegeven in extra kosten voor voorgeschreven dieetvoe ding. Halfjaarlijkse uitkering. Naar analo gie van de vakantietoeslag in het be drijfsleven wordt aan de bijstandont vangenden een extra uitkering toege kend, die eenmaal per halfjaar - echter alleen over die weken waarin bijstand werd genoten - wordt uit betaald. Deze bedraagt 6 procent van het basisbedrag plus 18.30. Verrekening inkomsten. Algemeen uitgangspunt is dat de bijstand in principe een aanvullend karakter heeft. Eigen inkomsten worden daar om in mindering gebracht, niet uit arbeid altijd volledig, terwijl voor in komsten uit arbeid een bepaalde vrij lating geldt. Met inkomsten van min derjarige thuis inwonende kinderen wordt rekening gehouden, met het loon van meerderjarigen niet, die ge acht worden een redelijk kostgeld te betalen. PERIODIEKE BIJSTAND Welke bedragen en bepalingen gel den voor periodieke bijstand aan niet thuiswonenden, aan elders verzorg den/verpleegden dus? De noodzakelijke kosten van het 'bestaan, waarvoor bijstand wordt ver leend, voor wie in een tehuis, pensi on of inrichting opgenomen persoon omvatten altijd de volgende kosten: ade kosten van verzorging en/of verpleging, b. de kosten ter voorziening in per soonlijke behoeften, c. de ziekenfondspremie. Voor deze kosten wordt volledig bij stand verleend, uiteraard onder af trek van eigen inkomsten, voorzover en zolang deze kosten, gelet op alle omstandigheden, uit een oogpunt van bijstandsverlening verantwoord zijn en voorzover de verzorging en/of ver pleging hetzij op medisch, hetzij op sociale gronden noodzakelijk is. Voor de onder b. aangegeven kosten wordt maandelijks een zak-kleedgeld verleend, dat per 1 oktober 1969 be draagt: in verzorgings- en verpleeg tehuizen voor een alleenstaande 84.50 per maand, een echtpaar 147.30 per maand, in psychiatri sche inrichtingen per persoon 31.- per maand. Van voornoemde bedra gen kan in bepaalde gevallen naar be neden worden afgeweken. Ook ko men deze personen in aanmerking voor 'n halfjaarlijkse uitkering waar van het bedrag door het college voor de verlening van bijstand wordt be paald. Besoyensestraat Waalwijk

Echo van het Zuiden | 1969 | | pagina 5